Waterschapslasten gaan omhoog PZC PZC Dweilen zonder wintermuts Vangst hengelwedstrijd valt tegen Meterslange merklap te zien in basiliek d'Oekse Feesten drukker bezocht dan ooit Hond vermoedelijk dader van slachting ganzen Zandstraat Huiseigenaren over vijf jaar duurder uit Twee Belgische duikers in nood in Oosterschelde Man aangehouden na aanranding Aanhoudingen wegens vernieling Hond uit hete auto bevrijd Ongenode gasten maken troep Oostburg naar finale NK schaken Zeskamp zet Nieuw-Namen op z'n kop Belgen winnen schaaktoernooi Goede tijden herleven op tuinfeest Sas Schapen scheren kinderboerderij trekt bekijks maandag 11 juni 2001 HnorBen Jansen gOES - Huiseigenaren gaan over vijf jaar meer aan het wa terschap betalen. Dat komt joor een nieuw belastingsstel sel, waarbij een nadrukkelijker onderscheid wordt gemaakt tussen de zuivering van afval wateren het beheer van het wa- terlopenstelsel. Dagelijks-be- stuurslid B. van de Hoef van het waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat huiseigenaren als gevolg van de veranderingen maximaal vijf procent duurder uit zullen zijn. Een gevolg van het nieuwe sys teem is dat eigenaren en beheer ders van onbebouwde grond minder heffing betalen en eige naren van huizen en bedrijven meer. Het uitgangspunt dat de vervuiler betaalt, komt meer op de voorgrond te staan. Verkiezingen Bij de wijzigingen in de water schapsbelastingen, gaan ook de verkiezingen op de helling. De waterschappen willen de ver kiezingen voor de besturen een voudiger en overzichtelijker maken. Zo moet het mogelijk worden om maatschappelijke groeperingen, zoals politieke partijen, te kiezen in plaats van personen. Dat betekent dat de politiek kan vanaf 2006 zijn in trede doen in de waterschaps wereld. Het bestuur van de Unie van Waterschappen heeft een en an der voorgesteld met als doel de ze organisaties meer bij de tijd te brengen. De plannen zijn voorgelegd aan het kabinet en het Interprovinciaal Overleg (IPO). Door het personenstelsel te vervangen door een lij sten stelsel kunnen groeperingen zich beter herkenbaar maken voor kiezers, vindt de unie. Bestuur Daarbij moet een scheiding ko men tussen groeperingen met algemene belangen, zoals bur gers, en die met specifieke be langen. Deze laatste groeperin gen, zoals de landbouw, de natuurbescherming en het be drijfsleven, krijgen, als het aan de unie ligt, een vaste plaats in de waterschapsbesturen. De kiezers kunnen uitmaken wie op de overige zetels komen te zitten. Over de modernisering van de waterschapsbesturen en een belastingstelsel dat beter valt te doorgronden, wordt al geruime tijd in de waterschaps wereld van gedachten gewis seld. Het is de bedoeling dat de veranderingen bij de water schapsverkiezingen van 2006 worden ingevoerd. ÏÏISSENKERKE - Twee Belgi sche duikers zijn gistermiddag per ambulance naar het ziekenhuis in Antwerpen ver voerd, nadat ze in de Ooster schelde in de problemen waren geraakt. Tenminste een van de duikers was er ernstig aan toe. DeBelgen waren rond half twee op 35 meter diepte aan het dui ken in de buurt van de Vliete- polder bij Wissenkerke. Toen ze naar boven gingen raakte de zuurstof van een van de twee op Vanaf 25 meter diepte is het tweetal toen te snel omhoog ge komen. De duiker die geen zuurstof meer had, raakte be wusteloos. Een sportvisboot nam de twee aan boord en waar schuwde de reddingboot van het station Burghsluis. Die bracht het Belgische duo met spoed aan wal, waar een ambu lance klaarstond. Op de kant werd ook de tweede duiker onwel. Hij werd even eens vervoerd naar het Ant werpse ziekenhuis, dat een de- compressietank bezit. Over de toestand van de duikers was gisteravond niets bekend. Vorige week overleden twee er varen Belgische duikers in de Oosterschelde. Zij waren te snel naar het wateroppervlak geste gen en hadden een klaplong op gelopen. iltói t, i. Verscholen tussen het riet van d'Aaf beproeft Kevin Voet uit Kloosterzande zijn geluk. foto Peter Nicolai door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Alexander van de Bos en Martin Kamerik hebben