Pronk pakt onveilig bedrijf aan STERK BOKMA STAALTJE Europa houdt twijfels over anti-raketschild Navo-leden zinspelen op interventie Macedonië Minister voorspelt verdubbeling van premie ziektekosten Schipper moet eens leren varen W* - - k 10 1 O Bl0f verwelkomt nieuwe drummer Veiligheid gevangenis in geding Ruim zevenhonderd ondernemingen moeten sluiten of verhuizen AWVN ziet niets meer in CAO's Wijsmuller blijft Wijsmuller Vennegoor tekent bij PSV Israël onderscheidt families Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 21' Wolkenvelden Eerst wat zon, later meer bewolking. Matige noordwestenwind, kracht 2. Maximumtemperatuur van 21 graden. 244e jaargang no. 139 donderdag 14 juni 2001 losse nummers 2,00 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Bief heeft een nieu we drummer. Norman Bonink, de af gelopen elf jaar drummer in de bege leidingsband van Frank Boeijen, neemt de plaats in van de drie maan dengeleden overleden Chris Götte. Zanger/gitarist Paskal Jakobsen, toetsenist Bas Kennis en bassist Peter Slager willen met Bonink in elk geval een nieuw album opnemen. Dat gaat in augustus en september gebeuren, ergens in Zeeland. De groep is nog op zoek naar een geschikte locatie. Het nieuwe album, waarvoor al tien lied jes zijn geschreven, moet begin vol gend jaar uitkomen. De tijd die het opnemen van de nieuwe cd in beslag neemt, wordt beschouwd als een proefperiode voor Bonink. „De opzet is wel dat hij daarna met ons op tournee gaat", aldus Slager. „Maar we willen toch even zien hoe het werkt." Blof wil in oktober enkele try-outs ge ven in kleine zalen. Het staat nog niet vast om welke podia het gaat. pagina 25: 'Blof met en zonder Chris Götte', een exclusief interview. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bedrijven die onveilig zijn voor om wonenden, zoals LPG- tankstations, moeten slui ten of worden verplaatst. Dat geldt voor zo'n zeven honderd bedrijven. Het energieverbruik moet drastisch omlaag, de vee stapel gehalveerd. Als vrijwillige milieuafspra ken met bedrijven onvol doende opleveren, maakt het kabinet er wetten voor. Dat is een greep uit de maatre gelen die minister Pronk giste ren heeft gepresenteerd in zijn Nationaal Milieubeleidsplan 4 (NMP). In het plan wordt ge schetst wat bereikt is door mi lieumaatregelen de laatste jaren en wat tot 2030 nog te doen valt. Pronk stelt dat het leven van de burger onveiliger wordt. Er is steeds meer kabaal om hem been, de lucht wordt smeriger en de verscheidenheid aan bio logische soorten minder. Pronk wil dat verbeteren door ondermeer de volgende maatre gelen: -Beperking uitstoot vervuilen- destoffen in landbouw en indu- ROTTERDAM - Centrale ak koorden tussen sociale partners functioneren niet meer. Volgens de werkgeversorganisatie AW VN blijkt uit het laatst gesloten kerst-akkoord met de vakbon den, dat het effect van het ak koord van Wassenaar voorgoed verleden tijd is. Dat akkoord vormde in 1982 de basis van het poldermodel. Dit zei AWVN-voorzitter B. Wientjes gisteren op het congres van de werkgeversvereniging in de Rotterdamse Van Nelle-fa- briek. „We moeten constateren dat er nauwelijks iets van de af spraken in het kerst-akkoord is terechtgekomen", stelde de Wientjes. „Alleen de looneis van 4 procent door de vakbonden is in vele CAO's terug te vinden." De AWVN gaat deze zomer haar achterban raadplegen over hoe bet nu verder moet met de cen trale akkoorden. Volgens Wientjes ervaren veel van zijn leden het als een 'ver-van-mijn bed-show' en komt er daardoor bar weinig terecht van de af spraken die op hoger niveau worden gemaakt. »Het zou goed zijn om de cen trale akkoorden op een lager ni veau, per bedrijfstak bijvoor beeld, met vakbonden aan te pakken", lichtte Wientjes toe. Zo denkt de werkgeversorgani satie meer van afspraken in CAO's terug te zien.ANP strie door schonere productie. De veestapel moet gehalveerd, de koe moet meer in de stal staan dan in de wei, zodat de ammoni- akuitstoot vermindert. - Transport moet zo veel moge lijk worden voorkomen. Om vangrijk transport van gevaar lijke stoffen wordt tot een paar routes beperkt. Overheidskos ten voor veiligheidsmaatrege len bij deze transporten wordt doorberekend. - Er komt een premie voor ener giezuinige auto's, bezitters van stille voertuigen krijgen fiscaal voordeel. Op termijn mogen