PZC Brandweer vindt haven onveilig Herbouw hotel Britannia in zicht na windonderzoek Aantal klachten over zorg neemt toe Kerktelefoon zoekt alternatief voor KPN Zijdemuseum mag weefgetouw lenen Fracties Hulst willen snel waarnemer voor zieke burgemeester b 18 Hulpverleners kunnen sommige delen nauwelijks bereiken Rechter fluit gemeente terug bij controle van bewoning vakantiehuis Zangdienst Keersluisbrug gestremd Inbreker gepakt Auto gestolen Wandeling rond het Veerse Meer Provincie vraagt extra onderzoek naar munitie woensdag 13 juni 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De brandweer van Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de vei ligheid in de haven van Zierik- zee. Met name de slechte bereik baarheid van de schepen ver dient volgens centraal com mandant F. Pijnenborgh een ge richte aanpak. Hij sluit zich daarmee aan bij herhaalde kri tiek van havenmeester R. Vis- scher op dat punt. „De zorg is er al jaren, maar er gebeurt niets mee", stelt Visscher. De getijdehaven van Zierikzee is één van de drukst bezochte aanlegplaatsen in Nederland in z'n soort. Daarbij gaat het om een mix van pleziervaart, char ters, beroepsvissers, vracht vaarders en rondvaartboten. De afgelopen jaren is het aantal bezoeken flink toegenomen en daarmee ook de druk op de veiligheid in het gebied, consta teren havenmeester en brand weercommandant. Bij calami teiten is er volgens beide gezagsdragers onvoldoende mogelijkheid voor snel en ade- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland kijkt met zorg naar het verbod dat de Arnhemse recht bank gisteren uitsprak op het verzamelen van gegevens over permanent bewoonde vakantie huizen. De gemeente Harder wijk moet van de rechtbank alle verzamelde gegevens terugge ven op straffe van een dwang som. Zeeland is vorige maand een on derzoek begonnen naar illegaal bewoonde vakantiehuizen. De Zeeuwse gemeenten leveren daartoe gegevens aan uit hun persoonsregistraties. De uit spraak kan dat onderzoek in ge vaar brengen, zegt gedeputeer de T. Poppelaars. „We zullen de uitspraak van de rechtbank be studeren om te zien of de situa tie in Harderwijk van toepas- BATH - De Vrije Evangelische Gemeente Bath houdt op zon dag 24 juni vanaf 10.00 uur een zangdienst. De dienst staat onder leiding van H.M. Jager uit Purmerend; het koor The Revivals en orga- niste Helma Puik verlenen mu zikale medewerking. quaat ingrijpen tekort. Zo zijn brandweerlieden bij laag water aangewezen op steile, smalle trappetjes naar de aanlegstei gers, Tijdens het hoogseizoen liggen de jachten in de Nieuwe Haven bovendien regelmatig tot zes rijen diktegen elkaar aan afgemeerd. Zou er in die opeen gepakte massa brand uitbreken, dan zijn de gevolgen niet te overzien, stellen Pijnenborgh en Visscher. „We houden scherp toezicht en proberen de boten zo goed mogelijk neer te leggen. Daar zijn daar geen wetten of regels voor. Als de haven vol ligt, moet je gewoon hopen dat er niks gebeurt. Zierikzee heeft een open haven aan een popu lair vaarwater. Je kunt de men sen toch niet terugsturen? Er moeten keuzes worden gemaakt tussen de verschillende gebrui kers. Voller kan het hier niet worden." Visscher is al 24 jaar haven meester in Zierikzee. Al die tijd is zijn werkterrein bespaard ge bleven van ernstige branden. Maar nu de druk op de haven toeneemt, wordt ook de roep om maatregelen sterker. Reeds door de voormalige gemeente Zierik zee werd gesproken over een herinrichting van het havenge bied. Verder dan plannen kwam het niet en dus werd in de prak tijk ook niets gedaan met de kri tiek op de veiligheidssituatie. Inmiddels heeft de gemeente Schouwen-Duiveland een werkgroep ingesteld die de ver schillende knelpunten en moge lijke oplossingen van de Nieuwe Haven nog eens op een rij gaat zetten. De bereikbaarheid in en van de jachten mag daarbij niet langer ontbreken, vindt de brandweercommandant. Binnenstad „Eigenlijk is dat iets wat ons momenteel veel meer zorgen baart dan de veiligheid op de jachten