zaterdag de Zeeuws-Vlaamse titels bij het jeugdhenge- len in de wacht gesleept. Beide winnaars zijn lid van ONI uit Terneuzen. De jeugd club van hengelsportvereniging De Vogel uit Hengstdijk tekende - voor het eerst - voor de organisatie van het kampioenschap. De 38 jongste deelnemers van acht tot en met elf jaar gooiden hun hengel uit op de visvijver in Kloosterzande. De 55 andere vissers (tot zestien jaar) zaten tussen het riet aan de d'Aaf nabij Hengstdijk. Vooral de wedstrijd aan de vijver trok veel publiek. Met wormen, kaas, maden en brood aan het haakje van de vaste hengel probeerden de deelnemers hier in twee uur tijd zoveel mo gelijk te vangen. Eindwinnaar Alexander van de Bos haalde 1250 gram vis naar bo ven. De vangst van nummer twee, clubge noot Sander Jansen, woog honderd gram minder. Jasper Fassaert van de Vogel ein digde als derde met 1050 gram. Bij de oudere jeugd sloeg winnaar Martin Kamerik 1900 gram vis aan de haak. Num mer twee Adaja Lams van GOA uit Axel bleef op negenhonderd gram steken. Jelle van Duyse van de Clingse Hengelaar legde als derde 850 gram op de weegschaal. In het algemeen werd er door de deelnemers weinig gevangen. Slechts bij 25 jongeren ging de dobber met succes onder. Volgens voorzitter Ko Dieleman van de organiseren de jeugdclub De Vogel is deze slechte vangst te wijten aan het laat invallen van de zomer. „Heel de natuur is van streek geweest. Pas nu begint ook het leven in het water zich weer te roeren", zei Dieleman. Wethouder F. van Driessche (sport) van de gemeente Hon- tenisse reikte in zaal Van Leuven in Kloos terzande de prijzen uit. ONI uit Tenxeuzen werd van de zes deelnemende verenigingen clubkampioen. De beker voor de eerste meisjes in beide categorieën was voor Kim van Campenhout van de Vogel en Jolien Heye van HSV Koewacht. Dankzij de nodi ge sponsoring gingen alle deelnemers met minstens twee prijsjes naar huis. HENGSTDIJK - In Hengstdijk is zaterdag een man aange houden op verdenking van aanranding. Een 18-jarige vrouw werd door een 33-jarige inwoner van de gemeente Hontenisse ter hoogte van de Reygerskreek in de bosjes getrokken. Hier op werd de man vermoedelijk gestoord door een voorbijko mende auto. Op dat moment kon het slachtoffer zich losruk ken en wegrennen. De bestuurder van de auto heeft de dader aan de praat gehouden, totdat deze door burgers kon worden aangehouden. De man is in verzekering gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. AXEL - In Axel aan de Weststraat zijn in de nacht van zater- dag op zondag drie mannen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De mannen werden verdacht van vernieling van een tuinset en terrasstoelen van een horecagelegenheid. Hiermee werd tegen een ruit van een café geslagen, waarbij de ruit werd vernield. De mannen in de leeftijd van 32, 39 en 28 jaar zijn afkomstig uit Axel en Middelburg. De mannen had den ruzie gehad in een café, waarop zij eruit werden gezet. Hierop ontstaken zij in woede. Een 23-jarige man uit Terneu zen werd aangehouden nadat hij niet wegging toen hem dat werd bevolen. CADZAND-BAD - Omstanders hebben zaterdag aan de Leeuwerikenlaan in Cadzand-Bad een hond uit een auto ge red die door de eigenaar in het hete voertuig was achtergela ten. De herdershond was er duidelijk slecht aan toe. Hij werd uit de auto bevrijd door met een hamer de ruit in te slaan. Om standers schoten te hulp met water, waarmee de hond werd nat gehouden en gekoeld tot een dierenarts het overnam. De arts heeft het zieke dier meegenomen. De eigenaar uit Turn hout kreeg een preces-verbaal. Hij verklaarde tijdens het winkelen niet meer aan de hond gedacht te hebben. BRESKENS - Vandalen hebben in een horecagelegenheid in Breskens flink huisgehouden. Alle sigaretten zijn weggeno men en er is etenswaar genuttigd en ontdooid. Er is veel troep achtergelaten. Hoe de daders zijn binnengekomen, is niet be kend. Wel hebben ze him best gedaan niet gesnapt te worden. De ramen waren met doeken verduisterd en de tl-buizen wa ren verwijderd. Vermoedelijk zijn de daders tussen donder dag 12 uur en