Zeeland wil 1,3 miljard van Rijk Indeling Koewacht was inschattingsfout Dit is belangrijker dan onkruid wieden 7 Plantjes zoeken op industrieterrein GroenLinks verwerpt plan kilometerheffing Roddelmachine komt op gang Claim op opbrengst aardgas voor ontwikkeling steden en groen zeeuwse almanak Snijder Jeu de boules ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 11 juni 2001 rinorHarmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland wil 1,3 miljard gulden van het kabinet uil de miljardenpot van de In terdepartementale Commissie Economische Structuurverster king (ICES), waarin onder meer aardgasbaten zitten. De Zeeuwse claim is opge bouwd uit vijf posten: 134 mil joen gulden voor een betere spoorontsluiting van de havens van Vlissingen en Terneuzen (vernieuwing Sloelijn en goede- renlijn Axelse Vlakte-Zelzate), 150 miljoen gulden voor stads vernieuwing in de Zeeuwse ste den, 80 miljoen gulden voor ont wikkeling van het terrein van De Schelde in de Vlissingse bin nenstad, 250 miljoen gulden voor verbetering van de bei'eik- baarheid van de Zeeuwse ste den en 711 miljoen gulden voor natuurprojecten in de groen blauwe delta. Ook ministeries konden ICES- verzoeken indienen. Eén daar van heeft direct betrekking op Zeeland. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) vraagt 745 mil joen gulden voor de Zeeuwse delta. Deze aanvraag overlapt waarschijnlijk de Zeeuwse voor de groen-blauwe delta. Alle ICES-projecten zijn door minister Jorritsma van Econo mische Zaken in een kort over zicht naar de Tweede Kamer gestuurd. Zij heeft bijna vijf honderd investeringsvoorstel- len geregistreerd voor een totaal bedrag van ongeveer 245 mil jard gulden. Onder meer het Centraal Planbureau (CPB) zal de projecten de komende maan den doorrekenen op hun doel matigheid. Het planbureau be kijkt of de voorstellen een bijdrage leveren aan de verster king van de (economische) structuur van Nederland. In no vember worden de resultaten van de planbureaus verwacht. Zeeland heeft zijn verlanglijstje ingediend in het kader van het samenwerkingsverband met Noord-Brabant en Limburg, de Alliantie Zuid-Nederland. In totaal vraagt Zuid-Nederland 6,5 miljard gulden. Dat is nog 'bescheiden'. Amsterdam wil 20 miljard gulden. De gemeente Hulst heeft de slag om Koewacht verloren. De bevolking van het grensdorp sprak zich zaterdag bij het eerste officiële referendum dat in Zeeland werd gehouden in meerderheid (57 procent) uit voor een toedeling bij de te vormen gemeente Midden- Zeeuws-Vlaanderen. Gedeputeerde Staten kunnen morgen, als het definitieve berindelingsvoorstel voor Zeeuws-Vlaanderen wordt geformuleerd, niet om die uitslag heen. KOEWACHT - Zaterdag hield gede puteerde A. Poppelaars (bestuurlijke organisatie) direct na het bekend wor den van de uitslag nog een slag om de arm. Dit tot grote woede van burge meester J. F. Mulder van Axel. Een dag later, na een nachtje goed slapen, was Poppelaars echter resoluter: „For meel moet ik zeggen dat GS pas dins dag een definitief standpunt innemen. Het moge echter duidelijk zijn dat ik zal voorstellen om Koewacht bij de Kanaalzone-gemeente te voegen. De uitslag spreekt voor zich. Was er spra ke geweest van een slechte opkomst of een dubieuze uitslag, dan had dat al lemaal iets anders gelegen. Maar dat is niet aan de orde. De eerste volks raadpleging in Zeeland kan een suc ces genoemd worden en dat is ook iets waar we verheugd om kunnen zijn", zei Poppelaars gisteren. Morgen wordt officieel een punt gezet achter de affaire-Koewacht. Een kwestie die eigenlijk nooit een kwes