Magische titel na saai gevecht I I I I I Secondenspel in OZ Wielerweekend Verstappen woest op teamleiding Sparta wacht nog loodzware finale 19 19 20 Gustavo Kuerten wint Roland Garros voor derde keer Zes renners na invallen in de Giro verdacht Dario Frigo knoeide veel met doping De Nooijer heeft gebroken teen PSV en Twente dicht bij akkoord over Vennegoor of Hesselink maandag 11 juni 2001 Terneuzen krijgt eindelijk rust Swift zakt nog verder weg Morel verslaat zijn leermeester Volleybalsters naar het EK Capriati wint zinderend duel Van Grunsven op tweede plan Fanclub massaal achter Van Impe doorGertjan vari Geen PARIJS - Hij werd vergeleken met Picasso en vroeg om de in spiratie van Vincent van Gogh. Zo kon hij een mooi schilderij van de finale van Roland Garros maken. Maar Gustavo Kuerten was gisteren geen artiest. Hij was een ordinaire diesel, die er lang over deed om op gang te ko men. Daarna was het gedaan met Alex Corretja. Guga pakte zijn derde titel in Parijs: 6-7 7-5 6-2 6-0. Omzijn liefde voor het toernooi te tonen, had Kuerten speciaal een van zijn polo's opgeofferd. Nadat hij de coupe de Mousque- taires in ontvangst had geno men, trok hij een ander shirt aan met de tekst J'aime Roland Gar ros - aime vertaald als hartHet zelfde hart dat hij op de baan te kende na zijn overwinning op Michael Russel in de vierde ron de toen hij terug was gekomen van matchpoint tegen. Hij her haalde die geste gisteren na zijn vierde matchpoint. Dit keer ging hij niet op zijn knieën, maar languit op zijn rug. ,,Ik ben een gezegend mens", glim lachte Kuerten. ,,En die polo had ik ook aangetrokken als ik verloren had. Het is een onbe schrijflijk gevoel om hier te spe len. Het lijkt wel of ik in mijn woonplaats op mijn eigen club aan het tennissen ben." Kracht De 24-jarige Braziliaan uit bad plaats Florianopolis toonde zijn emotie na zeker niet de mooiste finale in de geschiedenis van Roland Garros. De eerste set was ronduit saai. Pas na 75 mi nuten oeverloos baseline-tennis won Corretja de tie-break. Het leek of de tijden van Guillermo Vilas en Mats Wilancler weer herleefden. In 1982 deed het duo vier uur en 42 minuten over een viersetter met eindeloze rally's. Het moderne graveltennis is ge stoeld op kracht, inventiviteit en aanvallend spel vanaf de ba seline. De 27-jarige Corretja had de tijd bewust terugge draaid en de 'antieke' tactiek gekozen om Kuerten te kloppen. Lang leek het erop dat hij gelijk kreeg. Giga Guga was ongedul dig en ergerde zich aan de weersomstandigheden. Het re gende af en toe en de wind had vrij spel. „Het leek wel een or kaan" zei Kuerten. „Ik had er last van met mijn contactlen zen. Ik kreeg steeds gravel in mijn ogen." Bij 5-5 in de tweede set sloeg Corretja een breekpunt net naast de lijn. Kuerten ont snapte, brak op 6-5 en was na dien superieur'. Guga groeide Gustavo Kuerten stal met zijn derde titel de harten van het tennispubliek op Roland Garros. foto Michel Euler/AP naar zijn topvorm, waarna de Barcelonees van het kastje naar de muur werd gestuurd. „Na de tweede set kon ik hem laten lo pen", zei Kuerten. „Ik speelde op het eind zeker mijn beste ten nis." Vriend Voor Corretja, de verpersoonlij king van het geduld, was het zijn tweede verloren finale in Parijs. In 1998 was landgenoot Carlos Moya hem de baas. Toen stelde hij verliezen of winnen gelijk, omdat hij tegen een vriend had gespeeld. Pas twee jaar later kreeg hij grote spijt van die dag. „Die nederlaag heeft me lang achtervolgd, door het feit dat ik die dag een gebrek aan ambitie had. Ik realiseerde me later dat ik me vreselijk ver gist