Fracties willen snel een groenplan PZC PZC Senioren Wandeldriedaagse trekt veel oudere rolstoelers Istimewa levert miljoenenproject op Ziekenhuis Walcheren uit problemen door komst hartspecialisten Band Schuddebeurs en Noordgouwe hechter dan gedacht 15 Commissie schoorvoetend akkoord met nieuwe wijze groenbeheer Bedrijf bestraft voor morsen grond Oprichting Lokale Partij Borsele Brandje in badkamer Grootkoor zingt in kerk Veere Gewonden bij aanrijding Ongeval op A58 Treinenbeurs in Ouddorp dinsdag 12 juni 2001 door PietKleemans ZIEBIKZEE - De fracties van WD, D66, en CDA binnen de Schouwse gemeenteraad vin- jen dat er snel een eilandelijk Jioenstructuurplan moet ko- jnen. De termijn van twee jaar lie het college van B en W noemt linden zij veel te ruim. Dat jleek gisteravond tijdens de icrgadering van de commissie Tondgebiedszaken, openbare .verken en milieu. 3e gemeente Schouwen-Duive- and is al geruime tijd bezig te loeken naar manieren om het jemeentelijk groen efficiënter :n daardoor goedkoper te on- ierhouden en beheren. Het rroen is geïnventariseerd, de VVD bezoekt ichouwse kernen IIERIKZEE - De VVD-afdeling ichouwen-Duiveland maakt leze maand een ronde over het ilandom de wensen van de bur- ;ers ten aanzien van hun leef- n werkomgeving te inventari- eren. Die informatie wil de par- ijdeze zomer gebruiken bij het amenstellen van haar verkie- ingsprogramma. )eVVD-fractie wil in drie bij enkomsten met burgers van edachten wisselen. De politici rengen tevens hun standpun- en voor de komende vier jaar nderde aandacht. )p donderdag 14 juni zijn frac- leleden aanwezig in het lorpsuus in Bruinisse. Deze ijeenkomst is ook voor de ker en. Sirjansland, Oosterland, luwerkerk en Nieuwer kerk. laandag 18 juni doet de WD et dorpshuis in Noordgouwe an, waar tevens de inwoners an Dreischor Zonnemaire, ïerikzee, Kerkwerve en Brou- fershaven welkom zijn. Op roensdag 20 juni bezoeken aadsleden het dorpshuis van loordwelle om de mening van e inwoners van Scharendijke, llemeet, Serooskerke, Noord- felle, Renesse en Burgh-Haam- tede te inventariseren. Alle bij enkomsten beginnen om acht dorpen hebben ieder hun vaste 'groene' ploeg gekregen en door de aanschaf van schaftketen is onnodig heen en weer rijden naar een kantine drastisch te ruggebracht en de werkplan- ning is veel strakker geworden. Een beleidsplan waarin staat welke kant de gemeente op wil met het gemeentelijk groen is er echter nog niet. Een vreemde keuze volgens D66-woordvoer- ster C. J. Geluk. „Je kunt beter eerst een toekomstvisie op het groen geven en daar dan je werkwijze op aanpassen." De D66-politica kreeg bijval van WD-collega J. J. Geleijnse. „Ik ben met mevrouw Geluk eens dat het een beetje de omge keerde wereld is. Wij willen in ieder geval geen twee jaar wachten op het groenstructuur plan. Dat moet echt in tijd naar voren gehaald worden." CD A-commissielid P. W. Berre- voets-Ringelberg sloot zich daarbij aan. „We moeten daar haast mee maken." Wethouder openbare werken G. J. van de Velde-de Wilde liet zich echter niet verleiden tot toezeggingen omtrent een snellere komst van het groenstructuurplan. Papierwerk Vanuit de commissie kwam ook kritiek op het groenbeheer nieu we stijl, hetgeen volgens een aantal commissieleden wel erg veel papierwerk met zich mee brengt. Geluk: „Als ik zo lees over werkpakketten en overleg ben ik bang dat er wel erg veel papier aan te pas komt." Berre- voets-Ringelberg liet een soort gelijk geluid horen. „Ik zie een papieren tijger voor me." Ook maakten verschillende fracties zich zorgen omtrent de cultuuromslag die onder het ge- meentepersoneel nodig is om de nieuwe manier van werken - die naar verwachting een besparing van 244.000 gulden opbrengt - tot een succes te maken. „Dat kost zeker tijd en energie", moest wethouder Van de Velde toegeven. „Maar feitelijk