Drie maal per dag een kwartiertje druppelen Boer kan door vinding gifspuit zuiniger gebruiken ONDERWEG mr in d'n böögerd woensdag 13 juni 2001 - Op Schouwen wordt zondag 17 juni de Boomkikkerfietstocht gehouden. Deze natuur-educa- tieve ontdekkingstocht op de fiets heeft een lengte van 34 ki lometer. Hij voert door het Schouwse leefgebied van de boomkikker, een met uitsterven bedreigde diersoort. Vertrek vanaf 10.00 uur bij het IVN In formatiepunt Westerschouwen, Steenweg 13a (bij de rotonde). Een boswachter geeft vanmid dag uitleg over de Inlaag 1887 bij de Westerschelde en laat deelnemers zien waar de vaste oeververbinding over de Wes terschelde komt. Dat gebeurt tijdens een excursie die georga niseerd is door vereniging Na tuurmonumenten. De excursie duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Vertrek vanaf fort Ellewouts- dijk. In Haamstede kan vanmiddag gewandeld worden in het Slot bos en de Zeepeduinen. De ex cursie, georganiseerd door Na tuurmonumenten, duurt van 13.00 tot 15.00 uur. Vertrek van af het toegangshek van Slot Haamstede aan de Noordstraat. In natuurgebied Rammekens- hoek en het fort Rammekens wordt dinsdagavond 19 juni vanaf 19.30 uur een rondleiding gegeven. Een gids van IVN leidt wandelaars rond. Vertrek vanaf de ingang van het fort op de dijk. Vanaf Veere wordt vanmiddag een excursie met een gids van IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie gehouden naai de Haringvreter. Vertrek vanaf de steiger bij de Kampveerse to ren. Stichting Het Zeeuwse Land schap houdt morgen een excur sie op Neeltje Jans. Thema is strand. De excursie begint om 14.00 uur. In Middelburg is morgenavond vanaf 19.00 uur een wandeling langs monumentale en exoti sche bomen. Vertrek vanaf De Drukkerij op de Markt. Vier Thoolse tuinen zijn vrijdag en zaterdag 15 en 16 j uni) open voor publiek. Tuinliefhebbers zijn welkom bij de familie Balk, Zuidplantsoen 5 in Poortvliet, familie Van der Zwan, Schelp- hoekseweg 3 in Poortvliet, fa milie Van Gurp, Stenepad 1 in Sint-Maartensdijk en de familie Kok, Langeweg 46 in Scherpe- nisse. De tuinen zijn vrijdag open van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In Vlissingen wordt maandag 18 juni gewandeld door het Nolle- bos en langs de duinen en de zee- dijk. Vertrek op de boulevard bij het kunstwerk van Wessel Co'u- zijn. De wandeling, georgani seerd door IVN Walcheren, be gint om 19.00 uur. In natuurgebied de Schotsman op Noord-Beveland is dinsdag avond 19 juni een IVN-wande ling. Vertrek 19.00 uur vanaf de noordelijke parkeerplaats aan de Schotsmanweg. Riek (53) en Adri (58) Hoogstrate telen op tien hectare bij Kloetinge, in een maatschap met doch ter Arianne (30), appels, peren en pruimen. In het dorp verkopen ze de eigen producten plus groenten vanuit de schuurvan hun boerderij aan de Zomer- weg. Elke week klappen ze uit de boomgaard. Vroeger, 25 jaar geleden, zou de fa milie Hoogstrate zorgelijk naar de lucht hebben gekeken met weersom standigheden zoals in de afgelopen maand. Want het is droog, erg droog. Wat er aan regen is gevallen, is de moei te niet en met een lekker windje ver dampt er veel vocht. Nu zetten ze ge woon het tijdklokje van de druppelbe- vloeiing aan. „Drie maal per dag een kwartiertje druppelen, en de bomen hebben vocht genoeg." Niet op alle percelen heeft de Maat schap Hoogstrate druppelbevloeiing. „Op een perceel is het niet nodig. Daar zit de klei tot ver in de grond. Die boom gaard houdt het vocht wel vast. De twee andere percelen liggen op een kreekrug. Daar zit puur zand onderin. De bovenlaag is zanderig met kleideel- tjes. Als het grondwater hoog genoeg staat, werkt die bovenlaag als een spons maar zakt het onder het niveau waar het zand begint, dan is het ge beurd. Daarom hoorde je vroeger veel boeren klagen bij mooi weer, maar nu klagen we niet meer, wet zetten de kraan aan." Grondwater Adrie legt uit hoezeer problemen van verdroging en wateroverlast met el kaar te maken hebben. „Op de natste plekken, heb je het eerste last van droogte. In de winter, als het grondwa terpeil hoog is, rotten de diepste wor tels weg. De boom moet dan verder met de ondiepe wortels. Maar in de zomer zakt het waterpeil weer en dan komen juist die bomen zonder water te zitten." Deze week heeft hij