PZC Hartafdeling uit de problemen OPRUIMING Voortdurende spanning verlamt bevolking van de Molukken 50 13 Veertig keer van rand naar rand Duikbond bekritiseert voorbereiding Belgen op Oosterscheldeduik Mabélis LrJ HOEKMAN V ers waterleiding in gebruik bij start van mosselseizoen Leefbaar Nederland had beter luis kunnen kiezen Ziekenhuis Walcheren zet samenwerking met Antwerpen voort boterzachte prijsjes! Duur ritje voor taxibedrijf Vlissinger geeft valse naam op zeeuwse almanak Waardering MIDDEN dinsdag 12 juni 2001 door Mieke van der Jaqt YERSEKE - VVD-raadslid M. van der Meijden van de ge meente Reimerswaal, heeft er bij de Stichting Tegen Zinloos Geweld op aangedrongen te protesteren tegen het gebruik van het lieveheersbeestlogo door de politiek partij Leef baar Nederland. „Het lieveheersbeest is het logo tegen zinloos geweld en het gaat niet aan dat als politieke partij over te nemen." Van der Meijden zag tot haar schrik de nieuwe voorzitter J. Nagel van Leefbaar Nederland op het nieuws met achter zich een levensgroot lieveheers beest. „Ik ben in de raad van Rei merswaal tijden bezig geweest om een actie van de grond te krijgen tegen zinloos geweld. Veel van mijn collega's hadden de overtuiging dat dat in Rei merswaal niet voorkomt. Uit eindelijk is het gelukt: overal in de gemeente hangen posters met 'pimpampoentjes' en we hebben ook bierviltjes laten drukken. Nu een politieke par tij zich dat logo voor een ver kiezingscampagne toe-eigent, maken wij voor de oppervlak kige beschouwer reclame voor zo'n club." Minne streek Het raadslid vermoedt dat veel meer gemeenten, organisaties en instellingen geld en energie gestoken hebben in campagnes tegen zinloos geweld met als blikvanger het lieveheers beestje. „Leefbaar Nederland had beter een luis kunnen kie zen. Dat symboliseert aan de ene kant de nietigheid, want dit is toch een beetje een min ne streek. Aan de andere kant willen ze een luis in de pels zijn." doorNadia Berkelder VLISSINGEN - De afdeling cardiologie van het ziekenhuis Walcheren is uit de problemen. Het ziekenhuis heeft twee hart specialisten aangetrokken die nog deze zomer in Vlissingen beginnen. Volgens de directie is de zorg voor hartpatiënten door de samenwerking met het uni versiteitsziekenhuis in Antwer pen straks beter dan ooit. Het ziekenhuis heeft sinds mei vorig jaar nog maar één cardio loog in dienst. Vooral patiënten die voor controle naar een hart specialist moesten, kwamen daardoor in de problemen. Zij moesten naar een ander zieken huis of moesten zich door de huisarts laten controleren. Het afgelopen jaar zijn acute pati ënten doorverwezen naar het ziekenhuis in Antwerpen. Tot april van dit jaar zijn 89 mensen doorverwezen, daarvan zijn er 85daadwerkelijk behandeld. Sneller De directie wil de samenwer king met het Belgische zieken huis graag voortzetten. Patiën ten kunnen in Antwerpen sneller worden geholpen dan in Nederlandse ziekenhuizen om dat daar geen wachtlijsten zijn. „We kunnen daar op elk mo ment van de dag terecht", zegt directeur patiëntenzorg J. van den Blink. Bij een hartaanval of andere hartproblemen is snel ingrijpen van levensbelang. De relatief korte afstand tussen Vlissingen en Antwerpen is dan ook een groot voordeel. In het Spitter zeeaas krijgt forse boete MIDDELBURG - Een inwoner van Sint Philipsland is door de economische politierechter in Middelburg veroordeeld tot 750 gulden boete voor spitten naar zeeaas op op de Slikken van de Dortsman. Dit gebied is een na tuurmonument. universiteitsziekenhuis kunnen patiënten direct worden gedot terd of geopereerd. De directie van het ziekenhuis Walcheren onderhandelt nog met de zorg verzekeraars over de vergoe ding van de kosten. De samenwerking met Antwer pen beperkt zich niet tot de opvang van acute patiënten. Belgische artsen die op een op leidingsplaats voor een specia lisme wachten, kunnen in Vlis singen komen werken om de wachtperiode te overbruggen. Op de afdeling cardiologie be gint binnenkort een zaalarts die volgend jaar de opleiding car diologie gaat volgen. Huisartsen blijven een belang rijke rol spelen in de behan deling van hartpatiënten. Ge dwongen door het specialisten- tekort heeft het ziekenhuis de huisartsen het afgelopen jaar bijgeschoold in het interprete ren van onderzoeken. Huisart sen kunnen