zijn we er al een paar jaar mee bezig. En het werken met kernteams bevalt heel goed. In 1997 kregen we nog heel veel klachten over het groenonderhoud in de kleine kemen en nu komt dat nog maar zelden voor." y'; -y Het groenbeheer op Schouwen wordt op nieuwe leest geschoeid. foto Pi ete r H o n h off door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Istimewa Elek- tro uit Vlissingen heeft het mil joenenproject 'afstandsbedie ning Helmond' opgeleverd. Gedurende achttien maanden heeft het Zeeuwse bedrijf zeven bruggen en een sluis in de Noordbrabantse Zuid-Wil lemsvaart en het Wilhelminaka- naal geautomatiseerd. De wer ken zijn vanaf nu met een druk op de knop te bedienen uit de centrale post op de sluis in Hel mond. Istimewa verwierf in het najaar van 1999 de ruim vijf miljoen gulden begrootte opdracht van Rijkswaterstaat, directie Noord-Brabant. De opdracht bestond uit het engineeren, le- veren en aansluiten van een cen trale bediening in Helmond en de afstandsbediening van zeven bruggen in het Wilhelminaka- naal, waaronder de hefboom in Son. Verder behelsde het project het maken van voorzieningen voor een toekomstige afstandsbedie ning van vier sluizen in de Zuid- Willemsvaart. Voor de besturing van de instal latie is gebruikgemaakt van de allernieuwste technieken in de datacommunicatie, zoals een snel datanetwerk. Het is uitge rust met 24 computers en twaalf speciale telefoons die de beeld weergave en de data- en audio- overdracht verzorgen. Het transport van alle gegevens gaat via glasvezelkabels met een totale lengte van 37 kilome ter. Vanuit de centrale post in Hel mond kunnen alle bewegingen om en rond de aangesloten bruggen en sluizen worden ge volgd. Alle werken kunnen er met een druk op de knop worden geopend en gesloten. Door de automatisering zijn de brug wachters overbodig geworden, stelt Istimewa. Gedurende de looptijd van het project zijn ver scheidene brugwachters met vervroegd pensioen gegaan. An deren hebben een functie gekre gen op de centrale post in Hel mond. In september organiseert Rijks waterstaat een open dag voor alle belangstellenden om te zien hoe het systeem werkt. Tevens staat die maand de officiële ope ning gepland. Het is niet voor het eerst dat Isti mewa een dergelijk project heeft uitgevoerd. Zo leverde het bedrijf eerder de centrale bedie- ningspost op van het sluiscom- plex in Vlissingen voor het op afstand bedienen en bewaken van sluizen en zes bruggen over het Kanaal door Walcheren. MIDDELBURG - Zand- en Grinthandel van Ouwerkerk bv uit Middelburg moet duizend gulden boete betalen wegens vervuiling. Het bedrijf morste op 8 november vorig jaar in de Westhofhaven in Borsele bij het overladen een hoeveelheid zwarte grond. Door de grijper minder vol te doen, kon dit eu vel later worden vermeden. De economische politierechter legde gisteren in Middelburg ook nog vijfhonderd gulden voorwaardelijk op. OVEZANDE - De Lokale Partij Borsele houdt maandag 18 juni de oprichtingsvergadering in verenigingsgebouw het Trefpunt in Ovezande. Tijdens de vergadering wordt ook de kandidatenlijst voor de gemeenteraadverkiezingen bekend gemaakt. De vergadering begint om 20.00 uur met een ope ningwoord cloor P. Verbart, nu nog gemeenteraadslid voor D66 in Borsele. N. van Kooten, oprichter van één van de eerste lokale partijen in Nederland, twintig jaar geleden, houdt een inleiding over het nut en de noodzaak van plaatselijke partij en. Na de inleiding presenteert de initiatiefgroep de bestuurs- kandidaten, die meteen in stemming worden gebracht. Voor lopige statuten en de kandidatenlijst voor de verkiezingen komen na een pauze aan de orde. De vergadering sluit met een politiek café. SLUIS - Een oververhitte centrifuge in een badkamer heeft er gisteren in een woning in de Vissersstaat in Sluis rond het middaguur voor gezorgd dat er