Limiet aan parkeren in centrum Hoogste punt maritiem museum Weinig animo voor wijkopruimdag PZC Kraakhelder voordeel Stadsgewest verdeeld over noodopvang voor asielzoekers Verwijderen zand bij Gevangentoren schaadt appartement Delta peilt wens kabelaansluiting Klachten peilbesluit ongegrond Extra Ridderslag in De Wieken Telefoon gestolen uit ambulance Dronken rijder betrapt Middelburg komt vergunninghouders tegemoet Zorgsysteem waterschap voor waterzuivering w21 donderdag 14 juni 2001 MIDDELBURG - Delta Nutsbedrijven peilt de belangstelling van mensen die in het buitengebied wonen voor een aanslui ting op de kabel. Ongeveer vierduizend woningen in Zeeland beschikken daar nog niet over. Omdat behalve voor tv ook voor internet een aansluiting interessant kan zijn. wil Delta weten hoeveel mensen daaraan behoefte hebben. Aangezien de aansluitkosten daar aanzienlijk hoger zijn dan in de be bouwde kom. blijft het voor veel woningen in het buitenge bied te duur. Delta vermoedt echter dat het voor woningen die net buiten steden of dorpen staan, wel haalbaar kan zijn. Om die bewo ners tegemoet te komen, verhoogt Delta de bijdrage in de aan sluitkosten tot maximaal 3600 gulden. Mensen die een kabel aansluiting willen, betalen ten minste 400 gulden en moeten de extra kosten betalen als de aansluiting duurder is dan vier duizend gulden. DEN HAAG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden hoeft het grondwaterpeil in het gebied Kleverskerke niet verder te ver lagen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Een reeks agrariërs uit Arnemuiden, Kleverskerke, Veere en Middelburg kaartte de kwestie aan bij de Raad van State. Zij vroegen het in 1998 door het Waterschap vastgestelde en door de provincie goedgekeurde peilbesluit Kleverskerke van tafel te vegen. Hun gronden zouden te nat blijven en er zou gevaar voor verzilting bestaan Door kwel (grondwater dat naar bo ven komt) zou zout uit de lagere lagen naar boven komen. De Raad van State merkt echter op dat het peilbesluit een compromis is. Enerzijds zou het nu gekozen peil goed werk baar moeten zijn voor de agrariërs en anderzijds zou de na tuur er bij gebaat zijn. Moerasachtige percelen in het gebied mogen immers niet verdrogen. Volgens het Haags bestuurs rechtcollege is er niets mis met de belangenafweging die de provincie hier maakte. ZIERIKZEE - Een deel van de acteurs van het open luchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee zal aanstaande zaterdagmiddag het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken be zoeken. Vanaf half drie kunnen bewoners van het zorgcentrum en ou deren uit de wijk in de recreatiezaal komen luisteren naar de liederen uit het spektakelstuk. De pauze staat in het teken van de kostuums, waarover tussen de optredens door tekst en uit leg gegeven wordt. De Stichting Historische Spelen wil met het bezoek ouderen, die niet in de gelegenheid zijn 's avonds naar de opvoering van het stuk te komen, toch de kans geven het Schouwse spektakel te ervaren. ZIERIKZEE - Uit een voor het medisch centrum in Zierikzee geparkeerd staande ambulance is dinsdag een mobiele tele foon gestolen. Het ambulancepersoneel was op dat moment even in het medisch centrum om een patiënt op te halen. De waarde van de telefoon is bij de politie niet bekend. VLISSINGEN - Op de Edisonweg in Vlissingen is gisternacht om kwart over een een 36-jarige Middelburger betrapt op rij den onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronkenDe man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. nnrRichard Hoving nDDELBURG - In de straten uiten het Middelburgse kern- inkelgebied moet een maxi- mm parkeertijd van twee uur orden ingesteld. Het college an Ben W denkt zodoende be- oners met een parkeervergun- ingtegemoet te komen. tpl januari 2002 wordt het be- iald parkeren uitgebreid. Het ebied wordt begrensd door de esten, het Kanaal door Wal keren en het industrieterrein amsburg. Het onderscheid issen vergunning-parkeren en etaald parkeren komt te ver- allen. Vergunninghouders en etalende bezoekers zijn dan op ezelfde plaatsen aangewezen, p een bewonersavond eind pril bestond veel onvrede over Bouwer docent theologische universiteit UTRECHT - Dr. J. Bou wer is gisteren benoemd tot universitair hoofddo cent aan de Theologische Universiteit Kampen. Bouwer (45) studeerde theologie aan de Univer siteit van Stellenbosch in zijn geboorteland Zuid- Afrika. Daarna zette hij