Veere gedoogt bouw van kazerne PZC PZC Na jaren weer Walcherse wijn Zijdemuseum mag weefgetouw lenen Recreatief Veere is tegen hogere toeristenbelasting Provincie vraagt extra onderzoek munitie Bijna tweeduizend bezwaarschriften tegen woningtaxaties Regelmatig overleg moet problemen in zomer voorkomen 19 WD, PvdA en RPF/SGP wijzen in protest op voorbeeldfunctie gemeente Rijontzegging en boete voor weigeren bloedproef Tholenaar beboet voor geweld Dronken bestuurder aangehouden Werkstraf voor diefstal koffie Fietsster gewond bij aanrijding Wandelaar mishandeld marktbericht woensdag 13 juni 2001 litwrMiriam van den Broek DOMBURG - Voor de bouw van de nieuwe brandweergarage in Zoutelande wil het Veerse colle ge van Ben W wel een gedoogbe- schikking afgeven. Daarmee kan de bouw beginnen zonder dat de noodzakelij ke milieuver gunning is afgegeven. Raadsle den zeiden in een eerste reactie deze gang van zaken niet op prijs te stellen. Dooreen misser van de gemeen - teisde bouwvergunning voor de garage aan de Langen dam nog met volledig rond. Veere ontdekte te laat dat ook een mi lieuvergunning nodig is. Die vergunning is onlosmakelijk verbonden met de bouwvergun ning voor een brandweergara- se. Eind mei werd daarom de milieuvergunning Daarover heeft omwonende een zienswijze ingediend. Gezien de noodzakelijke komst van de brandweergarage heeft het college besloten de bouw te gedogen. Wethouder J. Houmes beloofde dat de garage pas ge bruikt wordt als de milieuver gunning is afgegeven. „Gedogen stuit ons tegen de borst", zei raadslid R. Boot (WD) deze week, nadat de wet houder al vast de commissiele den van de beschikking op de hoogte bracht. De onderliggen de argumenten die op schrift waren gesteld, hadden de com missieleden op dat moment nog niet ontvangen. „Ongeacht de argumenten vinden wij dat de gemeente de gewone procedure moet volgen", aldus Boot. Zijn reactie kreeg bijval van de PvdA. Ook de RPF/GPV schaar de zich achter de liberalen en so ciaal-democraten. „Aan een an der zou de gemeente dit nooit toestaan, maar voor zichzelf kan het wel", zei A. Maris. „Ter wijl de gemeente een voorbeeld- doorAector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Innik heeft gisteren een 33-ja- rigeman uit Vlissingen voor het neigeren van de bloedproef ver oordeeld tot negen maanden rij ontzegging, twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en 220 0 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. DeVlissmger werd 4 februari ètjaar in Goes aangehouden en moest een blaastest afleggen. Toen het blazen na verschillen de keren mislukte werd de man gevraagd om toestemming te geven voor een bloedproef. Gis teren zei hij in de veronderstel ling te verkeren dat de politie bet bloedonderzoek zou afne men. De zogeheten miscommu- :Éatie werd door officier van [justitie N. Hermes als een wei gering, dus een misdrijf, gezien, i Ook bij de politierechter kwam iie verdachte niet geloofwaar dig over. De man was een jaar functie vervult." Wachten met de bouw tot cle vergunning ver leend is, vindt het college onver antwoord. Dat staat in de ge- doogbeschikking, die gisteren openbaar is gemaakt. Als reden om toch tot gedogen over te gaan, noemt het dagelijks ge meentebestuur het algemeen belang dat prevaleert boven het belang van omwonenden. Van uit de huidige brandweergarage kan de vereiste brandweerzorg niet worden geleverd. „We hebben ook geen aanlei ding te veronderstellen dat de aangevraagde milieuvergun ning geweigerd wordt", aldus B en W. „De eventuele overlast kan door het stellen van voor schriften voldoende worden be perkt. Dat is gebleken uit een akoestisch onderzoek. Boven dien is de bouwvergunning fei telijk verleend en onherroepe lijk." Een bezwaar tegen afgifte van de bouwvergunning werd door het college niet-ontvankelijk verklaard. Daartegen is