tie had mogen worden. GS maakten vier maanden geleden een inschat tingsfout door te veronderstellen dat een meerderheid van de Koewachtse bevolking voor een toedeling bij Hulst zou zijn. De uitslag van een enquête van BN/De Stem was voor Poppelaars leidraad voor zijn gedachtengang, terwijl vanuit Koewacht zelf en de ge meente Axel nadrukkelijk werd gesteld dat er vraagtekens bij de uit komst van die enquête konden wor den geplaatst, omdat de krant zelf commerciële belangen heeft in de grensstreek. In de onderliggende stukken bij het herindelingsvoorstel wordt hiervan ook gewag gemaakt. Poppelaars gaf gisteren toe een in- analyse schattingsfout te hebben gemaakt. „Achteraf bekeken kun je dat stellen, maar het is ook zo dat in de eerste ge sprekken met de bevolking de indruk bestond dat een meerderheid van de Koewachtenaren anders dacht. Laat ik stellen dat ik uit dit hele proces le ring heb getrokken." Voor Hulst zijn de druiven zuur. De nieuwe gemeente Oost-Zeeuws- Vlaanderen zal het na januari 20C3 met 2500 inwoners minder moeten doen en daardoor de grens van 30.000 ingezetenen niet halen. Dit betekent dat de gemeente het met een wethou der minder moet stellen en het ambte narenkorps zal pakweg twintig fullti mers minder tellen. Wat nog meer pijn zal doen, is het feit dat de gemeentelij ke inkomsten lager zullen uitvallen dan gehoopt. De nieuwe gemeente Oost zal gevormd worden uit de sa menvoeging van Hontenisse en Hulst, de twee duurste gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. De burgers van die nieuwe gemeente kunnen er op basis van de huidige be lastingtarieven van de twee gemeen ten op rekenen dat zij ook in de toe komst de hoogste aanslagen voor de gemeentelijke belastingen zullen ont vangen. De Koewachtenaren - en mo- gelijk heeft dat een rol gespeeld bij hun keuze - mogen er vanuit gaan dat zij de komende jaren beduidend min der kwijt zullen zijn aan lokale lasten. Afhankelijk van de vraag of ze een woning huren of in eigendom hebben, zullen de lasten respectievelijk hon derd tot honderdvijftig gulden lager uitvallen. Het bestuur van de gemeente Hulst doet er goed aan de komende maan den alle energie te stoppen in het fu sieproces met buur Hontenisse. Die besprekingen beloven een moeilijk verloop te krijgen. Hontenisse stelt vooraf nogal wat eisen ten aanzien van Hontenisser zaken die na de her indeling blijvend aandacht behoeven. Daarnaast vreest Hontenisse dat na de fusie alle aandacht naar de hoofd kern Hulst zal gaan. Iets wat men in Kloosterzande koste wat kost wil voorkomen. In de Kanaalzone kan de herinde- lingstrein nu met volle snelheid ver der. Gevreesd werd dat de kwestie- Koewacht als een rem op dat proces zou werken. Met de uitslag van de en quête is echter de remwagen van de trein afgekoppeld. Het was een loom vrij mid dagje en het jonge gezin hing wat lusteloos voor de tv te zappen. Op de buis vroeg Catherine Keyl aandacht voor weer een onbegrepen groep Nederlan ders. Met betraande ogen vertelde een vrouw dat ze aan zelfmutilatie deed; ze sneed in depressieve buien met een scheermes diepe kerven in haar armen. Het gezin ging wat rechter zitten, de aandacht was ge trokken. Tot het moment dat de echtgenoot plaatsnam op het podium. Onder in beeld was zijn naam te lezen 'Kick Dolk'. Het gezin schoot in de lach en de droeve woorden van de heer Dolk gingen in de lachbui verloren. Toen het stel wat was beko men en weer serieus aan dacht schonk aan zelfmutüe- rend Nederland kwam een nieuwe gast het podium op: een psychiater. En ofschoon dokter José Schneider haar