p College wil af van flessenhals N59 OPRUIMING Voortdurende spanning verlamt bevolking van de Molukken 13 Runderen houden gras kort voor de ganzen V ers waterleiding in gebruik bij start van mosselseizoen Mabélis Leefbaar Nederland had beter luis kunnen kiezen Duikbond bekritiseert voorbereiding Belgen op Oosterscheldeduik Duur ritje voor taxibedrijf LrJ HOEKMAN*""0* Vlissinger geeft valse naam op Schouwen schrijft Rijk brandbrief over sluizen bij Bruinisse boterzachte prijsjes! zeeuwse almanak Waardering LS DAMESMODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 12 juni 2001 en instellingen geld en energie gestoken hebben in campagnes tegen zinloos geweld met als blikvanger het lieveheers beestje. „Leefbaar Nederland had beter een luis kunnen kie zen. Dat symboliseert aan de ene kant de nietigheid, want dit is toch een beetje een minne streek. Aan de andere kant wil len ze een luis in de pels zijn." i door Mieke van der Jagt YERSEKE - VVD-raadslid M. van der Meij den van de ge meente Reimerswaal, heeft er bij de Stichting Tegen Zinloos Geweld op aangedrongen te protesteren tegen het gebruik van het lieveheersbeestlogo door de politiek partij Leef baar Nederland. ,,Het lieve- door Piet Kleemans BRUINISSE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen- Duiveland vindt het onverant woord om nog langer te wachten met aanpak van dé flessenhals van de N59 op het eiland: de sluizen bij Bruinisse. Dat schrijft het college in een brand brief over de verkeersonveilig heid op de N59 aan het ministe rievan Verkeer en Waterstaat. Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur dringt al jaren aan op verbetering van de verkeers veiligheid op de N59. Het colle ge constateert dat het Rijk de problemen op N59 en N57 niet op de planstudietabel van het Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport (MIT) heeft gezet. Een slechte zaak, volgens burgemeester en wet houders van Schouwen-Duive- land, die stellen dat het rijk onvoldoende prioriteit aan de problemen op N59 en N57 geeft, .hit betekent dat de aanpak van de knelpunten op de N5 7 /5 9 gefinancierd zouden moeten worden uit de reguliere (zeer be perkte) middelen voor beheer en onderhoud van Rijkswaterstaat directie Zeeland", stelt het col lege in de brief. Ongeluk Met, name de situatie op de Gre- velingendam bij het sluizen- complex van Bruinisse baart het college ernstige zorgen. Een zwaar ongeluk op 24 mei op de Grevelingendam waarbij vijf gewonden vielen, was voor het Spitter zeeaas krijgt forse boete MIDDELBURG - Een inwoner van Sint Philipsland is door de economische politierechter in Middelburg veroordeeld tot 750 gulden boete voor spitten naar zeeaas op op de Slikken van de Dortsman. Dit gebied is een na tuurmonument (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 heersbeest is het logo tegen zinloos geweld en het gaat niet aan dat als politieke partij over te nemen." Van der Mei jden zag tot haar schrik de nieuwe voor zitter J. Nagel van Leefbaar Nederland op het nieuws met achter zich een levensgroot lie veheersbeest. „Ik ben in de raad van Reimerswaal tijden bezig geweest om een actie van de grond te krijgen tegen zin loos geweld. Veel van mijn col lega's hadden de overtuiging VLISSINGEN - Voor de Moluk- ken is er geen betere president te bedenken dan Wahid. Over een paar maanden wordt hij afgezet en dan is Megawati Soekarno- putri zijn opvolgster, tot de nieuwe verkiezingen. „Het is vrijwel zeker dat Wahid zich herkiesbaar stelt. Ik hoop dat het Indonesische volk hem her kiest, want Amien Raïs of Mega wati zijn fel tegen autonomie van de Molukken. Het bloedver gieten zal dan nog langer door gaan", zegt Jiin Pentury, net te ruggekeerd van de Molukken. De Middelburger Pentury heeft als bestuurslid van de stichting Zeeland Steunt Maluku (ZSM) geld, verzameld op een bene fietavond en spelletjesmara thon op het ROC in Vlissingen, naar Ambon gebracht. „Het geld is goed terecht geko men. Paulien Joël-Parera, con- sulair-medewerkster van de ambassade op Ambon, en ik hebben spullen gekocht voor drie vluchtelingenkampen - Passom, Halong en Ceram (Kairatu), voor een technische school en voor BanKom Mara- natha, een communicatiepost die burgers informeert over de oorlogssituatie." Het was de tweede keer in korte tijd dat Pentury op de Molukken was. In december kwam hij ont daan ervan