Frigo nam afgekeurd product Allen Iverson wil de beste zijn Maurice Green is supersnel Marco Pantani bij groot dopingdebat Sampras legt zich neer bij einde heerschappij Verdubbeling aantal geplaatsten Nieuw hoofdstuk in dopinggeschiedenis wielersport Contra-expertise Bo Hamburger eveneens positief De Waele wint eerste etappe - inDauphiné 1 Terèse van Lare in de slag met Belgische arts Vandenbroucke in Tour-ploeg Veelbelovende opening grasseizoen Uitreiskaart voor fans Den Bosch Bondscoach Cyprus stapt op Advertentie met halfnaakte Kim Clijsters wekt ongenoegen Newcastle wil Mendes da Silva Zuid-Koreaan Kim belooft Samaranch eigen museum dinsdag 12 juni 2001 finorHedwig Zeedijk ROME - Ook de Italiaanse klimmer Marco Pantani zal vandaag deelnemen aan het grote dopingdebat dat het Italiaans Olympisch Comité (Coni) houdt naar aanleiding van de grootscheepse inval van de narcoticatbrigade bij de deelnemers aan de Giro. Bij die inval woensdagnacht werden honderden verdachte medicijnen in beslag genomen en al snel werd duidelijk dat de actie, die door veel renners als 'heksenjacht' werd afgedaan, van groot belang is. Het Open baar Ministerie in Florence, dat opdracht gaf voor de con trole, ontkende gisteren dat er zo'n zeventig wielrenners ver dacht zijn, zoals de Italiaanse media dit weekeinde meldde. Volgens de Openbare aankla ger Bocciolini staan er tot nu toe slecht drie personen op zijn verdachtenlijst. Namen wil hij niet noemen. Door het parket van Padua, dat ook betrokken was bij de inval, worden tot nu toe negen perso nen verdacht. Onder hen ook oud-Girowin naar Ivan Gotti. In de wagen van zijn schoonvader werden tijdens de inval ook verboden middelen gevonden. De meeste verdenkingen lijken tot nu toe uit te gaan naar de renners van de Italiaanse ploeg Liquigas. Die ploeg schorste daarom gis teren de Oekraïense renner Gontsjar en de Italianen Zano- tti, Faresin, Zanette en Rastel- li. Benadrukt werd dat het om een schorsing gaat, aangezien de betrokkenen slechts ver dacht zijn en er nog niets bewe zen is. Dit in tegenstelling tot het ge val Dario Frigo, bij wie nieuwe dopingmiddelen als HemAs- sist en RTR-13 werden gevon den. Hij gaf het dopinggebruik inmiddels al toe. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De Italiaanse jus titie trof vorige week bij de op hefmakende inval in de Ronde van Italië op de hotelkamer van wielrenner Dario Frigo twee nieuwe dopingprodukten aan: HemAssist en RSR-13. Daar mee lijkt een nieuw hoofdstuk aan de geschiedenis van do pinggebruik te zijn toegevoegd. Het eerste middel is door fabri kant Baxter drie jaar geleden vanwege gezondheidsrisico's uit de productie genomen, het andere moet nog op de markt gebracht worden. Het moest een alternatief vor men voor bloedtransfusie na een zware operatie: DCLHb, met als merknaam HemAssist. Vorige week werd het spul ont dekt in de kamer van de Itali aanse wielrenner Dario Frigo bij een massale zoekactie van de Italiaanse autoriteiten naar do pinggebruik in de Giro. DCLHb is een uit menselijk he moglobine (het eiwit in rode bloedlichaampjes dat zorgt voor het zuurstoftransport) ge maakte oplossing die de toevoer van zuurstof aan het menselijk weefsel moet verbeteren. Het spul wordt met een injectie naald direct in de bloedader gekomen. Hoe? Ik heb geen idee. Het was nooit voor sportmensen bedoeld. Er is sprake van mis bruik. Bovendien is de ge- bruiksdatum verlopen. Dat staat er ook