Growshop wekt woede in Zelzate OPRUIMING Voortdurende spanning verlamt bevolking van de Molukken Pétanquebaan voor Hulster senioren zeeuwse almanak Waardering Duikbond bekritiseert voorbereiding Belgen op Oosterscheldeduik Brandje in badkamer Stichting wil landelijk front vormen voor beter collectief vervoer wj...Mabél!s X boterzachte prijsjes! Leefbaar Nederland had beter luis kunnen kiezen CVP-raadslid klaagt bij politie over Sasse advertentie voor wietteelt Man verduistert gehuurde auto \y DAMESMODE ÏERNEUZEN - In Terneuzen heeft een man een auto van een garage verduisterd. De man had deblauwe Nissan Primera (ken- •eten 26-DT-XR) gehuurd. De auto werd echter niet meer naar het bedrijf teruggebracht. Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster ouderen hebben er een sportief tijdverdrijf bij; een potje jeu de boulen. In de tuin van dienstencentrum De Lieve werd maandag de pétan quebaan officieel geopend. De tuin was voor velen een doorn in het oog en er werd een nieuwe bestemming voor gezocht. In eerste instantie werd gedacht aan de aanleg van een paar extra parkeerplaatsen omdat daar in de buurt al zo'n tekort aan is, maar de keuze viel op een jeu de boulesbaan. De parkeerplaatsen bleken te duur en aan een jeu de boulesbaan kunnen meer mensen ple zier beleven. Als het weer meezit, kunnen de ouderen voortaan een potje petanque spelen op de professionele baan, com pleet met scorebord en een houten bankje voor de sup porters. De petanquevereniging uit Clinge liet alvast zien hoe het spel gespeeld moet worden, want er komt heel wat meer bij kijken dan alleen een balletje weg gooien. Om het wedstrijdaspect nog een beetje te ver hogen, heeft De Lieve een eigen jeu de boulesvereni- ging opgezet, het Buutje. foto Peter Nicolai De dames en heren die de in gezonden mededelingen voor deze courant verzorgen krijgen wel eens te maken met vreemde klanten. Een arsenaal aan grafische hoog standjes kunnen zij in stel ling brengen om de meest exotische wensen op de kran tenpersen te realiseren. Voor een enkeling is al die tech niek ontoereikend. Zoals voor die ene hardnek kige opdrachtgever uit Vlis- singen. Voor hem voldoet geen krachtig kaderwerk, geen diapositieve effecten, kleurige ondersteuningen of andere kunstjes. De staal kaart aan lettertypen veegt hij van tafel. Ouwerwets handwerk eist hij. En geen kalligrafisch schoonschrift. Gewoon een doordeweekse, goed leesbare kriebel. De ad vertentiemedewerkster had alle zeilen bij moeten zetten om dat in haar computerge- regeerde bedrijfsorganisatie gedaan te krijgen. Maar het was gelukt. De klant wenste zelfs een herhaling. „Doe maar hetzelfde slordige handschrift als de vorige keer,deelde hij mee. De medewerkster moest even slikken. „Dat was van mij..." door Claudia Sondervan WEMELDINGE - De Belgische duikersbond bereidt duikers onvoldoende voor op de woelige Oosterscheldewateren. Dat stelt Frank van de Vegte uit We- meldinge, ongevalsonderzoeker voor de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB). Dat is on juist, verweert de voorzitter van de Belgische Federatie voor On derwatersporten (Febos), Willy van de Plas. De Belgische fede ratie voert dezelfde opleiding voor duikers als de Nederlandse bond, stelt hij. „Wij volgen alle protocollen die de internationale bond voor schrijft. Er duiken veel meer Belgen in de Oosterschelde dan Nederlanders", zegt Van de Plas. Dat de slachtoffers bij twee duikongevallen in de Oos terschelde in twee weekeinden allen de Belgische nationaliteit hadden, is niet meer dan een ge volg daarvan, vindt hij. De NOB heeft kritiek op grotere dieptes die Belgische duikers voor hun brevetten moeten ha len. „Beginnende duikers gaan in Nederland tot tien meter, in België tot vijftien meter diep. Gevorderden gaan in Neder land tot twintig meter, in België tot dertig meter diep. De oplei- dingsstof is hetzelfde, maar de oefeningen voor Belgische dui kers zijn navenant de grotere diepte. We vinden het niet be paald verstandig om duikers die de Oosterschelde niet kennen zo diep te laten gaan." Van de Plas weerspreekt dat de SLUIS - Een oververhitte cen trifuge in een badkamer heeft er gisteren in een woning