PZC Winst met een bijsmaak Broers Schumacher zijn de koning te rijk Van Grunsven doet stap terug Capriati treedt in voetsporen Evert 19 Wereldtitel badminton Hendra wan Van Wely alleen aan de leiding Jaspers wint in Monte Carlo Laila Ali sterkste in dochterstrijd Dragila verbetert wereldrecord Kamikazeactie levert Brentjens nationale titel op Tamminga wint Gouden Spike Kalf en Michael eerste en tweede in Canada Yvonne Wisse mist eindzege hoogspringen maandag 11 juni 2001 doorTom van den Berg NIJMEGEN - Bij de prijsuit reiking beging amazone An- ky van Grunsven gistermid dag bijna een voorspelbare vergissing. De tienvoudig nationaal kampioene dres suur wilde Gestion Idool als eerste de ring van park Brak- kenstein inrijden. De combi natie eindigde op het NK in Nijmegen echter als derde. De titel werd met overmacht gewonnen door Gonnelien Rothenberger met de hengst Jonggor's Weyden. Jarenlang was Van Grunsven gewend om hoofdprijzen te incasse ren. Door de unieke talenten van het paard Bonfire groei de haar erelijst tot ongeken de proporties. Het hippische tweetal werd bovendien hét gezicht van de paardensport in Nederland. Na het behalen van de gouden medaille op de Olympische Spelen in Syd ney, zette de populaire Bra bantse (met een fanclub van ruim 1100 leden) haar 'Bon nie' voor altijd op rust. Van Grunsven zocht en vond in minder dan geen tijd nieu we uitdagingen. De opvolger van Bonfire bivakkeert im mers al op stal bij Van Gruns ven. De amazone en haar trainer/partner Sjef Jansen vermoeden in elk geval dat de ruin Joker zich tot een toppaard kan ontwikkelen. Op de Olympische Spelen in 2004 moet Joker er staan. Op het NK was Van Gruns ven aangewezen op de tienja rige Idool. Een brave Hen drik, die altijd zijn best doet voor de amazone, maar ook een dier dat de moeilijke oe feningen doorgaans minder vlot onder de knie heeft. „Toch ben ik heel blij met hem", zei Van Grunsven. „Hij liep eigenlijk elke dag beter." Met Idool eindigde de ama zone gistermiddag tijdens de afsluitende Kür op muziek zelfs op de tweede plaats. „Ik vind dan ook dat ik op een waardige wijze voor mijn kans heb gestreden." De der de plaats in de eindrang schikking was echter het hoogst haalbare. Ellen Bontje met Silvano N werd tweede. GPD door Ad Pertijs MILAAN - Terwijl Mario Ci- pollini en Marco Pantani don derdag furieus een rennerssta king van een dag afdwongen, ondersteunde Gilberto Simoni (29) het algehele ongenoegen in het peloton over de politie- inval van de avond ervoor met gemengde gevoelens. „Hier kan ik me bij neerleg gen, maar ik hoop wel dat de ronde morgen verder gaat", sprak de leider van Giro van uit zijn hart. De Ronde van Ita lië ging door en Simoni mocht zijn weg naar de eindzege ver volgen, maar of daar uiteinde lijk zijn triomf mee is gered, is nog maar de vraag. De dagna de staking vloog zijn enig overgebleven concurrent Dario Frigo als een bedrieger uit de koers en daarmee was de koers definitief dood. Zater dag haalde Simoni nog wel energiek uit op het laatste moeilijke gedeelte van de drie weekse wedstrijd - waardoor zijn voorsprong op nummer twee Olano groeide naar bo ven de zeven de minuten, maar meer dan wat sympathieke complimenten leverde die zege hem niet op. Natuurlijk zijn naam gaat de boeken in als de winnaar van de Giro, en voor een Italiaan bestaat er amper een hoger eer, maar diezelfde 84ste editie gaat - buiten zijn schuld - tevens als waardeloos de