PZC Nagel leidt Leefbaar Nederland PZC u kunt nu uw aandelen verkopen Islam-jongeren werken aan imago Koningin beschermvrouwe af Vuurzee trekt massa kijkers Nieuwe politieke beweging kiest oud VARA-baas tot voorzitter Brandstichting moskee Apeldoorn Uitbreiding radiotherapie Meer betogingen Den Haag Limburgse drugsbende opgerold Man verdronken na knokpartij 11 juni 1951 EPZ en een laptop winnen Veemarkten houden deur dicht Komst Strafhof naar Haagse kazerne rond maandag 11 juni 2001 doorFerdi Schrooten DEN HAAG - De Dierenbe scherming heeft koningin Bea trix geschrapt als bescherm vrouwe. Een meerderheid van de algemene ledenvergadering van de Dierenbescherming verzet zich daarmee tegen de nog steeds toegestane plezier jacht op de kroondomeinen. Aan clie jacht nemen ook leden van het koninklijk huis deel. Ook wil een aantal afdelingen van de vereniging geen be schermvrouwe die bont draagt. ,,Die uitstraling is niet langer verenigbaar met de doelstel lingen van onze vereniging", zegt woordvoerster Elly von Jessen. Bijna anderhalve eeuw waren vergelijkbare bezwaren nooit een reden om het Neder landse staatshoofd als boeg beeld te dumpen. Koning Wil lem ÜI was in 1864 de eerste beschermheer, gevolgd door Wilhelmina en daarna Juliana. Beatrix nam die traditie bij haar troonsbestijging in 1980 over. „Maar inmiddels zijn on ze doelen veel breder gewor den. Onze leden vinden dat de koningin daardoor te weinig een voorbeeldfunctie heeft", aldus Von Jessen. De breuk met de vorstin is op merkelijk. Volgens zowel de Dierenbescherming als de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD is het niet eerder voorgeko men dat een stichting of ver eniging het staatshoofd aan de kant zet. Niettemin reageert de RVD als spreekbuis van het ko ninklijk huis laconiek. „Wat moet je anders", zegt RVD- woord voerder Hans Kamp. „Het is een zaak van de Dieren bescherming." GPD APELDOORN - In een moskee in Apeldoorn is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand gesticht. Het vuur heeft een deel van het gebouw aan de Sophialaan verwoest. De moskee is in gebruik bij het Turks Islamitisch Cultureel Centrum in Apeldoorn. De technische recherche kwam na onderzoek tot de conclusie dat de brand is aangestoken. A. Yilmaz, voorzitter van de isla mitische stichting Apeldoorn, zegt een kapotgegooide bier fles en benzinerestert te hebben gezien. Dat wijst volgens hem op een aanslag met een molotovcocktail. Yilmaz heeft geen idee wie de daderzou kunnen zijn. „Ze kun nen uit extreemrechtse hoek komen, maar het kan ook met de discussie over homoseksualiteit te maken hebben." ANP UTRECHT - De komende vier jaar worden er 41 speciale bun kers extra bijgebouwd voor radiotherapeutische behandelin gen. Met deze uitbreiding van 76 naar 117 in 2005 moeten de wachtlijsten voor bestraling van kankerpatiënten worden weggewerkt. Dat meldt het College bouw ziekenhuisvoorzie ningen na een inventarisatie van de mogelijkheden voor uit breiding bij de 21 centra voor radiotherapie. Met de uitbreiding is volgens het college 425 miljoen gulden gemoeid, waarvan 225 miljoen voor de bouw van de bunkers en 200 miljoen voor de benodigde apparatuur. ANP DEN HAAG - Het afgelopen half jaar is het aantal demon straties in Den Haag fors toegenomen. Dat schrijft burge meester Deetman van die stad in een brandbrief aan minister De Vries (Binnenlandse Zaken). De, niet nader gespecificeerde, toename van het aantal beto gingen toont volgens Deetman de noodzaak aan van een forse uitbreiding van de politie in de regio Haaglanden. In de hofstad vinden jaarlijks naar schatting tussen de drie honderd en vierhonderd demonstraties plaats. ANP HEERLEN - De politie in Limburg heeft tientallen kilo's XTC in beslag genomen en vijf hennepkwekerijen ontmanteld. De synthetische drugs hebben een straatwaarde van 1,2 miljoen gulden, aldus de politie gisteren. Zeven mensen werden gear resteerd. Bij de actie, die vrijdag plaatshad, heeft de politie ook wapens en een machine voor het maken van XTC-pillen aangetroffen. Van de verdachten is inmiddels een 33-jarige vrouw uit Heer len op vrije