Fracties pleiten voor waarnemer PZC Terneuzen gaat Markt aankleden Borst moet betalen voor traumaheli Aantal klachten over zorg neemt toe Tiroler biergelag en hoogwerker luisteren Midzomerfeest op Tholenaar beboet voor geweld Fietsster gewond bij aanrijding Breskens sluit straten af Wandelaar mishandeld Caravan belandt in sloot Overleg brandbestrijding op water Onvolledige raad zou nadelig kunnen zijn voor Hulst in herindelingsproces Provincie vraagt extra onderzoek munitie Mogelijke ganzendoder van Zandstraat gesnapt marktbericht woensdag 13 juni 2001 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 19-jarige inwoner van Tholen wegens openlijk geweld veroordeeld tot 1150 gulden boete. De Tholenaar was op 26 augustus op de Ten Ankerweg in Tholen betrokken geweest bij een vechtpartij. Hij zei niets te hebben gedaan. „Ik stond erbij en ik keek ernaar." Een aantal getuigen had verklaard dat de man het slachtoffer flink had geschopt en geslagen. De Tholenaar voelde zich erbij gelapt. „Als ik had meegedaan, dan zou ik de boete meteen betalen, want die vind ik niet hoog", zei hij op de zitting. Voor de politierechter stond vast dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan openlijke ge weldpleging. „De getuigenverklaringen sporen met elkaar." ZIERIKZEE - Een 20-jarige fietsster uit Zierikzee is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw kwam om streeks acht uur 's morgens vanuit de uitrit van een benzine station en stak de Julianastraat over naar het Groene Weegje. Ze reed voorlangs de auto van een 55-jarige Zierikzeeënaar, die na te hebben stilgestaan op de kruising van de Julianan- straat met het Groene Weegje net vaart maakte omdat de weg op dat moment vrij was. Bij de botsing die volgde kwam de fietster ten val. Zij werd met onbekende verwondingen over gebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. BRESKENS - De Westlandstraat en de Langeweg inBreskens worden van een nieuwe laag asfalt voorzien. Daarom zijn beide straten tot en met woensdag 20 juni afgesloten voor doorgaand verkeer. Automobilisten vanaf de boot worden omgeleid via het kruispunt Roofack. De bus rijdt tijdens bo vengenoemde periode een alternatieve route via de Burg. van Zuyenstraat. joorHarmen van der Werf HAAG - Het is onrecht dat de inwoners van Vlaanderen via hun ge- neenten zelf moeten bijdragen de inzet van een traumahe Minister Borst van moet aan die ^gelijkheid een einde maken, rindt CD A-Kamerlid S. Buijs. Buijs heeft minister Borst giste ren Kamervragen gesteld om haar zover te krijgen. Hij pleit voor een financiële regeling voor grensoverschrijdende hulp per trauma helikopter, zodat ook in Zeeuws-Vlaanderen sprake is 'van gelijke toegang tof deze vorm van hulp'. Zeeuws-Vlaanderen valt eigen lijk binnen het werkgebied van de traumahelikopter uit Rotter dam, maar de aanvliegtijd is te lang. De regio is daarom aange wezen op de traumaheli uit Brugge. Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten daaraan zelf een bijdra ge leveren. De hulpverlening uit België bevalt goed. Zeeuws- Vlaanderen wil de huidige trau- mahelidienst handhaven en niet overstappen op Rotterdam. Het is gemakkelijker om in Belgi sche ziekenhuizen patiënten te bezoeken dan in Rotterdam. Scheidend burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg trok onlangs aan de bel over de opstelling van het Nederlands ministerie van Volksgezond heid. Hij vindt het met Kamer lid Buijs onrechtvaardig dat Zeeuws-Vlaanderen zelf voor een voorziening moet betalen, terwijl dat in andere delen van Nederland niet hoeft. OOSTBURG - De caravan van een 22-jarige automobiliste uit Ber- raakte hierdoor los van de auto en reed de naastgelegen sloot in. Zo gen op Zoom is gistermiddag rond half drie op de provinciale weg wel de bestelwagen als de caravan raakten bij het ongeval ernstig N58 tussen Oostburg en Draaibrug in de sloot beland. Toen zij af- beschadigd. remde voor remmend