over dorpsraden Verdeeldheid Waterschapslasten huiseigenaren hoger Weinig belangstelling Campingdag Pauselijke onderscheiding Zierikzeeënaar Leijdekker Eeuwfeest muziekvereniging Cinema Middelburg verhuist toch naar nieuwe schouwburg Opsteken middelvinger beboet Diefstal van bouwterrein Motorrijder gewond door val Man mishandeld in 's-Heerenhoek Verdachte aanranding gepakt Oostburg naar finale NK schaken Nieuwe poging in Oosterland, weinig enthousiasme in Renesse en Zierikzee Hond uit hete auto bevrijd in Cadzand-Bad Deelname GroenLinks bij verkiezingen in Borsele RENESSE - Aan de Hogezoom in Renesse is zaterdagnacht een 26-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland aangehouden voor belediging. Hij uitte grove beledigingen in de richting van een paar agenten en stak zijn middelvinger op. Toen de man geen gehoor gaf aan meerdere verzoeken om zich te gedragen, werd hij aangehouden. KERKWERVE - Uit een container op een bouwterrein in Kerkwerve zijn het afgelopen weekend twee telefoons, een faxapparaat en een printer weggenomen. De diefstal werd in de nacht van zaterdag op zondag gepleegd. Zowel het bouw terrein als de container waren afgesloten. MIDDELBURG - In Middelburg aan de Schroeweg is zondag rond 19.45 uur gisteravond een motorrijder ten val gekomen. De 41-jarige motorrijder uit Nieuwerkerk gaf iets te veel gas op de oprit naar de A58 naar Goes en ging over de kop. Twee medemotorrijders waarschuwden een ambulance. Het letsel van de man is nog niet bekend. 's-HEERENHOEK - Een 18-jarige man uit de gemeente Bor- sele is gisteren om 3.30 uur aan de Marktstraat in 's-Heeren hoek door een onbekende mishandeld. De man zag een jongen een andere jongen duwen. Toen de 18- jarige de dader hierop aansprak, keerde deze zich tegen hem. Door een duw kwam de 18-jarige ten val. Terwijl hij op de grond lag kreeg hij meerdere schoppen in de buik en enkele vuistslagen in het gezicht. HENGSTDIJK - In Hengstdijk is zaterdag een man aange houden op verdenking van aanranding. Een 18-jarige vrouw werd door een 33-jarige inwoner van de gemeente Hontenisse ter hoogte van de Reygerskreek in de bosjes getrokken. Hier op werd de man vermoedelijk gestoord door een voorbijko mende auto. Op dat moment kon het slachtoffer zich losruk ken en wegrennen. De bestuurder van de auto heeft de dader aan de praat gehou den, totdat deze door burgers kon worden aangehouden. De man is in verzekering gesteld. De politie heeft de zaak in on derzoek. OOSTBURG - De schakers van het Zwincollege in Oostburg hebben zaterdag in Apeldoorn de finale bereikt van het Ne derlands Kampioenschap schaken voor de eerste twee klas sen van middelbare scholen. Het team, bestaande uit Ab van Hoeve, Jan Damen, Aris den Hollander en Niels de Krijger, behaalde in de eerste ronde een gelijkspel tegen het team van het Stanislas College uit Delft. Ook de tweede wedstrijd tegen Het Baken uit Almere leverde die score op. De derde wedstrijd tegen het Emmaus College uit Rotterdam moest de beslissing brengen en werd na een spannende strijd nipt gewonnen. De finale wordt aanstaande zaterdag gespeeld in Apeldoorn. Bij het toernooi voor basisscholen is het schaakteam van 't Klinket, bestaande uit Matthias van Wettum, Mattis van Doe selaar, Robbert Jansen, James Gehrmann en Bas Goris, er zaterdag in Apeldoorn niet in geslaagd door te dringen tot de finale. De schakers uit Koudekerke kwamen niet verder dan een vierde plaats in hun groep. maandag 11 juni 2001 HnorAli Pankow ZIERIKZEE - Terwijl er in Oos terland binnenkort een nieuwe poging tot oprichting van een dorpsraad wordt ondernomen, blijkt er in Renesse nauwelijks enthousiasme te bestaan voor een dergelijke belangengroepe ring. In Zierikzee is na één gestrande poging tot samenstel ling van een stadsraad geen en kel initiatief meer genomen. Dediscussie over het belang van dorpsraden laait de laatste we ken weer op tijdens de hoorzit tingen voor het project Duurza me Sociale Ontwikkeling. De Stichting Scoop had bij het ma ken van de beschrijving van elke kern op Schouwen-Duiveland veel steun van de dorpsraden. In Oosterland, Renesse en Zierik zee, waar deze ontbreken, wer