Steun Khatami neemt toe PZC Bush laat zich niet de les lezen Rellen in Voeren bij verkoop huizen Walen Berlusconi snel klaar met vormen kabinet China effent weg voor toetreding tot WTO Excuses van McVeigh voor doden Verkiezingszege nog groter dan vier jaar geleden NASA hervat verkenning van Mercurius Ravage door autobom in Spanje Zwitsers mogen gewapend naar vredesmissies Evacuatie dorp bij Hongkong Karbonade werd Mozart fataal Protestactie tegen metalen vangrails Blad: doden Kaprun in massagraf Burgers slachtoffer gevechten Atjeh Bhutto tot drie jaar veroordeeld Overstromingen in zuiden VS Vrouwen claimen bij New York maandag 11 juni 2001 BUFFALO - Timothy McVeigh heeft in brieven aan de krant Buffalo Mews zijn spijt betuigd dat zijn bomaanslag op een overheidsgebouw in Oklahoma City mensen het leven heeft gekost. Dat heeft de krant ge meld. Het doodvonnis tegen McVeigh wordt van daag voltrokken. De aan slag in 1995 kostte 168 mensen het leven. McVeigh, die tijdens zijn proces nooit berouw toon de, schrijft dat de aanslag een 'legitiem tactisch middel' was in zijn per soonlijke oorlog tegen de Amerikaanse regering. Hij zegt de dood niet te wezen. McVeigh heeft zijn brie ven naar Dan Herbeck en Lou Michel, verslagge vers van de Buffalo News, gestuurd. Zij hebben een boek geschreven dat op gesprekken met McVeigh in de gevangenis is geba seerd. Daarin noemt hij de dood van negentien kin deren bij de aanslag 'bij komende schade' en zegt hij dat niemand anders bij de actie betrokken was. De executie van McVeigh mag met op video worden opgenomen. Dit heeft een federaal hof van beroep in Philadelphia besloten. Het verzoek om video-op namen te maken was af komstig van de advocaten van een man die mogelijk ook de doodstraf opgelegd krijgt in een ander proces. De 45-jarige Joseph Mi- nerd wil opnamen van de executie gebruiken om aan te tonen dat de dood straf gruwelijk is. De executie wordt van daag wel uitgezonden in een zaal in Oklahoma City omdat veel overlevenden van de aanslag en nabe staanden de dood van cle dader willen meemaken. Daarvoor heeft minister Ashcroft van Justitie een uitzondering gemaakt op deregels. McVeigh wordt vandaag om 14.00 uur onze tijd ter dood gebracht met een in jectie. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse presi dent Khatami is herkozen met 77 procent van de stemmen. Dat blijkt uit de zaterdagavond be kendgemaakte einduitslag van de presidentsverkiezingen van vrijdag. Vier jaar geleden be haalde de hervormingsgezinde president 69 procent van de stemmen, en vorig jaar werden zijn aanhangers massaal in het parlement gekozen. Volgens het Iraanse ministerie van Binnenlandse Zaken stem den 21,7 miljoen van de in totaal 28,2 miljoen opgekomen men sen op de populaire hervor mingsgezinde Khatami. Zelfs in de heilige stad Qom, een bol werk van de conservatieve gees telijkheid, kreeg Khatami meer dan de helft van de stemmen. WASHINGTON - De Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA hervat de verkenning van de planeet Mercurius. In maart 2004 wordt een ruim tesonde gelanceerd, die vijf jaar later in een baan om de onher bergzame planeet moet komen. Mercurius is de planeet van ons zonnestelsel die het dichtst bij de zon staat. De NASA heeft onlangs het groene licht gegeven voor de vervaardiging van de sonde, die de naam Messenger heeft gekre gen. Het is de bedoeling dat zij in april 2009 in een baan om Mercurius komt en een jaar lang gegevens over de geheimzinnige planeet zal verschaffen. De kos ten worden op 256 miljoen dol lar (ruim 660 miljoen gulden) geschat. Messenger is