Provincie respecteert stemming Koewacht Al tachtig jaar op pad t Colsen 15 De Mosselbanken moet Terneuzense chemie versterken Nashuatec ontkent banden met Burgers Oostburg moet biologische boer de ruimte geven Gedeputeerde Staten trekken nieuwe gemeentegrenzen Transportraad bepleit praktijkexamen voor bestuurder motorboot Zeven gewonden door ongeval bij Braakman Comité postkantoor Wemeldinge vindt gehoor zeeuwse almanak Verlangens PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 13 juni 2001 yrRichard Hoving MIDDELBURG - Leverancier van kopieerapparaten en prin- lers Nashuatec pleit waarne mend burgemeester D. Burgers van Middelburg vrij. Volgens een woordvoerder is hij nooit betrokken geweest bij het Bos sche bedrijf. I)e gemeente Al melo stelt niettemin een onaf hankelijk onderzoek in naar de rol van Burgers bij de overname van de huisdrukkerij door Nas huatec. Burgers was van oktober 1997 tot maart 1998 waarnemer in Almelo. In deze periode onder handelde de gemeente met de NRG-Groep (Nashuatec, Ricoh en Gestattner) over de verkoop van de huisdrukkerij. Op amb telijk en politiek niveau deed toen het gerucht de ronde dat de burgemeester adviseur was bij Nashuatec. De Almelose gemeenteraad drong eerder deze week aan op een onderzoek naar de rol van Burgers. Belangenverstrenge ling werd niet uitgesloten. Aan leiding was de ophef die in Mid delburg is ontstaan over het betaald advieswerk van Bur gers voor ING Car Lease. Dit be drijf uit Den Bosch was in voor een leasecontract met de politie Zeeland, waarvan Burgers sinds zijn komst in juli 2000 korpsbeheerder is. Het nieuws uit Middelburg gaf voeding aan het gerucht dat in Almelo de ronde deed. Volgens woordvoerder A. Zon dag van Nashuatec is Burgers 'nooit adviseur geweest' van het bedrijf. De contacten tussen Nashuatec en de gemeente Al melo dateren van voor de komst van Burgers naar de Overijssel se gemeente, zei Zondag giste ren. Over het onderzoek van de gemeente Almelo maakt het be drijf zich 'geen enkele zorgen'. „Alles is keurig netjes gegaan.'' Het Almelose college van B en W heeft besloten de gemeenteraad tegemoet te komen en een onaf hankelijke commissie in te stel len. Volgens gemeentewoord voerder I. van Tuinen zijn de geruchten schadelijk voor de gemeente en Burgers. Offertes Zo zegt voorzitter M. Trommel van de Almelose GroenLmks- fractie dat Burgers bij de NRG- groep op de loonlijst stond als adviseur. Trommel heeft dit van de ambtelijke organisatie ver nomen. „Destijds werden vijf offertes uitgebracht op de over name van de huisdrukkerij. De NRG-groep bleek niet de goed koopste en beste partij. Het ver baasde iedereen dat deze firma de drukker mocht overnemen", zegt de voorman van Groen- Links. Hij zegt zich te baseren op informatie van de onderne mingsraad van de betrokken drukkerij. Volgens Trommel heeft Burgers bij zijn aantreden niet kenbaar gemaakt dat hij adviseur was bij de NRG-groep. Burgers ontkende eerder al met klem in de PZC dat hij adviseur is geweest bij Nashuatec. Over het onderzoek in Almelo zei hij: „Ze doen maar." doorConny van Gremberghe KOEWACHT - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn giste ren teruggekomen op het eerder genomen beleidsvoornemen om de kern Koewacht in te delen bij de nieuw te vormen gemeente Oost-Zeeuws-VIaanderen. Het college van GS vindt dat de loorkeur van de inwoners van Koewacht, die zich zaterdag in een referendum in meer derheid uitspraken voor aan sluiting bij Midden-Zeeuws- Vlaanderen, gerespecteerd moet worden. Reden voor het provinciebe stuur om nu een aangepast voorstel voor te leggen aan Pro vinciale Staten om de gemeente Axel één en ongedeeld over te laten gaan in de nieuw te vor men Kanaalzone-gemeente. Het dagelijks bestuur van Axel reageerde gisteren verheugd op het herzien GS-voorstel. Opkomst Het provinciebestuur kon wei nig anders dan op het eerste voorstel - om Koewacht bij Hulst te voegen - terug te ko men. De opkomst bij het