Italiaanse bond legt peloton stil Sparta wint en is er bijna PZC Frank de Boer rekent op geheim wapen Siemerink en Sluiter naar achtste finales Tijd voor bezinning 13 PSV wil in Arena voetballen Hingis klaagt sportmerk aan Johan Museeuw voor de rechter Kadijk verder met Leenstra Braziliaan Maxwell naar Ajax Vennegoor of Hesselink volgt Van Nistelrooy op Scolari roept Roberto Carlos en Rivaldo op Fiorentina verovert Coppa Italia Axel Merckx nieuwe leider in Dauphiné De Wilt springt nationaal record donderdag 14 juni 2001 Hnor Jochem Lippmann ROME - De Italiaanse wieler bond FCI heeft gisteravond alle wedstrijden in eigen land vanaf 18 juni verboden. De bond heeft de gedwongen pauze opgelegd naar aanleiding van het doping- schandaal in de Ronde van Ita lië. De stop is bedoeld om ren ners de mogelijkheid te bieden zich te beraden over de proble matiek in hun sport. Met de beslissing steunt de wie lerbond het voorstel van het Ita liaans Olympisch Comité Coni. Dat pleitte dinsdag voor een wedstrijdstop in Italië voor de duur van een maand. De wieler bond FCI heeft echter nog niet besloten hoe lang er geen wie- ierwedstrijden mogen plaats vinden. Dat gebeurt waar schijnlijk tijdens een nieuwe vergadering die voor 23 juni is uitgeschreven. Behalve een wielerstop heeft de Italiaanse wielerbond ook een nieuwe ethische commissie op gericht. Die moet aan nieuwe voorschriften tegen dopgege- bruikwerken. Voorzitter van de commissie is Alfredo Martini. Deoud-bondscoach van de Ita liaanse wielerploeg wordt vergezeld door negen vertegen woordigers van renners en ploe gen. Cipollini zal namens de renners in de commissie plaats nemen. Naar aanleiding van het dopingschandaal in de 84e edi tievan de Giro doet de Italiaan se justitie onderzoek naar 86 personen, onder wie zestig ren ners. Slechts twee van de twin tig deelnemende ploegen bleken de Ronde van Italië geheel zui- verte hebben verreden. Het tweetal heeft steun gekre gen van Joop Atsma, de voorzit tervan de Nederlandse wieler bond en CD A-Kamerlid. „Dit beeft totaal geen zin. Deze actie werkt contraproductief. De Ita liaanse ploegen mogen namelijk wel in het buitenland rijden. Het is zaak het criminele circuit aan te pakken." Dario Frigo verklaarde gisteren dat hij nooit stimulerende mid delen heeft gebruikt. De 27-ja- rige renner kreeg vrijdag zijn ontslag bij de Italiaanse wieler ploeg Fassa Bortolo, nadat een dopingbrigade bij een bliksem actie tijdens de Giro verboden medicamenten op zijn hotelka mer had gevonden. „Ik heb nooit dope gebruikt. Het was verkeerd van mij bepaalde producten op mijn kamer te hebben. Ik wilde ze echter niet gebruiken. Ik had ze uit voor zorg. Ook heb ik geen informa tie verstrekt over andere renners. Overigens hebben ze verboden middelen in mijn ba gage gevonden en niet in mijn bloed." ANP Dario Frigo ontkende tijdens een persconferentie doping gebruikt te hebben: „Het was verkeerd van mij bepaalde producten op mijn ka mer te hebben. Ik wilde ze helemaal niet gebruiken. Ik had ze slechts uit voorzorg." foto Mauro Pollotti/RTR door Anton Lippold BARCELONA - Frank de Boer is er heilig van overtuigd dat de disciplinaire com missie van de Europese voetbalbond Uefa hem niet zal schorsen wegens een te hoge dosis nandrolon in zijn urine, 7,1 waar 2 de norm is. De verdediger zegt heel sterk te staan in de dopingaffaire. „We hebben een geheim wapen, waar over ik nog niets kan zeggen", vertelde hij gisteren voor zijn vertrek uit Barcelo na naar Zwitserland, waar vanochtend in Nyon om 10.00 uur de besloten straf zaak begint. Morgen rond het middaguur volgt pas de uitspraak wegens de com plexiteit