Raad twijfelt aan nut camera9 s Beschadigingen jagen bieb op kosten PZC Advertentie Sassc growshop wekt woede in Zelzate Istimewa levert miljoenenproject bij Helmond op Poelendaelesingel krijgt nieuwe afslag voor bouwverkeer '16 Meerderheid Vlissingse fracties heeft geen principieel bezwaar Grootste kolenschip in Kaloothaven Beurs voor treinhobbyist in Ouddorp Leger des Heils houdt eredienst voor Barink Drie locaties over voor nieuwbouw Ovezande dinsdag 12 juni 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het leeuwen deel van de Vlissingse raadsle den heeft geen moeite met videocamera's in de Bonedijke- straat om de drugsoverlast te lijf te gaan. Maar ze hebben wel grote aarzelingen bij de effecti viteit van het middel. „Als er niet tegelijkertijd meer agenten op straat lopen, twijfe len wij aan de zin van camera's. De handel in drugs verplaatst zich razendsnel naar elders", zei E. Walrave-Troost (PvdA) gis teravond in de commissieverga dering. M. Schoonen van D66 vroeg zich af of deze symptoom bestrijding doel zou treffen. Zij sprak zich als enige principieel uit tegen cameratoezicht. „Het effect is minimaal. Bovendien kost het veel tijd om de video's te bekijken en verwerken. Dat kost ook geld. Meer blauw op straat heeft onze voorkeur." Het plaatsen van de camera's staat los van de algemene drugs bestrijding die het college heeft aangekondigd. Burgemeester A. van Dok-van Weele: „Een ca mera is voor ons pas een laatste maatregel, als een middel ach ter de hand. Het voordeel van een video is dat we bewijsmate riaal hebben. Pas als de toe stand deze zomer escaleert, willen we a la minuut kunnen overgaan tot het ophangen van verborgen camera's op een paar hotspots." De raadsleden roemden in het algemeen de stevige aanpak van het college van B en W. Met de politie en de woningbouwcor poratie wordt gezamenlijk de drugsoverlast Ln de Bonedijke- straat en omgeving aangepakt. J Lust, fractievoorzitter van de WD, vond de uitgebreide uitleg niet nodig. „Het college zit als een bok op een haverkist. Dat waarderen we. De situatie dwingt ons om zware maatrege len te treffen. Mensen hebben er last van en ze voelen zich met de dag onveiliger worden. Laten we onze morele waarden dan maar even varen en zet alles in, dus ook die camera's, om drugs handel op straat te bestrijden. Het college krijgt van ons alle vrijheid." Bij het pakket van maatregelen hoort dat er meer politie zal pa trouilleren. Inspreker F. Klaver van het comité Schildersbuurt: „Er zijn vier agenten in de avonduren beschikbaar en twee koppels stadstoezichthouders op een gebied van 14.000 men sen. We snappen dat er iets ge daan moet worden, maar de menskracht is te gering." Het stak Klaver bovendien dat er over de aanpak geen overleg was geweest met de voorzitters van het comité Schildersbuurt en Bonedijkebuurt en de buurt preventies. „In de problematiek van de twee buurten zit een rela tie. Als in de Bonedijkebuurt de problemen worden aangepakt, komt de handel bij ons in de Schildersbuurt terecht." C. Pols van de Jan Vermeerlaan beaamde die woorden: „In onze buurt wonen veel oude mensen. Zij zien 's nachts rond twee uur kleine gastjes van twaalf jaar rennen met plastic zakjes. Daar gebeurt van alles. Met mobiel tjes lichten ze elkaar in." Van Dok-van Weele reageerde dat ook in andere wijken, zoals Bos- senburgh en Paauwenburg, de angst leeft dat de handel en overlast naar hun toe komt. „We volgen de personen die overlast veroorzaken. Nu is de nood het hoogst in de Bonedijkestraat en omgeving. Daarop focussen we ons. Verplaatst de handel zich, dan volgen we de handelaars en betrekken de buurtcomités er- bij.