m HEUSE COURAN Koewacht kiest voor Terneuzen 25.- li. pzc Rebellen bedreigen nu Skopje Gewoon doen! Treinuitval op eerste dag nieuw NS-rooster Palestijnse vrouwen gedood door schoten van Israëlische tank 15' Ruim tachtig procent van dorpelingen brengt stem uit in referendum Zwavelarme benzine goedkoper Onderzoek politie-optreden Voeren Provincie claimt 1,3 miljard Spannend slot OZ Wielerweekend Gustavo Kuerten voltooit hattrick Kroonprins en Maxima kiezen voor Wassenaar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 11 NW 3 Droog Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maximumtemperaturen rond 15 graden. Matige noordwestelijke wind. 244e jaargang no. 136 maandag 11 juni 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - De meer derheid van de Koewach tenaren heeft gekozen voor aansluiting bij Mid den-Zeeuws-Vlaanderen. Deze voorkeur sprak za ag 57 procent van de 1701 kiezers uit tijdens het eerste referendum in Zee land. De overige 43 pro cent had liever bij Oost- Zeeuws-Vlaanderen ge wild. De opkomst van het referendum overtrof alle verwachtingen: 81,8 pro cent van de inwoners ging stemmen. Volgens de Ax- burgemeester J.F. .Mulder is dat 'uniek voor Nederland'. Precies 2080 kiesgerechtigde Koewachtenaren konden in het stembureau De Lange Akkers hun mening geven over de toe komstige indeling van hun dorp De uitkomst van de volks raadpleging bleef tot het laatste moment spannend, omdat er veel zwevende kiezers waren. Voor aansluiting bij de nieuwe Kanaalzone-gemeente stemden uiteindelijk 961 inwoners. Blanco Voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen (te vormen uit de bestaande ge meenten Hulst en Hontenisse) kozen 733 Koewachtenaren. Vijf stemmen werden ongeldig verklaard, twee waren blanco. Er werd 373 maal per volmacht gestemd. Een hoog aantal, maar dat is voor Koewacht gebruike lijk. Om te bereiken dat Gedeputeer de Staten serieus rekening hou den met de keus van de bevol king, moest een opkomst van 50 procent worden gehaald. Die grens bleek geen probleem. Ook aan het criterium dat de volks raadpleging ordentelijk diende te verlopen, is voldaan. Vreugde bij de gemeente Axel en de werkgroep. Koewacht bij Midden-Zeeuws-Vlaanderen, teleurstelling bij Hulst en de werkgroep Herindeling Koe wacht. Burgemeester Mulder zei niet verrast te zijn. „De uit slag bevestigt wat wij al dach ten. De raad nam in oktober de juiste beslissing om ongedeeld over te willen gaan naar Mid den-Zeeuws-Vlaanderen." Ook E. van Waes, woordvoerder van de werkgroep Koewacht bij Midden-Zeeuws-Vlaanden, was tevreden. „De bevolking heeft de keuze gemaakt die wij al tijden hoorden. Ik hoop dan ook dat de provincie onze wens respecteert." Grootmoedig De werkgroep Herindeling Koewacht droeg het verlies grootmoedig. „De toekomst zal uitwijzen of er een goede keus is gemaakt", zei voorzitter E. Vink. Wethouder P. Weemaes van Hulst was bitter: „In Koe wacht heeft zich het achtste we reldwonder voorgedaan. Van 80 naar 43 procent voorkeur voor Hulst. Het is eeuwig jammer." Het woord is nu aan de Staten van Zeeland. Morgen komen GS met een definitief herindelings- voorstel, dat maandag 18 juni besproken wordt door de com missie algemeen bestuur. Vrij dag 29 juni nemen Provinciale Staten het uiteindelijke besluit. GS stelden begin dit jaar voor, Koewacht bij Oost-Zeeuws- Vlaanderen te voegen. De uit komst van het referendum zou DEN HAAG - Het kabinet wil vanaf volgend jaar de accijns verlagen op 'milieuvriendelijke' benzine met een laag zwavelge- halte. Voordat die maatregel wordt doorgevoerd, wil het ka binet echter zekerheid hebben dat deze goedkopere brandstof niet meer burgers verleidt in de auto te stappen. Dat staat in een nota van staats