PZC Strijd in Macedonië opgeschort McVeigh kijkt nabestaanden nog één keer aan en sterft Ministers Peres en Shaath zien vredeskansen Midden-Oosten Duitsland dreigt Fransen met energieoorlog Brussel blijft bij het akkoord van Nice van Ierland na nee Schoner klimaat kost Europa niet veel extra Washington schrapt bijdrage aan Iraakse oppositie Rebellen beloven staakt-het-vuren regering te eerbiedigen Blair vervangt omstreden staatssecretaris Keith Vaz EU onderzoekt prijs dvd's Geboorte verlof Franse vaders China strenger voor Falun Gong Rechter keurt massagraf goed Mensheid tast Noordpool aan Dader bloedbad Japanse school wilde doodstraf dinsdag 12 juni 2001 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenig de Staten hebben de financië le hulp aan de Iraakse opposi tie stopgezet, totdat de resulta ten bekend zijn van een onder zoek naar wat er met eerder geschonken bijdragen is ge beurd. Het onderzoek is op 4 juni be- gonnen en zal verscheidene weken duren. De Verenigde Staten hebben begin vorig jaar ruim 275.000 dollar (717.000 gulden) over gemaakt aan het Iraaks Natio naal Congres (INC), dat in Lon den is gevestigd. In september volgde een bedrag van 4 mil joen dollar (10,4 miljoen gul den). Hel was bestemd voor kantoren van de oppositie in het Midden-Oosten, een krant en de voorbereiding van een zender. In het INC zijn allerlei groepen vertegenwoordigd, zoals Koerden en soennitische en sjiitische moslims. Volgens Francis Brooke, advi seur van de Amerikaanse rege ring voor Irak, gaat het om een routinecontrole, die altijd wordt gehouden bij organisa ties die voor de eerste keer geld van de Amerikaanse regering hebben ontvangen. Als blijkt dat het geld goed is besteed, kan het INC rekenen op een be drag van 22 miljoen dollar (57 miljoen gulden). Binnen de Amerikaanse rege ring bestaat onenigheid over de effectiviteit van het INC. Sommige ambtenaren van het ministerie van Defensie willen het INC militaire hulp bieden. Het ministerie van Buiten landse Zaken is terughouden der. Daar wordt getwijfeld aan de geloofwaardigheid van de organisatie, omdat de opposi tie tegen Saddam Hussein sterk verdeeld is. RTR/AFP van onze redactie buitenland SKOPJE - De etnisch Albanese rebellen van het Nationale Be vrijdingsleger U£K hebben gis teren beloofd een door de Mace donische regering ingelaste gevechtspauze te respecteren. De regering kondigde aan het begin van de middag een tijde lijk staakt-het-vuren aan om in het strijdgebied vastzittende burgers te evacueren en om de watervoorziening van de stad Kumanovo te kunnen herstel len. De rebellen zullen tot van middag twee uur hun wapens laten rusten. Kort tevoren was een ultimatum van de rebellen afgelopen Die hadden gedreigd civiele doelen in en bij de hoofdstad Skopje, waaronder de luchthaven, rege ringsgebouwen en een raffina derij, met zwaar geschut te be stoken als de regeringstroepen niet zouden ophouden met hun offensief in het noorden van het land. Het is niet duidelijk of de rebellen over wapens beschik ken waarmee zij vanuit hun bol werk, het dorp Araeinovo, hun dreigement kunnen uitvoeren. Artillerie Het regeringsleger was sinds eind vorige week bezig met een offensief tegen de rebellenstel- lingen. Gisterochtend hadden de strijdkrachten de aanvallen op de dorpen in de omgeving van Kumanovo nog hervat met tanks en artillerie. Er vielen ze ker één dode en vijf gewonden onder de burgerbevolking, deel de een rebellenwoordvoerder mee. Maar rond de middag kondigde een woordvoerder van de strijd krachten aan dat de strijd tijde lijk zou worden opgeschort. Een adviseur van president Trajk- ovski benadrukte dat het staakt-het-vuren beslist niet moet worden gezien als een te gemoetkoming aan de rebellen om hen te weerhouden van aan vallen op Skopje. Het U£K houclt met naar schat ting zevenhonderd tot duizend mensen Araeinovo bezet, niet ver van het vliegveld van Skop je. De rebellen hebben bij Lipkovo een dam bezet en cle watervoorziening naar het 100.000 inwoners tellende Ku manovo afgesneden. Veel mensen die uit hun huizen in het gebied ten noorden van Skopje zijn verdreven, zoeken hun toevlucht in Kosovo. Sinds eind vorige week zijn meer dan 12.000 etnische Albanezen cle grens overgetrokken, meldden de Verenigde Naties in Kosovo gisteren. