Stuurgroep voor sterke economie PZC PZC Najaren weer Walcherse wijn Oud meetstation in beeld als hangplek Brugklassers geven Groot Stelle kleur Scherpenisse wil woonzorgcomplex op terrein basisscholen Handelskamer, middenstand, landbouw en gemeente Tholen bundelen krachten Meer deelnemers zwemvierdaagse Wandelaar mishandeld Tholenaar beboet voor geweld Dronken bestuurder aangehouden Fietster gewond bij aanrijding Tholenaar mag jaar niet rijden Bewoner vraagt rechter vergunning te schorsen voor reinigingsstation Bij praatavond gemeentehuis Peuterleidster neemt afscheid marktbericht b 19 woensdag 13 juni 2001 rinorEsme Soesman THOLEN - De Stuurgroep Tho len 2005 wil door krachtenbun deling de Thoolse economie ver sterken. Het eerste resultaat van dit initiatief wordt direct na de zomer verwacht. Dan presen teert de stuurgroep de resulta ten van een onderzoek naar koopkrachtafvloeiing richting West-Brabant. Dit onderzoek moet antwoord geven op de vraag hoe Tholen het eigen winkelapparaat kan organiseren om te voorkomen dat de eigen bevolking steeds naar de Brabantse buren afreist voor boodschappen. Een Apel- dooms bureau stelt een rapport samen, aan de hand van onder meer enquêtes onder bevolking en middenstand. De Zeeuwse Kamer van Koophandel, de Thoolse Middenstandsfederatie en de gemeente Tholen hebben voor dit doel 60.000 gulden bij elkaar gebracht. Dat op korte termijn zo'n geld bedrag kan worden verzameld is, aldus J. Bruurs van de Kamer van Koophandel (KvK), één van de voordelen van een stuur groep. Deze club bestaat uit ver tegenwoordigers van de KvK, Middenstandsfederatie, ge meente, recreatiesector, Onder nemers Overleg Tholen (OOT) en ZLTO. Hun streven is de eco nomie op Tholen voor de toe komst veilig te stellen. Volgens de laatste Erbo-enquête staat Tholen er in economisch opzicht niet slecht voor, maar er is wel werk aan de winkel. Met name de agrarische sector en de de tailhandel zijn voor deze Zeeuwse gemeente belangrijk. Recreatie kent Tholen slechts in geringe mate en ook wat zakelij ke dienstverlening betreft heeft de gemeente geen grote naam. ,,Dus moet je goed kijken wat er mogelijk is met de traditionele, bestaande sectoren", schetst Bruurs. Stuurgroep Tholen 2005 probeert daar aanjager in te zijn. Per belanghebbende organisa tie wordt al wel wat werk verricht. OOT bijvoorbeeld pro- door Rob Paardekam HANSWEERT - De gemeente Reimersvvaal overweegt het voormalig meetstation van Rijkswaterstaat aan de Zijpe in Hansweert om te bouwen tot jongerenontmoetingsplaats (JOP). Het college wil wel eerst neten hoe de bewoners daar te genover staan. De jeugd van Hansweert moet het nu doen met een container op de vrachtwagenparkeer plaats aan de Tramperweg, maar die is volgens medewerker jeugdbeleid I. Vekemans uitge leefd, omdat een vorige groep er een zootje van heeft gemaakt. Bovendien kwam het al een aan tal keren tot woorden tussen de jongeren en de buurman. Volgens Vekemans is het meet station een goede optie voor een nieuwe JOP. Ze ziet er in ieder beert, in overleg met het Ar beidsbureau, iets te doen aan de krapte op de lokale arbeids markt en houdt zich in overleg met de gemeente ook bezig met de vraag of er meer bedrijven terreinen in de eigen regio nodig zijn. De stuurgroep ziet het als één van haar taken om alle ontwik kelingen die gaande zijn te coör dineren, om te voorkomen dat dingen dubbel worden gedaan. Behalve koopkrachtafvloeimg, krapte op de arbeidsmarkt en bedrijventerreinen zijn platte landsontwikkeling, watersport en beeldvorming over de regio Tholen aandachtspunten van de club. Op het gebied van watersport zijn ook al wat eerste stappen gezet. Het uitgangspunt van de stuurgroep is dat de watersport- mogelijkheden in Tholen onvol doende worden benut. Gesprek ken over de vestiging van een watersportboulevard in Sint- Annaland en een herinrichting van het havengebied daar zijn gaande. „Wij bekijken alles door een economische bril, maar wel uitgaande van de ei gen identiteit van Tholen. Het moet natuurlijk geen Randstad