secretaris Bos (Financiën) over de 'vergroening' van het auto verkeer. Hoeveel de eventuele accijnsverlaging bedraagt is nog niet duidelijk. Het kabinet moet daarover nog overeen stemming bereiken. Waar schijnlijk gaat het bij de ac cijnsverlaging om een bescheiden bedrag van vier cent per liter. Eerder deed het kabinet hetzelf de om milieuvriendelijke diesel populair te maken. Door een ac cijnsverlaging van 8,5 cent per liter schakelden binnen enkele maanden bijna alle vrachtwa genchauffeurs en andere rijders op diesel over op de zwavelarme diesel. Het kabinet probeert al geruime tijd met belastingmaatregelen de milieuvervuiling die auto's veroorzaken te verminderen. Zo wordt de wegenbelasting ver laagd voor auto's met een scho nere motor. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De invoering van het omstreden nieuwe dienst rooster bij de NS heeft gisteren tot meer problemen geleid dan vooraf door de directie was ver wacht. In de ochtend was nog nauwelijks sprake van uitval van treinen, maar in de middag liep het vooral rond Amsterdam spaak. Gisteravond vielen op diverse plaatsen in het land tientallen treinen uit. In Zeeland deden zich geen problemen voor. De dienst van Amsterdam via Haarlem naar Zandvoort werd vroeg in de middag stilgelegd om het personeel van die treinen elders te kunnen inzetten. De NS namen die maatregel om te voorkomen dat er rond Amster dam nog meer treinen zouden uitvallen. Op verschillende trajecten van en naar de hoofdstad werd be sloten diensten niet of slechts gedeeltelijk uit te voeren. „We gens gebrek aan personeel of materieel, dat weten wij niet", aldus een woordvoerder van de Railverkeersleiding. De Railverkeersleiding en NS Reizigers hielden nog een slag om de arm voor wat betreft de ochtend-spits vandaag. De personeelscollectieven van NS kondigden vlak voor bet weekeinde stiptheidsacties aan en voorspelden een 'puinhoop' op het spoor. Gistermiddag had het Utrechts Personeels Collec tief de ideeën daarover bijge steld. „NS heeft voldoende maatrege len genomen om de spits van maandag goed te laten verlo pen. De negatieve effecten van de nieuwe dienstroosters zullen (Advertentie) Nike t-shirt maten S t/m XL in zwart, navy, wit of grijs per stuk van 49.95 naar 24.95 VOORDEEL! van onze redactie buitenland ARACINOVO - De etnisch-Al- banese rebellen in Macedonië hebben de regering een ultima tum gesteld dat vanmorgen af loopt. Ze dreigen het vliegveld bij de hoofdstad Skopje en on der meer politiebureaus in de steden aan te vallen als de rege ring volhardt in haar offensief tegen de rebellen in het noorden van het land. „Als het Macedonische offen sief in het noorden niet wordt gestaakt voor maandagoch tend, dan zullen we het vlieg veld, olieraffinaderijen, politie bureaus in steden en andere regeringsgebouwen aanvallen", zei rebellenleider 'commandant Hoxha' gisteren telefonisch te gen het persbureau The Associ ated Press. Hoxha zei dat aan vallen op de rebellen die zich hebben verschanst in Aracino- vo zelfde effect zouden hebben. Aracinova is zaterdag door et- nisch-Albanese rebellen inge nomen. Duizenden inwoners - zowel etnische Albanezen als Slavische Macedoniërs - zijn gevlucht uit angst dat hun dorp gevechtsterrein wordt. Velen vrezen dat het nu niet lang meer zal duren tot de rebellen ook zullen proberen Skopje, zeven kilometer van Aracinovo, in handen te krijgen. Aracinovo heeft normaal een bevolking van 13.000 mensen. De afgelopen weken verbleven er echter nog eens 7.000 vluch telingen uit andere delen van Macedonië. Volgens berichten zijn er nu nog maar een paar duizend mensen over. De Alba nezen vluchten naar Kosovo, de Slavische inwoners zoeken hun toevlucht even buiten hun