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Ruud Lubbers, riep de partijen in het Macedonische conflict op een eind te maken aan de strijd. DPA/RTR/AFP/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Blair heeft de omstreden staats secretaris voor Europese Zaken Keith Vaz van zijn functie ont heven. Peter Hain, tot voor kort minister voor Energie, zal de post voortaan vervullen. Ingewijden hadden al gespecu leerd op het vertrek van Vaz, die de laatste maanden gebukt ging onder een slechte gezondheid en geruchten over financiële en po litieke onzorgvuldigheden. De vervanging van cle 44-jarige Vaz maakt deel uit van ingrij pende wijzigingen die Blair na de verkiezingszege van vorige week doorvoert. Vaz, die in 1999 werd benoemd, heeft steeds ont kend dat er iets mis was met zijn handelwijze en premier Blair heeft hem steeds verdedigd. Een commissie van het parle ment onderzocht in totaal acht tien klachten tegen Vaz. Van za kenmensen en religieuze leiders zou hij geld hebben aangeno men in ruil voor gunsten. Van die achttien aanklachten bleef er uiteindelijk één staan. Vaz was al enige tijd niet aan het werk. Hij stortte in maart in tij dens een televisie-interview en belandde in het ziekenhuis. Af gelopen weekeinde werd Vaz opnieuw opgenomen, nu we gens een infectie. RTR/AFP Een ethnisch-Albanese vrouw wordt voortgeduwd terwijl ze vlucht over de Macedonisch-Kosovaarse grens. BRUSSEL - De Europese Commissie is een onderzoek begon nen naar prijsopdrijving bij de verkoop van dvd-schijfjes. Volgens Europees commissaris Monti (Concurrentiebeleid) zijn de prijzen van films op dvd in de EU veel hoger dan in de VS. Het onderzoek volgt op klachten van Europese consu menten. Door een eigen coderingssysteem voor dvd-spelers kunnen filmdistributeurs in Europa hogere prijzen vragen. Consumenten kunnen in Amerika aangeschafte schijfjes na melijk niet op hun Europese dvd-speler afspelen. ANP PARIJS - Franse vaders krijgen met ingang van januari vol gend jaar twee weken doorbetaald geboorteverlof. Premier Jospin kondigde gisteren aan dat een wetsontwerp van die strekking de komende herfst aan het parlement zal worden voorgelegd. Vaders hebben op dit moment recht op drie dagen doorbe taald geboorteverlof. De kosten daarvan komen voor reke ning van cle werkgever. De extra zeven dagen worden gefi nancierd door de overheid. Als alle vaders van de nieuwe mogelijkheid gebruik maken, gaat dat de Franse overheid ruim vijfhonderd miljoen gulden kosten. GPD PEKING - China heeft gisteren een strengere aanpak aange kondigd van de al twee jaar verboden religieuze beweging Falun Gong. Vooral het winnen van nieuwe 'leden' zal worden tegengegaan. Omdat massale bijeenkomsten van de beweging niet meer mogen, is de Falun Gong begonnen met het verspreiden van pamfletten. De politie zal dit scherp controleren en zodra er sprake is van belediging van Chinese leiders de verspreiders arresteren. China verbood de beweging omdat zij bijgeloof zou versprei den en de sociale stabiliteit van de Volksrepubliek in gevaar zou brengen. AFP SALZBURG - De president van de arrondissementsrecht bank in het Oostenrijkse Salzburg heeft de keuze verdedigd om later geborgen delen van stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de treinbrand in Kaprun in een massagraf te begraven. De lichaamsdelen zijn in een kinderlijkkist begraven op de openbare begraafplaats in Salzburg in opdracht van de lijk schouwer van justitie in Salzburg. Volgens de magistraat wil de men de nabestaanden van de slachtoffers sparen. De meeste lichamen van de in totaal 155 slachtoffers, onder wie twee Nederlanders, werden enkele dagen na de brand ge borgen in de tunnel. Het Duitse weekblad Focus maakte afge lopen weekeinde melding van de begrafenis. DPA NAIROBI - Tot 80 procent van het Noordpoolgebied zal mid den deze eeuw zijn aangetast door menselijk handelen als de mensheid op deze snelheid doorgaat. Dat