Van de ene kant net een jongetje Pseudo-patiënt is griezelig echt Recht op waardig afscheid Angsten vragen om een precieze behandeling 7 spreekuur Jonge vrouwen met borstkanker vertellen hun levensverhaal Autisme onderschat Foliumzuur in elk ontbijt Hersenen herstellen Bloemkooloor door piercing Toekenning Van Walree Prijs Gen-test voorspelt succes medicijn Effectieve behandeling psoriasis homeopathie dinsdag 12 juni 2001 Hnor Marieke van Schie Fijn dat u zelf tijd heeft, zegt me vrouw Van Gaal als ik bij haar langs kom. ,.De assistente zei, dat u het druk heeften dat de andere dokter misschien nel even zou komen, maar nu bent u er toch zelf. Ik wil nameli jk iets persoon lijks bespreken, en ik zag er erg tegen op dat met uw collega te moeten doen. Niet dat ik haar niet goed vind, ze is kundig en een aardige dokter. Maar u kent me al zo lang als ik bi j u in de prak tijk ben. Dat maakt het gemakkelij- Wezijn intussen naar binnen gelopen, en ze nodigt me uit plaats te nemen in deserre. Ze zat kennelijk te lezen, zie ik aan het boek dat opengeslagen op de tafelligt. „Ik haal even wat te drinken", zegt ze. Samen even wat gebruiken maakt een gesprek soms gemakkelij ker. Het breekt het ijs. Zo ook hier. „Mijn zus is plotseling erg ziek gewor den, de huisarts stuurde haar door met bloedverlies in de urine, en nu blijkt ze kanker in de blaas te hebben. Zeis jon ger dan ik, we hadden altijd gedacht dat ze me zou overleven. Nooit ziek ge weest, terwijl ik zo'n krakende wagen ben. Pijntje hier, pijntje daar. Dat heeft ons erg aan het denken gezet. Mijn zus heeft een levenstestament opgesteld, de huisarts heeft haar daarbij gehol pen. Ze wil namelijk geen levensver lengende ingrepen, als die haar niet meer genezen kunnen. Nu wil ik zo iets ook met u regelen." Mevrouw Van Gaal zwijgt en kijkt me verwachtingsvol aan. Het is een in drukwekkend verhaal. Mevrouw Van Gaal is weduwe, haar man heeft ze een paar jaar geleden verloren aan een hartinfarct. Ze heeft geen kinderen, haar zus woont in een andere stad, maar kwam regelmatig bij haar loge- ren. Zo heb ik haar leren kennen. Als er eens een kleinigheid was, kwam ze mee naar mijn spreekuur'. Ze hebben samen een hechte band. Dit moet een ingrijpende periode zijn voor mevrouw Van Gaal, en kennelijk heeft dit haar ook geconfronteerd met haar eigen situatie. „Zoals u weet heb ik geen kinderen, ik wil graag de zeker heid, dat ik gerespecteerd word in mijn wensen ten aanzien van het afzien van behandeling in een uitzichtloze situa tie. Geen euthanasie, maar waardig af scheid nemen. Hoe regel ik dat?" Ik leg haar uit, dat er een officieel opge stelde verklaring aan te vragen is bij de vereniging van euthanasie, waarbij on derscheid gemaakt wordt tussen actie ve levensbeëindiging en het afzien van behandeling, met als doel het lijden niet te verlengen. Zo'n verklaring kan ze tekenen en bij mij inleveren, dan be waar ik dat in haar dossier. Zelf moet ze dan ook een exemplaar bewaren en er eventueel een geven aan een familielid of de notaris. Een jjaar weken later belt ze. of ik deze week nog in haar buurt kom. De verklaring is gekomen. En ze heeft hem ingevuld. Opnieuw bespre ken we wat ze wil en ik kijk of ze het goed heeft geformuleerd. „Ik heb het besproken met mijn zus en haar zoon. Mijn zus is nu bedlegerig, maar ik kan nog goed met haar pratenHet geeft ons beiden rust, dat we mogen kiezen voor een goede kwaliteit, zonder ingrepen in ons leven. Ik weet wel dat iedereen zelf moet bepalen hoe hij of zij het wil. Maar nu we het geregeld hebben, kunnen we weer genieten van alle dagen die ons gegeven zijn." Met het kostbaar document in mijn zak, vertrek ik. Ze zwaait me uit. „De volgende keer probeer ik weer