en het water zelf. Maar dat geldt voor de hele binnen stad van Zierikzee. Met al die auto's en dat publiek is er voor de hulpdiensten bijna geen doorkomen aan. Ik bedoel, wat heb je straks aan een mooi cala miteitenplan jvanneer je de plek des onheils amper kunt berei ken?", stelt Pijnenborgh. Burgemeester J. Asselbergs deelt de zorg van zijn gezagdra gers. „Dat heb je op vele plaat sen als er brand uitbreekt. Het is niet de meest ideale situatie, maar dat wil niet meteen zeggen dat het onverantwoord is. Over de herinrichting wordt al gerui me tijd nagedacht, Als er enig zicht komt op daadwerkelijke uitvoering van die plannen, wat ik van ganser harte hoop, dan zal aan die problematiek zeker aandacht aan worden besteed." De omstandigheid is inherent aan het historische karakter van Zierikzee, voert Asselbergs aan. Hij wijst in dat verband op de smalle straatjes van het Ha venkwartier weer inmiddels parkeermaatregelen zijn geno men. „Dat krijg je nooit opti maal." sing is op ons onderzoek." Poppelaars laat de motivatie van de rechtbank opvragen. „Om de uitspraak is gevraagd door individuele burgers die er een aantasting van hun per soonlijke levenssfeer in zien. Maar wanneer persoonsgege vens nodig zijn voor een onder zoek in het algemeen belang, en dat is de kwestie rond tweede woningen voor Zeeland, vraagt dat goede afweging." De Arnhemse uitspraak betreft het bureau dat in opdracht van de gemeente Harderwijk moest controleren of eigenaren hun vakantiewoningen als eerste woning gebruiken. Bewoners van drie Veluwse bungalowpar ken eisten in kort geding stop zetting van de controles omdat hun privacy werd aangetast. Volgens de rechtbank had de ge meente voor het onderzoek een privacyregelement moeten vaststellen en de persoonsregis tratie moeten aanmelden bij de Registratiekamer. Permanente bewoning van va kantiewoningen is wij wel altijd in strijd met het bestemmings plan. Gemeenten zijn verplicht de naleving daarvan te contro leren en handhavend op te tre den. De vaststelling van deze overtreding stelt ook Zeeuwse gemeenten al lang voor grote ju ridische problemen. door Claudia Sondervan GOES - Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheids zorg Zeeland kreeg vorig jaar 575 klachten van patiënten. De meeste klachten gingen over de kwaliteit van de behandeling die mensen kregen bij huisarts, tandarts en medisch specialist. Landelijk kregen de klachten bureaus in 2000 ruim 22.000 vragen en klachten over de ge zondheidszorg. Dat is elf procent meer dan vorig jaar. Zeeland volgt die stijgende trend, stelt Wilma Maas van het klachtenbureau in Goes. Het IKG Zeeland is onderge bracht bij het Stichting Het Klaverblad. Het groeiende aan tal klachten is hoofdzakelijk te rug te voeren op het gebrek aan tijd dat huisartsen, tandartsen en medisch specialisten hebben, concludeert het klachtenbu reau. „Mensen merken dat ze de tijd niet krijgen om hun verhaal te doen, belanden op wachtlijs ten of worden bepaalde behan delingen geweigerd. Dat komt door gebrek aan artsen. "De toe nemende mondigheid van pati ënten en de groeiende bekend heid van het klachtenbureau spelen volgens Maas ook enigs zins mee in de toename van klachten. Het bureau adviseert mensen om een snellere behandeling in het buitenland te zoeken, als de verzekeraar dat toestaat. Ver ruiming van die mogelijkheid is in Zeeland zeer gewenst, vindt Maas. „Het scheelt nogal als je hier drie tot vier maanden op een bezoek aan de reumatoloog moet wachten terwijl je over twee weken in Gent terecht kunt." Spanningen De grote drukte in de Zierikzeese getijdehaven baren zowel de brandweercommandant als de havenmeester grote zorgen. foto PieterHonhoff Door het gebrek aan huis- en tandartsen kunnen mensen vaak niet kiezen door wie ze be handeld worden. Dat geeft grote spanningen en veel klachten, vertelt Maas. „Zeker op het platteland, waar meestal maar één huisarts is. Als je daarmee niet door één deur kan, kun je bijna nergens anders terecht. Bovendien