een cardiogram laten maken of een bloedonder zoek laten doen.Van den Blink maakt zich zorgen over het te kort aan specialisten. In Vlissin gen staan nog vacatures open voor een KNO-arts en een geria ter. Het wordt voor kleine zie kenhuizen steeds moeilijker om artsen aan te trekken omdat de werkdruk er hoger ligt dan in grotere ziekenhuizen. „We heb ben bijvoorbeeld twee longart sen. Als er één ziek is, wordt het voor de ander een onmogelijke opgave." De cardiologen gaan samenwerken met hun collega's in Goes. Inde toekomst willen ze zelfs één maatschap vormen. Het ziekenhuis is 'toevallig' aan de nieuwe cardiologen geko men. „We hebben niet zo lang geleden een internist uit België aangenomen", vertelt Van den Blink..Die heeft een cardioloog meegenomen en die kende weer een andere. Ze hebben allebei vijftien jaar ervaring." (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Een van de jongste deelnemert jes in Tholen. door Jeanne de Nijs THOLEN - Hoeveel baantjes ga je zwemmen? Hoe laat? En doe je ook mee met de sponsoractie? Caissière Roos van Bale van zwembad De Spetter in Tholen draait dezelfde vragen keer op keer af. Van Bale en zweminstructrice Willie van Leeuwen schatten dat aantal deelnemers aan de zwemvierdaagse op zo'n 160 komt. In Sint-Maartensdijk valt de belang stelling ronduit tegen. Daar hebben zich in de voorverkoop nog maar zestig zwemmers aangemeld. Een reden voor de beperkte belangstelling kan J. Stoutjesdijk, badmeester van beide Thoolse zwembaden, niet aangeven. Beginnende zwemmertjes 'pakken' da gelijks tien baantjes, degenen met een diploma twintig, de echte kanjers zwemmen veertig keer van rand naar rand in het diepe bad. „Doe maar 35 baantjes", geeft de tienjarige Martine Dietvorst zonder blikken of blozen aan bij de inschrijving. „Ik vind zwemmen gewoon leuk, ik heb wat met water", legt Martine desgevraagd uit. Ook de senioren laten zich niet onbetuigd. Die zijn maandag in de vroege uurtjes al be gonnen aan de zwemvierdaagse-activi- teiten. De dames J. Heuseveld en T. Soomers, beiden in de zeventig, al voor foto Willem Mieras de 26e keer. R. Quist spant echter de kroon, zij is begonnen aan haar 27e vierdaagse. De jongste deelnemer is de vijfjarige Daphne van Os. De meeste deelnemers aan de zwemvierdaagse schrijven meteen in voor de sponsorac tie. De opbrengst gaat naar het Ronald McDonald Kinderfonds. Edith Knuist (28) uit Tholen heeft van de actie op zich een sport gemaakt. Zeven kaarten met zestien sponsors heeft ze al vol. Advertentie door Claudia Sondervan WEMELDINGE - De Belgische duikersbond bereidt duikers onvoldoende voor op de woelige Oosterscheldewateren. Dat stelt Frank van de Vegte uit We- meldinge, ongevalsonderzoeker voor de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB). Dat is on juist, verweert de voorzitter van de Belgische Federatie voor On derwatersporten (Febos), Willy van de Plas. De Belgische fede ratie voert dezelfde opleiding voor duikers als de Nederlandse bond, stelt hij. „Wij volgen alle protocollen die de internationale bond voor schrijft. Er duiken veel meer Belgen in de Oosterschelde dan Nederlanders", zegt Van de Plas. Dat de slachtoffers bij twee duikongevallen in de Oos terschelde in twee weekeinden allen de Belgische nationaliteit hadden, is niet meer dan een ge volg daarvan, vindt hij. De NOB heeft kritiek op grotere dieptes die Belgische duikers voor hun brevetten moeten ha len. „Beginnende duikers gaan in Nederland tot tien meter, in België tot vijftien* meter diep. Gevorderden gaan in Neder land tot twintig meter, in België tot dertig meter diep. De oplei- dingsstof is hetzelfde, maar de oefeningen voor Belgische dui kers zijn navenant de grotere diepte. We vinden het niet be paald verstandig om duikers die de Oosterschelde niet kennen zo diep te laten gaan." Van de Plas weerspreekt dat de bij mode design van 11 t/m 16 juni een week lang Sint Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 (Advertentie) door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor de Moluk ken is er geen betere president te bedenken dan Wahid. Over een paar maanden wordt hij afgezet en dan is Megawati Soekarno- putri zijn opvolgster, tot de nieuwe verkiezingen. „Het is vrijwel zeker dat Wahid zich herkiesbaar stelt. Ik hoop dat het Indonesische volk