Zeeland wil van Rijk 1,3 miljard Minima krijgen geen computer mÊmm I 7 Plantjes zoeken op industrieterrein Twee Belgische duikers in nood in Oosterschelde Verplichte helm is warm bij skeeleren Walcherse gemeenten mogen asielzoekers niet aan hun lot overlaten GroenLinks verwerpt plan kilometerheffing Claim op opbrengst aardgas Zeven tips over vermiste agent Bestuurders van de weg gehaald \EDOX Ligfietsteam haalt vijf keer goud op EK Man beticht restaurant van mishandeling zeeuwse almanak Snijder MIDDEN maandag 11 juni 2001 rioorHarmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland wil 1,3 miljard gulden van het kabinet uit de miljardenpot van de In terdepartementale Commissie Economische Structuurverster king (ICES), waarin onder meer aardgasbaten zitten. De Zeeuwse claim is opge bouwd uit vijf posten: 134 mil joen gulden voor een betere spoorontsluiting van de havens van Vlissingen en Terneuzen (vernieuwing Sloelijn en goede- renlijn Axelse Vlakte-Zelzate), 150 miljoen gulden voor stads vernieuwing in de Zeeuwse ste den, 80 miljoen gulden voor ont wikkeling van het teiTein van De Schelde in de Vlissingse bin nenstad, 250 miljoen gulden voor verbetering van de bereik baarheid van de Zeeuwse ste den en 711 miljoen gulden voor natuurprojecten in de groen blauwe delta. Overlap Ook ministeries konden ICES- verzoeken indienen. Eén daar van heeft direct betrekking op Zeeland. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) vraagt 745 mil joen gulden voor de Zeeuwse delta. Deze aanvraag overlapt waarschijnlijk de Zeeuwse voor degroen-blauwe delta. Alle ICES-projecten zijn door minister Jorritsma van Econo mische Zaken in een kort over zicht naar de Tweede Kamer gestuurd. Zij heeft bijna vijf honderd investeringsvoorstel- lengeregistreerd voor een totaal bedrag van ongeveer 245 mil jardgulden. Onder meer het Centraal Plan bureau (CPB) zal de projecten de komende maanden doorre kenen op hun doelmatigheid. Het planbureau bekijkt of de voorstellen een bijdrage leveren VLISSINGEN - De uitzending van TROS tv-programma Ver mist over de verdwenen politie man Jan Burggraaf uit Lewe- dorp heeft vrijdagavond zeven lips opgeleverd. De politie trekt de reacties de komende dagen na. Over de inhoud van de tips kon politiewoordvoerder J. van Mourickgisteren niets zeggen. Burggraaf, die een staffunctie heeft bij de Regiopolitie Zee land, verliet op 8 april in ver warde toestand zijn woningen. Hij gmg met zijn dienstpistool op zak op de fiets richting het Veerse Meer.Vier dagen later zou een getuige de agent nog hebben zien lopen op de Lon- dense Kaai in Middelburg. Zijn echtgenote Renée deed op tv een oproep aan haar man: „Wil je je melden als je er nog bent. VLISSINGEN - Bij alcoholcon troles in Vlissingen en Middel- buig zijn zaterdagavond en - nacht drie bestuurders van de weg gehaald. Op de Prins Hendrikweg in Vlis singen werd om twintig over elf een 39-jarige Vlissinger aange houden met te veel alcohol op. De man kreeg een rijverbod van vijf uur. In de President Roose- veltlaan werd een uur later een 27-jarige automobilist uit Vlis singen aangehouden. Zijn alco holpromillage was 2,5 keer zo hoog als wettelijk toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleve ren en kreeg een dagvaarding. Op de Schroeweg in Middelburg werd zaterdagavond rond half elf een 44-jarige bestuurder aangehouden met te veel alco hol in zijn bloed. De politie leg de hem een rijverbod van twee uur op en schreef een boete van 410 gulden uit. aan de versterking van de (eco nomische) structuur van Neder land. In november worden de re sultaten van de planbureaus verwacht. Zeeland heeft zijn verlanglijstje ingediend in het kader van het samenwerkingsverband met Noord-Brabant en Limburg, de Alliantie Zuid-Nederland. In totaal waagt Zuid-Nederland 6,5 miljard gulden. Dat is nog 'bescheiden'. Amsterdam wil 20 miljard gulden. door Anita de Jong WISSENKERKE - Twee Bel gische duikers zijn gisteren middag per ambulance naar het ziekenhuis in Antwerpen vervoerd, nadat ze in de Oos terschelde in de problemen waren geraakt. Tenminste een van de duikers was er ernstig aan toe. De Belgen waren rond half twee op 35 meter diepte aan het duiken in de buurt van de Vlietepolder bij Wissenkerke. Toen ze naar boven gingen raakte de zuurstof van een van de twee op. Vanaf 25 me ter diepte is het tweetal toen te snel omhoog gekomen. De duiker