Mobiliteit leerlingen is gestegen Fractieleiders besnuffelen elkaar tijdens Antillenreis PZC PZC Joden in de diaspora kunnen begrip Israël gevoegelijk vergeten Womb Warrior Kilometerheffing Onderwijsvernieuwing is volgens Adelmund op andere manier geslaagd 13 juni 1951 woensdag 13 juni 2001 De basisvorming gaat eind dit jaar op de schop. In de tussen tijd steggelen de Tweede Kamer en staatssecretaris van On derwijs Karin Adelmund over de vraag of de basisvorming ei genlijk ivel iets goeds heeft opgeleverd. Hoe het debat straks ook afloopt, voor Adelmund staat nu al één ding vast: „Het is voor mij onacceptabel om aan de brede vorming voor alle leer lingen te tornen." door Frans van den Houdt Karin Adelmund, staatsse cretaris %'an Onderwijs, is ondanks alle kritiek op de basis vorming een vurig pleitbezorger van het principe 'gelijke kansen voor iedereen'. „Dat laten we natuurlijk nooit los. Alle leer lingen in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs moeten een zo breed mogelijke vorming krijgen. Of je dat nu basisvor ming wilt noemen of niet." Adelmund vindt het bestrijden van ongelijkheid een essentieel onderdeel van onderwijs. „We mogen ons er niet bij neerleggen dat die ongelijkheid nog steeds bestaat. Kinderen met dezelfde begaafdheid mag de kans op het juiste onderwijs niet worden onthouden, omdat ze toevallig uit een kansarm milieu komen. Daar mag niet aan getornd wor den, dat is voor mij onaccepta bel." Een dag eerder hebben coalitie partners D66 en WD haar wetsvoorstel om de basisvor ming tijdelijk aan te passen, verworpen. De PvdA-bewinds- vrouw zit daar niet mee, de wet is tenslotte wel aangenomen. „Wat echt telt in de politiek, is of er een meerderheid voor je plan nen is. En dat is het geval." Staatssecretaris en Tweede Ka mer zijn het erover eens dat de basisvorming niet goed functio neert. Voor Adelmund is dit ech ter geen reden te roepen dat de in 1993 ingevoerde onderwijs vernieuwing dus mislukt is. Gelijkheid Van een mislukking kun je vol gens haar alleen spreken als je de verkeerde verwachtingen koesterde. „Het bieden van ge lijke kansen aan alle leerlingen betekent niet, dat ze allemaal zonder meer kunnen doorstro men naar het havo. Die gelijk heid kun je niet bij voorbaat over iedereen afroepen. Als je dacht dat dit wel kon, ja, dan leun je zeggen dat de basisvor ming mislukt is. Ikzelf heb die illusie nooit gehad." De vergissing die sommige men sen volgens Adelmund maken, is dat ze de basisvorming ver warren met het idee van de mid denschool. „Eén uniform leer niveau voor alle leerlingen, de basis van de middenschool, is er nooit gekomen." Wat gelukt is aan de basisvor ming, is dat alle leerlingen in hun eerste jaren middelbaar on derwijs een breed vakkenpak ket krijgen aangeboden, onder streept Adelmund. Andere geslaagde onderdelen zijn dat meer jongeren, vooral meisjes zijn doorgestroomd naar een hoger onderwijsniveau. „De mobiliteit van leerlingen is toe genomen. Ze stappen makkelij ker van de ene onderwijssoort over op de andere. De scheer messen tussen de verschillende opleidingen worden wegge haald. Ook krijgen leerlingen meer gelegenheid uit te komen op het niveau dat het best bij hen past. Groepen leerlingen worden langer bij elkaar gehou den. Maar scholen houden on dertussen wel rekening met de verschillen tussen leerlingen en stemmen hun lesprogramma daar op af. In plaats van mislukt te roepen, moet je daarom con cluderen dat de basisvorming anders is gelukt dan bedoeld." Het nieuwe lesprogramma voor de basisvorming, dat later dit jaar klaar moet zijn, moet vol gens Adelmund nog beter aan sluiten bij de verschillende ta lenten van leerlingen. „Je moet ze niet allemaal in een mal wil len persen. De één werkt graag met z'n handen en wordt een goede loodgieter, de ander re kent liever en wordt accoun tant. Er moet meer variatie ko men in het lesprogramma, gericht op die verschillende door