van de affaire en het drukke programma van de commissie. De Boer meent dat de verhoogde nandro lon waarde te wijten is aan een voedings supplement, nadat hij alles wat hij ge bruikt, heeft laten onderzoeken. Het bedrijf The Ortho Company, producent van het supplement Plantina fit, voelt zich dusdanig aangetast door die bewe ring van De Boer en Cohen, een van zijn zaakwaarnemers, dat 6 juli in Amster dam een kort geding cliënt. De Boer en Cohen moeten schriftelij k be vestigen dat de hoge dosis nandrolon niet te wijten is aan Plantina fit of aan andere voedingssupplementen. Onder de indruk zijn de twee niet van de rechtszaak. De Boer sprak in algemene termen toen hij zei dat 'de nandrolon wellicht in een ver vuild supplement zat'. Schadeclaims De Boer voelt zich in elk geval duidelijk slachtoffer. Hij voelt zich aangetast in zijn faam en goede naam. De afgelopen dagen verbleven hij en Cohen in Orlando (Florida) bij advocaat Doug Lamber, die in Amerika te boek staat als een specia list op het gebied van schadeclaims. „Daar gaan we mee door als er een uit spraak is van de Uefa. meer kunnen we er nog niet over zeggen." De speler van FC Barcelona wordt bij de zitting bijgestaan door Cohen, advocaat Hellingman, dopingdeskundige Vrijman en de befaamde Zwitserse medicus Du- pont. Hij stond de Festina-wielerforma- te bij in het dopingproces na de beruchte Tour de France van 1998. Verder wil het zogenoemde A-team twee getuigen op roepen: een medicus gespecialiseerd in nandrolon en een deskundige in het me ten van de nandrolonwaarde. Over hun namen doet het team geheimzinnig. De Boer dreigde eerst niet te komen op dagen, omdat de getuigen niet zouden worden toegelaten. „Terwijl dat wel was toegezegd." Uefa-woordvoerder Massi mo Gonella legde de procedure van de zitting uit: „De commissie heeft gezien deze uitzonderlijke zaak al een uitzonde ring gemaakt door De Boer en zijn advo caten te horen. Normaal gesproken bestudeert zij alle stukken die door de beschuldigde partij zijn ingebracht en neemt dan een besluit Getuigenverkla ringen zijn ongebruikelijk, dat komt pas aan de orde bij een hoger beroep. Maar de commissie kan beslissen toch getuigen toe te laten." De disciplinaire commissie bestaat uit acht leden, van wie Courtois (topman in Belgische voetbalbond) de voorzitter is. Hij was mede-directeur van Euro 2000. De stem van Courtois is doorslaggevend als er een besluit wordt genomen over De Boer en de stemverhouding 4-4 is. Voor het vertrek naar Zwitserland kre gen Frank de Boer en Cohen steunbetui gingen van onder anderen Barcelona- voorzitter Gaspart en de Nederlandse bondscoach Louis van Gaal. Maar Barca lijkt wel te wachten met het verlengen van De Boers contract totdat er duide lijkheid is over zijn toekomst. ANP EINDHOVEN - PSV wil de eerste thuiswedstrijd in de Cham pions League op het speelveld van aartsvijand Ajax in de Are na voetballen. Pogingen van de landskampioen om naar Luik uit te wijken, zijn mislukt. PSV heeft inmiddels contact gezocht met de directie van de Arena. De leiding van het Amsterdamse stadion staat welwil lend tegenover het verzoek van de Eindhovense club. Het be stuur van de Arena wil wel weten of van hoofdhuurder Ajax bezwaar maakt. Daarna moeten de gemeente Amsterdam en de politie uit de hoofdstad toestemming geven. PSV moet op vreemde bodem spelen wegens ongeregeldheden in maart tijdens de verloren kwartfinale in de Uefa Cup tegen Kaiserslautern. Supporters van de Eindhovense club forceer den een hek en wilden het speelveld bestormen. ANP NEW YORK - Martina Hingis heeft bij een rechtbank in New York zo'n honderd miljoen gulden geëist