Brouwerij wordt wooncomplex PZC Na jaren weer Walcherse wijn Politierechter wil meer weten over psyche oplichter Rij vaar digheidsproef maakt scootmobiel en rolstoel minder eng Gemeente in de fout bij controle van bewoning vakantiehuis Clinge hult zich in western-sfeer Gemeente stemt in met nieuwe invulling koeltoren en leegstaande kerk Honden weggehaald Tholenaar mag jaar niet rijden COC-party Expositie van koeienbeeldjes Zomerconcert CLINGE - Het terrein van de Clingse schietvereniging SV de Schutterij aan de Staten- boomweg staat vanaf morgen tot en met zondag 17 juni in het teken van het wilde westen. Het jaarlijkse westernweek end op het tot Fort States Tree omgedoopte schietterrein trekt dan ruim vijfhonderd liefhebbers naar Clinge. Zij kamperen op het stuk land te- genover de schietbanen. Mor gen beginnen vanaf 18.00 uur de schietwedstrijden met his torische wapens in verschil lende disciplines. Het officiële startsein wordt gegeven door een schot te lossen met het ruim tweehonderd jaar oude kanon dat aan de ingang van het terein staat ongesteld. De deelnemers gaan gekleed in authentieke kledij uit het wil de westen vanaf 1826 tot begin 1900. Een groot terrein is inge richt als pionierskamp. De trappers, indianen en pioniers bootsen in tenten, tipi's en huifkarren het leven uit het wilde westen zo nauwkeurig mogelijk na. Verder zijn er de nodige verkoopstandjes met spulletjes uit de oude doos. Za terdagmiddag beginnen de trappers om 13.00 aan een sur- vivaltocht. De kinderen kun nen zich amuseren met ver schillende spelletjes. Vrijdag en zaterdagavond klinkt er in de saloon live countrymuziek en brandt er een barbecue. Za terdag staan onder meer wed strijden met mini-kanons op het programma. woensdag 13 juni 2001 door Conny van Gremberqhe WESTDORPE - De oude bier brouwerij van Van Waes Boots aan de GraafJansdijk in West- dorpe krijgt naar alle waar schijnlijkheid een nieuwe be stemming. Het echtpaar Van Bree uit Westdorpe heeft bij de gemeente Sas van Gent een plan ingediend om de oude koeltoren van de brouwerij om te bouwen tot een appartementencomplex met drie wooneenheden. De ge meente is bereid om met een ar tikel 19-procedure de weg vrij te maken voor het bouwplan. Het laatste bier werd in de West- dorpse brouwerij eind jaren zes tig gebrouwen. Daarna werd het MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Tholen is gisteren in Middelburg voor dronken rij den veroordeeld tot een jaar rij ontzegging en dertig uur werk straf. De Tholenaar raakte op 17 fe bruari in zijn woonplaats be trokken bij een eenzijdig onge val. In het ziekenhuis werd een bloedproef afgenomen, waaruit bleek dat hij vijf keer te veel ge dronken had. Dat vond officier van justitie N. Hermes ontzet tend veel. „Voor hetzelfde geld had u andere mensen aangere den." De officier nam het de man k wa- lijk dat hij zijn verantwoorde lijkheden als vrachtwagen chauffeur uit de weg was ge gaan. De man is twee keer eer der voor rijden onder invloed veroordeeld.De verdachte was niet ver van zijn woning toen hij het ongeluk kreeg. Hij werd op genomen in het ziekenhuis, maar de verwondingen vielen achteraf mee. ,,U mag van geluk spreken dat u een andere baan hebt gekre gen", vond de politierechter. De Tholenaar, wiens rijbewijs di rect was ingenomen, was brode loos geworden als vrachtwa genchauffeur. Hij kon blijven werken als heftruckchauffeur in het magazijn. complex voor diverse doelein den gebruikt, het laatst als op slagloods en sorteerhal voor aardappelen van een plaatselijk boerenbedrijf. In 1998 werd daarmee gestopt. Sindsdien staan de gebouwen leeg en te koop. Omdat een deel van de ge bouwen - het hoofdgebouw en de koeltoren - door de staatsse cretaris van OCW is aangewe zen als beschermd monument kunnen de nieuwe eigenaren niet zomaar de slopershamer hanteren. Het echtpaar wil dan ook de beschermde