verkeer voor haar botste een 32-jarige be- Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. stuurster van een bestelbus uit Breda op de caravan. De caravan foto Peter Nicolai RILLAND - Een 51-jarige inwoner van Rilland heeft gister ochtend aangifte gedaan van mishandeling. Hij liep in zijn woonplaats met zijn hond te wandelen over de Bathpolder- weg toen hem een bekende in een auto tegemoet kwam gere den. De wandelaar had een stok in de hand. Tijdens het passe ren raakte de auto de stok, of andersom. De automobilist, een plaatsgenoot, stapte uit, pakte de stok af en duwde die tegen de borst van de 51-jarige. Die viel hierdoor achterover in de sloot en bezeerde zijn hoofd. Hierna volgde een heftige woor denwisseling. De heren hebben al langer onenigheid met el kaar. ZIERIKZEE - De gemeentelijke brandweer van Schouwen- Duiveland is overleg begonnen met de vier korpsen op Goe- ree-Overflakkee over de brandbestrijding op schepen op het Grevelingenmeer. Het onderzoek beperkt zich vooralsnog tot een inventarisatie van de middelen en mogelijkheden. De opzet is te komen tot duidelijke afspraken wie het snelst op bepaalde plaatsen kan zijn, aldus de Schouwse brandweer commandant F. Pijnenborgh. Het korps Schouwen-Duive- land beschikt in Scharendijke over één 'veredelde speedboot' met een kleine motorspuit. „Op Goeree-Overflakkee hebben ze nog minder, begreep ik, dus kan het geen kwaad om eens te kijken hoe we elkaar bij ongevallen op de Grevelingen kun nen helpen." Voor de Oosterschelde gelden regelingen met re ders, bergers en de KNRM. De Schouwse brandweer werkt tevens aan de opzet van zogeheten veiligheidsrollen voor doelgerichte brandbestrijding op de rondvaartschepen die Zierikzee aandoen. Sheila van Doorsselaer - De Hulster raadsfrac- ies willen niet al te lang wach- en met het zoeken naar een vaamemend burgemeester. Het TA en Progressief Hulst zou- len het liefst nu al een waarne er aanstellen, Groot luist/Gemeenschappelijke Be- angen spreekt over augustus en Ie PvdA en VVD willen nog het zomerreces afwachten. de ziekte van burgemees- er A. Kessen is het college niet dat is niet voordelig het herindelingsproces. roep om een waarnemer ïeeft volgens CDA-fractievoor- :itter J. Steijaert niets te maken net het functioneren van wet- ïouderB. Picavet als loco-bur- remeester. Steijaert: „Picavet loet het prima, maar het feit )Üjft dat het college nu niet vol- allig is. Met de nakende ge- herindeling staan grote belangen op het spel. is daarom beter dat Hulst staat. Natuurlijk hopen we dat Kessen zo snel mogelijk weer terug is, maar dat moet niet beletten eens uit te kijken naar een waarnemer." Steijaert zegt al iemand in ge dachten te hebben, maar wil de naam nog niet kwijt. In Hulst wordt gezegd dat deze persoon wel eens Eerste-Kamerlid voor het CDA H. Eversdijk zou kun nen zijn. Eversdijk zegt desge vraagd niet van deze geluiden op de hoogte te zijn. „Het lijkt me nu absoluut niet aan de orde. Hulst heeft toch nog gewoon een burgemeester?" De VVD vindt het, bij monde van fractievoorzitter R. van Ha peren, niet kies om nu al over een eventueel waarnemings schap te spreken. „Ik ben geen dokter, ik ken het ziektebeeld van onze burgemeester niet. La ten we Kessen toch zijn rust gunnen, mag die man ook eens ziek zijn?" De WD wil pas aan het eind van de termijn van zes maanden, waarin de Hontenis- ser burgemeester A. Vogelaar het voorzitterschap van de stuurgroep Hulst/Hontenisse inzake de herindeling vervult, praten over een waarnemer. „Dan is het de beurt van Hulst om de voorzittershamer op te pakken. Dat duurt nog mini maal drie maanden. Laten we eerst maar eens op vakantie gaan voordat we gaan zoeken naar een waarnemer." Fractievoorzitter H. Neefs van Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen meent dat er welliswaar veel werk valt te verzetten, maar dat er ook in augustus nog een waarnemer kan worden aangesteld. „Tegen die tijd is Kessen