van haar voormalige kledingsponsor Sergio Tacchini, De Zwitserse nummer één van de wereldranglijst houdt de Italiaanse firma verantwoor delijk voor een chronische blessure aan haar voeten. Hingis droeg in de periode tussen 1996 en 1999 kleding en schoenen van Sergio Tacchini. Daarvoor kreeg ze zo'n vijftien miljoen gulden. Hingis heeft echter altijd over haar schoeisel ge klaagd. Ze zocht uiteindelijk een andere kledingspsonsor om dat de problemen met haar voeten alleen maar erger werden. Een arts uit New York bevestigde dat de problemen waren veroorzaakt door haar schoenen. ANP OOSTENDE - De Belgische wielrenner Johan Museeuw moet zich op 13 oktober voor de politierechter in Oostende verant woorden voor het verkeersongeval waarbij hij op 13 augustus 2000 betrokken was. De renner kwam met zijn motor in bot sing met een auto, waarbij hij zware verwondingen opliep. Museeuw hield een schedeltrauma, een enkel-, een sleutel been- en een kuitbeenbreuk over aan het ongeluk in Gistel. De voormalig wereldkampioen lag daarna enkele dagen op de in tensive care. Inmiddels is hij na een lange revalidatie weer te ruggekeerd. De rechter moet uitmaken of de sporter schuld had aan het ongeval. Belga RIJSWIJK - Beachvolleybalster Rebekka Kadijk zet zowel nationaal als internationaal haar sportieve loopbaan voort met Marit Leenstra. Het nieuwe team krijgt van Stichting Topvolleybal Nederland (TVN) volledige steun om aanslui ting te verkrijgen met de mondiale top. Leenstra heeft de af gelopen jaren in Italië veel ervaring opgedaan. Rebekka Ka dijk speelde jarenlang met het nodige succes samen met haar tien jaar oudere zus Debora. Na Sydney 2000 besloot Debora met de wedstrijdsport te stoppen. Bij de mannen moest San- der Mulder na het afscheid van Michel Everaert op zoek naar een nieuwe partner. Die heeft hij gevonden in de persoon van de talentvolle Richard de Kogel. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft zich versterkt met de Braziliaan se verdediger Maxwell Scherrer Cabelino Andrade, kortweg Maxwell. De negentienjarige Zuid-Amerikaan komt over van Cruzeiro BeloHorizonte, waar hij ook zijn jeugdopleiding ge noot. Maxwell is met Ajax een contract voor drie jaar overeen gekomen, met een optie voor nog twee jaar. Hij was niet trans fervrij Maxwell is aangetrokken voor de linkerkant. ANP RTR doorJochem Lippmann EINDHOVEN - Met de komst van Jan Vennegoor of Hesselink heeft PSV de selectie voor ko mend seizoen ingevuld. De Eindhovense kampioen hoopt komende week Michael Lamey vast te leggen. De bedoeling is echter dat de rechtsback van BKC nog een jaartje in Waal wijk blijft spelen. De 22-jarige Vennegoor of Hes selink, die een contract van vijf jaar ondertekent, is bij PSV de opvolger van Ruud van Nistel rooy. De international vertrok voor ruim 65 miljoen gulden naar Manchester United. PSV en FC Twente doen geen mede delingen over de transfersom van de aanvaller uit Oldenzaal. Tijdens onderhandelingen werd een bedrag van ruim twintig miljoen gulden genoemd. Ma vijf seizoenen FC Twente achtte Vennegoor of Hesselink de tijd rijp voor een overstap naar een topclub. Behalve PSV toonden ook Feyenoord en en- RIO DE JANEIRO - Nog maar een dag in dienst van de Brazili aanse voetbalbond, heeft bondscoach Luiz Felipe Scolari meteen zijn selectie bekendge maakt voor de WK-kwalifica- tiewedstrijd in en tegen Uru guay op 1 juli. In zijn keurkorps maakte hij plaats voor onder anderen Roberto Carlos en Ri- |aldo, spelers die er de laatste keer onder de vorige coach Emerson Leao niet bij waren. Waar sterren als Rivaldo (Bar celona) en Roberto Carlos (Real Madrid) in de ogen