de tweede sonde die richting Mercurius gaat. In 1974-1975 kwam de sonde Ma riner 10 drie keer in de buurt van de planeet. Foto's die van nabij waren genomen, toonden een onbewoonbare planeet die heel veel op de maan lijkt. AFP doorPascale Thewissen BRUSSEL - In de Belgische taalstrijd-gemeente Voeren zijn zaterdag bij rellen drie lichtge wonden gevallen, onder wie de Franstalige senator Jean-Marie Happart, de tweelingbroer van «x-burgemeester José Happart. Aanleiding was de openbare 'erkoop door de nieuwe (Neder- hndstalige) burgemeester Jroers van enkele gemeentelij- lepanden. Door de verkoop ko nen 36 mensen, allen Walen, op itraat te staan. Minister van Binnenlandse Za ken Antoine Duquesne heeft een onderzoek ingesteld naar de ?ebeuitenissen in Voeren en het ardepolitie-optx-eden. Een ca meraman kreeg een klap op het bofd, een journaliste werd ge kten door een politiehond en ok Jean-Marie Happart, die ichzelf had vastgeketend aan en dranghek, kreeg klappen. blgensBroers is de verkoop no- og om de enorme schuldenlast nn 140 miljoen frank (ruim 7 hijoen gulden) van cle gemeen- t terug te dringenVolgens hem gat het om een erfenis van het Fanstalige gemeentebestuur, at het decennia lang voor het zggen had in Voeren. Pas na cle 'hstorische' gemeenteraads- vokiezingen van oktober vorig jaa' konden de Vlamingen met daik aan de vele Nederlandse invoners van de Voerstreek, na 37 aar de macht overnemen. Briers' benoeming tot burge- mester is echter nog steeds niet deinitiefEr is een reeks klach- ter.egen hem ingediend door de Fraistaligen. Siids Broers het voor het zeg- genheeft, is het mis in de Voer streek. Zo joeg hij de Franstali- Hij lag ver voor op de conserva tieve oud-minister van Arbeid Ahmacl Tavakoli. Het hoge opkomstcijfer van 83 procent waarover eerder werd gesproken, is door het ministe rie naar beneden bijgesteld tot 67 procent. In een eerste reactie verwel komde de herkozen presidént de winst zaterdagavond als 'een overwinning van de democratie en van de vrijheid', zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. ,,Het volk wil een modelge meenschap gebaseerd op religi euze normen en waarden die sa mengaan met democratie en vrijheid", zo zei het staatshoofd. „Dat is de echte overwinning." De conservatieve geestelijk lei der van Iran, ayatollah Kha menei, prees de verkiezingen gisteren als een 'voorbeeld van vr-vi sm] «J «V asagsé&tef gen tegen zich in het harnas door aan te kondigen dat hij de 'jumelage' met het Zwitserse Vellerat wil verbreken omdat hij bij een bezoek aan die ge meente een plaatsnaambord zag met de tekst: 'Vellerat ver- zustert met Voeren: Waalse ge meente, bezet door Vlaanderen'. Op 12 mei kwam het tot een eer- ste. harde confrontatie, toen de openbare verkoop van gemeen te-panden mislukte door pro testen van Franstaligen. Reden waai'om Broers voor zaterdag, de tweede verkoopdag, een de monstratieverbod afkondigde. Maar de Franstalige oppositie ging toch weer de straat op. Toen de betogers de toegang tot de zaal waar de verkoop zou plaatsvinden, werd geweigerd, kwam het tot gevechten met de politie. De verkoop moest op nieuw worden afgelast. GENEVE - Zwitserse troepen kunnen deelnemexx aan interna tionale vredesoperaties en mo gen daarbij zelfs bewapend zijix. Dat laatste lijkt nogal voor de hand liggexxd, maar in het neix- trale Zwitserlaixd moet over zo iets wordexx gestemd en dat is gisteren gebeurd. Een uiterst krappe meerderheid van 51 procent van de kiezers kon zich vinden in regerings- standpunt, dat het 'absurd' is om militairen ongewapend op vredesmissies testuren. Dat