a Violiste Janine Jansen speelt muziek intuïtief PZC B The Paladins wild en funky Muziek 11 Straattheater Doetinchem This Beautiful Mess exponent van emo-pop woensdag 13 juni 2001 zie informatie elders op deze pagina 13 t!m 19 juni WOENSDAG Bluessessie De Blues Sessie band treedt op. Met de vaste kern van de Blues Sessie band speelt dit keer bas sist Frank Faber mee. Het programma is zoals altijd onvoorspel baar, maar er wordt zeker akoestische en elektrische blues ge- Jazz-eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur Bi DONDERDAG Beautiful Mess Popgroep This Beautiful Mess geeft een instore-optre- den. This Beautiful Mess heeft veel Zeeuws bloed. De vier bandleden omschrijven hun repertoire als 'emopop'. Popspeciaalzaak De Waterput, Middelburg, 17.00 uur Grootkoor Zeeland Het Grootkoor Zeeland treedt op met The Romanian Gypsy Quintet. Het projectkoor bestaat uit ruim 250 leden uit de hele provincie. Tijdens het concert worden bekende koorwerken en opera- en musicalfragmenten gezongen. Het koor wordt begeleidt door pianist Rob van Dijk en het Roemeense zigeunerorkest The Ro manian Gypsy Quintet. Grote Kerk Veere, 20.00 uur VRIJDAG VU-Orkest Het Amsterdamse VU-Orkest geeft een concert. Het amateur-symfonieorkest staat onder leiding van Daan Admiraal. Violiste Janine Jansen soleert tijdens dit concert in het Vioolconcert van Britten. Daarnaast speelt het orkest de Zesde symfonie van Gustav Mahler. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 20.15 uur ZATERDAG Fanfarefestïval In verband met het 80-jarig bestaan van muziekvereniging Vee re's Genoegen wordt het Walchers Fanfarefestival gehouden. De volgende orkesten verlenen medewerking: Eéndracht Maakt Macht uit Serooskerke; Luctor et Emergo uit Zouteland; ONDA en Jong ONDA uit Nieuwen Sint Joosland; Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg; Jeugdorkest Vlijt en Volharding; Veere's Genoe gen uit Veere. De optredens worden beoordeeld door Arie Stolk. Het Groot Walchers Fanfareorkest, bestaande uit muzikanten van de fanfa reorkesten die deze dag hebben opgetreden, staat ook op het programma.Deze dag zal de CD van Veere's Genoegen worden gepresenteerd. S' avonds 18.00 -19.00 uur) is er een wandelend optreden van de Original Zealand Streetparade Jazzband door de straten van Veere, gevolgd door een optreden van fanfareor kest De Hoop uit Stellendam in de kerkte Veere (19.30 uur). Daar na een gezellig samenzijn met muzikale medewerking van de Original Zealand Streetparade Jazzband (21.30 uur). Grote Kerk Veere, 11.30 uur Westerscheide Big Band De Westerschelde Big Band geeft een openlucht concert. Het van oorsprong Terneuzense orkest bestaat inmiddels zeven jaar. De 18-koppige formatie is een op traditionele leest ge schoeide big band. Gisela Hermus is de vaste zangeres. Het pro gramma loopt uiteen van de 'layd-back-Basie' tot snelle tempi en jazz-waltz. Markt, Terneuzen, 14.00 uur Multiple Voice Het vocaal kwartet Multiple Voice treedt op. Het kwartet bestaat uit sopraan Lonne Smit, alt Marja de Waard, tenor Rien Westdorp en bas Jan Wortelboer. De leden van het ensemble zijn ervaren koorzangers. Ze ontvingen in 2000 de eer ste prijs van de Middelburgse Volkorendag. Het repertoire be staat uit muziek uit de Renaissance met uitstapjes naar andere muziekperiodes en -stijlen, als de combinaties van muziek en tekst het gezelschap aanspreekt. Brasserie De Drukkery, Middelburg, 14.30 uur SCcsorconcerft Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft een concert. Het Ensemble, een semi-professioneel kamerkoor, staat onder leiding van Kees van Eersel. Op het concertprogramma staan motetten uit de 16-de en 17-de eeuw uit het Duitse en Latijnse taalgebied en wereldlijke koorwerken zoals oud-Franse chan sons, madrigalen van Monteverdi en partsongs van Purcell tot Parry uit de romantische Engelse traditie. Van Eersel verzorgt op clavecimbel de continupartijen en improviseert op het histori sche Lindsen-orgel. Kleine Kerk, Veere, 20.15 uur Byzantijns Koor Het Zeeuws Byzantijns Koor Sretsenije geeft een concert. Het koor brengt een programma met Russisch Byzantijnse kerk muziek en Russische en Oekraïnse volksliederen. De solo's wor den onder anderen vertolkt door sopraan Saskia Gerritsen. Ver der treden als solist op de sopraan Mieke van Beek, de bassen Cor Koens, Sacha Koens en Gerard Wortman en de tenoren Kees-Jan de Bruijne, Martin van Bijsterveld en Pieter Paul Ep- pings. Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.15 uur Handsome 3Some De Rotterdamse groep Handsome 3Some treedt op. De driekoppige band zoekt een mixtussen gitaarrock en dance. Centraal staan de liedjes van frontvrouw Arjo. De Piek, Vlissingen, 21.00 uur ZONDAG Manhuistuinconcert Jeugdorkest Euphonia concerteert in de serie Manhuistuincon- certen. De jonge muzikanten staan onder leiding van Harry Bosch. De gespeelde muziek is vlot en modern. Bij slecht weer wordt uitge weken naar de Grote Kerk. Manhuistuin, Goes, 12.00 uur Elancore Het Vocaal Ensemble Elancore geeft een concert. Het Barokensemble Padovana verleent medewerking. Het eer ste deel van het concert bestaat uit religieuze muziek van onder anderen Vivaldi, Purcell en Buxtehude. Daarna zal de natuur de hoofdrol spelen. Vlinders, forellen, ganzen, vogels en krekel ko men muzikaal aan bod. Organist Jos Vogel completeert dit ge deelte met een orgelimprovisatie. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 15.00 uur PHeïimftje Essen Jazzformatie Pleintje Essen geeft een concert. Pleintje Essen bestaat uit drummer Kris van Meel, basgitarist Ed dy Jansen, gitarist Marcus Halver en toetsenist Sjaak Lammers. De groep brengt eigentijdse jazz met een knmipooge naar diver se aan jazz verewante stijlen. Jazzeetcafé Desafinado, Middelburg, 15.00 uur Zeeuws Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest en Haagse Jeugdensemble Viotta concerteren Het Jeugdorkest is een provinciaal symfonie-orkest voor kinde ren vanaf 12 jaar. Tijdens het concert wordt het resultaat worden gepresenteerd van de eerste uitwisseling van beide ensembles. 0p het podium is een orkest te zien en te horen van ongeveer 100 kinderen. Viotta en hetZeeuwse gezelschap zullen zowel samen als apart musiceren. Er worden stukken gespeeld van Vivaldi, Rossini, Brahms, Bernstein, Grieg en Gershwin. •Concert en Gehoorzaal, Middelburg, 15.15 uur Paladins Het trio The Paladins combineert rockabily en country. Het uit San Diego afkomstige driemanschap heeft vorige maand het nieuwe album Palvoline no 7 gepresenteerd. •Porgy&Bess, Terneuzen, 15.30 uur Jaap van Zweden noemde haar het grootste talent van de nieuwe violistengenera tie, de Avro heeft haar uitge kozen als boegbeeld voor klassieke muziek. De 23-ja- rige Janine Jansen uit Soest voelt zich het best „en het meest volwassen" wanneer ze speelt op het podium. Vrij dag 15 juni soleert ze in het Vioolconcert van Britten tij dens een concert van het VU- orkest in Middelburg. door Joke Dame Janine Jansen studeerde