Twee postagentschappen dicht Kamer geeft Wemeldinge hoop Kerktelefoon zoekt alternatief voor KPN Nieuwe asfaltlaag voor deel Kloosterweg Aantal klachten over zorg neemt toe Fietsster gewond bij aanrijding Overleg brandbestrijding op water Tholenaar beboet voor geweld Meer deelnemers zwemvierdaagse Renesse en Nieuwerkerk houden alleen servicepunten over Schoolmusical op Schouwen marktbericht Rechter fluit gemeente terug bij controle van bewoning vakantiehuis Rommelmarkt in Dreischor Dorpsraad Sirjansland woensdag 13 juni 2001 ZIERIKZEE - Een 20-jarige fietsster uit Zierikzee is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw kwam om streeks acht uur 's morgens vanuit de uitrit van een benzine station en stak de Julianastraat over naar het Groene Weegje. Ze reed voor de auto van een 55-jarige Zierikzeeënaar langs, die, na te hebben stilgestaan op de kruising van de Julianan- straat met het Groene Weegje, net weer vaart maakte omdat de weg voor hem op dat moment vrij was. Bij de botsing die volgde kwam de fietsster ten val. Zij werd met onbekende ver wondingen overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. ZIERIKZEE - De gemeentelijke brandweer van Schouwen- Duiveland is overleg begonnen met de vier korpsen op Goe- ree-Overflakkee over de brandbestrijding op schepen op het Grevelingenmeer. Het onderzoek beperkt zich vooralsnog tot een inventarisatie van de middelen en mogelijkheden die mo menteel aan beide kanten van het water voorhanden zijn. De opzet is te komen tot duidelijke afspraken wie het snelst op bepaalde plaatsen kan zijn, aldus de Schouwse brandweer commandant F. Pijnenborgh. Het korps Schouwen-Duive- land beschikt in Scharendijke over één 'veredelde speedboot' met een kleine motorspuit. „Op Goeree-Overflakkee hebben ze nog minder, begreep ik, dus kan het geen kwaad om eens te kijken hoe we elkaar bij ongevallen op de Grevelingen kun nen helpen." Voor de Oosterschelde gelden i-egelingen met reders, bergers en de KNRM. De Schouwse brandweer werkt tevens aan de opzet van zogeheten veiligheidsrollen voor doelgerichte brandbestrijding op de rondvaartschepen die Zierikzee aan doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 19-jarige inwoner van Tholen wegens openlijk geweld veroordeeld tot 1150 gulden boete. De Tholenaar was op 26 augustus op de Ten Ankerweg in Tholen betrokken geweest bij een vechtpartij. Hij zei niets te hebben gedaan. „Ik stond erbij en ik keek ernaar." Een aantal getuigen had verklaard dat de man het slachtoffer flink had geschopt en geslagen. De Tholenaar voelde zich er bij gelapt. „Als ik had meegedaan, dan zou ik de boete meteen betalen, want die vind ik niet hoog", zei hij op de zitting. Voor de Middelburgse politierechter stond vast dat de ver dachte Tholenaar zich wel degelijk schuldig had gemaakt aan openlijke geweldpleging. „De getuigenverklaringen sporen met elkaar." THOLEN - De belangstelling voor de zwemvierdaagse in de zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk heeft op het laat ste ogenblik nog een flinke impuls gehad. Maandagavond en gisteren meldden zich veel meer deelnemers dan was ver wacht. Badmeester J. Stoutjesdijk van beide zwembaden toonde zich maandagmiddag vooral teleurgesteld over de aanmeldingen in Sint-Maartensdijk. In de voorverkoop hadden zich nog maar zestig liefhebbers gemeld. Later op de dag en gisteren liep het aantal deelnemers onverwacht op tot 166. In zwembad De Spetter kwam het to taal gisteren op 184. Met die cijfers wordt de score van vorig jaar ongeveer geëvenaard. „We zijn dik tevreden", aldus Stoutjesdijk gisteren. De eerste sponsorgelden voor het Ronald McDonaldfonds zijn inmiddels ingeleverd. Vrijdag is pas bekend hoeveel de zwemmers in totaal voor het goede doel bijeen hebben ge zwommen. rinor Ali Pankow ZIERIKZEE - Het aantal post agentschappen op Schouwen- Duiveland wordt met de slui ting van