zegt het milieupro gramma van de Verenigde Naties (Unep) in een rapport dat gisteren ter ere van het tienjarige bestaan van de organisatie werd uitgegeven. Als de winning van mineralen, gas en olie en de ontsluiting van het gebied doorgaat zoals nu zullen talrijke dieren- en plantensoorten met uitsterven worden bedreigd. Tot de be dreigde soorten in 'een van de laatste wilde regio's' behoren naast vogels ook grote zoogdieren als rendieren, verscheidene foto Hazir Reka/RTR berensoorten en wolven. DPA door Hetty van Rooij LUXEMBURG - Aan de voor avond van de top in Gotenburg voert de Europese Unie de druk op Israël en de Paleslijnen op. EU-buitenlandgezant Solana heeft gisteren in Luxemburg de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Peres en zijn Pa lestijnse collega Shaath met el kaar geconfronteerd en hen op hun verantwoordelijkheid ge wezen. Zowel Peres als Shaath zegt dat de vrede in het Midden-Oosten bereikbaar is wanneer de Ver enigde Staten en de Europese Unie hun diplomatieke krach ten bundelen. Peres en Shaath waren gisteren afzonderlijk te gast op de bij komst van EU-ministers van Buitenlandse zaken in Luxem burg. „De trein rijdt onont koombaar in de richting van nieuwe vredesonderhandelin gen en zowel Shaath als ik ben bereid om de consequenties on der ogen te zien", zei Peres na afloop. Het Midden-Oosten staat hoog op de agenda van de Europese top in Gotenburg, waar donderdag de Amerikaan se president Bush te gast is. So- (Advertentie) Morgen kijkdag woensdag 13 juni 14.00-20.00 uur (donderdag kijkmorgen 10.00-13.00) Kunst- en Antiek VEILING 14 juni, aanvang 13.30 uur ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel 0118-650680 lana, de Zweedse premier Pers- son en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell zijn hard aan het werk om een doorbraak in de impasse te for ceren. De Palestijnse minister Shaath juichte gisteren in Luxemburg de Europese bemoeienis van harte toe: „Solana heeft bewe zen dat Europa geen tweede vi ool meer hoeft te spelen." Vol gens Shaath heeft het geweld van de laatste zes maanden niet alleen het leven gekost aan hon derden meest jonge Palestijnen, maar is ook de Palestijnse eco nomie geruïneerd. Hij schatte de schade op meer dan vijf mil jard dollar. Hij vroeg de EU-mi nisters om waarnemers, die in IKEDA - De man die vrijdag op een basisschool in het Japanse Ikeda 26 kinderen en drie leer krachten neerstak, heeft dat ge daan om de doodstraf te krijgen. Bij het bloedbad kwamen acht leerlingen om het leven. Zeven gewonden liggen nog in kritieke toestand in het ziekenhuis. De man, Mamoru Takuma, heeft verklaard dat hij juist deze school in een sjieke en rijke buurt had uitgekozen, omdat hij dan zeker tot de dood zou wor den veroordeeld. Volgens de po litie is de man geestelijk niet in orde en is hij daarvoor in behan deling geweest. Tijdens het ver hoor heeft Takuma gezegd alles 'meer dan zat' te zijn. Japanse scholen zijn gisteren, op aandringen van de overheid, begonnen hun veiligheidsmaat regelen aan te scherpen. Veel meer ouders dan normaal brachten gisteren hun kinderen zelf naar school. AFP de bezette gebieden het staakt- het-vuren kunnen controleren. Israël voelt daar niets voor. De vier EU-functionarissen die momenteel in het Midden-Oos ten zijn, heten daarom geen waarnemers maar 'technische functionarissen." Volgens Shi mon Peres is Israël een open de mocratie waar tweehonderd buitenlandse journalisten vrij hun werk doen en waar dus geen buitenlandse controleurs nodig zijn. Ook Peres dringt aan op Europees-Amerikaanse samen werking in het Midden-Oosten. Daarbij bekritiseerde hij indi rect de Europese hulp aan de Palestij nen. „Als de Verenigde Staten de ene partij ondersteu nen en de Eui'opeanen de andere partij, dan lijkt het alsof zij sa men het conflict m leven hou den". zei hij. „Eensgezindheid tussen Europa en Amerika bete kent op den duur ook vrede in het Midden-Oosten."GPD De Israëlische premier Sharon bezocht gisteren de begrafenis van de vijf maanden oude baby Yehuda Shoham. Het jongetje overleed gisteren aan de verwondingen die