Rreskens werkt aan dorpsraad SKI Sluiskil vreest dat jeugdbeleid in verdrukking komt Istimewa levert mi Ij oenenproj eet bij Helmond op V er s waterleiding le gebruik bij start mosselseizoen Alle rolstoelen zijn vier avonden volgeboekt Grootste kolenschip in Kaloothavee Zorgvuldig besluit over verkoop OLAZ nodig Buurtkrant plaatst oproep voor vrijwilligers Terhole maakt zich op voor dorpsfeest Westerschelde Bigband treedt op in Terneuzen Ziekenhuis Walcheren wil samenwerking met Antwerpen voortzetten Muziekfestival in Sint Jansteen Vlaamse kermis in De Stelle VLISSINGEN - Niet eerder legde een bulkcarrier met een lading van ruim 165.000 ton aan in de Kaloothaven in Vlissingen-Oost. Het laadvermogen van de Vergina 1 reikt tot 194.000 ton. Het schip heeft een lengte van 300 meter, een breedte van 50 meter en een diepgang van 16.50 meter. Het schip vaart onder Liberiaanse vlag. In Vancouver zijn de kolen ingeladen. Door het overslagbedrijf Ovet werd de brand stof in een dag tijd gelost. foto Ruben Oreel door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiskil vindt dat het jeugdbe leid in Terneuzen in de vergeet hoek is geraakt. Het bestuur signaleert dat door de herinde ling in Midden-Zeeuws-Vlaan- deren andere aandachtspunten de voorkeur krijgen. Terwijl een goed doordacht en praktisch uitvoerbaar jeugdbeleid de be volking van de Kanaalzone kan behoeden voor ernstige proble men, zegt secretaris G. Jansen van de welzijnsstichting. Ter- neuzen noemt de kritiek onte recht. „Een half jaar geleden nog was het jeugdbeleid helemaal in, maar nu horen we helemaal niets meer", constateert Jansen. „De dorpen en het Sociaal Kultureel Initiatief worden er totaal niet bij betrokken. In de cember hebben we een nieuws brief gehad, waarin alle bedoe lingen op rijtje waren gezet. Daar is sindsdien niets van te recht gekomen." Het SKI-bestuur pleit voor een integraal jeugdbeleid voor de hele Kanaalzone. Want ze zijn ervan overtuigd dat activiteiten als een tweeweke lijkse soos de jongeren van de straat houden. Als er wat vo ze is georganiseerd, vervelen zich niet. En dat leidt automa tisch tot minder vandalisme, Maar als er alleen activiteiten zijn in de kernen van Terneuzen, dan heb je er straks een pro bleem bij. Jansen: „Jongeren uit al die andere plaatsen kunnen onmogelijk naar de grootschali ge projecten in Terneuzen. Dal is te ver. Bovendien, ik ben so wieso geen voorstander van grootschalige projecten. Klein schalig is veel beter, omdat je dan meer invloed hebt. Of je nu een handjevol jongeren iets ver biedt of een paar honderd, dat maakt veel uit." Gesprek Volgens gemeentewoordvoer ster V. van der Windt heeft Ter neuzen zeer zeker de intentieom met de instellingen en organisa ties samen te werken. „We zijn met Sas van Gent Axel in een regionaal platform in gesprek over het gezamenlij ke jeugdbeleid. Ook is een stagi aire op dit moment bezig om de wensen van alle instellingen en organisaties in kaart te brengen. We snappen dus niet zo goed waar de kritiek daan komt." door Miriam van den Broek DOMBURG - Wethouder J. Houmes van Veere heeft de le den van de raadscommissie openbare werken nadrukkelijk gevraagd een zorgvuldige be slissing te nemen als te zijner tijd de toekomst van de OLAZ wordt voorgelegd. Anderhalf jaar geleden trokken de Zeeuwse gemeenten 700.000 gulden uit om te onderzoeken hoe OLAZ kan uitgroeien tot een Zeeuws reinigingsbedrijf. Dit plan werd een paar weken geleden doorbroken. Toen werd bekend dat Delta Nutsbedrij ven voor 54 miljoen gulden de uitvoerende taken van OLAZ wilde overnemen. „We moeten ons in onze afweging niet laten leiden door geld, maar door de vraag wat dit betekent