Olympisch comité wil wedstrijdstop Ie Italië PZC op1 Rosmalen Belgische lichting dient als voorbeeld Gironingen heeft extra geld nodig Wessels enig lichtpuntje op sombere tennisdag voor Nederland Feyenoord weigert te wachten op Arsenal 22 Pleidooi voor ethische code in wielrennen Roux wint in Dauphiné Kim Clijsters Nederlandse tennisbond slaat andere weg in bij het begeleiden van talenten Weer drie Nederlandse clubs in CL Miljoenenboete dreigt voor Genua Scolari nieuwe bondscoach Brazilië Zwolse fusie basketbal en volleybal Volleybalsters verliezen eerste duel Hordeloper Dees lang geschorst Meespelen De Nooijer is twijfelachtig woensdag 13 juni 2001 door Hedwig Zeedijk ROME- Zolang er nog geen dui delijke ethische code rond do- pinggebrnik is vastgesteld en opgenomen in de contracten met wielrenners, zouden er geen wedstrijden meer gereden moe ten worden in Italië. Dat con cludeerde het Italiaans Olym pisch Comité (Coni) gisteren na een lang beraad met vertegen woordigers uit de wielerwereld. Het is nu aan de Italiaanse wie lerbond (Federciclismo) om te beslissen of de wedstrijdstop er ook daadwerkelijk komt. De raad van bestuur van de wieler bond komt vanmiddag in spoedzitting bijeen. Verwacht wordt dat de stop ongeveer een maand zal duren. Het dopingdebat van het Coni duurde gisteren ruim vijf uur en werd bijgewoond door bijna alle belangrijke afgevaardigden uit de wielerwereld. De renners zelf werden vertegenwoordigd door de huidige Giro-winnaar Gil- berto Simoni, sprinter Mario Cipollini en klimmer Marco Pantani. De laatste werd twee j aar geleden nog tij dens de Ron de van Italië drie maanden ge schorst vanwege een te hoge he- matocrietwaarde, wat op het gebruik van het bloeddoping- middel epo zou wijzen. Ook de wielerbond was verte genwoordigd maar die lij kt niet veel te zien in een wedstri j dstop In de pauze van het debat zei be stuurslid Zenoni van de bond: ,,Een bezinningsperiode is al leen zinvol als er ook een duide lijk actieplan op tafel ligt, en dat zie ik niet." Vertegenwoordiger Ingrilli van de wielervakbond is het daar mee eens: ,,Het heeft geen zin, want er is al een duidelijke an- tidopingwetgeving, waar de renners zich aan moeten hou den. Door een stop van dertig dagen creëer je slechts verwar ring en onrust en uiteindelijk heb je nog steeds dezelfde re- gels." Voorzitter Ceruti van de wieler bond stelde voor dat een alter natief voor een onmiddellijk wedstrijdverbod kan zijn dat de wielerwereld na het nationale kampioenschap in juli een be zinningsperiode organiseert. Coni-voorzitter Petrucci ver ontschuldigde zich voor de non oplossing van een -wed stri j dstop. „Wat we ook beslis sen, het is nooit goed", zei hij. „Het is een feit dat we hiermee een sterk signaal afgeven aan de renners. Die zullen uiteindelijk zelf de verantwoordelijkheid moeten nemen." Marco Pantani liet na het over leg weten dat volgens hem de verantwoordelijkheid niet al leen bij de renners ligt. Ook Gil- berto Simoni was ontstemd. „Dit is showbusiness en geen sport." Ondertussen liet het Openbaar Ministerie van Florence, dat de verboden middelen onderzoekt die vorige week bij een politie- inval bij de deelnemers aan de Giro in beslag werden genomen, weten dat van de twintig deel nemende ploegen er slechts twee vrij van doping zijn. In to taal zouden 86 personen ver dacht worden van het bezit van verboden middelen. Onder hen bevinden zich tussen de vijftig en zestig renners, liet het parket weten. Namen werden niet ge noemd, maar Gilberto Simoni, Marco Pantani en Mario