Ad Bloemendaal Of het nu gaat om de 'Macca- bia'-spelen, om zomerkam pen voor jongeren of gewoon toerisme, joden in de diaspora laten het massaal afweten. Vooral de recente terreuraan slag bij een discotheek in Tel Aviv, met 21 doden als gevolg, heeft velen doen besluiten een voorgenomen bezoek aan Israël voor onbepaalde tijd uit te stel len. Politici proberen elkaar te over troeven in het aan de kaak stel len van zo veel joodse ontrouw. Want heeft Israël niet juist nu behoefte aan solidariteit? „Het is oneerlijk en onrechtvaardig dat joden hun banden met Israël hebben verbroken, nu hun land zulke moeilijke tijden door maakt" klaagde president Mos je Katzav het afgelopen week einde. En ook minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres stak zijn ongenoegen niet onder stoelen of banken. Hij is een van de felste pleitbe zorgers voor het laten doorgaan van de Maccabia, de vierjaar lijkse joodse spelen die volgen de maand in Tel Aviv zouden worden gehouden. Het is al zo goed als zeker dat ze worden uitgesteld -het aantal afzeggin gen is eenvoudig te groot- en dat zal voor veel andere potentiële bezoekers een nieuwe stimulans betekenen om weg te blijven. „Laat de spelen doorgaan, ook al komen er maar weinig athle- ten opdraven", is Peres' advies. Uitstel geeft Palestijnse terro risten een totaal verkeerde boodschap, zegt hij. Het lijkt er op dat de internationale organi satiecommissie zijn smeekbede niet zal honoreren. Zomerkampen Wat in Israël misschien nog har der is aangekomen, is het besluit van de liberaal-joodse gemeen schap in de Verenigde Staten om al haar zomerkampen in Israël af te gelasten. De liberale joden vormen de grootste Amerikaans-joodse or ganisatie en hun relatie met Is- raëlis een gevoelige zaak. Ehud Olmert, de licht ontvlambare burgemeester van Jeruzalem, liet weten dat de Amerikaanse liberaal-joodse gemeenschap bij hem niet meer hoeft aan te komen. Het besluit van de Amerikanen -was vooral pijnlijk voor liberale krachten in Israël, die al jaren Staatssecretaris Karin Adelmund. vaardigheden en talenten van leerlingen. Vmbo-leerlingen mogen niet de indruk krijgen dat ze het niet goed doen, omdat ze niet naar het havo of vwo gaan. Dat is nu nog te vaak het geval." Hoe het nieuwe pakket basis vorming er uit gaat zien, hangt sterk af van het advies van de Onderwijsraad, dat na de zomer bekend wordt. De staatssecre taris wil daar nog niet te veel op vooruit lopen. „De Onderwijs raad zal duidelijk aangeven welke delen van het lespro gramma verplicht en welke vrij willig moeten zijn. Ze kan ook binnen de vakken differentia ties aanbrengen, niet iedereen foto Cees Zorn/GPD hoeft alle lesstof te beheersen. Vakken kunnen ook in elkaar worden geschoven." Het verwijt dat ze zelf niet veel eerder keuzen heeft gemaakt, wijst de bewindsvrouw van de hand. „Het is ondenkbaar dat ik in mijn eentje vakken ga aan wijzen die wel geschrapt kun- proberen de totale monopolie positie van het orthodoxe rab- binaat te doorbreken. Josef Lapid, leider van de fanatiek se culiere partij Shinui, schreef onmiddellijk een brief op poten aan rabbijn Eric Yoffe, leider van Amerika's liberale joden. Hij beschuldigt hem daarin van niets minder dan 'het toegeven aan Arabische terreur en het aanmoedigen van Israëls vijan den'. En: „De liberaal-joodse beweging in Israël heeft de laat ste jaren een belangrijke voor uitgang geboekt, maar uw hys terische reactie betekent een flinke verliespost." Verloren strijd Yoffe voert in de Israëlische me dia een bij voorbaat verloren strijd om zijn besluit te recht vaardigen. Hij omschrijft het als de moeilijkste beslissing die hij ooit heeft genomen. „Wat ik persoonlijk doe of wat wij als volwassen leiders van de bewe ging doen, moeten we scheiden van wat we doen met kinderen die onder ons toezicht reizen", zei hij vorige week. „Onze religieuze en zionistische toe wijding is diep gemeend en ie dereen