een half jaar weg en dan wordt het toch wel eens tijd dat er verder wordt gekeken." Vol gens PvdA-fractievoorzitter P. Plasschaert zal het herinde lingsproces niet aankomen op de zomerperiode. „Laten we na de vakantie de stand van zaken eens bekijken." Progressief Hulst heeft er niets op tegen dat er nu al rondgeke ken wordt naar een waarnemer, maar dat mag van fractievoor zitter A. Hegger ook best na het zomerreces gebeuren. „In de zo mer gebeurt er niet veel, dus het kan nog wel wat hebben. Toch vind ik dat je niet te lang moet wachten, want als je dan nog eens moet gaan zoeken, dan ben je toch echt te laat." Picavet gaf tijdens de laatste raadsvergadering toe dat hij al contact had gehad met de pro vincie over hoe het nu verder moet. De loco-burgemeester wil nog niet over een waarnemer spreken, omdat dergelijk nieuws wellicht verkeerd of kwetsend zal overkomen bij Kessen. doorClaudia Sondervan GOES - Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheids zorg Zeeland kreeg vorig jaar 575 klachten van patiënten. De meeste klachten gingen over de kwaliteit van de behandeling die mensen kregen bij huisarts, landarts en medisch specialist. Landelijk kregen de klachten bureaus in 2000 ruim 22.000 ragen en klachten over de ge zondheidszorg. Dat is elf procent meer dan vorig laar. Zeeland volgt die stijgende trend, stelt Wilma Maas van het klachtenbureau in Goes. Het IKG Zeeland is onderge bracht bij het Stichting Het Klaverblad. Het groeiende aan talklachten is hoofdzakelijk te rug te voeren op het gebrek aan tijd dat huisartsen, tandartsen enmedisch specialisten hebben, concludeert het klachtenbu reau. „Mensen merken dat ze de tijd niet krijgen om hun verhaal te doen, belanden op wachtlijs ten of worden bepaalde behan delingen geweigerd. Dat komt door het gebrek aan artsen." De toenemende mondigheid van patiënten en de groeiende be kendheid van het klachtenbu reau spelen enigszins mee in de toename van klachten, zegt Maas. Het bureau adviseert mensen om een snellere behandeling in het buitenland te zoeken, als de verzekeraar dat toestaat. Ver ruiming van die mogelijkheid is in Zeeland zeer gewenst, vindt Maas. „Het scheelt nogal als je hier drie tot vier maanden op een bezoek aan de reumatoloog moet wachten terwijl je over twee weken in Gent terecht kimt." Door het gebrek aan huis- en tandartsen kunnen mensen vaak niet kiezen door wie ze be handeld worden. Dat geeft grote spanningen en veel klachten, vertelt Maas. „Zeker op het platteland, waar meestal maar één huisarts is. Als je daarmee niet door één deur kan, kun je bijna nergens anders terecht. Bovendien hebben huisartsen onderling afspraken dat ze el- kaars patiënten niet overne men. We hebben eerder gepro beerd om daartegen campagne te voeren door mensen op te roe pen te melden wanneer ze bij een andere huisarts geweigerd worden. Maar als daar maar veertig telefoontjes op komen, zegt dat niets." Op je knieën Er zijn echter ook overbelaste huisartsenpraktijken die ge plaagd worden door 'shoppers', geeft Maas toe. „Er zijn mensen die al drie praktijken in Goes gehad hebben en dan een vierde willen. Maar mensen met echte problemen proberen we hand vaten te geven om toch ergens een opening te vinden. Maar je moet tegenwoordig bijna op je knieën." Het klachtenbureau hielp bij het aanbrengen van tien klach ten voor het medisch tuchtcolle ge. Daarvan is volgens Maas ruim de helft gegrond ver klaard. Ook werd een tiental klachten voorgelegd aan de klachtencommissie huisartsen. Drie daarvan werden alsnog aan het medisch tuchtcollege voorgelegd. „Mensen stappen pas naar het medisch tuchtcollege als de be handelaar een ernstige klacht over verkeerde diagnose of be handeling wegwuift of negeert. Pas als mensen dat meemaken willen ze naar het medisch tuchtcollege. Meestal proberen wij ook eerst nog te bemidde len." redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115)686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P-1. F. M. Cappetti