had", zei Corretja deze week. Na afloop kon hij zichzelf niet veel kwalijk nemen. Het verlies was zo niet de grootste teleur stelling uit zijn carrière,Er zijn momenten geweest dat ik me veel slechter voelde"aldus Cor retja. „Natuurlijk wilde ik win nen en ben ik nu een beetje down. Maar ik had me slechter gevoeld als ik verschrikkelijk slecht had gespeeld. Dat was niet het geval." Kuerten. vandaag de nieuwe aanvoerder in de Champions Race, kwam als drievoudig win naar op gelijke hoogte met René Lacoste, Mats Wilander en Ivan Lendl. Alleen musketier Henri Cochet (4) en Björn Borg (6) haalden meer kampioenschap pen aan de Avenue de la Porte d'Auteuil. Kuerten had zijn der de zege speciaal gevonden: „De eerste had ik niet verwacht en voor de tweede moest ik heel hard vechten. Nu kwam ik in de vierde set op 4-0, 5-0 0-40 en ik raakte steeds beter in vorm. Ik kon er nu echt van genieten. Het was magisch." GPD pagina 19: Capriati treedt in voetsporen Evert PADOVA - Justitie in de Itali aanse plaats Padova begint een strafrechtelijk onderzoek naar zes wielrenners die worden ver dacht van dopegebruik. Vijf van hen fietsen voor de Liquigas- ploeg. De zesde is oud-Giro winnaar Ivan Gotti van Alessio. Algemeen manager Fabio Bor- donali van Liquigas heeft het onderzoek tegen vijf van zijn renners bevestigd, maar wei gerde namen te noemen. Het enige dat hij wel kwijt wilde, is dat kopman Davide Rebellin niet tot de beschuldigden be hoort. Italiaanse kranten wisten zaterdag te melden dat het on der anderen gaat om Sergei Gontsjar, Denis Zanette, Ellis Rastelli en Gianni Faresin. Ook een arts die de beschuldig de renners begeleidt wordt be trokken bij het onderzoek. Of dit alles rechtstreeks voort vloeit uit de hotelinvallen van woensdag, is niet bekend. Toen keerden tweehonderd agenten de hotelkamers van alle deelne mende renners om, op zoek naar verboden middelen. Gotti wordt verdacht nadat in de camper van een familielid verboden middelen waren aan getroffen. AFP/SID pagina 19: winst met een bijsmaak MILAAN - De Italiaanse wiel renner Dario Frigo zou veel ge ëxperimenteerd hebben met do- pingmiddelen. De renner werd vrijdag ontslagen, nadat woensdagavond bij een inval van de Italiaanse dopingbriga- de verboden middelen op zijn kamer werden gevonden. Frigo kreeg zijn ontslag van de ploegFassoBortolo en moest di rect de Ronde van Italië verla ten, waar hij de tweede plaats in het algemeen klassement bezet te, Pierluigi Fiorella, cardioloog en lid van de medische commissie van de Italiaanse wieier- en at- letiekbond, verklaarde gisteren dat bij de wielrenner twee am pullen zijn gevonden van een middel dat pas in 2007 op de markt gebracht zal worden. Het gaat om een genetisch ge produceerd bloedplasma van het Amerikaans concern Bax ter. Dat middel verkeert nog in de experimentele fase en is nog niet goedgekeurd door de ge zondheidsautoriteiten. DPA Kevin van Impe wint met 53 honderdsten voorsprong op Marcel Luppes doorSven Remijnsen BRESKENS - Het OZ Wielerweekend heeft al jaren de naam een secondenspel te zijn, maar zo spannend als in de veer tiende editie was het nog nooit. Het ver schil tussen Kevin van Impe en Marcel Luppes was zo minimaal dat de cijfers achter de komma de beslissing moesten brengen, die uitviel in het voordeel van Van Impe. Zijn voorsprong: 53 hon derdsten van een seconde. Pas lang nadat Marcel Luppes gisteren in Breskens de derde en laatste etappe had gewonnen, werd duidelijk dat de AXA-renner uit Hoogeveen de eindze ge kon vergeten. Door de tien seconden bonificatie voor de ritwinst had hij zijn achterstand op Kevin