Er wordt maar wat PZC Architect Götzen gaf gebouwd Zeeland een eigen gezicht Reimerswaal vaste stek voor trainende artiest De wondere wereld van Aimee Marie ELiCHT Militair uit Zierikzee beboet voor schieten IT IT Praktijkexamen lezers schrijven Islam kunst cultuur zbw 18 donderdag 14 juni 2001 door Maurits Sep Wie met een boot wil varen, moet eerst maar eens laten zien dat hij die vaardigheid beheerst, vindt de Raad voor de Transportveiligheid. De politie juicht elke maatregel toe die de veiligheid op het water een dienst be wijst, dus ook een praktijkexamen. Maar de ANWB verzet zich, een orga nisatorische ramp voorspellend. „Vo rig jaar zijn 16.000 klein vaarbewij zen afgegeven. Wie moet die mensen examineren?" Voor het berijden van bijna alle gemo toriseerde voertuigen op twee of meer wielen is een praktijkexamen vereist. Maar een klein vaartuig besturen mag ook zonder dat iemand controleert of je die vaardigheid onder de knie hebt. Alleen vragen goed beantwoorden is voldoende om het klein vaarbewijs te bemachtigen. De Raad voor de Transportveiligheid wil dat - naar aanleiding van een do delijk ongeval op het Veerse Meer in juli 1999 - veranderen. Wie met een boot van vijftien meter of langer wil varen, of met een boot die harder kan dan twintig kilometer per uur, moet eerst maar eens laten zien dat hij dat ook echt kan. De regels kennen is niet genoeg, je moet ze ook kunnen toepas sen. Alles in het belang van de veilig heid op het water. Ja reageert secretaris A. Schuit van de Koninklijke Nederlandse Water sport Verenigingen, regio Deltawate ren, „dat zou denk ik niet verkeerd zijn. Ja, dat kan inderdaad heel nuttig zijn." Zelf vaart Schuit al sinds 1973. Bij de invoering van het klein vaarbewijs, tien jaar geleden, heeft hij een theo rie-examen afgelegd. Dat zijn kennis toen niet in de praktijk werd getoetst, heeft hij niet gemistMaar ik had dan ook al lange ervaring." Maar, zegt Schuit, diep nagedacht over de voor- en nadelen van een prak tijkproef heeft hij niet. „Misschien dat de voorzitter daar wat zinnigs over kan zeggen." Voorzitter H. Botterweg ziet vooral organisatorische proble men. „Voor wie moet dat dan gelden? Voor mensen die een boot hebben die langer is dan vijftien meter? Of voor mensen die een boot hebben die snel ler kan dan twintig per uur? En wie neemt die examens af? Hoe organiseer je dat?" Te ver Precies daarom ziet de ANWB niks in een verplichte praktijkproef.,Elk on geval is er één te veel. Maar om op ba- Volgens secretaris Schuit van de Koninklijke Nederlandse Watersport Verenigingen, regio Deltawateren, moeten schippers beginnen met zich netjes aan de regels te houden. foto Lex de Meester sis van dit ene incident op het Veerse Meer tot zo'n advies te komen, vinden wij te ver gaan", zegt M. van Tol. „Want weet wel wat je over je af roept", waarschuwt hij. „Dit wordt organisatorisch een crime. Vorig jaar zijn 16.000 klein vaarbewijzen afge geven. Hoe wil je al die mensen een praktijkproef afnemen? Daar heb je boten voor nodig en mensen. En als het te hard waait, kan het niet door gaan en moet je alle kandidaten naar een andere dag doorschuiven." Als mensen vrijwillig willen meedoen aan een vaaropleiding, dan heeft de ANWB daar natuurlijk niets op tegen, merkt Van Tol op. „Dat vergroot het bewustzijn en de perceptie van risico's en daarmee de veiligheid op het water. Maar verplichten moet je niks." Groepschef J. Elias van de waterpoli- tie in Wemeldinge, onder meer belast met het toezicht op het Veerse Meer, is daarentegen blij met