Cipol lini staan niet op de onderzoeks lijsten. Geschorst Negen personen worden door het parket van Padua onder zocht. De openbare aanklager Cameran van justitie in Padua, die ook betrokken was bij de in val van de narcotica-brigade in San Remo, heeft er nooit een geheim van gemaakt wie hij ver denkt: tweevoudig Giro-win naar Ivan Gotti en twee familie leden van hem, de ploegarts van Liquigas Enrico Lazzaro en de renners Zanette, Faresin, Gontchar, Zanotti en Rastelli van diezelfde ploeg. Die werden meteen geschorst door de ploeg leiding van Liquigas. Er is overigens nog steeds nie mand officieel in staat van be schuldiging gesteld of zelfs nog maar verhoord. Vanuit Padua laat men weten dat het nog ze ker een week zal duren voordat de verworven informatie ver werkt zal zijn. Daarna zal pas duidelijk worden wie er ook daadwerkelijk strafrechtelijk vervolgd zullen worden. Dario Frigo, die vrijdag op staande voet werd ontslagen door zijn team Fassa Bortolo nadat hij dopinggebruik beken de, zal een dezer dagen verhoord worden. Op zijn kamer zouden verboden bloedpreparaten ge vonden zijn die nog in een expe rimentele fase verkeren. Het zou gaan om RSR-13, dat de zuur stoftoevoer naar de spieren be vordert, en HemAssist. GPD van onze sportredactie GRONINGEN - Om de start van de Ronde van Italië volgend jaar in Groningen met een groot spektakel op te luisteren, zijn vele miljoenen guldens meer no dig dan de paar miljoen die tot nu toe is toegezegd door de di verse overheden. Dat hebben de organisatoren van 'Gironingen' gisteren laten weten. FIRMINY - Laurent Roux heeft gisteren de tweede etappe in de Dauphiné Li- béré gewonnen. De Fransman won in de slotfase van de rit over 170 kilometer van Bron naar Firminy de sprint van zijn Belgische medevluchter Axel Merckx. Roux nam door zijn zege de geel- blauwe leiderstrui over van Didier Rous, de pro loogwinnaar. Voor de start zijn tussen vijf uur en half zeven 's ochtends bij dertig ren ners bloedmonsters afge nomen. Geen van de ge teste wielrenners van Jean Delatour, Cofidis, Festi- na, iBanesto en Mercury had een te hoge hemato- crietwaarde. AFP door Alexander van Eenennaam LONDEN - Het leek een slechte dag te worden voor het Nederlanse tennis, maar op de valreep zorgde Peter Wes sels voor een lichtpuntje. Nadat Edwin Kempes en Kristie Boogert in respec tievelijk Londen en Birmingham wa ren uitgeschakeld, zette Wessels in de Engelse hoofdstad de als veertiende ge plaatste Zweed Magnus Gustafsson opzij: 7-5 6-4. Daarmee drong de Nederlander door tot de derde ronde van het toernooi van Queen's, waarin hij echt goed op de proef zal worden gesteld. Omdat Marat Safin gisteren in drie sets won van de Duitser Jens Knippschild (4-6 7-6 6-2), staat de als eerste geplaatste Rus in de volgende schifting namelijk tegenover Wessels. Edwin Kempes verloor in Londen in de openingsronde met 7-5 6-3 van de Belg Gilles Elseener. Kristie Boogert ging in Birmingham ook in ronde één onderuit met twee keer 6-4 tegen de Italiaanse Adrina Serra-Zanetti. De Duitse tennissers zijn in eigen land vooralsnog niet te stoppen. In het toer nooi van Halle bereikten gisteren weer drie Duitsers de tweede ronde. Nadat maandag Tommy Haas en titelverdedi ger David Prinosil hun openingspartij en al hadden gewonnen, volgden een dag later Lars Burgmüller, Nicolas Kiefer en Rainer Schüttler dit voor beeld. Alexander Popp was een disso nant door in eigen land te verliezen. Kiefer, ongeplaatst, schakelde de als vierde ingeschaalde Fransman Arnaud Clément uit met 6-3 6-4. In