woonplaats, in gebieden die nog in handen zijn van de Macedo nische troepen. Volgens de VN-vluch'telingen- organisatie Unhcr staken zater dag ongeveer 7.000 mensen uit Macedonië de grens met Kosovo over. Er zijn daar nu in totaal ruim 29.000 Albanese vluchte lingen. Bij de grensovergang Blace stonden gisteren honder den vrouwen en kinderen te van onze redactie buitenland JERUZALEM - De intensieve Amerikaanse en Europese po gingen om de crisis in het Mid den-Oosten te bezweren zijn gisteren overschaduwd door de dood van drie vrouwen in een bedoeïnenkamp in de Gaza- strook. Ze werden geraakt door Israëlische tankgranaten ter wijl ze lagen te slapen in een tent. Het Israëlische leger verklaarde op het kamp te hebben gescho ten na te zijn beschoten door twee Palestij nen. Inwoners van het kamp verwierpen die lezing. Het jongste geweld is een forse inbreuk op het toch al fragiele staakt-het-vuren in de onrusti ge regio. De Amerikaanse Midden-Oos- tengezant Burns zei dat de Isra ëlische strijdkrachten zich te rughoudender moeten opstellen als ze reageren op acties vanuit Palestijns gebied. EU-buitenlandcoördinator So- lana maakte op zijn beurt be kend dat de EU een team van vier waarnemers heeft ingezet om toe te zien op het bestand. Solana gaf in Jeruzalem een persconferentie samen met pre mier Persson van Zweden, hui dig EU-voorzitter, en de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Peres. De door Washington op pad ge stuurde Amerikaanse CIA-di- recteur George Tenet stelde Is raël en de Palestij nen gisteren een 'afkoelperiode' van zes we ken voor waarin het bestand dat de partijen hebben afgekondigd vastere vorm moet krijgen. De Israëlische pers maakte gisteren de belangrijkste maatregelen bekend die de Palestijnse Auto riteit en Israël volgens Tenet in moeten betekenen dat GS hier op terugkomen. „Dat zou inder daad kunnen", verklaarde ge deputeerde T. Poppelaars (bestuurlijke organisatie). „Ik zeg dit onder voorbehoud, want ik moet dit eerst nog bespreken in GS. In elk geval is de uitslag van het referendum duidelijk. We zullen er serieus rekening mee houden." Burgemeester Mulder: „Als GS de uitslag van het referendum negeren, heb ben ze heel wat uit te leggen." De Belgische Minister van Binnenlandse Zaken Duquesne heeft een onderzoek ingesteld naar hard optreden van de politie zaterdag in Voeren. In de taalstrijd-ge meente vielen bij rellen drie lichtgewonden. Zeeland heeft voor 1,3 miljard gulden aan plannen gedepo neerd bij minister Jorritsma. Zij heeft miljarden te vergeven van onder meer de aardgasbaten. De provincie wil het bedrag gebruiken voor stadsvernieuwing, natuuront wikke- ling en een betere spoorverbinding naar de havens van Vlissingen en Temeuzen. Het OZ Wielerweekend, de tweedaagse wielerwedstrijd in Zeeuws-Vlaanderen die meetelt voor de topcompetitie, be leefde gisteren de spannendste ontknoping ooit. Na de finish in Breskens bleek dat de Belg Kevin van Impe in het eindklas sement welgeteld 53 honderdsten van een seconde voorsprong had op O I (C\ Marcel Luppes. Gustavo Kuerten heeft gisteren voor de derde keer Roland Garros op zijn naam gebracht. De Braziliaan prolongeerde zijn titel door in de finale de Spanjaard Alex Corretja, der tiende geplaatst, in vier sets te verslaan, 6-7 7-5 6-2 6-0. Kuer ten won Parijs voor de eerste keer in 1997 als nummer 66 van de wereld. Door zijn overwinning verdrijft hij Andre Agassi als de nummer een in de Champions Race. iJ Bij de vrouwen won Jennifer Capriati. radio en televisie: 2; binnenland: 3 ;varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20 Een actievoerder van het NS-Reizigerscollectief draagt tijdens een demonstratie zaterdag in Utrecht borden met afbeeldingen van