Zorg en onderwijs betalen gelag Gehandicapte overlijdt na heet bad PZC Ophef in Middelburg zet Almelo aan tot onderzoek Burgers H MotoraiLive in hetGelredome 11 Commissie Van Rooy bepleit verlaging vennootschapsbelasting Filipijnse rebellen onthoofden gijzelaar VS Overlevende herdenkt slachtoffer Abortusboot vaart zonder vergunning uit Het is gedaan met de veemarkt mmmmmmmmmmm Bouwvakker komt om op bouwplaats Wapenstilstand in Macedonië Kritiek op Belgische duikers Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ||llllllllllll||llllllllllll|| 13 Dopingvondst begin nieuw tijdperk 10' Droog Zonnige perioden, droog en rustig met een middagtemperatuur van 17 a 18 graden. 244e jaargang no. 137 dinsdag 12 juni 2001 losse nummers 2,00 doorSylvia Marmelstein DEN HAAG - De zorg en het onderwijs moeten op draaien voor een fors deel van de kosten die het ver lagen van de vennoot schapsbelasting met zich meebrengt. Dat blijkt uit het rapport dat de com missie-Van Rooy gisteren heeft gepresenteerd. Het kabinet vroeg de commissie te onderzoeken of het mogelijk isom de belasting op winst flink te verlagen. Dat is nodig, omdat ondernemers in Nederland flink meer belasting betalen dan in andere landen, waardoor ons land onaantrekkelijk wordt om er een bedrijf te beginnen. De commissie adviseert de ven nootschapsbelasting te verla gen met ten minste 5 procent, van 35 naar 30 procent. Daar door loopt de schatkist jaarlijks vijf miljard gulden mis. Dat geld moet deels worden terugver diend door bedrijven mmder belastingkorting te geven als ze veel mensen aannemen die voor een laag salaris werken (zoals banenpoolers en mensen met een zogeheten Melkert-baan). Dat pakt echter slecht uit voor de gezondheidszorg en het on derwijs, die veel gebruik maken van dit soort werknemers Als ze mensen in dienst hebben meteen loon tot 115 procent van het minimumloon krijgen ze een voordeel van de fiscus. De com missie stelt voor die grens te ver lagen naar 105 procent. In het gunstigste geval lopen de zorg, onderwijs en andere overheids bedrijven daardoor 195 miljoen gulden mis. In het ongunstigste MANILLA - De islamitische re bellenbeweging Abu Sayyaf op de Filipijnen heeft de Ameri kaanse gijzelaar Guillermo So- brero onthoofd. Dat heeft de woordvoerder van de rebellen vanmorgen vroeg voor een Fili- pijns radiostation bekendge maakt. „Zoek het hoofd in Tuburan", zei de woordvoerder. Tuburan is een stad op Basilan. Abu Sayyaf ontvoerde eind vo rige maand drie Amerikanen - een zendelingenechtpaar en de uit Californië afkomstige So- brero (40) - van het eiland Pali- wan. Ze zijn vandaar vermoede lijk naar het eiland Basilan overgebracht. De rebellen na men tegelijk met de Amerika nen zeventien Filipijnen gevan gen. Van hen zijn er negen ontsnapt of door militairen ge red. Twee anderen werden dood aangetroffen. Ze waren vermoe delijk door Abu Sayyaf geëxe cuteerd. Abu Sayyaf stelde de regering in Manilla gisteren een ultimatum. Zedreigden de drie Amerikanen te doden, als de regering niet de Maleisische bemiddelaar Karno Sairin zou inschakelen. Enkele minuten voor dit ultimatum af liep, gaf president Arroyo toe. Daarop starten de rebellen een nieuwe gijzelingsactie, waarbij vijftien mensen werden ont voerd. Een legerkolonel ver klaarde dat dat gebeurde bij een plantage in de buurt van de plaats Lantawan en dat er onder de gijzelaars twee kinderen van twaalf jaar zijn. Militaire functionarissen ver klaarden dat de nieuwe ontvoe ring mogelijk is bedoeld als af leidingsmanoeuvre. Het leger zou zo worden gedwongen zijn aandacht te verdelen. De burge meester van de plaats Lanta- wan verklaarde eerder dat er vijftig kinderen waren ont voerd. De rebellen hebben vol gens de commandant ook een hut en een kerk laten afbranden. AFP/RTR/AP (Advertentie) Cmil EXCLUSIEVE AU11J MODESCHOENEN Start voorverkoop SUPERAANBIEDINGEN VOOR DEZE ZOMER OPRIL GROTE MARKT I GOES 0113-252400 geval 350 miljoen. De commis sie erkent dat dit een onbedoeld bijeffect is. „Maar we gaan er van uit dat de politiek zijn ver- zorg en het onderwijs. Ze zullen antwoordelijkheid neemt voor dus bijvoorbeeld een compensa- het goed doordraaien van de tieregeling moeten bedenken", zegt voorzitter en oud-staatsse cretaris van Economische Za ken, Y. van Rooy. Staatssecreta- OKLOHOMA - De negenjarige Brandon Denny omklemt de stoel van zijn omgekomen vriend Chase Smith bij het herdenkingsmonu ment voor de slachtoffers van de aanslag in Oklohoma City door Ti mothy McVeigh. Denny zelf overleefde de aanslag in 1995 op het Al fred P. Murrah-gebouw