was tot nu toe het geval met de Zwit sers, die momenteel in Kosovo dienst doen. GPD LOGRONO - Een autobom heeft gisteren in de Noord-Spaanse stad Logroixo een ravage aangericht. Verscheidene mensen raakten gewond door roixdvliegend glas. De materiële schade was enorm, van een flatgebouw vlak bij de ontploffing werdexx tientallen ramen uit de sponningen geslagen. Voor de explo sie had de politie vier telefoontjes ontvangen met een waarschuwdixxg. De beller zei xxamens de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA te spreken. De aanslag lijkt bedoeld om paniek te zaaien vlak voor het bezoek van de Amerikaaxxse president Buslx aan Spanje. Bush arriveert morgen. De inwoners van Logroixo - de hoofdstad van de wijnstreek Rioja - vieren deze dagen juist het jaarlijkse feest van de schutspatroon van de stad. De autoriteiten lieten weten dat de festiviteiten ondanks de aanslag gewoon doorgaan. foto Jon Dimis/AP HONGKONG - Reddingswerkers hijsen een jongen aaxx boord van een helikopter tijdens de evacuatie van eexx ondergelopen dorp bij Hongkoxxg. Het gebied wordt geteisterd door hevige regenval en zware onweersbuien. De afgelopexx dagen viel er rond 300 milimeter regen exx er is ixog meer op komst. foto RTR een religieuze democratie'. Khamenei, een fel tegenstander van hex*vormingen in zijn streng islamitische land, heeft Khata mi wel gefeliciteerd. Khatami's bondgenoten hebben de jonge aanhangers van de pre sident opgeroepen niet al te openlijk feest te vieren om de conservatieven niet voor het hoofd te stoten. Toch gingen in verscheidene steden honderden jongeren de sti-aat op. In de plaats Machhad werden circa dertig feestende jongeren opge pakt, zo meldde IRNA. De auto riteiten in de hoofdstad Teheran sloot het onder jongeren popu laire Mellat-pax-k uit voorzorg af voor het publiek. Sleutelposten Over 50 dagen wordt de presi dent beëdigd. Tegen die tijd moet hij ook zijn nieuwe kabi net gevormd hebben. Maar sleutelministers als op Defensie, Buitenlandse zaken en Inlichtingendienst, alsmede de hoofden van de politie en de gex-echtshoven worden door Khamenei en zijn Raad van Ex perts benoemd. De religieuze top heeft de afgelopen vier jaar deze instrumenten herhaalde lijk gebruikt om Khatami tex-ug te fluiten en hervormingsgezin- den af te straffen. Maar de president zal zijn over winning uit willen buiten om zeggenschap te kiijgen over de samenstelling van zijn kabinet. Ook zal hij bij Khamenei pleiten voor het aftreden van hardliner Said Mortazavi, de voorzitter van de Gerechtshoven voor de Pers en andere ultra-religieuze rechters. Bovendien wil hij in spraak in de benoeming van de directeur van de staatsradio en - televisie, die nu uitsluitend door de conservatieven gecontro leerd wordt. De eerste waarschuwing voor Khatami om zijn hand niet te overspelen kwam van de Raad van Wachters, die boven rege ring en parlement staat en die de officiële uitslag uiteindelijk be kend zal maken. Volgens de Raad zijn vier miljoen stemmen ongeldig en heeft Khatami slechts achttien miljoen kiezers achter zich gekregen. Khamenei zelf zal hierin het laatste woord hebben. GPD/AFP/ANP CHICAGO - Niet reuma, een hartkwaal of vergiftiging zijn Wolfgang Amadeus Mozart fa taal geworden, maar waar schijnlijk niet goed doorbakken varkenskoteletten. Zo luidt al thans de theorie, van de Ameri kaanse onderzoeker dr. Jan V. Hirschmann. De componist overleed 5 december 1791 op 35-jarige leeftijd in Wenen, volgens Hir schmann vermoedelijk aan tri chineziekte. Die wordt veroor zaakt door haarwormen. Als bewijs voert de onderzoeker in een