elke maatregel die de veiligheid bevordert. Ook een verplichte praktijkproef. „Die draagt bij aan het inzicht van de schipper. Dat wordt steeds belangrijker omdat de drukte op het water toeneemt, zo wel door de beroepsvaart als door de recreatievaart. Onoordeelkundig ge drag kan de veiligheid ernstig in ge vaar brengen." Een groter probleem dan onoordeel kundig gedrag is onverantwoord ge drag. De markering met tonnetjes op het water geeft duidelijk aan waar snel gevaren kan worden en waar het langzaam moet. Bovendien staan langs de oever waarschuwingsborden met de geldende regels en worden ie der jaar folders verspreid onder wa tertoeristen. En elke schipper kan beschikken over een kaart met de pre cieze markeringen. Ongehoorzaamheid „Het ligt dus vooral aan de mensen zelf", stelt Elias. „Het is gewoon bur gerlijke ongehoorzaamheid." Secre taris Schuit van de KNWV regio Del tawateren erkent dat. „Schippers moeten eens beginnen met zich netjes aan de regels te houden. Dat zou al veel schelen. Er wordt door sommigen maar wat raak gevaren." Schuit wijst er wel op dat de politie meer moet toezien op de naleving van de regels. „Dat kan altijd beter, maar onze mankracht en middelen zijn be perkt", reageert groepschef Elias van de waterpolitie Wemeldinge. „Wij manifesteren ons met name op de gro te transportassen en op het Veerse Meer alleen in de zomerperiode. Dan houden we 2000 uur toezicht. Meestal halen we dat ook. Meer is nu niet mo- gelijk." De waterpolitie heeft gezocht naar al ternatieven, maar die blijken moeilijk te vinden. Controles vanaf de kant waarbij de afgelegde afstand en tijd worden gemeten, zijn onnauwkeurig. Proeven met de lasergun bleken vol gens Elias ook niet afdoende. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dere- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De meeste islamitische voor gangers in Nederland zijn laag opgeleid, (PZC 9-06). Een van hen, een imam dus, heeft zich nogal negatief uitgelaten over homoseksualiteit: iets wat in ons land zo langzamerhand bij na verheven is tot een hogere le vensvorm, maar dit terzijde. Voor wie het nog niet weet, de is lam heeft wereldwijd twee ge zichten, Waar ze een minder heid vormen, spelen ze het vredelievend volkje dat scha pevlees eet en naar de moskee gaat. Zo is het nu nog in Neder land. Daar waar ze in de meer derheid zijn, worden anders denkenden door fanatieke groeperingen uitgemoord. Ook in ons land zijn er aanhangers van de uiterst geweldadige Ha- mas-beweging actief. Via middelbare scholen maken ze propaganda voor bijvoor beeld de Palestijnse kwestie, waarbij de staat Israël alle schuld krijgt. Al met al is het voor onze joodse medeburgers zeer pijnlijk dat hun ergste vij anden hier zo in de watten wor den gelegd. De multiculturele samenleving, zoals die ons mei kracht en geweld van over heidswege wordt opgedrongen, is een waanbeeld. Culturen en godsdiensten laten zich niet versmelten. Overal ter wereld voert men oorlog over één on derwerp: namelijk godsdienst In Nederland moet het echter allemaal wèl kunnen. De pro blemen vanwege ongewenste buitenlanders zijn te wijten aan falend overheidsbeleid, zowel landelijk als Europees. Nog af gezien van het afbrokkelend fi nancieel draagvlak zadelen m onze kinderen op met de proble men van een chaotische samen leving onder de beklemmende druk van allerlei culturen waar van de ellende in de grote steden nu al ondraaglijk wordt. Hettn moet gekeerd. Helaas lijkt nie mand dit te beseffen. M. Vreekt DeZompe2h ARNHEM - De militaire