geen beroep meer ingesteld, waar door de vergunning onherroe pelijk werd. In de zienswijze die vorige week is ingediend, staat dat de vergunning ten onrechte is afgegeven „Wij zullen nog nagaan of deze zienswijze als bezwaarschrift tegen de bouw vergunning moet worden aan gemerkt. geleden nog veroordeeld voor rijden onder invloed. Een 31-jarige Middelburger werd veroordeeld tot zes maan den rijontzegging en vijftien uur werkstraf. De drankrijder was binnen een kort tijdbestek opnieuw in de fout gegaan. Al coholverslaving speelde een ne gatieve rol in zijn leven. De fnan werd 13 oktober vorig jaar in Vlissingen met een bestelwagen betrapt toen bleek dat hij te veel alcohol (380 microgram, waar 220 microgram is toegestaan) had gedronken. Een 55-jarige man uit Middel burg belandde 26 september in Rilland met zijn auto in de sloot. Uit de blaastest bleek een score van 270 microgram. De Middel burger dacht na het drinken van drie flesjes bier vanuit Amster dam zonder problemen naar huis te kunnen rijden. Enkele inzittenden van de auto geraak ten bij het ongeval gewond. De politierechter vonniste ver dachte conform de eis tot 550 gulden boete. Erik de Visser (rechts) staat namens de scholengemeenschap Nehalennia het weefgetouw tijdelijk af aan Adri van Hoegee van het Zijde museum. foto Lex de Meeste MELISKERKE - Het Zijdemuseum in Meliskerke heeft gisteren een antiek weefgetouw en een textielpers in bruikleen gekregen van scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg. Het weefgetouw en de pers zijn tussen de 100 en 150 jaar oud en ko men van de oude huishoudschool aan het Molenwater in Middel burg. Vele generaties vrouwen leerden daarop weven en persen. Door fusies kwamen de gebruiksvoorwerpen terecht op de locatie Kruisweg van Nehalennia. Daar stonden het weefgetouw en de tex tielpers het laatste jaar opgesteld in de hal. Met de komst van de nieuwe mediatheek kwamen de machines in de weg te staan. Het Zijdemuseum heeft een bruikleencontract voor vijf jaar met de mogelijkheid van verlenging. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 19-jarige inwoner van Tholen wegens openlijk geweld veroordeeld tot 1150 gulden boete. De Tholenaar was op 26 augustus op de Ten Ankerweg in Tholen betrokken geweest bij een vechtpartij. Hij zei niets te hebben gedaan. „Ik stond erbij en ik keek ernaar." Een aantal getuigen had verklaard dat de man het slachtoffer flink had geschopt en geslagen. De Tholenaar voelde zich er bij gelapt. „Als ik had meegedaan, dan zou ik de boete meteen betalen, want die vind ik niet hoog", zei hij op de zitting. Voor de politierechter stond vast dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan openlijke geweldpleging. „De getuigenver klaringen sporen met elkaar." VLISSINGEN - Op de Veerhavenweg in Vlissingen is gister ochtend om tien over half vijf een 36-jarige automobilist uit Temeuzen aangehouden voor rijden onder invloed. De man had eerder die avond aangifte gedaan van diefstal uit zijn au to op het politiebureau in Middelburg. Op het bureau kreeg de Temeuzenaar te horen dat hij, wegens het gebruik van alco hol, een rijverbod kreeg. De man stapte toch in zijn auto om naar Vlissingen te rijden. Later bleek dat de man al eerder een ontzegging van de rijbe voegdheid had gekregen. Tegen de Terneuzenaar is proces verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 41-jarige inwoner van Vlissingen tot der tiguur werkstraf. De Vlissinger, die al 25 jaar verslaafd is aan harddrugs, had op 19 augustus vorig jaar zeven pakken koffie bij de Edah in Vlissingen gestolen. Het strafblad van de Vlissingse junk bleek veel soortgelijke vergrijpen te tellen. De man zei dat hij de koffie wilde verko pen, zodat hij eten kon kopen. Zover kwam het niet, omdat hij bij het passeren van de kassa werd aangehouden. De Vlissin ger