die geen zuurstof meer had, raakte bewusteloos. Een toevallig in de buurt varende sportvisboot nam de twee aan boord en waarschuwde de reddingboot van het station Burghsluis. Die bracht het Belgische duo met spoed aan wal, waar een ambulance klaarstond. Op de kant werd ook de tweede duiker onwel. Hij werd eveneens vervoerd naar het Antwerpse zieken huis, dat een decompres- sietank bezit. Over de toestand van de dui kers was gisteravond niets be kend. Vorige week overleden twee ervaren Belgische duikers in de Oosterschelde. Zij waren te snel naar het wateroppervlak gestegen en hadden een klaplong opgelopen. door Richard Hoving WESTKAPELLE - Op goed geasfalteer de fietspaden en betonwegen is zaterdag voor de vierde keer de skeelertocht West- kapelle on Wheels verreden. Ruim zeven tig deelnemers legden 10, 20,40 of 62 ki lometer af op het Walcherse platteland. Een helm is verplicht bij de toertocht. „Helaas", zegt de 16-jarige Luc. „Het is veel te warm." Luc legt samen met Mar tin (16) twintig kilometer af. De twee doen het rustig aan. „Ik heb een beetje last van mijn knie", legt Martin uit. Ze denken een uurtje onderweg te zijn. Rond half elf staan 77 deelnemers aan de start in de Zuidstraat in Westkapelle. Ze kunnen kiezen uit vier afstanden. De langste afstand, 62 kilometer, voert de skeeleraars langs de elf dorpen op Wal cheren. Na de start gaat het richting de vuurtoren en over het fietspad naar Zou- telande. In alle routes zijn twee verzor- gingsposten opgenomen. Eén van de pos ten is bij de begraafplaats, net buiten Meliskerke. Op tafel staan een doos ba nanen en bekertjes met energiedrank. Uit de richting van Biggekerke komt een groepje skeeleraars aan. Ursela (eind twintig) wil bij de verzorgingspost op on geveer tien kilometer van de start, stop pen. Haar rechtervoet slaapt. Te weinig getraind, geeft ze toe. De Vlissingse is met haar vriendinnen Nathalie en Mari na aan de twintig kilometer begonnen. De drie overleggen. Nathalie en Marina gaan door. Ursela rijdt met een lid van de organisatie in de auto terug naar start en finish in de Zuidstraat. „We zien elkaar op het terras." foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W wil geen computers verstrekken aan gezinnen die rond moeten komen van een minimuminko men. Volgens de Cliëntenraad, het adviesorgaan van de Sociale Dienst, lopen kinderen van uit keringsgerechtigden een onder wijsachterstand op doordat ze thuis geen computer hebben. De Cliëntenraad pleitte her haaldelijk voor het verstrekken van computers aan minima. De gemeente Vlissingen ging daar eerder al toe over. GroenLinks en de PvdA in de Middelburgse gemeenteraad vroegen wethou der L. Luit wieier (Christen- Unie, sociale zaken) vorig jaar november deze suggestie over te nemen. Luitwieler zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken. In een raadsvoorstel laat het college weten af te zien van het beschikbaar stellen van compu ters. B en W hebben hierover overlegd met de directies van de scholengemeenschappen CSW en Nehalennia. De scholen zijn niet bekend met leerlingen die in de problemen komen met huiswerkopdrachten doordat ze thuis geen computer hebben. De directies zijn volgens het col lege van mening dat bij eventue le problemen de scholen zelf voor een oplossing moeten zor gen. Het voortgezet onderwijs biedt leerlingen de mogelijk heid om op school te compute ren. Volgens het gemeentebe stuur hebben de scholen wel een probleem om geschikt personeel te vinden voor computeronder- wijs. Het is moeilijk om mensen te vinden die niet alleen ver stand van computers hebben, maar ook weten hoe je les moet geven. B en W hebben laten na gaan of het zinvol is laptops beschikbaar te stellen aan kin deren die een onderwijsachter stand dreigen op te lopen door dat zij thuis geen computer hebben. Of er sprake is van een achterstand zou dan door de do cent moeten worden beoor deeld. Maar ook hieraan kleeft een bezwaar, vervolgt het colle ge. Wat te doen bij een leerling die niet in Middelburg woont? „Voor de scholen is het onaccep tabel als er een onderscheid zou worden gemaakt tussen leerlin gen uit Middelburg en een ande re gemeente." Het voorstel om geen computers beschikbaar te stellen komt maandag 18 juni aan de orde in de raadscommis sie sociale zaken. De vergadering in de raadzaal van het stadhuis begint om half acht. (Advertentie) Justus van den Berg, Jacques Bielen en René van Moorsel (vlnr) zoeken het terrein van Thermphos af. Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande G°es/Oostburg/Middelburg. Juwelier 't Goudoppertje 's-Gravenpolder. Juwelier Walhout, sCravenslraat 47a Terneuzen, Juwelier Wijffels. Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven. door Richard Hoving VLISSINGEN - Het begint op de parkeerplaats. „Muurpe per", zegt Justus van den Berg en wijst op een groen plantje tussen de tegels. Samen met Re né van Moorsel en Jacques Bielen zoekt de Goesenaar za terdag het terrein van fosforfa- briek Thermphos in Vlissingen- Oost af naar wilde planten. Ruim veertig plantenliefheb bers zoeken in kleine groepjes het haven- en industrieterrein af. Onder begeleiding van Thermphos-medewerker Wil lem Schipper gaan Van den Berg, Bielen en Van Moorsel na de poort rechtsaf een braaklig gend terrein op. Het duinriet en strandkweek staat hoog. Het fa brieksterrein is niet ongeloof lijk interessant volgens de on derzoekers. Het aantal soorten is beperkt. Verrassingen zijn niet te verwachten. Het Thermphosterrein is in vier vakken van een vierkante kilo meter ingedeeld. De soorten worden per vak in kaart ge bracht. Het drietal herkent de soorten in een oogopslag. Bij twijfel biedt de gids Flora van Nederland uitkomst - of Van Moorsel. De Utrechtenaar is een wandelende plantenencyclope- die. Hij roept de ene na de ande re Latijnse naam naar Van Bie len, die aantekeningen maakt. „Schrijf maar op: sedum acre, senicio jacobaea, cerastium se mi decandrum." Van den Berg en Van Bielen vertalen. „Muur- door Richard Hoving VLISSINGEN - De Walcherse gemeenten mogen dakloze asielzoekers niet aan hun lot overlaten. Dat vindt de fractie van GroenLinks in de Vlissingse gemeenteraad. Raadslid A. Soplantila is geschrokken van het bericht in de PZC dat Vlis singen en Middelburg de nood opvang van vluchtelingen niet willen betalen. Door de nieuwe Vreemdelin genwet dreigen uitgeprocedeer de asielzoekers in de problemen te komen. Volgens de wet moe ten ze binnen 28 dagen de op vang verlaten en het land uit. Maar in een groot aantal geval len is meer tijd nodig om de te rugkeer te regelen. De nieuwe wet kent geen pardon en zet de vluchtelingen op straat. Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland zei vori ge week donderdag dat de Zeeuwse gemeenten dakloze asielzoekers noodopvang zullen aanbieden. De Vlissingse wet houder L. Poppe-de Looff en haar Middelburgse collega J. van Dijk-Sturm zeiden een dag later niet van plan te zijn de noodopvang te betalen. De Vlissingse fractie van GroenLinks vraagt het college om opheldering. De partij vindt dat de Walcherse gemeenten de opvang om humanitaire rede nen moeten regelen en betalen. Ook als dit later niet wordt ver goed door het Rijk. Groen- Links-raadslid Soplantila zegt dat op dit moment één asielzoe ker in Vlissingen op straat dreigt te worden gezet. „Dat mag natuurlijk niet gebeuren. Soplantila vertrouwt er op dat het Vlissingse college alsnog be sluit over te gaan tot noodop vang als dat nodig mocht zijn. De opmerkingen van Poppe-de Looff in de PZC waren volgens hem niet ronduit afwijzend. Ongehoorzaam Veel meer zorgen heeft hij over de gemeente Middelburg. De Middelburgse wethouder Van Dijk-Sturm (WD) zei dat haar gemeente niet tegen de wet in gaat. Het opvangen van uitge procedeerde asielzoekers zou burgerlijke ongehoorzaamheid betekenen. „Op deze manier kijkt de gemeente Vlissingen toch niet naar deze problema tiek?", vraagt GroenLinks het college met afgrijzen. De fractie wil dat de gemeente onderzoekt hoeveel vluchtelin gen in de problemen dreigen te komen. Door dat in kaart te brengen, kan adequaat worden gereageerd zodra iemand op straat wordt gezet. GroenLinks adviseert het Vlissingse college samen te werken met Vluchte lingenwerk, het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) en de kerkelijke stichting INLIA. De partij pleit ook voor het op zetten van een gemeentelijk noodfonds om de kosten van noodopvang te betalen. MIDDELBURG - Het ligfiets- teain van M5 uit Middelburg heeft afgelopen weekeinde op het Europees Kampioenschap in Lelystad goud gehaald in alle vijf categorieën. Bram Moons, Leo de Nooijer, Werner de Hamer en Therese Schuit namen ook nog een twee de en derde prijs mee naar huis. Aan het EK deden 180 deelne mers mee. Bram Moons werd drie keer eerste; in de