in de Vis- sersstaat in Sluis rond het mid daguur voor gezorgd dat er flink veel roet- en rookschade is ont staan. De bewoonster probeer de de brand nog te blussen. Ze liep hierbij brandwonden aan het hoofd op. De brandweer schat de schade op ƒ50.000. gevorderde training voor Belgi sche duikers verder gaat dan twintig meter. Hij vindt dat er sprake is van miscommunicatie tussen de twee duikbonden. Door een bestuurswisseling bij de NOB is het normale overleg tussen Nederlandse en Belgi schezijde een tijdlang stilgeval len, zegt hij. De werkgroep ongevallenregi stratie van de NOB onderzoekt alle ongevallen en meldingen van bijna-ongevallen met dui kers in Nederlandse wateren en Nederlandse duikers in buiten landse wateren. Met de infor matie toetst de bond of de duikopleidingen aanpassingen behoeven, omdat bijvoorbeeld een in Nederland opgeleide dui ker door specifieke omstandig heden in problemen is geraakt. De Febos hanteert eenzelfde systeem. Maar van uitwisseling van bevindingen tussen NOB en Febos is geen sprake, zegt de Belgische voorzitter. Al vijftien jaar lang vallen er in Zeeland gemiddeld twee doden per seizoen. Nog eens tien onge lukken met duikers vergen me dische behandeling. Landelijk eist de duiksport ge middeld vijf doden per jaar bij zestig duikongelukken of bijna- ongelukken. „Zeeland heeft het drukstbezochte duikwater van Nederland. De Oosterschelde hoort tot het mooiste duikwater in Noordwest-Europa. Hier worden jaarlijks dertigduizend duikvergunningen uitgegeven. Stel dat iedere vergunninghou der daar tien keer gebruik van maakt, dan heb ]e een ongeloof lijke drukte aan duikbewegin- gen," duidt Van der Vegte. pagina 14: duik zonder risico bestaat niet (Advertentie) Wij richten kantoren in fjosi HOEKMAN Noordzandsirual 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door René van Stee TERNEUZEN - De Noord-Hol landse Stichting Goed Vervoer zoekt samenwerking met actie groepen uit andere regio's die collectief vervoer kennen, zoals Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de stichting hapert het collectief vervoer overal en is het tijd om hier met vereende krachten ver betering in te brengen. „Uit informatie in andere me dia blijkt overduidelijk dat de problemen rondom het collec tief vervoer niet alleen Kenne- merland, maar vrijwel geheel Nederland treffen. Overal re gent het klachten over aanrijtij- den, worden mensen vergeten en ontbreekt een adequate ma nier om klachten in te dienen. Om dergelijke misstanden op grotere schaal aan te pakken, willen we nu de krachten bun delen", zegt voorzitter R. van der Linden van de Noordhol landse Stichting Goed Vervoer (SGV). Zijn met stichting, die met name in het Kennemerland actief is, zoekt daarom contact met ande re actiegroepen en stichtingen die zich bezig houden met Col lectief Vraagafhankelijk Ver voer (CW). Samenwerking van al deze clubs zou in de nabije toekomst moeten leiden tot een federatie van actiegroepen en stichtingen, die sterker komt te staan in de pogingen het CW te verbeteren. De SGV is een onafhankelijke belangengroepering die het aangepaste vervoer in Noord- Holland op een acceptabel ni veau wil brengen. Dat de komst van de stichting nodig was, blijkt volgens Van der Linden uit de ruim 1300 klachten en in cidenten die de SGV tijdens een drie weken durend onderzoek in februari en maart in Kennemer land verzamelde. Op ruim elf duizend ritten noemt Van der Linden dit klachtenpercentage (bijna twaalf procent) onaan vaardbaar hoog. Een grote en invloedrijke pres siegroep kan volgens Van der Linden veel krachtiger druk uitoefenen op beleidsbepalers en uitvoerders van het CVV. Van der Linden pleit ook voor een vergelijkend onderzoek tussen de diverse CW-systemen, om van elkaar te kunnen leren. Voorzitter B. Scherbeijn van de Stichting Werkgroep Gehandi captenbeleid West-Zeeuws- Vlaanderen (gehandicapten en mindervaliden maken het meest gebruik van het CW) staat in eerste instantie positief tegen over het initiatief van de SGV. „Naast een vergelijking van CW-systemen, zou ook een uit ruil ervan tot stand moeten ko men. Concreet betekent dit in onze regio dat een Zeeuws-Vla ming probleemloos