flink veel roet- en rookschade is ontstaan. De bewoonster probeerde de brand nog te blus sen. Ze liep hierbij brandwonden aan het hoofd op. De brandweer schat de schade aan de woning op vijftigdui zend gulden. VEERE - Het grootkoor Zeeland geeft donderdageen concert in de Grote Kerk in Veere. Het grootkoor is een projectkoor waarin ruim 250 mannen en vrouwen uit de hele provincie zingen. Tijdens het concert in Veere worden er bekende koorwerken en opera- en musical fragmenten uitgevoerd. Het koor wordt begeleid door pianist Rob van Dijk en The Romanian gypsy quintet uit Roemenië. Het concert begint om 20.00 uur. KOUDEKERKE - Een 23-jarige Vlissinger en een 24-jarige man uit de gemeente Veere zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Middelburgsestraat in Koudekerke. De automobilist uit Veere reed over de Middelburgsestraat van uit Middelburg maar hield niet voldoende rechts. Beide be stuurders werden met onbekende verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. De auto's zijn bij de aanrijding totaal vernield. 's HEER ARENDSKERKE - Twee mensen, een 26-jarige be stuurder van een auto en een 34-jarige medepassagier, zijn gisterochtend gewond geraakt toen hun auto door onbekende oorzaak over de kop vloog op de Rijksweg A58 ter hoogte van 's Heer Arendskerke. Beide slachtoffers zijn naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gebracht. loorNadia Berkelder 1ISSINGEN - De afdeling ardiologie van het ziekenhuis ïalcheren is uit de problemen, let ziekenhuis heeft twee hart- pecialisten aangetrokken die og deze zomer in Vlissingen «ginnen. Volgens de directie is zorg voor hartpatiënten door e samenwerking met het uni- ersiteitsziekenhuis in Antwer- en straks beter dan ooit. let ziekenhuis heeft sinds mei ong jaar nog maar één cardio- Mgin dienst. Vooral patiënten ie voor controle naar een hart- pecialist moesten, kwamen aardoor in de problemen. Zij westen naar een ander zieken- uis of moesten zich door de uisarts laten controleren. Het fgelopen jaar zijn acute pati nten doorverwezen naar het 'ekenhuis in Antwerpen. Tot pril van dit jaar zijn 89 mensen oorverwezen, daarvan zijn er 5 daadwerkelijk behandeld. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P-Kleemans F- F. A. M. van Loon A-M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 Email: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Ze worden er dus niet voor niks heen gestuurd", zegt directeur patiëntenzorg J. W. van den Blink. „En ze zijn allemaal ge zond weer teruggekomen. De directie wil de samenwer king met het Belgische zieken huis graag voortzetten. Patiën ten kunnen in Antwerpen sneller worden geholpen dan in Nederlandse ziekenhuizen om dat daar geen wachtlijsten zijn. „We kunnen daar op elk mo ment van de dag terecht", zegt Van den Blink. Bij een hartaan val of andere hartproblemen is snel ingrijpen van levensbelang. De relatief korte afstand tussen Vlissingen en Antwerpen is dan ook een groot voordeel. In het universiteitsziekenhuis kunnen patiënten direct worden gedot terd of geopereerd. De directie van het ziekenhuis Walcheren onderhandelt nog met de zorgverzekeraars over de vergoeding van de kos ten. De samenwerking met Antwer pen beperkt zich niet tot de opvang van acute patiënten. Belgische artsen die op een op leidingsplaats voor een specia lisme wachten, kunnen in Vlis singen komen werken om de wachtperiode te overbruggen. Op de afdeling cardiologie be gint binnenkort een zaalarts die volgend jaar de opleiding car diologie gaat volgen. Werkdruk Van den Blink maakt zich zor gen over het tekort aan specia listen in Nederland. In Vlissin gen staan nog vacatures open voor een KNO-arts en een geria ter. Het wordt voor kleine zie kenhuizen steeds moeilijker om artsen aan te trekken omdat de werkdruk er hoger ligt dan in grotere ziekenhuizen. „We heb