naar de praktijk te komen, maar ik vind het fijn dat we dit thuis hebben kunnen bespre ken. Daar voel ik me vertrouwd. Ik ga nu met een gerust hart de toekomst te gemoet." GPD Marieke van Schie is huisarts doorCorine van Zuthem GRONINGEN - Het aantal jon ge vrouwen met borstkanker is in de afgelopen jaren toegeno men. Mogelijke oorzaken zijn de hogere leeftijd waarop vrouwen hun eerste kind krijgen en het vergeleken met vroeger gerin gere kinderaantal. Onlangs ver scheen Stuk, het relaas van acht jonge vrouwen met borstkan ker. Een aangrijpend boek over doodsangst, onbegrip van de omgeving en de gevolgen van een amputatie. Neillwas 23 jaar toen er voor het eerst een stukje uit haar borst werd weggehaald. Het was goedaardig, zeiden ze in het zie kenhuis. Zes jaar later voelde ze weer iets. Volgens haar arts hoefde ze zich niet druk te ma ken. „Het zou wel littekenweef sel zijn. Bovendien, op mijn leeftijd een tumor? Nee, daar was ik echt te jong voor. Maar mijn intuïtie sloeg alarm. Na drie maanden ben ik expres naar de vervanger van mijn huisarts gegaan. Toen kreeg ik een verwijzing." Het bleek in derdaad om een kwaadaardige tumor te gaan. „Volgens de art sen zat het gezwel er al een jaar of zes. Dus vanaf mijn drieën twintigste." Na twee borstbesparende ope raties moest NeiH alsnog een amputatie ondergaan. Hoewel het ziekenhuis het aanvankelijk weigerde, wilde ze ook haar tweede, gezonde borst laten af zetten. „Eén borst, dat was voor mij geen vrouwelijkheid en die tweede borst voelde trouwens ook niet goed meer. Ik dacht: weg ermee, je maakt me ziek, je maakt me dood, ik wil je niet meer." Ze kreeg veel steun van haar jongere zusje en van een collega, maar haar man liet het afweten. Het leidde uiteindelijk tot een echtscheiding. „Mijn man vond me niet meer perfect, ik was stuk en ik moest vervangen wor den. Daar kwam het op neer. Ik heb ook wel eens gezegd: sorry Jacques, dat ik kanker heb." Neill is een van de vrouwen die aan het woord komen in het on langs verschenen boek Stuk van Janneke Vonkeman. De schrijf ster interviewde acht jonge vrouwen met borstkanker. Het boek is geschreven in opdracht van dr. Wil Dolsma, radiothera peute in het Academisch Zie kenhuis Groningen. Zij werd in 1998 door borstkankerpatiën- ten en het Landelijk Contactor gaan Begeleiding Borstkanker uitgeroepen tot 'Mens achter de patiënt'. Ze mocht een bedrag van 15.000 gulden besteden ten gunste van borstkankerpatiën- ten. Ze koos voor de uitgave van een boek, waarin alle aspecten aan bod komen van borstkanker bij jonge vrouwen. Want: „Als je jong bent, net een relatie hebt, net getrouwd bent, net kinderen of nog net geen kinderen hebt, net bezig bent met een carrière en net plannen hebt gemaakt voor de invulling van je verdere leven, is het des te moeilijker je leven in duigen te zien vallen", schrijft Dolsma in het voor woord. „Plotseling sta je voor beslissingen over zware opera ties, chemokuren, bestralingen en plastische chirurgie.',' Eén op de tien vrouwen krijgt borstkanker. Van hen is zo'n 20 tot 30 procent jonger dan 45 jaar. Dolsma heeft de indruk dat er de laatste jai'en sprake is van een toename van borstkanker onder jonge vrouwen. Mogelijke oorzaken voor de stijging zijn de toegenomen risicofactoren, zo als de hogere leeftijd van vrou wen bij de geboorte van het eer ste kind, de afname van het kinderaantal, het minder en korter borstvoeding geven en het op jongere leeftijd optreden van de eerste menstruatie. Alle vrouwen in Stuk krijgen de volle laag: niet alleen een kapot lichaam, maar ook totale ver moeidheid. angst, woede, schaamte, onbegrip van ande ren en depressies zijn hun deel. Miranda (39) bleek een agressie ve vorm van borstkanker te