worden." De stuurgroep wordt uiterlijk eind 2003 ontbonden. „Het is onze ambitie in drie jaar de zaak op de rails te hebben staan", zegt Bruurs. Tegen die tijd we ten partijen elkaar inmiddels te vinden en zullen er suggesties zijn gedaan. geval meer in dan in het aanko pen van een nieuwe container. Dat laatste zou evenveel geld kosten. Voor het meetstation moet de gemeente tienduizend gulden neertellen. Vekemans benadrukt dat het gaat om een strategische aan koop in het kader van het jeugd beleid en dat het besluit om er daadwerkelijk een JOP van te maken nog niet is gevallen. Om te voorkomen dat omwonenden zich gepasseerd voelen, komt er een hoorzitting waarop ze hun mening kunnen geven. Als de gemeente haar plannen doorzet moet het bestemmings plan versneld gewijzigd1 wor den. Het huidige plan staat alleen nutsgebouwen als ge maalhuisjes, meetstations en wachthuisjes toe. De omwonen den krijgen binnenkort een brief waarin de gemeente haar plannen toelicht. Brugklassers versieren de school met graffiti. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Er moet meer kleur in de school, zodat het gezelliger wordt. Dat was het antwoord van de meeste brugklassers van Groot Stelle in Goes toen er werd gevraagd wat er aan de school verbeterd kan worden. Zo gezegd, zo gedaan, dachten de leraren en zodoende gaven de leerlingen gisteren kleur aan Groot Stelle. Volgens mentor A. Ooms ga ven de leerlingen van Groot Stelle aan dat ze het uitste kend naar hun zin hebben op de school. Wel kwamen ze met een aantal ideeën om het ge bouw wat leuker te maken. Zodoende waren zo'n vijftig brugklassers gisteren druk in de weer met het maken van posters en het spuiten van graffiti. Dat laatste idee kwam niet helemaal van de leerlin gen. Die durfden er niet eens van te dromen om in de school graffiti te mogen spuiten, laat staan dat ze het voorstelden. Omdat de school permanent gezelliger moet worden, blijft de graffiti gewoon zitten. De posters die de scholieren maakten, krijgen een plaatsje in de lokalen en op de gangen. Omdat het natuurlijk altijd gezelliger kan, krijgt het pro ject volgend jaar een vervolg. Dan mogen ook de tweede klassers meedoen, wat erop neerkomt dat de brugklassers van nu volgend jaar weer aan de slag kunnen. THOLEN - De belangstelling voor de zwemvierdaagse in de zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk heeft op het laat ste ogenblik nog een flinke impuls gehad. Maandagavond en gisteren meldden zich veel meer deelnemers dan was ver wacht. Badmeester J. Stoutjesdijk van beide zwembaden toonde zich maandagmiddag vooral teleurgesteld over de aanmeldingen in Sint-Maartensdijk. In de voorverkoop had den zich nog maar zestig liefhebbers gemeld. Later op de dag en gisteren liep het aantal deelnemers onverwacht op tot 166. In zwembad De Spetter kwam het totaal gisteren op 184. Met die cijfers wordt de score van vorig jaar ongeveer geëvenaard. „We zijn dik tevreden", aldus Stoutjesdijk gisteren. De eerste sponsorgelden voor het Ronald McDonaldfonds zijn* inmid dels ingeleverd. Vrijdag is pas bekend hoeveel er in totaal voor het goede doel bijeen gezwommen is. RILLAND - Een 51-jarige inwoner van Rilland heeft gister ochtend aangifte gedaan van mishandeling. Hij liep in zijn woonplaats met zijn hond te wandelen over de Bathpolder- weg toen hem een bekende in een auto tegemoet kwam gere den. De wandelaar hacl een stok in de hand. Tijdens het passe ren raakte de auto de stok, of andersom. De automobilist, een plaatsgenoot, stapte uit, pakte de stok af en duwde die tegen de borst van de 51-jarige. Die viel hierdoor achterover in de sloot en bezeerde zijn hoofd. Hierna volgde een heftige woor denwisseling. De heren hebben al langer onenigheid met el kaar. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 19 -j arige inwoner van Tholen wegens openlij k geweld veroordeeld tot 1150 gulden boete. De Tholenaar was op 26 augustus op de Ten Ankerweg in Tholen betrokken geweest bij een vechtpartij. Hi] zei niets te hebben gedaan. „Ik stond erbij en ik keek ernaar." Een aantal getuigen had verklaard dat de man het slachtoffer flink had geschopt en geslagen. De Tholenaar voelde zich erbij gelapt. „Als ik had meegedaan, dan zou ik dè boete meteen betalen, want die vind ik niet hoog", zei hij op de zitting. Voor de politierechter stond vast dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan openlijke ge weldpleging. „De getuigenverklaringen sporen met elkaar." VLISSINGEN - Op de Veerhavenweg in Vlissingen is gister ochtend om tien over half vijf een 36-jarige automobilist uit Terneuzen aangehouden voor rijden onder invloed. De man had eerder die avond aangifte gedaan van diefstal uit zijn au to op het politiebureau in Middelburg. Op het bureau kreeg de Terneuzenaar te horen dat hij, wegens het gebruik van alco hol, een rijverbod kreeg. De man stapte toch in zijn auto om naar Vlissingen te rijden. ZIERIKZEE - Een 20-jarige fietster uit Zierikzee is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw kwam om streeks acht uur 's morgens vanuit de uitrit van een benzine station en stak de Julianastraat over naar het Groene Weegje. Ze reed voor de auto van een 55-jarige Zierikzeeënaar langs, die, na te hebben stilgestaan op de kruising van de Julianan- straat met het Groene Weegje, net weer vaart maakte omdat de weg voor hem op dat moment vrij was. Bij de botsing die volgde kwam de fietster ten val. Zij werd met onbekende ver wondingen overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. doorEsme Soesman SCHERPENISSE - Een woon zorgcomplex op de plaats waar nu nog scholen staan, een kerk in wat ooit een bankgebouw was en allerhande maatregelen om tot een veiliger gemeenschap te komen. In Scherpenisse is nog het een en ander voor verbete ring vatbaar. Het Thoolse ge meentebestuur laat zich daar woensdag 20 juni over informe ren tijdens het tweejaarlijkse kembezoek. Er is dringend behoefte aan een woonzorgcentrum (wozoco) in het dorp. Volgens voorzitter A, Wedzinga van de stichting Dorpsgemeenschap Scherpe nisse verlaten oudere Scherpe- nissenaren hun dorp niet graag. De stichting wordt daar regel matig op aangesproken. De mensen voelen wel wat voor een wozoco aan de Laban Deurloo- straat, op de plaats waar nu de basisscholen gevestigd zijn. Nieuwe schoolgebouwen zijn in redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R-J. A. Paardekam F. Soesman K. L.de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de maak langs de Provinciale- weg. De verwachting is dat deze gebouwen aan het begin of in de loop van het komende school jaar in gebruik kunnen worden genomen. Het huidige school terrein is, door de nabijheid van het centrum en de goede bereik baarheid, een aantrekkelijke plek om voor ouderen te bou wen. De Vrije Hervormde Gemeente Scherpenisse lijkt nu eindelijk de beschikking te krijgen over een eigen stek. Diensten worden tijdelijk in het Holland Huis ge houden. Bij potentiële locaties liep de kerkelijke gemeente her haaldelijk tegen de beperkingen van geluidsnormen aan. Met de aankoop van het vroegere ge bouw van de Rabobank aan de Laban Deurloostraat lijkt aan dit al jaren spelende probleem een einde te komen. Het plan is dit pand om te bouwen tot kerk gebouw. Een bouwaanvraag ligt inmiddels bij de gemeente. Veel mensen - Dorpsgemeen schap en individuen - wijzen het gemeentebestuur op onveilige situaties in Scherpenisse. In twee gevallen gaat het om wa terputten die niet veilig zijn voor kinderen. Om de water overlast aan te pakken tussen Maria van Nassaustraat en de Beatrixstraat is er het plan een afwateringsput te graven van acht meter breed en drie meter diep. Hekwerk Ouders in deze kinderrijke nieuwbouwbuurt voelen niets voor dit plan, tenzij er een hoog hekwerk omheen wordt gezet. Een familie uit de Julianastraat pleit daarnaast voor een stevig stalen hek rond de brandput bij de Nederlands hervormde kerk. Bovendien zijn er verzoeken om wat dingen voor de jeugd te doen. Volgens briefschrijvers is er be hoefte aan een trapveldje voor de jeugd - aan de rand van het dorp - en een kinderspeelplaats in de omgeving van het Anna van Burenplein en de Burge meester Bouwensestraat. De kinderspeelplaats aan de Bea trixstraat wordt gebruikt als hangplek voor oudere jeugd, waardoor kleine kinderen el ders hun vertier moeten zoeken. Eén inwoner doet een oproep voor het nieuw leven inblazen van een jeugdhonk, om oplos sing te bieden aan de over het hele dorp uitwaaierende jonge ren. Wijnteler Jurjen van Opstal tussen de wijnranken van 't Vierendeel. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VROUWENPOLDER - Wal cheren heeft na ruim tweehon derd jaar weer een druiven- productie van eigen bodem. Eigenaren Clementine en Jur jen van Opstal van Wijngaard 't Vierendeel uit Vrouwenpol der hebben daar drie jaar in tensief aan gewerkt. Vrijdag 15 juni ontkurkt burgemeester A. de Bruijn van Veere de eer ste fles druivenwijn van de wijngaard. Wijnteler Jurjen van Opstal plantte drie jaar geleden onge veer drieduizend wijnranken aan. Op de anderhalve hectare grond staan nu de uit Duits land, Frankrijk en Luxemburg geïmporteerde wingerds, die pas na drie jaar een eerste oogst opleveren. Dooreen ver fijningproces kunnen wijn ranken steeds noordelijker in Europa geteeld worden. Maar ook de grond speelt een be langrijke rol. „Een druif gedijt het beste op een verschraalde grond, dat betekende dat wij er kalk en zand doorheen moesten wer- ken. Tot onze verbazing bevat te onze bodem weinig klei grond maar wel veel schelpen. Een onlangs gehouden onder zoek toonde aan dat de strook grond waar wij op wonen in een ver verleden een zeearm van het Veerse Meer is ge weest", vertelt de wijnteler. Verder heeft Zeeland de mees te zonuren van Nederland, wat gunstig is voor de groei van de ranken. Clementine en Jurjen van Opstal runnen samen de hele wijnhandel, van het pluk ken tot het bottelen. „Wij produceren nu vier chateau- wijnen, elk met een eigen ka rakter: de witte Sauvignon en Riorta (samengesteld uit de druivensoorten Riesling en Ortheca), de rode Regendo (Regent en Don-envelder) en de huiswijn Kaslano", vertelt Van Opstal trots. De familie kocht negentien jaar geleden het huis en omlig gend ten-ein aan de Vrouwen- polderseweg, waar op één hec tare appelbomen stonden. Het ondernemerspaar beëindigde hun hoveniersbedrijf in Eind hoven en begon in Vrouwen polder een nieuwe zaak, waar later een minicamping aan werd toegevoegd. Ook plant ten zij in de loop der jaren nieuwe appelrassen aan en verkochten appelwijn en ap- pelcider uit eigen boomgaard. De afgelopen drie jaar steeg de regionale ciderverkoop van 250 naar 8500 flessen. Wijngaard 't Vierendeel houdt regelmatig workshops met het thema bloemen en wijn, cur sussen tuinarchitectuur en druiventeelt. Verder expose ren diverse amateurkunste naars hun werken. Samen met Boomgaard De Zoete Kers in Serooskerke (Walcheren), Kaasboerderij Schellach in Sint Laurens en De Druiven- gaerde in Wissenkerke hebben de Van Opstals een fietsroute opgezet van te bezoeken be drijven. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Tholen is gisteren in Middelburg voor dronken rij den veroordeeld tot een jaar rij ontzegging en dertig uur werk straf. De Tholenaar raakte op 17 fe- bx-uari in zijn woonplaats be trokken bij een eenzijdig onge val. In het ziekenhuis werd een bloedpi-oef afgenomen, waaruit bleek dat hij vijf keer te veel ge dronken had. Dat vond officier van justitie N. Hermes ontzet tend veel. „Voor hetzelfde geld had u andere mensen aangere den. Dat is gelukkig niet ge beurd." De officier nam het de man kwa- lijk dat hij zijn verantwoorde- lijkheden als vrachtwagen chauffeur uit de weg was ge gaan. De man is twee keer eer der voor rijden onder invloed veroordeeld. De verdachte was niet ver van zijn woning toen hij het ongeluk kreeg. Hij werd op genomen in het ziekenhuis, maar de verwondingen vielen achtei*af mee. „Ik had een black-out", verze kerde de verdachte. „U mag van geluk spreken dat u een andere baan hebt gekregen", vond de politierechter. De Tholenaar, wiens rijbewijs