voor OLAZ en voor de afvaltarieven in de toekomst", zei Houmes. „Het plan van de Delta beslaat twee A4'tjes en laat veel belang rijke vragen open. Vragen die gaan over de tarieven op de lan ge termijn, het personeel van OLAZ, de zeggenschap en hoe het moet met de gemeenschap pelijke regelingen die overblij ven." Eind deze maand wordt de toe komst van het afvalorgaan be sproken in het algemeen be stuur van de OLAZ. dinsdag 12 juni 2001 door Lilian Dominicus BRESKENS - De buurtkrant Op Bresjes is op zoek naar vrij willigers voor de oprichting van een dorpsraad in Breskens. De redactie van het liuis-aan-huis- blad roept zijn lezers op te rea geren op de vraag: 'Wil Breskens een dorpsraad?' Een bijeenkomst in mei over Duur zaam Veilig, waar wethouder L. Wille verzuchtte dat Breskens en Oostburg de enige kernen zijn zonder dorpsraad, vormt daarvoor de aanleiding. De gemeente Oostburg juicht het initiatief van Op Bresjes toe. .Persoonlij k zou ik het heel ple zierig vinden als Breskens een dorpsraad heeft", zegt R. Leent- faar, wethouder Breskens. „Een aanspreekpunt werkt voor de gemeente veel prettiger." De ge meente heeft twee keer per jaar overleg met de dorpsraden van alle kernen; een keer per jaar in een gezamenlijke bijeenkomst en daarnaast bezoekt de wet houder van de betreffende kern de jaarvergadering van dorps raad. Oostburg steunt de dorpsraden ook financieel. Leentfaar: „Ze kunnen van ons bij de oprich ting eenmalig 750 gulden aan administratiekosten krijgen. En jaarlijks mogen ze vierdui zend gulden gebruiken voor het opknappen van hun dorp. Dan gaat het niet om het vastzetten van losliggende stoeptegels of het repareren van lantaarnpa len, want dat blijft de verant woordelijkheid van de gemeen te. Ze mogen het besteden aan iets extra's. Zo heeft Groede laatst een dorpspomp ge plaatst." Voor de medewerkers van Op Bresjes staat een ding vast: zij gaan niet in de dorpsraad zitten, Het initiatief moet vanuit de mensen in het clorp komen. Wel zou redacteur R. Corijn een be geleidende rol op zich willen ne men in de beginperiode. „Ik wil ze best een duwtje geven met het opzetten van een stappenplan", zegt hij. „Ik heb daar best idee- en over. Maar het leveren van copij voor Op Bresjes slokt al behoorlijk veel vrije tijd op. Eerst maar eens de reacties af wachten; er is een club nodig van minimaal vijf man. Dat moeten mensen zijn die diplo matiek genoeg zijn om op vol wassen wijze met het gemeente bestuur te praten, maar die tegelijkertijd het contact met hun achterban niet kwijt ra ken." Hoewel de nieuwste editie van Op Bresjes pas dit weekend uit kwam, heeft de redactie al een reactie binnen van iemand die geïnteresseerd is om mee te wer ken aan de oprichting van een dorpsraad. Corijn: „Een ander belde net vanmiddag. Die heb ik nog niet gesproken, maar dat ga ik binnenkort doen." TERHOLE - Terhole viert vanaf vrijdag 15 tot en met zondag 17 juni in Italiaanse sferen het dorpsfeest. Alle onderdelen vinden plaats in en rond de feesttent bij het dorpshuis. On der meer met versiering en een Italiaans buffet is een zuiders sfeertje gecreëerd. Wethouder B. Pauwels van Hontenisse verricht vrijdag avond om 20.00 uur de opening van de festiviteiten. Daarna be gint een quiz waarbij ook de kennis over Italië getoetst wordt. Later op de avond is er een optreden van de band Back to coda. De zaterdag staat voor al in het teken van de kinderen. Om 11.00 uur begint een skel terrace. 