artikel in de Archives of Internal Medicine van 11 juni een briefje aan dat Mozart 44 dagen voor hij ziek wei'd aan zijn vrouw Constance schreef. „Wat i-uik ik?varkenskotelet - ten!", schreef Mozart. Als het inderdaad trichinose was, waarvan de incubatietijd maximaal vijftig dagen is, heeft Mozart zonder het te beseffen de precieze oorzaak van zijn dood onthuld - die karbonades, aldus Hirschmann. AP MADRID - Rond 20.000 motor rijders uit Spanje en andere Eu ropese landen hebben gisteren in Madrid betoogd tegen meta len vangrails. „Al vanaf een snelheid van ze ventien kilometer per uur wer ken die op motorrijders als mes sen", aldus een van de organisatoren. „Zij veroorza ken vele doden en amputaties." De rijders pleiten voor kunst stofrails. Volgens de rijder-s zijn die wel twintig procent duurder dan metalen vangrails. AFP BHJSSEL - Het lijkt geen toe- va te zijn. Vandaag sterft Timo- th McVeigh, de dader van de boiaanslag in Oklahoma City, 'oeen Amerikaanse gevangenis croP bijna hetzelfde moment slot president Bush in het vligtuig voor een vijfdaagse rei door Europa. Buh is niet van plan om zijn godwill-tour' te laten beïn- vleden door Europese kritiek opwat hij een strikt Ameri- Kanse aangelegenheid vindt, „t doodstraf voor McVeigh is zaak voor internationale oderhandelingen", zegt zijn ndonale veiligheidsadviseur Cndoleezza Rice een beetje pxnig. Daarmee is de toon voor de rondreis van de president gezet. Bush komt naar Europa om te laten zien dat de transatlanti sche verhoudingen opperbest zijn en, niet op de laatste plaats, om kennis te maken met zijn .Russische collega Poetin. Maar hij komt niet om zich door de bondgenoten de wet te laten voorschrijven. Moois Als de Amerikanen him zin krij gen, ligt de nadruk van de reis op al het moois dat Europa en de Verenigde Staten tot historische partners maakt. Die opzet wordt voluit ondersteund door EU-voorzitter Zweden, die het bezoek van Bush aan de Euro pese top in Gotenburg graag een succes ziet worden Geen kwaad woord dus over de manier waarop Bush de Ameri kaanse staalindustrie wil be schermen, geen sermoenen te gen de Amerikaanse doodstraf, en geen geruzie over het feit dat Washington het Kyoto-protocol over klimaatbeheersing naar de prullenbak heeft verwezen. Wel overleg over de Balkan en, als het kan, over een effectievere samenwerking in het Midden- Oosten. Om de hoog opgelopen gemoederen te bedaren komt Bush naar Gotenburg met nieu we 'ideeën' over de verminde ring van broeikasgassen en met plannen voor een groot interna tionaal onderzoeksprogramma. Ook komen er geen kritische discussies met de Europese NAVO-partners, woensdag in Brussel, over de Amerikaanse plannen voor de bouw van een raketschild. De Amerikaanse ministers Powell (Buitenlandse Zaken) en Rumsfeld (Defensie) hebben daar de afgelopen we ken al de nodige 'massage' ver richt. Washington belooft seri eus overleg met de partners en de Europese NAVO-landen zijn daar voorlopig tevreden mee. ,Het is een intellectueel debat dat in een open en vertrouwen wekkende sfeer gevoerd wordt", oordeelt minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken. Wantrouwen Stof tot praten is er genoeg. De trip kan niet verhullen dat er tussen Europa en de Verenigde Staten diepe verschillen van in zicht bestaan.Deregering-Bush interesseert zich meer voor Azië en Latijns-Amerika dan voor het 'oude' werelddeel. De Euro- KAPRUN - De stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de brand in de skitrein in het Oostenrijkse Kaprun zijn in het geheim begraven in een massagrafDat bericht het Duitse blad Focus. Bij