direct was inge nomen, was brodeloos gewor den als vrachtwagenchauffeur. Hij kon blijven werken als hef truckchauffeur in het magazijn. door Rob Paardekam MIDDELBURG - Een reini gingsstation voor tankwagens en een distributiecentrum voor gevaarlijke stoffen passen niet op bedrijventerrein De Poort in Rilland. Dat betoogde L. de Graaf gisteren namens M. Her- weijer uit Rilland bij de be stuursrechter in Middelburg. Ze vroeg dan ook om schorsing van de verleende vergunning. Volgens De Graaf valt een reini gingsstation, dat HTC Cleaning wil bouwen, niet onder de soor ten bedrijven die op De Poort zijn toegestaan. Dat zijn groot handels- distributie- en trans portbedrijven. Het argument van de gemeente, dat dit bedrijf die doelstellingen benadert, noemde ze een vorm van creatief redeneren. Ook zou het bedrijf HTC vol gens De Graaf geen lokaal of re gionaal bedrijf zijn, zodat de ge meente niet gerechtigd is om vrijstelling te verlenen. Bedrij ven op De Poort mogen in het huidige plan maximaal 5000 vierkante meter groot zijn. Al leen voor lokale bedrijven kan THOLEN - De gemeente Tholen praat belangstellenden bijover de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Tholen-stad. Dat gebeurt op een informatieavond in gemeenschapscentrum Meul- vliet op maandag 25 juni. De bewoners van de wijk Da lempolder worden door een huis-aan-huis bezorgde brief uitgenodigd. Zij wonen nabij de plaats die het gemeentebestuur in gedachten heeft als locatie voor het nieuwe gebouw. Ook mensen die de afgelopen tijd met de gemeente hebben gecor respondeerd over het gemeente huis, krijgen een persoonlijke uitnodiging. Maar andere be langstellenden zijn net zo goed welkom. Het gemeentebestuur grijpt de informatieavond aan om de be volking te informeren over de plannen en de stand van zaken. Belangstellenden kunnen van de gelegenheid gebruik maken vragen te stellen en him mening te geven. De avond wordt geleid door medewerkers van het com municatie-adviesbureau Mer- cuur en begint om 19.30 uur. hierop een uitzondering worden gemaakt en volgens De Graaf dus niet voor HTC. P. Kil, namens de gemeente aan wezig, vroeg zich af of Herweij- er überhaupt wel gerechtigd is om de zaak voor de rechter t€ brengen. Volgens hem moet ie mand daarvoor belanghebben de zijn en daar zou in dit geva! geen sprake van zijn. „De af stand tussen de verzoeker en he; bedrijf bedraagt bijna een kilo meter. Ook het zichtcriterium i: niet aan de orde. Er is slecht: sprake van een marginaal zich op de toekomstige bebouwing.' Kil verzocht de rechter om he verzoek niet ontvankelijk t< verklaren. Maar ook al mocht d( rechter dat niet doen dan is e: volgens hem geen reden om d< verleende vergunning op t< schorten. Het belang van de kla ger zou ondergeschikt zijn aai dat van HTC. Het bedrijf betaal de gemeente rente voor het vast houden van de grond, zodat noj langer wachten voor de bouv kan beginnen veel geld gaa kosten. Volgens de raadsmai van HTC passen de plannen pri ma bij de aard van het bedrij venterrein en in het toekomstig bestemmingsplan. De rechter doet vandaag uit spraak. COLIJNSPLAAT - Peuter speelzaalleidster Corrie va: Dijke neemt vrijdag 22 juni af scheid van de peuterspeelzaal i: Colijnsplaat. Corrie van Dijk was 26 jaar geleden een van d initiatiefneemsters van de peu terspeelzaal. Gedurende d eerste jaren hielp ze als vrijwil ligster de kleintjes van Colijns plaat enkele dagdelen per wee op te vangen. Later werd ze be noemd als leidster. Van Dijk gaat nu met pensioen. Van 19.3 tot 21.30 uur wordt een recepti gehouden in het zaaltje naast d hervomde kerk in Colijnsplaat Aardappelen: bintjes droog uit schui 14-16.25; bintjes wasserij geschil* droog uit de schuur 14-17. Granen, zade en peulvruchten: tarwe 25,25, brouv gerst 31,50, blauwmaanzaad 210,0 karwij 260,00, bruine bonen 190,0 Hooi en stro oogst 2000: tarwestro gro pakken 110,00-/ 140,00, tarwestro kit ne pakken 130,00-/ 145,-, gerstest grote en kleine pakken 110,00-/ 130,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33