Glasgarage hekelt houding ZLM Skeeleren door Nederland voor leukemiepatiëntjes PZC Schouws Beach-Bo nationale primeur Badkamerincident Arduin staat niet op zichzelf Symposium effecten W esterscheldetunnel op vestigingsklimaat 17 Kort geding tegen verzekeringsmaatschappij over niet vergoeden glasreparaties Automobilist der keer beboet Avondklok landbouw misverstand Niet meer geld strijd muskusrat Make-upstudio valt in de prijzen Flitspaal voor vierde keer vernield Meisje van fiets gereden EDOX Geen problemen voor transport van kernafval woensdag 13 juni 2001 Hnor Jeffrey Kutterink GOES - Glasgarage BV heeft ten kort geding aangespannen tcacn ZLM-verzekeringen in Goes. Het bedrijf vindt dat ZLM onterecht weigert de glasschade van tientallen verzekerden te vergoeden, omdat die niet zijn uitgevoerd door ZLM-erkende schadebedrijven. ZLM weerlegt het verwijt en stelt dat verze kerden weten dat ruitschade al leen wordt uitbetaald als die is gerepareerd door een erkend schadebedrijf. Glasgarage werkt niet met ZLM samen. De glasreparateur voelt zich door ZLM uitgesloten en stelt dat het stri j dig is met de be palingen die zijn opgenomen in de verzekeringspolis. Glasgara ge stelt dat in de polis staat dat: „de verzekerde vrij is in de keu ze van de reparateur" Volgens algemeen directeur E. Voorhorst van Glasgarage wor den twee schadegevallen inge bracht in het kort geding. „Maar dat zijn slechts twee voorbeel den van enkele tientallen soort gelijke gevallen. Verzekerden hebben hun ruit laten repareren in de veronderstelling dat de schade zou worden vergoed. De DRIEWEGEN - Een 50-jarige man uit de gemeente Borsele heeft in de nacht van maandag op dinsdag vier processen-ver baal voor zijn kiezen gekregen, nadat zijn auto al rijdende in brand vloog op de Platteweg in Driewegen. Dat gebeurde om twintig over drie 's nachts. De brandweer nikte uit om de auto te blussen. Het voertuig bleek niet gekeurd en onverzekerd te zijn. Het rij bewijs van de automobilist bleek al ingenomen te zijn. Bo vendien had de man bijna vier keer zoveel alcohol gedronken dan is toegestaan. Dat kwam hem op vier processen-verbaal te staan: voor rijden onder in vloed, voor rijden tijdens ont- voor onverzekerd rij en één voor technische verzekerde kan, zo staat in de polis, een eigen schadebedrijf kiezen." ZLM bestrijdt dat ten stelligste. Sinds dit jaar gelden andere re gels voor de vergoeding van au- toruitschade en daarvan zijn verzekerden via een brief en een blad van de ZLM uitvoerig op de hoogte gebracht, stelt B. van Halderen, directeur verzeke ringszaken van de ZLM. Tot vo rig jaar gold dat verzekerden ruitschade konden laten repa reren bij een van de zestig er kende schadebedrijven of twee landelijk opererende glasscha- debedrijven. Bij herstel gold een eigen risico van honderd gulden en bij vervanging driehonderd gulden als de schade zou wor den gerepareerd bij een niet door ZLM erkend bedrijf. Bij wel erkende bedrijven kwam het eigen risico te vervallen. ,,Die regels zijn door ZLM bij de NMa voorgelegd en konden de toets der kritiek doorstaan", al dus Van Halderen. Praktijk Volgens Van Halderen dreigden die regels echter onderuit te worden gehaald door de prak tijk. ,,We kregen op een gegeven moment een hausse aan aan meldingen binnen van ruitscha- des die waren gerepareerd door niet-erkende glasschadebedrij- ven. Die bedrijven stonden na melijk op parkeerplaatsen bij bouwmarkten, repareerden sterretjes in autoruiten en lieten automobilisten een nota teke nen met de mededeling dat die zeker door de verzekering zou worden vergoed. Dat liep de spuigaten uit. Op basis van de polisvoorwaarden moesten we uitbetalen. Om te zorgen dat het niet helemaal uit de hand zou gaan lopen, heeft ZLM in de po lisvoorwaarden opgenomen dat ruitschade voortaan alleen wordt vergoed als die is gerepa reerd bij een erkend schadebe drijf. Van die wijziging zijn alle verzekerden uitgebreid op de hoogte gebracht en de polis is daarop aangepast. Verzekerden hebben de nieuwe voorwaarden ook gekregen." Van Halderen ziet daarom het kort geding met vertrouwen te gemoet. De zaak dient op 14 juni in de rechtbank in Middelburg. 