De groaten ingst maèkte de vee kleinere merrie avances Buurtschap kwam klap van Spanjaarden niet meer te boven Zanddijk DE MENS ACHTER DE MACHINE Veerenaren hoeven niet neer te kijken op Zanddijk. Het slapigere gehucht (Zandijk, Zanddike, Sandick) moet eeu wen geleden een welvarende plaats zijn geweest. Het had een kerk, het kasteel Sandenburgh en een eigen rechtspraak en be stuur. De onmetelijke rijkdom van het gehucht blijkt als Filips' II het Markizaat Veere, waaron der Zandijk valt, in 1567 aan koopt. De boedel bestaat uit 175 gemeten (oude vlaktemaat, on geveer 4300 vierkante meter), een boomgaax'd en 131 ons aan zilver sierwerk. Zandijk ver dween van de aardbodem in 1572 nadat Veere voor de op stand tegen de Spanjaarden koos. Bij de poging van de Span jaarden om de stad Veere te her overen werd Zandijk vernie tigd. De buurtschap kwam de klap niet meer te boven. Het is niet overdreven te stellen dat cle stad Veere zijn rijkdom deels te danken heeft aan Zan dijk. Campveere was een vis sersdorp dat in de schaduw stond van de heren van Borssele en Bourgondië. Zij hadden do micilie gekozen op het kasteel Sandenburgh. De Van Borsse- le's gaven bijvoorbeeld op dracht voor de bouw van het stadhuis en het wapen van Veere draagt nog steeds het geslachts wapen van de Van Borssele's. Veere werd in 1348 als zelfstan dige parochie van Zandijk afge scheiden. Kanunniken Sandenburgh werd rond 1280 gebouwd door Wolfert I van Borssele. Het werd in de loop der jaren voortdurend ver bouwd en vergroot. Rond 1450 bouwde Wolfert IV een nieuw kasteel, dat vijfenvijftig jaar la ter voor een groot deel door brand werd verwoest. Sandenburgh kreeg daarna nooit meer zijn oude positie te rug. Behalve als woonplek dien de het kasteel ook als gevange nis en tussen 1472 en 1482 was er een kapittel van kanunniken gevestigd. Daarnaast was Sandenburgh gastvrij onderkomen voor ge leerden, kunstenaars en vorste lijke personen. Bezoekers wa ren onder anderen Erasmus, hofschilder Gossaert en leden van de koningshuizen uit Oos tenrijk en Denemarken. Oranjes In 1572, toen Veere de kant van de Oranjes koos, werden Franse soldaten in het kasteel gelegerd. Negen jaar later kocht de prins van Oranje, die tevens markies van Veere was, het slot. Op zijn aandringen werden stenen weg gehaald om te worden gebruikt voor de versterking van de stad. Daarmee werd nog een doel ge diend: het half afgebroken ver dedigingswerk kon zo niet lan ger gebruikt worden door de vijand. De restanten van Sandenburgh verdwenen definitief in 1812. De gronden kregen een agrari sche bestemming. In de jaren zeventig kreeg Zan dijk, dat toen inmiddels was omgedoopt tot Zanddijk, een nieuwe bestemming. De ge meenteraad van Veere besloot er tachtig woningen te bouwen, variërend van rijtjeshuizen tot twee-onder-eenkapwoningen en vrijstaande bungalows. Zanddijk groeide uit tot een doorsnee nieuwbouwwijk met saaie straten en openbaar groen in het hart van de wijk. In de buurtschap herinnert weinig meer aan de roemruchte historie van weleer. Alleen de Van Borse- lenlaan en de Van Bourgondi- elaan en uiteraard het verzor gingshuis Nieuw-Sandenburgh verwijzen naar de rijke geschie