hebben huisartsen onderling afspraken dat ze el- kaars patiënten niet overne men. We hebben eerder gepro beerd om daartegen campagne te voeren door mensen op te roe pen te melden wanneer ze bij een andere huisarts geweigerd worden. Maar als daar maar veertig telefoontjes op komen, zegt dat niets." Er zijn echter ook overbelaste huisartsenpraktijken die ge- plaagd worden door 'shoppers', geeft Maas toe. „Er zijn mensen die al drie praktijken in Goes gehad hebben en dan een vierde willen. Maar mensen met echte problemen proberen we hand vaten te geven om toch ergens een opening te vinden. Maar je moet tegenwoordig bijna op je knieën." Het klachtenbureau hielp bij het aanbrengen van tien klach ten voor het medisch tuchtcolle ge. Daarvan is volgens Maas ruim de helft gegrond ver klaard. Ook werd een tiental klachten voorgelegd aan de klachtencommissie huisartsen, Drie daarvan werden alsnog aan het medisch tuchtcollege voorgelegd. „Mensen stapper, pas naar het medisch tuchtcol lege als de behandelaar een ernstige klacht over verkeerde diagnose of behandeling weg wuift of negeeii;. Meestal probe ren wij ook eerst nog te bemid delen." VLISSINGEN - De Keersluis brug is Vlissingen is van don derdag 21 juni vanaf acht uur's avonds tot vrijdagochtend 21 juni zes uur gestremd voor de scheepvaart. De stremming houdt verband met werkzaam heden aan de bovenlagers. WEMELDINGE - Na een in braakmelding is een 24-jarige inwoner van Goes gisteren nacht betrapt in een horecage legenheid op het Sluisplateauin Wemeldinge. Daar heeft de poli tie hem aangehouden. VLISSINGEN - Vanaf het Stad huisplein in Vlissingen is tussen woensdag 6 juni en gisteren een rode personenauto van hetmerk Rover gestolen. Het kenteken van de wagen is SL-PP-26. De waarde is onbekend. Erik de Visser (rechts) staat namens de scholengemeenschap Nehalennia het weefgetouw tijdelijk af aan Adri van Hoegee van het Zijdemuseum. foto Lex de Meester door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gezamenlijke kerkgenootschappen op Schou wen-Duiveland zijn naarstig op zoek naar nieuwe mogelijkhe den voor de kerktelefoon. De door KPN-Telecom fors ver hoogde tarieven zijn voor de gebruikers niet meer op te bren gen. Een op te richten techni sche werkgroep gaat de alterna tieven op een rijtje zetten. Kerktelefoon biedt gelovigen die slecht ter been zijn de moge lijkheid kerkdiensten 'live' te volgen. Op Schouwen-Duive land hebben ongeveer 400 men sen een abonnement op deze service. Tot voor kort betaalden zij zeven gulden per maand. Op last van toezichthoudende in stantie Opta - ingeschakeld door concurrenten van de KPN - werd het tarief opgeschroefd naar 36 gulden per maand. Een beetje teveel van het goede, vol gens W. de Leeuw van de kerkte lefoonwerkgroep in Zierikzee. De hogere tarieven zijn niet al- VEERE - Wandelsportvereni ging 't Zand uit Middelburg houdt 23 juni een wandeltocht langs het Veerse Meer. De 'Mars rond het Veerse Meer' gaat over een afstand van 60 kilometer. De start is om acht uur 's och tends bij 't Praetuus, wijkge- bouw van Zanddijk-Veere, Langs de route over verharde en onverharde wegen staan twaalf verzorgingsposten. De eerste wandelaars worden om vijf uur 's middags verwacht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De herbouw van hotel Britannia aan de bou levard Evertsen in Vlissingen is een stap dichterbij gekomen. Uit een windhinder- en wind- drukonderzoek blijkt dat een aantal bouwkundige aanpas singen noodzakelijk zijn. Voor de gemeenten en ontwikke lingsmaatschappij Britannia BV zijn deze overkomelijk. Het college van B en W concludeert dat de belangen van derden niet worden geschaad en wil mee werken aan de bestemmings planwijziging. De Raad van State had verzocht twee windonderzoeken te ver richten en openheid in de ex- leen duur voor de individuele abonnees, maar ook voor de kerkgenootschappen. De kerk springt bij als een abonnee geen abonnement kan betalen en dat kost de hervormde gemeente Zierikzee door het