uiterste best deed om op een serieuze manier inzicht te verschaffen in de drijfveren van een zelfmutilant, bij het Vlissingse gezin kivam de boodschap niet meer over. door Richard Hoving VLISSINGEN - Het begint op de parkeerplaats. „Muurpe per", zegt Justus van den Berg en wijst op een groen plantje tussen de tegels. Samen met Re- né van Moorsel en Jacques Bielen zoekt de Goesenaar za terdag het terrein van fosforfa- briek Thermphos in Vlissingen- Oost af naar wilde planten. Ruim veertig plantenliefheb bers zoeken in kleine groepjes het haven- en industrieterrein af. Onder begeleiding van Thermphos-medewerker Wil lem Schipper gaan Van den Berg, Bielen en Van Moorsel na de poort rechtsaf een braaklig gend terrein op. Het duinriet en strandkweek staat hoog. Het fa brieksterrein is niet ongeloof lijk interessant volgens de on derzoekers. Het aantal soorten is beperkt. Verrassingen zijn niet te verwachten. Het Thermphosterrein is in vier vakken van een vierkante kilo meter ingedeeld. De soorten worden per vak in kaart ge bracht. Twee van de drie plan tenliefhebbers die over het fabrieksterrein lopen, zijn 'plantentoeristen'. Bielen is uit Oldenzaal gekomen. Van Moor sel is uit Utrecht naar Zeeland gereisd. Samen met Van den Berg verstaan ze hun vak. De soorten worden in een oogop slag herkend. Bij twijfel biedt de gids Flora van Nederland uit komst - of Van Moorsel. De Utrechtenaar is een wandelen de plantenencyclopedie. Hij roept de ene na de andere La tijnse naam naar Van Bielen, die aantekeningen maakt. „Schrijf maar op: sedum acre, senicio ja- cobaea, cerastium semi de- candrum." Van den Berg en Van Bielen vertalen. „Muurpeper, jacobskruiskruid, zandhoom- bloem." De Latijnse namen zijn niet om gewichtig te doen, zegt Van Moorsel. „Maar de Neder landse namen zeggen interna tionaal niets." De inventarisatie van de Zeeuwse planten begon vrijdag op de eilandjes in het Veerse Meer. Zaterdag werd het onderzoeksterrein verlegd naar Vlissingen-Oost. Gisteren werd ook op een deel van Beveland gezocht. De gegevens gaan naar Leiden waar ze worden opgesla gen in databank. Over vier jaar moet heel Nederland in kaart zijn gebracht voor de nieuwe flora-atlas. HULST - De Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst breidt het ontspanningsprogramma voor 55-plussers uit met jeu de bou les. Vandaag wordt om 14.00 uur de baan bij het dienstencen trum De Lieve officieel ge opend. De petanquevereniging uit Clinge verzorgt een demon stratie. Het komende seizoen start De Lieve met een eigen jeu- de-boulesvereniging 'het Buut- je'. door Ben Jansen 's-H-HENDRIKSKINDEREN - De raads- en statenleden van GroenLinks in Zeeland vinden het kabinetsvoorstel voor een kilometerheffing onaanvaard baar voor Zeeland. Tijdens een bijeenkomst in 's-Heer Hen drikskinderen oordeelde de partij zaterdag dat het onbegrij pelijk is dat de PvdA, inclusief minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat, is gezwicht voor de WD en akkoord is ge gaan met het schrappen van va riabel rekeningrijden. In de ogen van GroenLinks Zee land wordt met het zogenoemde platte rekeningrijden (met een tarief dat overal gelijk is) een goed idee om zeep geholpen. De bedoeling van de kilometerhef fing is in de eerste plaats het op heffen van de files in de Randstand. Om dit te bereiken is een variabele kilometerhef fing nodig naar tijd én plaats. In de Randstad en in de spits moet de heffing dus hoger zijn dan op het platteland en buiten de spits. Het kabinetsvoorstel doet groot onrecht aan plattelands gebieden als Zeeland, waar het openbaar