op." Het was de be doeling om begin 1998 met de productie van HemAssist in Eu ropa te beginnen. Een fabriek in het Zwitserse Neuchatel werd daarvoor in gereedheid ge bracht. Medio 1997 testte Bax ter het middel bij zo'n zeven honderd patiënten in Europa en de eerste resultaten waren veel belovend. Van 209 hartpatiën ten die na een by-passoperatie HemAssist kregen, had veertig procent 24 uur later geen bloed transfusie meer nodig. Kort daarna maakte Baxter in Amerika echter bekend dat de productie zou worden gestaakt. Op basis van de gegevens van honderd gebruikers was geble ken dat het sterftecijfer onder hen hoger was dan bij niet-ge- bruikende patiënten in een con trolegroep. Over de tweede generatie 'bloedvervangers' zei O'Hare: „Die worden alleen nog bij die ren getest." Inmiddels is geble ken dat ratten er een hoop baat bi] hebben. Maar hoe of wat het middel RSR-13 bij mensen doet, is nog volop in onderzoek. Dat hield Dario Frigo dus niet tegen. De Italiaanse wielrenner ge bruikte een medicijn dat in feite bedoeld is voor mensen die een behandeling vanwege een her sentumor ondergaan. Bij hem op de hotelkamer zijn twee am pullen van het middel gevon den. Het medicijn is formeel nog ner gens toegelaten. De fabrikant Alios Therapeutics uit het Ame rikaanse Denver is van zins RSR-13 in productie te nemen. Het onderzoek zit echter nog in Bij de fabrikant van HemAssist, het Amerikaanse Baxter Inter national, reageerde woordvoer ster O'Hare vol verbijstering op het nieuws van de vondst bij Frigo. „Wij hebben HemAssist na mei 1998 niet meer gemaakt. Het is ook nooit op de markt ge bracht. Het is alleen bij medi sche onderzoeken door ons ge bruikt. Het is dus kennelijk in de handen van bepaalde mensen fase 3 en het medicijn moet der halve nog door allerlei ambtelij ke en juridische molens. RSR-13 wordt door diverse uni versiteiten getest. Testen uit 1995 wijzen uit dat het syntheti sche product het hemoglobine- gehalte in het bloed verandert en dat de snelheid en effectivi teit van het zuurstoftransport verhoogd wordt. Dit zou, door dat er meer zuurstofrijk bloed richting de tumor gaat, de kans op genezing van kanker (uit zaaiingen) vergroten. Voor een onderzoek bij mensen werden dopr het NABTT (New Approaches to Brain Tumor Therapy) vrijwilligers gezocht voor behandeling met RSR-13. De randvoorwaarden leggen beperkingen op: proefpersonen moeten volwassen zijn, geen an dere experimentele medicijnen gebruiken, minstens zeventig kilo wegen, en niet in verwach tingzijn. Dat laatste is voor ren ners natuurlijk geen probleem, maar qua gewicht zitten ze vaak ruim onder het kritieke ge wicht. RSR-13 werd deze personen via een catheter toegediend, juist voordat ze hun reguliere bestra ling zouden ondergaan. Voor bijwerkingen, zoals verminder de eetlust, hoofdpijn, vermoeid heid, tintelingen, allergische reacties, bloedarmoede en le verproblemen, werd gewaar schuwd. Daar leek Dario Frigo geen last van te hebben. Op het moment dat de 'nieuwe doping middelen' bij hem op de kamer werden aangetroffen, bezette hij verrassend de tweede plaats in het klassement tijdens de Gi ro d'Italia. Frigo die zijn do pinggebruik toegaf, is inmid dels door zijn ploeg Fassa Bortolo op straat gezet. De Amerikaanse sprinter Maurice Green, zaterdag nog aanwezig bij de prijsuitreiking van de vrouwenfinale van Roland Garros, versloeg gisteren zijn grote concurrent Ato Boldon (links) op de honderd