de vestigingen in Re- nesse en Nieuwerkerk drastisch ingekrompen. In deze kernen zullen alleen nog servicepunten blijven voor verkoop van post zegels, staatsloten en telefoon kaarten en voor geldopnamen. Voor ingewikkelder postzaken is de bevolking aangewezen op liet postkantoor in Zierikzee en bet postagentschap in Burgh- Haamstede. „De wijzigingen zijn een gevolg van het nieuwe vestigingsplan dat in april door de Tweede Ka- merisgoedgekeurd", zegt voor lichtster M. Dendulk van Post kantoren BV in Utrecht. Volgens haar is er in z'n totaliteit geen sprake van inkrimping maar juist van uitbreiding van vesti- gingspunten, zowel in de steden als op het platteland. „Richtlijn volgens de wet is dat iedere in woner binnen een straal van vijf kilometer terecht moet kunnen voor alle postzaken", aldus Dendulk. De keus tussen grote agent schappen en kleine servicepun ten in buurtwinkels of super markten heeft volgens haar te maken met het aantal en de aard van de gevraagde handelingen. De praktijk wijst uit dat er zo wel in Renesse als in Nieuwer kerk toch vooral vraag is naar zaken die ook op een kleiner ser vicepunt geboden kunnen wor- NIEUWERKERK - De leerlin genvan groep acht van openba re basisschool Duiveland in Nieuwerkerk voeren donderdag 21 juni in het dorpshuis de musi cal'Visserslatijn' op onder regie vanElly van Lieshout. De sterke verhalen en onderwa- teravonturen van drie vissers spelen een belangrijke rol in dit komische spel. De voorstelling begint om 19.30 uur. den. „Vooral door de komst van het pinautomaat is het opnemen van geld bij een agentschap drastisch teruggelopen", zegt Dendulk. Data van sluiting van de beide postagentschappen zegt zij nog niet te kunnen noe men. Verhuurder M. Jonker van Surf shop Jonker in Renesse heeft echter van Postkantoren BV te horen gekregen dat het huur contractper 1 februari 2002 niet meer wordt verlengd. Het huur contract met Administratie kantoor De Baak in Nieuwer kerk wordt per 1 december dit jaar opgezegd. Zoveelste Verhuurder A. Dorst betreurt de sluiting van dit postagentschap, vooral omdat het de zoveelste is in een lange reeks voorzienin gen op Schouwen-Duiveland die verdwijnt. „We verhuren een deel van ons kantoor sinds 1995 aan Postkantoren BV. Niet om dat dat nou zoveel opbrengt, maar vooral uit sociaal oog punt, omdat zo'n voorziening belangrijk is in een dorp." Voorzitter A. Verseput van de Ondernemersvereniging Renes se is geschokt over de voorgeno men sluiting van het postagent schap bij Surfshop Jonker. Hij vindt het onvoorstelbaar een dergelijke voorziening in een drukbezochte toeristenplaats als Renesse tot een minimum te gaan inkrimpen. Voorzitter D. Meulblok van de Federatie van Ondernemerscentrales op Schouwen-Duiveland (FOS) voorspelt een 'storm van veront waardiging' die vanuit de on dernemers zal loskomen op de verdwijning van de beide agent schappen. De toekomst van de postbussen in Renesse en Nieuwerkerk is nog onzeker. Het beheer daar van berust niet bij Postkantoren BV maar bij PTT-Post, een an dere nevenorganisatie. Volgens Dendulk heeft PTT-Post nog geen besluit genomen over die postbussen. „Maar als ze zou den verdwijnen, krijgen de be zitters in ieder geval een half jaar van te voren bericht daar over, dus voorlopig is dat nog niet aan de orde", aldus de voor lichtster. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het actiecomité Wemeldinge heeft gisteren een succesje geboekt in de strijd voor het behoud van een volwaardig postagentschap. De Tweede Kamer gaat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat om opheldering vragen over de omvorming van postagentschappen in ser vicepunten door heel Nederland. Met dertienhonderd handtekeningen en een orgeltj e van museum 't Waskot was een vier koppige delegatie van het actiecomité naar Den Haag gekomen. Zes Kamerleden wachtten hen op. Zij onderschreven het probleem van de inwoners van Wemeldinge. „Een servicepunt lijkt heel wat", zei woord voerder J. Beijervan het actiecomité, „maar dat is het niet. Geld storten kan er niet. Je kunt er maar driehonderd gulden opnemen en ze nemen alleen poststukken in behande ling tot twee kilo. Dat is een enorme aderla ting, zeker voor oudere mensen. Die gaan niet zomaar naar Kapelle of Yerseke." WD-Kamerlid H. Voute-Droste probeerde de kritiek te verzachten. Wie een service punt krijgt, mag ook meer diensten aanbie den voor eigen verantwoordelijkheid en ri sico. „Mooi", reageerde Beijer, „maar een postagentschap levert een vergoeding van 60.000 gulden per jaar en een servicepunt slechts 12.000 gulden. Voor dat bedrag kun je niet iemand aanstellen." Directe zeggenschap heeft de politiek niet meer over de geprivatiseerde PTT. Via de concessie aan het bedrijf voor het bezorgen van brieven kan de rijksoverheid nog in vloed uitoefenen. „Dat is ook nodig", oor deelde C. Eurlings (CDA), „want het gaat bergafwaarts met de dienstverlening. Eerst zijn veel postkantoren gesloten, waarvoor postagentschappen in de plaats zijn geko men. Veel postagentschappen worden nu vervangen door servicepunten, die nauwe lijks die naam mogen hebben." J. Wisse van het actiecomité Wemeldinge met dertienhonderd handtekeningen. foto Phil Nijhuis floor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gezamenlijke kerkgenootschappen op Schou wen-Duiveland zijn naarstig op zoek naar nieuwe mogelijkhe den voor de kerktelefoon. De door KPN-Telecom fors ver hoogde tarieven zijn voor de gebruikers niet meer op te bren gen. Een op te richten techni sche werkgroep gaat de alterna tieven op een rijtje zetten. Kerktelefoon biedt gelovigen die slecht ter been zijn de moge lijkheid kerkdiensten 'live' te volgen. Op Schouwen-Duive land hebben ongeveer 400 men sen een abonnement op deze service. Tot voor kort betaalden zij zeven gulden per maand. Op last van toezichthoudende in stantie Opta - ingeschakeld door concurrenten van de KPN - werd het tarief opgeschroefd naar 36 gulden per maand. Een beetje teveel van het goede, vol gens W. de Leeuw van de kerkte lefoonwerkgroep in Zierikzee. De hogere tarieven zijn niet al leen duur voor de individuele redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P- Kleemans F- F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl abonnees, maar ook voor de kerkgenootschappen. De kerk springt bij als een abonnee geen abonnement kan betalen en dat kost de hervormde gemeente Zierikzee door het nieuwe tarief zo'n 14.000 gulden per jaar. De Leeuw: „Wij hebben als kerkge nootschap wel geprotesteerd te gen de tariefsverhoging, maar dat heeft niets uitgehaald. Daarom zijn we op zoek naar nieuwe mogelijkheden." Centrale server Itess Systems uit Waddinxveen heeft een alternatief voor de tra ditionele kerktelefoon ontwik keld. K. van der Fluit van Itess: „Bij de kerktelefoon maakte KPN gebruik van een soort sub telefoonnet. Wij hebben een sys teem ontwikkeld waarbij je de gewone telefoonlijn kunt ge bruiken voor de kerktelefoon. Het geluid wordt vanuit de kerk naar een centrale server ge stuurd en vandaar gedistribu eerd onder de abonnees." De gebruiker betaalt naast het abonnement het lokale tele foontarief en dat komt gemid deld over Nederland bezien op ongeveer 1,20 gulden per uur. Gebruikmaken van de kabel als medium kan ook. Dat heeft als voordeel dat er geen tikken be taald hoeven worden, maar als nadeel dat niet ieder huishou den een kabelaansluiting heeft. Van der Fluit: „Dus kun je ook denken aan een combinatie van de twee systemen. Kabel-kerk telefoon voor wie kabel heeft en kerktelefoon via de normale te lefoonlijn voor wie geen kabel heeft." Zo goedkoop als het vroeger bij KPN was, kan anno 2001 niet meer volgens Van der Fluit. „Maar we kunnen met dit sys teem wel een heel stuk onder die 36 gulden per maand van de KPN gaan zitten." Van der Fluit is maandag 18 juni gastspreker op een forumavond over de toe komst van de kerktelefoon. De avond wordt gehouden in het kerkcentrum naast de Gast- huiskerk in Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. Aardappelen: bintjes droog uit schuur 14-16.25; bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 14-17. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 25,25, brouw gerst 31,50, blauwmaanzaad 210,00, karwij 260,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pakken 110,00-/ 140,00, tarwestro klei ne pakken f 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken 110,00-/ 130,00. De provincie is begonnen met de afrondende werkzaamheden aan de nieuwe rotonde. 'foto Pieter Honhoff door Famke van Loon NOORDGOUWE - De provincie Zeeland rondt deze week met een vertraging van een half jaar het werk met betrekking tot de aangelegde rotonde bij Noord- gouwe af. Een deel van de Kloosterweg (N654) tussen de rotonde en de kruising met de Brouwerijstraat wordt voorzien van een nieuwe asfaltlaag. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland kijkt met zorg naar het verbod dat de Arnhemse recht bank gisteren uitsprak op het verzamelen van gegevens over permanent bewoonde vakantie huizen. De gemeente Harder wijk moet van de rechtbank alle verzamelde gegevens terugge ven op straffe van een dwang som. Zeeland is vorige maand een on derzoek begonnen naar illegaal bewoonde vakantiehuizen. De Zeeuwse gemeenten leveren daartoe gegevens aan uit hun persoonsregistraties. De uit spraak kan dat onderzoek in ge- In november vorig jaar heeft de provincie het kruispunt van de Kloosterweg en de Heereweg bij Noordgouwe vervangen door een rotonde. Aanvankelijk was het de bedoeling de ontbreken de deklaag direct na afloop van de aanleg van de rotonde aan te brengen, maar het slechte weer in december verhinderde de snelle afronding van het proj eet „Je kunt dat alleen doen als het vaar brengen, zegt gedeputeer de T. Poppelaars. „We zullen de uitspraak van de rechtbank be studeren om te zien of de situa tie in Harderwijk van toepas sing is op ons onderzoek." Poppelaars laat de motivatie van de rechtbank opvragen. „Om de uitspraak is gevraagd door individuele burgers die er een aantasting van hun per soonlijke levenssfeer in zien. boven een bepaalde tempera tuur is. Normaal zou dat in de cember nog best mogelijk zijn geweest, maar het weer is deze. keer niet goed genoeg geweest", aldus M. Weisman van de Grondmij. Nu de temperaturen het weer toelaten heeft de provincie deze week alsnog het werk opgepakt. Zodoende zal de N654 tussen de rotonde en de Brouwerijstraat Maar wanneer persoonsgege vens nodig zijn voor een onder zoek in het algemeen belang, en dat is de kwestie rond tweede woningen voor Zeeland, vraagt dat goede afweging." De Arnhemse uitspraak betreft het bureau dat in opdracht van de gemeente Harderwijk moest controleren of eigenaren hun vakantiewoningen als eerste woning gebruiken. Bewoners morgen en vrijdag afgesloten zijn voor het verkeer, dat met borden om de werkzaamheden heen geleid wordt. De bussen van Connexxion kunnen, welis waar met enige vertraging, wel gebruikmaken van de weg. Wanneer het weer niet opnieuw roet in het eten gooit, zal het he le project voor komend week end definitief worden voltooid. van drie Veluwse bungalowpar ken eisten in kort geding stop zetting van de controles omdat hun privacy werd aangetast. Volgens de rechtbank had de ge meente voor het onderzoek een privacyregelement moeten vaststellen en de persoonsregis tratie moeten aanmelden bij de Registratiekamer. Permanente bewoning van va kantiewoningen is vrijwel altijd in strijd met het bestemmings plan. Gemeenten zijn verplicht de naleving daarvan te contro leren en handhavend op te tre den. De vaststelling van deze over treding stelt ook Zeeuwse ge meenten al lang voor grote juri dische