gebouwen volledig verbouwen en de bijge bouwen - die momenteel staan te verkrotten - slopen. In de optiek van het college van burgemeester en wethouders past het bouwplan van de fami lie Van Bree in de bestaande ruimtelijke situatie. Een woon functie voor de oude voorzie ning is niet in strijd met de omgeving. Wel dienen nog een aantal zaken, zoals de ontslui ting, de riolering en de grond- kwaliteit nader onderzocht te worden. De gemeente wil mee werken aan het plan. Ook al om dat overleg met de provincie duidelijk heeft gemaakt dat de bouw van de drie appartemen ten niet ten koste zal gaan van het voor Sas van Gent beschik bare woningcontingent. De ver bouwing van de brouwerij wordt omschreven als een uniek project. De commissie voor openbare werken en volkshuis vesting buigt zich maandag 18 juni over het plan. De commissieleden krijgen tij dens die vergadering ook een voorstel voorgeschoteld waarin het college vraagt planologi sche medewerking te verlenen aan de verbouwing van de voor malige Nederlands Hervormde Kerk aan de Oostkade in Sas van Gent tot een kantoor annex expositieruimte. Deze kerk is al jaren niet meer in gebruik. Het kerkgebouw is in particuliere handen. De zoektocht naar een alternatieve bestemming voor het pand liep op niets uit. Het Sasse architectenbureau Ver- plancke Partners diende zich kortgeleden aan met het plan de kerk te veranderen in een kan toor. De commissie doet verder zich zegje over de voorgestelde her doorLilian Dominicus TERNEUZEN - Een 36-jarige man uit Clinge is gisteren bij het kantongerecht in Teraeuzen zijn twee honden kwijtgeraakt. Rechter C. Kool achtte bewezen dat de hondenbezitter zijn die ren niet voldoende in bedwang kan houden; ze vormen een ge vaar voor de buren. Hij ging daarom over tot verbeurdver klaring van de honden en legde de man bovendien een geldboe te van in totaal 180 gulden op. Pinkdik gaas rondom de tuin was niet genoeg om de honden in bedwang te houden. En dat wil wat zeggen, zo hield Kool de verdachte voor. De dieren wis ten eind maart een gat te maken en te ontsnappen door de om heining. Bij die gelegenheid be ten de dieren de buurman. Eer der was het ze ook al eens gelukt aan de omheining te ontsnap pen door een kuil te graven. Ook toen zorgden ze voor slachtof fers onder omstanders. „Dat is geen normaal gedrag voor hon den", sprak de kantonrechter. De Clingenaar daarentegen be streed dat zijn honden gevaar lijkzijn. „Ze zijn nota bene door gedragsdeskundigen van de po litie getest", zo verweerde hij zich. „Daar zeiden ze allemaal: 'het zijn fantastische beesten'. Mijn buurman heeft ze tot het uiterst getreiterd. Hij ging daar precies bij de erf grens blaadjes oprapen in de tuinMaar met die handschoenen en dat petje... dan denken die honden dat het een pak wei'ker isD at is heel na tuurlijk gedrag, daar kunnen ze niet aan doen. Als je er vijf mi nuten staat gaat het nog wel, maar niet als je er tweeënhalf uur gaat staan. Hij veroordeelde ook de poging van de politie om de honden op die bewuste dag op te drijven met een surveillancewagen. „Toen ik thuiskwam, waren ze net bezig die honden dood te rij den", aldus de hondenbezitter. In toom Rechter Kools moest erkennen dat dat een onhandige manoeu vre van de politie. „Maar de po litie kwam op een moment waarop het al misgegaan was. Die buurman mag vrijelijk in zi j n tuin rondlopenAls die hon den daar niet tegen kunnen, dan heeft u een probleem en niet hij, U moet ze in toom houden." Overigens betekent de ver beurdverklaring nog niet dat de verdachte de honden nooit meer kan zien. Tijdens de rechtszit ting bleek dat het asiel in Mid delburg, waar de dieren na het incident waren ondergebracht de honden inmiddels heed doorverkocht aan zijn ex-echt genote. Met haar heeft de man nu een omgangsregeling getrof fen. D&T vraagt suggesties gemeentenaam OOSTBURG - De