politie rechter in Arnhem heeft giste ren een 19-jarige man uit Zie rikzee veroordeeld tot een boete van achthonderd gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Zierikzeeë- naar schoot vorig jaar op een kazerneterrein in Steenwijk met een luchtbuks op collega's. „Wat ik niet snap", begon de po litierechter, „is dat iemand als u in Bosnië de vrede moet bewa ren." De militair had op 10 januari sa men met een vriend uit een raam staan schieten. „Maar het was niet de bedoeling iemand te ra ken", verweerde hij zich. De rechter stak zijn minachting over de daad van de 19-jarige Zierikzeeënaar niet onder stoe len of bankenHij vond het en kinderachtig' dat de militair zo onverantwoordelijk met eer; wapen was omgegaan. Uiteindelijk was het de vriend van de Zierikzeeënaar die passerende luitenant in zijn been trof. Hoewel de twee over een afstand van vijftig meter schoten, hield het slachtofferen een flinke blauwe plek aan over ,,U of uw vriend had hem ookin zijn oog kunnen schieten", voer de de officier van justitie aan, alvorens hij zijn eis formuleer de. De politierechter veroordeelde beide mannen, net als de officier had geëist, even zwaar. „Samen uit, samen thuis", luidde het eindoordeel van de rechter,APA In de Zeeuwse bibliotheek is onder meer deze collage te zien van enkele Zeeuwse bouwwerken van architect Götzen. foto Lex de Meester door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - De stads schouwburg in Middelburg moet een rijksmonument wor den. Dat vindt de Middelburgse architect Johan de Koning. De schouwburg is een ontwerp van architect Piet Götzen. En omdat dit bouwwerk een van de slechts drie openbare gebouwen is die Götzen heeft.gerealiseerd, mag het volgens De Koning niet wor den afgebroken. „Het hoort thuis op de lijst met jonge monu menten." Johan de Koning (38) heeft zich verdiept in leven en werk van architect Götzen, die leefde van 1914 tot 1977. Hij schreef een boek over de man, dat vandaag het licht ziet, en hij richtte een tentoonstelling in over het werk van Götzen. Die tentoonstelling wordt vandaag geopend in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Piet Götzen werd geboren in Edmonton, Canada, en groeide op in Amsterdam. In de jaren vijftig begon hij een eigen archi tectenbureau in Middelburg. Talloze projecten - vooral op het gebied van woning- en winkel bouw - zagen sindsdien het licht. De flats in Goes-West en in de Middelburgse Stromenwijk, de Westpoortflat aan de VI is- singse boulevard, de wijk 't Zanddorp in Middelburg, het karakteristieke bakstenen ge bouw met het lessenaardak te genover de Keersluisbrug in Vlissingen, de snackbar in het hoekpand met de boogramen bij het gemeentehuis in Vlissingen, het zijn allemaal ontwerpen van Piet Götzen. „Hij heeft een belangrijke bij drage geleverd aan het gezicht van Zeeland", zegt De Koning. Götzen was een modern archi tect die volgens De Koning als eerste werkelijk stelselmatig woningbouwprojecten uit de grond stampte, en dat in zulke grote aantallen dat er zelfs aan nemers van buiten de provincie werden aangetrokken om alle projecten te kunnen uitvoeren. Op de tentoonstelling over Göt zen, getiteld Radicaal modern, is onder meer op foto's te zien hoe de schouwburg aan het Mo lenwater in Middelburg en de Westpoortflat in Vlissingen ge stalte krijgen. Dat laatste kar wei was bijzonder arbeidsin tensief, omdat de Westpoortflat speciale voorzieningen moest hebben die het gebouw ook ge schikt maakten als zeewering. Götzen heeft vijftien jaar lang diverse ontwerpen