problemen. door Claudia Sondervan GOES - Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheids zorg Zeeland kreeg vorig jaar 575 klachten van patiënten. De meeste klachten gingen over de kwaliteit van de behandeling die mensen kregen bij huisarts, tandarts en medisch specialist. Landelijk kregen de klachten bureaus in 2000 ruim 22.000 vragen en klachten over de ge zondheidszorg. Dat is elf procent meer dan vorig jaar. Zeeland volgt die stijgende trend, stelt Wilma Maas van het klachtenbureau in Goes. Het IKG Zeeland is onderge bracht bij het Stichting Het Klaverblad. Het groeiende aan tal klachten is hoofdzakelijk te rug te voeren op het gebrek aan tijd dat huisartsen, tandartsen en medisch specialisten hebben, concludeert het klachtenbu reau. „Mensen merken dat ze de tijd niet krijgen om hun verhaal te doen, belanden op wachtlijs ten of worden bepaalde behan delingen geweigerd. Dat komt door het gebrek aan artsen." De toenemende mondigheid van patiënten en de groeiende be kendheid van het klachtenbu reau spelen enigszins mee in de toename van klachten, zegt Maas. Het bureau adviseert mensen om een snellere behandeling in het buitenland te zoeken, als de verzekeraar dat toestaat. Ver ruiming van die mogelijkheid is in Zeeland zeer gewenst, vindt Maas. „Het scheelt nogal als je hier drie tot vier maanden op een bezoek aan de reumatoloog moet wachten terwijl je over twee weken in Gent terecht kunt." Door het gebrek aan huis- en tandartsen kunnen mensen vaak niet kiezen door wie ze be handeld wordenD at geeft grote spanningen en veel klachten, vertelt Maas. „Zeker op het platteland, waar meestal maar één huisarts is. Als je daarmee niet door één deur kan, kun je bijna nergens anders terecht. Bovendien hebben huisartsen onderling afspraken dat ze el- kaars patiënten niet overne men. We hebben eerder gepro beerd om daartegen campagne te voeren door mensen op te roe pen te melden wanneer ze bij een andere huisarts geweigerd worden. Maar als daar maar veertig telefoontjes op komen, zegt dat niets." Er zijn echter ook overbelaste huisartsenpraktijken die ge plaagd worden door 'shoppers', geeft Maas toe. „Er zijn mensen die al drie praktijken in Goes gehad hebben en dan een vierde willen. Maar mensen met echte problemen proberen we hand vaten te geven om toch ergens een opening te vinden. Maar je moet tegenwoordig bijna op je knieën." Het klachtenbureau hielp bij het aanbrengen van tien klach ten voor het medisch tuchtcolle ge. Daarvan is volgens Maas ruim de helft gegrond ver klaard. Ook werd een tiental klachten voorgelegd aan de klachtencommissie huisartsen. Drie daarvan werden alsnog aan het medisch tuchtcollege voorgelegd. „Mensen stapper pas naar het medisch tuchtcol lege als de behandelaar eer ernstige klacht over verkeerde diagnose of behandeling weg wuift of negeert. Pas als menser dat meemaken willen ze naai het medisch tuchtcollege Meestal proberen wij ook eersl nog te bemiddelen. DREISCHOR - De Nederlandse hervormde gemeente houdt op zaterdag 16 juni de jaarlijkse rommelmarkt ten bate van de Nederlands hervormde Kerk ir Dreischor. Er wordt onder meer servies goed, kleden en meubelen te koop aangeboden. Tevens ziji er patat, soep, broodjes en olie bollen verkrijgbaar. De rom melmarkt wordt aan Zuiddijk1 gehouden en begint om half ne gen 's ochtends. SIRJANSLAND - De dorpsraae van Sirjansland vergadert dins dag 19 juni over de bestedinj van het budget leefbaarheid. Dat bestaat uit een jaarlijksi subsidie van vierduizend gul den van de gemeente Schou wen-Duiveland. Het geld moe worden gebruikt voor (éénmali ge) activiteiten ten bate van he dorp. Op de agenda staat ook d< verkiezing van een nieuv dorpsraadslid. Door verhuizing van H. Poot is er een vacaturi ontstaan in het plaatselijk be stuur. De openbare vergaderinj in het dorpshuis beging on 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39