heb ben. Haar borst werd geampu teerd. „Nu ben je van de ene kant net een jongetje, dacht ik, en van de andere kant een echte vrouw.Een reconstructie wil ze niet. „Misschien ga ik wel hele maal zonder prothese lopen. Het is ook eigenlijk idioot. Een VELDHOVEN - Autisme komt vaker voor dan medici aannemen. Precieze cijfers zijn niet bekend, maar in Ne derland hebben naar schat ting 40.000 tot 60.000 men sen deze kwaal. Prof. dr. M. Haveman heeft dat vrijdag in Veldhoven tij dens het eerste wetenschap pelijke congres over autisme verklaard. Volgens Haveman is het aantal autisten in het verleden onderschat en is er door een wijziging in de ma nier van diagnosticeren sprake van een forse stijging. De hoogleraar stelde vast dat de overheid autisme deson danks niet als een zelfstandi ge handicap erkent. Hier door kunnen ouders en verzorgers geen beroep op zorgbudgetten doen. De Ne derlandse Vereniging voor Autisme heeft in een brief aan staatssecretaris Adel- mund geschreven dat veel kinderen buiten de boot drei gen te vallen. Ze zijn soms „te moeilijk" voor het reguliere onderwijs, aan de andere kant zijn ze vaak „te dom of te goed" voor een speciaal schooltype. Steeds meer ou ders melden dat hun kind niet terecht kan in het speci aal onderwijs. Daardoor gaan de kinderen niet naar school. ANP Een radioloog bekijkt foto's van tumoren. foto Hans Broekhuizen/GPD doorArd Schouten UTRECHT - Mag het UMC Utrecht even voorstellen? Een pseudo-patiënt die 125.000 gul den kost en praat, lacht en jam mert als ware het een echte. Het Universitair Medisch Cen- frum schaft als eerste zieken huis in Europa een geavanceer de namaakpatiënt aan, die de vergelijking met een menselijke ziekenhuisganger op veel ter reinen kan doorstaan. Vorige week werd de patiëntensimula- tor, ook wel SimMan genoemd, gedemonstreerd op de calami teitenafdeling van het Utrecht seziekenhuis. Wisselende temperaturen? Het inbrengen van een heus infuus, desnoods gevuld? Voelen en ho ren of de patiënt nog ademt en hoe het gesteld is met zijn hart ig? Het kan allemaal. „Deze patiëntensimulator stelt ons in staat nijpende situaties bijna tot in perfectie na te bootsen." <3ijna, want de klinische erva- "ng wordt natuurlijk nooit ver vangen", legt Vivian Eijzen- hach, hoofd van de afdeling instructielab Klinische Vaar digheden uit. „Zowel voor aan komende artsen als verpleeg kundigen die bijvoorbeeld een vnsissituatie willen nabootsen, is het een uitkomst. Nu nog is het zo dat medewerkers of stu denten op elkaar oefenen, of er acterende patiënten aan te pas ^omen. Dat blijven we deels doen, maar deze simulator be- nadert de werkelijkheid veel realistischer. Welke oefenpati- ?ntlaat immers toe dat er daad werkelijk een infuus in de arm «Wdt gestoken? Daarbij heb- De simulator kan de meest afwijkende ziektes toebedeeld krijgen. ben met name studenten die op elkaar oefenen al gauw een hou ding van 'het is toch niet echt'." „Dat slaat al snel om in noncha lance. De simulator kim je sterk afwijkende symptomen geven. Dat leert iedereen - maakt niet uit hoe lang je al in het vak zit - om zich meer te focussen op die afwijkende verschijnselen. Ver pleegkundigen die op elkaar oe fenen, krijgen bijvoorbeeld haast nooit een afwijkende bloeddruk. Ze verwachten dat ook niet bij elkaar. En daarmee neemt hun alertheid afEn dat is in de medische wereld nou net iets wat je moet voorkomen." Hoe anders is dat bij de simula tor. Computergestuurd is aan te geven wat de patiënt mankeert. Tot aan de meest afwijkende ziektes aan toe. Een geperfo reerde maag is weliswaar niet zichtbaar, maar de symptomen kunnen wel geshowed worden. Daar moet de student of arts adequaat op inspelen. Eijzen- bach: „Daar ligt nu