van de federale overheid. Daarbij kwamen 168 mensen om het leven. McVeigh werd ter dood veroordeeld voor de aanslag. Gisteren werd het vonnis voltrokken. McVeigh (33) kreeg om 14.00 uur Nederlandse lijd een injectie met een dodelijke, chemische vloeistof toegediend in de gevangenis van Terre Haute (Indiana). Hij stierf zonder een woord te zeggen. foto Roberto Schmidt/EPA pagina 5: McVeigh kijkt nabestaanden aan door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland stelt een onderzoek in naar de dood van de meervoudig gehandicapte Tineke Bimmel uit Oost-Souburg. De 44-jarige vrouw bezweek aan de verwondingen die zij opliep toen ze bij het baden aan gloei end heet water werd blootge steld. Dat gebeurde daags voor Pinksteren in een woning van de stichting Arduin in Middelburg. Op de locatie aan de Hazelaars laan wonen vijf cliënten van Ar duin, waarvan één in een aan grenzend appartement. Op het moment van het ongeval waren er twee personeelsleden aanwe zig. De medewerker die de vrouw moest wassen had het door een andere gehandicapte bevuilde bad eerst goed schoon gemaakt met heet water. Door dat hij daarna verzuimde de thermostaat bij te stellen kwam de gehandicapte vrouw in een te heet bad te zitten. Daarbij liep ze over eenderde deel van haar lichaam ernstig brandwonden op. De vrouw overleed afgelo pen vrijdag in het Zuiderzeezie- kenhuis in Rotterdam. De Inspectie voor de Volksge zondheid is volgens Arduin-di recteur P. van den Beemt vanaf het eerste moment geïnfor meerd. Aanvankelijk zagen de verwondingen er dusdanig uit dat de vrouw wellicht weer bin nen enkele weken zou kunnen herstellen. „Kennelijk hebben complicaties tot het overlijden geleid." Het Openbaar Ministerie maakt pas op de plaats todat het poli tieonderzoek is afgerond. Af- hankelij k van de uitkomst zal de officier van justitie bepalen of er aanleiding bestaat een of meer dere personen strafrechtelijk te vervolgen. Arduindirecteur Van den Beemt spreekt van een 'persoonlijk drama' voor de betrokken be woonster, de familie maar ook voor de medewerker die met de verzorging van de vrouw was belast. Vanuit de personeelskring wordt met een beschuldigende vinger gewezen in de richting van het Arduinmanagement. Meervoudig gehandicapten hebben veel kundige begelei ding nodig. Het management zou mensen zonder degelijke achtergrondkennis inzetten. „De handicap wordt ontkend", zegt een van de medewerkers. „Die mensen lopen dagelijks ge vaar." R. Peute, namens Abva/kabo betrokken bij het overleg bin nen de landelijke adviescom missie gehandicaptenzorg, be vestigt dat er stemmen zijn die melden dat Arduin niet-gekwa- lificeerd personeel aanstelt. Van den Beemt: „Dat is niet de wer kelijkheid. Maar dat zal onge twijfeld onderwerp van onder zoek zijn, dus dat komt wel boven tafel." Cliëntenraadse cretaris M. Scheuerman zegt, sprekend op persoonlijke titel, al lang te vrezen dat er ongeluk ken zouden gebeuren. Hij ba seert die vrees op de organisatie bij Arduin. „Ik weet dat er niet gediplomeerd personeel op hui zen wordt gezet. Daardoor wordt er niet altijd deskundig opgetreden." Volgens Scheuer man worden medewerkers te gemakkelijk meteen in het die pe gegooid.,Het gaat hier om de verzorging van mensen die niet voor zichzelf kunnen opkomen. Er moet rekening worden ge houden met hun onmogelijkhe den." Het slachtoffer wordt morgen in Oost-Souburg begraven. SCHEVENINGEN - Een con tainer functioneert als kliniek op de abortusboot van Women on Waves, die gistermiddag zonder vergunning uit Sche- vening vertrok naar Ierland. Het Openbaar Ministerie on derzoekt of er aanleiding is voor een strafrechtelijk onder zoek. De boot doet de havens van Dublin en Cork aan. Voor het verrichten van abortussen bij Ierse vrouwen gaat het schip voor de Ierse kust in in ternationale wateren voor an ker. De uit Vlissingen afkomstige initiatiefneemster en abortus arts R. Gomperts verwacht geen problemen met justitie. Het schip valt op internationa le wateren onder de Neder landse wetgeving. Desondanks stelt het ministe rie van Volksgezondheid dat het verboden is om abortus uit te voeren als er geen vergun ning is afgegeven. foto Jerry Lampen/RTR ris van Financiën W. Bos belooft dat het kabinet 'aan dit punt de nodige aandacht zal besteden'. Het advies pakt het meest posi tief uit voor bedrijven in de dienstensector. Die krijgen een netto lastenverlichting van 2,7 miljard gulden. Industriële be drijven lopen een voordeel op van 360 miljoen, de bouw 90 miljoen en de landbouw 20 mil joen. De sociale partners