voeten gesteld. De anderen, vier mannen (25, 42, 48 en 58 jaar) en twee vrouwen (44 en 56 jaar) uit Heerlen en Landgraaf zijn ingesloten en worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Maastricht. De hennepkwekerijen lagen in Landgraaf, Heerlen, Bruns- sum, Sittard en Urmond. ANP ALKMAAR - Een 26-jarige man uit Diemen is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een vechtpartij in Alkmaar in het Noordhollands Kanaal geduwd en verdronken. Het slachtoffer had ruzie gekregen met drie andere mannen. Twee van hen, een 18-jarige en 24-jarige Alkmaarder, zijn vlak na het incident aangehouden en ingesloten. De politie arresteerde zaterdag een derde verdachte, een 20-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer is door de brandweer uit het water gehaald en met de ambulance naar het Medisch Centrum Alkmaar ge bracht. Reanimatiepogingen mochten niet baten. ANP Detectives Vijftienduizend detectives in West Europa zijn op zoek naar de twee Engelse diplomaten, MacLean en Burgess. De di plomaten worden vermist sinds 25 mei. Toen waren ze in Parijs. Volgens de Franse poli tie hebben ze het land verlaten maar bewijzen daarvoor ont breken. Ondertussen duiken uit verschillende landen be richten op dat de mannen ge zien zijn. Jachtgeweer Een boerenzoon uit Groede is ernstig gewond geraakt omdat zijn jachtgeweer per ongeluk afging. De jongen was kraaien aan het schieten. Om onduide lijke redenen had hij zijn ge weer even in een droge sloot gezet met de loop naar boven. Toen hij het terugpakte ging het geweer af. Tour de France Een Nederlandse ploeg gaat deelnemen aan de Tour de France. In de ploeg zit onder meer Wout Wagtmans. Wim van Est zal waarschijnlijk ook een contract tekenen. Verdronken In Veere is een negenjarige jon gen verdronken. Het kind was op de fiets op weg naar de win kel om spulletjes te kopen voor zijn verjaardagspartijtje. On derweg is hij in het water ge vallen en verdronken. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 A.J Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrydag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39.45 (nvt) perkwartaal 107,50 109,15) per jaar 409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag./ 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bi) de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Nog geen Rabo Internetbankieren? Kijk dan op www.rabobank.nl voor de Rabox Random Recess Banking On line beleggen vanachter elke pc met internet, wanneer u maar wilt. Dat kan met Rabo Internetbankieren. Maar ook een digitale camera winnen. Of een dvd-speler. Tot en met 15 juli. Elke keer als u inlogt. Rabobank On line in de samenleving me aangewezen als vestigings plaats voor het strafhof. Onder meer de Verenigde Naties en de Nederlandse overheid betalen mee aan het project. Op ambtelijk niveau is lange tijd gedebatteerd over de finan ciering van het Internationaal Strafhof.Het Internationaal Strafhof moet wereldwijde be voegdheid krijgen voor de be rechting van de zwaarste mis- dnjven, zoals genocide (volken- moord). ANP door Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Ze zijn jong, is lamitisch en veel van hen den ken ongeveer net zo over homo seksualiteit als de omstreden Rotterdamse imam Khalil el- Moumni. Maar als jonge, veel- (Advertentie) belovende moslims willen ze af van het beeld dat islamieten niet integreren, crimineel zijn en in tolerant. Hun eigen versie van de EO-Jongerendag, maar dan wel tijdens de 'islamitische kerst', moet het beeld van de vij andige moslim bestrijden. De verwachte tweeduizend jon geren waren er niet, gisteren tij dens het tweede Milaadfestival in het Rotterdamse concert- en congresgebouw De Doelen. En dat terwijl het jongerenfestival op de geboortedag van de pro feet Mohammed uiteindelijk moet uitgroeien tot een heus mega-evenement. Zeg maar het islam-equivalent van de chris telijke EO-Jongerendag. Maar dan net anders. „We willen net als de EO-Jonge rendag over een paar jaar vele duizenden jongeren uit heel Ne derland trekken. Alleen met dat verschil dat we niet alleen jon geren uit eigen, in