zaterdag 10.45 uur meerdere keren terugge weest. Het schadebedrag aan het pand is onbekend. OOSTBURG - De schakers van het Zwincollege in Oostburg hebben zaterdag in Apeldoorn de finale bereikt van het Ne derlands Kampioenschap schaken voor de eerste twee klas sen van middelbare scholen. Het team, bestaande uit Ab van Hoeve, Jan Damen, Aris den Hollander en Niels de Krijger, behaalde in de eerste ronde een gelijkspel tegen het team van het Stanislas College uit Delft. Ook de tweede wedstrij d tegen Het Baken uit Almere leverde die score op. De derde wedstrijd tegen het Emmaus College uit Rotterdam moest de beslissing brengen en werd na een spannende strijd nipt gewonnen. De finale wordt aanstaande zaterdag gespeeld in Apeldoorn. Bij het toernooi voor basisscholen is het schaakteam van 't Klinket, bestaande uit Matthias van Wettum, Mattis van Doe selaar, Robbert Jansen, James Gehrmann en Bas Goris, er zaterdag in Apeldoorn niet in geslaagd door te dringen tot de finale. De schakers uit Koudekerke kwamen niet verder dan een vierde plaats in hun groep. door Edy de Witte HULST - De expositie van de merklap 'Door ons gedaen' past goed in het culturele plaatje waarmee de gemeente Hulst de historische basiliek 'in de pictu re'wil zetten. Dat zei wethouder P.Weemaes van Hulst zaterdag middag bij de officiële opening van de tentoonstelling in het be dehuis. Daarnaast maakte de gemeentebestuurder zich ook nog sterk voor de presentatie van kerkschatten in beveiligde vitrines in het kerkgebouw. Binnenkort komt dit voorstel bij de gemeenteraad op tafel. Er hangt wel een prijskaartje van 60.00 0 gulden aan. Door inspanning van de Oud heidkundige Kring De Vier Am bachten is de langste merklap ter wereld de komende zestig dagen in de Willibrordusbasi- liek te bezichtigen. In deze uiting van volkskunst hangt de provincie Zeeland te kijk. Door de noeste huisnijver heid van 239 vrouwen en vijf mannen zijn op acht maanden REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P-1. F. M. Cappetti hE.Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J F. D. Bakker (sport) 'sGravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer RE. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tijd 254 lappen geborduurd. De afbeeldingen en motieven uit zeventien Zeeuwse gemeen ten hebben te maken met de his torie van de eigen woonplaats van de deelnemer. Het stukje Hulst omvat onder meer afbeel dingen van het gemeentehuis, de Gentse Poort, de Vos Rey- naerde, een marktkraam, car naval en de Sint Willibrordus- school. De lap van 125 meter en 62 cen timeter is in Middelburg en Tho- len al door ruim dertienduizend bezoekers bekeken. Secretaris P. Prince van de Oud heidkundige Kring hoopt dat de expositie tot en met 8 augustus ook flink wat belangstellenden naar de basiliek trekt. „Het kostte zo'n vijftienduizend gul den om de merklap naar Hulst te halen. Met alleen sponsoring komen we er niet uit. Daarom vragen we de bezoekers een bij drage van een rijksdaalder. Daarnaast verkopen we ook boeken over de merklap en van zelfsprekend over onze vereni ging De Vier Ambachten." NIEUW-NAMEN - Met een zes kamp op zaterdag en een zon dagse braderie vierde Nieuw- Namen het afgelopen weekein de een dorpsfeest. Zaterdag kwam eerst de jeugd aan haar trekken tijdens een zeskamp voor kinderen van ne gen tot en met twaalf jaar. Ver deeld in drie teams werkten de achttien deelnemers vijf spelen af. Naast eieren gooien moesten zij ballon prikken, touwtrek ken, zaklopen en de even- wichtsbalk boven de waterbak slechten. Na de jeugd was het de beurt aan de zeven buurten en verenigingen. De spelen waren gebaseerd op kracht, behendig heid en uithoudingsvermogen. Het team van Du Commerce mocht met de hoogste eer strij ken. Tweede werd de Harde Kern. Op de derde plaats ein digde de Achterste Kauter. Gisteren stond in het teken van de braderie. In een gedeelte van de verkeersvrije Hulsterloo- straat bemanden veertig koop lieden en verenigingen een kraam. De verenigingen spek ten met ludieke spelletjes de kas. Ook was er plaats inge ruimd voor