Veemarkten sluiten de deuren definitief SO Weinig incidenten door nieuw NS-rooster op eerste werkdag Gimbrère Voldoen aan mkz-eisen te duur Groningen strooit ook in de zomer met zout Studie medicijnen en rechten elitair Storing treft Girotel KFOR-militairen gestraft Aanhoudingen na grafschennis Mkz legt groei productie stil Verzekeraar S.E. Fireworks Rapporteurs zien geen kwaad in vierdaagse week jonge leerlingen Politieman opgepakt Dak zwembad stort in gaat uitkeren Filosoof en schrijver Verhoeven overleden Kritiek op verzekeraars fors gestegen Kleine renovatie dinsdag 12 juni 2001 door Yvonne Hamar DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw is niet van plan de eisen waaraan de vee markten moeten gaan voldoen, af te zwakken. Dat heeft zijn woordvoerder laten weten in een reactie op het besluit eerder gisteren van acht veemarkten om definitief de deuren te slui ten. De veemarkten zeggen niet aan de strenge eisen te kunnen voldoen die Brinkhorst hen heeft opgelegd na de mond- en klauwzeercrisis. niet aan voldoen, omdat daar hoge investeringen voor nodig zijn. Geld dat de veemarkten niet hebben. „Zo moeten we de wasserettes voor de wagens overdekken. Zo'n overdekking kost per veemarkt tussen de 1,5 en 2 miljoen gulden. En terwijl er meer lasten op ons afkomen moet de aanvoer van dieren ook afnemen, zodat minder geld binnenkomt." Volgens Dijkstra hebben ook gemeenten er genoeg van. De drie veemarkten in Doetin- chem, Purmerend en Utrecht zijn gemeentelijke ondernemin gen. De andere in Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Den Bosch en Leiden zijn private be drijven. Brinkhorst houdt echter aan de eisen vast. Volgens zijn woord voerder wil de minister geen ve terinaire risico's lopen. „Er is uitgebreid nagedacht en over legd over de aanpassingen, die logisch en nodig zijn. Het kost wel geld maar daar is ook tijd voor." Eerder bleek Brinkhorst al niet negatief over een sugges tie de veemarkten helemaal te sluiten. Verrast De Land- en Tuinbouworgani satie LTO is verrast door de be slissing van de GNV en betreurt die. „Op hoofdlijnen waren we het j uist eens over hoe het verder moet met de veemarkten. We hebben uitvoerig overlegd over de aanpassingen met zowel de handelaren als de veemarkten", zei een woordvoerder. ANP van onze redactie binnenland WEDDE - Om gladheid door onkruid te bestrijden strooit de provincie Groningen ook inde zomer zout op de wegen Niet alleen 's winters kunnen de wegen glad zijn. Ook in de zomermaanden zijn bepaal de weggedeelten door glad heid lastig berijdbaar. Het gaat daarbij om klinkerwe gen waar onkruid tussen de voegen omhoog schiet. De provinciale wegenbe heerders hebben inmiddels een proef gehouden in het Oost-Groningse Wedde. Tot grote verbazing van omwo nenden werd daar zondag over een lengte van zeshon derd meter door een strooi wagen duizend kilo zout op het wegdek gegooid. Uitvoerder Henk Braam kan zich voorstellen dat zoiets veel mensen de wenkbrau wen doet fronsen, maar hij zegt de stellige indruk te heb ben dat het werkt. „Het on kruid zorgt er voor dat deze wegen glad worden, maar zout verteert het onkruid." Tot dusver bestrijdt de pro vincie de 'zomergladheid' met een uiterst arbeidsinten sieve en dus kostbare metho de: het onkruid wordt weg gebrand. Als het strooien van zout daadwerkelijk aan slaat, verwacht Braam 's zo mers ongeveer vier keer te moeten strooien om de glad heid te bestrijden. GPD VOORBURG - Geneeskunde en rechten moeten worden ge zien als de meest elitaire studies. Van de studenten in deze richtingen komt tweederde uit een gezin met hoog opgeleide ouders. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Van één op de zeven studen ten medicijnen zijnde ouders laag opgeleid. Bij rechten is dat één op de tien. Drie op de vijf scholieren die naar de universiteit gaan, heeft hoog opgeleide ouders. Bij scholieren die een opleiding kiezen aan een hogeschool is dat één op de drie. ANP AMSTERDAM - Door een storing heeft Girotel, het elektroni sche thuisbankiersysteem van de Postbank, gisteren vrijwel de hele dag plat gelegen. Handelingen als overboeken en het opvragen van het saldo bleken onmogelijk. Dat heeft een woordvoerder van de Postbank bevestigd. De Postbank heeft naar eigen zeggen een miljoen elektroni sche girorekeninghouders. Volgens de woordvoerder ging het om een storing 'in het eigen systeem'. Rond drie uur was de storing opgespoord en verholpen, maar was het systeem nog niet onmiddellijk te gebruiken. ANP ARNHEM - De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren twee KFOR-militairen tot drie en vier maanden voorwaardelijke celstraf veroordeeld. Zij hebben volgens de rechtbank op 21 mei vorig jaar in Kosovo de veiligheidsin structies voor omgang met explosieven niet goed opgevolgd. Daardoor kwamen twee broertjes die met een bom speelden, om het leven. Volgens de veiligheidsinstructies hadden zij de plaats van de clusterbom moeten markeren en hun commandant direct moeten waarschuwen. Maar de militairen waarschuwden alleen de kinderen. Pas acht uur later deden zij verslag van hun bevindingen. De vol gende dag bleek dat twee kinderen bij het spel waren gedood en een derde gewond raakte. ANP OOSTERHOUT - De politie heeft twee Oosterhouters aange houden op verdenking van de bekladdmg van de joodse be graafplaats in Oosterhout, eind april. Het gaat volgens het Openbaar Ministerie in Breda om twee inwoners van Ooster hout, 22 en 18 jaar oud. Op de graven stonden teksten als 'Jude raus' en 'Wir sind zurück'. In het belang van het onderzoek worden nog geen na dere bijzonderheden bekendgemaakt. Justitie wil ook nog niet ingaan op de vraag of de twee lid waren van de extreem rechtse groepering Stormfront. ANP VOORBURG - De groei van de industriële productie is in april vrijwel tot stilstand gekomen. Lag de productie in het eerste kwartaal nog 1,8 procent hoger dan een jaar eerder, het ni veau van april was slechts 0,2 procent hoger dan in april 2000. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat deze cij fers gisteren naar buiten bracht, is de belangrijkste verkla ring voor de daling de mond- en klauwzeercrisis. In de voeding- en genotmiddelenindustrie lag de productie 4 procent lager dan een jaar eerder. Wordt deze branche uit de cijfers gelaten, dan bedraagt de productiegroei 1 procent. De olie-, chemie- en rubberbedrijven en ook de metaalindustrie groeiden het hardst: 3,3 procent op jaarbasis. ANP door Joël Roerig DEN HAAG - Het maakt voor de leerprestaties van kinderen in groep 2 niet uit of ze< vier of vijf dagen per week naar school gaan. Ook is het niet weten schappelijk bewezen dat jonge scholieren zich 's ochtends beter kunnen concentreren. Dit constateert het onderzoeks instituut ITS, dat in opdracht van staatssecretaris Adelmund van Onderwijs de noodzaak van een verplichte vijfdaagse les- week onderzocht. De bewinds vrouw wil dat scholen in de toe komst elke werkdag minstens drie uur lesgeven. Op aandrang van onderwijsor ganisaties en de Tweede Kamer beloofde Adelmund vorig jaar het onderzoek. De resultaten lij ken geen reden om haar plan