er geen lawaaiige goederenwa- gons meer zijn. Brommers krij gen een APK-keuring. Wonin gen mogen vanaf 2010 geen geluid meer boven de 70 decibel te verduren krijgen. Voor deze maatregelen is zo'n twintig mil jard gulden nodig. Die heeft Pronk niet. Hij hoopt dit najaar een deel van het geld te krijgen uit de opbrengst van de aard gasbaten. De Tweede Kamer reageert ver deeld op het NMP 4. De WD verwijt Pronk doemdenken. De fractie meent dat technologi sche vernieuwingen de motor zijn van veel milieuverbeterin gen. Pronks eigen PvdA vindt dat de maatregelen dxiidelijker beschreven dienen te worden. Het CDA steunt Pronk in grote lijnen, maar meent dat hij te veel van bovenaf wil opleggen. Verladersorganisatie EVO is fel tegen beperking van het aantal transportroutes voor gevaarlij - van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo zet nog steeds in op een politieke oplos sing van het conflict in Macedo nië. Maar er gaan stemmen op in te grijpen om te voorkomen dat het conflict zich verspreidt over de Balkan. De Amerikaanse president Bush, president Chirac van Frankrijk en de Britse premier Blair zinspeelden daar gisteren openlijk op tijdens de kennis makingstop met Bush op het Navo-hoofdkwartier in Brus sel. Navo-secretaris-generaal Ro bertson en EU-buitenlandcoör- dinator Solana gaan vandaag opnieuw naar Macedonië om op de partijen in te praten. De top man van het Atlantisch bondge nootschap hamerde gisteren op uitvoering van het plan van de Macedonische president Traj- kovski. Dat voorziet in amnestie voor de etnisch Albenese rebel len en hun ontwapening onder Navo-toezicht. Dit weekeinde is er breed over leg tussen de partijen in Skopje over het plan. Daar is ook EU- buitenlandcoördinator Solana weer bij. De meeste Navo-lan- den steunen die aanpak, ook al neemt de druk op Skopje toe. „Het politieke spoor moet vleu gels krijgen, hoe moeilijk ook", zei minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken, die er vooral op aandringt dat de et nisch Albanese minderheid meer rechten krijgt door aan passingvan de grondwet. De grote Navo-landen willen een escalatie voorkomen. Een interventie komt daardoor dichterbijBush zei in de verga dering, die enkele uren duurde, dat de alliantie meer zichtbaar moet zijn en actiever tegen de rebellen. Robertson en ook Bush onder streepten in hun gezamenlijke persconferentie dat de Navo het politieke spoor voorlopig volgt. Wel zullen de Navo-miltairen in Advertentie door Hetty van Rooij BRUSSEL- Het omstreden Amerikaanse ra- ketschild groeit uit tot een splijtzwam binnen de Navo. De Amerikaanse president Bush liet zijn Europese Navo-partners gisteren weten dat hij zo snel mogelijk wil beginnen met de bouw van een afweersysteem tegen 'schurken staten'. De Europese regeringsleiders zijn er echter niet van overtuigd dat zo'n peperduur systeem werkt en dat het de veiligheid van Europa vol doende waarborgt. De Europese Navo-landen erkennen samen met Bush dat de wereldvrede niet langer wordt bedreigd door aanvallen uit Rusland, maar door lange-afstandsraketten uit landen als Irak en Noord-Korea. Tijdens de Navo-top in Brussel liet Bush gisteren geen en kele twijfel bestaan: een afweerschild tegen die raketten moet er zo snel mogelijk komen. „Ik merk vandaag dat ik een deel van de aarze lingen en twijfels al heb kunnen wegnemen", zei hij. Tot nu toe heeft alleen de Spaanse pre mier Aznar zijn steun hardop uitgesproken. Europa hecht groot belang aan het ABM-ver- drag met Rusland uit 1972 dat decennia lang als hoeksteen voor de wapenbeheersing heeft gediend. Het Anti-Ballistic Missile-verdrag verbiedt de bouw van een raketschild. Voor de Amerikanen is het verdrag een over blijfsel uit het verleden en kan het onmiddel lijk worden opgezegd. Tijdens een bijeenkomst van Navo-ministers in Boedapest verdween het ABM-verdrag onder Amerikaanse druk enkele weken geleden al onder tafel. Maar de Franse president Chirac haalde het verdrag gisteren weer in alle glorie tevoorschijn en noemde het 'de pilaar onder het strategisch evenwicht in de wereld'. Overleggen Ondanks de duidelijke taal van Bush zijn pre mier Kok en minister Van Aartsen van Buiten landse Zaken ervan overtuigd dat de Europese mening over het raketschild wel degelijk ge wicht in de schaal legt. De Amerikanen hebben beloofd uitvoerig