ons geval isla mitische, kring willen aanspre ken. We willen juist gewone, Ne derlandse jongeren en volwas sen bereiken die een andere of geen religie aanhangen", zegt organisator Tasneem Sadiq. Dat is volgens hem hard nodig, want in zij n ogen, en die van veel jonge geloofsgenoten, is het beeld van 'de moslim' bij menig Nederlander nogal eenzijdig. „Criminele Marokkaanse jon geren in de grote steden staan niet gelijk met 'de islam'. En ook allerlei dreigende figuren uit het Midden-Oosten staan niet model voor 'de moslim'. Die as sociatie tussen criminaliteit, terrorisme en islam moet weg." Succes De recente rel over uitspraken van de Rotterdamse imam El- Moumni, die homoseksualiteit kwalificeerde als een kwalijke ziekte, heeft de strijd van Sadiq en de zijnen geen dienst bewe zen. De jonge Rotterdammer zucht. „Dit soort verhalen halen altijd de media. Maar de hele in tegratie van moslims gaat over de hoofden van jongeren zoals wij heen." Sadiq doelt met name op een groeiende groep islamiti sche jongeren die nu met succes in Nederland studeert of een ei gen bedrijf heeft. Ze zijn rijke lijk vertegenwoordigd op het festival in De Doelen. Praktijk is volgens Sadiq dat al tijd dezelfde spreekbuizen het woord krijgen. „Het zijn altijd de moskee-besturen en de imams die gevraagd worden om hun mening. Maar die mensen zitten nog te zeer vast in hun ei gen taal en cultuur. Zij begrij pen de nuances van de Neder landse samenleving niet en zullen die ook nooit begrijpen. Wij wel. Er is een groep islam- jongeren in aantocht die tot de Nederlandse top gaat behoren. We willen af van dat vijandige beeld van moslims", zegt Sadiq, zelf derdejaars student genees kunde is aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. Of hij en zijn islamitische leef tijdgenoten het al dan met eens zijn met de uitspraken van de Rotterdamse geestelijke? Nou, nee. El Moumni en andere mos lims hebben dezelfde islam, zo heet het. De meeste jonge bezoe kers van het Milaadfestival staan dan ook niet bepaald open voor homoseksualiteit. „De is lam accepteert nou eenmaal geen homo's. Ze passen niet bij ons. Alleen, dat mag je in een land als Nederland best denken, maar je moet het niet in het openbaar als ziekte uitleggen", zegt Massod Akram. Juist daarom vindt de student elektrotechniek aan de Haagse Hogeschool een evenement als het Milaadfestival zo belang rijk. „Dan kun je uitleggen hoe wij moslims denken, wat de achtergronden van ons geloof zijn", zegt de Hagenaar. „Maar dan moet het festival de komen de jaren wel meer mensen trek ken, ook Nederlanders." GPD (Advertentie) DEN BOSCH - De acht vee markten in Nederland weigeren voorlopig de deuren te openen. De voorwaarden die het minis terie van Landbouw stelt aan heropening, zijn slecht gevallen bij de Groep Nederlandse Vee handelscentra (GNV). „Onder deze voorwaarden gaan wij absoluut niet open", aldus voorzitter G. Bootsma. De veemarkthouders kwamen afgelopen weekeinde bijeen na dat ze vrijdagavond werden overvallen door de verscherpte eisen die het ministerie voort aan stelt aan de runderhandel. Het plan was dat de markten de ze maand weer zouden open gaan, maar nu eisen de eigena ren eerst een gesprek met minister Brinkhorst van Land bouw. De regeling die vrijdag werd gepubliceerd op internet behelst onder meer dat de vee markten sterk worden beperkt in de aan- en afvoermogelijkhe- den van runderen. Ook ver plicht het ministerie de vee markten tot fikse investeringen voor de herinrichting. Bootsma: „Brinkhorst zal met een flinke vergoeding moeten komen. Het lijkt er op dat ze van ons afwillen, dan moeten ze daar ook maar een vergoeding tegenover stellen." De verscherpte maatregelen zijn een gevolg van de mond- en klauwzeercrisis. De veemark ten zijn sinds de uitbraak geslo ten. GPD Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 23 mei is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zes splijtstofelementen geladen. Dinsdag 12 juni vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. DEN HAAG - Het Internationa le Strafhof (ICC) wordt vrijwel zeker gevestigd op het terrein van