aan het Utrechts Conservatorium bij Philip Hirschhorn en Charle- s-André Linale. Sinds ze in 1999 haar einddiploma Uitvoe rend Musicus haalde met de hoogste onderscheiding neemt ze nog wel eens een les. Van Her man Krebbers bijvoorbeeld, bij wie ze het Tsjaikovski vioolcon cert voorspeelde. Zo gaat ze naar verschillende violisten van naam. „Iedereen heeft zo zijn eigen manier om zo'n stuk te spelen en die kunnen ze je meedelen. Van Krebbers kreeg ik heel veel te horen Maar je moet daarnaast wel zelf blijven nadenken en je eigen interpretatie geven. Een stuk werkt namelijk niet bij ie dereen hetzelfde." Ze was zes toen ze begon met vi ool. Haar vader Jan Jansen is or ganist in de Domkerk, haar moeder zingt, en ook haar broers deden aan muziek. Dus wilde ook zij een instrument en dan het liefst net als haar grote broer de cello. Maar het leek haar ouders beter een ander in strument te kiezen zodat ze makkelijker konden samenspe len, en zo werd het de viool. Die keuze bleek een schot in de roos. Ze kwam al gauw in de vioolta- lentklas van Coosje Wijzenbeek terecht en won onverwacht als jongste deelneemster de Iordens Viooldagen. Op het conservatorium waar Hirschhorn en Viktor Lieber- mann de toon zetten werd ze op geleid in de traditie van de Rus sische school, hoewel Janine Jansen zegt niet precies te weten wat ze daaronder moet ver staan. ,,Ik benader de muziek allereerst intuïtief. Muziek is voor mij vooral gevoel en het Janine Jansen met een van haar twee Stradivariussen: „Ik benader de muziek allereerst intuïtief." foto Leonard Fëustle overbrengen van emoties. Er zijn ook musici die helemaal gaan voor de architectuur van een stuk, maar structuren zeg gen mij minder. Tuurlijk, hoe een stuk in elkaar zit is belang rijk, maar gevoel en emoties zijn voor mij het allerbelangrijkst." Praten over muziek zegt ze so wieso niet zo goed te kunnen, of liever gezegd, dat wfl ze niet. „Het is goed om globaal te we ten hoe een stuk in elkaar zit, maar om de vorm helemaal uit te pluizen dat ligt me niet. Spéél het nou maar gewoon een keer, dan kom je er wel achter hoe het werkt, hoe je het wil fraseren en waar het naar toe gaat. Zo denk ik erover." Haar viool, een Stradivarius uit 1727, heeft ze sinds september vorig jaar. Het is het een samen gesteld instrument: het boven blad is van een iets vroeger exemplaar en dat is rond 1900 gelijmd op een instrument uit 1727. Maar beide instrumenten zijn van Stradivarius. „Ik heb er dus eigenlijk twee! Dit instru ment paste meteen bij mij. Het voldoet helemaal aan mijn klankideaal en ik wist het ei genlijk meteen: dit is mijn in strument. Het is heel anders spelen. De klank is niet alleen mooi, met veel meer bovento nen, maar je kunt er ook veel meer op. Wat je wil dat er als klank uitkomt, dat komt er ook uit, zo'n instrument werkt mee. En dat geeft weer zelfvertrou wen. Of het een hij is of een zij? Ik weet het niet, dat vroeg laatst ook al iemand. Maar ik weet het echt niet. Het is een hij én een zij." VU-Orkest met Janine Jansen Concert- en Gehoorzaal Mid delburg, vrijdag 15 juni, 20.15 Het aantal veren dat The Paladins in de loop van hun vijf tienjarige bestaan in hun achterste geduwd kregen vanuit de gitaar-vakpers en door muziekrecensenten is al lang niet meer te tellen. En wanneer het gerenommeerde blad Guitar Player je als band dan ook nog het predikaat wild, funky and menacing meegeeft, schept dat verwachtingen. door Barend Pelgrim Die druk schijnt de leden van de Paladins echter