de ramp, vorig jaar november, kwamen 155 mensen om het leven. Onder hen waren ook twee Nederlanders. De autoriteiten in het gebied besloten tot de massabegrafenis om, zo citeert Focus, 'geen oude wonden open te halen'. De verkoolde overschotten werden door de lokale politie meege nomen na de laatste inspectie van de tunnel waar de trein in brand vloog. AFP/ANP JAKARTA - Bij een confrontatie tussen Indonesische rege ringstroepen en rebellen in de opstandige provincie Atjeh zijn zeker vijftien burgers om het leven gekomen. Vier slachtoffers zouden zijn doodgeschoten, de andere werden met messteken om het leven gebracht. Dit meldden volgens het Japanse pers bureau Kyodo ooggetuigen in het dorp Buntul Kemumu. Ook een woordvoerder van het leger zei dat er een gevecht is geweest tussen het leger en de rebellen, maar kon het aantal slachtoffers niet bevestigen. Het is onduidelijk door wie de burgers zijn gedood. ANP ISLAMABAD - De Pakistaanse oud-premier Benazir Bhutto is zaterdag bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat ze ondanks een aantal dagvaardingen niet is verschenen om te worden berecht wegens corruptie. Bhutto, die in zelfgekozen ballingschap afwisselend in de Verenigde Arabische Emiraten en Groot-Brittannië woont, zal bij terugkomst in Pakistan worden gearresteerd, aldus de rechtbank. Bij haar vertrek uit Pakistan, in april 1999, beschuldigde Bhutto toenmalig premier Nawaz Sharif ervan corruptie- aantijgingen tegen haar te hebben verzonnen. Het hoogge rechtshof maakte in april van dit jaar een vonnis tegen Bhutto ongedaan en gelastte een nieuwe rechtszaak. AP WASHINGTON - In het zuiden van de Verenigde Staten zijn het afgelopen weekeinde zeven mensen om het leven gekomen als gevolg van zware overstromingen. In delen van de staten Texas en Louisiana heeft het vier dagen onafgebroken geregend als gevolg van de tropische orkaan Allison, zo meldt het Amerikaanse Rode Kruis. Tienduizen den mensen zijn dakloos geworden. Volgens de Amerikaanse zender CNN staan zeker 17.000 huizen onder water. President Bush, voormalig gouverneur van Texas, heeft in het gebied de noodtoestand afgekondigd. AFP/ANP NEW YORK - Twaalf Amerikaanse vrouwen, die een jaar ge leden seksueel zijn lastiggevallen in Central Park, willen ruim 2,5 miljard gulden schadevergoeding van de stad New York. Zij beschuldigen de politie ervan niet te hebben gehol pen terwijl agenten het incident wel zouden hebben gezien. Volgens Amerikaanse media werden de vrouwen vorig jaar juni na een parade op de Puerto-Rico-Dag in het bekende Central Park door een groep van zo'n dertig dronken mannen tegengehouden. De mannen hadden hen natgespat, uitge kleed en betast, aldus de aanklacht. De politie zou niet op hun hulpkreten hebben gereageerd. Dit jaar heeft New York gisteren extra mensen ingezet tijdens de feestdag van de Portoricaanse bevolking. DPA van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse premier Berlusconi heeft gistex-en de na menlijst van zijn nieuwe minis tersploeg gepresenteerd. Dit ge beurde tijdens een korte ceremonie in lxet paleis van pre sident Ciampi. Zaterdag kreeg Berlusconi van president Ciam pi officieel opdracht om een re gering te vormen. De nieuwe Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken wordt Ruggiero, de voormalige voor zitter van de Wereldhandelsor ganisatie WTO. Tremonti, een vertrouweling van Berlusconi, gaat het ministerie van Econo mische en Financiële Zaken lei den. Tremonti vervulde dezelf de functie al in 1994, toen Berlusconi korte tijd ook pre mier was. Ook de omstreden coalitiepart- ners