eerste Zeeuwse referendum was boven verwachtingen (opkomstper centage 81,78 procent). Dat van de Koewachtenaren bijna 57 procent zich uitsprak voor aan sluiting bij 'midden' en 43 pro cent voor aansluiting bij 'oost' was voor GS een meer dan dui delijk signaal. „Kennelijk", zo constateert het college, „is de door ons reeds gesignaleerde verschuiving van de voorkeuren in de afgelopen maanden zo sterk geweest dat er nu een klei ne meerderheid toch liever on gedeeld als Axel wil fuseren met Terneuzen en Sas van Gent. Ge let op de voorkeur van de bevol king adviseren wij U (PS) de kem Koewacht in de nieuw te vormen gemeente Midden- Zeeuws-Vlaanderen in te de len." GS schoof gisteren ook het ge wraakte kaartje met de nieuwe grenzen tussen oost en midden van tafel. Die kaart is van gener lei waarde meer. Voor de nieuw te vormen gemeenten Midden- en Oost-Zeeuws-VIaanderen zal GS nu de huidige gemeente grenzen aanhouden. Namens het gemeentebestuur van Axel reageerde wethouder J. van Schaik op het GS-besluit. „Dit is gewoon perfect. Wij gin gen er als bestuur van uit clat de uitslag van het referendum bin dend zou zijn. GS hebben zich daar ook aan gehouden. Aantijgingen Van Schaik verwierp met kracht aantijgingen in de media als zou er zaterdag behoorlijk geron seld zou zijn. „Er zijn veel stem men uitgebracht bij volmacht, maar dat is in Koewacht niet bijzonder. Wat telt, is dat er tus sen de uitbrenger van de stem en de mensen die de volmacht heb ben gegeven een relatie bestaat. Ik heb zelf op het stembureau gezeten en geconstateerd dat er meestal familieleden of buren Zaterdag stemde Koewacht voor 'midden'. foto Peter Nicolai naar het stembureau kwamen. Van onrechtmatigheden is ab soluut geen sprake geweest", zei Van Schaik. Vrijdag 29 juni spreken de Pro vinciale Staten zich uit over het herindelingsvoorstel voor Zeeuws-Vlaanderen. doorMaurits Sep WOLPHAARTSDIJK - Be stuurders van snelle motorbo ten moeten behalve een theorie examen ook een praktijkproef afleggen voordat ze hun klein vaarbewijs krijgen. Dat advi seert de Raad voor de Trans portveiligheid (RVTV) naar aanleiding van een dodelijk on geval op het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk op 3 juli 1999. Daarbij overleed een windsur fer nadat hij was aangevaren dooreen waterskiboot. De bestuurder van de waterski boot heeft gehandeld in strijd met de theorie die hij heeft ge leerd voor het klein vaarbewijs, stelt de RVTV vast. Bij de intro ductie van het verplicht vaarbe wijs, tien jaar geleden, is geen praktijkproef ingevoerd. De Raad wil dat dat alsnog gebeurt, net zoals automobilisten een theorie- en een praktijkexamen moeten afleggen, „Het is be kend dat men zich dan beter aan de regels houdt", verklaart voorzitter J. Elias van de kamer voor de scheepvaart van de RVTV. Direct na het ongeval werd ver klaard dat de surfer zich in de speedbootbaan had bevonden en dat de opvarenden van de boot de omgeving wel goed in de gaten hadden gehouden. De RVTV komt nu tot tegenoverge stelde conclusies. De aanbeveling voor een prak tijkproef kan niet onder in een la HOEK - Door een aanrijding tussen een Duitse personenauto en een taxi op de N61 ter hoogte van de Braakman zijn gister middag zeven personen gewond geraakt. Vijf van hen zijn naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde om half mjf toen de bestuurder van de Duitse auto linksaf de Savoyja- mdslaan in wilde slaan en daar- '1 geen voorrang gaf aan de te gemoetkomende taxi. eide bestuurders bleven onge deerd. Vier personen in de taxi e" drie inzittenden van de Duit- se auto.liepen verwondingen op te varieerden van wonden aan et gezicht, botkwetsuren en in- vendig letsel tot pijn op de borst en schouders. verdwijnen, maar er moet iets mee worden gedaan, zegt Elias. Het Koninklijke Nederlands Watersport Verbond en de ANWB hebben een jaar de tijd om erop te reageren bij het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Dat moet uiteindelijk