uursrace voor gestroomlijnde fietsen br a k h i j met een gemiddelde van 80 kilometer per uur het Neder lands record. Verder was hij het snelst op de 200 meter sprint voor de gewone en voor de ge stroomlijnde ligfiets. In die laatste wedstrijd haalde hij een snelheid van 84,9 kilometer per uur. Werner de Hamer werd eer ste in de zes-uursrace. Hetzelfde resultaat boekten Leo de Nooij er en Therese Schuit in de uurs race voor respectievelijk man nen en vrouwen. door Ben Jansen 's-H-HENDRIKSKINDEREN - De raads- en statenleden van GroenLinks in Zeeland vinden het kabinetsvoorstel voor een kilometerheffing onaanvaard baar voor Zeeland. Tijdens een bijeenkomst in 's-Heer Hen drikskinderen oordeelde de partij zaterdag dat het onbegri j - pelijk is dat de PvdA, inclusief minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat, is gezwicht voor de VVD en akkoord is ge gaan met het schrappen van va riabel rekeningrijden. In de ogen van GroenLinks Zee land wordt met het zogenoemde platte rekeningrijden (met een tarief dat overal gelijk is) een goed idee om zeep geholpen. De bedoeling van de kilometerhef fing is in de eerste plaats het op heffen van de files in de Randstand. Om dit te bereiken is in elk geval een variabele kilo meterheffing nodig naar tijd én plaats. In de Randstad en in de spits moet de heffing dus hoger zijn dan op het platteland en buiten de spits. Om die reden doet het kabinetsvoorstel groot onrecht aan plattelandsgebie den als Zeeland, waar het open baar vervoer slecht is en vol doende alternatieven voor de auto ontbreken. In tegenstelling tot de Randstad zijn er in Zee land nauwelijks problemen voor de automobilist, terwijl de Randstad naast problemen ook alternatieven heeft voor het au togebruik. GroenLinks vindt dat de hogere opbrengst die een variabele ki lometerheffing naar tijd en plaats zal opleveren in de Rand stad, direct ten goede moet ko men aan beter openbaar vervoer in onder meer Zeeland en niet aan extra investeringen in de Randstad. De partij meent dat de aanpak die het kabinet nu voor ogen staat, te vergelijken is met een verhoging van de benzi neaccijns. Daarmee valt - maar met eenvoudigere middelen - hetzelfde te bereiken. Dergelij ke maatregelen blijken echter slechts een geringe stimulans te zijn voor automobilisten in de Randstad om alternatieve ver voersmogelijkheden te gebrui ken. MIDDELBURG - Een dertigja rige Middelburger is gister avond na een familie-etentje in een restaurant aan de Sint Jan straat in zijn woonplaats mis handeld. De man maakte aan merkingen op het eten. Volgens het slachtoffer was het vlees van een aantal schotels aangebrand. Hij zei dat tegen een medewerker van het restau rant, die daarop in woede ont stak en de man het restaurant uitwerkte. De Middelburger deed bij de politie aangifte van mishandeling. Volgens een me dewerker van het restaurant was de man een lastige klant met een grote mond en was van mishandeling geen sprake. foto Ruben Oreel peper, jacobskruiskruid, zand- hoornbloem." De inventarisatie van de Zeeuwse planten begon vrijdag op de eilandjes in het Veerse Meer. Zaterdag werd het onderzoeksterrein verlegd naar Vlissingen-Oost. Gisteren werd ook op een deel van Beveland gezocht. De gegevens gaan naar Leiden waar ze worden opgeslagen in een databank. Over vier jaar moet heel Nederland in kaart zijn gebracht voor de nieuwe flora-atlas. Het was een loom vrij mid dagje en het jonge gezin hing wat lusteloos voor de tv te zappen. Op de buis vroeg Catherine Keijl aandacht voor weer een onbegrepen groep Nederlan ders. Met betraande ogen vertelde een vrouw dat ze aan zelfmutilatie deed; ze sneed in depressieve buien met een scheermes diepe kerven in haar armen. Het gezin ging wat rechter zitten, de aandacht was ge trokken. Tot het moment dat de echtgenoot plaatsnam op het podium. Onder in beeld was zijn naam te lezen 'Kick Dolk'. Het gezin schoot in de lach en de droeve woorden van de heer Dolk gingen in de lachbui verloren. Toen het stel wat was beko men en weer serieus aan dacht schonk aan zelfmutile- rend Nederland kwam een nieuwe gast het podium op: een psychiater. En ofschoon dokter José Schneider haar uiterste best deed om op een serieuze manier inzicht te verschaffen in de drijfveren van een zelfmutilant, bij het Vlissingse gezin kwam de boodschap niet meer over. •VïV^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7