van Leao wanprestaties leverden, meent Scolari de vedetten hard nodig te hebben om zich te plaatsen voor het WK van volgend jaar in Japan en Zuid-Korea. Ook An tonio Carlos, Cafu. Serginho en Jardel krijgen zo'n nieuwe kans. ^olari kan zich in Montevideo geen verliespartij permitteren mde wetenschap dat kwalifica tie dan echt in gevaar komt. Groter gezichtsverlies voor de '•ace-wereldkampioen dan een mislukte kwalificatiecampagne B nauwelijks denkbaar. Mo menteel staan de Brazilianen merde in de groep, nog net vol doende voor plaatsing. De Uru- guayanen, nu zesde, zouden bij in punten gelijk komen. kele Engelse clubs belangstel ling voor de 1,88 meter lange aanvaller. „Ik heb een goed gevoel bij de club", vertelde de spits, die op dit moment geniet van een va kantie in Mexico. „Ik ken al spe lers via het Nederlands elftal en Jong Oranje. PSV is voor mij een enorme stap vooruit. Ik kan nu in de Champions League spelen. Dat is toch het hoogst bereikba re op clubniveau. Verder word ik natuurlijk herenigd met mijn maatje Bruggink." FC Twente heeft al een opvolger voor Vennegoor aangetrokken. De bekerwinnaar heeft over eenstemming bereikt met de Oostenrijkse aanvaller Roland Kollmann. Als de de 24-jarige spits van FC Karntenjvandaag door de medische keuring komt, tekent hij een driejarig contract met een optie voor nog een sei zoen in Enschede. Kollmann scoorde afgelopen seizoen 28 keer voor FC Karnten, dat naar de hoogste Oostenrijkse divisie promoveerde. Vertrouwen PSV ziet de nieuwe competitie met de komst van Vennegoor of Hesselink ook met vertrouwen tegemoet. De Eindhovenaren hopen nog wel een akkoord te bereiken met Lamey. PSV en RKC zijn het al eens. De lands kampioen praat binnenkort met de verdediger die eerder al An- derlecht afzegde. Lamey, die vorig jaar via Ajax bij RKC belandde, mag nog een jaar in Waalwijk ervaring op doen. Een soortgelijke overeen komst sloot PSV vorige maand met de talentvolle aanvaller Ar jen Robben van FC Groningen. Ook doelman Jelle ten Rouwei aar mag, voordat hij naar Eind hoven vertrekt, nog minimaal een seizoen het doel van Emmen verdedigen. ANP FLORENCE - Fiorentina heeft gisteren de Italiaanse beker ge wonnen. De club uit Florence speelde voor eigen publiek ge lijk tegen Parma: 1-1. Eerder was de uitwedstrijd met 0-1 ge wonnen. Parma maakte de thuis opgelopen achterstand eerst nog ongedaan. Milosevic open de in de 38e minuut de score. Nuno Gomes loodste Fiorentina vervolgens naar de bekerwinst. De Portugees maakte in de 64e minuut gelijk. ANP Fortuna neemt heft weer in eigen hand: 3-1-zege op Volendam van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta lijkt zich opnieuw te redden via de nacompetitie. De Rotterdam mers wonnen gisteravond in groep B de kraker tegen Cam- buur Leeuwarden met 2-0. Door de winst in het uitver kochte Kasteel heeft de num mer zeventien van de KPN Eredivisie zondag aan een ge lijkspel tegen Go Ahead Eag les voldoende om een rampza lige competitie alsnog goed af te sluiten. Dit is voor Sparta een veel be ter uitgangspunt dan twee jaar terug toen de ploeg zich pas in de laatste wedstrijd van de na- competitie redde door de noodzakelijke winst op FC Groningen (3-0). Cambuur maakt alleen nog kans op pro motie als Sparta zondag ver liest van Go Ahead Eagles en zelf met grote cijfers van Ex celsior wint. Excelsior-Go Ahead Eagles eindigde giste ren in 3-3. De opluchting bij Sparta na afloop was groot omdat de ploeg van coach Van Hanegem ook tegen het fysiek ijzerster- ke Cambuur met veel geluk overeind bleef, zeker in de eer ste helft. Als Sparta er niet in slaagt te voetballen heeft de ploeg