denis. Ab van der Sluis woensdag 13 juni 2001 luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Zanddijk Ligging: Ten zuidwesten van Veere Ontstaan: Onbekend, vermoedelijk tussen 1134 en 1153 Inwonertal: 730 Bijzonderheden: Het kasteel Sandenburgh nabij Zandijk (toen nog met één d geschreven) was in de dertiende eeuw de woonplaats van Wolfert I van Borssele, de stamvader van de heren van Veere uutgebreid mee mien moeder kon bespreke. Oe ze ök perbeer- de om mien an't praèt'n te krie- gen, 't lukte d'r nie. 'k Mos mien vraègstuk alleên verwaèrreke. Daèbie spookten de woord'n van Bram Bevelander aolsma deü mienoad. In de loap van de jaèren bin 'k deü wa 'k ezie in beleefd eêl wat wiezer oare. Ma vö mien is tot vandaège d'n dag, d'n ingst 't eênige dier ebleve da z'n maau- we kan opstroape Johan van Zijp Dit verhaal in Schouws dialect werd toegezonden door Johan van Zijp, afkomstig van Schou wen maar nu woonachtig in Wijk aan Zee. De heer Van Zijp stuurde meer verhalen, waar voor we in de toekomst binnen de rubriek Streektaal een plekje proberen te zoeken. D'n eênen dag liep ik mee Keesje van Burg op de waègte, mee achter oóns de gei- te van de familie, die 'n bezoek an de bok van poesje Beie mos brienge. D'n andere dag stopte ik mien knien in 'n aèrepelzak in gieng d'r mee naè mien vriendje Je- wantje van Doek. Daè zat de ram mummelend in z'n kot te wachte op aol die moaie kniene- meisjes die 'm zo dikkels tuus- bezurgd wiere. De ram van Jewantje was 'n Vlaèmsereus. „Daèkriejegrao- te jonge van", zeië ze bie oóns op durp. 't Was 'n groate belevenis as we 't knien bie de ram in 't kot zet'n. Vuuf minuten achter mekaore trilde dat kot as 'n elektromotor. Dan viel 't stille. ,,'t Is beurd", zei Jewantje in aèl- de m'n knien d'r wïr uut. Ie inde 'n dubbeltje dekgeld in daènaè begon vö mien 't wachte tot 't knien wol uut d'r boste begon te trekke. ,,Ik dienke dat 't gauw beure gaèt", zei mien moeder dan, as ze 's ogges in 't kot ekeken ao. ,,Dat knien begin a wol te plok- ke." Wat was ik blie, as we op 'n og- gent ontdekten da in 'n oekje 'n oeveeleid kleine lenientjes lag. Ze laège daè lekker mee dichte oagjes in kleine mummelmond jes, net as 't groate knien. Je mog d'r nie te vee naè kieke, anders kon de moeder ze wè 's doadbie- te. Da wulder bie aol dat voort- plantingsgeweld ten anzien van oóns eige bestaèn volslaège on kundig geouwe wiere, was vö dien tied heêl gewoon. Ik ao d'r toch nie an motte dienke da mien eige vaoder in moeder. Soms voönd er 'n zeer bijzoön- dere gebeurtenis plaès bie oóns op durp. Dan naèderde vanuut de richting van Zurrikzeê d'n ingsteleider mee d'n reusachti ge Belgischen ingst die an 'n taauwtje vö z'n uut liep. 'D'n ingsteboer kom t'r an', gi eng 't as 'n loapend vuurtje deü (Advertentie) Verkoop Service voor de agrarische-, aannemings- en industriële markt. Arensman Goes Livingstoneweg 14 - Goes Tel. +31(0)113-22 12 00 Fax +31(0)113-22 73 99 Arensman BIERVLIET Braakmanlaan 14-Biervliet Tel.