9» BS V 'A - Take Jurgen de Lang (midden) gaat samen met Jeroen Fonteine (links) en Ronald Middelhoek de trainingen Beach-Bo geven. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Tai-Bo en Body Combat zijn twee nieuwe bewegingsprogramma's die in de Nederlandse sportscholen snel in populariteit stijgen. J. de Lang en M. Oos terwaal van Take Care in Zierikzee kwa men vorig jaar op het idee om deze sporten op het Schouwse strand te gaan geven on der de naam 'Beach-Bo'. Daarmee hebben ze een nationale primeur in handen. Het is de bedoeling dat het idee van een re gionaal evenement uitgroeit naar een lan delijke Beach-Bo dag. „Vorig jaar zijn we met dertig mensen Tai-Bo op het strand begonnen. Dit jaar doen we hetzelfde, maar dan met vijftig deelnemers en het volgende seizoen gaan we nationaal. We willen dan duizend mensen naar de Schouwse kust halen", vertelt De Lang. Mei dit jaar informeerde de Zierikzeese sportschoolhouders op een beurs bij bran chegenoten naar de belangstelling voor zo'n dag. „Andere sportscholen bleken enthousiast over Beach-Bo. Dat gaf de doorslag om het groots aan te pakken." Het was de be doeling dat Take Care dit jaar al nationaal zou gaan, maar door een verhuizing naar het nieuwe pand in de monumentenstad was er te weinig tijd.Als je zoiets wilt or ganiseren moet je eigenlijk ruim van tevo ren beginnen. We starten dus nu al met de voorbereidingen voor volgend jaar", al dus De Lang. Hij denkt niet dat de afstand die deelne mers naar de Schouwse kust moeten af leggen problemen op zal leveren. „Ik weet uit ervaring dat mensen best bijvoorbeeld drie uur in de auto willen zitten voor zo'n evenement, als je maar wat origineels biedt en dat is het zeker." Hoe het programma er uit gaat zien, weet De Lang nog niet precies. „Het is de waag of Tai-Bo op zich wel zo populair blijft, dus we willen meer body combat in het programma brengen. Dat lijkt op Tai-Bo, maar is relatief veiliger om te doen en het wint steeds meer aan populariteit Dit jaar krijgt Schouwen-Duiveland al vast een voorproef op zaterdag 30 juni. Bij de Quasi Beachclub aan de Brouwersdam gaat De Lang samen met twee collega's een avondvullend programma draaien. Om zes uur 's avonds wordt een Tai-Bo training gegeven en om half tien body combat. Tussendoor kunnen deelnemers barbecuen en na afloop is er een zomer feest. DEN HAAG - De landbouw wordt geen strobreed in de weg gelegd om 's avonds en eventueel 's nachts werkzaamheden op het land uit te voeren. Er komen geen geluidsgrenzen voor het oogsten, het bewerken van grond en het rijden met tractoren. Minister Pronk van Milieubeheer heeft dit deze week aan alle gemeenten laten weten. Hij reageert met de brief op de onrust die begin dit jaar ontstond over een bericht dat hij een 'agrari sche avondklok' wilde instellen. Geluid geproduceerd door landbouwactiviteiten zou de 35 decibel niet mogen overschrijden, luidde de mededeling; 35 decibel staat gelijk aan een zacht spelende radio. Volgens Pronk is dit bericht nooit veel meer geweest dan een gerucht. Hij schrijft de gemeenten: „Ik wil u er nadrukkelijk op wijzen dat ik nooit van plan was, en dat nog steeds niet ben, de ge luidsnonnen (voor landbouwwerkzaamheden) aan te scher pen." Pronk is wel van plan een nieuw ontwerpbesluit gelui dhinder landbouwbedrijven en loonbedrijven te nemen. De normen die daarin staan, een maximale geluidsbelasting van 40 tot 50 decibel, blijven gehandhaafd voor uitsluitend acti viteiten in een boerenbedrijf; dus niet voor buitenwerk. Ge meenten krijgen de vrijheid af te wijken van de algemene lan delijke richtlijn. MIDDELBURG - De Zeeuwse waterschappen