's Middags laten de kleintjes eerst ballonnen op. Het clownsduo Rijn en Trijn verzorgt om 13.30 uur een show. Verder kunnen de kinderen zich laten schminken, pony rijden en springen op het luchtkussen. In het dorpshuis worden om 14.00 uur de kaarten geschud voor een prijskaarting. Een uurtje later verzamelen de deelnemers aan het levend ganzebord. Om 19.00 uur staat het Italiaanse buffet klaar. Zondag is er om 10.00 uur in de kerk een gezinsmis. De viering in het teken van 'bloemen' wordt opgeluisterd door de fan fare Excelsior en een kinder koor. Na de mis is er als afslui ting van het dorpsfeest een brunch in de feesttent. doorEdy de Witte HOEK - De liefhebbers voor een flinke wandeling of een fietstochtje komen deze week goed aan hun trekken. In Phi lippine, Kloosterzande, St. Jansteen en Hoek ging gister avond de jaarlijkse wandel vierdaagse van start. In Axel stapten zeventig deelnemers op de fiets voor een tweedaag se rit over 15 en 25 kilometer. Aan de wandelvierdaagse in Hoek doen de laatste zeven j aar ook mensen in een rolstoel mee. „De belangstelling is zo groot dat we dit jaar mensen moesten teleurstellen", zegt Nelleke de Jonge, activiteiten begeleidster van zorgcentrum Vremdieke. „Er kunnen maxi maal twintig deelnemers mee. Behalve dat je voor vier avon den vrijwilligers nodig hebt om de rolstoel vijf kilometer te duwen, moet je ook over vol doende rolstoelen beschikken. Deze lenen we her en der. We konden er niet meer op de kop tikken." De familie Wolfaart uit Vrem dieke had geen begeleiding nodig. De vrouw des huizes stapte in de rolstoel die door haar krasse echtgenoot werd voortgeduwd. Vanaf dorpshuis De Hoekse Rakkers gingen zo'n driehon derd deelnemers van start voor een wandeling van 2,5, 5 en 10 kilometer. Aan de kortste af stand deden nogal wat kleu ters mee. In Kloosterzande en St. Jansteen vertrokken res pectievelijk 189 en 244 wande laars. De routes van 5 en 10 kilometer zijn uitgezet in de polder en bosrijke omgeving. In Philippine, waar zich 220 liefhebbers verzamelden, is er vier dagen ook nog de gelegen heid om 15 kilometer te wan delen. Dat deden vier deelne mers. In alle plaatsen liep opmerkelijk veel jeugd mee. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Istimewa Elek- tro uit Vlissingen heeft het mil joenenproject 'afstandsbedie ning Helmond' opgeleverd. Gedurende achttien maanden heeft het Zeeuwse bedrijf zeven bruggen en een sluis in de Noordbrabantse Zuid-Wil lemsvaart en het Wilhelminaka- naal geautomatiseerd. De wer ken zijn vanaf nu met een druk op de knop te bedienen uit de centrale post op de sluis in Hel mond. Istimewa verwierf in het najaar van 1999 de ruim vijf miljoen gulden begrootte opdracht van Rijkswaterstaat, directie Noord-Brabant. De opdracht bestond uit het engineeren, le- TERNEUZEN - De Wester schelde Big Band verzorgt za terdagmiddag vanaf twee uur een openluchtconcert op de Markt in Terneuzen. Oorspron kelijke was dit concert gepland op 28 april, maar vanwege de hevige regen is het optreden toen afgelast. De Westerschelde Big Band is een van oorsprong Terneuzens orkest en bestaat een kleine ze ven jaar. De achttien personen tellende formatie is een op tra ditionele leest geschoeide big band met een vierkoppige trom petsectie, vier trombones, vijf saxen en een fluit. De ritmesec tie wordt gevormd door piano, bas, gitaar en drums. Gisela Hermus is de vaste zangeres van de band. De bigband staat onder leiding van Clement van Hove. Als lead-trombonist is hij onder an dere te horen geweest bij het BRT-Jazzorkest en de BRT-big- band. Inmiddels is het nieuwe concertprogTamma van de Wes terschelde Big Band gepresen teerd in Porgy Bess, het Zuid- landtheater en in Groede. In het programma is gekozen voor een mix, die rekening houdt met de uiteenlopende voorkeuren van het publiek. Naast de layd- back-Basie-stijl is er volop af wisseling met snelle tempi. veren