van Impe goed gemaakt, waardoor de uitslag van de tijdrit ineens bepalend werd. In die rit tegen de klok verloor Luppes 10.53 se conden op de Belg, een verlies dat in het klassement werd afgerond op 10 secon den. In de minuten tussen de finish van de slotrit en de huldiging speelde zich op de Scheldekade een vermakelijke dis cussie af tussen Luppes en de suppor ters van Van Impe, die ervan overtuigd wai'en dat hun favoriet had gewonnen. Luppes had immers maar zes seconden bonificatie gekregen voor zijn etappe winst? Toen Luppes ijskoud meldde dat hij er tien had terugverdiend, brak de paniek uit in het even daarvoor nog zo zelfverzekerde Belgische kamp. Vader Van Impe sloeg driftig aan het rekenen, kwam tot dezelfde conclusie als de wedstrijdjury en trok Luppes glunde rend aan zijn shirt. „Kevin wint." Onverstoorbaar De Drent bleef onverstoorbaar. „Ik had tien meter voorsprong in de sprint. Wordt dat verschil ook nog verrekend in het eindklassement? En waarom wordt er niet gekeken naar de uitslag van de laatste etappe? Die is belangrij ker dan de tijdrit." De reglementen gaven hem ongelijk, zodat Kevin van Impe onder luid ge juich van zijn aanhangers kon worden gehuldigd als eindwinnaar. Het twin tigjarige talent uit Erpe-Mere besefte maar al te goed dat hij zijn negende zege van het seizoen bijna nog had ver speeld. Hij was tijdens de slotrit over 177 kilometer, met start en finish in Breskens, ook al verrast door een ont snapping van veertien renners, die op de kasseien van de Groeneweg op zoek waren gegaan naar de vroege vluchter Mark ter Schure. Van Impe zag het ge vaar en greep in. „De Nederlandse ploegen, MGI en Piels, hadden de organisatie in de kop groep meteen goed voor elkaar, dus het was nu of nooit. Nog op de kasseien ben ik in de achtervolging gegaan. Alleen die Rus, Muravyev, kon me volgen. Ik voelde me bijzonder op mijn gemak op de kasseien, hoewel ik er nog nooit zo veel tegelijk in één koers had meege maakt", zei Van Impe. Zijn landgenoot Claude Pauwels, die de oranje leiderstrui droeg dankzij zijn ze ge in de tijdrit, was niet tot zo'n kunst stukje in staat. Vier renners kwamen daardoor nog in aanmerking voor de winst. Kevin van Impe mocht één se conde verliezen op Tom Cordes, vijf se conden op Audrey Kashechkin en tien op Marcel Luppes. In de slotfase waag de zowel Kashechkin als Cordes een ontsnappingspoging, maar Van Impe hield moeiteloos stand. De eindsprint werd gewonnen door Luppes, die Dmi tri Muravyev en zijn AXA-ploeggenoot Björn Cornelissen voorbleef. Ingesloten Aanvankelijk was Van Impe uiterst te vreden over het koersverloop. „Ik raak te ingesloten in de sprint, maar Cordes zat in mijn wiel. Toen ik merkte dat hij niet over me heen kon komen, wist ik dat het goed zat." Van Impe was nog niet uitgesproken of ook Luppes claim de plotseling de overwinning. „We heb ben met iedereen rekening gehouden, behalve met hem", zei zijn vader ge schrokken. Ondanks zijn momenten van onoplet tendheid was Kevin van Impe de constantste renner tijdens de vierde wedstrijd van de Nederlandse topcom- petitie. Hij eindigde zaterdagmiddag voorin het peloton, dat na de openings etappe van Sluiskil naar Vogelwaarde sprintte om het eerste dagsucces. Alain van Katwijk uit Valkenswaard, die als enige de laatst overgebleven kopgroep had overleefd, ging de spurt echter net iets eerder aan en bleef Hans Dekkers (winnaar van het punten- en sprint klassement) en Michel Stobbelaar en kele meters voor. 