in te trekken, want volgens een woordvoerster stuurt de staats secretaris volgende week het wetsvoorstel naar de Kamer Het onderzoek wordt hier wel bij betrokken. Het belangrijkste argument voor Adelmund om de vijfdaag se schoolweek te verplichten, is het vermeende effect op de leer resultaten. ITS constateerde zo wel in de praktijk als via litera tuuronderzoek echter geen prestatieverschillen tussen een vier- en een vijfdaagse lesweek, zo onthulde onderzoekster A van Langen gisteren in het vak blad Didactief School. PvdA-Kamerlid Barth en D66- collega Lambrechts zijn niet on der de indruk van de onder zoeksresultaten. Zij vinden dat leerlingen het recht moeten hebben om iedere ochtend naar school te gaan. Lambrechts wijst daarbij op het praktijkon derzoek van ITS, dat vooral op kleuters uit groep 2 is gericht. Ook de WD blijft achter het voorstel staan. Net al de onderwijsorganisaties is het CDA tegen een 'verbod' op een vierdaagse. GroenLinks vindt het kabinetsvoorstel juist te slap en is daarom tegen. ANP BERGEN OP ZOOM - De rijks recherche heeft gistermorgen een 47-jarige politieman uit het West-Brabantse Zegge aange houden. De man, die bij de poli tie in Bergen op Zoom werkt, wordt ervan verdacht buiten diensttijd iemand te hebben mishandeld. Ook zou de man drugs in zijn be zit hebben gehad en informatie van de politie hebben doorge speeld. Volgens een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Bre da wordt de man in elk geval verdacht van zware mishande ling ofwel een poging daartoe. Justitie zou de 'platte politie man', zoals politiemensen wor den genoemd die informatie doorspelen aan derden, al een tijd lang in de gaten hebben ge houden. GPD Datheeft de Groep Nederlandse Veemarkten (GNV) gisteren in spoedberaad besloten, zo heeft woordvoerder ADijkstra mee gedeeld. De veemarkten zouden gisteren voor het eerst weer opengaan na de crisis, maar hielden de deuren nog gesloten. „En die blijven nu dicht", aldus Dijkstra. Het besluit is genomen door het kerncomité van de GNV. Het is volgens Dijkstra denkbaar dat een enkele veemarkt wel wil doorgaan, 'maar dat is niet waarschijnlijk'. „De markten zijn autonoom, maar in het co mité zit ook een rijke veemarkt enzelfs die gooit het bijltje erbij neer." Door de sluiting zullen enkele honderden banen bij de mark ten zelf verdwijnen. Verder ver liezen nog eens circa tweedui zend merendeels kleine zelfstandige veehandelaren hun werk. Ridicuul Volgens Dijkstra is sluiting blijkbaar de wens van de minis ter. „De voorwaarden zijn vol strekt ridicuul. Brinkhorst duwt gewoon zijn zin door." Overleg ziet de groep niet meer zitten. „De afgelopen weken ga ven ambtenaren steeds aan dat we op de goede weg zaten met onze eigen voorstellen tot ver andering. Maar vrijdag kregen we opeens een waslijst aan ei sen." De veemarkten kunnen daar ENSCHEDE - De verzekerings maatschappij van het vorig jaar ontplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks gaat 1,25 miljoen gulden uitkeren aan de slacht offersvan de vuurwerkramp. Datheeft de verzekeraar, Royal Nederland Schadeverzekerin gen, gisteren bekendgemaakt. De verzekeraar is net als de Duitse verzekeringsmaat schappij HDI voor 50 procent betrokken bij de aansprakelijk heidsverzekering van S.E. Fire works. In totaal is het vuur werkbedrijf hiervoor tot 2,5 miljoen gulden verzekerd. Volgens een woordvoerder van Royal Nederland ziet het ernaar uit dat ook HDI 1,25 miljoen gulden beschikbaar stelt. Hoe wel het vuurwerkbedrijf nog niet wettelijk aansprakelijk is gesteld, en cle