meter tijdens de Grand Prix-atletiekwedstrijden in Athene. Green finishte in een tijd van 9.91 seconden. Niemand was dit seizoen al zo snel. foto Dimitri Messinis/AP PMMHI KOPENHAGEN - Ook de con- I" Ira-expertise bij de Deense wielrenner Bo Hamburger is po- sitief uitgevallen. De coureur uit de ploeg CSC - World Onlinewerd werd op 19 april, een dag na de Waalse Pijl i m België, bij een onverwachte v controle gepakt op gebruik van het verboden epo. De dertigjari- M ge wielrenner kreeg direct zijn t ontslag. De Deense wielerbond liet gisteren weten dat ook de - tweede controle het epo-ge- bruik heeft aangetoond. AFP ri. BRON - De Belg Fabian De Waele heeft de eerste etappe van r de Dauphiné Libéré op zijn J.: naam gebracht. 1 De renner van Lotto was de snelste in een wedstrijd over 227 kilometer van Morzine naar Bron. De Fransman Didier Rous behield de leiding in het alge meen klassement. De Duitse wielrenster Petra - Rossner heeft de zesde wed- Ij strijd uit de wereldbekercyclus u( gewonnen. In Philadelphia ze- gevierde de 34-jarige renster uit w Leipzig na een koers over 116 A kilometer in de massasprint. m' De Australische Anna Mill- 0 ward-Wilson behield de leiding e 'n het wereldbekerklassement door als tweede over de streep te m gaan, Debby Mansveld eindigde rt als derde. ANP LOTENHULLE Terèse van La re uit Sluis is tweede geworden op een run-bike-run in Loten- bulle (België). In de eerste run van 5 kilometer was Van Lare de sterkste, voor de Belgische huis arts Francoise Wellens die vorig jaar de Zwinsteden-triatlon op naar naam schreef, j: P^e 40 kilometer fietsen kreeg "ellens hulp van een deelnemer uit De Pinte. Nadat het tweetal aansluiting had gekregen bij Van Lare begon de Pintenaar haar uit te schelden en te hinde ren op het bochtige parkoers. Achteraf bood hij nog wel zijn excuses aan, maar Van Lare te kende nog wel protest aan bij de jury die echter niets kon doen omdat de jury op de motoren zich beperkte tot toezicht op de mannenwedstrijd. Wellens won, van Lare werd tweede. PARIJS - Frank Vandenbroucke is opgenomen in de Lampre- ploeg voor de Ronde van Frank rijk. De Belgische renner heeft dit seizoen nog weinig wedstrij den gereden. In april maakte hij voor het eerst zijn opwachting in het pe loton na een afwezigheid van negen maanden. Hij hoopt in de Tour weer op de voorgrond te kunnen treden. De deelname van de Italiaan Gilberto Simo- ni, winnaar van de Giro is nog onzeker. AFP Voormalig paria moet Philadelphia 76-ers naar NBA-titel leiden door Jos van de Ven DEN HAAG - Allen Iverson speelt met de Philadelphia 76- ers om de basketbaltitel in Ame rika tegen de Los Angeles La- kers, dat zondagnacht een 2-1 voorsprong nam in de best-of- seven-serie. De vertegenwoor diger van de 'hip-hop-genera- tie' speelt voor een beter thuis voor zijn familie. De hulp van de echt grote spelers moet Iverson naar de absolute top brengen. Basketballegende Magie John son moest en zou Allen Iverson helpen bij zijn jaarlijkse liefda- digheidsweekeinde in zijn ge boorteplaats Hampton Virgi nia. Iverson op zijn beurt stond er op om Johnson drie dagen lang door de stad te chaufferen. Bij het afscheid was Johnson doodziek... Zoveel had de bas ketbalster van de Philadelphia 76ers te vragen. „Allen, ik word zo moe van jou..." Het een-tweetje gaf Iverson in de zomer van 2000 het extra zet je naar de absolute top in het Amerikaanse basketbal. De speler, die in zijn eerste