weet dat. Maar onze beweging gebruikt nooit ander mans kinderen om een politieke of ideologische geste te maken." Onbegrip Israëliërs verwijten buitenland se joden al snel, dat zij niet be grijpen waar Israël op dit mo ment behoefte aan heeft. Maar omgekeerd is er in Israël weinig begrip voor de prioriteiten van joden elders in de wereld. Een van de weinige politici die de ge voelens van het buitenlandse jo dendom serieus nemen, is rab bijn Michael Melchior. Hij is als onderminister van Buitenland se Zaken speciaal belast met diaspora-zaken. Melchior is een betrekkelijk re cente immigrant uit Denemar ken en dat helpt kennelijk. Het uitstellen van de Maccabia-spe- len vindt hij geen ramp en Israël moet maar eens ophouden met het veroordelen van joden die bang zijn te komen. „Ik houd niet van reprimandes en van krantenkoppen met als teneur 'die laffe joden elders in de we reld'", zegt Melchior. „Ik geloof niet dat je hen op die manier dichter bij Israël brengt. Als ou ders besluiten hun kinderen niet te sturen, dan moeten we hen aanmoedigen, en hen niet afsto ten." GPD Paul Rosenmöller wordt geïnterviewd tijdens de vorige reis, in 1999, van de fractieleiders naar de Antillen. foto ANP Den Haag blijft verweesd ach ter, op de Antillen is men erg blij met de speciale aandacht. Zes fractieleiders én Kamer voorzitter Jeltje van Nieuwen- hoven stappen morgen in het vliegtuig voor een reis langs al le Boven- en Benedenwindse Eilanden. Zij zijn zich bewust van de risico's. „Niemand mag de indruk krijgen dat wij hier van zouden genieten." door Paul Koopman Wordt de komende dagen onder de Antilliaanse zon een nieuwe coalitie gebo ren? Vinden Ad, Jaap en Paul elkaar, of is de chemie tussen Ad, Hans en Thom toch ster ker? En wat te doen als Jaap en Hans in het geheim een deal sluiten, wie haakt daar dan bij aan? Aan dit soort inschattin gen hebben alle deelnemers een broertje dood. Natuurlijk: de media zullen speculeren en kwartetten, krap een jaar voor de verkiezingen. Maar men moet vooral niet denken, dat op de Antillen het cement voor een volgend kabinet wordt ge stort. „Het is een populaire mythe: kabinetten worden in het ge niep gesmeed tijdens buiten landse reizen. Mijn ervaring is: zo gebeurt het niet", zegt Hans Dijkstal (WD) pertinent. Thom de Graaf (D66) beaamt: „De vorige keer heb ik veel ge lachen met Jaap, Hans en Paul. Maar relevant is dat niet. Verschillen in partijprogram ma's overbrug je niet met een borrel." Ad Melkert (PvdA) zegt: „Er zal vast wel over de hele wereld en Nederland wor den gediscussieerd. Het is mooi als je elkaar goed kent. Maar ik zie er geen bijzondere kanten aan." Alleen de oppositie, vurig ho pend op regeringsdeelname na de verkiezingen, ruikt kansen. Jaap de Hoop Scheffer (CDA) noteert: „Je weet nooit wat er nog voor moois kan bloeien. Zo'n reis biedt een goede mo gelijkheid eikaars nieren te proeven." Paul Rosenmöller (GroenLinks) stelt vast: „Nou ja: onze reis naar Zuid-Afrika, maart vorig jaar, heeft wel drempelverlagend gewerkt. Ik stapte daarna wat gemakke lijker bij Ad, Jaap en Hans bin nen." Traditie Het is langzamerhand een tra ditie aan het worden. De frac tievoorzitters van alle grote partijen pakken eens in een re geerperiode tegelijkertijd de koffers voor een bezoek aan het koninkrijk overzee. Ook wordt eens in de vier jaar een ander 'buitenland' aangedaan (vorig jaar Zuid-Afrika). De reislust van de Nederland se fractievoorzitters - zo om de twee jaar een weekje weg - is vrij uniek in het Westen. „Er zijn niet veel parlementen die dit doen", zegt Thom de Graaf. „Het idee was lange tijd toch een beetje dat wij in Den Haag niet gemist kunnen worden. Aan de andere kant: als wij weg zijn, kan er ook geen coup worden gepleegd." „Het begint op een traditie te lijken", meent Kamervoorzit ter Jeltje van Nieuwenhoven. „Het is bijzonder", zegt Ro senmöller. „Je bent even weg uit de hectische Haagse we