verzekeraar dus nog niet hoeft uit te betalen, gaat Royal Nederland inventa riseren wie voor een uitkering in aanmerking komen. „We nemen onze maatschappe lijke verantwoordelijkheid en wachten niet totdat er een uit spraak is. Ook zonder dat we of ficieel aansprakelijk zijn ge steld, willen we betalen", aldus de woordvoerder. Advocaat M. de Witte, die slachtoffers van de vuur werkramp bijstaat, noemt het bedrag onvoldoende. ANP STEENWIJK - De ravage is groot in het Steenwijkse zwembad De Waterwijck. In de nacht van zondag op maandag stortte door nog onbekende oorzaak het dak boven het wedstrijdbad plotseling in. Het negen jaar oude gebouw blijft gesloten totdat de ge meente meer weet over de deugdeli jkheid van de overige plafonds. Wie de schade gaat betalen, is ook nog niet bekend. De bedrijfsleider van het zwembad verbaast zich er over dat het alarm, dat zou moeten reageren op trillingen, niet afging. De bedrijfslei der was zondagavond als laatste weggegaan na een drukke dag met honderden zwemmers. In verband met het tijdstip vielen er geen slachtoffers. foto AN P van onze redactie binnenland UTRECHT - Het nieuwe dienst rooster van de Nederlandse Spoorwegen heeft de eerste werkdag redelijk goed door staan. Er vielen tientallen trei nen uit, maar dat is inmiddels een 'normale' zaak op het spoor door tekort aan personeel en materieel. De vertragingen bleven be perkt, ondanks een aantal inci denten op drukke trajecten. Zo wel dé ochtendspits als de avondspits verliep gisteren re delijk soepel. Er vielen her en der wat treinen uit. Railver keersleiding in Utrecht sprak van een 'normale avondspits, niet bijzonder druk, maar ook niet bijzonder rustig.' De enige verstoringen in de dienstregeling die zich gisteren voordeden, waren uitval van materieel en personeel; aan bei de is een tekort bij de NS. Hoewel NS benadrukken dat het nog maanden duurt voordat er conclusies kunnen worden getrokken, toonde een woord voerster zich tevreden over de eerste werkdag volgens het nieuwe rooster. „Ondanks een wisselstoring, een zelfdoding, een aanrijding en een boot die tegen een spoorbrug voer, reed 99 procent van de treinen vol gens plan." Verbaasd Vakbond, ondernemingsraad en collectieven, geen voorstanders van het rooster, zijn niet ver baasd dat alles vlot verliep. „De NS zetten alles op alles om de boel draaiende te houden", al dus bestuurder A. van den Berg van FNV Bondgenoten. „Dat er nu extra personeel wordt inge zet, wreekt zich later. De ko mende weken zal sprake zijn van meer treinuitval." Volgens de bond heeft de NS ge woon te weinig mensen voor het arbeidsintensieve rooster. De NS stellen dat alleen in de rand stad een tekort aan mensen is en dat het slechts om enkele tien tallen gaat. Een NS-woordvoerster meldt wel dat het bedrijf nog moet groeien in de nieuwe dienst roosters. „We hebben nog steeds te weinig mensen, maar werken keihard om het tekort terug te dringen. De komende weken komen er honderden treinsur- veillanten bij, ze staan op het punt van examen doen. Ook werken we hard aan het terug dringen van het ziekteverzuim door intensievere ziektebege leiding. Verder doet het perso neelstekort zich vooral voor in de randstad. Daarbuiten is de bezetting goed en hebben we soms zelfs boventalligen. We werken met een detacherings programma om zo de stand plaatsen in het westen beter te bezetten." ANP/GPD DEN HAAG - De klachtenbe handeling bij verzekerings maatschappijen moet beter. Ge brekkige communicatie tussen verzekeraars en consumenten heeft vorig jaar geleid tot een 'zeer