gemaakt voor een nieuwe invulling van het terrein van het destijds ver vallen Badhotel in Domburg. Niet een van die ontwerpen is uitgevoerd. Het Badhotel werd pas in 1994,17 jaarna zijn dood, opgeknapt en uitgebreid. Ook een ontwerp dat hij instuurde voor de bouw van een nieuw ge meentehuis voor Amsterdam, sneuvelde. Het mislukken van zijn Dom- burgse project beschouwde Götzen als een grote teleurstel ling, zegt De Koning. „Hij had op zijn oude dag het gevoel dat hij niet helemaal tot zijn recht was gekomen als architect", meent De Koning. „Daarnaast had hij ook graag wat meer uti litaire - zeg maar: openbare - ge bouwen willen realiseren. Hij heeft er slechts drie gebouwd: de Middelburgse schouwburg, de Bouwen Ewoutschool in Vlissingen en de voormalige Ci ty-bioscoop aan de Lange Delft in Middelburg." De tentoonstelling over Piet Götzen in Middelburg wordt vandaag om 17.00 uur geopend door diens weduwe D.J. Göt- zen-Treur. Tentoonstelling 'Radicaal modern, het werk van architect Piet Götzen' in de Zeeuwse Bibliotheek, Middel burg. Tot en met 21 juli te zien tij dens de openingsuren van de biblio theek. In de serie Zeeuwse Katernen verschijnt vandaag tevens een boek over Götzen, geschreven door Johan de Koning en getiteld 'Radicaal mo dern'. door AnitaTournois OOSTBURG - Aimee Marie is een Belgische kunstenares, 69 jaar oud en begenadigd met een kinderlijke fantasie. Behalve in goua ches, zeefdrukken en grafiek uit Aimee Ma rie zich in keramiek. Haar werken zijn au thentiek en laten een wereld zien vol geestig vernuft, vindingrijkheid en puurheid. Gale rie de Volder in Oostburg toont de wondere wereld van deze kunstenares. Het werk van Aimee Marie doet denken aan de creaties van de Belgische kunstenaar Pa- namarenko, maar ook aan Karei Appel. Ai mee Marie is evenals Panamarenko gefasci neerd door alles wat beweegt. Vleugels en wieltjes zijn dan ook vast terugkerende the ma's. Haar kleurenpalet doet zuidelijk aan; vrolijke heldere tinten, soms pastels, die je tegenkomt in het Middellandse Zeegebied; haar vormgeving is eenvoudig en subtiel. Sommige gouaches zijn opgebouwd uit vlakjes en lijken net mozaïken. In haar werk nemen ook dieren een belang rijke plaats in, men ontdekt slangen, vogels, poezen en honden. De vormgeving is nooit vast en derhalve grillig en wonderlijk Van daar ook het ontbreken van titels, waardoor de kijker niet gedwongen wordt in een be paalde richting te denken. Opvallend zijn de werkjes waarin ze mannen schildert met een propeller op rug of hoofd. Zij lijken op moderne Icarussen. Haar objecten in klei laten een nog krachti gere vormentaal zien dan haar schilderijen. Met restanten ijzerdraad, touwtjes, saté prikkers en ander afvalmateriaal voegt ze grappige details toe aan vreemdsoortige, keramische creaties; ook hier weer aan dacht voorwielen en vleugels. Primitieve en oorspronkelijke vormen voeren de toeschouwer mee in de droomwereld van een kunstenares, die de kinderlijke een voud, onbevangenheid, zorgeloosheid en spontaniteit heeft kunnen bewaren. Tentoonstelling: tot en met 1 juli, Galerie de lol de?