Ontwerpt stadskantoor gekozen s nu 6 SM actie; PZC PZC Beschadigde boeken en cd's forse kostenpost bibliotheek Istimewa levert mi ij oenenproj eet bij Helmond op Grootste kolenschip in Kaloothaven Werk architect Uytehaak valt beste in de smaak in Goes Duits koor zingt in Oostkapelle Zomerconcert Woord en Daad in Grote Kerk Nieuwe cd van gospelgroep Vakantiewerk WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. NU GRATIS GSM MET BELTEGOED. b 16 dinsdag 12 juni 2001 door Mieke van derJaqt GOES - Als de gemeente Goes een nieuw stadskantoor gaat bouwen - want die kogel is nog niet door de kerk - dan mag Ru dy Uytehaak het ontwerp ma ken. De begeleidingscommissie uit de gemeenteraad koos, even als een commissie van collegele den, techneuten en ambtenaren, uit vijf ruwe ontwerpen het ge bouw van Uytehaak als het bes te. Het ontwerp behelst een vier kant gebouw van vijf verdiepin gen met een speels, patio-achtig element middenin het dak, dat OOSTKAPELLE - Het Lörieker Singlereis uit Diisseldorf geeft donderdag een concert in hotel Green White in Oostkapelle. Het Lörieker Singkreis is een kamerkoor van veertien zan gers. Het repertoire van het koor be vat kerkelijke en wereldse lie deren. In Green White voert het koor klassieke liederen van Schubert, Brahms en Mendels sohn uit. Verder worden er pop songs en volksliederen gezon gen. Het concert begint om 20.00 uur. GOES - Het comité Woord en Daad houdt zaterdag 16 juni een zomeravondconcert in de Grote Kerk in Goes. Het Sliedrechtse mannenkoor Ichtus zingt dan onder leiding van Martin Zonnenberg meest Nederlandse geestelijke liede ren. Aan het concert werkt ook het Thoolse mannenkoor Reho- both mee, onder leiding van Kees van de Steenhoven. Als or ganist treedt op Bram Bout. De opbrengst van het concert komt ten goede aan de Woord en Daad-actie Zeeland helpt Ethi opië. Aanvang 19.30 uur. taps toeloopt naar beneden met een soort bliksemflits van glas erdoorheen. Het is compact op gebouwd rond een centrale hoge ruimte met galerijen. De ruimte voor het Centrum voor Werk en Inkomen, wat nog niet heeft be slist of het bij de gemeente wil worden gehuisvest, is er in het ontwerp los van gelaten. De ar chitect heeft er alleen de bouw massa van aangegeven. Die is qua ontwerp wel onlosmakelijk met het nieuwe stadskantoor verbonden, maar kan ook een heel andere functie krijgen: wo ningen of een andere kantoor functie. De meeste leden van de raad ga ven de voorkeur aan het ont werp van Uytehaak. Twee ande re ontwerpen, waaronder dat van Rothuizen Van Doorn 't Hooft (RDH) uit Goes, bungel den in de voorkeuren onderaan omdat ze kavelvullend waren, lange looplijnen kenden en geen functionele uitstraling hadden naar de mening van de meesten. De gebouwen konden worden aangezien voor kantoorgebou wen van willekeurig welke or ganisatie. Op de derde plaats scoorde een ontwerp van Erick van Egeraat: een eivormige glazen gevel met een vrij sobere, rechte aanbouw. Van dat ontwerp werd gevreesd dat de ambtenaren er nog snel ler het kookpunt zullen berei ken dan in het huidige stads kantoor. Bovendien is een vierkante meter van de gebo gen, glazen gevel in het ontwerp twee keer zo duur als iedere an der gevelbekleding. De Arehitectencie, die zich in het ontwerp liet inspireren door de gespiegelde symmetrie van het stadhuis op de Grote Markt, gooide ook hoge ogen. Met name de publieke ruimten in relatie tot de openbare ruimte, de uit gewerkte functionaliteit, een slimme parkeerkelder en de uit straling van het gebouw spra ken aan. Uytehaak hield echter de warmte buiten en ook zijn kantoor liet zich de functie van stadskantoor aanzien. De architect krijgt nu te horen dat hij zich verder op de eisen en behoeften van de gemeentelijke organisatie kan oriënteren. Pas in de raad van september wordt het definitieve eisenpakket vastgesteld en ook dan pas zal worden bepaald hoeveel geld de gemeenteraad voor een nieuw huis overheeft. VLISSINGEN - Niet eerder legde een bulkcarrier met een lading van ruim 165.000 ton aan in de Kaloothaven in Vlissingen-Oost. Het laadvermogen van de Vergina 1 reikt tot 194.000 ton. Het schip heeft een lengte van 300 meter, een breedte van 50 me ter en een diepgang van 16.50 meter. Het schip vaart onder Liberiaanse vlag. In Van couver zijn de kolen ingeladen. Door het overslagbedrijf Ovet werd de brandstof in een dag tijd gelost. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Istimewa Elek- tro uit Vlissingen heeft het mil joenenproject 'afstandsbedie ning Helmond' opgeleverd. Gedurende achttien maanden heeft het Zeeuwse bedrijf zeven bruggen en een sluis in de Noordbrabantse Zuid-Wil lemsvaart en het Wilhelminaka- naal geautomatiseerd. De wer ken zijn vanaf nu met een druk op de knop te bedienen uit de centrale post op de sluis in Hel mond. Istimewa verwierf in het najaar van 1999 de ruim vijf miljoen gulden begrootte opdracht van Rijkswaterstaat, directie Noord-Brabant. De opdracht bestond uit het engineeren, le veren en aansluiten van een cen trale bediening in Helmond en de afstandsbediening van zeven bruggen in het Wilhelminaka- naal, waaronder de hefboom in SonVerder behelsde het proj eet het maken van voorzieningen voor een toekomstige afstandsbediening van vier NIEUWDORP - De gospelgroep Foundation presenteert zater dag 16 juni in het dorpshuis in Nieuwdorp een nieuwe cd met gospels en eountrymuziek. Aan de presentatiedie om 19.30 uur begint, werken mee coun- tryzanger Wim Pols, de Quaiies Line Dancers en de tamboerijn- groep van het Leger de Heils in Middelburg. De opbrengst van de cd komt gedeeltelijk ten goe de aan een project voor straat kinderen van de Stichting Roe menië in Oost-Soubui'g. 's-Hr. HENDRIKSKINDEREN - De Goese welzijnsstichting Stimulans heeft 3500 gulden ge kregen van het Juliana Welzijn Fonds voor de organisatie van het kindervakantiewerk in 's- Heer Hendrikskinderen. sluizen in de Zuid-Willems vaart. Voor de besturing van de instal latie is gebruikgemaakt van dt allernieuwste technieken in di datacommunicatie, zoals eer snel datanetwerk. Het is uitge rust met 24 computers en twaalf speciale telefoons die de beeld weergave en de data- en audio- overdracht verzorgen. He: transport van alle gegevens gaai via glasvezelkabels met een to tale lengte van 37 kilometer. Vanuit de centrale post in Hel mond kunnen alle bewegingen om en rond de aangesloten bruggen en sluizen worden ge volgd. Alle werken kunnen er met een druk op de knop worden geopend en gesloten. Door de automatisering zijn de wachters overbodig geworden, stelt Istimewa. Gedurende de looptijd van het project zijn ver scheidene brugwachters mei vervroegd pensioen gegaan. An deren hebben een functie gekre gen op de centrale post in Hel mond. Open dag In september organiseert Rijks waterstaat een open dag alle belangstellenden om te zien hoe het systeem werkt. Tevens staat die maand de officiëleope ning gepland waarbij de sleutel van de afstandsbediening for meel aan Rijkswaterstaat word! overgedragen. Het is niet voor het eerst datlsti- mewa een dergelijk project heeft uitgevoerd. Zo leverde het bedrijf eerder de centrale bedie- ningspost op van het sluiscom- plex in Vlissingen voor het op afstand bedienen en bewaken van sluizen en zes bruggen over het Kanaal door Walcheren. Ook heeft de onderneming di verse sluizen in de Zuid-Wil lemsvaart geautomatiseerd. Onlangs is Istimewa gestart met het ontwerpen en uitvoeren van de elektrotechnische installa ties voor sluiscomplexen 11 en 13inclusief een nieuwe brugbi] sluis 13 in de Zuid-Willems vaart. Ook deze sluizen zullen worden gekoppeld aan de dieningspost in Helmond. 1 mewa levert het project op in het voorjaar van 2003. 