een rommelmarkt. door Edy de Witte HULST - Oorspronkelijk vul den ze tijdens schaatswed strijden de dweilpauzes met een vrolijke noot. Inmiddels toeteren ruim elfhonderd dweilbands in Nederland er ook zonder sjaal en winter muts vrolijk op los. Gistermid dag speelden zo'n dertig bands in de autovrije Hulster bin nenstad. De plaatselijke groep de Bareélen nam voor de acht ste keer de organisatie van de dweildag op zich. „Alleen het weer viel wat te gen", zei secretaris A. Mens van de Bareélen. „Het publiek druppelde daardoor later de binnenstad in. De paraplu moest af en toe even opgesto ken worden. In de namiddag was het lekker druk. Valse noot De mensen hadden, er duide lijk plezier in. De dweilbands zorgden voor een sfeervolle entourage." Namen als Goed z z..zat, We doen maar wa, de Toeteleurs en de Kakkotonen wekken in eerste instantie weinig verwachtingen. Mu ziekinstrumenten werden soms in kruiwagens of oude kinderwagens meegesjouwd. Ook qua aankleding was het vaak een ratjetoe. De muzikale presentatie werkte echter zon der meer aanstekelijk. Het kraken van een een valse noot werd op de koop toe genomen. Voor de goedgevulde terrassen in de binnenstad was het soms dweilen met de kraan open. Op het ene moment viel de regen naar beneden. Even later vloeide het gerstenat rijkelijk als een band al of niet met eni ge vocale ondersteuning een wervelende show opvoerde. De Sjores Ambras Band uit Hulst combineerde het musi ceren met gestamp en geklap van klompen. Naast verschil lende Hulster dweilorkesten droegen bands uit Sluiskil, Vo gelwaarde en vooral Brabant se gezelschappen hun steentje bi] aan het dweilfestijn. Brou werij De Halve Maan aan het Stationsplein was de uitval basis van de bands. Op het achterplein, dat met een per ron en authentieke overkap ping de sfeer uitademt van het vroegere Hulster station, wa ren terrasjes geplaatst. Kinde ren konden zich laten schmin ken of zichzelf vermaken op het springkasteel. De barbe cue brandde en op een podi umwagen verzorgde ieder deelnemend ensemble een op treden. Van hieruit trokken de bands de binnenstad in en keerden in de namiddag geza menlijk terug naar De Halve Maan De leden van een dweilband uit Tilburg blazen even uit op het terras. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HOEK - Een gevarieerd pro gramma lokte zaterdag meer mensen dan ooit naar d'Oekse Feesten. De Markt van Hoek stond centraal in het feestge druis en in de tent werd tot in de kleine uurtjes gefeest en ge dronken. Hoek had dit jaar een extra reden om feest te vieren. Het dorp staat vier eeuwen op de kaart. Het vierhonderdjarig bestaan van het dorp werd verweven door de festiviteiten. Zo kon in het dorpshuis een foto-exposi tie worden bezocht over het ju bileum. Vrijdag viel de stroom uit, maar zaterdag kon iedereen naar hartelust de oude foto's be kijken. Wie meer over de histo rie van Hoek te weten wilde ko men, kon de lezing volgen die Hoek-historicus J. Platteeuw had voorbereid. Niet alleen het dorp zelf vierde een jubileum. Ook muziekvereniging Elk Naar Zijn Kunnen (ENZK) had wat te vieren. De vereniging be staat op de kop af een eeuw en daarom speelden ze samen met dweilband De Karrestuukers tussen alle activiteiten door een deuntje. Naast een braderie, de rommel markt en de kermis was er van- alles te doen. Romantici en kin deren konden zich per paard en wagen laten rondvoeren door het dorp. Jeugd De jeugd kon zich door clowns laten schminken en kon zich in het zweet hopsen op het spring kussen. Entertainer Frans de Schepper was ook in Hoek van AARDENBURG - De overwinning van het Leen de Vlieger- schaaktoernooi in Aardenburg ging zaterdag naar de basis school uit het Belgische Seidinge. Op de tweede plaats eindigde Cypressenhof uit Middelburg. Het toernooi vond plaats in de rooms-katholieke basisschool Op Dreef. Er deden vijftien teams van vier leerlingen aan mee. de partij en vermaakte het pu bliek op en rond de markt. Wie altijd al eens een ander kapsel wilde, maar niet durfde of niet precies wist wat met de weer barstige lokken te doen, kon inspiratie