zijn studie voort in Neder land. Van 1987 tot 1992 was hij gereformeerd pre dikant in Vrouwenpolder. Bouwer is momenteel in deeltijd bijzonder hoogle raar 'Vraagstukken gees telijke verzorging' aan de Rijksuniversiteit Gronin gen en ziekenhuispastor in Bennekom. Ook in Kampen zal hij zich voor al bezighouden met on derzoek en onderwijs op het gebied van de geeste lijke verzorging. De uni versiteit zegt daardoor in staat te zijn voortaan een volledige opleiding tot geestelijke verzorger aan te bieden. de uitbreiding van het betaald parkeren en het vervallen van het onderscheid tussen parkeer plaatsen. Het gros van de 150 re acties die de afgelopen weken bij de gemeente binnenkwamen handelde ook hierover. Vergun ninghouders vinden het moei lijk te accepteren dat ze straks een kaart moeten kopen zonder dat ze zeker zijn van een plaats je. Het college van B en W houdt vast aan de uitbreiding van het betaald parkeren. Naar aanlei ding van de bewonersavond is wel besloten in de meeste woon straten een maximum parkeer tijd voor bezoekers van twee uur in te stellen. Door deze maatre gel moet de kans op een par keerplaats voor vergunning houders groter worden. Om de parkeerdruk in de bin nenstad te verlichten, houdt de gemeente een studie naar over loopterreinen aan de rand van de stad. Eén van de locaties in het onderzoek is het voormalige terrein van de gemeentereini ging aan de Oude Veereseweg op industrieterrein Ramsburg. Door het onderscheid tussen parkeerplaatsen op te heffen komt volgens het college een einde aan de onduidelijkheid rond parkeren in de Middel burgse binnenstad. Na 1 januari 2002 kan een automobilist op elke vrije plaats parkeren. Het huidige parkeerbeleid is ver warrend voor bezoekers. In sommige straten geldt aan de ene kant betaald parkeren en aan andere kant vergunning- parkeren. Met één parkeerregi- me kan ook het aantal verkeers borden worden verminderd. De kraskaarten en jaarvergun ning voor sociaal bezoek wor den volgend jaar vervangen door een chipkaart. Met de kaart mag maximaal 300 uur per jaar worden geparkeerd. Het tarief is 0,44 gulden (0,20 euro) per uur. De chipkaart is ook te gebruiken in een deel van het kern winkelgebied. Het gaat om de Augustijnerstraat, Mo lenberg, Schuttershof straat en Hof van Sint Jan/Sint Jans gang. De raadscommissie ESI verga dert maandag 18 juni over het nieuwe parkeerbeleid. De ver gadering begint om 19.30 uur. Bouwvakkers, bestuursleden en vrijwilligers zetten hun handtekening op een steunbalk in verband met het bereiken van het hoogste punt van het museum. foto Ruben Óreel door Ab van derSluis VLISSINGEN - De nieuwbouw van het Zeeuws maritiem muZEEum aan de Nieu- wendijk in Vlissingen heeft gisteren het hoogste punt bereikt. Bouwvakkers, bestuursleden en vrijwilli gers zetten bij wijze van officiële handeling hun handtekening op een stalen balk, die vervolgens omhoog werd gehesen. De balk is geplaatst in een technische ruimte. De persoonlijke krabbels blijven voor de eeu wigheid zichtbaar. De nieuwbouw is ont worpen door architect Marc van Roosmalen van de Rijksgebouwendienst, directie Ont werp Techniek. De gevel van glas, staal en baksteen vormt de verbindende schakel tussen het monumentale Lampsinshuis, de historische panden aan de Nieuwendijk en de achtergelegen Nieuwstraat en de bin nentuin. In totaal krijgt het muZEEum een oppervlakte van 1700 vierkante meter. Voorzitter G. Adan sprak van een markant moment in de nog jonge geschiedenis van het maritiem museum. Hij had waarderen de woorden voor de aannemer, die de opge lopen vertraging aan het inlopen is. „Als de mensen in dit zelfde tempo doorgaan, dan kunnen we april volgend jaar de deuren openen." door Nadia Berkelder loorEdith Ramakers nRichard Hoving 1ISSINGEN - In Vlissingen lebben 51 asielzoekers een eer- Ie negatief oordeel ontvangen ver een verlenging van hun erblijf in Nederland. Daarvan ijn32 mensen zes jaar of langer aNederland. Zij zijn allen te en het besluit in beroep ge- aan.Nog eens 240 asielzoekers even in onzekerheid over hun talus. In Middelburg is de situ- üenog onduidelijk. 