den gesprekken gevoerd met be woners van wie een brede visie over de dorpsgemeenschap mocht worden verwacht. In Renesse liet Scoop daarbij een steekje vallen. Daar werden slechts twee zogeheten sleutel figuren geïnterviewd en door persoonsverwarring werd de mening gevraagd van iemand dienog maar enkele jaren op het dorp woont. Scoop erkent de CADZAND-BAD - Omstanders hebben zaterdag aan de Leeu werikenlaan in Cadzand-Bad een hond uit een auto gered die door de eigenaar in het hete voertuig was achtergelaten. De her-dershond was er duide lijk slecht aan toe. Hij werd uit deauto bevrijd door met een ha merde ruit in te slaan. Omstanders schoten te hulp met water, waarmee de hond werd nat gehouden en gekoeld tot een dierenarts het overnam. De arts heeft het zieke dier meegeno men. De eigenaar uit Turnhout kreeg een proces-verbaal. Hij verklaarde tijdens het winkelen niet meer aan de hond gedacht te hebben. Ouderen Hij is niet tegen recreatie in Re nesse, maar vindt dat rekening gehouden moet worden met het feit dat er relatief veel ouderen in deze kern wonen. Bij de bouw van een wooncomplex voor se nioren midden in het dorp zet hij ook zijn vraagtekens. „Die men sen slapen straks dus 's zomers niet door al het gegil en gejoel van jonge toeristen", zegt Van de Bosch. Hij heeft geen enkele reactie ontvangen op zijn op roep voor een dorpsraad tijdens de hoorzitting kort geleden. Zelf neemt hij verder geen initi atief, omdat hij het inmiddels te druk heeft met zijn werk binnen de Seniorenraad. Niet geforceerd Voorzitter A. Verseput van de Ondernemersvereniging Renes se gelooft niet in een dorpsraad die niet spontaan uit de bevol king is ontstaan. „Zoiets moetje niet geforceerd gaan opzetten", zegt Verseput. Hij kan zich voorstellen dat voor de gemeen te zo'n aanspreekpunt gemak kelijk werkt. Hij ziet elders in de gemeente wel enkele dorpsra den goed functioneren, maar hij ziet ook slechtere voorbeelden. Pogingen tot oprichting van een dorpsraad in Oosterland liepen tot nu toe stuk. Bewoonster H. Clerx wil zich inzetten voor een nieuw initiatief. Zij heeft in middels enkele mensen bereid gevonden die haar daarbij wil len helpen. Binnen drie weken hoopt ze met hen te vergaderen over de te nemen stappen. „Ik weet dat er ook bewoners zijn die er niet voor voelen, maar misschien kunnen we hen ervan overtuigen dat bewoners voor de dorpsbelangen moeten opko men", aldus Clerx. De Open Campingdag trok op Schouwen-Duiveland per camping slechts een handjevol bezoekers. foto Pieter Hon hoff door Ali Pankow RENESSE - De Open Camping dag op initiatief van de Recron heeft bij de vier deelnemende campings op Schouwen-Duive land weinig respons opgeleverd. Bij de Campings Duinoord in Westenschouvven, Ginsterveld in Burgh-Haamstede, De Oase en De Wijde Bliek in Renesse meldden zich in totaal een klei ne veertig belangstellenden vanuit de lokale bevolking. Van de mogelijkheid gratis een nachtje te blijven kamperen, werd geen gebruik gemaakt. Ook de inzet van een shuttlebus, waartoe de vier recreatie-on dernemers hadden besloten, bleek niet nodig. De weinige be zoekers kwamen op eigen gele genheid, per fiets of auto. „Voor de mensen die kwamen, was het wel verhelderend eens te zien wat er tegenwoordig allemaal komt kijken voor een camping met veel comfort en voorzienin gen", zegt R. de Graaf van Gin sterveld. „De meeste investeringen op een camping zitten onder de grond", stelde WD-raadslid H. Coomans vast tijdens zijn be zoek aan De Oase, doelend op zaken als drainage, waterlei dingen, elektriciteitskabels en andere voorzieningen. Coo mans exploiteert zelf camping De Vliedberg in Scharendijke en toonde daarom naast be stuurlijke ook collegiale be langstelling. Kersverse eigenaar H. van Oost van De Oase bleek in zijn ele ment tijdens deze Open Cam pingdag. Het bood hem de gele genheid te vertellen over het ambitieuze bedrijfsplan dat hij voor de komende tien jaar voor deze camping heeft opgesteld. Ook toonde hij met trots enkele nieuwe voorzieningen die de af gelopen maanden zijn gereali seerd. Paradepaardje vormt het als een soort zwemparadijs ogende sanitaire complex. „Het koud-watergedeelte