plaatse- lijke politieke partij Dorpsbelangen en Toeris- i me (D&T) van Oostburg wil dat de inwoners van West-Zeeuws-Vlaande- ren zelf de naam van hun nieuwe gemeente beden- I ken. Ze nodigen West-Zeeuws- Vlamingen uit om in het gastenboek op de D&T- internetpagina (http: //people.zeelanclnet.nl/li- ba/) hun mening te geven. De partij belooft dat ze zich in de verdere onder- handelingen over de fusie I tussen Oostburg en Sluis- Aardenburg zal inzetten voor de naam die het hoogste scoort. Overigens gingen beide raden enkele weken geleden al akkoord met de naam Sluis voor de nieuw te vormen ge meente in West-Zeeuws- Vlaanderen. TERNEUZEN - Het C0C- Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 16 juni een beach partyin het verenigingscafé aan de Dijkstraat in Temeuzen. Hel feest begint om 21.00 uur. het voormalig café Wouters. Het Philippiense bouwbedrijf Kabu wil op dat kavel twee huizen neerzetten. De commissie buigt zich verder nog over het college-voorstel om een half miljoen gulden voor dit jaar beschikbaar te stellen voor de herinrichting van het centrum van Westdorpe. De commissievergadering wordt gehouden in Sasse gemeente huis en begint maandag om 18.30 uur. De voormalige brouwerij Van Waes Boots krijgt een nieuwe invulling in de vorm van drie appartementen. foto Charles Strijd ziening van het bestemmings plan Zandstraat. De gemeente wilde vorig jaar al in de Sasse buurt beginnen met de bouw van een nieuw wijkje met zes tien woningen. Omdat de ge meente een procedurefout maakte, floot de provincie Sas van Gent dit voorjaar terug. Nu komt het college met een nieuwe herziening, waarin ook plano logisch ruimte gemaakt is voor de bouw van nog eens twee ex tra woningen op het perceel van Wijnteler Jurjen van Opstal tussen de wijnranken van 't Vierendeel. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VROUWENPOLDER - Wal cheren heeft na ruim tweehon derd jaar weer een druiven- productie van eigen bodem. Eigenaren Clementine en Jur jen van Opstal van Wijngaard 't Vierendeel uit Vrouwenpol der hebben daar drie jaar in tensief aan gewerkt. Vrijdag 15 juni ontkurkt burgemeester A. de Bruijn van Veere de eer ste fles druivenwijn van de wijngaard. Wijnteler Jurjen van Opstal plantte drie jaar geleden onge veer drieduizend wijnranken aan. Op de anderhalve hectare grond staan nu de uit Duits land, Frankrijk en Luxemburg geïmporteerde wingerds, die pas na drie jaar een eerste oogst opleveren. Door een ver fijningproces kunnen wijn ranken steeds noordelijker in Europa geteeld worden. Maar ook de grond speelt een be langrijke rol. „Een druif gedijt het beste op een verschraalde grond, dat betekende dat wij er kalk en zand doorheen moesten wer ken. Tot onze verbazing bevat te onze bodem weinig klei grond maar wel veel schelpen. Een onlangs gehouden onder zoek toonde aan dat de strook grond waar wij op wonen in een ver verleden een zeearm van het Veerse Meer is ge weest", vertelt de wijnteler. Verder heeft Zeeland de mees te zonuren van Nederland, wat gunstig is voor de groei van de ranken. Clementine en Jurjen van Opstal runnen samen de hele wijnhandel, van het pluk ken tot het bottelen. „Wij produceren nu vier chateau- wijnen, elk met een eigen ka rakter: de witte Sauvignon en Riorta (samengesteld uit de druivensoorten Riesling en Ortheca), de rode Regendo (Regent en Dorren vel der) en de huiswijn Kaslano", vertelt Van Opstal trots. De familie kocht negentien j aar geleden het huis en omlig gend terrein aan de Vrouwen- polderseweg, waar op één hec tare appelbomen stonden. Het ondernemerspaar beëindigde hun hoveniersbedrijf in Eind hoven en begon in Vrouwen polder een nieuwe zaak, waar later een minicamping aan werd toegevoegd. Ook plant ten zij in de loop der jaren nieuwe appelrassen aan en verkochten appelwijn en ap- pelcider uit eigen boomgaard. Dè afgelopen drie jaar steeg de regionale ciderverkoop van 250 naar 8500 flessen. Wijngaard 't Vierendeel houdt regelmatig workshops met het thema bloemen en wijn, cur sussen tuinarchitectuur en druiventeelt. Verder expose ren diverse amateurkunste naars hun werken. Samen met Boomgaard De Zoete Kers in Serooskerke (Walcheren), Kaasboerderij Schellach in Sint Laurens en De Druiven- gaerde in Wissenkerke hebben de Van Opstals een fietsroute opgezet van te bezoeken be drijven. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het komt vaak voor dat een elektrische rolstoel alleen binnenshuis wordt ge bruikt of dat een scootmobiel ongebruikt in het schuurtje blijft staan. Veel ouderen vin den het eng om met zo'n ding de straat op te gaan en berusten dan maar in hun isolement. Voor deze mensen, maar ook voor fa natieke rijders met deze voer tuigen, wordt in augustus een cursus rijvaardigheid gegeven. Initiatiefnemers zijn de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO), de Stichting Gehandicapten Be leid Schouwen-Duiveland, vei lig verkeersorganisatie 3VO en het Regionaal Orgaan Veilig Verkeer Zeeland (ROVZ). Zij hebben drie theorie- en prak tijklessen ontwikkeld waarin de hindernissen en problemen voor de weggebruikers in Zierikzee aan de orde komen. Woordvoerder E. Haers van dit bedrijf is enthousiast over het initiatief. Hij tekent voor de 'zorg' rond de aanschaf van der gelijke voertuigen. Onderzoek en voorlichting zijn van groot belang, weet hij inmiddels uit ervaring. Is de oprit bij de wo ning wel breed genoeg? Is er een stallingsmogelijkheid? Is er een stopcontact voor het opladen beschikbaar? Het zijn allemaal HULST - De vitrinekast van de bibliotheek is ingericht met 'koeienbeeldjes'. De verzame ling is afkomstig van Emmy van Remoortele. Aan ieder beeldje heeft ze een bepaalde herinne ring, zoals het winnen van een prijs voor hun melkveebedrijf, een vakantieherinnering of ver jaardagscadeau. Demini-expo- si tie is tot het eind van de maand tijdens de openingsuren van de leeszaal te bezichtigen. CLINGE - De fanfare Weldoen door Vermaak houdt zaterdag 16 juni een zomeravondconcert in Clinge. Vanaf 20.00 uur ver zorgen de muzikanten op het Negolieplein onder leiding van Luc Moons een vrolijk program ma. Voor het publiek worden zitplaatsen gecreëerd. zaken die vooraf bekeken moe ten worden. W. Hefti en E. de Vries van de Stichting Gehandicapten Be leid weten dat mensen soms heel wat schroom moeten overwin nen om zich met zo'n aangepast voertuig in het verkeer te bege ven. „Anderzijds zijn er ook circusartiesten bij die het leuk vinden om lekker door te scheu ren", zegt Hefti. Ook voor die mensen is het goed door zo'n rij- vaardigheidstraining te leren dat ze op een voetpad of op de drukke markt niet met dertig kilometer per uur kunnen rij den, vindt hij. Keuzes Adviseur H. Post van 3VO meent dat in het kader van de WVG-voorzieningen wat te veel mensen zo'n scootmobiel is aan gepraat. Volgens hem dienen de gebruikers toch goed te beseffen welke keuzes ze als weggebrui ker moeten maken. De wetge ving biedt hen de mogelijkheid als voetganger gebruik te ma ken van het trottoir. In elektri sche rolstoel of scootmobiel mogen ze echter ook gebruik maken van het fietspad en een scootmobielrijder kan in som mige gevallen ook voor de rij weg kiezen. Ook het maken van verantwoorde keuzes daarin komt aan de orde in de rijvaar- digheidstraining. Directeur J. de Looff-de Wild van SWO is blij met de financië le bijdragen die het ROVZ en de gemeente Schouwen-Duive land ervoor beschikbaar stellen. Daardoor is het mogelijk de cur sus gratis aan de deelnemers aan te bieden. De Looff hoopt op een grote respons. Volgens haar maakt het gebruik van aange paste voertuigen ouderen niet alleen mobieler, maar komen er ook veel meer sociale contacten binnen hun bereik. De rijvaardigheidscursus wordt gegeven op de donderdagen 23 en 30 augustus en op 6 septem ber. Er woi'dt een theoretisch deel verzorgd, daarna volgt de praktische training op het par keerterrein van het MFC in Zie rikzee en tenslotte wordt op de laatste donderdag een geza menlijke tocht naar de markt op het Havenplein gemaakt. Deelnemers die er tegenop zien die eerste tocht naar de cursus zelf met hun rolstoel of scoot mobiel te maken, kunnen een beroep doen op de teletaxi. Doel is uiteraard dat ze na de training de trip wel zelf durven maken. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik wilde gisteren meer we ten over de psychische toestand van een 44-jarige inwoner van Temeuzen voordat hij een oor deel velt. De Terneuzenaar had in vrij korte tijd bij hotels, cafés en restaurants een reputatie als flessentrekker opgebouwd. Zo maakte hij misbruik van de sauna in Scheldorado en nuttig de hij in het Terneuzense zwem paradijs een aantal consump ties zonder te betalen. Ook lichtte hij begin dit jaar het Ci ty-hotel in Temeuzen en het dorpshotel-restaurant Te Zande/Te Linde in Klooster- zande op door gratis te profite ren van overnachtingen, maal tijden en consumpties. In de Terneuzense Binnenstad maak ten een aantal horecazaken kennis met de flessentrekker. Gisteren bleek dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Zo hadhij een auto 'geleend' voor het ma ken van een proefrit, maar het voertuig niet meer terugge bracht. Ook had hij enkele mensen bedreigd, vernielingen aangericht en huisvredebreuk gepleegd. Dat allemaal tussen augustus vorig jaar en afgelo pen april. „Ik schrik hiervan", was de eerste reactie van ver dachte. De politierechter vatte de feiten in één woord samen: bizar Daarom vond hij het noodzake lijk om meer te weten te komen over de verdachte. Die had al contact gezocht met een psychi ater en een psycholoog. „Geluk kig dat u de noodzaak zelf in ziet", merkte Van Unnik op. De Terneuzenaar zit momenteel een straf uit in de Penitentiaire Inrichting Haarlem. De straf zaak werd voor nader onder zoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland kijkt met zorg naar het verbod dat de Arnhemse recht bank gisteren uitsprak op het verzamelen van gegevens over permanent bewoonde vakantie huizen. De gemeente Harder wijk moet van de rechtbank alle verzamelde gegevens terugge ven op straffe van een dwang som. Zeeland is vorige maand een on derzoek begonnen naar illegaal bewoonde vakantiehuizen, De Zeeuwse gemeenten leveren daartoe gegevens aan uit hun persoonsregistraties. De uit spraak kan dat onderzoek in ge vaar brengen, zegt gedeputeer de T. Poppelaars. „We zullen de uitspraak van de rechtbank be studeren om te zien of de situa tie in Harderwijk van toepas sing is op ons onderzoek." Poppelaars laat de motivatie van de rechtbank opvragen. „Om de uitspraak is gevraagd door individuele burgers die er een aantasting van hun per soonlijke levenssfeer in zien. Maar wanneer persoonsgege vens nodig zijn voor een onder zoek in het algemeen belang, en dat is de kwestie rond tweede woningen voor Zeeland, vraagt dat goede afweging." De Arnhemse uitspraak betreft het bureau dat in opdracht van de gemeente Harderwijk moest controleren of eigenaren hun vakantiewoningen als eerste woning gebruiken. Bewoners van drie Veluwse bungalowpar ken eisten in kort geding stop zetting van de controles omdat hun privacy werd aangetast. Volgens de rechtban k had de ge meente voor het onderzoek een privacyregelement moeten vaststellen en de persoonsregis tratie moeten aanmelden bij de Registratiekamer. Permanente bewoning van va kantiewoningen is vrijwel altijd in strijd met het bestemmings plan. Gemeenten zijn verplicht de naleving daarvan te contro leren en handhavend op te tre den. De vaststelling van deze overtreding stelt ook Zeeuwse gemeenten al lang voor grote ju ridische problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48