terug. Tot drie keer toe ontsnapte hij zelf aan de dood. Het geweld was heviger dan hij zich had voorgesteld. Hij rekent voor dat de oorlog, die dat dat in Reimerswaal niet voorkomt. Uiteindelijk is het gelukt: overal in de gemeente hangen posters met 'pimpam- poentjes' en we hebben ook bierviltjes laten drukken. Nu een politieke partij zich dat lo- volgens hem geregisseerd wordt door Djakarta, nu bijna drie jaar duurt en rond de 400.000 ontheemden en duizenden slachtoffers heeft gekost. „De gewone mensen op de Mo lukken, christenen en moslims, kunnen elkaar vergeven en wil len zich met elkaar verzoenen. Maar de moslims hebben het na deel dat de Laskar Jihad strij ders naar hen heeft gestuuz'd. Door wie? Misschien door Raïs, inderdaad de presidentskandi daat. Maar deze fundamentalis tische moslimstrijders doden christenen voor geld of voor hun ideaal." Pentury had gehoopt dat er bij go voor een verkiezingscam pagne toe-eigent, maken wij voor de oppervlakkige be schouwer reclame voor zo'n club." Het raadslid vermoedt dat veel meer gemeenten, organisaties zijn tweede bezoek al een begin was gemaakt met de wederop bouw. Maar de omstandigheden waren misschien zelfs verslech terd. „In december hoorde ik om de haverklap bommen vallen. Het ging er grof aan toe. Nu trekken kleine groepje mos limstrijders, Ninja's, naar dor pen van christenen. Ze kloppen aan, je doet de deur open en ze steken toe. Hij maakte een aanval van de Ninja's mee. Hij was net op be zoek in het hoog in de bergen ge legen christendorp Kusu Kusu Sereh, toen drie Ninja's er snel een slachting aanrichtten. „Ik kon ontkomen. Ik mag van ge luk spreken dat ik weer hier zit." Het trof hem dat veel Molukkers geen hoop meer hebben. „Ik proefde een soort van berusting. Het gewone dagelijkse leven gaat wel door, maar je merkt een soort verlammende spanning. Zodra het licht uitvalt, denken ze dat er een aanval komt. Maar gingen ze in december nog op de vlucht, nu wachten de mensen gewoon af. Als ik sterf, dan moet het maar, denken ze." Hopeloos De situatie maakt veel Moluk kers hopeloos. „Er is ook abso luut geen recht meer. Iemand die twintig mensen gedood heeft, loopt vrij rond. Daar moet snel verandering in komen.." Pentury vindt dat de Molukkers onafhankelijkheid van Indone sië niet moeten forceren. Eerst moet duidelijk zijn wie de nieu we president wordt. Tegen Wa hid is een afzettingsprocedure in gang gezet omdat hij betrok ken zou zijn bij financiële schandalen. Het parlement houdt hem ook verantwoorde lijk voor de slechte economische situatie en het aanhoudende et nische, religieuze of separatisti sche geweld in delen van het ei landenrijk. Wahid staat niet negatief te genover autononomie van de Molukken. Hij heeft echt begrip voorde situatie." In Megawati heeft Pentury niet veel vertrouwen. „Haar vader Soekarno heeft ooit de een heidsstaat uitgeroepen. Dat zal zij niet ongedaan willen ma ken." door Claudia Sondervan WEMELDINGE - De Belgische duikersbond bereidt duikers onvoldoende voor op de woelige Oosterscheldewateren. Dat stelt Frank van de Vegte uit We- meldinge, ongevalsonderzoeker voor de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB). Dat is on juist, verweert de voorzitter van de Belgische Federatie voor On derwatersporten (Febos), Willy van de Plas. De Belgische fede ratie voert dezelfde opleiding voor duikers als de Nederlandse bond, stelt hij. „Wij volgen alle protocollen die de internationale bond voor schrijft. Er duiken veel meer Belgen in de Oosterschelde dan Nederlanders", zegt Van de Plas. Dat de slachtoffers bij twee duikongevallen in de Oos terschelde in twee weekeinden allen de Belgische nationaliteit hadden, is niet meer dan een ge volg daarvan, vindt hij. De NOB heeft kritiek op grotere dieptes die Belgische duikers voor hun brevetten moeten ha len. „Beginnende duikers gaan in Nederland tot tien meter, in België tot vijftien meter diep. Gevorderden gaan in Neder land tot twintig meter, in België tot dertig meter diep. De oplei- dingsstof is hetzelfde, maar de oefeningen voor Belgische dui kers zijn navenant de grotere diepte. We vinden het niet be paald verstandig om duikers die de Oosterschelde niet kennen zo diep te laten gaan." Van de Plas weerspreekt dat de MIDDELBURG - Een 43-jarige eigenaar van een taxibedrijf uit Colijnsplaat moet een boete be talen, omdat een van zijn