reld. Je hebt meer gelegenheid om met elkaar te kletsen, je zit toch uren naast elkaar in het vliegtuig." De Antillen en Aruba zijn in elk geval verguld met de aan dacht, al schopte oud WD- fractieleicler Bolkestein Aru ba in 1996 nog tegen de sche nen door het eiland een rovers nest te noemen. „Dat was niet één van de gelukkigste uit spraken van Frits", zegt Hans Dijkstal nu. Het politieke klimaat zou nu gunstiger zijn, de tenen min der lang. De agenda is even overladen als destijds. Ont moetingen met bestuurscolle ges, raden en parlementariërs op alle eilanden. Werkbezoe ken aan de kustwacht en Ko raal Specht, de gevangenis van Curacao. Economische her vormingen, de staatkundige verhoudingen (een eventuele status aparte voor St. Maarten criminaliteit en migratie worden besproken. „Het is een factfinding-mis- sie", stelt Paul Rosenmöller. Ad Melkert: „Het gaat mij er vooral om een beeld te krijgen van wat mogelijk is nadat het vertrouwen in bestuur en eco nomie is hersteld." Alle frac tievoorzitters bezweren dat zij niet met een kant-en-klare boodschap of geheven vinger tje naar de Antillen afreizen. „Ik ben daar terughoudend in, we moeten de regering niet voor de voeten lopen", zegt Dijkstal. Verwaarloosd De deelnemers zelf zijn er alle maal van overtuigd: deze reis is zinvol. De Antillen en Aruba zijn een té belangrijk deel van het koninkrijk om alleen aan een handvol fractiespecialis ten over te laten, betogen zij. Hans Dijkstal: „Limburg en Groningen bezoeken we ook minimaal eens in de vier jaar. Als we de Antillen zouden overslaan, zou men zich te recht verwaarloosd voelen." Maar er is ook een risico, en dat ligt eerder in Nederland. De indruk mag niet ontstaan dat hier zes heren, onder leiding van Kamervoorzitter Jeltje, een plezierreisje maken. „Me de daarom is de agenda zo vol gepland", zegt Thom de Graaf. „Niemandmag de indruk heb ben dat wij er mogelijkerwijs van zouden genieten. Het al lerergste wat zou kunnen ge beuren, is een foto in de krant van Hans, Ad, ik, Jaap en Paul in een zwembroek aan het strand, met een cocktail in on ze handen." Dijkstal mijmert: „Het is pi kant dat de Antillen in de zon liggen. Dat vergemakkelijkt de arbeidsomstandigheden. Maar dat kan toch geen reden zijn om niet te gaan?" Rosen möller zegt zich er niet druk over te maken. „Ik zit er niet mee. Je moet wel erg je best doen om op de Antillen een druilerige week uit te zoeken. GPD nen worden. Daarvoor heb ik het advies van de onafhankelij ke Onderwijsraad nodig. Daar moet je heel secuur in zijn. Nie mand wil een herhaling van de kwestie 'tweede fase'. Toen is overhaast een aantal wijzigin gen voorgesteld die achteraf grote ontevredenheid teweeg brachten bij getroffen leraren. Uitvoerige discussies met on derwijsorganisaties en de Ka mer zijn mij heilig, maar kosten tijd." Adelmund vernacht later dit jaar, als de Tweede Kamer met haar praat over de fundamente le hei-vorming van de basisvor ming, 'een goed maar niet al te moeilijk debat en brede steun voor mijn voorstellen.' Veel van de kritiek die de fracties regel matig over haar uitstorten, neemt zij niet persoonlijk. Hoofdpijndossiers De kritiek op andere hoofdpijn dossiers (vmbo, 2 e fase, achter standsbeleid) relativeert Adelmund eveneens: „Het zijn erfenissen van mijn voorgan gers waar ik op afgerekend word." Ze is er niet door afge brand. „Maak ik die indruk dan? Onderwijs gaat over de toekomst van ons allemaal. Lo gisch dat de gemoederen dan hoog oplopen. Dat ik nu midden in die discussie zit, is een rol die mij wel past. Ik zie het als een uitdaging, een belevenis. Ik heb nooit gedacht dat men mij luid applaudisserend zou steunen." Een tweede termijn op Onder wijs sluit Adelmund daarom niet bij voorbaat uit. „Als ik de kans krijg alle plannen die nu in gang zijn gezet, verder uit te bouwen, zeg ik zeker ja. Onder wijs ligt mij na aan het hart. Be zig zijn met kinderen, waar een zeer