's Avonds in de tijdrit over negen kilometer van Hengstdijk naar Vogelwaarde werd Van Impe ge klopt door Claude Pauwels en Peter Schep. „Ik had mijn zinnen gezet op de tijdrit", zei Van Impe. „Ik ben dus een beetje ontgoocheld. Gelukkig is het al lemaal goed afgelopen." pagina 20: de nonkels zijn fier op Kevin Pauwels beleeft mooie comeback van onze sportredactie MONTREAL - Het was even oorlog in het kamp van Ar rows na afloop van de Grand Prix van Canada. Jos Ver stappen kwam witheet de tent van de Britse stal in Montreal binnenlopen. Met drukke gebaren en een priemende vinger wees hij teambaas Tom Walkinshaw, race-ingenieur Gi'eg Whee ler en technisch directeur Mike Coughlan terecht. Een kapotte radio en falende remmen verknalden voor hem een briljante race. Een superieure start, vele in haalacties en wat geluk brachten hem op de zesde plaats. Met nog drie ronden te gaan vielen de voorrem- men van de Arrows uit en schoof de oranje bolide in het grind. Teleurstelling Ziek van teleurstelling was de 29-jarige Nederlander. Hij stormde de trailer in, met moeite zijn emoties beheer send. Hij duldde alleen zijn vrouw Sophie en manager Raymond Vermeulen om zich heen. De tv-ploeg van RTL5 werd resoluut weggestuurd. Pas na wat bezinning vond hij woorden. „Ik rijd hier het licht uit de ogen en dan laten we een of twee punten liggen Net als in Monaco. Dat is zo frustrerend." „Het ging zo goed. Er hing iets heel moois in de lucht, maar het heeft niet zo mogen zijn. Het remprobleem heb ben we al eerder gehad", al dus Verstappen, die bij kon komen bij zijn moeder, die ook in Canada aanwezig was Verstappen beleefde voor het bittere einde wel een gewel dig weekeinde. Hij reed zijn beste kwalificatie van het seizoen (dertiende plaats) en stormde na de start weer on weerstaanbaar naar voren. Al voor de eerste bocht pas seerde hij de langzame Hak- kinen en Heidfeld, in de Senna-chicane moesten Montoya en Zonta eraan ge loven. Een spin van Barri- chello bracht Verstappen al op plaats zes. Arrows koos weer anders dan de andere teams voor twee stops. Nadat Barrichello en Montoya waren gecrasht, verscheen de safetycar in de baan. Daar ging het ook mis voor Verstappen. Wegens een falende teamradio vertelde de leiding hem te laat dat hij binnen moest komen. Verlies: 20 seconden en vermoedelijk een punt. Verstappen vocht keihard terug. Na zijn twee de pitstop lag hij achtste, na diverse passeeracties. Met wat geluk, Coulthard en Trulli vielen uit, gloorden de punten. In de 66e ronde ging het definitief fout. Geheel alleen rijdend gleed Verstap pen in het grind. Door uitge vallen voori'emmen blok keerden de achterwielen. „Hij is terecht woest", vond engineer Wheeler. „Maar Jos was weer ongelofelijk. Hij was een ster, reed mega! De Schot Walkinshaw ver beet zijn woede alleen, sta rend in het water naast het circuit. „Dat was een groot probleem", zei hij. „Maar Jos reed geweldig." Verstappen zette in het seizoen ondanks de beperkte mogelijkheden van zijn team een uitsteken de serie wedstrijden neer. De Nederlander gaat met steeds meer zelfvertrouwen de ra ces in en dat is te zien. Walk inshaw noemt hem een „ech te racer". „Natuurlijk ben ik een racer. Die heeft hij ook heel graag", zei Verstappen. ANP pagina 19: broers Schumacher zijn koning te rijk van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta heeft een goede kans zich voor de tweede keer in zijn bestaan via de nacompetitie te redden. De nummer zeventien van de eredi visie won zaterdag op het Kas teel opnieuw van stadgenoot Excelsior: 3-1. Door deze zege staat Sparta met Cambuur op kop in groep B. De Friezen kwa men thuis met de schrik vrij te gen Go Ahead Eagles: van 0-2 naar 4-2. Woensdagavond is de