toonde zich na de uitspraak in zijn nopjes met de werk straf. ZIERIKZEE - Een 20-jarige fietsster uit Zierikzee is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw kwam om streeks acht uur s morgens vanuit de uitrit van een benzine station en stak de Julianastraat over naar het Groene Weegje. Ze reed voor de auto van een 55-jarige Zierikzeeënaar langs, die, na te hebben stilgestaan op de kruising van de Julianan- straat met het Groene Weegje, net weer vaart maakte omdat de weg voor hem op dat moment vrij was. Bij de botsing die volgde kwam de fietster ten val. Zij werd met onbekende ver wondingen overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. RILLAND - Een 51-jarige inwoner van Rilland heeft gister ochtend aangifte gedaan van mishandeling. Hij liep in zijn woonplaats met zijn hond te wandelen over de Bathpolder- weg toen hem een bekende in een auto tegemoet kwam gere den. De wandelaar had een stok in de hand. Tijdens het passe ren raakte de auto de stok, of andersom. De automobilist, een plaatsgenoot, stapte uit, pakte de stok af en duwde die tegen de borst van de 51-jarige. Die viel hierdoor achterover in de sloot en bezeerde zijn hoofd. Hierna volgde een heftige woor denwisseling. De heren hebben al langer onenigheid met el kaar. doorMiriam van den Broek DOMBURG - De toeristenbe lasting in de gemeente Veere moet met 31 cent verhoogd wor den, vindt het college van B en W.Dat komt neer op 1,76 gulden per persoon per overnachting. Zes verschillende brancheorga nisaties zeiden gisteren zich daarin niet te kunnen vinden. Veere wil de voorzieningen en de infrastructuur voor de toeristi sche sector op peil houden. Daarom worden de komende ja ren onder meer de openbare toi letten verbeterd en krijgen alle voorzieningen in het duinge bied regelmatig groot onder houd. Voor deze en nog negen andere plannen is in totaal 1,6 miljoen gulden nodig. Het college wil niet meer dan 1 miljoen betalen en stelde daarom voor een beroep te doen op de toeristenbelasting. De zes ton moet niet alleen opgebracht REDACTIE midden-zeelaimd Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A A van der Sluis (chef) N F C. Berkelder R. H. Hoving LL Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax; (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl worden door de tariefverho ging, maar ook door een effec tievere controle en een beter in ningssysteem. Deze vernieuwde werkwijze wordt aan het einde van dit jaar geëvalueerd. De brancheverenigingen Recron voor recreatieonderne mers, Vekabo voor kampeer- boeren, Hiswa van de water sport, de Koninklijke Horeca Nederland, de Federatie van Ondernemersverenigingen Vee re en de Groepsaccommodaties Walcheren lieten gisteren, tij dens een commissievergade ring, hun ongenoegen blijken over de tariefsverhoging. „Dit is een verhoging van maar liefst 21,3 proeent in één jaar", zei J. de Witte van Recron. Zij vond dat deze kosten niet voor reke ning mogen komen van de be zoekers die naar Veere komen. Het kusttoerisme neemt de laat ste jaren af en de gezinsgrootte van het kampeerpubliek is klei ner geworden, legde De Witte uit. „Als een slinkende doel groep die kosten moet dragen, prijst Veere zichzelf uit de markt uit. De gemeente mag toeristen niet langer zien als een voorbijkomende portemonnee die zo snel mogelijk moet wor den leeggehaald. De fractie van D66 vroeg aan het college of het juridisch mo gelijk is verschillende tarieven te hanteren voor verschillende soorten overnachtingen. Wet houder M. Brouwer-te Roller beloofde dat te zullen bekijken De PvdA nam de suggestie van de Groepsaccommodaties Wal cheren over om pas toeristenbe lasting te heffen voor kinderen vanaf de vijftien jaar. Ook hier bij waarschuwde de wethouder dat ze voorlopig geen zicht heeft op de financiële gevolgen van zo'n plan doordat de benodigde gegevens over vakantiegangers met eenvoudig te verkrijgen zijn. Het voorstel voor cle verho ging wordt 28 juni in de raads vergadering behandeld. Aardappelen: bintjes droog uit schuur 14-16.25; bintjes wasserij geschikt, droog uit de schuur 14-17. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 25,25, brouw- gerst 31,50, blauwmaanzaad 210,00, karwij 260,00, bruine bonen 190,00. Hooi en stro oogst 2000: tarwestro grote pakken 110,00-/ 140,00, tarwestro klei ne pakken 130,00-/ 145,-, gerstestro grote en kleine pakken/ 110,00-/ 130,00. Wijnteler Jurjen van Opstal tussen de wijnranken van 't Vierendeel. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VROUWENPOLDER - Walcheren heeft na ruim tweehonderd jaar weer een druiven- productie van eigen bodem. Eigenaren Cle mentine en Jurjen van Opstal van Wijn gaard 't Vierendeel uit Vrouwenpolder hebben daar drie jaar intensief aan ge werkt. Vrijdag 15 juni ontkurkt burgemees ter A. de Bruijn van Veere de eerste fles drui- venwijn van de wijngaard. Wijnteler Jurjen van Opstal plantte drie jaar geleden ongeveer drieduizend wijnran ken aan. Op de anderhalve hectare grond staan nu de uit Duitsland, Frankrijk en Luxemburg geïmporteerde wingerds, die pas na drie jaar een eerste oogst opleveren. Door een verfijningproces kunnen wijnran ken steeds noordelijker in Europa geteeld worden. Ook de grond speelt een grote rol. „Een druif gedijt het beste op een ver schraalde grond, dat betekende dat wij er kalk en zand doorheen moesten werken. Tot onze verbazing bevatte onze bodem weinig kleigrond maar wel veel schelpen. Een on langs gehouden onderzoek toonde aan dat de strook grond waar wij op wonen in een ver verleden een zeearm van het Veerse Meer is geweest", vertelt de wijnteler. Ver der heeft Zeeland de meeste zonuren van Nederland, wat gunstig is voor de groei van de ranken. Clementine en Jurjen van Opstal runnen sa men de hele wijnhandel, van het plukken tot het bottelen. „Wij producex-en nu vier cha- teauwijnen, elk met een eigen karakter: de witte Sauvignon en Riorta (samengesteld uit de druivensoorten Riesling Ortheca), de rode Regendo (Regent Dorrenvelder) door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie en de gemeenten Oostburg en Veere willen dat het ministerie van Binnenlandse Zaken een extra onderzoek uitvoert naar de aanwezigheid van munitie bij Cadzand en Vrouwenpolder. Eigen archiefonderzoek door de Zeeuwse overheden heeft niet aangetoond dat die plekken ge vaarlijk zijn, omdat er nog oude maar scherpe munitie ligt. Volgens een rapport van het mi- nisterie over munitieruiming tussen 1944 en 1947 was de Zwartepolder bij Cadzand één van de belangrijkste spring plaatsen in Nederland. Ook bij Vrouwenpolder zou een belang rijke springplaats zijn. Op verzoek van het ministerie hebben de provincie en de ge meenten hun archieven doorge spit op zoek naar bewijzen voor die conclusie. Volgens J. Jonge- pier van de provincie zijn die niet gevonden. Het gemeentearchief van Oost burg wijst niet uit dat de Zwar- en de huiswijn Kaslano", vertelt Van Opstal trots. De familie kocht negentien jaar geleden het huis en omliggend terrein aan de Vrouwen- polderseweg, waar op één hectare appelbo men stonden. Zij plantte in de loop der jaren nieuwe appelrassen en verkochten appel wijn en appelcider uit eigen boomgaard. De afgelopen drie jaar steeg de regionale cider- verkoop van 250 naar 8500 flessen. Wijngaard 't Vierendeel houdt regelmatig workshops met het thema bloemen en wijn. cursussen tuinarchitectuur en druiventeelt. Verder exposeren diverse amateurkunste naars hun werken. Samen met Boomgaard De Zoete Kers in Serooskerke (Walcheren), Kaasboerderij Schellach in Sint Laurens en De Druivengaerde in Wissenkerke hebben de Van Opstals een fietsroute opgezet van te bezoeken bedrijven. door Richard Hoving