net de kracht; studenten kunnen keer op keer een bepaalde handeling overdoen, terwijl videobeelden hen achteraf precies tonen waar ze de fout in zijn gegaan. Dat voorkomt ook discussies tussen instructeurs en studenten die ontkennen een fout te hebben gemaakt. De feedback wordt veel groter. Met deze pop kun je veel uitgebreider oefenen - en dus ook fouten maken." Het grootste voordeel is dat de SimMan ook daadwerkelijk reageert op wat een arts, student of verpleegkundige doet. „Ver gelijk het met een vliegsimula- tor in de luchtvaartwereld. Je merkt het dus ook als je verkeer de handelingen uitvoert en de patiënt verliest. Sommige fou ten maak je geen tweede keer in foto An nette VI ug/G PD je leven als je er tijdens een oefe ning op wordt gewezen." Kort om, het UMC kan studie en praktijk dichterbij elkaar bren gen. Tot voor kort werden studenten na hun opleiding letterlij k in het diepe gegooid. „Als de patiën tensimulator er in september eenmaal is, mogen ze oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Zoals ook hele conversaties met de SimMan mogelijk zijn, mid dels een vooraf ingeprogram- meerde tekst of een instructeur die met de medische staf com municeert." GPD amputatie van een been of een arm is gewoon geaccepteerd. Maar een vrouw met één borst, dat moet altijd gecamoufleerd worden." Ook het schrijnende gevoel van machteloosheid dat de vrouwen soms hebben, komt aan bod. „Iedereen roept: je moet vooral genieten en leuke dingen doen. Maar ik heb helemaal geen zin om leuke dingen te doen, dacht ik in het begin. Als ik de uiterste houdbaarheidsdatum op een pot appelmoes zag, dacht ik: ik weet niet of ik er dan nog ben." Opvallend is dat vrijwel alle vrouwen slechte ervaringen met artsen hebben. Of ze werden slecht geïnformeerd, óf ze kre gen een arts tegenover zich die weinig tijd had. Corry (42) bleek uitzaaiingen te hebben in de longen. „Ik begreep het niet. Uitgezaaid, wat houdt dat in? Wat kunnen we eraan doen? Dit behoeft nog enige nabehande ling, zei de chirurg. Maar zo praat je niet over kanker die is uitgezaaid. Hij stak al na tien minuten zijn hand uit. Of ik nóg vragen had." GPD Janneke Vonkeman: Stuk - Uit geverij De Kern, f24,95. Con tactpunt Jonge Vrouwen met Borstkanker: 071-541.8868 antwoordapparaat GRONINGEN - De Groningse epidemiologe II. de Walle pleit voor het kunstmatig toevoegen van foliumzuur aan voedings middelen als cornflakes en brood. Volgens de onderzoek ster is het gebruik van folium zuur de laatste jaren toegeno men, maar niet genoeg en vooral onder hoogopgeleide vrouwen. Zwangere vrouwen kunnen met het slikken van foliumzuur ern stige aangeboren afwijkingen van het zenuwstelsel en waar schijnlijk ook hartproblemen bij hun kind voorkomen. Vol gens de Nederlandse Gezond heidsraad mag foliumzuur al leen worden toegevoegd aan producten die specifiek door de doelgroep worden aangeschaft. ..Dat is onzin", aldus De Walle. „Moet je het dan toevoegen aan augurken? Vrouwen met een kinderwens kopen helemaal geen andere pi'oducten dan 'ge wone' vrouwen." Om alle vrou wen in de vruchtbare leeftijd te bereiken, moet de Nederlandse overheid volgens De Walle het voorbeeld van andere Europese landen en de VS volgen. „Aan ontbijtproducten als cornflakes of gewoon aan meel kan prima foliumzuur worden toegevoegd", aldus de onder zoekster. Ze benadrukt dat fo liumzuur ook voor mannen geen kwaad kan. „Wat te veel is, plas je gewoon weer uit. Vrouwen die een kind verwachten, hebben 400 microgram per dag nodig, en in normale voeding zit iets minder dan de helft." De onderzoekster promoveert 18 juni aan de Rijksuniversiteit Groningen. ANP GÖTTINGEN - De hersenen van de mens hebben een veel groter vermogen om te herstel