topper Sparta - Cambuur. De Rotter dammers kunnen dan de wan prestatie eerder in Leeuwarden (2-1-verlies) rechtzetten. Als dat lukt, is een punt tegen Go Ahead Eagles uit voldoende voor lijfsbehoud. De druk op Sparta is echter groot, want een miskleun tegen Cambuur kan degradatie bete kenen. Dat zou de tweede club van Rotterdam in (nog grotere) financiële problemen brengen. Het aanblijven van coach Van Hanegem wordt dan ook moei lijk, omdat hij alleen op Span gen wil werken als er geld voor versterkingen is. Sparta-Excelsior werd niet het spektakelstuk van vorige week woensdag, al was de amuse mentswaarde door het aanval lende voetbal en het slechte ver dedigen van beide ploegen opnieuw hoog. Op het terrein van Excelsior sloeg topschutter Elkhattabi in de slotseconden twee keer toe en bezorgde Spar ta daardoor een geflatteerde ze ge van 4-3. Ook zaterdag was de naar AZ vertrekkende aanval ler weer belangrijk. Hij kopte kort na rust de 2-0 binnen na een voorzet van uitblinker Boukha- ri. Met in totaal vier doelpunten in de twee derby's toonde Elkhat tabi zijn coach Van Hanegem dat hij wel degelijk gretig ge noeg is om Sparta door de na- competitie te loodsen. Sparta nam tegen de nummer twee van de Toto Divisie in de 33e minuut een voorsprong via Langerak. Na de 2-0 van Elkhattabi in de tweede helft leek de wedstrijd beslist, maar net als woensdag kwam Excelsior terug. Invaller Somalia zorgde voor een span nend slot: 2-l.Boukhari maakte twee minuten voor tijd 3-1 Na afwezigheid van drie jaar heeft Volendam weer uitzicht op de eredivisie. De club uit het vis sersdorp was te sterk voor For- tuna Sittard (1-0) en mag zich door de zege halverwege de na- competitie koploper van groep A noemen. De andere wedstrijd tussen FC Zwolle en Telstar ein digde in 1-1. ROTTERDAM - Sparta-spits Dennis de Nooijer heeft naar al le waarschijnlijkheid een ge broken teen overgehouden aan de wedstrijd tegen Excelsior van vorige week woensdag. De breuk kwam pas zaterdag, voorafgaand aan de return te gen Excelsior (3-1-winst), aan het licht. „De dagen ervoor kon ik door de pijn niet trainen", zegt De Nooijer. „Ik heb voor de wedstrijd drie injecties geno men tegen de pijn, zodoende kon ik spelen, maar na een halfuur was het spul alweer uitge werkt. Tijdens de rust kreeg hij dezelfde dosering toegediend. De Nooijer, die tien minuten voor tijd werd gewisseld, laat vandaag foto's maken van zijn kleine teen. Hoewel hij op dit moment veel last heeft van zijn voet, gaat de aanvaller er vanuit dat hij woensdag kan meedoen in de kraker tegen Cambuur Leeuwarden. EINDHOVEN - Een akkoord tussen FC Twente en PSV over Jan Vennegoor of Hesselink is nog slechts een kwestie van tijd. De spits onderhandelde dit weekeinde met de landskampioen. De clubs moeten nog overeenstemming bereiken, maar volgens directeur Jaap Uilenberg van Twente is het verschil overbrugbaar. Het stre ven is de transfer binnen een paar dagen rond te maken. Het gat tussen vraag en aanbod is wel kleiner geworden, zei PSV- voorzitter Harry van Raaij. Twente wil tussen de 20 en 25 miljoen gulden ontvangen voor de international. Twente-doelman Sander Boschker blijft in Enschede. Feyenoord was serieus, maar volgens Uilenberg willen de Rotterdammers Ga- bor Babos van NAC halen als opvolger van Jurek Dudek. ANP Marcel Luppes wint de spurt van de slotetappe voor Dmitri Muravyev (rechts) en zijn ploeggenoot Björn Cornelissen. foto's Peter Nicolai Het Belgische talent Kevin van Impe werd na veel rekenwerk tot winnaar uitgeroepen van het OZ Wielerweekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43