NBA- seizoen '96/'97 voor Philadel phia alle records voor rookies aan barrels speelde, was in de problemen geraakt. De club wilde hem aan Detroit slijten, want ze waren hem beu. Omdat hij steeds te laat op trainingen verscheen en onvoldoende res pect toonde voor coach Larry Brown. De les van Magie Johnson was eenvoudig: Als je de coach res pecteert, doen je teamgenoten dat ook, als je vroeg op de trai ningen komt, komen je teamge noten ook eerder. Het team han delt zoals de ster handelt. Iverson begreep de woorden en kwam tot zijn beste seizoen tot nu toe. De 26-jarige basketbal- De nieuwe Allen Iverson: gedreven en strijdend voor iedere bal. foto John Zich/AFP Ier maakte zijn teamgenoten de afgelopen maanden beter. De bekroning volgde met een aan tal fraaie titels: topscorer van de NBA. meest waardevolle speler van het seizoen én de All Star Game. Iverson is de verpersoonlijking van jongetjes die het basketbal als nooduitgang uit een smerige goot willen gebruiken. Voor Iverson was die goot nog smeri ger dan smerig. Opgevoed door zijn moeder, dagen zonder wa ter en electriciteit omdat de re keningen niet konden worden betaald. De omstandigheden waren zó slecht, dat zijn tien jaar oude zus Liesha er een chronische ziekte aan over hield. De jonge Iverson nam zich voor een einde te maken aan alle ar moe thuis. Met basketbal zou en moest hij het geld verdienen voor een beter home. Een vecht partij tussen zwart en blank in 1993 leek de droom echter te verstieren. Hij zou een stoel naar een meisje hebben gegooid. Iverson ontkende ook maar iets te hebben gedaan, maar mocht voor vijf jaar de cel in. De stu diebeurs voor de vermaarde Kentucky University was daar mee automatisch verkeken. De gouverneur van Virginia kreeg Iverson na vier maanden uit de cel. Bij zijn eerste wed strijd voor Georgetown Univer sity snoerde de 'paria' de misse lijkmakende supporters de mond. Iverson speelde zichzelf in twee seizoenen naar drie in dividuele prijzen en won met het nationale team de gouden medaille tijdens de Studenten- spelen in Japan. Iverson was klaar voor de NBA. Maar was de NBA klaar voor Iverson? De speler in hip-hop- kleding, vol met tatoeages en steeds weer een andere haar dracht; mini-afro, afro en vlech ten plat op het hoofd, vlechten in lijntjes en vlechten in allerlei hoeken. „Zo is de huidige gene ratie", verdedigt Iverson. „We houden ervan om flashy te zijn, we dragen veel j uwelenlopen in wijde broeken rond en houden van mooie wagens. Daar streeft deze generatie naar." Binnen de lijnen streeft Iverson dezer dagen met de 76-ers naar de meest prestigieuze titel, het kampioenschap in de NBA. Maar daar dienen wel de Los Angeles Lakers voor verslagen te worden. De Lakers vormen wellicht de grootste hindernis in zijn profcarrière tot nu toe. De eerste wedstrijd in Los Angeles werd nog wel gewonnen, dank zij een magistrale Iverson. De bodem voor de 48 punten lag vooral in de opwinding of de La- kers ook de finale in vier wed strijden zouden beslissen. De stand is inmiddels 2-1 voor Los Angeles. Philadelphia ver loor de eerste wedstrijd in eigen huis (91-96). Iverson miste bij 87-89 een van zijn twee vrije worpen. „We hadden onze kan sen, maar gaven het zelf uit han den", stamelde Iverson, goed voor 35 punten. De wijze les van Johnson helpt Iverson dit sei zoen wellicht niet aan de titel. En daar zal Iverson wel weer doodziek van worden. GPD LONDEN - De grandslamcommissie heeft