7 - n'U vJ'h In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot 1 juli een tentoonstelling niet beschadigde boeken, cd's, tijdschriften en naslagwerken te zien. foto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg kampt met ernstige vernie lingen van bibliotheekmaterialen. De be schadigingen kosten de bibliotheek zes- tot zevenduizend gulden per jaar. Tot 1 juli is er in de bibliotheek een tentoonstelling met beschadigde boeken, cd's, tijdschriften en naslagwerken te zien. Henk Kosters, ver antwoordelijk voor de inkoop van cd's, stel de de tentoonstelling samen. Vooral de cd's moeten het in de bibliotheek ontgelden, volgens Kosters. „Het lijkt wel alsof de mensen ze als een frisbee gebrui ken." Kosters pakt een dvd van Metallica. „Deze dvd is pas twee keer uitgeleend en er zitten al krassen op. Dit schijfje van hon derd gulden is niet meer te gebruiken." Niet alleen de krassen op de cd zelf zijn een probleem. Vaak worden ook boekjes uit het cd-hoesje gestolen of kapot gemaakt. Om diefstal te voorkomen, zet Kosters stempels van de bibliotheek in de boekjes. „In een cd- boekje van Tupac stempel ik expres op het gespierde lichaam van de rapper, anders is het plaatje er zo uitgeknipt." Vooral de cd's met popmuziek zijn kwetsbaar, maar ook klassieke muziek valt ten prooi aan onzorg vuldig gebruik. „Je zou denken dat mensen die naar klassieke muziek luisteren iets rus tiger met de cd omgaan, maar dat blijkt dus tegen te vallen. Regelmatig zijn ook klassie ke cd's ernstig beschadigd." Het probleem beperkt zich niet alleen tot cd's. Boeken worden ook vaak beschadigd teruggebracht. Illustraties worden uitge knipt, teksten worden aangestreept en vloe ken doorgekrast. Jaarlijks wordt er 25.000 gulden aan schadevergoeding door de le ners aan de bibliotheek betaald. Volgens Koster is dit bedrag lang niet toereikend om alle schade te vergoeden. „Niet iedereen vertelt het aan de balie als er iets beschadigd is. Maar ook al hadden we genoeg geld om alles te vervangendan waren we er nog niet Sommige boeken zijn gewoon niet meer le verbaar." Boete Het is niet makkelijk om de daders van be schadigingen te achterhalen. Meestal krijgt de laatste lener de boete als er iets vernield is. Bij een onbruikbare cd betaalt de boos doener al snel zo'n zestig gulden, maar vaak wordt niet achterhaald wie de schade heeft aangebracht. „Het is echt frustrerend. Je kunt wel beter controleren aan de balie, maar een paar uitgescheurde bladzijden zijn moeilijk te vinden. Als je echt streng wilt controleren, gaat dat langer duren, met als gevolg dat je lange rijen bij de balie krijgt. Dat komt de sfeer ook niet ten goede. Je kunt er eigenlijk niet zo heel veel aan doen. Soms denk ik wel eens: waar doe ik het allemaal voor? Maar j aik wil toch dat de le ners tevreden zijn, dus doe ik er alles aan om zoveel mogelijk van het verloren materiaal terug te krijgen." Sociale controle Met de tentoonstelling wil Kosters bereiken dat mensen zich bewust worden van wat zich in de bibliotheek afspeelt. Op de ten toonstelling liggen ook folders van het buro Halt. „Het beschadigen van eigendommen is strafbaar. Dat moeten de mensen besef fen. Er moet een sociale controle komen in de bibliotheek, zodat mensen elkaar aan spreken als er onzorgvuldig met biblio theekmateriaal wordt omgegaan. De leners moeten weten dat je in een knipselmap niet mag knippen", aldus Henk Kosters. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: •aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers •gratis regenpak •gratis krant •gratis gsm en beltegoed Interesse? Neem contact op met de afdeling binnendienst Distributie, telefoon 0800-0231231 (tijdens kantooruren) E-mail: bezorgers@pzc.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. KRANT VOOR ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24