werk neemsters op 14 oktober vorig jaar in Goes in een taxi reed zon der de vereiste chauffeurspas. De economische politierechter in Middelburg legde de man daarvoor gisteren vijfhonderd gulden boete op. door Rob Paardekam YERSEKE - De verswaterlei ding in Yerseke wordt op woens dag 18 juli, de dag dat het mos selseizoen begint, officieel in gebruik genomen. Dat maak te verantwoordelijk wethouder J. Bliek gisteren bekend tijdens de vergadering van de commis sie openbare werken. Na veel strubbelingen lopen de werkzaamheden nu redelijk voortvarend. Volgens de wet houder zijn twee van de drie lei dingen, die de mosselbedrijven aan de Korringaweg en de oes terputten straks van schoon Oosterscheldewater moeten voorzien, inmiddels succesvol getest. Bij de derde leiding is een lek geconstateerd. Dat wordt momenteel opgezocht, zodat het gerepareerd kan worden. De aansluiting van de pijpen op het verdeelstation is ook gereali seerd. De tussenput kan snel worden afgewerkt. Volgens Bliek was het een logi sche keuze om de opening van de leiding samen te laten vallen met het officiële begin van het mosselseizoen. „Het zal nog wel behoorlijk wat werk geven, maar alles is erop gericht om de leiding op die dag te kunnen openen." De subsidie vanuit Brussel komt volgens Bliek op geen enkele manier in gevaar. Om die subsi die daadwerkelijkte verkrijgen, moeten de eindafrekeningen eind augustus kunnen worden gevorderde training voor Belgi sche duikers verder gaat dan twintig meter. Hij vindt dat er sprake is van miscommunicatie tussen de twee duikbonden. Door een bestuurswisseling bij de NOB is het normale overleg tussen Nederlandse en Belgi sche zijde een tijdlang stilgeval len, zegt hij. De werkgroep ongevallenregi stratie van de NOB onderzoekt alle ongevallen en meldingen van bij na-ongevallen met dui kers in Nederlandse wateren en Nederlandse duikers in buiten landse wateren. Met de infor matie toetst de bond of de duikopleidingen aanpassingen behoeven, omdat bijvoorbeeld een in Nederland opgeleide dui ker door specifieke omstandig heden in problemen is geraakt. De Febos hanteert eenzelfde systeem. Maar van uitwisseling van bevindingen tussen NOB en Febos is geen sprake, zegt de Belgische voorzitter. Al vijftien jaar lang vallen er in Zeeland gemiddeld twee doden per seizoen. Nog eens tien onge lukken met duikers vergen me dische behandeling. Landelijk eist de duiksport ge middeld vijf doden per jaar bij zestig duikongelukken of bijna- ongelukken. „Zeeland heeft het drukstbezochte duikwater van Nederland. De Oosterschelde hoort tot het mooiste duikwater in Noordwest-Europa. Hier worden jaarlijks dertigduizend duikvergunningen uitgegeven. Stel dat iedere vergunninghou der daar tien keer gebruik van maakt, dan heb je een ongeloof lijke drukte aan duikbewegin- gen," duidt Van der Vegte. pagina 14: duik zonder risico bestaat niet (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandslraat 6 Yerseke (el. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 gepresenteerd. Dat gaat lukken liet de wethouder gisteren we ten. Als de verswaterleiding op 18 juli wordt opgeleverd, betekent dat het einde van een lange lij densweg. De oorspronkelijke oplevering stond gepland voor half april, maar door allerlei te genslagen wordt dat nu drie maanden later. Korting Raadslid A. Jumelet (Christen- Unie) pleit er nog steeds voor om de aannemer, HSS (Hydro Soil Services), een flinke boete op te leggen. Volgens het contract moet er een korting van vijftig duizend gulden worden opge legd voor iedere dag dat het pro ject later wordt opgeleverd. Hij krijgt echter zowel in de raad als bij het college weinig steun voor dat plan. Wethouder Bliek wil van een boete in ieder geval niets we ten. VLISSINGEN - In de Vlissingse Walstraat is gistermiddag een man aangehouden wegens het drinken van alcohol op straat. Hij kreeg eerst een bekeuring voor deze overtreding. Toen bleek dat de 48-jarige Vlis singer een valse naam had opge geven werd de man aangehou den. college de druppel die de emmer deed overlopen. De oorzaak van dat ongeluk was, stelt het colle ge, 'de plotselinge filevorming als gevolg van brugsluiting'. Om de doorstroming en daarmee de verkeersveiligheid te verbete ren moet in de visie van het Schouwse college van B en W zo snel mogelijk een tweede brug met een bypass of een tunnel aangelegd