geboord met een grondboor van 1,20 meter. „Niks, geen druppel water. Het grondwater zit die per van 1,20 meter." In de Golden Delicious heeft zich iets merkwaardigs geopenbaard. Een rijtje oude bomen, ongeveer 23 jaar, draagt nauwelijks enige vriucht terwijl de jon ge bomen uitbundig dragen. „We weten niet hoe het komt, die bomen leverden altijd heel veel op." Golden Delicious kunnen wel 25 jaar in de boomgaard blijven staan, terwijl bijvoorbeeld El- stars al na vijftien jaar moeten worden gerooid. „Op Golden Delicious moet je geen kleur hebben, de mooiste hangen in de schaduw, terwijl Elstar een mooie blos van de zon moet krijgen. Te grote bomen geven dan teveel schaduw." De familie Hoogstrate heeft een breed assortiment aan appels. „Ook omdat we in de schuur veel soorten willen ver kopen", zegt Riek. Adrie: „Door dat brede assortiment hebben we nooit echte topjaren in de appels, maar we gaan ook niet door diepe dalen. De meeste soorten zijn wel blijvertjes: Cox, Goudreinet, Jonagold, Elstar, Golden Delicious, er blijft vraag naar. Maar sommige rassen komen als een raket en zijn ook weer als een raket ver dwenen. Zo had je bijvoorbeeld Elan, een alternatief voor Elstar omdat die nogal kleine vruchten heeft. Elan zag er precies eender uit, alleen eens zo groot. Maar de smaak haalde het niet bij Elstar en je ziet ze dus nergens meer. Die boompjes zijn na een paar jaar alle maal gerooid." Het devies in het Kloetingse bedrijf is: „Nooit al je eiers onder een brokke leg gen." Dat geldt voor de appels, voor de peren en voor de pruimen: drie soorten vruchten, onderverdeeld in een hele boel verschillende rassen. „De toe stand in de pruimen bewijst dat we ge lijk hebben. In de Opals moeten we veel dunnen en aan de rest hebben we nau welijks werk." Binnenkort is het trouwens afgelopen met het fruit van de oude oogst. Deze week gaan de laatste cellen open in de Greenery in Kapelle. Daar worden de laatste appels van Hoogstrate ook be waard. „Met temperatuur en een mini mum aan zuurstof blijven de appels vers. Als ze eruit zijn, moeten ze op. Even later begint de pluk alweer." Mieke van der Jagt Jn 1998 is het project Vi taal Platteland begon nen. Een initiatief van alle partijen die betrokken zijn bij het platteland. Be doeling is de vernieuwing in het Zeeuwse buitenge bied impulsen te geven. Daar is ook geld voor be schikbaar. Na een lange aanloop krijgt het project in de praktijk gestalte. Al lerlei ideeën komen tot uitvoering. In Buitenge bied wordt aandacht be steed aan concrete plan nen. In de aflevering van vandaag gaat het over de proef gewasbescherming MLHD van de Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging CZAV. De wijd verbreide opvatting dat de boer liever meer dan minder spuit klopt niet. Er wordt hard gewerkt aan terug dringing van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Gewas beschermingsmiddelen heten ze in de agrarische sector. Dat geeft precies weer waar het om gaat: bescherming van het cul tuurgewas tegen schadelijke onkruiden en insekten. De boer die niet biologisch maar gang baar teelt, kan niet meer zonder. De tijd dat een peloton gepen sioneerde landarbeiders met de schoffel klaarstond om wat bij te verdienen, is voorbij. Hun strijd tegen het onkruid is over genomen door de spuitmachine. Portemonnee Het besef is breed doorgedron gen dat het om een aantal rede nen wel zo verstandig is om zo spaarzaam mogelijk om te gaan met gewasbeschermingsmidde len. Dat is goed voor de porte monnee van de boer, het milieu vaart er wel bij en het is van be lang uit oogpunt van voedsel veiligheid. Het is zoeken naar een evenwicht. Minder midde len gebruiken is mooi, maar het gewas moet wel zo optimaal mogelijk kunnen groeien. Dat men al doende leert, weet de Ko Francke laat zien hoe de zogeheten fluorescentiemeter werkt. Het apparaat meet na een bespuiting of onkruid nog in leven is of binnen afzienbare tijd zal afsterven. foto's Dirk-Jan Gjeltema boer al heel lang. Daarom wor den verschillende nieuwe me thoden uitgeprobeerd voor een effectiever gewasbescherming. De proef die de Coöpei-atieve Zuidelijke Aan- en Verkoop Vereniging in Wemeldinge houdt is er één van. Gericht op de onki-uidbestrijding in sui kerbieten en uien. Gewasbe scherming MLHD - de