len dan tot dusver werd aange nomen. Dat hebben weten schappers zaterdag verteld op een congres over hersenen in de Duitse plaats Göttingen. De groei van nieuwe cellen is echter niet voldoende om om vangrijke schade na een beroer te of een zware epileptische aanval volledig te repareren. De mate waarin de hersenen van een individu zich kunnen her stellen, hangt volgens de onder zoekers mede af van het sociale leven van die persoon. Wie veel contacten heeft en lichamelijk actief is, kan zijn hersenen tot op hoge leeftijd flexibel houden en ziekten voorkomen. DPA DEN HAAG - 'Bloemkooloren' worden van oudsher vooral met boksen en judo in verband gebracht. Maar ook een pier cing kan tot een merkwaardig vervormd oor leiden. Britse oorartsen hebben vastgesteld dat een piercing boven in de oorschelp riskant is. Voor een dergelijke piercing moet het kraakbeen worden doorboord. Als daarbij een infectie ont staat, kan dat kraakbeen ontstoken raken. Bij onvoldoende of late behandeling kan het kraakbeen door abcesvorming ver loren gaan, waarna de oorschelp verschrompelt. Zo ontstaat het bloemkooloor. De artsen adviseren bij ontsteking een snelle en agressieve be handeling met antibiotica. Als de ontsteking niet snel voorbij is, moeten huisartsen doorverwijzen naar de specialist. In Engeland is het aantal kraakbeenontstekingen van het oor tussen 1990 en 1998 ruimschoots verdubbeld. Omdat steeds meer jongeren een piercing in het oor laten aanbrengen, wordt voor een verdere toename gevreesd. ANP AMSTERDAM - De Van Walree Prij s is dit jaar toegekend aan de gynaecoloog dr. G. Kleiverda en de dermatoloog dr. J. van Everdingen. De Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen (KNAW) kent hun de prijs toe, omdat zij medisch wetenschappelijk werk hebben gepopulariseerd. Ze moeten de prijs van 25.000 gulden met elkaar delen. Kleiverda heeft naast haar werk in het Flevo-ziekenhuis in Almere vele publicaties gemaakt om de inzichten in haar vak gebied breed te verspreiden onder collega's en vrouwen zelf. Ze schrijft ondermeer voor het tijdschrift OpzijVan Everdin- gen is adjunct-directeur van het Kwaliteitsinstituut voor de Gezondheidszorg CBO in Utrecht. Hij heeft meegewerkt aan een groot aantal populair-wetenschappelijke publicaties. De Van Walree Prijs wordt elke twee jaar toegekend. ANP GRONINGEN - Genetische testen zijn een betrouwbare mo gelijkheid om bij bepaalde patiënten te onderzoeken of een medicijn succesvol kan worden ingezet. De methode is goed koper, sneller en minder belastend voor de patiënt dan me thoden die momenteel worden gebruikt. Het moet in de toekomst dan ook mogelijk zijn per individu de werking en bijwerkingen van bepaalde medicijnen beter te voorspellen. Dat concludeert ing. W. Tamminga in een onder zoek naar genetische tests waarop hij op 18 juni promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. De vraag of een geneesmiddel bij een patiënt werkt wordt gro tendeels bepaald door erfelijke aanleg. Deze heeft invloed op de werkzaamheid van enzymen die een rol spelen bij de af braak van de medicijnen in het bloed. Daarom is het van belang om te weten of een individuele pati ent een enzymafwijking heeft Tot nu toe worden modelmedi cijnen gebruikt voor het onderzoek naar de enzymafwijking. ANP LONDEN - Er is een effectieve behandeling in zicht voor de huidziekte psoriasis. Amerikaanse wetenschappers hebben ontdekt dat het medicijn infliximab - dat sinds 1997 gebruikt wordt tegen de ziekte van Crohn en reuma - ook helpt tegen psoriasis. Patiënten die het middel bij wijze van proef kregen, hadden er baat bijHoe hoger de dosering, hoe beter het effect. Ernstige bijwerkingen constateerden de onderzoekers niet. Dat is een