besloten het aan tal geplaatste spelers in de enkelspelen bij de vier grootste tennistoernooien te verdubbelen naar 32. De regel gaat in bij het grastoernooi van Wimbledon, het eerstvolgende grand- slamtoernooi. De commissie gaf gisteren ook aan dat de vier GS-evenementen (Australian Open, Roland Garros, Wimble don en US Open) te verstaan is gegeven in de toekomst de ten- nisranglijsten te volgen bij het bepalen van de beschermde posities van de spelers. Veel tennissers ergeren zich al jaren aan de houding van met name het plaatsingscomité van Wim bledon. Bij dat toernooi wordt bij het bepalen van de be schermde positie vaak afgeweken van de actuele tennisrang- lijsten, omdat het comité grasspecialisten hoger aanslaat dan de gravelspecialisten. Diverse spelers en speelsters dreigden de afgelopen tijd Wimbledon links te laten liggen. RTR LONDEN - De Nederlandse tennissers hebben het grassei zoen succesvol geopend. Peter Wessels, Raemon Sluiter en Jan Siemerink bereikten op de banen van Queens in Londen de tweede ronde. Miriam Oremans deed dit in Birmingham. Siemerink schakelde de als vijftiende geplaatste Italiaan Davide Sanguinetti met 6-3 7-6 uit. Peter Wessels won een voudig met 6-2 6-3 van de Brit Marin Lee. De Rotterdammer Raemon Sluiter ontdeed zich met 6-4 6-3 van de Fransman Michael Llodra.In Birmingham versloeg Oremans de als der tiende gerangschikte Daja Bedanova met 6-3 4-6 7-6. Alleen het optreden van Sjeng Schalken in Halle bleef beperkt tot een partij. Zijn Zweedse tegenstander Jonas Björkman gunde de Limburger, die al lange tijd hinder ondervindt van een blessure aan de voet, slechts vijf games: 1-6 4-6. Seda Noor- lander haalde op hardcourt in Tasjkent de tweede ronde. Ze won met 6-4 6-2 van de Oezbeekse Akgoel Amanmoeradova. ANP DEN BOSCH - FC Den Bosch roept voor supporters die mee willen naar een uitwedstrijd van de voetbalclub een speciale kaart in het leven. De uitreiskaart met pasfoto is gekoppeld aan de seizoenkaart voor de club. Gistermiddag presenteerde de eredivisieclub aan KNVB, gemeente, politie en Openbaar Ministerie nieuwe veiligheidsmaatregelen die voor het nieu we seizoen ingevoerd moeten zijn. De KNVB eiste van de club maatregelen na de ongeregeldheden op het veld tijdens de kampioenswedstrijd in en tegen Eindhoven. Supporters van FC Den Bosch kwamen aan het slot van die wedstrijd het veld op. De afgelopen weken hebben voor de ongeregeldheden achttien fans een stadionverbod gekregen, onder wie tien een landelijk stadionverbod. De bond wil FC Den Bosch pas een definitieve licentie voor deelname aan de competitie 2001/2002 geven als het veiligheidsplan door alle partijen is goedgekeurd. GPD NICOSIA - Stavros Papadopoulos is opgestapt als bonds coach van het Cypriotische nationale voetbalelftal. Kranten op Cyprus meldden dat gisteren. Papadopoulos zou zijn con clusies hebben getrokken na de 6-0-nederlaag in het WK- kwalificatieduel in en tegen Portugal. Nederland strijdt in dezelfde groep om een plaats op het WK in 2002. Papadopou los leidde de nationale ploeg twee jaar. Hij nam, volgens de media, zaterdag ontslag. Op die dag werd ook duidelijk dat hij als trainer van AEK Larnaca aan de slag gaat. Bij die club was hij in 1998 en 1999 ook al actief als trainer. De Cypriotische media haalden afgelopen week fel uit na de forse nederlaag tegen Portugal. Een krant omschreef het verlies als een pure vernedering. RTR door Cylia van der