krijgen wel licht pas op de langere termijn extra geld geld voor de mus- kusrattenbestrijding. Van een verhoging van de extra bijdra ge van 500.000 gulden die dit voorjaar beschikbaar is gesteld, wil de provincie niets weten. Dit betekent dat de waterschap pen het tot en met 2003 met de huidige financiering van de muskusrattenbestrijding moet zien te stellen. Gedeputeerde Staten zijn wel bereid voor de periode vanaf 2004 samen met de waterschappen na te denken over een nieuwe kostenregeling. Als uitgangspunt daarvoor geldt dat de problematiek van de muskusrat beheersbaar moet zijn en dat bestuurlijke duidelijkheid wordt verschaft. MIDDELBURG - Make-up school Mieke Petiet heeft bij in ternationale make-up en bodyart wedstrijden in het Italiaan se Padova alle prijzen in de wacht gesleept. Monique Penning uit Spijkenisse eindigde afgelopen weekeinde in beide cate gorieën op de eerste plaats. De make-up school van Mieke Petiet, met vestigingen in Mid delburg en Amsterdam, was met veertien deelnemers afge reisd naar Italië. Bij de make-up wedstrijd legden ze beslag op de drie eerste plaatsen. In totaal eindigden zes Nederlanders bij de eerste tien. De winnares kreeg een premie van 500.000 lire (ruim 550 gul den) en een zonnekanon ter waarde van 30.000 gulden. Aan de bodyart wedstrijd deden dertig deelnemers uit negen landen mee. Bij de make-up wedstrijd streden 71 deelnemers om de prijzen. De visagisten moesten niet alleen voor een bijzondere make-up zorgen, maar ook de kleding ontwerpen en de kap sels van de modellen verzorgen. NIEUWVLIET - Voor de vierde keer dit jaar hebben agressie ve automobilisten de flitspaal op de provinciale weg tussen Nieuwvliet en Potjes aangepakt. De paal wijst sinds enkele dagen met de voorkant richting de lucht. De radarkast werd eerder al eens bewerkt met een moker, in brand gezet en met breekmateriaal hardhandig aan de bovenkant opengekruld. Ook bij deze poging ging de vlam erin. De paal bij Nieuwvliet is niet de enige die dikwijls wordt vernield. Ook op de weg tus sen Eede en Aardenburg, Oostburg en Draaibrug en Biervliet en de Braakman vierden automobilisten hun frustaties bot. door Jacques Cats en Jacob van der Meulen MIDDELBURG - Het overlij den van de meervoudig gehan dicapte Arduincliënt Tineke Bimmel, als gevolg van in een te heet bad opgelopen brandwon den, is het zesde fataal aflopen de 'badkamerincident' dat zich in enkele jaren tijd bij een zorg instelling heeft voorgedaan De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft eind jaren ne gentig de regels voor het baden van meervoudig gehandicapten aangescherpt. Dat is gebeurd na analyse van tien ernstige onge vallen. Daarvan leidden er vijf tot de dood van zorginstellings cliënten. Bepaald werd dat bij het baden van gehandicapten die zich niet kunnen uiten voortaan permanent een bege leider aanwezig dient te zijn. Dat is door personeelsgebrek in de gezondheidszorg niet altijd mogelijk. „Maar daar gaan wij niet over", meldt woordvoerder Van Wijk van de Inspectie voor de gezondheidszorg. „Het is de verantwoordelijkheid van de instellingen om kwalitatieve GOES - Aan de Kloetingseweg m Goes is gisterochtend een 13- jarig meisje uit Kapelle van haar fiets gereden door een pas serende scooterrijder. Ze heeft daarbij haar duim gebroken. De scooterrijder heeft zich niet om het slachtoffer bekommerd en is doorgereden. zorg te verlenen." Op dat punt zijn over de situatie bij Arduin ernstige twijfels gerezen. Het management wordt verweten onkundig personeel in te zetten. Van de twee personeelsleden die ten tijde van het voorval in het Middelburgse huis werken, waar vijf meervoudig gehandi capte mensen wonen, zou er één pianolerares zijn. Het komt voor dat er via een uitzendbu reau mensen zonder enige ach tergrondkennis met de zorg van zwaar gehandicapten worden belast. Daarvan haken sommi gen al snel geschrokken af