worden. „Dan pas zal de doorstroming en de verkeers veiligheid duurzaam gewaar borgd zijn." Zolang die tweede brug of tun nel nog niet gerealiseerd is wil Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur in ieder geval op zeer korte termijn een systeem om de weggebruikers aan beide zijden van het sluizencomplex tijdig te attenderen op plotse linge filevorming. Het college benadrukt dat zo'n waarschu wingssysteem geen duurzame oplossing biedt. „Het nemen van een dergelijke maatregel moet worden gezien als symp toombestrijding." De flessenhals bij Bruinisse staat bovenaan de prioriteiten lijst van de gemeente daar waar het gaat om de veiligheid op de N59. Daarnaast zijn er volgens het college op de route tussen Zierikzee en Oude Tonge nog kruispunten voor verbetering vatbaar. B en W pleiten voor aanleg van rotondes. In het natuurgebied het Dijkwater bij Sirjansland zijn zo'n vijftig grazers uitgezet, door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De vogels in de nieuwe natuur in het Schouwse Prunje- gebied - onderdeel van landinrich tingsproject Schouwen-Oost - krijgen deze week gezelschap van een kudde van naar schatting honderd runderen. Het experiment met de Schouwse graascorporatie, die vorig jaar zorgde voor begrazing door dertig runderen, is staatsbosbeheer goed bevallen. In de Prunje zorgen de grazers ervoor dat de vegetatie kort en daarmee aan trekkelijk voor fouragerende ganzen blijft. Zou het gebied niet begraasd worden, dan wordt het gras de ganzen te hoog en wijken ze uit naar aangren zende landbouwgronden, tot groot ver- driet van de boeren. Staatsbosbeheer heeft het zo uitgekiend dat er net vol doende voedsel voor de runderen is, hen zo dwingend om overal in het gebied te grazen. D. Fluijt van Staatsbosbeheer: „In de Prunje zijn eilandjes, maar via doorwaardbare plaatsen kunnen de dieren die heel goed bereiken. Die door waadbare plaatsen weten de runderen heel snel te vinden." In principe blijven de runderen - mits het weer het toelaat - tot november in het Prunj egebiedIn de winter is het gebied te nat en wordt het onbegaanbaar voor de dieren. Onder zocht wordt nog of het mogelijk is om vleesvee in de nieuwe natuur te laten grazen en op termijn 'Prunje-scharrel- vlees' op de markt te brengen. Veerasters Het is de bedoeling dat ook in de andere gebieden van landinrichtingsproject Schouwen-Oost langs de zuidkust van Schouwen grazers uitgezet worden. foto: Pieter Honhoff Om ervoor te zorgen dat zij overal kun nen komen worden de verschillende de len van het gebied met elkaar verbon den door dammetjes en bruggetjes. Met behulp van veerasters wil de landin richtingscommissie Schouwen-Oost voorkomen dat de grazers zich buiten het natuurgebied begeven. In andere door Staatsbosbeheer be heerde natuurgebieden zijn half april al runderen uitgezet. In het Dijkwater bij Sirjansland lopen een kleine vijftig runderen rond en ook de vroongronden tussen Renesse en Haamstede en bij het zweefvliegveld van Nieuw-Haamstede worden begraasd. Voor deze gebieden werkt staatsbosbeheer met individuele pachtcontracten met boeren. In de Prunje doet Staatsbosbeheer zaken met de graascorporatie. (Advertentie) bij li o mode design van 11 t/m 16 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Edith Ramakers (Advertentie) De dames en heren die de in gezonden mededelingen voor deze courant verzorgen krijgen wel eens te maken met vreemde klanten. Een arsenaal aan grafische hoog standjes kunnen zij in stel ling brengen om de meest exotische wensen op de kran tenpersen te realiseren. Voor een enkeling is al die tech niek ontoereikend. Zoals voor die ene hardnek kige opdrachtgever uit Vlis singen. Voor hem voldoet geen krachtig kaderwerk, geen diapositieve effecten, kleurige ondersteuningen of andere kunstjes. De staal kaart aan lettertypen veegt hij van tafel. Ouwerwets handwerk eist hij. En geen kalligrafisch schoonschrift. Gewoon een doordeweekse, goed leesbare kriebel. De ad vertentiemedewerkster had alle zeilen bij moeten zetten om dat in haar computerge- regeerde bedrijfsorganisatie gedaan te krijgen. Maar het was gelukt. De klant wenste zelfs een herhaling. „Doe maar hetzelfde slordige handschrift als de vorige keer,deelde hij mee. De medewerkster moest even slikken. „Dat was van mij..." KORTINGEN TOT P1^^% WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29