- Die aanpak hanteert ook de po litie. „De politie haalt mensen terug uit andere wijken, om die zolang als nodig is extra in te zetten in de Bonedijkebuurt." De polite zal optreden tegen overtreding van het samenscho lingsverbod. C. Kapaan van de RPCU: „Het is de cultuur van andere bevolkingsgroepen, in de nota worden Antillianen ge noemd, om met zijn tienen bij el kaar te staan en te hangen. Dat is gebruikelijk bij veel andere culturen. Doorbreek je die cul tuur, dan vererger je wellicht de situatie." Aan het samenscholingsverbod zijn voorwaarden verbonden, zei Van Dok: „Als er twee men sen gezellig staan te kletsen op straat, grijpt de politie niet in. Met het blote oog is vaak al te zien dat iemand misbruik maakt van de situatie en dat hij niet op zijn gemak is. Dan treedt de politie op." VLISSINGEN - Niet eerder legde een bulkcarrier met een lading van ruim 165.000 ton aan in de Kaloothaven in Vlissingen-Oost. Het laadvermogen van de Vergina 1 reikt tot 194.000 ton. Het schip heeft een lengte van 300 meter, een breedte van 50 me ter en een diepgang van 16.50 meter. Het schip vaart onder Liberiaanse vlag. In Van couver zijn de kolen ingeladen. Door het overslagbedrijf Ovet werd de brandstof in een dag tijd gelost. foto Ruben Oreel door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Het Zelzaats gemeenteraadslid van de CVP M. Acke is woedend vanwege een advertentie van growshop Happy Sas uit Sas van Gent in een Zelzaats reclameblaadje. De shop biedt in de advertentie deskundig advies voor het telen en gebruiken van cannabis. Vol gens Acke is dit het aanzetten tot teelt en gebruik van drugs, en is dit in strijd met de Belgi sche strafwet. Hij diende al een klacht in bij de politie van Zel zate en overweegt hetzelfde te doen in Sas. De eigenaren van Happy Sas vinden alle commo tie maar flauwekul. De advertentie verscheen enke le dagen geleden in het Recla meblad van Zelzate en Omstre ken in de rubriek 'nieuwe en vernieuwde zaken in de regio'. In Happy Sas, aan de Westdam, kan men terecht voor benodigd heden voor het telen van wiet voor eigen gebruik en voor een deskundige uitleg. Volgens Ac ke windt de tekst er geen doek jes om. „Ook bijkomende pro ducten zoals pijpjes en boeken over de teelt zijn er te verkrij gen. Men kan er zelfs een water pijptafel laten samenstellen, zo dat men tijdens het dammen, schaken of backgammon spelen rustig kan blowen! Deze publi- citeitsvoering druist nog altijd in tegen de Belgische strafwet." Strafbaar De teelt van cannabis is in Bel gië strafbaar en dat moet vol gens Acke zo blijven. Hij meent dat met dergelijke advertenties de tolerantiegrenzen in België worden afgetast en hij vindt het onbegrijpelijk dat het reclame blad zich tot de publicatie heeft laten verleiden. Acke wil derge lijke reclameuitingen niet tole reren. „Zelzate is een centrum gemeente waar duizenden kinderen naar school gaan. Ik heb zelf twee tieners en als ge meenteraadslid ligt het welzijn van de jeugd me te na aan het hart om deze praktijken onbe straft te laten." Acke diende een klacht in bij de Zelzaatse politie om toekomsti ge publicaties te voorkomen. Momenteel onderzoekt hij of het mogelijk is ook een klaeh; bij de politie in Sas in te dienen. De eigenaren van Happy Sas snappen alle commotie niet zo goed. „In maart hebben we ook geadverteerd in datzelfde blaadje. Toen kregen we het parket van Gent op ons dak, om dat er klachten waren gekomen. Het parket zei dat ze niets tegen ons konden ondernemen, omdat we niks strafbaars hadden ge daan", zegt M. van Vlierberghe. een van de eigenaren van Happj Sas. „Het reclameblaadje heelt ons zelf gevraagd of we nog een tweede keer wilden adverteren, en dat hebben we gedaan. Wei hebben we de tekst nog eens be keken om problemen te voorko men. Het is allemaal flauwekul wat er wordt gezegd. De CVP is een oppositiepartij en wil woon aandacht. En daarbij, ons mogen alleen personen bin nen van achttien jaar en ouder' OUDDORP - Hobbyisten uit Nederland en Duits land komen op zaterdag 16 juni tussen 9.30 en 16.30 uur in sporthal Dorpstienden in Ouddorp hun gebruikte treinen en andere spoorse zaken te koop of te ruil aanbieden. Op deze Auto- en Treinen- beurs zijn ook verschil lende stands met model auto's en rijdt een gasgestookte stoomloco motief door de hal. In de andere zalen wordt een vlooienmarkt gehou den waar gebruikte spul len en verzamelmateriaal te koop wordt aangebo den. Daarnaast zijn er kramen van poppen- maaksters, 3-d knippen en kaartenmaken. Zeeuwse bibliotheek drukt mensen via tentoonstelling met neus op de feiten door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg kampt met ernstige vernielin gen van bibliotheekmateria len. De beschadigingen kosten de bibliotheek zes- tot zeven duizend gulden per jaar. Tot 1 juli is er in de bibliotheek ëen tentoonstelling met bescha digde boeken, cd's, tijdschrif ten