Brussel halveert visquota 69,- Middeleeuwse kerk Hulst duikt op n HET GROENE WARENHUIS Verplicht eigen risico in ziekteverzekering Om te zoenen Palestij nen stemmen in met bestand Nieuwe voorstellen om kabeljauw stand te herstellen Minder benzineaccijns in schatkist Verzet tegen baggerfusie Praktijkexamen motorboot Italië wil wielerwedstrijden weren Soeharto in kritieke toestand naar ziekenhuis Beroving door nepagenten CV-KETEL NODIG? t i intratuin Vrouw komt om bij ongeval in Vogelwaarde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 1 m 19' 12' N 3 Meer zon Wolkenvelden en zon met maxima van 19 I tol20 graden. Een zwakke tot matige noordenwind. jaargang no. 138 woensdag 13 juni 2001 losse nummers 2,00 RAMALLAH - De Pales tijnse president Jasser Arafat is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel van CIA-direc- teur George Tenet tot een staakt-het-vuren. Arafat heeft echter een voorbehoud gemaakt over de instelling van een buf ferzone die de Israëlische enPalestijnse veiligheids diensten van elkaar moe ten scheiden. Dat heeft een Palestijnse functiona- nsmeegedeeld. Israël had het plan eerder gisteren schoorvoetend geaccepteerd. Arafat en Tenet spraken elkaar gis teravond in Ramallah op de Westelijke Jordaanoe- ver Tenet noch andere Amerikaanse functiona rissen hebben de uitlating van de functionaris be vestigd. Verschillende media be richtten eerder gisteren dat de missie van Tenet zou zijn mislukt. Een j zegsman van de Ameri kaanse ambassade ont kende dit later, evenals de Israëlische minister Peres van Buitenlandse Zaken. De CIA-baas heeft giste ren langdurig gepraat met de Palestijnen. Hun be zwaar richtte zich vooral tegen de clausule, dat de Palestijnse Autoriteit meer dan twintig activis ten van de radicale orga nisaties Harnas en Islami tische Jihad zou moeten arresteren. Israël op zijn beurt zou moeten stoppen met de bouw van joodse j nederzettingen in bezette gebieden. AFP/ANP/RTR door Harmen van der Werf BRUSSEL - De Europese Com missie komt opnieuw met harde maatregelen om de kabeljauw stand in de Noordzee te herstel len. Het quotum voor kabeljauw moet met veertig tot vijftig pro cent omlaag. Ook de quota voor vissoorten waar kabeljauw wordt bijgevangen, zoals de voor Ne derland belangrijke tong en schol, moeten omlaag. Eurocommissaris Fischler van Visserij heeft dit gisteren voorgesteld. Hij besloot eind vorig jaar tot de omstreden sluiting van grote delen van de Noordzee voor al le visserijactiviteiten vanaf half februari tot eind april. Over het sluiten van gebie den rept hij in zijn nieuwe plan met geen woord. Voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserij verenigingen liet gister avond weten het plan uit Brussel niet te kennen. Het leek hem onvoorstelbaar dat het kabeljauwquotum opnieuw bijna wordt gehalveerd. „Dan blijft er bijna niks over." Het kabeljauwquotum is in 2000 en 2001 al jaarlijks met zo'n 40 pro cent teruggebracht, tot 48.600 ton dit jaar voor de hele Noordzee. Een verlaging van het quotum voor ka beljauw in de Noordzee moet het doel, een biologisch gezonde kabeljauwstand, in de eerste plaats dichterbij brengen. Het percentage waarmee dat moet ge beuren, staat nog niet vast. Fischler wil daar nog overleg over voeren met de Eu ropese lidstaten en het bedrijfsleven, maar hij geeft wel een richting aan: het quotum moet praktisch gehalveerd wor den. D&sterfte onder kabeljauw - slechts drie van de tien kabeljauwen worden volwassen en kunnen zich voortplanten - blijft anders te hoog. Als het aan Fischler ligt, blijven de quota voor in elk geval kabeljauw gedurende een reeks van jaren op een laag niveau. Tot er weer zo veel kabeljauw in de Noordzee zwemt, dat de stand zichzelf op peil kan houden, én er weer normale commerciële visserij op mogelijk is. Fischler hoopt dat ook te bereiken met onderzoek naar het paaigedrag van de kabeljauw, met technische maatregelen, zoals vergroting van de maaswijdte van netten, en een verbeterde controle. Hij vraagt het bedrij f sleven, verenigd in pro ducentenorganisaties, visplannen op te stellen om doelgerichter en selectiever te vissen. De