van Berlusconi zijn verte genwoordigd in het kabinet. Fi- ni, leider van de post-fascisti- sche Nationale Alliantie, wox-dt vice-premier. Bossi, voorzitter- van de Lega Nord zal zich als minister bezighouden met de verdeling van de macht onder de verscheidene Italiaanse regio's. Bossi was eerder voorstander- van afscheiding van het rijke noorden van Italië. Lega Nord levert in totaal drie minister, onder wie de minister van Justitie Castelli. De Natio nale Alliantie van Fini krijgt vijf bewindslieden. Berlusconi's eigen partij Forza Italia neemt 10 van de 2 5 ministers voor haar rekening. De christen-demo cratische alliantie CCD-CDU levert twee ministers. Vijf kabi netsleden, onder meer Ruggie ro, zijn partijloos. De nieuwe minister van Defensie, Antonio Martino, is lid van Forza Italia. Berlusconi's partij Forza Italia behaalde bij de parlementsver kiezingen van 13 mei een klin kende overwinning. Hij wordt vandaag beëdigd als premier. Zijn regering zal waarschijnlijk pas rond 18 juni door de beide kamers van het Italiaanse par lement moeten worden goedge keurd. RTR/AFP peanen wantrouwen de Ameri kaanse bedoelingen en zien met schrik dat Bush zich uitsluitend om de belangen van de Ameri kaanse industrie lijkt te bekom meren. In vijf dagen reist Bush naar Spanje, België, Zweden, Polen en Slovenië. In de Sloveense hoofdstad Ljubljana is twee uur uitgetrokken voor het kennis makingsgesprek met Poetin. Ook de ontmoeting met de EU- leiders, aan de vooravond van de Europese top in Gotenburg die vrijdag begint, staat in het teken van de kennismaking. „De bedoeling is om een goede sfeer te scheppen, zodat de pro blemen later op een technisch niveau gemakkelijker worden afgewikkeld", zegt een Neder landse diplomaat. GPD doorGert-Jan Broere PEKING - De weg naar toetre ding tot de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) ligt open voor China. Afgelopen weekeinde maakte de Chinese minister voor Buitenlandse Handel en Economische Samenwerking Shi Guangsheng bekend dat het laatste struikelblok met de Ver enigde Staten uit de weg is ge ruimd. Robert Zoellick, de Amerikaanse handelsvertegen woordiger, bevestigde het ak koord. De overeenkomst betekent dat de toetreding van China op 28 juni kan worden beklonken. China is dan ook op tijd om deel te nemen aan een nieuwe ronde handelsbesprekingen in no vember in Quatar. Peking heeft alleen nog geen overeenkomst bereikt met Mexico, maar dat land heeft altijd duidelijk ge maakt toetreding niet te zullen belemmeren. Mexico's presi dent Vicente Fox bezoekt bo vendien deze week Peking. Peking en Washington maakten geen details bekend over de overeenkomst, maar de toetre ding van China hing vooral op de landbouwsubsidies. China ziet zich als een ontwikkelings land en vindt dat het recht heeft tien procent van zijn jaarlijkse economische productie aan subsidies te besteden. De Ame rikaanse regering stond onder druk van haar landbouworga nisaties om niet meer dan vijf procent te accepteren, het ni veau voor ontwikkelde landen. Voor China is de tien procent van levensbelang. Het inkomen op het platteland neemt nauwe lijks toe, in tegenstelling tot dat in de steden. Peking vreest dat de al bestaande onrust onder de boeren uit de hand loopt, wan neer de inkomens niet snel wor den opgekrikt. Met een maximale subsidie van vijf procent zou China weinig ruimte hebben om te manoeu vreren. GPD Advertentie TOPVEILING 19 juni in de schouwburg te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage I Tel. 0118-627639/06-29047339 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5