en naslagwerken te zien. Henk Kosters, verantwoorde lijk voor de inkoop van cd's, stelde de tentoonstelling sa- Vooral de cd's moeten het in de bibliotheek ontgelden, volgens Kosters. „Het lijkt wel alsof de mensen ze als een frisbee ge bruiken." Kosters pakt een dvd van Metallica. „Deze dvd is pas twee keer uitgeleend en er zit ten al krassen op. Dit schijfje van honderd gulden is niet meer te gebruiken." Niet alleen de krassen op de cd zelf zijn een probleem. Vaak worden ook boekjes uit het cd- hoesje gestolen of kapot ge maakt. Om diefstal te voorkomen, zet Kosters stempels van de biblio theek in de boekjes. „In een cd- boekje van Tupac stempel ik expres op het gespierde li chaam van de rapper, anders is het plaatje er zo uitgeknipt." Vooral de cd's met popmuziek zijn kwetsbaar, maar ook klas sieke muziek valt ten prooi aan onzorgvuldig gebruik. „Je zou denken dat mensen die naar klassieke muziek luisteren iets rustiger met de cd omgaan, maar dat blijkt dus tegen te vallen. Regelmatig zijn ook klassieke cd's ernstig bescha digd." Illustraties Het probleem beperkt zich niet alleen tot cd's. Boeken worden ook vaak beschadigd terugge bracht. Illustraties worden uitgeknipt, teksten worden aangestreept en vloeken door- gekrast. Jaarlijks wordt er 25.000 gulden aan schadever goeding door de leners aan de bibliotheek betaald. Volgens Koster is dit bedrag lang niet toereikend om alle schade te vergoeden. „Niet iedereen ver telt het aan de balie als er iets beschadigd is. Maar ook al hadden we genoeg geld om al les te vervangen, dan waren we er nog niet. Sommige boeken zijn gewoon niet meer lever baar." Boete Het is niet makkelijk om de da ders van beschadigingen te achterhalen. Meestal krijgt de laatste lener de boete als er iets vernield is. Bij een onbruikba re cd betaalt de boosdoener al snel zo'n zestig gulden, maar vaak wordt niet achterhaald wie de schade heeft aange bracht. „Het is echt frustrerend. Je kunt wel beter controleren aan de balie, maar een paar uitge scheurde bladzijden zijn moei lijk te vinden. Als je echt streng wilt controleren, gaat dat lan ger duren. Dat heeft als gevolg dat je lange rijen bij de balie krijgt. Zo'n maatregel komt de sfeer ook niet ten goede. Je kunt er eigenlijk niet zo heel veel aan doen. Soms denk ik wel eens: waar doe ik het alle maal voor? Maar ja, ik wil toch dat de leners tevreden zijn, dus doe ik er alles aan om zoveel mogelijk van het verloren ma teriaal terug te krijgen." Strafbaar Met de tentoonstelling wil Kosters bereiken dat mensen zich bewust worden van wat zich in de bibliotheek afspeelt. Op de tentoonstelling liggen ook folders van het buro Halt, waar jongeren vaak naartoe worden gestuurd voor een al ternatieve straf. „Het beschadigen van eigen dommen is strafbaar. Dat moe ten de mensen beseffen. Er moet een sociale controle ko men in de bibliotheek, zodat mensen elkaar aanspreken als er onzorgvuldig met biblio theekmateriaal wordt omge gaan. De leners moeten weten dat je in een knipselmap niet mag knippen", aldus Henk Kosters. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot 1 juli een tentoonstelling met beschadigde boeken, cd's, tijdschriften en naslagwerken te zien. foto Ruben Oreel GOES - Het Leger des Heils in Goes neemt zondag 17 juni af scheid van kapitein H. Barink en diens echtgenote, die vijf jaar bij het Leger des Heils in Goes en Zierikzee hebben gewerkt. Het echtpaar gaat het Leger die nen in Amsterdam-west. Het af scheid wordt gevierd met een eredienst die om 18.30 uur be gint in de zaal van het Leger des Heils in Goes. Van 20.00 tot 210 0 uur is er een informele bij - eenkomst tijdens welke belang stellenden afscheid kunnen ne men van het gezin Barink. Zaterdag 23 juni is er in hetzelf de gebouw vanaf 14.00 uur een welkomsreceptie voor de kapi teins Hoogerdijk, die de scepter van de familie Barink overne men. De welkomstdienst wordt een dag later gehouden om 10.00 uur. MIDDELBURG - Om het bouw verkeer naar het nieuwe ge bouw van Rijkswaterstaat ruim baan te geven, wordt aan de Poelendaelesingel een nieuwe rijstrook aangelegd. De bushal te voor schoolzwemmers voor het zwembad is opgeheven. Tij dens de werkzaamheden kun nen in beide richtingen rijstro ken worden afgesloten. Het werk moet op 1 juli, voor