van de toi letten is bewust gescheiden van het warm-watergedeelte, om het gevaar van de legionellabe- smetting zoveel mogelijk te be perken", legt Van Oost uit. Verder pronkt hij met zelfreini gende toiletbrillen, de specifie ke kinderdouches en -wc'tjes, de gemeenschappelijke douches waar vooral bij ouderen veel be hoefte aan blijkt te bestaan, en de wasserette. Schoksgewijs De Oase is tientallen jaren gele den ontstaan door de geleidelij ke verschuiving van agrarisch bedrijf naar recreatieve onder neming. De schoksgewijze groei is terug te zien in de versnipper de infrastructuur en groenvoor ziening. De camping staat nu aan de vooravond van een in grijpende reorganisatie. Het to tale oppervlakte van circa vijf tien hectare biedt ruimte aan 450 kampeerplaatsen. Door een herschikking moet meer opper vlakte per plek ontstaan, meer eenheid in de groenvoorziening, een veiliger verkeersstroom op de camping en voldoende ruim te voor speelplaatsen, sport- voorzieningen en een zwembad. Van Oost gaat uit van de normen zoals vastgelegd in de Regiovi sie Schouwen-West. Dat is drie honderd vierkante meter per kampeerplaats inclusief de op pervlakte voor groenvoorzie ning en wegen. „Voor een suc cesvolle bedrijfsvoering is niet het aantal plaatsen van door slaggevend belang maar de kwaliteit van je voorzieningen. Daar praten de mensen over, daar komen ze voor terug, ook in het voor- en naseizoen", aldus Van Oost. fout en zal het huiswerk over maken. Er zijn zes vertegen woordigers van onder meer bedrijfsleven, recreatie, vereni gingsleven en de inwoners uit genodigd voor een nieuw ge sprek. Een van hen is G. van de Bosch. Hij is een van de weinige voor standers van een dorpsraad in Renesse. „Daarin zou je de stem van de bevolking kunnen laten doorklinken als tegenwicht te gen initiatieven zoals een j eugd- camping", zegt Van de Bosch. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P .Kleemans F-F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl HEINKENSZAND -GroenLinks bereidt zich voor op deelna me aan de gemeenteraadsverkiezingen in Borsele, in maart volgend jaar. De partij heeft in de gemeente een aantal aanhangers van de denkbeelden van GroenLinks bijeen gebracht, die bereid zijn op een kandidatenlijst te staan. Het is nog niet bekend wie bovenaan de lijst komen te staan. Dat moet binnenkort duidelijk worden. GroenLinks gaat' er op basis van de vorige verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten van uit dat in de gemeente Borsele één of twee raadszetels in de wacht kunnen worden gesleept. De partij denkt bovendien dat in Borsele voldoende zaken spelen waarover GroenLinks zijn licht kan laten schijnen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het filmhuis in Middelburg gaat binnen een paar jaar dicht. De stichting Ci nema Middelburg, die sinds 1992 films draait in het Schut tershoftheater, verhuist mee naar de nieuwe stadsschouw burg aan de Zuidsingel. Eerder dit jaar wilde de voorzitter van de stichting, W. de Pagter, nog niets weten van een ander on derkomen. In de nieuwe schouwburg, waarvoor in het voorjaar van 2003 de eerste paal wordt gesla gen, komen twee zalen voor Ci nema Middelburg. De grote zaal biedt plaats aan honderd bezoe kers. De kleine zaal is voor zes tig filmliefhebbers. De gemeen teraad ging begin dit jaar nog uit van één filmzaal in het thea tergebouw. De tweede zaal is een tegemoet koming aan de stichting Cinema Middelburg. Voorzitter De Pag ter van de stichting haalde eind maart van dit jaar fel uit naar de gemeente. Cinema Middelburg was volgens hem niet gebaat bij de opzet van de nieuwe stads schouwburg. De Pagter stelde voor het Schuttershoftheater te restaureren en uit te breiden met een tweede zaal. In de definitieve schouwburg plannen die vandaag worden gepresenteerd, blijkt dat Cine ma Middelburg bereid is te ver huizen. De Pagter en cultuur wethouder R. Visser (AOV/Unie 55+) wilden afgelopen weekein de geen commentaar geven op veranderde opstelling van Cine ma Middelburg en het aange paste schouwburgplan. Tijdens de presentatie wordt ook bekend of de bouw van de nieuwe schouwburg op de plaats van de Generaal Berg- huijskazerne aan de Zuidsingel duurder uitvalt. De afgelopen weken werd duidelijk dat de kosten voor de aanleg van een parkeerkelder voor vierhon derd auto 's tegenvallen. In j anu- ari van dit jaar werd uitgegaan van een investering voor het theater en de kelder van 56 mil joen. Drie maanden later werd dit bijgesteld op 60 miljoen. 