hij vorige week opliep door stenen gooiende Palestijnen. foto Reinhard Krause/RTR De A merikaanse terrorist Timo thy McVeigh is dood. Hij stierf gistermiddag om 14 minuten over twee (Nederlandse tijd). Vastgebonden op een stretcher kreeg hij er via een infuus in zijn rechterbeen een dodelijke cock tail van chemische vloeistoffen toegediend. door John Wanders WASHINGTON - Geen wraak, maar gerechtigheid. Aldus ty peerde president Bush gisteren de executie van Tim McVeigh, de anti-federale extremist die zes jaar geleden 168 onschuldi ge mensen, onder wie negentien kinderen, de dood injoeg met zijn bomaanslag op het federale Murrah Building in Oklahoma City. „Voor de nabestaanden en de slachtoffers gaat de pijn door", sprak Bush, kort na de formele aankondiging van McVeighs overlijden. „Maar onder de wet ten van ons land is deze zaak nu gesloten. Er heeft een afxreke- ning plaatsgehad. Moge God in zijn bai'mhartigheid vrede ge ven aan allen, aan de slachtof- i?gpr Jeroen Seqenhout BERLIJN - Duitsland heeft gisteren het Eranse energieconcern Electricité de Fran ce (EdF) gedreigd met een importboycot, ♦olgens de Duitse minister van Economi sche Zaken, de partijloze Müller, maakt een nieuwe energiewet dat mogelijk. EdF ligt onder vuur, omdat het met staats steun zijn activiteiten fors heeft uitgebreid m Europa. Het profiteext van de liberalise rende stroommarkten, tex-wijl de Franse markt nagenoeg gesloten blijft. EdF is nog in handen van de Franse staat. Müller zei gisteren de expansie van EdF bedenkelijk te vinden. De bewindsman be nadrukte dat een nieuwe stroom wet een clausule bevat die 'vuile stroom' uit Oost- Europa kan weren, maar ook dumping aan pakt. Oneerlijke concurrentie valt eveneens onder de clausule, aldus Müller. De nieuwe wetgeving, in december al goed- gekeurd door het Duitse rood-groene kabi net, wordt nog voor het einde van dit jaar voorgelegd aan het parlement. Duitsland heeft zijn markt al xn 1998 opengesteld. EdF is daarna in Duitsland voor 34,5 px-ocent ei genaar geworden van het energiebedrijf EnBW. EdF wekte onlangs de woede van de Itali aanse overheid, toen het een belang van 20 procent kocht in de particuliere energieaan bieder Montedison. De Italiaanse regering heeft daarop besloten de stemrechten van de Fransen in de Italiaanse holding te be- perken tot 2 procent. Ook Brussel kijkt met argwaan naar de dadendrang van het Fran se staatsconcern. DPA/AFP fei's, aan hun falnilieleden, als mede aan het leven dat vandaag werd beëindigd." De executie van McVeigh mar keerde de vóltrekking van het eerste federale doodvonnis sinds 38 jaar. Voor komende week staat opnieuw een federa le executie gepland in de straf inrichting in Texre Haute. McVeigh stierf aan de voor avond van Bush' eerste presi dentiële rondreis door Eux-opa. een continent dat hoegenaamd geen begrip kan opbrengen voor Amerika s ultieme sanctie. „Ik voel mij buitengewoon goed", antwoordde Paul Ho well, een van de ooggetuigen van de executie, in reactie op de vraag wat er zoal door hem heen ging toen McVeigh zijn laatste adem uitblies. Howell, die zijn dochter verloor bij de explosie in Oklahoma City, beschreef hoe er tijdens de executie een voelbare last van zijn schouders was gevallen: „Ik weet dat deze man ons nu geen pijn meer kan doen, op geen enkele manier." In plaats van een laatste gespro ken woord liet McVeigh door de gevangenisdii-ectie een tekst op schrift ronddelen. Het betrof het gedicht 'Invictus' van de 19de eeuwse Britse dichter Wil- liam Ernest Henley. Het is een ode aan de kracht van degene die in het zicht van de dood zijn kin omhoog houdt: „Mijn hoofd is bebloed, maar niet gebogen. Mijn ziel is onoverwinnelijk. Ik ben niet bang. Ik ben meester over mijn lot. Ik ben de baas van mijn ziel." Hel „Als ik naar de hel ga, zal ik er veel gezelschap hebben", liet McVeigh eerder weten. Hij stierf met geopende ogen. McVeigh gedroeg zich volgens de gevan genisdirectie beheerst en liet zich zonder tegenwerking vast- gespen op de strechter. Een wit laken dat was opgetrokken tot zijn borst, ontnam het zicht op het rechterbeen waarin