afkorting staat voor Minimum Letale Herbicide Dosering. Uitgangs punt. is vermindering van de hoeveelheid middelen door in zet van zogeheten fluorescen tiemeters. Deze apparaten me ten na een bespuiting (met een kleine hoeveelheid actieve stof) of een onkruidplant nog in leven is of binnen afzienbax-e tijd zal afsterven. „Met zo weinig mo gelijk werkzaam middel het hoogste resultaat zien te berei ken" vat Adri Rijk van de CZAV handzaam samen. „Een veld bieten kun je niet maaien als wegbermen om aan onkruidbestx-ijding te doen", zegt zijn collega Ko Francke. „In de gangbare landbouw wordt als noodgreep nog wel wat handmatig gewied. Er zijn enkele soorten die moeilijk che misch te bestrijden zijn en het is ook om een exti'a bespuiting uit Adri Rijk (links) en Ko Francke van de CZAV: „Met zo weinig mogelijk werkzaam middel het hoogste resultaat zien te bei-eiken." te sparen. Toen ik veex*tien jaar geleden bij de CZAV begon wei'- den er behoorlijk wat gewasbe schermingsmiddelen ingezet. Dat is vei'andei'd. Met steeds minder middelen en meer spui ten komen we tot een beter resultaat. Vroeger zat er bij voorbeeld twee liter bestrij dingsmiddel in de tank, nu nog maar een kwart liter." Het gebinxik van de fluorescen tiemeter is niet bedoeld om het opkomen van onkruid tegen te gaan, maar als vorm van na-op- komst bestrijding. Het moet ge zien worden als een verfijning van inzet van middelen, verdui delijkt Rijk. „Spelen op het scherp van de snee", vult Franc ke aan. „De bedoeling is dat het cultuurgewas verder ontwik kelt en het onkruid weg concur reert." De methode is door Wageningse onderzoekers ont wikkeld en moet nu zijn waarde in de px-aktijk bewijzen. Daar voor zijn proefnemingen nodig en daar is de CZAV vorig jaar al mee begonnen. De resultaten waren positief en er wordt dit groeiseizoen mee verder ge gaan, met financiële steun van Vitaal Platteland. Moderne landbouw „Op een goede manier proeven uitvoeren is een kostbare aange legenheid", stelt Adri Rijk. „En je moet leren werken met zo'n meter. Dat zal wel even wennen zijn, maar vroeger dacht men ook van de eerste maaidorser dat het niet zou werken. Het is wel de toekomstJe kunt de klok niet meer terug zetten, je moet in de moderne landbouw mo derne middelen gebruiken. We lopen toch ook niet meer alle maal op klompen en we kunnen de auto niet meer missen.Op proefboerdex-ij Rusthoeve bij Colijnsplaat zijn proefvelden aangelegd. Tijdens een open dag op 3 juli kunnen de boeren er kennis van nemen. Volgens Francke staan de boe ren achter de gedachte van min der middelen en doelmatiger bestrijden. „Wij willen in de praktijk laten zien hoe dat kan. De boer zelf is niet bezig met dei-gelijke dure experimenten. Hij moet inkomen behalen. Daai'om willen wij hem daar een handje bij helpen." Hij legt uit dat met de fluorescentiemeter drie belangrijke gegevens bo ven tafel komen. „Je meet of een onkruidplantje voldoende mid del opneemt om tot een goed re- sultaat te komen. Je meet als het te weinig xs hoeveel er nog bij moet en je meet het effect op het gewas. De meter meet het blad- gi'oen in de plant, zowel van het gewas als het onkxaxid." Omslachtig Rijk omschrijft het als een be- slissings-ondersteunend sys teem. Hij erkent dat de methode vrij omslachtig is, ook als een boer gewend is met de meter om te gaan. „Het zal niet overal standaax-d ingezet kunnen wor den. Daarom verwacht ik dat het ingebouwd wordt in de re guliere spuitmachines. Voor op de machine meet je en aan de achterkant wordt gespoten. De techniek schrijdt voort, het ver fijnen gaat steeds verder. Het is niet meer gewoon naar een per ceel kijken of je iets ziet dat be streden moet worden, dan ben je meestal al te laat." Francke vindt het moeilijk exact aan te geven hoeveel min der middelen er nodig zijn bij gebruik van de metei'. Hij schat het op ongeveer twintig pro cent. „Het gewas lijdt minder en is sneller concurrerend voor het onkruid. Ook is er een hogere opbrengst. Het mes snijdt aan verschillende kanten." Francke herinneit eraan dat de afnemex-s van produkten ook in toene mende mate van de boer verwachten dat hij zo weinig mogelijk gewasbeschermings middelen inzet. Voedselveilig heid is een issue geworden. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25