't Gasthuis Om de kosten in de hand te hou den werd korte tijd uitgegaan van de mogelijkheid van een kleinere parkeerkelder met 250 plaatsen. Het dichtbij gelegen parkeerterrein van het 't Gast huis zou dan tijdens voorstel ling voor theaterbezoekers wor den opengesteld. Wethouder Visser zei zaterdag dat het colle ge inzet op een kelder voor vier honderd auto's. Wat dit voor de totale investering betekent, wil de hij niet zeggen. De mogelijk heid bestaat dat het college voorstelt op andere onderdelen van de schouwburg te bezuini gingen Een stijging van de tota le kosten ligt lastig in de ge meenteraad. Collegepartij CDA heeft zich hier ondubbelzinnig tegen uitgesproken. In de bijgestelde theaterplan nen, die vanavond om half acht in de stadsschouwburg aan het Molenwater worden gepresen teerd, is ook een restaurant op genomen. Eén van de twee foy ers die in het oorspronkelijke plan stonden, wordt ingewis seld voor een multifunctionele ruimte. De bedoeling is dat ver enigingen hiervan gebruik gaan maken. door Ben Jansen GOES - Huiseigenaren gaan over vijf jaar meer aan het waterschap betalen. Dat komt door een nieuw belastingsstel sel, waarbij een nadrukkelijker onder scheid wordt gemaakt tussen de zuive ring van afvalwater en het beheer van het waterlopenstelsel. Dagelijks-bestuurslid B. van de Hoef van het waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat huiseigenaren als gevolg van de veranderingen maximaal 5 pro cent duurder uit zullen zijn. Een gevolg van het nieuwe systeem is dat eigenaren en beheerders van onbebouwde grond minder heffing betalen en eigenaren van huizen en bedrijven meer. Het uitgangs punt dat de vervuiler betaalt, komt meer op de voorgrond te staan. Bij de wijzigingen in de waterschapsbe lastingen, gaan ook de verkiezingen op de helling. De waterschappen willen de verkiezingen voor de besturen eenvoudi ger en overzichtelijker maken. Zo moet het mogelijk worden om maatschappe lijke groeperingen, zoals politieke partij en, te kiezen in plaats van personen. Dat betekent dat de politiek kan vanaf 2006 zijn intrede doen in de waterschapswe reld. Het bestuur van de Unie van Water schappen heeft een en ander voorgesteld met als doel deze organisaties meer bij de tijd te brengen. De plannen zijn voorge legd aan het kabinet en het Interprovin ciaal Overleg (IPO). Door het personenstelsel te vervangen door een 1 ij stenstelsel kunnen groeperin gen zich beter herkenbaar maken voor kiezers, vindt de unie. Daarbij moet een scheiding komen tussen groeperingen met algemene belangen, zoals burgers, en die met specifieke belangen. Deze laatste groeperingen, zoals de landbouw, de natuurbescherming en het bedrijfsle ven, krijgen, als het aan de unie ligt, een vaste plaats in de waterschapsbesturen. De kiezers kunnen uitmaken wie op de overige zetels komen te zitten. Over de modernisering van de water schapsbesturen en een belastingstelsel dat beter valt te doorgronden, wordt al geruime tijd van gedachten gewisseld. Het is de bedoeling dat de veranderingen bij de waterschapsverkiezingen van 2006 worden ingevoerd. Pastor T. Brooymans reikt B. Leijdekker de pauselijke onderscheiding uit. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor parochiaan B. Leijdekker uit Zierikzee kwam de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifici zaterdagavond tijdens de eucharistieviering in de Willibrorduskerk als een complete verrassing. De aansporing van zijn echtgenote dit keer voor de dienst een stropdas om te doen, had hem wel bevreemd, maar beslist niet op het idee gebracht dat hem deze eer te beurt zou vallen. Pastor T. Brooymans reikte Leijdekker de pause lijke onderscheiding uit voor zijn jarenlange grote inzet binnen de katholieke geloofsgemeenschap in Zierikzee. Zo werd Leijdekker in 1969 lid van de