de volgende ronde treft Kiefer de Zweed Jonas Björkman, die maandag nog verant woordelijk was voor de eliminatie van Sjeng Schalken. Drievoudig finalist Goran Ivanisevic mag dit jaar meedoen aan Wimbledon. De toernooiorganisatie heeft de Kroaat een wildcard toegekend. Door de lage klassering op de ATP-ranglijst (124e) zou Ivanisevic zich via de kwalificaties moeten zien te plaatsen. Dat werd hem bespaard. De voorbereiding loopt voor de Kroaat nog niet als gepland: gisteren werd hij in de eerste ronde van het toernooi van Queen's met 6-3 6-4 uitgeschakeld door de Italiaan Caratti. Bij de vrouwen kreeg Alexandra Stevenson speciale toegang. De Amerikaanse, ook de num mer 124 van de wereld, reikte in 1999 op Wimbledon tot de halve finales, waarin ze verloor van de latere kampi oene Lindsay Davenport. ANP/RTR door Jos van de Ven DEN BOSCH - Aan talentvolle tennisjeugd is vanaf maandag geen gebrek tijdens de Heineken Trophy in Rosmalen. Maar die moet dan wel van buiten Neder land komen. Bondscoach Mi- chiel Schapers stuurt de eigen talenten voortaan naar het bui tenland om daar ervaring op te doen. „Als Clijsters en Hen in twee honderd kilometer noordelijker waren geboren, waren het Ne derlandse talenten geweest.De stelling van bondscoach Michiel Schapers van Jong Oranje is wat kort door de bocht. „Denk je dat ze in dat geval niet zo goed zou den zijn?" Waarschijnlijk niet. Door de op leiding die de Nederlandse leef tijdgenoten van het succesvolle ROSMALEN - Kim Clijsters heeft last van zowel een schou der- als een polsblessure, maar de Belgische tennisster wil niet afzeggen voor het grastoernooi om de Heineken Trophy in Ros malen, dat maandag begint. In aanloop naar Wimbledon wil Clijsters per se in een toernooi op gras tennissen. Ze voelde bei de blessures weer na de Open Franse kampioenschappen op Roland Garros in Parijs, waar ze verliezend finaliste was. „Het zijn chronische kwalen die optreden bij langdurige belas ting", aldus Clijsters. Ze ver wacht tijdig fit te zijn voor Ros malen en Wimbledon. Deze week reist ze naar Queen's in Engeland, waar haar Australi sche vriend Lleyton Hewitt ac tief is. Clijsters verwacht daar te kunnen trainen op de overgang van gravel naar gras. Jennifer Capriati, die in Parijs haar tweede Grand Slam op rij won, zal eveneens haar opwach ting maken in Rosmalen. Bij de mannen zijn de Franse spelers Arnaud Clement en Nicolas Es- cudé toegevoegd aan het deel nemersveld. Escudé won in februari het toernooi in Rotter dam. Ook het meedoen van Jan Siemerink is definitief. ANP Kim Clijsters (links) en Justine Henin (rechts) werden gisteren ont vangen door koning Albert II. foto Benoit Doppagne/Belga Belgische duo tot nu toe hebben genoten, komen ze gewoonweg tekort. Die constatering is ook al door de Nederlandse tennis bond gemaakt. Anders is de om mezwaai in het begeleiden van Nederlandse tennisjeugd niet te verklaren. Kim Clijsters (18) en Justine Henin (19) waren vorige week nog finalist en halvefinalist op Roland Garros. Rusland be schikt over Lina Krasnorouts- kaya (17) en Elena Dementieva (19). Het zijn toptalenten die in Rosmalen geen leeftijdsgenoten uit Nederland treffen. De toe schouwers bij de Heineken Tro phy zullen alleen Miriam Ore mans (29) zien. De 27-jarige Kristie Boogert en de 25-jarige Amanda Hopmans moeten het grastoernooi zelfs laten schie ten omdat ze diezelfde week een poging doen zich voor Wimble don te kwalificeren. Gestructureerd Het tennistalent van Clijsters en Henin kon zich de afgelopen ja ren in België ontwikkelen