'oor de nieuwe vreemdelingen- iet, die 1 april is ingegaan, kun- «n uitgeprocedeerde asielzoe- ersinde problemen komen. Ze taan28 dagen na hun definitie- euitwijzing op straat. Ambas- ades slagen er vaak riet in pa leren snel klaar te maKen. Ook al deugt de wetgeving niet n al ligt de f ou t ->tRijk,ge- teenten zullen "hun verant woordelijkheid moeten ne ten" 7u T. de Roos van de SR 1 rfoplantila van GroenLinks REDACTIE midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N.F, C. Berkelder RH. Hoving E L. Ramakers M.J. van den Broek K-L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen [el: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl beaamde haar opmerking.D66 kwam met het idee om burgers te betrekken bij hulp aan asiel zoekers. „Betrokken burgers stichten razendsnel een organisatie die gericht is op noodopvang. De gemeente zal vervolgens de nieuwe stichting subsidiëren", zei T. Aalfs. De WD stelde dat het niet de be doeling van gemeenten in Ne derland mag zijn om via een om weg te proberen de uitgewezen asielzoekers hier te houden. De Vlissingse WD kon zich wel vinden in het standpunt van het college van B en W. Het college ondersteunt een motie van Stadskanaal, waarin staat dat de zorg voor asielzoekers de spankracht van maatschappe lijke r - Naties, kerken en ge meenten ver te v,r",en gaat Het kabinet en de landelijKe pai tij en wordt verzocht maatregelen te treffen waardoor uitgewezen asielzoekers op een rechtmatige wijze in Nederland kunnen verblijven en gebruik kunnen maken van een sobere opvang volgens het bed-, bad- en brood principe. Poppe-de Looff be loofde voor de raadsvergade ring van donderdag 28 juni met 'een uitwerking te komen hoe Vlissingen denkt het probleem aan te kunnen pakken'. Vluchtparadijs In de Middelburgse commissie vergadering welzijn kreeg de motie van Stadskanaal de han den niet op elkaar. Na een toe lichting van wethouder J van Dijk-Sturm vonden de Middel burgse raadsleden het niet no dig om die motie te ondersteu nen. De gemeente wil de situatie van de asielzoekers individueel beoordelen. Van Dijk vindt dat iemand die zegt mee te willen werken aan een terugkeer meer hulp verdient, dan iemand die een vertrek tegenwerkt. Op vra gen van de fracties van de Chris tenunie en GroenLinks rea geerde Van Dijk dat Middelburg met van plan is om structurele noodopvang te bieden. „Mid delburg staat geen inhumaan beleid voor, maar Middelburg moet ook geen vluchtparadijs worden voor uitgeprocedeerde asielzoekers." Uit een nota van de gemeente Vlissingen blijkt dat de opvang van een gezin met kinderen de gemeenten jaarlijks circa 30.000 gulden kost. Illegalen mogen daarnaast niet werken en ze blijven in principe versto ken van medische zorg. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het verwijde ren van circa 100 ton zand uit de waterkering onder de Vlissingse Gevangentoren veroorzaakt schade aan de appartementen van de Westerscheldeflat. Tege lijkertijd zou de kering zijn ver zwakt en is een onveilige situa tie ontstaan voor de inwoners van Vlissingen. Dat vindt de Vereniging van Eigenaren van de Westerscheldeflat (VVEW). Voor de Middelburgse bestuurs rechter J. Hopmans vocht de WEW gisteren de vergunning aan die het ministerie van Ver keer en Waterstaat in 1995 heeft verstrekt voor de werkzaamhe den onder het restaurant. Het ministerie ontkende dat er een verband is tussen het verwijde ren van het zand uit de voet van de Gevangentoren en schade in de flats. De zaak sleept al enkele jaren. De restauranthouder, die zetelt in de Gevangentoren, heeft om streeks 1995 een fustruimte in zijn kelder gemaakt. Daarvoor heeft hij zand weggehaald. Vol gens A. Neels, gemachtigde van de VVWE, is daarmee de ellende voor zijn cliënt begonnen. Hij stipte aan dat de flat, de weg en de Gevangentoren niet onaf hankelijk van elkaar zijn gefun deerd. „Dat is intussen uit on derhoek gebleken." Trillingen en bewegingen, die veroorzaakt worden door de golven, worden direct doorge geven van de toren aan de flat. ,Met nare gevolgen voor de flat bewoners", zei de raadsman. Er komen niet alleen frequent scheuren in het wegdek van Boulevard de Ruyter, maar ook in de gevelwand van het com plex. Brokstukken vallen naar beneden. In de vloeren en wan den van de appartementen ko men scheuren voor. J.C. van Hoek heeft een andere visie. Hij zei namens het minis terie dat de uitvoeringsfouten bij het bouwen van de flat in combinatie met een te geringe dekking op de wapening van de flat ervoor zorgen dat er schil fers van het gebouw afspringen. Volgens het ministerie kan de hoogwaterkering een belasting van een stormvloed doorstaan die eens in de 4000 jaar voor kan komen. „En dat is voor Zeeland de norm." Van Hoek vergeleek de water staatkundige positie in het