Vincentiusvereniging en bleef dat ook na de fu sie met Caritas. Hij maakt deel uit van het alge meen bestuur van deze katholieke organisatie, die zich inzet voor sociale een maatschappelijke hulpverlening binnen het eigen kerkgenootschap maar ook voor goede doelen in binnen- en buiten land. De Vastenactie en het vervoer van ouderen naar de Adventsbijeenkomst behoren tot Leij- dekkers activiteiten. Verder is hij sinds 5 november 1986 actief binnen het schoolbestuur van de RK Willibrordusschool in Zierikzee. In die hoedanigheid behartigt hij de bouwzaken van deze basisschool. Verder had Leijdekker van 5 juni 1970 tot 16 augustus 1978 namens de Katholieke Volkspartij zittingin de ge meenteraad van Zierikzee. Pastor Brooymans sprak zijn waardering uit voor de rustige en bescheiden wijze waarop Leijkdek- ker zich al zo lange tijd inzet voor de parochie. Het Parochiebestuur vond het dan ook een eer hem de ze pauselijke onderscheiding te laten toekomen. Deze 'Pro Ecclesia et Pontifici' bestaat uit een grote eremedaille, een kleinere draagmedaille en een oorkonde. De eilandelijke muziekdag in Nieuwerkerk leverde een ontmoeting op tussen veel regionale korpsen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow NIEUWERKERK - Zon, de geur van oliebollen en natuurlijk heel veel muziek omlijstten za terdag het eeuwfeest van mu ziekvereniging Oefening en Uit spanning in Nieuwerkerk. Op een veld van sportcomplex 'Het Springer' werd ter ere van het honderdjarig bestaan een eilan delijke muziekdag gehouden. Dat was de derde binnen een maand, want binnen de Hafabra (harmonie, fanfare en brass bands) op Schouwen-Duive land wordt veel gejubileerd dit Eerder al vierde muziekvereni ging Crescendo uit Dreischor het eeuwfeest. Uit praktische overweging verdeelde deze club de muziekdag over twee avon den. „De heb binnen de eilandelijke contactcommissie gevraagd of het geen probleem was dat wij kort daarop weer een muziek dagzouden houden", zegt voor zitter A. Heijboer van Oefening en Uitspanning. Hij heeft toen geen enkel bezwaar vernomen en daarom vond hij het wel een beetje jammer dat fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse er later toch moeilijk over deed en verstek liet gaan in Nieuwer kerk. Voor de ware liefhebbers kan muziek echter niet genoeg wor den aangeboden, zo bleek uit de gezellige drukte zaterdag op het feest van de Nieuwerkerkse mu ziekvereniging. Na een vrolijke rondgang door het dorp, mocht het jubilerende korps zelf het spits afbijten van het gevarieer de programma in de gehuurde grote concerttent. Oefening en Uitspanning telt 23 leden onder wie enkele uit Bruinisse van het korps Nu met Hope, dat allang niet groot genoeg meer is om zelfstandig te kunnen voortbe staan. Bariton en tuba Heijboer zou het korps graag weer wat zien groeien. In een dorp als Nieuwerkerk zou je best wat meer muzikanten mo gen verwachten, vindt de voor zitter. Vooral in de partij voor bariton en tuba is er wat ver sterking nodig. Mondjesmaat komen er wel wat jeugdleden bij, maar de gemiddelde leeftijd ligt toch vrij hoog. Zelf behoort Heijboer met zijn zeventig jaar ook tot de gevorderden. Verenigingstrouw staat hoog in het vaandel van de Nieuwer kerkse muziekvereniging. Heij boer bekleedt al tientallen jaren het voorzitterschap en dirigent A. Radewalt heeft al 35 jaar de artistieke leiding. De officiële oprichtingsdatum van Oefening en Uitspanning is 21 november 1901. Op die dag wordt dit jaar het honderdjarig jubileum nog in eigen kring gevierd met een feestavond en een koud buffet. Zaterdag was het de dag om als eeuwling naar buiten te treden. De eilandelijke muziekdag bood daar een prima gelegen heid toe. De concerten werden verzorgd door de muziekvereni gingen uit Dreischor, Zonne- maire. Noordgouwe. Zierikzee, Oosterland en Burgh-Haamste de. Verder was er een optreden van majorettenvereniging Ap- pollonia uit Brouwershaven. Een hoogtepunt vormde het concert van speciale gast de Ko ninklijke Harmonie Sophia's Vereeniging uit Loon op Zand. De dag werd besloten met een optreden van de Nieuwerkerkse popband 'Koel Bewaren'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31