door een gestructureerde opleiding. Natuurlijk, het duo had de cen ten om hun intrek te nemen in een tennisintemaat; Clijsters in het Vlaamse en Henin in het Waalse internaat. Tennis, ten nis, tennis en een beetje studie. Eind 1998 presenteerde de Ko ninklijke Nederlands Lawn Tennisbond (KNLTB) een nieuw jeugdplan. De generatie Kraji- cek-Schultz kende geen opvol ging. Die er nog steeds niet is, hoewel Schapers bij de jeugd wel degelijk tennissers ziet 'die het kunnen gaan maken'. Na men noemt de bondscoach nooit. Hij praat liever over de opleiding waar hij met Hans Fe- lius bij betrokken is. Een hoger niveau, daar draait het volgens Schapers allemaal om. „Onder meer door centraal te trainen in Papendal en Alme- re. Niet alleen door op de baan te staan, maar ook door conditio nele trainingen, video-analyses en mentale trainingen." De grootste verandering verge leken met de jaren negentig is het spelen van internationale toernooien, „We sturen nu elf en twaalfjarigen op pad. Dat was in het verleden absoluut on gebruikelijk. Daardoor liepen we internationaal ook achter." Aan het jongenstoernooi van Roland Garros in Parijs deed één Nederlandse jongen (Bart de Gier) mee. Schapers: „Hij heeft geen potten kunnen bre ken, maar belangrijker is dat hij internationale ervaring op doet." Omweg De kans dat binnen korte tijd een of meerdere Nederlandse tennissers doorstoten naar de top, is niet groot. Schapers: „De aansluiting internationaal komt er. En laten we niet verge ten: Raemon Sluiter en Peter Wessels zijn pas 23 jaar. Die kunnen best nog ver komen." Waarbij Schapers erkent, dat in de leeftijdscategorie van 18 tot 23 jaar de spoeling dun is. „Wel licht dat er in die leeftijdsgroep toch nog spelers en speelsters zijn die via een omweg nog een eind kunnen komen. De lichting Clijsters en Demen tieva noemt Schapers „uitzon derlijke mensen in een oplei dingsprogramma. Dat zijn talenten die hoe dan ook boven komen drijven. Wij hadden des tijds ook Krajicek, Schultz, Haarhuis en Eltingh." De vraag is of dat het gevolg was van een uitgekiend opleidings systeem bij de bond. Schapers: „Wij kunnen alleen maar bege leiden en opleiden. Bij de jeugd is dat gemakkelijker. Profs zijn vaak al uit-ontwikkeld." GPD Het organisatiecomité heeft de verwachte kosten in kaart ge bracht. „Hoewel de basisfinan ciering vrij zeker is, zou Gronin gen echt een groots evenement kunnen krijgen als er meer geld beschikbaar komt", meent di recteur Rubingh van de Stich ting Gironingen. Het wielerfestijn kost in een voudige vorm, als er dus alleen maar gefietst wordt, zo'n drie miljoen gulden. Een grote opzet zou tot acht miljoen gulden kos ten, vernacht Rubingh. De stichting probeert nu bij over heden, fondsen en sponsoren het benodigde kapitaal te vergaren voor deze extra's. Veel van dat geld moet voortkomen uit eve nementen die met het sportieve gedeelte samenhangen. Zowel de gemeente als provin cie Groningen steekt één mil joen gulden in de Giro. De Gro ningse gedeputeerde H. Bleker staat niet te springen om nog meer geld in de Italiaanse etap pekoers te steken. „Er is maxi maal één miljoen gulden voor grote evenementen beschik baar. Als het niet met het be schikbare geld kan, dan moet het spektakel rond de ronde maar wat minder uitbundig." Een Zeeuws comité heeft een aanvraag ingediend om de Tour in 2004 naar Zeeland te halen. Het gaat in dat geval om een start- en finishplaats. Voor die organisatie was aanvankelijk vijf miljoen gulden begroot. Dat bedrag is later teruggedraaid naar één tot twee