nieuwe tarief zo'n 14.000 gulden per jaar. De Leeuw: „Wij hebben als kerkge nootschap wel geprotesteerd te gen de tariefsverhoging, maar dat heeft niets uitgehaald. Daarom zijn we op zoek naar nieuwe mogelijkheden." Itess Systems uit Waddinxveen heeft een alternatief voor de tra ditionele kerktelefoon ontwik keld. K. van der Fluit van Itess: „Bij de kerktelefoon maakte KPN gebruik van een soort sub telefoonnet. Wij hebben een sys teem ontwikkeld waarbij je de gewone telefoonlijn kunt ge bruiken voor de kerktelefoon. Het geluid wordt vanuit de kerk naar een centrale server ge stuurd en vandaar gedistribu eerd onder de abonnees." De gebruiker betaalt naast het abonnement het lokale tele foontarief en dat komt gemid deld op ongeveer 1,20 gulden per uur. Gebruikmaken van de kabel als medium kan ook. Dat heeft als voordeel dat er geen tikken betaald hoeven worden, maar als nadeel dat niet ieder huishouden een kabelaanslui ting heeft. „Dus kun je ook den ken aan een combinatie van de twee systemen. Kabel-kerktele foon voor wie kabel heeft en kerktelefoon via de normale te lefoonlijn voor wie geen kabel heeft." Zo goedkoop als het vroeger bij KPN was, kan anno 2001 niet meer volgens Van der Fluit. „Maar we kunnen met dit systeem wel een heel stuk onder die 36 gulden per maand van de KPN gaan zitten." ploitatieopzet voor het nieuwe hotel te verschaffen. Daaraan heeft de ontwikkelingsmaat schappij voldaan. Bij de entree van het hotel moet een aanpas sing worden verricht. De tuinen van Boulevard Evertsen krijgen een hoge erfafscheiding van twee meter en bij het apparte mentencomplex aan de Kenau Hasselaarstraat zijn bouwkun dige voorzieningen voorge- MELISKERKE - Hel Zijde museum in Meliskerke heeft gisteren een antiek weefge touw en een textielpers in bruikleen gekregen van scho lengemeenschap Nehalennia in Middelburg. schreven. De ontwikkelings maatschappij, die bestaat uit Loostad bv, AW Beheer bv, WBU en Bouwgroep Peters, staat garant voor de aanpak. Circa zes jaar geleden maakte de toenmalige hoteleigenaar F. Buijs van Britannia bekend dat hij zijn hotel wilde opknappen en uitbreiden. Hij had een hotel met conferentieruimten, suites en hotelkamers in gedachten. Het weefgetouw en de pers zijn tussen de 100 en 150 jaar oud en komen van de oude huis houdschool aan het Molenwa ter in Middelburg. Vele gene raties vrouwen leerden daarop weven en persen. Door fusies Het complex is momenteel 25 meter hoog en het bouwplan gaat uit van 52 metei'. In het nieuwe hotel Britannia is Buijs weer de aangewezen persoon om de scepter te zwaaien. Bewijs Volgens de gemeente levert het TNO-windrapport het bewijs dat er zonder veel hinder voor omwonenden zelfs hoger ge- kwamen de gebruiksvoorwer pen terecht op de locatie Kruisweg van Nehalennia. Daar stonden het weefgetouw en de textielpers het laatste jaar opgesteld in de hal. Met de komst van de nieuwe media- bouwd kan worden dan 52 me ter. Er is gekeken wat de moge lijkheden zijn bij een bouw tot 64 meter. De gemeente werd daartoe aangezet door de ad viescommissie van de Raad van State, omdat het bestemmings plan toestaat tot die hoogte te bouwen, De adviescommissie vindt dat niet het bouwplan als maatgevend gezien moet wor den, maar het bestemmings- theek kwamen de machines in de weg te staan. Het Zijdemuseum heeft een bruikleencontract voor vijf jaar met de mogelijkheid van verlenging. foto Lex de Meester plan. Uit het windonderzoek tot 64 meter 'zijn geen belemmerin- gen voor de omgeving ontdekt om die hoogte te realiseren'. De gemeente stelt dat zij niet direct die hoogte als uitgangspunt heeft genomen, omdat zij niet de intentie heeft tot 64 meter te bouwen. Het college van Gedeputeerde Staten moet opnieuw een be slissing nemen voor dit bestem mingsplan. Daarop kunnen om wonenden of belanghebbenden bezwaar aantekenen. Het raadsvoorstel over het be stemmingsplan Boulevard, 8e herziening, wordt donderdag in de commissie ruimtelijke orde ning behandeld, aanvang 19.30 uur. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster raadsfrac ties willen niet al te lang wach ten met het zoeken naar een waarnemend burgemeester. Het CDA en Progressief Hulst zou den het liefst nu al een waarne mer aanstellen, Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen spreekt over augustus en de PvdA en VVD willen nog even het zomerreces afwachten. Door de ziekte van burgemees ter A. Kessen is het college niet voltallig en dat is niet voordelig voor het herindelingsproces. De roep om een waarnemer heeft volgens CD A-fractievoor zitter J. Steijaert niets te maken met het functioneren van wet houder B. Picavet als loco-bur gemeester. Steijaert: „Picavet doet het prima, maar het feit blijft dat het college nu niet vol tallig is. Met de nakende ge meentelijke herindeling staan er grote belangen op het spel. Het is daarom beter dat Hulst sterk staat. Natuurlijk hopen we dat Kessen zo snel mogelijk weer terug is, maar dat moet niet beletten eens uit te kijken naar een waarnemer." Steijaert zegt al iemand in ge dachten te hebben, maar wil de naam nog niet kwijt. In Hulst wordt gezegd dat deze persoon wel eens Eerste-Kamerlid voor het CDA H. Eversdijk zou kun nen zijn. Eversdijk zegt desge vraagd niet van deze geluiden op de hoogte te zijn. „Het lijkt me nu absoluut niet aan de orde. Hulst heeft toch nog gewoon een burgemeester?" De WD vindt het, bij monde van fractievoorzitter R. van Ha peren, niet kies om nu al over een eventueel waarnemings schap te spreken. „Ik ben geen dokter, ik ken het ziektebeeld van onze burgemeester niet. La ten we Kessen toch zijn rust gunnen, mag die man ook eens ziek zijn?" De WD wil pas aan het eind van de termijn van zes maanden, waarin de Hontenis- ser burgemeester A. Vogelaar het voorzitterschap van de stuurgroep Hulst/Hontenisse inzake de herindeling vervult, praten over een waarnemer. „Dan is het de beurt van Hulst om de voorzittershamer op te pakken. Dat duurt nog mini maal drie maanden. Laten we eerst maar eens op vakantie gaan voordat we gaan zoeken naar een waarnemer." Fractievoorzitter H. Neefs van Groot Hulst/Gemeenschappe lijke Belangen meent dat erwel- lis waar veel werk valt te verzet ten, maar dat er ook in augustus nog een waarnemer kan worden aangesteld. „Tegen die tijd is Kessen een half jaar weg en dan wordt het toch wel eens tijd dat er verder wordt gekeken." Vol gens PvdA-fractievoorzitter P Plasschaert zal het herinde lingsproces niet aankomen op de zomerperiode. „Laten we na de vakantie de stand van zaken eens bekijken." Picavet gaf tijdens de laatste raadsvergadering toe dat hij a' contact had gehad met de pro vincie over hoe het verder moet MIDDELBURG - De provincie en de gemeenten Oostburg en Veere willen dat het ministerie van Binnenlandse Zaken ecu extra onderzoek uitvoert naai de aanwezigheid van munitie bij Cadzand en Vrouwenpolder. Eigen archiefonderzoek doorde Zeeuwse overheden heeft niet aangetoond dat die plekken ge vaarlijk zijn, omdat er nogoude maar scherpe munitie ligt. Volgens een rapport van het mi nisterie over munitieruimine tussen 1944 en 1947 was de Zwartepolder bij Cadzand één van de belangrijkste spring plaatsen in Nederland. Ook bi, Vrouwenpolder zou een belang rijke springplaats zijn. Op verzoek van het ministerie hebben de provincie en de ge meenten hun archieven doorge spit op zoek naar bewijzen voor die conclusie. Volgens J. Jonge- pier van de provincie zijn die niet gevonden. Het gemeentearchief van Oost burg wijst niet uit dat de Zwar tepolder een springplaats was Wel zijn bunkers gebruikt voor de opslag van munitie. Ook net archief" van Veere meldt niets over springputten bij Vrouwen polder. Daarom hebben Gedeputeerde Staten een brief geschreven naar staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Daar in vragen zij 'zo spoedig moge lijk na de zomervakantie een aanvullend onderzoek te star ten naar de eventuele aanwezig' heid van munitie bij Cadzand en Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32