Eurocommissaris realiseert zich dat al deze maatregelen in visserijgemeen schappen hard zullen aankomen. In Schotland en Denemarken dreigt werk loosheid. De gevolgen voor Nederland, een klein kabeljauwland, zijn onduidelijk. Fisch ler geeft aan dat Europese fondsen be schikbaar zijn om de effecten te beper ken. Het voorstel van Fischler moet nog wor den uitgewerkt. Eind dit jaar moet alles klaar zijn, waarna er voorjaar 2002 over kan worden beslist. Medio volgend jaar moeten de maatregelen ingaan, volgens de planning van Fischler. Het blijft gissen of er minder is gereden of dat de auto's zuiniger zijn geworden. Maar vast staat dat het ministerie van Financiën dit voor jaar minder benzine-ac- cijnzen heeft ontvan gen. Dat antwoordt minister Zalm op vra gen van het CDA Onder de aandeelhouders van de Hollandse Beton Groep groeit het verzet te gen de baggerfusie met Ballast Nedam. De groep aandeelhouders voelt meer voor een fusie met Boskalis, omdat die voor hen financieel aantrekke lijker zou zijn. De Raad voor de Transportveiligheid vindt dat bestuurders van snelle motorboten een praktijkproef moeten afleggen om een klein vaarbewijs te krijgen. Aanleiding voor de uitspraak is een dodelijk ongeval op het Veerse Meer "f, k in 1999. 1 Het Italiaans Olympisch Comité (Coni) wil alle wielerwedstrijden in Italië voor een maand verbieden. De gedwongen pauze is bedoeld om wielrenners de mogelijkheid te bieden zich te beraden over de doping- problematiek in hun sport. Het comité kwam gisteren met het plan tijdens een ontmoeting met vertegenwoordi- gers uit de wielerwereld, onder OO wie renner Marco Pantani (foto) feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 20; sport: 21 en 22; buitengebied: 23, 24, 25 en 26. JAKARTA - Ex-president Soe- harto van Indonesië is gisteren ingestort en naar het Pertami- Baziekenhuis in Jakarta overge bracht. Dat meldde een woord voerster van het ziekenhuis. Detoestand van het voormalige staatshoofd is 'kritiek' en 'verre van stabiel', aldus zijn cardio- Hij gaat volgens de arts wel enigszins vooruit. Soeharto werd vrijdag 80 jaar. De oud-president, die in mei 1998na 32 jaar ten val werd ge bracht, had in 1999 drie beroer tes Verder heeft hij problemen pet zijn hart en bloeddruk. In februari onderging hij een ope ratie aan zijn blindedarm. ANP EITEN-LEUR - Een 28-jarige man uit Den Helder is gister avond op de A58 overvallen door twee mannen die zich voordeden als politieagenten. Het slachtoffer reed om 19.00 uur op de A58 van Breda naar Roosendaal toen hij werd inge haald door een auto met een op lichtend bord 'Volgen politie'. Nadat de man op de afrit Etten- Leur was gestoptkwam een van de twee mannen bij hem in de auto en vroeg om zijn papieren. Plots trok de nepagent een vuurwapen en beroofde hij de automobilist van zijn geld en mobiele telefoon. De dieven vluchttten daarna met hun au to. ANP MIDDELBURG - Met drie kussen 'onthult' de wethouder R. Visser gisteren het beeld je van een meisje op de Middelburgse Vismarkt. De Limburgse kunstenaar Sjer Jacobs (links) raakte anderhalve maand geleden zo onder de indruk van het pleintje, dat hij zijn jongste werk, het bronzen meisje voor overgebogen om een kus uit te delen, een zomer in bruikleen wilde geven aan de Zeeuwse hoofdstad, foto Ruben Oreel pagina 16: uitgeleend (Advertentie) HR-combi-ketels van Remeho, vaillant, Agpo, intergas, Nepten AWB slechts NLG. 3199,= ind. montage en BTW Leaseprijs vanaf NLC. 62,50 p.m. Postbus 235 i\ 2980 A£ Ridderkerk e<ÖGai Warmte}g£<5arant Meer informatie? Bel GRATIS 0800 02440244 of kijk op on» Sn www.warmte-garantnl TKïSMSKfoSSSïS- door Sheila van Doorsselaer HULST - Medewerkers van het Archeologisch Diensten Cen trum (ADC) hebben onder het Hulster 's-Gravenhofplein res ten van de oude kloosterkerk blootgelegd. Het zijn de funda menten van de oostzijde van de uit omstreeks 1485 daterende kerk. Ook zijn al scherven en botten gevonden. Het archeologisch onderzoek wordt uitgevoerd al vorens wordt begonnen met de BAM-plannen, de bebouwing van het plein met winkels en ap partementen. Het klooster en bijbehorende