miljoen. ANP LONDEN - Het Nederlandse voetbal zal in het seizoen 2002- 2003 opnieuw drie clubs mogen inschrijven voor de Europese Champions League. Dat voorrecht is behouden door de zesde plaats op de coëfficientielijst van de Europese voetbalunie Uefa. Met Nederland mogen ook Duitsland en Frankrijkdrie clubs inschrijven. Door de Europese successen van de top. clubs Manchester United, Arsenal, Leeds United en Liver- pool (Uefa Cup-zege) klom Engeland van de vijfde naar de derde plaats. Daardoor mag het lancl in het komende seizoen vier clubs inschrijven voor de Champions League. Datzelfde geldt voor Spanje en Italië, die eerste en tweede staan. RTR MILAAN - De openbare aanklager in Milaan heeft een boete van drie miljoen gulden geëist tegen voetbalclub Genua. De vereniging, uitkomend in de tweede Italiaanse divisie, minimaal drie spelers met een vals paspoort hebben 1 voetballen. Het bewuste drietal, de Portugees Francis Zeer Mekongo en Job uit Kameroen, hangt een schorsing van jaar boven het hoofd. Voorzitter Salvarezza van Genua loopt het risico drie jaar uit zijn ambt te worden ontheven. Tegen clubarts Mantovani is een schorsing van twee jaar geëist. Alle genoemde spelers bezitten een EU-paspoort, hoewel ze nietin Europa zijn geboren. Italiaanse clubs mogen drie voetballen opstellen die niet zijn geboren in een EU-land. ANP RIO DE JANEIRO - Luiz Felipe Scolari is de nieuwe bonds coach van het Braziliaanse voetbalelftal. De huidige trainer van Cruzeiro (52) volgt de ontslagen Emerson Leao op, Dis kreeg maandag op het vliegveld van Tokio te horen dat hij ontslagen was. Zijn ontslag volgde op de Confederatie Cup, waarin Brazilië in de halve finales werd uitgeschakeld en de strijd om de derde plaats verloor van Australië. RTR ZWOLLE - Landstede Basketbal en Volleybalclub Zwolle gaan fuseren. Vanaf komend seizoen gaan beide Zwolse top clubs de competitiewedstrijden tweewekelijks op dezelfde avond in één accommodatie spelen. Dat hebben de sportclubs gisteren bekendgemaakt. Het nieuwe bestuur verwacht dat de fusie kan leiden tot verbetering van de sportieve prestaties, professionalisering van de organisatie en toename van het aantal sponsors en bezoekers. Ook komt er één supporters club, businessclub, bestuur en administratie. ANP MONTREUX - De Nederlandse volleybalsters hebben giste ren hun eerste groepswedstrijd van het internationale toer nooi van Montreux verloren. China bleek met 3-1 sterker, al was het verschil in de sets klein. De eerste set was het duide lijkst voor de Aziaten: 25-19. Daarna won Oranje (25-23) de tweede set. China nam het initiatief vervolgens definitief over: 26-24 28-26. De volgende groepswedstrijd vindtmorgen plaats tegen Kroatië. ANP COLORADO SPRINGS - De Amerikaanse hordeloper Tony Dees (37) is gisteren door de Amerikaanse atletiekbondvoor twee jaar geschorst. De winnaar van de zilveren medaille op de 110 meter horden tijdens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona werd tijdens wedstrijden op 3 maart in Atlanta betrapt op het gebruik van nandrolon. RTR door Jochem Lippmann ROTTERDAM - De onderhan delingen tussen Feyenoord en Arsenal over een overgang van doelman Jurek Dudek naar de Engelse club verkeren in een im passe. Voorzitter Jorie'n van den Herik van de Rotterdamse club weigert nog langer op de Engel se club te wachten en schermt in een poging een beslissing te for ceren met belangstelling van andere Europese topclubs. Van den Herik beweert nog voor deze week met een andere ver eniging dan Arsenal te gaan praten