vervoer slecht is en voldoende alternatieven voor de auto ontbreken. GroenLinks vindt dat de hogere opbrengst die een variabele ki lometerheffing naar tijd en plaats zal opleveren in de Rand stad, direct ten goede moet ko men aan beter openbaar vervoer in onder meer Zeeland en niet aan extra investeringen in de Randstad. De partij meent dat de aanpak die het kabinet nu voor ogen staat, te vergelijken is met een verhoging van de benzi neaccijns. Dergelijke maatrege len blijken echter slechts een geringe stimulans om de auto te laten staan. Advertentie door Sheila van Doórsselaer KOEWACHT - Een bejaarde Koewachtenaar fietst zaterdag rond half negen over de Ennna- baan richting Heikant. Aan zijn stropdas en zijn grijze driedelig pak, dat in de loop der jaren iets te groot is gewor den, is het duidelijk te zien: hij komt net terug van het stembu reau. Ouderen plegen zich voor dergelijke gelegenheden netjes te kleden. Hij heeft in de rij moeten staan, net als die ande re Koewachtenaren die hun in breng wilden hebben in de toe komst van het dorp. i Het stembureau in verzor- gingshuis De Lange Akkers zou om acht uur de deuren ope nen. Maar de eerste vroege vo- I gels brachten rond tien voor acht al hun stem uit. „Ze ston- den al voor de deur en ach, j waarom zouden we hen laten wachten?", zegt de Axelse wet- houder A. van Waes. In de ge- meenschappelijke ruimte van j het bejaardenhuis staan acht stemhokjes opgesteld. Het col lege van Axel (burgemeester J.F. Mulder, wethouder C. van Schaik, collega Van Waes, se- I cretaris T. Luijendijk en twee ambtenaren) bemant de tafel waar de Koewachtenaren hun stembiljet kunnen afhalen. Volstrekt overbodig verwijzen twee bordjes de kiezers naar het stembureau. Eentje staat buiten bij de schuifdeur, eentje I in de hal. Langs de Beukenlaan staan auto's in een lang lint in de berm geparkeerd en op ge zette tijden staan de kiezers zelfs tot buiten. Jongeren Elf uur. Drie uur na opening van de stembus zijn er al 686 Koewachtenaren langs ge weest, ruim dertig procent. „Nu is al duidelijk dat we de magische grens van vijftig pro cent gaan halen", zegt ambte naar T. Leeraert. „Ik veiwacht dat het rond één uur zo ver zal zijn," Opvallend is het aantal jongeren dat zich meldt. „Nor maal krijg je die met geen stok naar de stembus en nu komen ze in groten getale. Zo blijkt maar weer dat het leeft", zegt Van Schaik. In de rij staat de familie Bernaert, man, vrouw en hun twee jonge dochtertjes. Mevrouw A. Bernaert peinsde Met het hele gezin kwamen sommige Koewachtenaren naar de stembus. er niet over haar stem per vol macht over te laten aan haar man, zodat zij thuis bij de kin deren kan blijven. „Dit is veel te belangrijk, het is uniek. Dit wilde ik zelf meemaken en dan moeten de kinderen maar mee." Een man op leeftijd valt haar bij: „Stemmen is wel iets belangrijker dan onkruid uit de tuin trekken." Voor de mensen achter de tafel is het een lange zit. Als om kwart over elf uur ruim 35 pro cent gehaald is, vindt Van Waes het tijd een kop koffie en een koffiekoek te halen. Bij het keukentje treft hij raadslid L. Martinet. DeCDA'erisde enige in de Axelse raad die voorstan der is van aansluiting bij Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Martinet had 's ochtends zijn stem al uit gebracht, maar kwam nog even kijken. Van Waes: „Goh, ben je er nou alweer? Speel je soms voor taxi?" Martinet ant woordt met een schaapachtig 'neuh...' maar krijgt van Van Waes een tweede gemoedelijke steek onder water „Je weet toch dat een stembiljet niet meer geldig is wanneer je er een leus