het moeilijk. In Leeu warden gingen de Rotterdam mers de strijd aan en dat bete kende meteen een 2-1-neder- laag. Een tweede domper tegen de nummer vier van de Toto Divi sie en winnaar van de vierde periode dreigde woensdag avond opnieuw. Sparta had in de beginfase weliswaar het beste van het spel, maar Den nis de Nooijer miste twee grote kansen. De ommekeer kwam halver wege de eerste helft. Sparta's centrale verdediger Nieuwen- burg haakte geblesseerd af na een duel met De Freitas. Het gemis van de Ajax-huurling was meteen merkbaar, de or ganisatie achterin ontbrak to taal. Cambuur kreeg meer ruimte, maar profiteerde daar niet van. Doelman Kooiman hield Sparta overeind door in zetten van Van Utrecht en De Freitas te keren. In de tweede helft kwam Spar ta al snel op voorsprong. Aan voerder Langerak kopte in de 56e minuut een hoekschop van Nielsen binnen. Spartaan John Nieuwenburg (rechts) duelleert met Cambuur-speler Fabian de Freitas. foto Robert Vos/ANP Van Hanegem wisselde meteen De Nooijer voor Marbus. De boomlange spits besliste het spannende duel tien minuten later: 2-0. Sparta - Cambuur Leeuwarden 2- 0 (0-0). 56. Langerak 1-0, 67. Mar bus 2-0. Scheidsrechter: Braam- haar. Gele kaart: Langerak, Niel sen (Sparta), De Freitas, Abma Cambuur Leeuwarden) Aantal toeschouwers10.500. Excelsior - Go Ahead Eagles 3-3 (2-1). 21. Yildirim 0-1,23. Buffel 1- 1, 26. Lopes 2-1, 58 Yildirim 2-2, 61 Schreuder 2-3, 83 Simr 3-3. Scheidsrechter: Buiting. Gele kaart: El Akchaoui Aantal toe schouwers: 2356. Fortuna Fortuna heeft de kansen op lijfsbehoud weer in eigen hand. De Limburgse club uit de eredivisie won gisteren in de nacompetitie van Volen dam: 3-1. De noodzakelijke zege kwam mede tot stand doordat de Volendammers bij na het gehele duel met een man minder speelden. In de 20e mi nuut kreeg Salden de rode kaart. Volendams centrale man liet zich provoceren door Van Halst. De actie leverde Van Halst niet direct het gewenste resultaat op. Even later schoot toekom stig RKC 'er Putter de bal tegen de hand van de middenvelder,- door Fortuna van Ajax ge leend. Dat betekende een strafschop, onberispelijk be nut door Rose. Even dreigde een blamage voor de Limbur gers. Tot de slotminuut van de eer ste helft hield de eerste-divi- sieclub stand, op het oog vrij moeiteloos. Toen kwam Fortu na op gelijke hoogte. De 1-1 kwam ook van elf meter. Ra- vensberger hield Bjekovic vast, Roest schoot raak van de stip. Vier minuten na de hervatting kwam Thijssens formatie op voorsprong. Topschutter Hamming scoorde op aange ven van Emeran. Ongeveer een kwartier voor tijd besliste Landerl het duel definitief in Limburgs voordeel, 3-1De in valler deed dat na een goede individuele actie. Telstar en FC Zwolle speelden met 1-1-gelijk. Fortuna Sittard - Volendam 3-1 (1-1). 31. Rose 0-1 (strafschop), 45. Roest 1-1 (strafschop), 49 Ham ming 2-1, 74. Landerl 3-1. Scheidsrechter: Van Huiten. Rode kaart: 20. Salden (Volendam). Gele kaart Hermans, Volmer, Landerl, Van Halst, Kiekens (Fortuna Sit tard), Ten Heuvel, Van Ommeren, Ravensberger, Boots, Bartele (Vo lendam). Aantal toeschouwers: 10.000 Telstar - FC Zwolle 1-1 (1-1). 