hem her kiest, want Amien Raïs of Mega wati zijn fel tegen autonomie van de Molukken. Het bloedver gieten zal dan nog langer door gaan", zegt Jim Pentury, net te ruggekeerd van de Molukken. De Middelburger Pentury heeft als bestuurslid van de stichting Zeeland Steunt Maluku (ZSM) geld, verzameld op een bene fietavond en spelletjesmara thon op het ROC in Vlissingen, naar Ambon gebracht. „Het geld is goed terecht geko men. Paulien Joël-Parera, con- sulair-medewerkster van de ambassade op Ambon, en ik hebben spullen gekocht voor drie vluchtelingenkampen - Passom, Halong en Ceram (Kairatu), voor een technische school en voor BanKom Mara- natha, een communicatiepost die burgers informeert over de oorlogssituatie." Het was de tweede keer in korte tijd dat Pentury op de Molukken was. In december kwam hij ont daan ervan terug. Tot drie keer toe ontsnapte hij zelf aan de dood. Het geweld was heviger dan hij zich had voorgesteld. Hij rekent voor dat de oorlog, die Jim Pentury heeft zijn hoop gericht op Wahid. foto Ruben Oreel volgens hem geregisseerd wordt door Djakarta, nu bijna drie jaar duurt en rond de 400.000 ontheemden en duizenden slachtoffers heeft gekost. „De gewone mensen op de Mo lukken, christenen en moslims, kunnen elkaar vergeven en wil len zich met elkaar verzoenen. Maar de moslims hebben het na deel dat de Laskar Jihad strij ders naar hen heeft gestuurd. Door wie? Misschien door Raïs, inderdaad de presidentskandi daat. Maar deze fundamentalis tische moslimstrijders doden christenen voor geld of voor hun ideaal." Pentury had gehoopt dat er bij zijn tweede bezoek al een begin was gemaakt met de wederop bouw. Maar de omstandigheden waren misschien zelfs verslech terd. „In december hoorde ik om de haverklap bommen vallen. Het ging er grof aan toe. Nu trekken kleine groepje mos limstrijders, Ninja's, naar dor pen van christenen. Ze kloppen aan, je doet de deur open en ze steken toe." Hij maakte een aanval van de Ninja's mee. Hij was net op be zoek in het hoog in de bergen ge legen christendorp Kusu Kusu Sereh, toen drie Ninja's er snel een slachting aanrichtten. „Ik kon ontkomen. Ik mag van ge luk spreken dat ik weer hier zit. Het trof hem dat veel Molukkers geen hoop meer hebben. „Ik proefde een soort van berusting. Het gewone dagelijkse leven gaat wel door, maar je merkt een soort verlammende spanning. Zodra het licht uitvalt, denken ze dat er een aanval komt. Maar gingen ze in december nog op de vlucht, nu wachten de mensen gewoon af. Als ik sterf, dan moet het maar, denken ze." Hopeloos De situatie maakt veel Moluk kers hopeloos. „Er is ook abso luut geen recht meer. Iemand die twintig mensen gedood heeft, loopt vrij rond. Daar moet snel verandering in komen.." Pentury vindt dat de Molukkers onafhankelijkheid van Indone sië niet moeten forceren. Eerst moet duidelijk zijn wie de nieu we president wordt. Tegen Wa hid is een afzettingsprocedure in gang gezet omdat hij betrok ken zou zijn bij financiële schandalen. Het parlement houdt hem ook verantwoorde lijk voor de slechte economische situatie en het aanhoudende et nische, religieuze of separatisti sche geweld in delen van het ei landenrijk. Wahid staat niet negatief te genover autononomie van de Molukken. Hij heeft echt begrip voor de situatie." In Megawati heeft Pentury niet veel vertrouwen. „Haar vader Soekarno heeft ooit de een heidsstaat uitgeroepen. Dat zal zij niet ongedaan willen ma ken." MIDDELBURG - Een 43-jarige eigenaar van een taxibedrijf uit Colijnsplaat moet een boete be talen, omdat een van zijn werk neemsters op 14 oktober vorig j aar in Goes in een taxi reed zon der de vereiste chauffeurspas. De economische politierechter in Middelburg legde de man daarvoor gisteren vijfhonderd gulden boete op. gevorderde training voor Belgi sche duikers verder gaat dan twintig meter. Hij vindt dat er sprake is van miscommunicatie tussen de twee duikbonden. Door een bestuurswisseling bij de NOB is het normale overleg tussen Nederlandse en Belgi sche zijde een tijdlang stilgeval len, zegt hij. De werkgroep ongevallenregi stratie van de NOB onderzoekt alle ongevallen en meldingen van bijna-ongevallen met dui kers in Nederlandse wateren en Nederlandse duikers in buiten landse wateren. Met de infor matie toetst de bond of de duikopleidingen aanpassingen