een besluit nemen en dat kenbaar maken aan de Raad Voor Trans portveiligheid. (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 J. Wisse van het actiecomité Wemeldinge met dertienhonderd handtekeningen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het actiecomité Wemeldin ge heeft gisteren een succesje geboekt in de strijd voor het behoud van een vol waardig postagentschap. De Tweede Ka mer gaat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat om opheldering vragen over de omvorming van post1- agentschappen in servicepunten door heel Nederland. Met dertienhonderd handtekeningen en een orgeltje van museum 't Waskot was een vierkoppige delegatie van het actieco mité naar Den Haag gekomen. Zes Ka merleden wachtten hen op. Zij onder schreven het probleem van de inwoners van Wemeldinge.„Een servicepunt lijkt heel wat", zei woordvoerder J. Beijer van het actiecomité, „maar dat is het niet. Geld storten kan er niet. Je kunt er maar driehonderd gulden opnemen en ze nemen alleen poststukken in behandeling tot twee kilo. Dat is een enorme aderlating, zeker voor oudere mensen. Die gaan niet zomaar naar Kapelle of Yerseke." WD-Kamerlid H. Voute-Droste probeer de de kritiek te verzachten. Wie een servi cepunt krijgt, mag ook meer diensten aan bieden voor eigen verantwoordelijkheid en risico. „Mooi", reageerde Beijer, „maar een postagentschap levert een vergoeding van 60.000 gulden per jaar en een service foto Phil Nijhuis punt slechts 12.000 gulden. Voor dat be drag kun je niet iemand aanstellen." Zeggenschap Directe zeggenschap heeft de politiek niet meer over de geprivatiseerde PTT. Via de concessie aan het bedrijf voor het bezor gen van brieven kan de rijksoverheid nog invloed uitoefenen. „Dat is ook nodig", oordeelde C. Eurlings (CDA), „want het gaat bergafwaarts met de dienstverlening. Eerst zijn veel post kantoren gesloten, waarvoor postagent schappen in de plaats zijn gekomen. Veel postagentschappen worden nu vervangen door servicepunten, die nauwelijks die naam mogen hebben. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Een nostalgische trip moet het worden. Een dagje terug in de tijd, een rondje Zeeuws-Vlaanderen met een middagbezoek aan Hulst. Net als in 1922, toen voor de eerste keer de Reis van Colsen vanuit Sluiskil werd ondernomen. Het comité, dat jaarlijks reizen organiseert voor Sluiskilse ouderen, bestaat dit jaar tachtig jaar. „Een uniek jubileum", zegt secretaris Piet Luycks van het comité, die zelf al 35 jaar be trokken is bij het op touw zetten van de tripjes naar binnen- en buitenland. „Ik denk dat Sluiskil de eerste plaats in Zeeland was die zijn ouderenreisjes kreeg. Het mooie van alles is dat we erin geslaagd zijn om het zo lang vol te hou den. Dat gaan we dan ook op gepaste wijze vie ren met een reisje naar de plaatsen waar tachtig jaar geleden onze eerste reizigers op bezoek gingen." Sluiskil was begin jaren twintig een arbeiders dorp. Mensen hadden weinig te makkenOude ren hadden het helemaal krap. Het was de le gendarische Sluiskillenaar Honoré Colsen die vond dat er voor bejaarden in het kanaaldorp iets ondernomen moest worden. Iets waar ze naar uit konden kijken. Colsen stapte naar de directie van de Cokesfabriek en bedelde net zo lang tot hij geld bij elkaar had om een bus te hu ren en wat extra's voor een koek en een pot kof fie. Tegen Colsen kon men - toen al - moeilijk nee zeggen. De bedrijfsleiding kwam over de brug met wat pecunia, andere bedrijven volg den. De eerste reis ging naar het verre Hulst. Vlotjes verliep die trip niet. De bus kreeg on derweg twee keer pech en Hulst, ja, dat was in die jaren nu ook niet het paradijs voor dagtoe risten dat het nu pretendeert te zijn. De thuis komst maakte veel goed. Honderden Sluiskil- lenaren stonden bij de Lelybrug de oudjes op te wachten. Het plaatselijke muziekkorps speel de vrolijke deunen. En Colsen? Die stond - pijp in de mond, steunend op zijn stok - te wachten tot iedereen