geschiedenis is. Ga maar na. De eerste twee weken was de koers al verre van enerverend. Simoni, kop man bij Lampre, en Frigo, jo ker bij Fassa Bortolo, waren al snel de enig overgebleven klassementsrenners die aan spraak konden maken op de roze trui. De rest was kansloos, Jan Ullrich incluis. De Duitser zei ziek te zijn en kon in de bergritten de eersten bij lange na niet volgen. SEVELLA - De Indonesiër Hendrawan is gisteren in Sevilla wereldkampioen badminton geworden. De als veertiende ge plaatste speler won in de finale van de Deen Peter Gade (als tweede geplaatst) met 15-6 en 17-16. Hendrawan volgt de Chinees Sun Jun op, die twee jaar geleden in Kopenhagen de wereldtitel veroverde. Bij de vrouwen ging in de Chinese finale de winst naar de als derde geplaatste Ruina Gong, die haar landgenote Mi Zhou in twee games versloeg: 11-911-4. Gong had in de halve finales olympisch kampioen Zhichao Gong uitgeschakeld. Haar zege op Zhou was de eerste in zes duels. ANP OHRID - Loek van Wely heeft in Ohrid in Macedonië de lei ding genomen in het EK schaken. De grootmeester uit Tilburg versloeg zaterdag in de achtste ronde met zwart de Rus Asejev. Zondag remiseerde hij met de Tsjech Timosjenko. Na negen ronden heeft hij 7 punten. Aan het EK doen 203 schakers meë. Er vallen 46 startbewijzen te verdienen voor het FIDE-WK, eind van dit jaar. Op grond van zijn hoge rating (2670) is Van Wely daarvoor al geplaatst. Er wordt gespeeld volgens de nieuwe FIDE-regels. Dat betekent 75 minuten voor de 40 zet ten (was 120 minuten) plus 30 seconden voor elke daarna ge speelde zet. ANP MONTE CARLO - Dick Jaspers heeft voor de derde keer het invitatietoernooi driebanden in Monte Carlo op zijn naam ge bracht. De Brabander bleef als enige matador ongeslagen in de achtkamp. Hij moest één remise toestaan, aan de Turk Say- giner. Jaspers finishte met het algemeen gemiddelde van 1,832. Het toernooi-moyenne lag op 1,717. Jaspers verdiende 37.500 gulden in Monaco. Sayginer werd tweede voor Nelin, Blomdahl en de bijna 64-jarige Ceulemans. ANP ONEIDA - Laila Ali, dochter van de legendarische bokser Muhammad Ali heeft Jacqui Frazier, dochter van bokser Joe Frazier, op punten verslagen. Het gevecht over acht ronden had plaats in een indianenreservaat in de staat New York. De kamp was in sporttechnisch opzicht niet opzienbarend. Wel was de atmosfeer geheel in stijl. In de speciaal opgezette tent waarin het gevecht werd gehouden zaten vele helden van wel eer. Onder anderen Joe Frazier zelf, Carmen Basillio, Jose Torres, Sugar Ray Leonard en Felix Trinidad keken toe. Vader Ali was niet bij de ring te vinden, hij had elders in het land verplichtingen bij een autosportwedstrijd in de NAS- C AR-klasseMa ar ook zonder de steun van haar vader wist de veel jongere Laila (23) haar 39-jarige opponente te verslaan. Al ging dat niet zo eenvoudig als ze van tevoren had gedacht. „Ik heb haar niet knock-out geslagen, terwijl ik dat wel had aangekondigd. Maar ze is een wilde", vond Ali, die toegaf dat ze Frazier ietwat had onderschat. RTR/ANP PALO ALTO - De Amerikaanse atlete Stacy Dragila heeft in haar vaderland haar eigen wereldrecord polsstokhoogsprin gen twee maal verbeterd. Ze bracht tijdens een grandprix- wedstrijd in Californië haar oude record van 4 meter 70 via 4.71 naar 4.81. Lieja Koeman won het kogelstoten. De Nederlandse stootte de kogel 17,93 meter ver. Daarmee veroverde ze acht punten. In de stand neemt