rampjaar 1953 en die van het heden. „De toren stond toen ruim twee meter in het water en de golven sloegen direct tegen de toren aan." Bij een vergelijk bare stormvloed zal de Gevan gentoren nu niet meer in het wa ter staan. „Slechts bij extreme omstandigheden kunnen uitlo pers van golven de voet van de toren bereiken." Hij vervolgde dat het Rijk als beheerder van de hoogwaterke ring niet willens en wetens een situatie zou continueren die de veiligheid van de Vlissingers in gevaar zou brengen. Volgens het ministerie is het uitgraven 'ver- gunningvrij'. Rechter Hopmans vroeg zich af of dat betekende dat iedereen zomaar in een we ring mag graven. Van Hoek: „We geven een vergunning af voor de volledige werkzaamheden." Hij vergeleek het maken van de fustruimte met de aanleg van kabels. „We beoordelen het vol ledige werk. Voor het graven van een sleuf voor die kabels ge ven we ook geen aparte vergun ning af." Volgens Neels zijn dat twee on vergelijkbare grootheden „On der de Gevangentoren is alleen maar een diep gat gegraven en een vlonder neergelegd. Dat was al het werk. Aan verstevi ging is niets gedaan." Rechter Hopmans verwacht over zes weken een uitspraak te doen. MIDDELBURG - Is het nodig dat de wijk Reijershove wordt opgeruimd? Gemeten aan de opkomst bij de wijkopruim dag, vinden de bewoners van niet. Een paar leden van de wijkvereniging schoffelden gisteren wat onkruid weg. Buurtbewoners lieten zich nauwelijks zien. De wijkopruimdag is een initi atief van wijkbeheer Middel burg. Het is de bedoeling dat bewoners samen met de poli tie, stadstoezicht, woning bouwvereniging Woongoed en de gemeente een beter woon- en leefklimaat scheppen. „Er is weinig animo van bewo ners", zegt Lya Seleski van stadstoezicht, leunend op haar schoffel. Elly Wondergem vult aan: „Vanmiddag komt de troep- groep het zwerfvuil aanpak ken, maar daar ben je gauw klaar mee, want dat is hier he lemaal niet." Terwijl ze praten, komt er toch een vrijwilliger aanlopen. Al snel vergeten ze het onkruid en gaan de gesprekken over de problemen in de buurt. Over opgeschoten jongeren die deu ken in garagedeuren voetbal len, over de wijkagent die niet is komen opdagen en over de Elly Wondergem (links) en Lya Seleski helpen mee met het opruimen van de wijk Reijershove. Er was weinig animo voor de wijkopruimdag onder de bewoners. foto Lex de Meester mensen die hun tuintjes en stoepjes niet meer onderhou den. Alle bewoners hebben vorige week een brief gekregen waar in de actie is aangekondigd. „Het was de bedoeling dat mensen hun auto zouden weg zetten, zodat de veeg wagen er bij zou kunnen", vertelt Elly Wondergem. „Maar zelfs dat is niet gebeurd." door Rolf Bosboom RITTHEM - Een jaar lang heb ben de medewerkers van de Walcherse rioolwaterzuivering in Ritthem zichzelf en hun werk onder de loep genomen. Ze heb ben alle processen en werkwij zen gedocumenteerd en geke ken waar verbetering mogelijk is als het gaat om kwaliteit, ar beidsomstandigheden en milieu. Daardoor voldoet de zuivering aan de normen om in aanmerking te komen voor kwaliteitscertificaten. Omdat de marktwerking ook op het gebied van de waterzuive ring haar intrede doet, wordt het voor het waterschap ook steeds belangrijker om aan te tonen dat het aan de kwaliteits nonnen voldoet. Het is dan ook de bedoeling dat vanaf eind vol gend jaar alle zuiveringen in het werkgebied (Midden- en Noord-Zeeland) op 'certificeer baar' niveau werken. Op Walcheren hebben de mede werkers voor het grootste ge deelte zelf het 'zorgsysteem' opgezet.Het resultaat is een handboek, dat gisteren werd overhandigd aan dagelijks be stuurder A. Ruijtenberg. In het boek staat alles beschreven wat er allemaal gebeurt bij het be heer van de zuiveringsinstalla tie en het bijbehorende leidin genstelsel en de gemalen op Walcheren.Voor de medewer kers heeft het project geleid tot duidelijke werkprocedures, een veiligere werkomgeving, effici ëntere bedrijfsvoering en meer helderheid over taken, verant woordelijkheden en bevoegd heden. Het zorgsysteem voor Noord-Beveland moet nog dit jaar gereed zijn. Zuid-Beve land, Tholen en Schouwen-Dui- veland volgen komend jaar. Advertentie igitale draadloze telefoon met handen-vrij bellen op handset Geschikt voor NummerWeergave Uit te breiden tot 6 handsets Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl De actie duurt tot en met 17 juni 2001. OP=OP Malibu200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21