belangrijk voordeel ten opzichte van het geneesmiddel ciclo- sporine dat nu vaak tegen psoriasis wordt voorgeschreven Dat kan bij langdurig gebruik schade aan de nieren aanrich ten. ANP door Jacques van Dam Het heeft er alle schijn van dat er tegenwoordig meer mensen last hebben van onbestemde angsten dan een aantal jaren geleden, en daar al dan niet succesvol voor be handeld worden middels me dicatie en psychotherapie. Van oudsher heeft ook de ho meopathie zich toegelegd op de behandeling van angst. Er wordt een duidelijk onder scheid gemaakt tussen con crete angst en onbestemde angst. In het algemeen komen con crete angsten meer voor bij kinderen en onbestemde angsten vaker bij volwasse nen. Concrete angst is een onprettig gevoel dat ontstaat door een aanwijsbaar gevaar of dreiging. De patiënt is zich hier bewust van en zal probe ren zich hiervoor te bescher men of de situatie waardoor de angst ontstaat te omzei len. Om enkele voorbeelden te geven: de patiënt die last heeft van hoogtevrees zal grote hoogten vermijden. Hetzelfde geldt voor de pati ent die bang is in de lift, hij zal de trap nemen. Een groter probleem vormt de onbestemde angst. Dit on prettige gevoel ontstaat als antwoord op een inwendig onbekend gevaar of dreiging. Dit kan gaan om spanning, angst en paniek. Hij kan de angst niet benoemen en hij kan zich er niet voor bescher men. Ziekten Onbestemde angst komt vaak voor in combinatie met concrete angst. In de homeo pathie wordt altijd gezocht of er een aanleiding of oor zaak is voor de klachten waar de patiënt last van heeft. Aan angst kunnen heel wat organische ziekten ten grondslag liggen, zoals schildklierproblemen, dia betes, alcoholisme en drug verslaving. Anderzijds kan angst ook heel wat lichame lijke klachten uitlokken. U zult begrijpen dat de ho meopathische medicatie daardoor totaal verschillend kan zijn. Een voorbeeld: een angstige patiënt kan hoge bloeddruk krijgen en daar door hoofdpijn. Een patiënt met hoge bloeddruk kan hoofdpijn krijgen en daar door angstig worden. In het eerste geval kan Arsenicum een goed resultaat geven en in het tweede geval is Glonoi- num (nitroglycerine) te over wegen. De onbestemde angst voelt de patiënt soms in het gehele lichaam of vooral op één plaats. Dit kan belangrij ke informatie zijn voor de be handelende homeopaat om een juiste medicatie te kun nen voorschrijven. De ene patiënt wordt duizelig van de angst, de andere rusteloos en de derde begint te beven. Of de patiënt kan bang zijn om flauw te vallen of krijgt hart kloppingen. Sensatie De aanleiding kan voor al de ze patiënten dezelfde zijn. Angst die ontstaat waar veel mensen bij elkaar zijn, zoals in een stadion, de bioscoop of de supermarkt. Maar afhan kelijk van de lichamelijke sensaties kan het homeopa thisch voorschrift voor elk van deze patiënten verschil lend zijn. De angstigste patiënt is hij die Arsenicum nodig heeft. Maar ook Calcium carbonaat (kalk), Phosphorus (fosfor) en Argentum nitricum (zil- vercarbonaat) worden regel matig met succes voorge schreven. Oude mensen die 's avonds angstig worden in bed en daardoor slapeloos zijn, kunnen baat hebben bij Ambra grisea (grijze amber), vooral als dit probleem zich voordoet na een avond van veel praten en kletsen. Als de angst opkomt als de patiënt alleen is, valt te denken aan Arsenicum, Phosphorus en Kalium carbonicum (ka- liumcarbonaat). Homeopathie kan zeer suc cesvol zijn bij de behande ling van zowel concrete als onbestemde angst. Maar ook hier geldt dat, om wat voor redenen dan ook, niet ieder een baat zal hebben en wel licht beter zal reageren op een andere therapie. Jacques van Dam is klassiek homeopaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7