over een mogelijk ver koop van Dudek. Hij wil de ge- interesseerde club echter niet bij naam noemen. Wel is bekend dat Barcelona voorlopig niet bereid is ruim zestig miljoen gulden voor keeper Toldo van Fiorentina te betalen. De Cata lanen werden al eerder met Du dek in verband gebracht. Dudek bereikte ruim drie we ken geleden een akkoord met Arsenal over een vijfjarig con tract. Beide clubs kunnen het echter niet eens worden over het bedrag waarmee de nummer twee van Engeland het contract van Dudek, dat tot medio 2003 loopt, moet afkopen. Arsenal wil 22 miljoen gulden betalen. Feyenoord heeft tien miljoen gulden meer in het hoofd. De Rotterdammers beweren nog steeds geen serieus bod voor Dudek te hebben ontvangen. Dudek weet niets van interesse van andere clubs en zegt alleen naar Arsenal te willen. Deson danks acht voorzitter Van den Herik de tijd rijp met andere ge gadigden te gaan praten. Versterken Feyenoord lijkt het geld voor Dudek nodig te hebben om de selectie te versterken. De Rot terdammers bereikten al over eenstemming met linksback Ra mon van Haaren van Roda JC. Gisteren trok Feyenoord de Ja panse international Shinji Ono aan. De club en de 21-jarige middenvelder zijn het eens ge worden over een contract van vier seizoenen met een optie voor nog een jaar. Feyenoord moet nog wel een akkoord be reiken met Ono's Japanse club Urqwa Red Daimonds. Ono was in januari al een week op proef bij Feyenoord. Hij speelde toen een vriendschappelijke wed- strij d tegen V C Vlissingen (1-11) en scoorde één keer. Feyenoord informeerde eerder bij AZ naar de mogelijkheid Barry van Galen over te nemen. De Rotterdammers hadden zo'n drie miljoen gulden over voorde 31-jarige middenvelder, die vooral als versterking in de breedte werd gezien. Trainer Henk van Stee ziet Van Galen echter als een bepalende speler voor zijn ploeg en wil de mid denvelder net als de Alkmaarse clubleiding niet graag kwijt. Feyenoord vroeg eerder al bij AZ naar de mogelijkheid Oscar Moens naar Rotterdam te halen. De doelman is evenals Gabor Babos (NAC) en Sander Bosch- ker (FC Twente) kandidaat om het eventuele vertrek van Du dek op te vangen. Feyenoord verloor eerder al de slag om Twente-spits Jan Ven- negoor of Hesselink. De aanval ler hoopt vandaag met PSV tol een akkoord te komen, maar is anders ook te duur voor de Rot terdammers. Ook een overgang van Pierre van Hooijdonk van Benfica is financieel niet haal baar. Aanvaller David Connolly heeft nog steeds een aanbieding van Feyenoord op zak. De trans fervrije Ier vindt het bod echter te laag. ANP ROTTERDAM - Het mee spelen van Dennis de Nooijer in de voor Sparta belangrijke nacompeti- tiewedstrijd tegen Cam- buur Leeuwarden, van avond in Rotterdam, is twijfelachtig. Röntgenfoto's hebben aangetoond dat er een scheurtje zit in De Nooij- ers kleine linkerteen, De spits liep de blessure vori ge week woensdag op in de eerste confrontatie met Excelsior. Afgelopen za terdag, in de return tegen Excelsior, kon De Nooijer meedoen nadat hij injec ties had genomen. Drie voor de wedstrijd, en drie in de rust. Vanavond zal hij dat weer doen. „In de warming-up zal blijken °f ik kan spelen. Het móet lukken. De wedstrijd is te belangrijk." Sparta moet winnen van Cambuur om in de eredi visie te blijven. Bij een ze ge op de Friezen hebben de Rotterdammers zater dag tegen Go Ahead Eag les aan een punt genoeg. Marat Safin ligt op het gras van Queen's na een misser tegen Jens Knippschild. foto AI a sta i r G ra nt/A P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42