-, Volderstraat 21, 4501 JM Oostburg. Ope- ningstijden: zaterdag en zondag van 13.30uurtot 17.30 uur en op afspraak. Een werk van Aimee Marie in galerie De Volder in Oostburg. foto Peter Nicolai door Esme Soesman RILLAND - Elk jaar weer weet Podium Reimerswaal - voor heen werkgroep Kulturele Evenementen Reimerswaal - enkele klappers te strikken voor optredens in de dorpshui zen van de gemeente Reimers waal. Het nieuwe theatersei zoen is daar geen uitzondering op, met namen als Youp van 't Hek, Niet Schieten! en Stef Bos. In de circa vijftien jaar dat er een cultureel programma in de Reimerswaalse dorpshuizen draait, heeft Podium Reimers waal een aardige naam weten op te bouwen. Onder het pu bliek én onder artiesten, want ook onder die laatste groep zijn er verschillende 'vaste' gasten die om de zoveel tijd hun hoofd in Rilland, Kruiningen of Krabbendijke laten zien. Ui teraard vanwege de gezamen lijke mosselmaaltijd die - in middels traditiegetrouw wordt genoten, maar daar naast spelen praktische over- Tinkerbells speelt in de Zaete in Yerseke voor het jonge publiek. foto Jeroen Scheelings wegingen een rol. Youp van 't Hek (Youp speelt Youp, 5 april in Luctor et Emergo in Rilland) is daar een voorbeeld van. „Theaterbureaus weten dat je in bent voor try-outs en dat je er de zalen voor hebt. De arties ten zitten in een fase dat decors nog niet af zijn, anders zouden we ze niet onder kunnen bren gen. Daar hebben we de facili teiten niet voor. Maar zo heb ben we door de jax-en heen wel een band opgebouwd met bu reaus", zegt Jacques Boonman van Podium Reimerswaal. Tegenwicht Van die oude bekenden zijn dit jaar onder meer Stef Bos (2 fe bruari, De Zaete in Yerseke) en muziektheatergroep Zenga, met twee ex-Flairckleden (26 januari, De Zaete in Yerseke), van de partij. Ook de cabaret groep Niet Schieten! (23 febru ari, Luctor et Emergo Rilland) meldde zich al eerder. De laat ste jaren is meer en meer de na druk op cabaret komen te lig gen. Als prettig tegenwicht voor de pi'ogrammering in De Maagd in Bergen op Zoom, meldt Boonman, die weer veel meer opera en musical op het menu heeft staan. Stonden er in de beginjaren in Reimerswaal zo'n vijftig men sen voor de deur bij een caba retvoorstelling, nu laten zich al snel tussen de honderdvijftig en tweehonderd toeschouwers zien bij een optreden van een - relatief nog onbekende - caba retier. Zij komen dit jaar aan hun trekken met Vreemde Vreemdgangers van Nilgün Yerli (4 oktober), Schuren van Ernst van der Pasch (27 okto ber), Nep van Richard Groe nendijk (16 november), Teer van Droog Brood (1 december), AdéHadé van Jochem Myjer (5 januari), dubbelcabaret van Alkemade Bloemen en Reijn Goed (16 februari) en Rem men van Ernesto Marcel lino (22 maart). Deze voorstel lingen worden alle gegeven in De Meijboom in Krabbendijke. Poppenkast Thema-avonden vormen een tweede pijler in de program mering. Zo is er een Schots/Ier se avond (3 november, Luctor et Emergo in Rilland), Caribi sche avond (20 april, Rilland), New Orleans/Dixielandavond (16 maart, Ons Dorpshuis in Kruiningen) en Franse Beaujo- lais-Pnmeuravond (8 decem ber in Rilland). Muziek valt verder te genieten in de kerk in Waarde met gitaarduo Duolis- me (10 november) en Cavatina (23 maart). In de Reimerswaal- hal in Kruiningen treedt de Jostiband (15 december) op. Een speciaal samengesteld kwartet verzorgt een kerstkof fieconcert (23 december) en Mazzeltov speelt Jiddische muziek (2 maart in Luctor et Emergo).Theaterpoppenkast Tierelijn (24 november, Ons Dorpshuis in Kruiningen) en Tinkerbells (9 februari, De Zaete in Yerseke) bedienen het jongere publiek. Van Schouw- burgcht producties tenslotte komt met de klucht Kippige Keizers Kijken Anders (9 maart in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Kaarten voor de voorstelling van Youp worden, vanwege de verwachte grote belangstel ling, geloot. Vaste abonne menthouders krijgen daarbij voorrang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18