Kooy LONDEN - Pete Sampras heeft zich neergelegd bij het einde van zijn heerschappij. „Ik denk dat het tijd wordt dat iemand anders de macht in handen neemt", aldus de Amerikaanse tennisser in een interview met the Guardian. „Begrijp me niet verkeerd, ik heb een prachtige tij d aan de top gehad, maar het heeft wel zijn tol geëist. Ik ben in de positie ge weest dat alles gericht was op tennis. Ik weet niet of die tijd ooit nog zal terugkomen. Tennis is nog steeds belangrijk, maar gaat niet meer voor alles." Sampras regeerde in de jaren negentig het tenniscircuit. Hij was van 1993 tot 1998 de num mer een van de wereld. Nooit eerder heeft een tennisser deze positie zoveel jaren achter el kaar in handen gehad. Vorig jaar schreef hij met zijn dertien de grandslamtitel op Wimble don opnieuw geschiedenis. In 2001 wist hij nog weinig in druk te maken. Bij de Austra lian Open kwam hij niet verder BRUSSEL - Dc familie van de jonge Vlaamse tennisspeelster Kim Clijsters heeft tegen verze keraar Delta Lloyd een klacht ingediend. Die liet Clijsters za terdag in een advertentie af beelden met ontbloot bovenlijf, om haar als een soort Franse 'Marianne' aan te moedigen voor de finale van het tennis toernooi van Roland Garros in Parijs. Volgens de familie is daarmee de wet op de auteursrechten over treden. De advertentie stond za terdag in diverse Vlaamse kran ten. Vrij naar het schilderij 'La liberté' van de Franse schilder Delacroix was Clijsters daarin getekend met half ontbloot bo venlijf. Delta Lloyd, dat optreedt als sponsor van het tennis in Vlaan deren, heeft Clijsters geen toe stemming gevraagd voor het ge bruik van haar portret. Met een mogelijke rechtszaak tegen de verzekeraar hoopt de familie van de finaliste van de Open Franse titelstrijd andere adver teerders te weerhouden haar af beelding zonder toestemming te gebruiken. ANP dan de derde ronde. Op Roland Garros was de tweede schifting al zijn eindstation waarin hij verloor van de Spanjaard Galo Blanco. „Het hele jaar verloopt al teleurstellend. Vooral Parijs is hard aangekomen. Ik heb veel energie gestokenin de enige grandslam die ik nog niet heb gewonnen. Ik voelde me ontzet tend down. Ik heb mezelf nu in geprent niet meer terug te kij ken. Ik moet verder, want aan een afscheid denk ik nog niet." ANP ROTTERDAM - Newcastle United heeft zijn zinnen gezet op David Mendes da Silva, het achttienjarige talent van Spar ta. Technisch manager Dolf Roks verwacht dat de topclub uit de Premier League nog deze week de onderhandelingen zal starten. Mendes da Silva heeft bij de Kasteelploeg een contract tot 2005. Ook Ajax had belang stelling voor Mendes da Silva, maar knapte tot nu toe af op de transfersom van om en nabij de tien miljoen gulden. ANP SEOUL - Om straks in juli tot voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) te worden gekozen, gaat de Zuid- Koreaanse kandidaat Un Yong Kim ver. Erg ver. De Aziaat heeft aangege ven dat hij de vertrekken de voorzitter Juan Anto nio Samaranch een eigen museum wil geven. Daar in zijn louter de verrich tingen van Samaranch te aanschouwen. Kim, een van de vijf kan didaten voor het ambt, benadrukte dat zijn geste voortkomt uit respect voor de tachtigjarige Spanjaard. Onder diens leiding zou het IOC in 21 jaar een enorme stap voorwaarts hebben ge maakt. De verkiezing van de nieuwe voorzitter heeft op 16 juli in Moskou plaats. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19