allerminst te deren, integendeel. Want de drie heren lijken er een sport van te maken om zo vaak als enigszins mogelijk is op de planken te staan. Slechts weinig groepen of artiesten presteren het om ge middeld tweehonderd maal per jaar te concerteren, en dan ook nog - avond aan avond - een vlammende performance bij weg te geven. Terecht gaven ze in 1996 hun li ve album de titel Million Mile Club mee, gezien het aantal ki lometers dat er ondertussen is afgelegd van concert naar con cert. De groep heeft inmiddels zeven platen uitgebracht, waarvan de laatste release dateert van vori ge maand, de cd Polvoline no. 7. Dit album onderstreept de kracht van The Paladins als groep: alles draait om no- nonsense rock 'n roll met i"aak- vlakken naar blues, jazz, rocka billy en country. Volgens frontman en gitarist Dave Gonzales toont de band met Polvoline bovendien aan dat ze trouw zijn gebleven aan hun drie basisprincipes: kwali teit, integriteit en traditie. Dat heeft The Paladins niet al leen een grote schare fans bezorgd, maar ook voor veel krediet gezorgd onder collega muzikanten. Ze toerden onder meer met blues-geweldenaar Stevie Ray Vaughn, met de tex- mex band Los Lobos en de f eest- groep The Fabulous Thunder- birds. Anno 2001 concerteren The Pa ladins weer in hun originele be zetting uit hun high school-ja ren. Na hun tournee in 2000 werd de plek van bassist Jaz- The Paladins: combinatie van rockabilly en country. dewski ingenomen door groeps- lid van het eerste uur Thomas Yearsly. Zanger/gitarist is nog steeds Dave Gonzales, terwijl de stek achter de drums wordt in genomen door Brian Fahey. Het trio wordt gecompleteerd door een fenomeen op toetsen, de 21- jarige Micah Hulsher. Deze laatste speelde ook mee op het meest recente album. Wat dit betekent voor de live-optredens is zondag 17 junitezieninPorgy Bess in Terneuzen. Dan valt namelijk te zien en te horen dat er na 15 jaar en meer dan één miljoen kilometer toeren nog geen enkele sleet zit op The Pa ladins. Concert The Paladins: zondag 17 juni om 15.30 uur in Porgy Bess, Lange Noordstraat in Ter- door Jennifer Faasen Niet minder dan 112 artiesten uit binnen-en buitenland ma ken komend weekeinde hun opwachting op het straatthea terfestival BuitenGewoon in Doetinchem. Vrijdag, zaterdag en zondag zullen er op het Si- monsplein in het hartje van de stad en op festivalterrein De Bleek in totaal 77 voorstellin gen te zien zijn. Het zijn ver rassende acts, snelle flitsen of complete uitvoeringen, varië rend van poppentheater tot slapstick, van ballet op stelten tot een voorstelling op een bootje op de Oude IJssel. In het Luminaxlum kun je op volkomen legale wijze high worden, zonder dat je zelfs maar een plakje spacecake hebt genuttigd. Het psychede lische sfeertje in dit architecto nisch hoogstandje is daar de bet aan. Daglicht kietelt het plastic en transformeert elke ruimte tot een ander stukje van de regenboog. De uitbundige kleurenpracht, de superzachte materialen en het trilpudding- effect maken dat je als bezoe ker in een soort tweede werke lijkheid stapt. Dwalend en dromend door het gangenstelsel van het 650 vier kante meter grote bouwwerk waan je je in een andere we reld. Waar dan wel? In ieder geval niet in Doetinchem, de stad die tijdens het straatthea terfestival BuitenGewoon op 15, 16 en 17 juni onderdak biedt aan het Luminarium. Het bouwsel (43 meter lang, 24 meter breed en 8 meter hoog) domineert volledig de horizon. Als een kakelbont luchtkasteel staat het drie