L- E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J.F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R E.A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Knus zal het op de markt wel nooit worden, maar Terneuzen wil toch proberen de aankleding wat te verbeteren foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De Markt van Terneuzen blijft autovrij. De gemeente is niet van plan om het huidige beleid los te laten, maar wil wel onderzoeken of kort parkeren in de di recte omgeving van het plein haalbaar is. Een aantal ondernemers en marktkooplie den dringt aan op een dergelijke verkeers maatregel. Terneuzen wil voorts bekijken of er ter aankleding enkele forse bomen op het plein ingepast kunnen worden. De gemeente Terneuzen vraagt gebruikers, ondernemers en omwonenden om met ver dere voorstellen te komen voor het verfraai en van de Terneuzense Markt. Gisteren vond in het stadhuis overleg plaats over hoe het nu verder moet met de inrichting van het plein. Hoofd van de sector stadsontwikke ling J. Groeneveld-Verdonk zegt dat alle be trokkenen het er over eens zijn dat het er ge zelliger moet worden. In het gesprek met ondernemers, omwonenden, marktkooplie den en vertegenwoordigers van feestcomi tés en ondernemersverenigingen heeft Groeneveld echter benadrukt dat de Markt van Terneuzen met één onoverkomelijk manco kampt: „Het zal nooit een knus plein worden, want daar is het veel te groot voor. Daar kun je niet veel aan veranderen." Dinsdag is besloten dat er op zeer korte ter mijn op de Markt in ieder geval twintig gro te bloembakken dienen te verschijnen, met daarin manshoge bloemencreaties. De bak ken zullen verdeeld worden in vier clusters van vijf om de voorzieningen op die manier meer body te geven. Groeneveld zegt dat dit slechts een aanzet is tot meer, maar dat de gemeente bijzonder voorzichtig te werk wil gaan. „Omdat alle partijen het er over eens zijn dat het plein goed bruikbaar is, en moet blijven, ben je helaas beperkt in je mogelijk heden wat betreft aankleding." De plaat sing van enkele monumentale bomen is vol gens Groeneveld zeer wenselijk, maar lastig in verband met ondergrondse kabels en lei dingen. „Het is als optie in beeld. Maar het moet te rijmen zijn met het overige ge bruik." De Markt blijft in ieder geval autovrij. Ter neuzen wil wel verder overleggen met on dernemers en marktkoopmensen of er in de directe nabijheid van het plein ruimte ge vonden kan worden voor kortparkeerders die snel een boodschap willen doen. Verder roept de gemeente alle partijen op om mee te denken over de verdere invulling van het plein. Daarbij wordt benadrukt dat het moet gaan om haalbare, inpasbare ideeën die het gebruik van het plein voor de week markt, de kermis en een aantal festiviteiten niet in de weg staan. door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie en de gemeenten Oostburg en Veere willen dat het ministerie van Binnenlandse Zaken een extra onderzoek uitvoert naar de aanwezigheid van munitie bij Cadzand en Vrouwenpolder. Eigen archiefonderzoek door de Zeeuwse overheden heeft niet aangetoond dat die plekken ge vaarlijk zijn, omdat er nog oude maar scherpe munitie ligt. Volgens een rapport van'het mi- nisterie over munitieruiming tussen 1944 en 1947 was de Zwartepolder bij Cadzand één van de belangrijkste spring plaatsen in Nederland. Ook bij Vrouwenpolder zou een belang rijke springplaats zijn. Op verzoek van het ministerie hebben de provincie en de ge meenten hun archieven doorge spit op zoek naar bewijzen voor die conclusie. Volgens J. Jonge- pier van de provincie zijn die niet gevonden. Het gemeentearchief van Oost burg wijst niet uit dat de Zwar tepolder een springplaats was. Wel zijn bunkers gebruikt voor de opslag van munitie. Ook het archief van Veere meldt niets over springputten bij Vrouwen polder. Daarom schreven Gede puteerde Staten een brief heb