opvallende en verontrus tende' stijging van het aantal klachten. Dit heeft de Ombudsman Scha deverzekering gisteren gesteld bij de presentatie van het jaar verslag 2000 van de Stichting Klachteninstituut Verzekerin gen. Nederlanders dienden vo rig jaar bij de Ombudsman Ver zekeringen en de Raad van Toezicht Verzekeringen in to taal 4449 schriftelijke klachten in. Dat is bijna vijfhonderd meer dan een jaar eerder. Vooral bij mobiele telefoonver zekeringen, garantieverzeke ringen bij woningen en reisver zekeringen gaat het nogal eens fout. Dit is terug te voeren op slechte communicatie tijdens het sluiten van de verzekerings overeenkomst. Consumenten blijken hierdoor vaak onvol doende bewust te zijn van het product, de voorwaarden van de dekking, de afkoopwaarde en de spelregels. van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De Nederlandse filosoof en schrijver Cornelis Verhoeven is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats Den Bosch op 73- jarige leeftijd overleden. Tot aan zijn dood werd hij ver pleegd in het Groot Ziekengast- nuis in Den Bosch. Cornelis Verhoeven werd in 1928 geboren in Udenhout in een boerengezin met zeven kin deren. Op aandringen van zijn vader wilde hij priester worden maar na acht jaar verliet hij de opleiding. In Nijmegen studeer de hij oude talen, wijsbegeerte en godsdienstgeschiedenis. Hij Promoveerde in 1956. Verhoeven was 28 jaar leraar Klassieke talen aan de middel bare school in Den Bosch en vanaf 1982 tot aan zijn emeri- aat hoogleraar wijsbegeerte aan de Universiteit van Am sterdam. Cornelis Verhoeven schreef zo'n tachtig boeken, waarvan zijn eerste, 'Rondom de leegte' (1965) over het be staan van God, een van zijn be kendste was en bleef. In 1980 ontving hij voor zijn oeuvre de R C. Hooftprijs voor beschou wend proza, de hoogste literaire onderscheiding die Nederland kent. Eerder, in 1971, kreeg hij de Anne Frankprijs. Verhoeven wordt vrijdag gecre meerd in Vlijmen. GPD (Advertentie) TOPVEILING 19 juni in de schouwburg te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage I Tel. 0118-627639/06-29047339 I DEN HAAG - Decorateur Hans van Nunen legt de laatste hand aan de restauratie van de Ma- durodam-versie van Huis ten Bosch. Het paleis van koningin Beatrix ondergaat een groot scheepse opknapbeurt waar zevenhonderd uur werk in gaat zitten. Het paleis werd onlangs ondergedompeld in een bad met loog waarmee alle verf en decora ties werden afgebeten. Vervolgens werd het voorzien van vier verflagen en werden alle steentjes, dakpannen en andere elementen met de hand opgeschilderd. Over twee weken is het minipaleis weer te bewonderen. foto Marcel Antonisse/ANP Opvallend Vooral het aantal klachten over levensverzekeraars noemt de Ombudsman 'zeer opvallend en verontrustend'. Het aantal on tevreden klanten steeg hier met bijna 16 procent van 1238 naar 1434, waarvan ruim 72 procent als terecht werd aangemerkt. De klachten gingen onder meer over een trage behandeling. Verder steeg het aantal klachten over schadeverzekeringen. Vo rig jaar werden 2870 dossiers in behandeling genomen tegen 2531 in 1999. Voor ruim 50 pro cent van de consumenten zorg de het klagen voor een min of meer positief resultaat. Het Verbond van Verzekeraars vindt de stijging van het aantal klachten niet verontrustend. „Het aantal verkochte polissen is namelijk explosief toegeno men, daardoor is er qua Mach ten slechts sprake van een pro centuele stijging met cijfers achter de komma." ANP KORTINGEN TOT^M LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3