kerk hoorde toe aan de Minder broeders die zich in de vij ftiende eeuw in de stad vestigden. Het terrein, de Schelphoek ge naamd, lag braak en daar wer den het klooster en de kerk op gebouwd. Het was een recht hoekig gebouw en aan een van de zijden was de kerk aange bouwd. Bij de verovering van Hulst door Frederik Hendrik, in 1645, werden de Minderbroe ders hun klooster uitgezet. Het klooster deed later lange tijd dienst als weeshuis, waar ook bejaarden en zieken werden op gevangen. De kerk werd ge bruikt als munitieopslagplaats voor onder andere kanonsko gels en lonten. Omstreeks 1825 werd de kerk gesloopt en kwam brouwerij De Halve Maan op het plein te staan. Toen deze ook weer werd gesloopt, kostte het wegbreken van de fundamenten veel moeite. Vier medewerkers van het ADC hebben een halve meter diep Advertentie Tuinkachel hoogte 60 cm Van nu voor €31,31 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 Archeologen aan het werk op het Gravenplein in Hulst. foto Charles Strijd aan plaveisel en witzand weg- gegraven van een gedeelte van het plein. Daarbij stuitten ze al op de fundamenten van de kerk, compleet met gewelven. „We hebben een week om te bekijken wat er allemaal nog onder de grond zit", zegt ADC-medewer- ker T. Goossens. Ik sluit niet uit dat er nog meer wordt gevon den. Alles wordt gedocumen teerd en daarna wordt de put weer dichtgegooid." VOGELWAARDE - Bij een ver keersongeval op Rijksweg N61 ter hoogte van Vogelwaarde is gisterochtend een 40-jarige vrouw uit de gemeente Hulst om hel leven gekomen. De vrouw reed vlak voor half ze ven samen met een passagier met haar auto over de N61 in de richting van Terneuzen. Toen zij een voertuig wilde inhalen, raakte ze een tegemoetkomende vrachtwagen, bestuurd door een man uit Terheijden. Ze ver loor de controle over haar auto en botste tegen een boom. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. De passa gier, eveneens uit de gemeente Hulst, liep een gebroken arm op. De weg was anderhalf uur afge zet en het verkeer werd omge leid. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil in het nieuwe stelsel voor ziektekos tenverzekeringen een verplicht eigen risico opnemen. Het zou gaan om een bedrag van 100 eu ro (220 gulden), zo wordt in Haagse kringen gezegd. Het idee moet nog worden be sproken in het kabinet. Borst denkt dat een eigen risico men sen ervan weerhoudt te snel naar de dokter te gaan. De D66-bewindsvrouw heeft gisterochtend met een aantal collega-bewindslieden over het nieuwe zorgstelsel gesproken. Geen van hen wilde na afloop iets zeggen over de inhoud van het gesprek. Premieheffing Het is de bedoeling dat het kabi net nog deze maand een schets presenteert van het nieuwe stel sel, dat het huidige systeem van ziekenfonds en particuliere ver zekering moet vervangen. Bij de kabinetsformatie kan het dan zijn definitieve vorm krijgen. Eén van de heikele punten is de premieheffing. PvdA en Groen- Links zijn voor een premie die (grotendeels) afhankelijk is van het inkomen. De WD en het CDA kiezen voor een premie die voor het grootste deel uit een vast bedrag bestaat. D66 is voor een premie die voor het grootste deel uit een vast bedrag bestaat, en voor de rest inkomensafhan kelijk is. Ook over een eigen risico den ken de partijen verschillend. De PvdA voelt er niets voor. De WD is wel voor een eigen risico maar de hoogte moet in de ogen van de liberalen variabel zijn. Mensen moeten bijvoorbeeld kunnen kiezen voor een hoger eigen risico in ruil voor een lage re premie. D66 en het CDA wil len de vraag van een eigen risico niet los'zien van de hele wijze van premieheffing. GPD/ANP (Advertentie) voorletters: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 713214 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: -;.C per maand met automatische incasso 39,45) tr iper kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Stationspark 51Goes, tel. 0113-213120, fax 0113-221941 Seissingel 100, Middelburg, tel. 0118-634000, fax 0118-625417. Karnemelksvaart 2, Zierikzee, tel. 0111-417155. fax 0111-415099.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1