uitgestapt was, zodat hij zijn speech kon afsteken. Tot in de jaren zeventig zou de initiatiefnemer dat blijven doen. Mobiel Eind jaren zestig namen Luycks en de plaatse lijke huisarts Van Haelst de organisatie van de reizen op zich. Later versterkten Johan de Wit te en Jan Klaassen de gelederen. „Aan de orga- nisatie van de uitstapjes is op zich weinig veranderd. Aan de ï'eizen zelf wel, je moet de ouderen iets blijven bieden. Ze zijn tegenwoor dig best mobiel, ze reizen meer dan je denkt. Voor zo'n reis als nu, door Zeeuws-Vlaanderen, zal de interesse niet zo groot zijn. Ik verwacht dat er circa tachtig mensen mee gaan. Voor on ze langere tochten, naar de Ardennen, Lim burg, Duitsland, daar melden zich nog altijd een honderdtwintig mensen of meer voor aan. Dat is nu eenmaal zo. Daaruit mag niet gecon cludeerd worden dat we onszelf bijna overbo- dig hebben gemaakt, dat is niet zo. We gaan lekker door met dit werk en deze reis - op don derdag 21 juni - wordt toch iets bijzonders. Een bezoek aan Sluis, na de middag Hulst, met ont vangst op het stadhuis, een bezoek aan de basi liek en de merklap en dan 's avonds terug thuis met de muziek en de gezamenlijke maaltijd in 't Meulegat. Nee, dat belooft best aardig te wor den", zegt Luycks. Honoré Colsen in 1979. Hij vond al ver voor de oorlog dat er voor de bejaarden in het kanaal dorp iets ondernomen moest worden. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van State is akkoord met de ver soepelingen die de provincie heeft aangebracht in het be stemmingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Oostburg. Het bestemmings plan maakte de vestiging van intensieve veebedrijven on mogelijk. De provincie heeft de moge lijkheden van uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe intensieve vee houderijen aangepast aan de soepelere regels in het Streekplan. De Raad van State is het hiermee eens. De beslissing van Gedeputeerde Staten werd op 20 februari bij de Raad van State aange vochten door de gemeente en een aantal agrariërs. Uit de uitspraak van de Raad van State volgt ook dat de ge meente de biologische ak kerbouwer A. de Vrie alsnog de mogelijkheid moet bieden om een ecologisch akker- bouwbedrijf aan de Hoofd- plaatseweg in Breskens te ontwikkelen. Oostburg moet nu het bedrijf met de omlig gende grond een agi'arische bestemming geven in plaats van de bestemming 'woon huis met erf en tuin'. De Vrie kocht het 5,75 hecta re grote bedrijf inclusief boerderij en machines van een akkerbouwer die later dat jaar overleed. Omdat het bedrijf tijdens de ziekte van de verkopende boer op een laag pitje stond, beschouwde de gemeente het initiatief van De Vrie niet als een voortzetting van een be staand bedrijf maar als het opzetten van een geheel nieuwe onderneming. Voor vestiging van nieuwe akker bouwbedrijven gelden stren gere eisen. Zo moet er genoeg landbouwgrond zijn. Anders beschouwt de gemeente het bedrijf niet als volwaardig en krijgt het geen agrarische be stemming. Dit overkwam de toekomstige aardappel- en uientelei". Hij werd in het be stemmingsplan Landelijk Gebied min of meer aange duid als hobbyboer. Op verzoek van De Vrie keur den GS dit deel van het be stemmingsplan af. De ge meente Oostburg bleef er echter bij dat de strenge re gels voor nieuwvestiging ook voor De Vrie gelden en vocht de beslissing van de provin cie aan bij de Raad van State. Dit rechtscollege stelt nu dat het bedrijf dat De Vrie kocht nooit opgeheven is geweest, maar slechts tijdelijk onder broken. De Vrie zet aan de Hoofdplaatseweg dan ook een bestaand bedrijf voort, zo motiveert de Raad van State de afwijzing van het beroep van de gemeente. Mestzakken De varkensbaronnen Raaij- makers, Van Sleuwen en Van den Eijnden kregen van de Raad van State niet waar zij om gevraagd hebben. Zij wil den in het bestemmingsplan ruimere bouwblokken zien, zodat ze hun zes bedrijven kunnen uitbreiden met een mestopslagplaats. Voor een mestopslag