NS-directeur Huisinga. foto Koen Suyk/EPA waarschijnlijk pas de komende weken, maanden merkbaar worden als de vakantietij d aan breekt en ook machinisten en conducteurs op vakantie gaan. Dan wordt het tekort aan perso neel nog groter dan nu al het ge val is." ANP/GPD wachten tot ze de grens over mochten. In het noorden van Macedonië werd gisteren hier en daar ge vochten, maar in Aracinovo bleef het rustig. Een comman dant van de rebellen verklaarde dat zijn mannen niet van plan waren aan te vallen, maar, zo zei hij: „We zullen ook niet werk loos toezien als we aangevallen worden." Javier Solana, de coördinator buitenland- en veiligheidsbe leid van de Europese Unie, sprak zaterdag in Macedonië met de belangrijkste politici van het land. In een poging een verdere escalatie tegen te gaan riep Solana op tot terughou dendheid. AP door Leo van der Velde WASSENAAR - Kroonprins Willem-Alexander en zijn aan staande echtgenote Méxima Zorreguieta gaan op het ko ninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar wonen. Dit is beves tigd door een betrouwbare bron. Het fraaie landhuis De Eiken horst op het landgoed is hele maal in gereedheid gebracht voor het paar. In afwachting wordt de voormalige villa van prinses Christina en Jorge Guil- lermo iedere woensdag schoon gemaakt. Het oude boerderijtje bij de voor particulieren verbo den toegang aan de Raaphorst laan is geschikt gemaakt voor de huisvesting van beveiligings personeel. De prins woont nu nog in Den Haag aan het Noordeinde. „Ie dereen in Wassenaar heeft het over de komst van de kroon prins en Maxima", bevestigt Cees Overdevest, CD A-raadslid en nestor van de gemeenteraad. „Officieel is er echter niets be kend. In de gemeenteraad heb ben we er niet over gesproken. Maar dat zegt niets." De gemeente Wassenaar doet geen mededelingen over privé- zaken. „Ik kan het bericht van de komst van de kroonprins be vestigen noch ontkennen", zegt een gemeentewoordvoerder. Ook de Rijksvoorlichtings dienst doet dat met. Rond De Eikenhorst en op het 500 hectare grote landgoed, dat eigendom is van prinses Juli ana, zijn de beveiligingsvoor zieningen inmiddels verbeterd. Langs de oostzijde is bij de Rijksstraatweg een nieuw en vooral hoger hekwerk ge plaatst. Er zijn ook andere be veiligingscamera's aange bracht. De verhuisdatum van het paar staat nog niet vast. Kroonprins- Willem-Alexander en Maxima trouwen op 2 februari 2002. GPD deze periode moeten nemen. Tenet wil dat de Palestijnse Au toriteit leden van de terroristi sche bewegingen Islamitische Jihad en Harnas oppakt, die be trokken zijn geweest bij aansla gen in Israël, stopt met oproe pen tot geweld tegen Israël en illegale wapens in beslag neemt. Israël moet op zijn beurt stop pen met het binnendringen van Palestijns gebied en de vernieti ging van Palestijnse eigendom men. Tenet vindt ook dat het Is raëlische leger de blokkades in de Palestijnse gebieden moet opheffen en zich dient terug te trekken naar de posities die het in september, voor het begin van de opstand, had. Ook moet Jeru zalem de joodse kolonisten in bezet gebied weerhouden van gewelddadige aanvallen op Pa- lestijnen. A NP/A FP/R TR/EFE (Advertentie) naam:b noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.j toestemming voor auto matische incasso van postcodeonderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: rt .noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: i twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. ft automatische incasso handtekening: 39'4^ rt per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 ^91 4"nhhnh9" Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) Waar haal je ile energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1