reageren verdeeld op het plan. De onder nemersorganisaties MKB Ne derland en VNO-NCW zijn blij met de verlaging van de ven nootschapsbelasting. Maar MKB valt erover dat vooral middelgrote en kleine bedrijven de dupe worden van de extra be lasting op stroom en gas. Groot verbruikers betalen namelijk niet mee aan de extra energie heffing. De FNV vindt het 'ronduit belachelijk' dat de Ne derlandse huishoudens moeten meebetalen aan een verlaging van de vennootschapsbelasting via hogere stroom- en gasprij- zen. Ook is de vakcentrale ver baasd dat Van Rooy het belas tingvoordeel op lagere lonen wil afschaffen. „Er zijn nog heel veel mensen die alleen via een gesubsidieerde baan aan het werk kunnen komen", aldus een woordvoerder. Verdeeld De politieke partijen zijn ver deeld over het rapport. VVD en D66 juichen het verlagen van vennootschapsbelasting toe, de PvdA wijst het af. D66 is voor verlaging van de vennoot schapsbelasting maar dat hoeft van Tweede-Kamerlid Giskes niet per se 5 procent te zijn. Dat mag van haar ook met een klei ner percentage. GPD SINT-OEDENRODE - Een 25- jarige bouwvakker uit het Bra bantse Sint-Oedenrode is giste ren door een bedrijfsongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De timmerman was volgens de politie aan het werk op een bouwplaats aan de Eerschotse- straat toen een dwarsbalk met gasbetonblokken door onbe kende ooi-zaak viel. De bouwvakker kon niet meer wegkomen en werd geraakt door de vallende gasbetonblok ken en de balk. De man was op slag dood. ANP Het eeuwenoude fenomeen veemarkt is niet meer. De Groep Nederlandse Veemarkten heeft gisteren in een spoedzitting besloten dat de Nederlandse veemarkten definitief dicht gaan. De marktorganisaties kunnen niet voldoen aan de eisen die het ministerie :'J> pil van Landbouw na de mkz-crisis stelt. Tot vanmiddag twee uur zwijgen de wapens in Macedonië. De etnisch Albanese rebellen zegden gisteren toe een door de Ma cedonische regering ingelaste gevechtspauze te respecteren. Het staakt-het-vuren is nodig om tussen de partijen ingesloten burgers te evacueren en om de watervoor ziening van de stad Kumanovo te herstellen. De duikopleiding in Bel gië schiet tekort. Dit zegt de Nederlandse Onderwa tersport Bond naar aan leiding van twee ernstige ongevallen in de Ooster- schelde. Met de vondst van twee nieuwe dopingproducten in de hotel kamer van de Italiaanse wielrenner Dario Frigo lijkt een nieuw tijdperk in de dopinggeschiedenis aangebroken. Het eerste middel dat tijdens de Giro bij Frigo werd aangetroffen, werd vanwege gezondheidsrisico's jaren geleden uit de productie genomen, het andere moet nog op de 1 Q markt gebracht worden feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; motoren: 11; zeeland: 13,14, en 15; sport: 18 en 19. nooit adviseur geweest bij Nas hua. Ze zoeken het maar uit." De waarnemend burgemeester van Middelburg kwam vorige week in het nieuws door zijn ad vieswerk voor ING Car Lease. Het leasebedrijf uit Den Bosch had eind vorig jaar een onder houd met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was hierbij aanwezig als korpsbeheerder, maar maakte geen melding van zijn rol als betaald adviseur. Volgens het Almelose D66- raadslid H. Isendoorn geeft hij hiermee 'voeding aan het ge rucht dat hij destijds adviseur was bij Nashua'. De Almelose coalitiepartijen CDA, PvdA en WD nemen de zaak hoog op. Het CDA wil dat het onderzoek zo snel mogelijk plaatsvindt. „Dit onderzoek is ook in het be lang van Burgers", zegt fractie voorzitter R. Koetsier. door Gerard Smink en Richard Hoving MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg is opnieuw in op spraak. De gemeenteraad van Almelo stelt een onderzoek in naar zijn rol bij de privatisering van de huisdrukkerij van de ge meente. Burgers was er tussen oktober 1997 en maart 1998 waarnemend-burgemeester. Onder Burgers werd in Almelo de aanzet gegeven om de huis drukkerij over te doen aan de NRG-groep (Nashua, Ricoh en Gestattner). Op ambtelijk en politiek niveau circuleerde toen het gerucht dat hij adviseur was bij Nashua, een in zijn voorma lige standplaats Den Bosch ge vestigd bedrijf. Burgers reageerde gisteravond verontwaardigd. „Ik vind het gemeen en oneerlijk. Ik ben Advertentie naam:|3f noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: C noteert u mij voor een I abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- gr maan(j met nummer. ~j automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) 8 «713214 000002 SSwwïïïïE ma di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1