ben bijvoorbeeld twee longart sen. Als er één ziek is, wordt het voor de ander een onmogelijke opgave." De cardiologen gaan, om dat probleem op te lossen, samenwerken met hun collega's in GoesIn de toekomst willen ze zelfs één maatschap gaan vor men. Het ziekenhuis is 'toevallig' aan de twee nieuwe cardiologen ge komen. „We hebben niet zo lang geleden een internist uit België aangenomen", vertelt Van den Blink. „Die heeft een cardioloog meegenomen en die kende weel een andere cardioloog. Ze heb ben allebei vij ftien jaar ervar ing en vinden het leuk om hier sa men iets op te zetten." Zo'n zestig senioren met begeleiders vertrekken vanuit de Cornelia in Zierikzee op de eerste dag van de Senioren Wandeldriedaagse. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Rond twee uur gistermiddag stond de recep tie van verpleeghuis Cornelia vol met senioren in een rol stoel. Het wachten was op het startsein van de Senioren Wandeldriedaagse, het tradi tionele alternatief voor de re guliere jaarlijkse voettocht in de avonduren over langere af standen. Een groep van ongeveer zestig ouderen met begeleiders ver schijnt aan de start voor de twee uur durende wandeling. Via de wijk Noorderpolder, hel Kaaskenswater en Malta gaat het richting het Multi functioneel Centrum (MFC). Na een paar honderd meter wordt monter het eerste lied ingezet door één van de deel nemers, Met een pepermuntje wordt de zanger echter even snel de mond gesnoerd. „Het is vooral veel wachten en aan sluiten bij zo'n wandeling", wijst een begeleider op de vele keren dat halt moet worden gehouden voor achterblijvers. Na een half uur arriveert de groep bij het MFC voor een koffiepauze. Dat is tevens het trefpunt met de andere groe pen, die vanuit verpleeghui zen Borrendamme en de Wie ken zijn gestartJde Looff van Stichting Welzijn Ouderen (SWO) wacht de wandelaars op het plein voor het centrum op. Ze is tevreden over de op komst. „In totaal hebben we in Zierikzee ongeveer honderd twintig deelnemers. In Brui nisse en Burgh-Haamstede wordt ook een driedaagse ge lopen. Op Bruinisse zijn er rond de vijfentwintig mensen die meedoen en vanuit Duin oord zijn er zestig gestart." Ze knikt naar twee 'oudjes' die el kaar hartelijk begroeten. „Daarom houden we dit sa menkomen in het MFC in stand. Veel mensen uit ver schillende tehuizen ontmoe ten elkaar hier weer eens. Binnen is het dringen voor een plaatsje. Onder het genot van een drankje en een stroopwa fel kunnen de wandelaars en begeleiders even uitpuffen. Een mevrouw uit Borrendam me loopt dit jaar voor het eerst mee. „Maar ik vind er niets aan hoor, ik ga liever met de auto Een medebewoner is enthousi aster. Het is dan ook al zijn zes de keer. Hele klus Vanuit het MFC gaan de groe pen weer ieder hun eigen weg. Onderweg naar de Cornelia geeft K. Lukus aan dat de or ganisatie een hele klus is. „We beginnen al een half jaar van tevoren. Het moeilijkst is vrij willigers vinden die de rolstoe len moeten duwen." Boven dien zijn er de nodige kosten aan het evenement verbonden, legt hij uit. „Ongeveer drie duizend gulden. „De SWO verzorgt de subsidie-aan vraag, die hebben we hard no dig. Je hebt drie dagen zaal- huur, iedereen krijgt elke dag een consumptie en op de laat ste dag een vaantje." Als de groep bijna bij het eind punt is. moet er gestopt wor den. Een paar honderd meter terug is een rolstoel met ban- denpech gestrand. Via de mo biele telefoon wordt naar de Cornelia gebeld voor een ver vangend exemplaar. „Tja, die zal toch even moeten wach ten", concludeert Lukus nuch ter. In Zierikzee ging gisteren eveneens de avondvierdaagse van start Tot en met donder dag worden er elke dag toch ten van acht en vijftien kilo meter gelopen. De organisatie heeft zo'n vijftienhonderd deelnemers ingeschreven. door Margreet van den Broek NOORDGOUWE - De band tus sen