op het Wal- cherse systeem zou moeten kun nen overstappen. Ook moet,er in mijn ogen worden gestreefd naar een landelijk systeem. Bij de keuze van het beste systeem kan de door de SGV bepleite vergelijking zeer nuttig zijn", aldus Scherbeijn. van 11 t/m 16 juni een week lang Sim Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 ZEEUWS-VLAAIMDEREN dinsdag 12 juni 2001 door Mieke van der Jaqt YERSEKE - WD-raadslid M. van der Meijden van de ge meente Reimerswaal, heeft er bij de Stichting Tegen Zinloos Geweld op aangedrongen te protesteren tegen het gebruik van het lieveheersbeestlogo door de politiek partij Leef baar Nederland. „Het lieve heersbeest is het logo tegen zinloos geweld en het gaat niet aan dat als politieke partij over te nemen." Van der Meijden zag tot haar schrik de nieuwe voor zitter J. Nagel van Leefbaar Nederland op het nieuws met achter zich een levensgroot lie veheersbeest. „Ik ben in de raad van Reimerswaal tijden bezig geweest om een actie van de grond te krijgen tegen zin loos geweld. Veel van mijn col lega's hadden de overtuiging dat dat in Reimerswaal niet voorkomt. Uiteindelijk is het gelukt: overal in de gemeente hangen posters met 'pimpam- poentjes' en we hebben ook bierviltjes laten drukken. Nu een politieke partij zich dat lo go voor een verkiezingscam pagne toe-eigent, maken wij voor de oppervlakkige be schouwer reclame voor zo'n club." Het raadslid vermoedt dat veel meer gemeenten, organisaties en instellingen geld en energie gestoken hebben in campagnes tegen zinloos geweld met als blikvanger het lieveheers beestje. „Leefbaar Nederland had beter een luis kunnen kie zen. Dat symboliseert aan de ene kant de nietigheid, want dit is toch een beetje een minne streek. Aan de andere kant wil len ze een luis in de pels zijn." (Advertentie) (Advertentie) door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Het Zelzaats gemeenteraadslid van de CVP M. Acke is woedend vanwege een advertentie van growshop Happy Sas uit Sas van Gent in een Zelzaats reclameblaadje. De shop biedt in de advertentie deskundig advies voor het telen engebruiken van cannabis. Vol gens Acke is dit het aanzetten lot teelt en gebruik van drugs, en is dit in strijd met de Belgi schestrafwet. Hij diende al een klacht in bij de politie van Zel zate en overweegt hetzelfde te doen in Sas. De eigenaren van Happy Sas vinden alle commo tie maar flauwekul. De advertentie verscheen enke le dagen geleden in het Recla meblad van Zelzate en Omstre ken in de rubriek 'nieuwe en vernieuwde zaken in de regio'. InHappy Sas, aan de Westdam, kan men terecht voor benodigd heden voor het telen van wiet voor eigen gebruik en voor een deskundige uitleg. Volgens Ac ke windt de tekst er geen doek jes om. „Ook bijkomende pro ducten zoals pijpjes en boeken over de teelt zijn er te verkrij gen. Men kan er zelfs een water pijptafel laten samenstellen, zo dat men tijdens het dammen, schaken of backgammon spelen rustig kan blowen! Deze publi- citeitsvoering druist nog altijd in tegen de Belgische strafwet." Strafbaar De teelt van cannabis is in Bel gië strafbaar en dat moet vol gens Acke zo blijven. Hij meent dat met dergelijke advertenties de tolerantiegrenzen in België worden afgetast en hij vindt het onbegrijpelijk dat het reclame blad zich tot de publicatie heeft laten verleiden. Acke wil derge lijke reclameuitingen niet tole reren. „Zelzate is een centrum gemeente waar duizenden kinderen naar school gaan. Ik heb zelf twee tieners en als ge meenteraadslid ligt het welzijn van de jeugd me te na aan het hart om deze praktijken onbe straft te laten." Acke diende een klacht in bij de Zelzaatse politie om toekomsti ge publicaties te voorkomen. Momenteel onderzoekt hij of het mogelijk is ook een klacht bij de politie in Sas in te dienen. De eigenaren van Happy Sas snappen alle commotie niet zo goed. „In maart hebben we ook geadverteerd in datzelfde blaadje. Toen kregen we het parket van Gent op ons dak, om dat er klachten waren gekomen. Het parket zei dat ze niets tegen ons konden ondernemen, omdat we niks strafbaars hadden ge daan", zegt M. van Vlierberghe, een van de eigenaren van Happy Sas. „Het reclameblaadje heeft ons zelf gevraagd of we nog een tweede keer wilden adverteren, en dat hebben we gedaan. Wel hebben we de tekst nog eens be keken om problemen te voorko men. Het is allemaal flauwekul wat er wordt gezegd. De CVP is een oppositiepartij en wil ge woon aandacht. En daarbij, bij ons mogen alleen personen bin nen van achttien jaar en ouder." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor de Moluk ken is er geen betere president te bedenken dan Wahid. Over een paar maanden wordt hij afgezet en dan is Megawati Soekarno- putri zijn opvolgster, tot de nieuwe verkiezingen. „Het is vrijwel zeker dat Wahid zich herkiesbaar stelt. Ik hoop dat het Indonesische volk hem her kiest, want Amien Raïs of Mega wati zijn fel tegen autonomie van de Molukken. Het bloedver gieten zal dan nog langer door gaan", zegt Jim Pentury, net te ruggekeerd van de Molukken. De Middelburger Pentury heeft als bestuurslid van de stichting Zeeland Steunt Maluku (ZSM) geld, verzameld op een bene fietavond en spelletjesmara thon op het ROC in Vlissingen, naar Ambon gebracht. „Het geld is goed terecht geko men. Paulien Joël-Parera, con- sulair-medewerkster van de ambassade op Ambon, en ik hebben spullen gekocht voor drie vluchtelingenkampen - Passom, Halong en Ceram (Kairatu), voor een technische school en voor BanKom Mara- natha, een communicatiepost die burgers informeert over de oorlogssituatie." Het was de tweede keer in korte tijd dat Pentury op de Molukken was. In december kwam hij ont daan ervan terug. Tot drie keer toe ontsnapte hij zelf aan de dood. Het geweld was heviger dan hij zich had voorgesteld. Hij rekent voor dat de oorlog, die luk spreken dat ik weer hier zit. Het trof hem dat veel Molukkers geen hoop meer hebben. „Ik proefde een soort van berusting. Het gewone dagelijkse leven gaat wel door, maar je merkt een soort verlammende spanning. Zodra het licht uitvalt, denken ze dat er een aanval komt. Maar gingen ze in december nog op de vlucht, nu wachten de mensen gewoon af. Als ik sterf, dan moet het maar, denken ze." Hopeloos De situatie maakt veel Moluk kers hopeloos. „Er is ook abso luut geen recht meer. Iemand die twintig mensen gedood heeft, loopt vrij rond. Daar moet snel verandering in komen.." Pentury vindt dat de Molukkers onafhankelijkheid van Indone sië niet moeten forceren. Eerst moet duidelijk zijn wie de nieu we president wordt. Tegen Wa hid is een afzettingsprocedure in gang gezet omdat hij betrok ken zou zijn bij financiële schandalen. Het parlement houdt hem ook verantwoorde lijk voor de slechte economische situatie en het aanhoudende et nische, religieuze of separatisti sche geweld in delen van het ei landenrijk. Wahid staat niet negatief te genover autononomie van de Molukken. Hij heeft echt begrip voor de situatie." In Megawati heeft Pentury niet veel vertrouwen. „Haar vader Soekarno heeft ooit de een heidsstaat uitgeroepen. Dat zal zij niet ongedaan willen ma ken." Jim Pentury heeft zijn hoop gericht op Wahid. foto Ruben O reel volgens hem geregisseerd wordt door Djakarta, nu bijna drie jaar duurt en rond de 400.000 ontheemden en duizenden slachtoffers heeft gekost. „De gewone mensen op de Mo lukken, christenen en moslims, kunnen elkaar vergeven en wil len zich met elkaar verzoenen. Maar de moslims hebben het na deel dat de Laskar Jihad strij ders naar hen heeft gestuurd. Door wie? Misschien door Raïs, inderdaad de presidentskandi daat. Maar deze fundamentalis tische moslimstrijders doden christenen voor geld of voor hun ideaal." Pentury had gehoopt dat er bij zijn tweede bezoek al een begin was gemaakt met de wederop bouw. Maar de omstandigheden waren misschien zelfs verslech terd. „In december hoorde ik om de haverklap bommen vallen. Het ging er grof aan toe. Nu trekken kleine groepje mos limstrijders, Ninja's, naar dor pen van christenen. Ze kloppen aan, je doet de deur open en ze steken toe." Hij maakte een aanval van de Ninja's mee. Hij was net op be zoek in het hoog in de bergen ge legen christendorp Kusu Kusu Sereh, toen drie Ninja's er snel een slachting aanrichtten. „Ik kon ontkomen. Ik mag van ge- KORTINGEN TOT WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35