op zet?" Kwart over een. De 'magische grens' is gehaald, 52 procent van de kiesgerechtigde Koe wachtenaren heeft zijn stem uitgebracht. Opluchting ach ter de tafel. Is het allemaal toch niet voor niks geweest. Drie uur later wordt zeventig pro cent genoteerd, om half zeven staat de teller op tachtig pro cent. 1701 Vlak voor sluitingstijd, om ze ven uur, lijkt het dat het refe rendum met 1700 uitgebrachte stemmen een mooi rond getal oplevert. Maar om één minuut voor zeven brengt een vrouw nog stem nummer 1701 uit. Even de benen strekken en langzaam druppelen de afge vaardigden van beide actie groepen (voor Oost en voor Midden) binnen. Zij waren uit genodigd om te helpen tellen. De tafels worden herschikt en Mulder kiept de stembus om. Acht man schaart zich rond de tafel om de biljetten te sorte ren. Achter in de zaal zit Mul der met een ambtenaar. Zij tel len de stemmen voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen, aan een andere tafel heeft Van Schaik zich met een andere ambtenaar teruggetrokken. Zij tellen Midden. Op de grote tafel blij ven vijftien formulieren liggen, waarvan er uiteindelijk zeven ongeldig worden verklaard. Er staan leuzen op ('Alsof het iets foto's Peter Nicolai uitmaakt') of het biljet is met een naam ondertekend. Eén Koewachtenaar heeft beide opties doorgekrast en heeft er met het rode potlood 'Goes' bo- vengekalkt, tot hilariteit van ieder. Twee stemmen zijn blan- Uitslag Om even voor half acht is de uitslag bekend. Mulder gaat op een stoel staan en verkondigt dat Koewacht in meerderheid kiest voor Midden-Zeeuws- Vlaanderen. Uitingen van vreugde en teleurstelling vol gen. Als Provinciale Staten het zo beslissen, zal Koewacht in 2003 samengaan met Axel, Sas van Gent en Terneuzen tot een nieuwe gemeente. Texako? Een rustig moment voor het stembureau, waar de kiezers af en toe tot buiten in de rij stonden. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - Daags na het referendum in Koe wacht is de roddelmachine in het dorp goed op gang gekomen. Boze tongen beweren dat de werkgroep 'Koewacht bij Midden-Zeeuws- Vlaanderen' zich schuldig heeft gemaakt aan onfrisse praktijken. Volgens ingewijden zou woordvoerder E. van Waes van de werkgroep - tevens voorzitter van De Vlaschaard - de biljarters in De Vlaschaard hebben beloofd dat hun stekje wordt opgeknapt, mits ze voor Midden-Zeeuws-Vlaanderen zou den stemmen. Een gratis biertje moest de belofte kracht bijzetten. Sommige Koewachtenaren spreken er schande van. Er zijn, zeggen ze, heel wat meer gratis pilsjes uitgereikt aan dorpelin gen, in ruil voor de belofte dat zij hun ziel aan Midden-Zeeuws-Vlaanderen zouden verkopen. Dorpelingen die niet in staat waren naar de stembus te komen, werd vriendelijk gevraagd een sympathisant van de werkgroep te machti gen, zodat er geen stem verloren zou gaan. Enke le Koewachtenaren waren hier boos om, zij wil den absoluut niet van deze 'service' gebruik maken. Woordvoerder E. van Waes van de werkgroep zegt na het bekendmaken van de uitslag dat de kritiek hem niet of nauwelijks raakt. „Ik ben woordvoerder, dus dan moet je op heel wat zijn berekend." Justus van den Berg, Jacques Bielen en René van Moorsel (vlnr) zoe ken het terrein van Thermphos af. foto Ruben Oreel MOOI VOOR VADER J Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande Goes/Oostburg/Middelburg, Juwelier 't Goudoppertje 's-Gravenpolder, Juwelier Walhout, 's-Gravenslraat 47a Terneuzen. Juwelier Wijffels. Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven, Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37