nadat ze flink aan de haren zijn ge trokken. Onlangs legde de rechtbank in Dordrecht een reserveverpleeg- kundige een voorwaardelijke straf op van een half jaar, van wege haar betrokkenheid bij de dood van een zwakbegaafde be woner van een instelling in Slie- drecht. De ongediplomeerde vrouw liet de man in strijd met de regels enkele minuten alleen in bad. Tijdens haar afwezig heid raakte de gehandicapte met het hoofd onder water. De man overleed enkele dagen later na een hersenbeschadiging in combinatie met een longontste king. Volgens een zegsman van keu ringsinstelling KIWA kunnen incidenten als in Middelburg worden vooi'komen door de be veiliging van de watertappun- ten te verbeteren. Zo zijn er meetsystemen ontwikkeld die voorkomen dat mensen in con tact komen met te heet water. „De sector wordt echter niet al leen geconfronteerd met een te kort aan mensen, maar ook met een gebrek aan geld." (Advertentie) n Dit staaltje van Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. ^«/Ooslburg/Middelburg, Juwelier 't Goudoppertje 's-Gravenpolder, Juwelier Walhout, 47a Terneuzen' Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Ad Verheij (47) uit Hoofddorp skeelert in drie weken 1100 kilometer om geld in te zamelen voor onderzoek van leukemie bij kinderen. foto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - Zijn tocht voert hem langs alle provinciehoofdsteden van Ne derland. Ad Verheij (47) uit Hoofddorp skeelert in drie weken 1100 kilometer om geld in te zamelen voor onderzoek van leukemie bij kinderen. Gisteren kwam hij aan in Middelburg. „Ze hebben hier in Zeeland fantastisch asfalt." Ad Verheij is uitgelaten over zijn etappe als hij aankomt in Middelburg. „Of een etappe slaagt, hangt toch altijd af van het wegdek en dat is hier echt goed. Dit is een schitterende provincie, vooral de Deltawerken waren prachtig." Het z^t niet altijd mee tijdens zijn tocht. Vooral tijdens zijn rit door Friesland, was het weer bar en boos. „De etappe op Eer ste Pinksterdag was echt de zwaarste tot nu toe", vertelt Verheij. „Het stormde en regende hard. Op een gegeven moment moest ik zelfs stoppen, omdat er een boom over de weg was gewaaid." Toch heeft de Noord-Hollander geen mo ment overwogen om het op te geven. „Ab soluut niet. Ik geniet van elke meter. Soms is het wel even zwaar, maar dan ga je toch relativeren. De kinderen die leukemie hebben gekregen, hadden geen keus. Zij kregen die ziekte zo maar. Ik heb een vrije keuze. Wat is er mooier dan elke dag lek ker skeeleren 9 Iedere dag is weer slag room op de pudding." Sportieve prestatie Vorig jaar mei constateerden artsen van hett Emma Kinderziekenhuis AMC in Am sterdam leukemie bij het 9-jarige zoontje van VerheijIn de dagen en nachten die hij doorbracht bij zijn zoontje in het zieken huis, kwam Verheij op het idee een spor tieve prestatie neer te zetten om geld in te zamelen voor onderzoek naar leukemie bij kinderen. Na overleg met vrienden be sloot hij een skeelertocht door Nederland te maken. Hij zocht contact met ex-schaatscoach Henk Gemser. Die stelde een trainings programma voor hem op als voorberei ding op de tocht. „Ik trainde zes keer per week, terwijl mijn werk gewoon door ging. Daar heeft mijn gezinsleven toch wel onder te lijden gehad. Ik was er niet echt vaak voor mijn gezin." Ad Verheij hoopte van tevoren een half miljoen gul den op te halen met zijn skeelertocht. Hij is nu ruim over de helft van het bedrag, maar denkt niet dat hij de 500.000 gulden gaat halen. „Dat is ook niet erg. Ik ben ab soluut niet teleurgesteld. Vorig jaar had ik namelijk nog niets." Verheij is tevreden over de manier waarop zijn skeelertocht tot nu toe is verlopen. „Het is alles wat ik van tevoren gehoopt had: mooi weer, goede wegen en geen on gelukken." Vrijdag finisht Ad Verheij in de Amsterdam Arena. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel houdt vrijdag 28 september een symposium over de effecten van de Westerschel- detunnel op het vestigingskli maat in Zeeland. Tijdens die studiedag worden er ideeën en projecten gelanceerd, die de provincie een nieuwe economi sche impuls moeten geven. Het symposium is een vervolg op het onderzoek 'Zeeland na de tun nel' dat vorig jaar is gehouden. Uit dat onderzoek - gehouden onder 275 bedrijven - bleek dat ondernemers in de sectoren in dustrie, horeca en vervoer uiter mate positief waren over de komst van de Westerschelde- tunnel. Deze bedrijven gaan er van uit dat er in de sectoren waarin zij werkzaam zijn aan zienlijke kostenvoordelen te be halen zijn met de tunnel, door dat het transport efficiënter kan worden geregeld. Ook verwach ten zij beter aan personeel te kunnen komen. In de sectoren bouw, handel en dienstverlening is men bedui dend minder geestdriftig en wordt gevreesd dat de nieuwe verbinding leiden zal tot een verheviging van de concurren tie op de regionale markten. De centraal gelegen regio's in Zee land (Goes en Terneuzen) zullen het meest profiteren van de tun nel, terwijl het bedrijfsleven verder van de tunnel af en slechts bereikbaar over een ma tig regionaal wegennet proble men verwacht. Jaarverslag Een en ander valt te lezen in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel in Zeeland over het jaar 2000. De Kamer heeft - fi nancieel gesproken - een rede lijk jaar achter de rug. De jaar rekening kon worden afgesloten met een batig saldo van 203.000 gulden, 33 mille meer dan in 1999. De afgifte van het aantal exportdocumenten steeg fors. In 1999 was de mislukte aardap peloogst er grotendeels voor verantwoordelijk dat er slechts 4819 exportcertificaten afgege ven werden. Vorig jaar waren dit er 8583. Een verdubbeling. In het jaar 2000 werden er in Zeeland 27 faillissementen ge registreerd, 22 minder dan een jaar ervoor. Daar staat tegen over dat 913 ondernemers hun werkzaamheden staakten, dat waren er 8 8 meer daninl999. Op het gebied van de belangen behartiging ijverde de Kamer vooral voor betere weg- en spoorverbindingen, de tunnel bij Sluiskil en de aanleg van een multimodaal bedrijventerrein aan de Zeeuws-Brabantse rand. Dat werk wordt dit jaar gecon tinueerd. Daarnaast wil de Ka mer komen tot een versterking van de relatie tussen de Zeeuw se en Vlaamse havens en Rotterdam. Het jaarverslag, het symposium en de beleidsvoor nemens komen aan de orde tij dens een vergadering van het al gemeen bestuur van de Kamer donderdag 14 juni in Vlissingen. De bijeenkomst in hotel Arion begint om 16.00 uur. BORSSELE - Vanuit Borssele zijn gisterende voorlopig laatste kerntransporten vertrokken. In juli en augustus wordt geen kernafval vervoerd. De politie heeft dan al haar personeel no dig voor het toeristisch hoogsei zoen. In september worden de maandelijkse transporten her vat. De kerntransporten van Borsse le naar Frankrijk en van Dode- waard via Vlissingen-Oost naai Engeland zijn zonder opont houd vertrokken. Protestacties van milieuorganisaties en actie groepen als Greenpeace, WISE International en Onkruit Ver gaat Niet bleven uit. Onkruit verlegde haar aan dacht naar Den Haag. Daai vond in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een symposium plaats over kerntechniek. De actiegroep blokkeerde begin van de middag de toegang var het gebouw. Deelnemers aan het symposium moesten over de ac tievoerders heen om het gebouw te betreden. Nadat zij binnen waren, maakte Onkruit zelf een einde aan de blokkade. De kerncentrales in Borssele en Dode waard hebben het afgelo pen half jaar maandelijks afval afgevoerd naar opwerkingsfa brieken in respectievelijk Cap la Hague en Sellafield. In de zo mermaanden vinden geen transporten plaats. In septem ber weer wel en vanaf dan zuller maandelijks treinen, vrachtwa gens en schepen worden ingezel om afval weg te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17