behoeven, omdat bijvoorbeeld een in Nederland opgeleide dui ker door specifieke omstandig heden in problemen is geraakt. De Febos hanteert eenzelfde systeem. Maar van uitwisseling van bevindingen tussen NOB en Febos is geen sprake, zegt de Belgische voorzitter. Al vijftien jaar lang vallen er in Zeeland gemiddeld twee doden per seizoen. Nog eens tien onge lukken met duikers vergen me dische behandeling. Landelijk eist de duiksport ge middeld vijf doden per jaar bij zestig duikongelukken of bijna- ongelukken. „Zeeland heeft het drukstbezochte duikwater van Nederland. De Oosterschelde hoort tot het mooiste duikwater in Noordwest-Europa. Hier worden jaarlijks dertigduizend duikvergunningen uitgegeven. Stel dat iedere vergunninghou der daar tien keer gebruik van maakt, dan heb je een ongeloof lijke drukte aan duikbewegin- gen," duidt Van der Vegte. pagina 14: duik zonder risico bestaat niet (Advertentie) Wij richten kantoren in f/lU s*1' Noordzandslraat 6 Yersekc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Rob Paardekam YERSEKE - De verswaterlei ding in Yerseke wordt op woens dag 18 juli, de dag dat het mos selseizoen begint, officieel in gebruik genomen. Dat maak te verantwoordelijk wethouder J. Bliek gisteren bekend tijdens de vergadering van de commis sie openbare werken. Na veel strubbelingen lopen de werkzaamheden nu redelijk voortvarend. Volgens de wet houder zijn twee van de drie lei dingen, die de mosselbedrijven aan de Korringaweg en de oes terputten straks van schoon Oosterscheldewater moeten voorzien, inmiddels succesvol getest. Bij de derde leiding is een lek geconstateerd. Dat wordt momenteel opgezocht, zodat het gerepareerd kan worden. De aansluiting van de pijpen op het verdeelstation is ook gereali seerd. De tussenput kan snel worden afgewerkt. Volgens Bliek was het een logi sche keuze om de opening van de leiding samen te laten vallen met het officiële begin van het mosselseizoen. „Het zal nog wel behoorlijk wat werk geven, maar alles is erop gericht om de leiding op die dag te kunnen openen." De subsidie vanuit Brussel komt volgens Bliek op geen enkele manier in gevaar. Om die subsi die daadwerkelijk te verkrijgen, moeten de eindafrekeningen eind augustus kunnen worden gepresenteerd. Dat gaat lukken liet de wethouder gisteren we ten. Als de verswaterleiding op 18 juli wordt opgeleverd, betekent dat het einde van een lange lij densweg. De oorspronkelijke oplevering stond gepland voor half april, maar door allerlei te genslagen wordt dat nu drie maanden later. Korting Raadslid A. Jumelet (Christen- Unie) pleit er nog steeds voor om de aannemer, HSS (Hydro Soil Services), een flinke boete op te leggen. Volgens het contract moet er een korting van vijftig duizend gulden worden opge legd voor iedere dag dat het pro ject later wordt opgeleverd. Hij krijgt echter zowel in de raad als bij het college weinig steun voor dat plan. Wethouder Bliek wil van een boete in ieder geval niets we ten. VLISSINGEN - In de Vlissingse Walstraat is gistermiddag een man aangehouden wegens het drinken van alcohol op straat. Hij kreeg eerst een bekeuring voor deze overtreding. Toen bleek dat de 48-jarige Vlis singer een valse naam had opge geven werd de man aangehou den. De dames en heren die de in gezonden mededelingen voor deze courant verzorgen krijgen wel eens te maken met vreemde klanten. Een arsenaal aan grafische hoog standjes kunnen zij in stel ling brengen om de meest exotische wensen op de kran tenpersen te realiseren. Voor een enkeling is al die tech niek ontoereikend. Zoals voor die ene hardnek kige opdrachtgever uit Vlis singen. Voor hem voldoet geen krachtig kaderwerk, geen diapositieve effecten, kleurige ondersteuningen of andere kunstjes. De staal kaart aan lettertypen veegt hij van tafel. Ouwerwets handwerk eist hij. En geen kalligrafisch schoonschrift. Gewoon een doordeweekse, goed leesbare kriebel. De ad vertentiemedewerkster had alle zeilen bij moeten zetten om dat in haar computerge- regeerde bedrijfsorganisatie gedaan te krijgen. Maar het was gelukt. De klant wenste zelfs een herhaling. „Doe maar hetzelfde slordige handschrift als de vorige keer,deelde hij mee. De medewerkster moest even slikken. „Dat was van mij..." KORTINGEN TOT P A% VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21