met de Europeanen en de Russen te zullen overleggen voordat er defini tieve beslissingen worden genomen. De vraag hoe serieus zulk overleg kan zijn wanneer de uitkomst in Washington al bij voorbaat lijkt vast te staan, bleef gisteren in Brussel boven de tafel hangen. „Bush moet goed begrepen heb ben dat het ons menens is", aldus premier Kok. GPD ke stoffen. Daardoor zou voor honderden bedrijven sluiting dreigen. Landbouworganisatie LTO ziet niets in het plan koeien binnen te houden. „Weidegang is beter voor het welzijn van de dieren." De stichting Natuur en Milieu is positief over de plan nen. GPD/ANP pagina 2: techniek redt milieu niet pagina 19: afbouw kernenergie Te weinig bewaarders moeten toe zicht houden op te veel gevange nen. Daardoor komt de veiligheid van het gevangenispersoneel in het geding. Drie vakbonden hebben dat gisteren in een gezamenlijke brief aan minister Korthals van Justitie laten weten. De naam van het sleep- en bergingsbedrijf verandert niet, het management blijft intact en het hoofdkantoor blijft gewoon in IJmuiden. De overname van Wijsmuller door de Deense rederij AP Möller heeft toch wel pijn gedaan, geeft algemeen-directeur Michiel Wijsmuller toe. PSV en FC Twente zijn het gisteravond eens geworden over een overgang van aanvaller J an Vennegoor of Hesse- link naar Eindhoven. De 22-jarige spits tekent een vijfjarig contract bij zijn nieuwe werkgever. Twee echtparen hebben gisteren in de synagoge in Middel burg postuum een Yad Vashem-onderscheiding ontvangen voor het bieden van een onderduikadres aan twee Joodse meisjes tijdens de Tweede Wereldoorlog. Door de meisjes in huis te nemen hebben de families hun leven gered. Het is de hoogste onderscheiding die de staat Israël O kent. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie. 7; economie: 9, 10 en 11; sport: 13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cul tuur: 25,26,27,28, 29 en 31 Etnische Albanezen wonen in het dorpje Velesta in Macedonië de begrafenis bij van een gesneuvelde rebel. De Albanees was dinsdag doodgeschoten tijdens een vuurgevecht met Macedonische troepen. foto Merita Dhimgjoka/AP Kosovo sterker de grens met Macedonië gaan controleren op het 'verkeer' van wapens en re bellen. Achter de schermen zoeken de Navo en de EU volgens bronnen in Brussel echter uit of het zin nig is de rebellen van het Natio nale Bevrijdingsleger op een of andere manier te betrekken bij het politieke overleg. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - De komende twintig jaar zullen de kosten voor de gezondheidszorg en daarmee de premies voor de ziektekostenverzekering moge lijk verdubbelen. Dat komt vooral door de vergrijzing, waardoor de vraag naar zorg sterk zal toenemen. Dat liet minister Borst van Volksgezondheid doorscheme ren in een reportage gisteravond van het tv-programma Net werk. Nu kost de zorgsector on geveer 85 miljard gulden per jaar. „Als er geen bijzondere doorbraak in de geneeskunde komt, denk ik dat dit bedrag kan verdubbelen", schat Borst in. Precieze bedragen weet ze nog niet. Binnenkort zij n de toe komstverkenningen klaar, waarin dit soort gegevens is ver werkt. Ook het Capaciteitsorgaan is bezig met schattingen over de extra medici en verpleegkundi gen die de komende tientallen jaren nodig zijn om de vraag op te vangen. „Er moet in ieder ge val flink geld bij", zegt Borst. Een verdubbeling van de premie moet volgens haar kunnen in een welvarend land. Eerder deze week werd bekend dat Borst ervoor voelt om voor iedereen - dus ook voor zieken fondspatiënten - een eigen risi co van circa 100 euro (220 gul den) per jaar in te voeren. Verder denkt Borst niet dat ze meer geld zou hebben gekregen als zij de afgelopen jaren harder met haar vuist op tafel had ge slagen en eerder met opstappen had gedreigd. „Ik denk niet dat ik mijn zin had gekregen. Erzijn meer ministers die meer geld er bij wilden." Het zou volgens de bewindsvrouw tot niets hebben geleid. ANP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: o noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. ~i automatische incasso u 39.45) handtekening: c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ai «o da vr za (postzegel niet nodig) Nu ƒ10,- korling op het autojaarboek bij 2 literflessen Bokma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1