dynamische werking van uitgaat, is toch het prachtigste dat er is." GPD Vastgeketend op een oude viskotter is Holland Glorie op weg naar Ierse wateren: de contain® abortuskliniek waarmee de Nederlandse acth groep Women On Waves probeert Ierse vrouwen te hel pen. Deze knullige poging om de verstikkende Ie^ abortusmoraal te omzeilen, lijkt gedoemd te misluk ken. De actievoerders hebben zich onttrokken aan control: door de Inspectie voor de Volksgezondheid. Zo ri: zij strafrechtelijke vervolging in Nederland. In Ierlanj zullen zij ongetwijfeld worden onthaald als ongeweiu- te bezoekers. Bovendien is hun actie een hapklarebrd sensatie voor de wereldmedia. In deze omstandigheden gedijt geloofwaardigheid niet. Women on Waves maakt zich terecht zorgen. Gebiïi aan zeggenschap over hun lijf dwingt jaarlijks onte! baar veel vrouwen tot risicovolle abortussen. E vallen tienduizenden slachtoffers, vooral in Afrik Ondanks bedenkingen over de keuze voor een slinge rend scheepje aan de rand van dat continent, kon deac tievoerders aanvankelijk het voordeel van de twijfs worden gegund. Nu rest verbijstering over het men van de Womb Warrior naar Ierland. Er is een eenvoudig alternatief. Met vervoer naar land of het Europese vasteland kan veel worden be reikt. Ierse vrouwen die met een sociaal of medisé gevaarlijke zwangerschap zitten, kunnen dan hu!| krijgen. Desgewenst ook binnen het kader van de Ne derlandse wetgeving. Dat is veel beter dan in het naut gedreven vrouwen de zee op lokken voor een goedkopi publiciteitsstunt. Met een naïef aandoend optimisme voorspeltnii- nister Netelenbos dat een kilometerheffing te autoverkeer in Nederland met tien procentzi verminderen. Zonder zekerheid over de haalbaarheii van de voorgestelde methodiek, en in de wetenschap dat alle eerdere plannen onder het asfalt verdwenen, zegt de minister dat de mobiliteit te beteugelen is. Ni het debacle met de tolpoorten raakte Netelenbos in de ban van Roel Piepers elektronische kilometerregistra- tie. De minister ziet in kritische kanttekeningen vat TNO kennelijk geen aanleiding tot voorzichtigheid. Behalve in de techniek heeft de minister een veel groot vertrouwen in het maatschappelijke draagvlak voor de heffing. Met name bewoners van buitengebie den, die voor veel voorzieningen op de auto zijn aange wezen, zullen de algemene extra belasting onredelijk vinden. En de randstedeling zal niet ontgaan dat Nete lenbos alsnog de spitsheffing achter de hand houdt Daarom is haar jongste sprookje het vertellen niei waard. Diefstal Een kapper in Middelburg heeft gistermiddag een klant beroofd van een portemonnee met 2000 gulden. De klant be merkte al snel dat zijn porte monnee weg was en waar schuwde de politie; die vond de beurs met inhoud terug in de dakgoot van de kapper. Straaljager Een Nederlandse straaljager is in Uithuizen in de provincie Groningen neergestort tijdens een vliegdemonstratie. De pi loot is om het leven gekomen. Het toestel vloog met drie an dere vliegtuigen op grote hoogte in formatie, toen het plotseling naar beneden schoot en neerstortte. Zangverbod Doel verdediger Kraak vanhet Nederlands elftal mag geen liedjes zingen in een cabaret programma. Kraalt zou deze week in zo'n programma op treden, maar de KNVB heeft het hem verboden. Winkels De raad van Middelburg is in meerderheid akkoord gegaan met het besluit om meer win kels tijdens toeristische zon dagen open te houden. Mid denstanders die handelen in souvenirs, sieraden, fotoarti kelen en rookwaar mogen voortaan van 1 mei tot 30 sep tember op zondagmiddag hun zaak openhouden. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mai! redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4-530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail: redtem@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n.vt) perkwartaal 107,50 109.15) per jaar 409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2