ben naar staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Daarin vragen zij 'zo spoedig mogelijk na de zomervakantie een aanvullend onderzoek te starten naar de eventuele aan wezigheid van munitie bij Cad zand en Vrouwenpolder'. door Sheila van Doorsselaer ZANDSTRAAT - De mogelijke dader van de ganzenslachtpar- tij bij de familie Pijcke, afgelo pen vrijdag in Zandstraat, is mogelijk gepakt. De familie Wilmink, even verderop in Zandstraat, betrapte maandag een Jack Russel in hun kippen hok. Het was een heterdaadje, de hond had een kip in de bek. Mo gelijk heeft de terriër ook de dood van twaalf stuks pluimvee van de familie Pijcke op zijn ge weten. Hiervoor is echter geen bewijs. De hond heeft bij de familie Wilmink vijf kippen gedood. Toen de familie de terriër zag, alarmeerde ze meteen de politie. Juist toen de agenten de tuin in stapten, nam de hond de benen. De terriër kon worden gevolgd naar zijn eigenaar en die heeft met de familie Wilmink de za ken onderling geregeld. Het is mogelijk dat de hond ook heeft huisgehouden in de wei van A. Pijcke, maar dat is niet zeker. Daar werden vrij dag acht parelhoenders, eennijlgans, een Alaskagans en twee manegan zen gedood. Maandag trof Pijc ke ook nog twee dode Hawaï- ganzen en een dode parelhoen aan. Het is niet zeker of de hond na vrijdag nog is teruggeweest of dat de dieren vrijdag al ten prooi waren gevallen. Pijcke: „Het kan best zijn dat het diezelfde hond is geweest, maar ik durf er mijn hand niet voor in het vuur te steken. Ik hoorde dat er hier in de streek ook vossen zitten. Als het een vos is geweest, kan ik mijn die ren daar bijna niet tegen be schermen. Die kruipen overal onderdoor of doorheen." Pijcke heeft inmiddels aangifte ge daan van de slachtpartij. door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - De gemeen schap van Hengstdijk viert za terdag 23 en zondag 24 juni het Midzomerfeest. In de feesttent, Kerkstraat en in de kerk is weer van alles te doen, waaronder een grote snuffel- en boekenmarkt. Tal van kunstenaars en creatie- velingen laten vanaf 10 uur hun kunstwerken of handvaardig heidsproducten zien, bieden ze te koop aan of tonen hoe ze ge maakt worden. Ook kunnen de bezoekers aller lei spelletjes doen waarbij leuke prijzen zijn te winnen. In kraampjes zijn boekjes te koop met daarin fietsroutes door de streek of de geschiedenis van het dorp. Als bijzonderheid heeft het midzomerfeestcomité een hoogwerker laten aanruk ken. Vanaf zo'n vijftig meter hoogte kunnen waaghalzen van het uitzicht genieten en eventu eel foto's maken. Zaterdag avond begint om 21 uur in de feesttent het bierfeest in Tiroler stijl. Die avond worden ook de winnaars van de loterij bekend gemaakt. Zondagmiddag begint om 14 uur de tweede dag van het mid zomerfeest met de gaaibolling. Er wordt gestreden om het ko ningsschap van Hengstdijk. Deelnemers kunnen zich van te voren opgeven in café 't Jagers huis. De kleintjes komen vanaf 15.30 uur aan hun trekken bij het optreden van het bekende duo Muis en Leeuw. Het afgelopen jaar hebben de inwoners van alle parochies van Hontenisse geld bijeengebracht voor de in Afrika werkende pa ter Dobbelaar. Met het geld was hij in staat een brug te bouwen over een rivier, waardoor de in woners van zijn gebied vele tientallen kilometers omlopen voortaan bespaard bleef. In de kerk van Hengstdijk zijn foto's van de brug te zien, gemaakt door J. Cappendijk. Ook be steedt hij aandacht aan het werk van broeder Cox, die in Haïti actief is. Aardappelen: bintjes droog uit schuur 14-16.25, bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 14-17. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 25,25, brouw- gerst 31,50, blauwmaanzaad 210,00, karwij 260,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pakken 110,00-/ 140,00, tarwestro klei ne pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00-/ 130,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49