Schuddebeurs en Noord gouwe is hechter dan de kernbe schrijving van beide dorpen doet vermoeden. Dat bleek gis teravond tijdens de drukbe zochte hoorzitting over het on derzoek dat stichting Scoop heeft verricht naar de twee leef gemeenschappen in het kader van het project Duurzame Soci ale Ontwikkeling. Noordgouwe en Schuddebeurs vormen van oudsher een twee eenheid die bepaalde voorzie ningen delen Volgens de kern beschrijving bestaan er echter grote tegenstellingen tussen de twee leefgemeenschappen. Zo zouden de inwoners van Schud debeurs nauwelijks deelnemen aan het verenigingsleven in Noordgouwe en zich wat werk, inkopen en sociale contacten betreft meer op plaatsen buiten het eiland richten. Ook andere verschillen kwamen gisteren aan bod: Schuddebeurs vergrijst, Noordgouwe ver jongt. De kinderen van Noord gouwe gaan naar de plaatselijke school, die van Schuddebeurs naar elders. In Schuddebeurs woont hoofdzakelijk import, in Noordgouwe met name Schou- wenaren, Noordgouwe is van oorsprong een boerendorp en Schuddebeurs een sjieke bui tenplaats. Direct na de presentatie zetten verschillende inwoners hun kanttekeningen bij de manier waarop de verhouding tussen Noordgouwe en Schuddebeurs werd verwoord. „Dat is mij wat te negatief. Er is wel degelijk uitwisseling. Zo wordt de zon dagsschool op Noordgouwe al jaren gerund door mensen uit Schuddebeurs", zei één van de aanwezigen. Dorpshuis Ook de ijsbaan en het dorpshuis zijn wel degelijk gezamenlijke ontmoetingsplekken, bleek uit de discussie. Wel waren de aan wezigen het erover eens dat de band vroeger hechter was om dat er meer voorzieningen, zoals de bakker en andere dorpswin keltjes, werden gedeeld. „Nu dat niet meer zo is, ga je toch eerder naar Zierikzee waar je alles in één keer kunt kopen", gaf een inwoonster van Schud debeurs toe. Een inwoonster van Noordgou we vroeg zich hardop af of de historische band nog wel vol doende is om de dorpen nog steeds in één adem te blijven noemen. „Sociaal groeien de dorpen steeds verder uit elkaar. De bevolkingssamenstelling is zeer verschillend. We doen nu of er geen verschil is, maar is dat nog wel zo?" Op de vraag van de gespreksleider of de kernen misschien toch uit elkaar ge trokken moeten worden, werd echter door geen van de aanwe zigen positief gereageerd. Uit de discussie bleek gister avond verder dat de bevolking van Schuddebeurs en Noord gouwe veel waarde hecht aan de aanwezigheid van de kleine su permarkt Nummer 11. Als argu ment werd aangedragen dat een dergelijke winkel het voor ou deren mogelijk maakt langer op het dorp te blijven wonen. Ook heeft de winkel een belangrijke sociale functie. Veel inwoners van Noordgouwe doen er dan ook bewust hun boodschappen, zodat het lo nend blijft voor de uitbaatster. Die wees erop dat zij ooit begon met een startsubsidie van de ge meente. Inmiddels is die moge lijkheid voor startende onder nemers afgeschaft. „Dat was absoluut noodzakelijk om te be ginnen. Dat het nu goed gaat, is te danken aan de trouw van de dorpsbewoners", stelde ze. Ook de school werd over het al gemeen als een belangrijke voorziening voor Noordgouwe en Schuddebeurs beschouwd. „Zonder kinderstemmen op straat wordt het hier saai", vond één van de aanwezigen. OUDDORP - Hobbyisten uit Nederland en Duitsland komen op zaterdag 16 juni tussen 9.30 en 16.30 uur in sporthal Dorps tienden in Ouddorp hun ge bruikte treinen en andere spoorse zaken te koop of te ruil aanbieden. Op deze Auto- en Treinenbeurs zijn ook verschil lende stands met modelauto's en rijdt een gasgestookte stoomlo comotief door de hal. In de andere zalen wordt een vlooienmarkt gehouden waar gebruikte spullen en verzamel- materiaal te koop wordt aange boden. Daarnaast zijn er kramen van poppenmaaksters, 3-d knippen en kaartenmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31