de do delijke naald was gestoken. McVeigh tilde kort voor het ein de zijn hoofd op om beter om zich heen te kunnen kijken. Al- lereerst richtten zijn ogen zich op de ruit waarachter zijn eigen getuigen hadden plaatsgeno men, onder wie zijn advocaten. Vex-volgens keek hij naar de ver slaggevers. Daarna keek hij lut tele seconden naar het eenzijdig gespiegelde glas waarachter tien vei-tegenwoordigers van zijn slachtoffers zaten. GPD van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Het Ierse 'nee' tegen het verdrag van Nice leidt in geen geval tot nieuwe onder handelingen over het moeizaam bereikte akkoord. De Ierse rege ring moet zorgen dat de Ieren in een tweede referendum alsnog 'ja' zeggen, vinden de EU-lan- den en de Europese Commissie. Maar geen enkele politicus wil hardop speculeren over de vraag wat er moet gebeuren wanneer de Ieren bij hun stand punt blijven. De Ierse minister van Buiten landse Zaken Cowen ontkende gisteren na overleg met zijn EU- collega's in Luxemburg dat er in Ierland echte oppositie bestaat tegen uitbreiding van de Euro pese Unie. Cowen sloot niet uit dat de tegenstemmers vooral bezorgd zijn over hun porte monnee en over de Ierse neutra liteit. „Niet alle Ierse zorgen zijn terug te vinden in het ver drag van Nice", zei hij. „We moeten de uitslag van het ï'efe- rendum goed analyseren voor we verder kunnen." Ook onder- streepte hij dat de Ierse regering onverkort achter de uitbreiding van de EU blijft staan. Commissievooi-zitter Prodi he kelde gisteren de 'obscure, nachtelijke debatten' die eind vorig jaar in Nice leidden tot een voor de bui'gers 'moeilijk te be grijpen compromis'. „De dag na Nice was ik niet enthousiast en dat ben ik nog steeds niet", zei hij. Volgens Prodi moeten de overi ge veertien lidstaten de Ieren te gemoetkomen om de bevolking over de drempel te helpen. Hoe dat moet, zei hij er niet bijProdi zei ook dat EU lering moet trek ken uit de 'Ierse kwestie'. In de toekomst moeten de burgers meer betrokken worden bij de besluitvorming, stelde hij. De Nederlandse miiüster Van Aartsen ontkende dat er ge dacht wordt aan speciale uit zonderingsbepalingen voor de Ieren. Hij zei dat de EU de Ieren echter 'niet in hun sop zal laten gaarkoken'. Volgens Van Aartsen moeten de Ieren eerst de tijd krijgen om de uitslag van het referendum te bestude ren. Goedgekeurd Het Verdrag van Nice, de blauwdnik voor de uitbreiding van de Europese Unie, wordt pas van kracht wanneer alle vijftien lidstaten de tekst heb ben goedgekeurd. Dat moet in de komende achttien maanden gebeuren. Volgens Prodi is dat tijd genoeg om de Ieren van me ning te doen veranderen. Ierland is het enige EU-Iand waar niet alleen de mening van het parlement maar ook de me ning van de bevolking wordt ge vraagd. Tot nu toe heeft alleen het Deense parlement 'ja' ge zegd. Vandaag stemt het Franse parlement over het verdrag. De Nederlandse Tweede Kamer krijgt het verdrag van Nice voorgelegd voor de verkiezin gen van 2002. GPD/ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - Europa kan twee keer zoveel doen aan de vermin dering van broeikasgassen dan is voorzien in het klimaatver drag van Kyoto. Daarvoor zijn ongeveer veertig relatief goed kope maatregelen nodig, zoals de invoering van meer warmte krachtkoppelingen, biofusie en energiezuinige normen voor elektrische apparatuur. Dat staat in een rapport dat Europees commissaris Wall- ström (Milieu) gisteren in Brus sel presenteerde. Het rapport geeft geen onderverdeling per lidstaat. Volgens Wallström be wijst de studie dat verminde ring van de uitstoot van kooldi oxide met acht procent in 2008 in vergelijking met 1990 alles zins haalbaar is. Begin juli organiseert de Euro pese Commissie een conferentie over de aanpak van de broeikas- problematiek in de verschillen de 1 idstaten van de EU en de mo gelijkheden om de maatregelen nog te verscherpen. Wallström geeft aan dat de EU door de gis teren gepresenteerde studie wisselgeld heeft in de onder handelingen met andere be langrijke Kyoto-partners als Japan en de VS. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5