is geen plaats nu de agrariërs alle beschikbare ruimte op hun bouwblok hebben volgezet met stallen. Hun beroepen zijn echter door de Raad van State ver worpen. De uitspraak bete kent dat de varkenshouders hun mest moeten gaan afvoe ren naar verwerkers. De var kenshouders sloegen tot dus ver hun mest op in illegale mestzakken. De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie klaag de dat de uitbreiding van fruitteeltbedrijven te veel beperkt wordt in het bestem mingsplan. De Raad van Sta te heeft het bezwaar van de boerenorganisatie afgewe- door Barend F TERNEUZEN - Dow Benelux, het havenschap Zeeland Sea ports en de Delta Nutsbedrijven gaan definitief door met de ge zamenlijke ontwikkeling van het industriegebied De Mossel- banken aan de Terneuzense Braakmanhaven. Onder de naam Chemical Value- park Terneuzen (CVT) zal ge poogd worden om de positie van de chemiesector in Terneuzen te versterken door middel van clustervorming. In eerste in stantie is er sprake van een in vestering van honderd miljoen gulden. Havenschap, Dow en Delta be ogen met de exploitatie van De Mosselbanken en het aantrek ken van nieuwe partijen grote kostenvoordelen te boeken. Door de regie van nieuwe vesti gingen in eigen hand te houden willen ze partijen letterlijk dicht bijelkaar brengen. Leve ranciers en afnemers van half fabrikaten, productiebedrijven en gespecialiseerde dienstverle ners zullen door dit beleid op korte afstand van elkaar gepo sitioneerd worden op en rond De Mosselbanken. Enerzijds leidt dit tot een besparing in ruimte gebruik en transportkosten, an derzijds tot milieuwinst. Voor De Mosselbanken is een pu- blieksprivaat partnership op gezet waarbij elk van de deelne mers zo'n 33 miljoen gulden investeert. Het samenwerkingsverband meldt grote belangstelling van uit met name het Vlaamse ach terland. Vooral Gentse en Ant werpse chemische industrieën hebben het oog laten vallen op Terneuzen. De leiding van het CVT brengt naar voren dat we reldwijd binnen deze sector ge vraagd wordt naar locaties met een open zeeverbinding, zoals aan de Braakmanhaven. Het CVT heeft op dit ogenblik al een akkoord met de Antwerpse stu wadoor Katoennatie voor aan leg van een vijftien hectare groot binnendijks logistiek park. Vérder zijn er serieuze contacten met Oiltanking Ghent (OTG) over de aanleg van een tank- en overslagterminal voor de verwerking van grond stoffen en halffabrikaten van Dow. De aanleg van de nieuwe nafta- kraker bij Dow, het zogenaam de EmergO-project, heeft bij de opzet van het Chemical Value- park gewerkt als een katalysa tor. Deze derde kraker zal dusdanig veel extra transport- bewegingen vergen dat er ook een ruime op- en overslagcapa citeit nodig is, zowel op het ge bied van tanking (OTG) als voor de opslag in zakken en silo's (Katoennatie). Verder verwach ten Delta, havenschap en Dow ook positieve effecten van de Westerscheldetunnel Dat Vlissingse meisje wordt alweer acht. De naderende verjaardag maakt zowel haar als haar ouders en grootouders onrustig. De aankomende jarige vanwege alle cadeautjes die iti het ver schiet liggen, ouders en grootouders omdat ze al ja ren niet meer kunnen verzin nen wat de kleine meid bui ten haar omvangrijke collec tie speelgoed nog kan verblij den. Gelukkig voorzag de jonge dame in een verlanglijstje. De vertedering die het lijstje opriep bij de opa's en de om a's was groot. Vol trots lazen de ouders voor wat hun doch ter aan prettig eenvoudige zaken ambieerde: een knuf felbeest, tekenspullen, spul letjes voor haar winkeltje, een schrijfschrift: hun oogap pel was blijkbaar ontsnapt aan de verdervende en peper dure invloed van de machtige elektronische speelgoedin dustrie en vertoonde ook nog geen verontrustende prepu- berale trekjes. Hoewel.... Helemaal onder aan stond nog iets wat ze aanvankelijk nauwelijks konden ontcijferen. Toen trad de ontnuchtering in. 'Een steereejoo' stond er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45