MIDDELBURG - Ruim acht tienhonderd eigenaren en huur ders in Middelburg zijn het niet eens met de taxatie van hun wo ning, kantoor of garage door de gemeente. Eind april zijn ruim twintigduizend beschikkingen verstuurd voor de wet Waarde ring Onroerende Zaken (WOZ). De WOZ-beschikking is bepa lend voor het bedrag aan onroe- rend-zaakbelasting dat door de gemeente wordt geheven. De waarde van een pand is ook be palend voor de waterschapsbe lastingen. De taxatiewaarde wordt door de belastingdienst gebruikt om het huurwaarde forfait vast te stellen. Eigenaren en huurders van wo ningen, kantoren en garages hadden zes weken de tijd om be zwaar te maken tegen de taxa tie, die in opdracht van de ge meente door bureau Kavi uit Breda is opgesteld. Volgens WOZ-coördinator R. Hoebeke zijn ongeveer achttienhonderd bezwaren binnengekomen. De taxatieronde van vier jaar gele den leverde 2500 bezwaren op. Hoebeke heeft geen afdoende verklaring voor de daling van het aantal bezwaarschriften. De achttienhonderd bezwaren zijn volgens Hoebeke grofweg in drie categorieën in te delen. Het merendeel is het niet eens met de waarde van hun wonin gen. De tenaamstelling van het onroerend goed en de omvang van de getaxeerde objecten worden ook betwist. De bezwaren worden voor het eind van het jaar beoordeeld. De procedure heeft de gemeente opnieuw uitbesteed aan Kavi. Het taxatiebureau moet zo doende het eigen werk een twee de keer tegen het licht houden. Bewoners van de monumentale panden aan de Dam en het Damplein hebben de bezwaren toegelicht in een brief aan de ge meenteraad. De eigenaren vin den dat de taxaties van hun wo ningen 'volstrekt arbitrair' zijn uitgevoerd. Een pand dat in sep tember 1998 voor 375.000 gul den is verkocht, is getaxeerd op 579.000 gulden. De gemeente raad wordt opgeroepen de WOZ-waarde dusdanig aan te passen dat de lasten die daar uit voortkomen niet hoger worden dan de laatste jaren het geval is geweest. tepolder een springplaats was. Wel zijn bunkers gebruikt voor opslag van munitie Ook het Veerse archief meldt niets over springputten bij Vrouwenpol der. Daarom hebben Gedepu teerde Staten een brief geschre ven naar staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Daarin vragen zij 'zo spoedig mogelijk na de zomervakantie een aanvullend onderzoek te starten naar de eventuele aan wezigheid van munitie bij Cad zand en Vrouwenpolder'. door Miriam van den Broek DOMBURG - Regelmatig over leg met alle betrokken partijen moet er komende zomer voor zorgen dat incidenten of proble men in de gemeente Veere op tijd worden opgemerkt en aange pakt. De gemeente heeft daar voor een zogenoemde kwali teitskring opgericht. Om de veertien dagen gaan alle organisaties die met toerisme en veiligheid te maken hebben, met elkaar om de tafel zitten. Deelnemers aan het overleg zijn de gemeente, de politie en de ho reca, ondernemersverenigin gen, dorps- en stadsraden, de Stichting Strandexploitatie Walcheren en de Kust-VW Walcheren. Ook de Vereniging Kamperen bij de Boer (VeKa- Bo), de Vereniging van Recrea tie Ondernemers (Recron), de reddingsbrigades en de Stich ting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren, worden bij dat overleg betrokken. De gemeente hoopt hiermee de openbare orde in de hand te houden, zodat het vakantiesei zoen rustig kan verlopen. „Het verleden heeft ons geleerd dat storingen in het zomerproces niet worden opgemerkt of te laat worden gemeld", aldus de gemeente. Voorgaande jaren werd er ook al overleg gehou den, maar met de verschillende instanties afzonderlijk. Ook werden niet alle organisaties extra gehoord in de zomer maanden. De bijeenkomsten worden ge houden op 26 juni, 10 en 24 juli, 7 en 21 augustus en 4 september van 14.00 tot 16.00 uur. De eer ste bijeenkomst was gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19