+31(0)115-48 60 60 Fax +31(0)115-48 12 26 arensman MACHINEPARK de rieën van de jeugd. Wat ao m'n 'n spiet as 't beêst in z'n baès, zoönder in oöns durp in functie te komme, an de andere kant de gemeênte weer uut- waandelden, op waègte naè 'n paèrengeliefde in de poldei*. De vint achter 't paèx'd stoönd bekend om z'n kernachtige uutspraèken waèmee ie d'n in gst tiedens 't wérk begeleidde. 'Harrekidee Jaope, laè je rxie kenne, opschiete mien jong, m'n mö d'r nog meer doe vandaège.' foto Peter Nicolai 'k Erinner m'n eige dat 't 'n klei ne man was, mee 'n naèrgeêstige snorre. Zoönder die snorre zou 'k em nie herkenne, a zou'k over z'n strukele. D'n eêste keer da 'k de vö oöns durp bekende ge beurtenis anschouwde, zat ik mee mien kammeraodjes weg ekrope an de kant van de dulleve bie 'n ostie. Eve tevore was d'n ingst an de vuuf meter lange leisel 't durp binnen ewandeld. In 'n poaging de jeugd vö aol te volwasse tafe- reêl'n te beschaèrreme, riep snorrepiet mee zien kraèkerige stemme: 'Opsodemietere jon- ges, deüloape, d'r vaolt ier niks te zie.' Ma z'n waèrschuwing was an doavemansoor'n ge- richt. M'n zaège da d'n ingste boer deze keer 't aèrf opmende van de boerderie van Anthonie Hanse, waènaè wulder plaès naème achter de wilge, an de kante van de dulleve. In zö an de kant van de waègte, open in bloat op 't aèrf, mos 't beure. Ik wist nog nie wat 'k te zien zou kriege ma van spanning was mien heêle lief mee hoen- dervel bedekt, 'n Paèr zeuns van boer Bevelander van Schutje aode d'r verstand van in die zou- we tekst in uutleg bij de gebeur tenis geve. 'k Erinner me die jonges nog an de manier waèrop ze d'r paètte droege. Zö'n bitje in 'n lang-le- ve-de-leut-staand, achterop d'r kop, mee de klaèppe 'n bitje op zie edraoid. Precies zö as d'r vaoder in groate broers. Daè wier de merrie op 't aèrf ebrocht. Dudelijk kon je de ver- aandexing bie d'n ingst Jaope waèrneme. Ie begon mee ze nuwachtige danspasjes te maè- ke. Snorremans ao 't er ma druk mee. Mohammed Ali „Rustigan Jaope", zei d'n vrien- delik tegen 't paèrd. ,,Je kom echt wè an de beurte." 'k Wete nog heêl goed, da 'k trilde van emotie, toen 'k de geweldig groaten ingst, avances maè- kend, om de vee kleinere merrie heên zag daanse, als Moham med Ali in betere daèg'n. Toe verhief 't beêst zich plotselieng op zien achterbeênen. ,,Noe mö je kieke, noe gaèt 'n z'n maauwe opstroape!gilde Bram Beve lander. Toe zag ik 't ök. 't Beurde werke lijk. Mee mien onervaèx-en oagen keek ik naè dat prachtige boven aoles uuttorenende beêst, da precies dee wa Brammet je Be velander voorspeld ao. Naè afloap van 't schouwspel gi eng 'k bedrukt naèr uus. Wat zou mien moeder wè zaègge as ze wist waèmee 'k m'n eige die middag vermaèkt ao. Ik besloot om mien lippen stevig op meka ore t'ouwen. As 'k aèreges mee zat, gieng ik tuus aoltied in de woonkeuke an taèfel zitte om naè te dienke. Ma noe ao'k 'n probleem, da 'k nie Agenda Zondag 17 jimi vindt de laatste oecumenische bijeenkomst van het seizoen plaats in 't Kerkje van El- lesdiek. Deze bijeenkomst zal geheel verzorgd worden door de werkgroep Levensbeschouwing van de Stichting 't Kerkje van Ellesdiek. De overdenking zal gehouden worden door Ko de Visser in het dia lect van Zuid-Beveland. De aanvang is 14.30 uur. De eerstvolgende bijeenkomst zal in september plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 26