de Alexanderkazerne in Den Haag. De ministeries van Defensie en Buitenlandse Za ken hebben hun conflict over de kosten opgelost. I Dat bevestigden woordvoerders van beide ministeries gisteren. Over de financiële afspraken zijn geen mededelingen gedaan. In juni 1998 werd Den Haag tij dens een VN-conferentie in Ro- Kijkers verdringen zich langs het kanaal waaraan het brandende bedrijf ligt. foto Ton Voermans/ANP van onze redactie binnenland ALKMAAR - Een grote brand heeft za terdagavond het olieverwerkingsbedrijf Unil Jong in Alkmaar verwoest. Nie mand liep letsel op. De brandweer wist te voorkomen dat tien olieopslagtanks ont ploften. Wel kwamen asbestdeeltjes vrij die gisteren werden opgeruimd. De vuurzee veroorzaakte een zwarte rookkolom die tot op tientallen kilome ters rond Alkmaar te zien was. Het pu bliek, dat in drommen op de brand was afgekomen, kon maar met moeite op af stand worden gehouden. Toen het vuur zich leek uit te breiden, ontstond er even een penibele situatie. Een in allerijl ge formeerd beleidsteam van brandweer, politie en loco-burgemeester besloot een brug en de daarachter gelegen parkeer garage, waar honderden nieuwsgierigen zich hadden verzameld, te ontruimen. De politie was met 65 man ter plekke en hield vijf mannen aan omdat ze de afzet tingen negeerden. Twee van hen kregen een proces-verbaal voor het beledigen van een politieman. Over de oorzaak van de brand kon men gisteren nog geen concrete mededelingen doen. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan in een aantal plastic containers die tegen de achterzijde van het bedrijfsgebouw stonden. Op het hoogtepunt van de brand waren circa 125 brandweermensen in actie. Omdat het een oliebrand betrof, moest er grotendeels met schuim worden geblust. Vandaar dat ook vliegtuigbrandbestrij- dingsvoertuigen vanaf Schiphol en ma rinevliegveld De Kooij bij Den Helder werden ingezet. Pas even na na midder nacht werd het sein 'brand meester' ge geven. Het nablussen duurde tot gister middag. GPD/ANP doore Hans van Soest HILVERSUM - Voormalig VARA-baas Jan Nagel is giste rengekozen tot partijvoorzitter van de nieuwe beweging Leef baar Nederland. Hij was op richter van de partij en tevens grondlegger van de lokale partij Leefbaar Hilversum, waarvoor hij nu als wethouder in het Hil- versums college zit. Medeoprichter van Leefbaar Nederland, zanger Henk West broek, stelde zich niet verkies baarvoor een plek in het partij bestuur. Wel blijft hij aan de partij verbonden door mee te schrijven aan het verkiezings programma. Opening Hoewel de partij formeel al sinds maart 1999 bestaat, be leefde Leefbaar Nederland gis termiddag in Hilversum het of ficiële openingscongres. Van de fiOOleden die de partij heeft, wa ren er een kleine 250 aanwezig. Nagel denkt bij de komende Ka merverkiezingen in maart min stens tien zetels te halen. Zo niet, dan treedt hij af als voor zitter. In de opiniepeilingen staat de partij op drie zetels. Leefbaar Nederland heeft nog geen programma of lijsttrekker. Wel heeft de partij een zogehe ten puntenplan, waarin onder meer staat dat Leefbaar Neder land voor lagere belastingen is en voor meer inspraak van de burger. Niet capabel In zijn toespraak maakte Nagel nog niet duidelijk waar zijn par tij precies voor staat. Wel gaf hij de bestaande partijen er flink van langs. Zo is GroenLinks volgens hem niet capabel om te regeren en zijn PvdA en WD vooral geïnteresseerd in het toe spelen van 'mooie baantjes' aan partijgenoten. Op het congres van gisteren werden twee leden geroyeerd die in het verleden lid waren van extreemrechtse partijen. Vorig week werd om dezelfde reden al C. van Corstanje uit Klooster- zande met onmiddellijke in gang geschorst als lid en kandi daat voor het partijbestuur. Van Corstanje was in Tilburg lijst trekker van de Centrum Demo craten. Voor aanvang van het congres gisteren ontvingen Nagel en de zijnen dreigtelefoontjes uit rechts-extremistische hoek waarin werd gewaarschuwd af te zien van het royeren van leden met een verleden bij een ex treemrechtse partij. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3