en aansluiten van een cen trale bediening in Helmond en de afstandsbediening van zeven bruggen in het Wilhelminaka- naal, waaronder de hefboom in Son. Verder omhelsde het pro ject het maken van voorzienin gen voor een toekomstige afstandsbediening van vier sluizen in de Zuid-Willems vaart. Voor de besturing van de instal latie is gebruikgemaakt van de allernieuwste technieken in de datacommunicatie, zoals een snel datanetwerk. Het is uitge rust met 24 computers en twaalf speciale telefoons die de beeld weergave en de data- en audio- o verdracht verzorgen. Het transport van alle gegevens gaat via glasvezelkabels met een to tale lengte van 37 kilometer. Vanuit de centrale post in Hel mond kunnen alle bewegingen om en rond de aangesloten bruggen en sluizen worden ge volgd. Alle werken kunnen er met een dx*uk op de knop worden geopend en gesloten. Door de automatisering zijn de brug wachters overbodig geworden, stelt Istimewa. Gedurende de loop tij d van het proj eet zijn ver scheidene brugwachters met vervroegd pensioen gegaan. An deren kregen een functie op de centrale post in Helmond. In september organiseert Rijks waterstaat een open dag voor alle belangstellenden om te zien hoe het systeem werkt. Tevens staat die maand de officiële ope ning gepland waarbij de sleutel van de afstandsbediening for meel aan Rijkswaterstaat wordt overgedragen. Het is niet voor het eerst dat Isti mewa een dergelijk project heeft uitgevoerd. Zo leverde het bedrijf eerder de centrale bedie- ningspost op van het sluiscom- plex in Vlissingen voor het op afstand bedienen en bewaken van sluizen en zes bruggen over het Kanaal door Walcheren, Ook heeft de onderneming di verse sluizen in de Zuid-Wil lemsvaart geautomatiseerd. Onlangs is Istimewa gestart met het ontwerpen en uitvoeren van de elektrotechnische installa ties voor sluiscomplexen 11 en 13, inclusief een nieuwe brug bij sluis 13 in de Zuid-Willems vaart. Ook deze sluizen zullen worden gekoppeld aan de be- dieningspost in Helmond. Isti mewa levert het pro j eet op in het voorjaar van 2003. door Rob Paardekam YERSEKE - De verswaterlei ding in Yerseke wordt op woens dag 18 juli, de dag dat het mos- selseizoen begint, officieel in gebruik genomen. Dat maakte verantwoordelijk wethouder J. Bliek gisteren bekend tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Na veel strubbelingen lopen de werkzaamheden nu redelijk voortvarend. Volgens de wet houderzijn twee van de drie lei dingen, die de mosselbedrijven aan de Korrmgaweg en de oes terputten straks van schoon Oosterscheldewater moeten voorzien, inmiddels succesvol getest. Bij de derde leiding is een lek geconstateerd. Dat wordt momenteel opgezocht, zodat het gerepareerd kan worden. De aansluiting van de pijpen op het verdeelstation is ook gereali seerd. De tussenput kan snel worden afgewerkt. Volgens Bliek was het een logi sche keuze om de opening van de leiding samen te laten vallen met het officiële begin van het mosselseizoen. „Het zal nog wel behoorlijk wat werk geven, maar alles is erop gericht om de leiding op die dag te kunnen openen." De subsidie vanuit Brussel komt volgens Bliek op geen enkele manier in gevaar. Om die subsi die daadwerkelijk te verkrijgen, moeten de eindafrekeningen eind augustus kunnen worden gepresenteerd. Dat gaat lukken liet de wethouder gisteren we ten. De oorspronkelijke oplevering stond gepland voor half april, maar door tegenslagen wordt dat nu drie maanden later. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De afdeling cardiologie van het ziekenhuis Walcheren is uit de problemen. Het ziekenhuis heeft twee hart specialisten aangetrokken die nog deze zomer in Vlissingen beginnen. Volgens de directie is de zorg voor hartpatiënten door de samenwerking met het uni versiteitsziekenhuis in Antwer pen straks beter dan ooit. Het ziekenhuis heeft sinds mei vorig jaar nog maar één cardio loog in dienst. Vooral patiënten die voor controle naar een hart specialist moesten, kwamen daardoor in de problemen. Zij moesten naar een ander zieken huis of moesten zich door de huisarts laten controleren. Het afgelopen jaar zijn acute pati ënten doorverwezen naar het ziekenhuis in Antwerpen. Tot april van dit jaar zijn 89 mensen doorverwezen, daarvan zijn er 85 daadwerkelijk behandeld. De directie wil de samenwer king met het Belgische zieken huis graag voortzetten. Patiën ten kunnen in Antwerpen sneller worden geholpen dan in Nederlandse ziekenhuizen om dat daar geen wachtlijsten zijn. „We kunnen daar op elk mo ment van de dag terecht", zegt Van den Blink. Bij een hartaanval of andere hartproblemen is snel ingrijpen van levensbelang. De relatief korte afstand tussen Vlissingen en Antwerpen is dan ook een groot voordeel. In het universi teitsziekenhuis kunnen patiën ten direct worden gedotterd of geopereerd. De directie van het ziekenhuis Walcheren onder handelt nog met de zorgverze keraars over de vergoeding van de kosten. De samenwerking met Antwer pen beperkt zich niet tot de opvang van acute patiënten. Belgische artsen die op een op leidingsplaats voor een specia lisme wachten, kunnen in Vlis singen komen werken om de wachtperiode te overbruggen. Op de afdeling cardiologie be gint binnenkort eenzaalarts die volgend jaar de opleiding car diologie gaat volgen. Bijgeschoold Huisartsen blijven een belang rijke rol spelen in de behande ling van hartpatiënten. Gedwongen door het specialis tentekort heeft het ziekenhuis de huisartsen het afgelopen jaar bijgeschoold in het interprete ren van onderzoeken. Huisart sen kunnen zelf een cardiogram laten maken of een bloedonder zoek laten doen. Ze nemen de specialisten zo veel werk uit handen. Het ziekenhuis is 'toevallig' aan de twee nieuwe cardiologen ge komen. „We hebben niet zo lang geleden een internist uit België aangenomen", vertelt Van den Blink. „Die heeft een cardioloog meegenomen en die kende weer een andere cardioloog. Ze heb ben allebei vijftien jaar ervaring en vinden het leuk om hier sa men iets op te zetten." SINT JANSTEEN - Het Martje van Wardje staat zaterdag 16 juni weer in het teken van het midzomernachtfestival. Dit jaarlijkse muziekfestijn trekt jaarlijks een paar duizend be zoekers. 's Avonds beginnen op het met terrasjes en versiering aange klede Martje optredens op een buitenpodium. De jeugd bijtoni 18.00 uur de spits af. Voor de kinderen is er een playback- show, de presentatie is in han den van de clowns Wablief en Wablaf. Om 20.30 uur betreedt de Belgi sche band X Session het podi um. Verder klinkt er muziek van Nightshift de Zeeuwse rock band Desolation. Na het afslui ten van het buitenprogramma nemen in Lazarus de dis jockeys het roer over. In de Kroon is er gelegenheid om te dansen op muziek van The Skyriders. OOSTBURG - De afdeling Kla verblad van verpleeghuis De Stelle in Oostburg houdt zater dag 30 juni een Vlaamse kermis. Op de afdeling verblijven 36 be woners met een lichamelijke handicap. De opbrengst van de Vlaamse kermis komt ten goede aan de inrichting van de drie huiskamers en aan bloembak ken. De afdeling wil daarmeede huiselijke sfeer verhogen. De Vlaamse kermis omvat ver schillende spelen, zoals spons gooien, kegelen en rad van avontuur. Verder zijn er diverse lekkernijen te koop. Bewoners van Vremdieke vertrekken voor de avondvierdaagse in Hoek. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38