het Aan de Poelendaelesingel zijn de graafwerkzaamheden be gonnen voor de nieuwe rijstrook die straks liet bouwverkeer naar de kavel van Rijkswaterstaat moet leiden, foto Ruben Oreel begin van de bouwvakvakantie en de seizoensdrukte, zijn afge rond. Als het zwembad in sep tember dicht gaat, begint de sloop van het gebouw en het bouwrijp maken van de kavel. Begin 2002 moet de bouw van het nieuwe kantoor van Rijks waterstaat beginnen. De middenberm van de Poe lendaelesingel wordt doorge broken zodat het mogelijk is om vanaf de andere rijstrook de bouwplaats te bereiken. Er komt een uitvoegstrook voor af slaand verkeer. In de nacht van 21 op 22 juni is de singel van ze ven uur 's avonds tot zes uur 's ochtends afgesloten. Het ver keer wordt omgeleid. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Istimewa Elek- tro uit Vlissingen heeft het mil joenenproject 'afstandsbedie ning Helmond' opgeleverd. Gedurende achttien maanden heeft het Zeeuwse bedrijf zeven bruggen en een sluis in de Noordbrabantse Zuid-Wil lemsvaart en het Wilhelminaka- naal geautomatiseerd. De wer ken zijn vanaf nu met een druk op de knop te bedienen uit de centrale post op de sluis in Hel mond. Istimewa verwierf in het najaar van 1999 de ruim vijf miljoen gulden begrootte opdracht van Rijkswaterstaat, directie Noord-Brabant. De opdracht bestond uit het engineeren, le veren en aansluiten van een cen trale bediening in Helmond en de afstandsbediening van zeven bruggen in het Wilhelminaka- naal, waaronder de hefboom in Son. Verder behelsde het project het maken van voorzieningen voor een toekomstige afstandsbediening van vier sluizen in de Zuid-Willems vaart. Voor de besturing van de instal latie is gebruikgemaakt van de allernieuwste technieken in de datacommunicatie, zoals een snel datanetwerk. Het is uitge rust met 24 computers en twaalf speciale telefoons die de beeld weergave en de data- en audio- overdracht verzorgen. Het transport van alle gegevens gaat via glasvezelkabels met een to tale lengte van 37 kilometer. Vanuit de centrale post in Hel mond kunnen alle bewegingen om en rond de aangesloten bruggen en sluizen worden ge volgd. Alle werken kunnen er met een druk op de knop worden geopend en gesloten. Door de automatisering zijn de brug wachters overbodig geworden, stelt Istimewa. Gedurende de looptijd van het project zijn ver scheidene brugwachters met vervroegd pensioen gegaan. An deren hebben een functie gekre gen op de centrale post in Hel mond. In september organiseert Rijks waterstaat een open dag voor alle belangstellenden óm te zien hoe het systeem werkt. Tevens staat die maand de officiële ope ning gepland waarbij de sleutel van de afstandsbediening for meel aan Rijkswaterstaat wordt overgedragen. Het is niet voor het eerst dat Isti mewa een dergelijk project heeft uitgevoerd. Zo leverde het bedrijf eerder de centrale bedie- ningspost op van het sluiscom- plex in Vlissingen voor het op afstand bedienen en bewaken van sluizen en zes bruggen over het Kanaal door Walcheren Ook heeft de onderneming di verse sluizen in de Zuid-Wil lemsvaart geautomatiseerd. Onlangs is Istimewa gestart met het ontwerpen en uitvoeren van de elektrotechnische installa ties voor sluiscomplexen 11 en 13inclusief een nieuwe brug bij sluis 13 in de Zuid-Willems vaart. Ook deze sluizen zullen worden gekoppeld aan de be- dieningspost in Helmond. Isti mewa levert het project op in het voorjaar van 2003. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Van de zes moge lijke woningbouwlocaties in Ovezande die de gemeente Bor- sele heeft voorgelegd, zijn er drie die een betere kans maken dan de rest. Het gaat om een plannetje ten zuiden van de Nieuwstraat, de open ruimte tussen de Dreef en de Plataanweg en het stuk tus sen de Plataanweg en de Groe- nedijk. Aan de ander locaties kleven problemen die de ge meente niet makkelijk of niet graag wil oplossen. Ovezande kan er tot 2011 nog,29 bouwen, naast de woningen die nog in Strobbelhoek II kunnen komen. Veel inwoners van Ovezande kwamen gisterenavond kijken naar de plannen die de gemeen te smeedt om bouwgrond in het dorp te krijgen. De meningen zijn nog verdeeld, maar in spraakreacties kunnen tot 3 juli worden ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16