17. Van Oostrum 1-0, 25. De Ridder 1- 1Scheidsrechter: Koopman. Rode Icaarl 88. Woudesteyn (FCZwolle, 2xgeel). Gele kaart: Tevreden (Tel star). Aantal toeschouwers: 3195. door Alexander van Eenennaam LONDEN - Peter Wessels en Jan Siemerink staan bij het tennis toernooi van Londen voor een zware opgave. Wessels treft in het grastoernooi de als eerste geplaatste Rus Marat Safin. Siemerink verzekerde zich woensdag van een confrontatie met de Amerikaan Pete Samp ras die als tweede is inge schaald. Siemerink deed dat door te win nen van de Italiaan Gianluca Pozzi: 3-6 6-3 7-5. De voorteke nen voor het duel met Sampras zijn niet alleen ongunstig door de hoge plaatsing van de Ameri kaan. De eerdere vier onderlin ge partijen gingen naar Samp ras. Op gras troffen beiden elkaar overigens nog niet eer der. Wessels, dinsdag al doorge drongen tot de laatste zestien, speelde pas een maal tegen Saf in, drie jaar geleden, en verloor. Ook Raemon Sluiter reikte in Londen tot de beste zestien. Hij won knap van de Rus Mikhail Youzhny: 6-4 2-6 6-4. Hij komt in de derde ronde voor het eerst in zijn loopbaan de als zevende geplaatste Zuid-Afrikaan Way ne Ferreira tegen. Die versloeg woensdag de Slowaak Karol Kucera eenvoudig met 6-2 6-4. Bij het toernooi in de Duitse plaats Halle bleek de Spaanse gravelspecialist Alex Corretja nog niet helemaal over zijn verlies in de finale van Roland Garros heen. De als vijfde ge plaatste speler ging in de ope ningsronde onderuit. De Frans man Jerome Golmard bleek veel beter: 6-0 6-2. Corretja raakte CARPENTRAS - De Belgische wielrenner Axel Merckx is de nieuwe leider in de Dauphiné Liberé. De derde etappe eindig de woensdag in een overwin ning voor Unai Etxebarria uit Venezuela. Merckx, uit de Domo-ploeg, los te aan kop van het klassement de Fransman Roux af. De Itali aan Frederico Morini won de derde rit in de Ronde van Oos tenrijk. Na 173 kilometer, tus sen Schwaz en Bad Hofgastein, won hij de sprint. De Oostenrij ker Werner Riebenbauer verde digde met succes zijn leidende positie in het klassement. AFP gefrustreerd over zijn beroerde start op het gras en gooide her haaldelijk zijn racket op de grond. Voor de Duitse tennisfans was 'Mittwoch' daadwerkelijk ge haktdag. Hun favorieten Rainer Schüttler en Tommy Haas vlo gen uit het toernooi. Schüttler verloor in de tweede ronde met twee maal 6-4 van de als eerste geplaatste Rus Jevgeni Kafelni kov. Haas, nummer acht ge plaatst, verloor met 6-3 6-4 van Nicolas Escudé uit Frankrijk. De succesvolle partijen van de Nederlandse mannen kregen woensdag navolging van de Ne derlandse vrouwen. Zowel Mi riam Oremans (in Birmingham) als Seda Noorlander (Tasj kent) kwam een ronde verder. Ore mans ging naar ronde drie door de Australische Dominikovic af te troeven (6-1 6-4). Nu komt ze uit tegen de Australische Alicia Molik, die de als tweede ge plaatste Joegoslavische Jelena Dokic met 6-3 6-3 verraste. Noorlander zorgde in Oezbekis tan voor een surprise door in de tweede schifting de Italiaanse Garbin te verslaan. Met 7-6 2-6 6-1 won ze van de als tweede ge plaatste tennisster. ANP KASSEL - Monique de Wilt heeft met een Nederlands re cord het polsstokhoogspringen gewonnen bij internationale wedstrijden in het Duitse Kas sei. De 25-jarige atlete, die in Duitse Keulen woont en in Le- verkusen traint, sprong een hoogte van 4,35. De Wilt, lid van Prins Hendrik in Vught, sprong net zo hoog als de Duitse Martina Strutz, maar ze had minder (fout)sprongen nodig. De Wilt haalde al haar hoogtes (4,00,4,10,4,20,4,30 en 4,35) in de eerste poging. De at letes hadden in Kassei overi gens gewoon drie pogingen per hoogte. Het omstreden experi ment van de internationale atle- tiekfederatie, dat het aantal beperkt tot twee, wordt alleen uitgevoerd bij grandprix-II- wedstrijden van de LAAF. De Wilt sprong haar vorige Ne derlandse record van 4,30 vorig jaar twee keer, het eerst op 18 juni in het Duitse Ingolstadt. Bij niet-erkende marktpleinwed strijden ging ze in 2000 ook al eens over 4,35, maar die hoogte wordt nu pas erkend door de at- letiekbonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13