dagen te pronken op het festivalterrein De Bleek. Bezoekers kunnen er tegen be taling van een tientje en na het uitdoen van hun schoenen rondhuppelen, loungen, snoe- zelen en zweven. Alles mag be halve springen. In een Lumina rium worden je dromen vertaald naar de wereld van de werkelijkheid. De bedoeling is dat je, eenmaal over de drempel, in een warm bad vol magie en toverkracht stapt. Al met al een sprookjes achtig geheel voor volwasse nen èn kinderen, vandaar dat er ook voordelige familiekaar- ten over de toonbank zullen gaan. Geluid speelt een belangrijke rol; niet voor niets wordt het Teletubbie-bouwwerk geaffi cheerd als 'The sound genera tion'. Geluiden vinden door het immense gangenstelsel hun weg naar buiten. Strange Fruit Ook Doetinchem heeft hoge verwachtingen van deze 'mooie wereld waar de illusie hoogtij viert'. Maar het Luminarium is slechts een van de facetten van het straattheaterfestival Bui tenGewoon. Vrijdagavond gaat het driedaagse spektakel van start met de première van 'The Spheres', het nieuwe stuk van de Australische groep Strange Fruit. Met deze voorstelling over de relatie tussen mens en aarde leggen de Australiërs een link tussen de beeldende kun sten enerzijds en circus, dans en theater anderzijds. Poëzie en humor komen in 'The Spheres' uitgebreid aan bod. Verder staan onder meer de ani maties van Pa ulo Mayka, de Ousmans Fanfare (met een dansbare mix van West-Afri kaanse ritmes en westerse melo dieën), de theatergroep Zonder Olga (met een bruiloft in een tent) en de drumband Tambora (drummen op alles wat los en vast zit) op het programma. Douk Douk speelt het stuk 'Me ziel(over de dood als fenomeen) op een bootje dat aan de Oude IJssel ligt afgemeerd. De bezoe ker bepaalt na afloop van deze 'komedie des doods' zelf wat hij voor zijn kaartje wil betalen. Straattheaterfestival Buiten- Gewoon in Doetinchem, 15 t/m 17 juni. This Beautifull Mess: Mysterieus, somber, melancholiek, bombastisch en loom. foto Yaïre van de Griend door Jan Dirk van Scheyen De van oorsprong Vlissingse popgroep This Beautiful Mess geeft morgen, donderdag, een instore-concert in de nieuwe Middelburgse popspeciaalzaak De Waterput. This Beautiful Mess bracht in april zijn eerste single uit, getiteld Clean, en in mei verscheen het debuutal bum Falling on Deaf Ears, een cd vol sfeermuziek die invloe den verraadt van groepèn als The Flaming Lips, The Cure, Sunny Day, The Church, Real Estate, Last Days of April en Sigur Rós. Aanvankelijk beïnvloed door new wave en post grunge, is This Beautiful Mess naar eigen zeggen uitgegroeid tot een ex ponent van de emopop-stro- ming; de groep speelt indrin gende muziek die mysterieus, somber, melancholiek, bom bastisch en loom klinkt. Ka rakteristiek voor This Beauti ful Mess is het contrast tussen verstilde passages en luide, la waaiige stukken. Nu eens is de sfeer uitgesproken dromerig, dan weer intens en dramatisch. Zanger Arjen van Wijk voor ziet zijn indringende vocalen van een fikse pdrtie hartstocht en inventief drumwerk zorgt voor een passende ondersteu ning. This Beautiful Mess won op 27 mei NCRV's Popslag en bin nenkort verschijnt er een num mer van de groep op een emo- compilatie-cd die wereldwijd wordt uitgebracht door het Amerikaanse label Deep Elm. This Beautiful Mess bestaat uit Joop Flamman (gitaar), Ar jen van Wijk (zang), Axel Kab- boord (drums) en Abne Herre- bout (bas). Het optreden in Middelburg begint om 17.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11