opdoen tijdens de de monstratie van Ron's Hair Fas hion. Na een optreden van de cover band Pricity in de feesttent was het letterlijk bal. De Heineken- band en drive-inn Twilight zorgden ervoor dat men zich geen moment hoefde te verde len Het goudgele vocht van de sponsor zorgde voorde rest. „Zo druk was het op een zaterdag nog nooit', zegt B. Doomsvoor- zïtter van de Stichting d'Oekse Feesten. „Ik denk dat er ruim zevenhonderd man in de tent zat. Het feest is goed verlopen en het was weer als vanouds gezel lig." door Sheila van Doorsselaer ZANDSTRAAT - In een wei in Zandstraat heeft vermoedelijk een hond een slachting aange richt onder pluimvee. Eigenaar A. Pijcke trof vrijdag acht pa relhoenders, een nijlgans, een Alaskagans en twee nianegan- zen dood aan. Een aantal Ha- vvaiiganzen is nog vermist en een sneeuwgans loopt nog ge wond in de wei rond. Het dode pluimvee is inmiddels afgevoerd. Wat rest zijn hoopjes pluimen, die her en der ver spreid liggen in de wei en in de struiken. Pijcke, vanwege zijn dierenliefde ook wel 'boer Pijc ke' genoemd is danig van slag. „Er zitten geen gaten in de af rastering. Het moet een vos of een hond zijn geweest, maar aan de bijtwonden te zien denk ik het laatste. Daarbij doodt een vos misschien een enkel beest om te eten en een hond ziet het jagen en doden van zoveel mo gelijk beesten toch als een soort spel. Gelukkig stonden mijn schapen in een andere wei, an ders waren die misschien ook nog gepakt." Pijcke vermoedt dat de slach ting donderdagavond heeft plaatsgehad. „In de wei lopen SAS VAN GENT - Op het tuin feest van verzorgingshuis De Redoute in Sas van Gent her leefden zaterdag de goede tij den. Het feest werd redelijk bezocht en de bezoekers en be woners konden zich laven aan versgebakken wafels, koffie en frisdrank en een barbecue. In de tuin van De Redoute ston den diverse kraampjes opge steld. Er werden handwerkjes en snuisterijen verkocht en er werden diverse oude ambach ten gedemonstreerd. Verder was er ook nog een zogenaamde spullenmarkt. Zaken die bij de een al lang op zolder stonden, verruilden van eigenaar die er een mooi plekje in de venster bank of op de kast voor in gedachten had. De bezoekers werden verder vermaakt door optredens van een aantal volks dansgroepen. ook kippen rond en daar is niks mee gebeurd. Kippen gaan rond de schemering op stok in hun hok, dus moet de hond na de schemering hier zijn geweest." Van wie de hond kan zijn, weet Pijcke met. ,,Eh dat is misschien maar goed ook, ik ben zo kwaad dat ik die mensen vast en zeker had opgezocht." Omdat Pijcke niet weet of de hond nog een keer zal toeslaan, heeft hij dit weekend tot het donker in de wei gepost. „Als zo'n hond eenmaal weet wat er te halen valt, komt hij misschien nog eens terug." TERNEUZEN - Na een noodge dwongen sluiting van drie maanden vanwege de mkz-cri- sis, kon de Terneuzense kinder boerderij zich afgelopen zater dag eindelijk weer aan het publiek presenteren. Ze deed dat met een drukbezocht schaapscheerdersfeest. Gedurende de hele middag wer den zo'n elf schapen vakkundig van hun 'winterjas' ontdaan. Gelukkig was het voor de schaapjes een zonnige dag en dat zorgde er tevens voor dat veel bezoekers een kijkje kwa men nemen. Behalve het schaapscheren, kregen ook de andere dieren op de kinderboer derij de nodige aandacht van jong en oud. André Buijs van de Stichting Tragel, de beheerder van de kin derboerderij, sprak van een ge slaagde dag. „Eindelijk kunnen we ons weer volop aan het pu bliek presenteren want de maanden maart, april en mei waren we noodgedwongen ge sloten en de voor jaarsperiode is juist heel interessant op een boerderij. Om te laten zien dat de boerderij weer voor iedereen toegankelijk is, hebben we dan ook dit schaapscheerdersfeest georganiseerd." Op de boerderij was ook plaats ingeruimd vooreen stand van de Wereldwinkel en voor de loca ties van dagbesteding voor ver standelijk gehandicapten in Terneuzen, De Snuiter en De Dagboog. De laatste twee ver kochten zelfgemaakte artike len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39