ze de vierde plaats in, met elf punten. De Wit-Russische Nadezda Ostaptsjoek gaat aan de leiding (18), maar heeft wel een wedstrijd meer afgewerkt. RTR/ANP door Gertjan van Geen PARIJS - Begiftigd met veel ta lent, gedragen door een grote wilskracht en begeesterd door een grenzeloos geloof in eigen kunnen, sloeg Jennifer Capriati zich zaterdag naar haar tweede Grand-Slamtitel in een niet eer der vertoond sluitstuk op Ro land Garros. De Oscar voor beste vrouwelij ke bijrol was voor Kim Clijsters, al had de Belgische tennisster net zo goed de hoofdrol kunnen spe len in de zinderende finale, die pas na 2 uur en 21 minuten ophield bij 1-6 6-4 12-10. Toeval Talenten worden geboren, kam pioenen worden gemaakt in de grootste arena's. Jennifer Ca priati was veertien toen ze werd gelanceerd als de nieuwe Chris Evert. 'Jenny' zou de opvolger worden van de gracieuze Ame rikaanse. Elf jaar geleden speel de ze haar eerste Grand-Slam- toernooi op Roland Garros en reikte ze tot de halve finale. Za terdag pas volgde ze Evert echt op. Zij was de laatste Ameri kaanse kampioene aan de Ave nue de la Porte d'Auteuil in 1986. Noem het toeval, noem het voorbestemd, maar het was de nu 46-jarige Evert die de coupe Suzanne Lenglen aan Capriati overhandigde. Een kampioene werd ze nooit in haar eerste tennisleven. Capria ti kwam er achter dat het leven niet zo in elkaar steekt als ze als onbezorgde tiener voor ogen had. De bijzondere levenswan del is al zo vaak beschreven. Ge vallen was ze, als eenzaam meis je in een koude wereld. Driejaar later stond ze weer op om haar leven en loopbaan nieuw leven in te blazen. Moed Dat ze pas elf jaar na haar de buut haar grote beloftes aan het inlossen is, getuigt van moed en kracht. Talent verloochent zich niet, zo bleek al in het begin van dit jaar in Melbourne waar ze de Australian Open won .Haar eer ste grote titel, het olympisch goud van 1992 niet meegere kend. De Spelen tellen niet in tennisland, op de Grand Slams moet het gebeuren. In Australië was de reïncarnatie van Capria ti, de tennisster, compleet. Ze is, ondanks een absentie van drie jaar, met de snel ontwikkelende sport meegegroeid. Op Roland Garros bracht ze dat opnieuw tot uiting. En route naar de finale klopte ze Serena Williams en Martina Hingis, beiden eveneens beschouwd als supertalent. Zaterdag vond Ca priati weer een tiener aan de an dere kant van het net. Clijsters, bijgenaamd Kim Kong vanwege haar krachtige spel, stond als eerste Belg(ische) in een Grand-Slamfinale. De Vlaamse, een dag eerder acht tien jaar geworden, trok ogen schijnlijk met stalen zenuwen, fel van leer. Met 6-1 droogde ze de Amerikaanse met Italiaans bloed in de eerste set af. „Haar spel frustreerde me", zei Capri ati. „Als ze twee sets zo had ge speeld, had ik niets kunnen doen. Dan had ik verloren." De kracht van Clijsters, op de wereldranglijst gestegen naar de zevende positie, nam in de tweede reeks af, maar ze behield haar hoge niveau. Doordat de nummer vier van de wereld zelf ook steeds beter ging spelen, culmineerde de finale in een niet eerder vertoond schouwspel. De derde set was de langste, in aan tal games (22), in een finale ooit gespeeld. De partij nam in to taal 39 games in beslag, een ver betering van het record van de Britse Angela Mortimer en de Amerikaanse Dorothy Knode die in 1955 op Roland Garros tot 38 games kwamen. Ambiance Het hoge aantal onnodige fou ten -155 op 257 verspeelde pun ten - verhoogde de spanning en ging niet ten koste van de kwali teit. De ambiance was er ook naar. Het Belgische deel van het publiek hield de stemming erin. Vlak voordat Capriati voor de derde keer de wedstri j d op eigen opslag kon beëindigen, ging weer Belgische wave door het stadion. Op 6-6 en 9-9 redde Clijsters zich nog uit een precaire situa tie. De break op 10-10 beteken de wel het begin van het einde. Capriati benutte om één minuut voor vijf haar tweede match point. Clijsters, die op 6-5 en 7-6 en 8-7 twee punten van de zege was, berustte erin. „Het is heartbreaking", zei ze, ruim 700.000 gulden rijker. „Ik ben ontgoocheld, maar ik ga hier niet een potje zitten wenen. Dat heb ik in de kleedkamer even gedaan. Ik heb alles gege ven en ik kan mezelf niets ver wijten. We hebben allebei vrese lijk ons best gedaan. Iemand moest verliezen, vandaag was ik dat." GPD foto Frank Gunn/AP GROESBEEK - Een gevaarlijke inhaalmanoeuvre heeft Bart Brentjens gisteren de nationale titel mountainbike opgeleverd. De renner van Giant toonde in de slotfase meer lef dan zijn con current Bas van Dooren en won op die manier het Nederlands kampioenschap. Bij de voedingszone, vijfhon derd meter voor de finish, was er eigenlijk helemaal geen ruimte om iemand te passeren. En om dat Van Dooren - die aan kop reed - zich extra breed maakte, was er slechts een miniem gaat je. Brentjens wist echter goed dat dit zijn laatste mogelijkheid was om te passeren. Daarom nam de coureur alle risico's en knalde hij in volle snelheid te gen een houten bord. Omdat de Limburger toch overeind bleef, leverde die actie hem een ge kneusde duim èn de nationale titel op. „Een NK is gewoon alles of niks", besefte Brentjens. „Vorig jaar werd ik tijdens de Beach Classic door Michael Boogerd geklopt omdat ik veel te voor zichtig was. Daarom dacht ik nu: dan maar er doorheen." Corine Dorland prolongeerde haar nationale titel bij de vrou wen. De Eerbeekse was, on danks een stevige verkoudheid, te sterk voor Elsbeth Vink (zil ver) en Daphny van den Brand (brons).Dorland reed lange tijd met Vink aan kop. In de derde ronde plaatste de renster van Be One een venijnige demarrage die haar medevluchtster te machtig was. „Maar ik had geen superbenen", verklaarde de winnares na afloop. „Normaal heb ik nooit last van kramp, maar nu reed ik altijd op het kri tieke punt.De verkouden Dor land werd het niet al te zwaar gemaakt, omdat haar grootste concurrente - Vink - ook niet topfit was. De Specialized-ren- ster heeft al lang last van geïrri teerde slijmvliezen. ANP Aan de vooravond van de be langrijke tijdrit bij het Garda- meer vloog ook de nummer drie Belli eruit. Omdat hij in een bergrit een sarrende fan van Simoni (diens neef nota bene) op het gezicht had gesla gen. De spanning moest ver volgens gered worden door Frigo. In de tijdrit werd hij ge acht over leider Simoni te wip pen, zodat die op de resterende Alpencols alsnog in de aanval moest. Frigo faalde echter. Hij won weliswaar de tijdrit, maar Simoni hield zijn trui ruim. Wrang Kortom Simoni had de bergen in feite niet meer nodig en wrang genoeg voor hem kwam hij ook nog amper bergen te gen. Dankzij de inval van de narcotinabrigade NAS, die met tweehonderd mensen op een avond alle kamers en wa gens van alle ploegen door zocht. De renners stonden op hun achterste benen en wei gerden de dag erop te koersen over vijf cols. Stiekem hoopten ze dat ze de NAS in haar hemd zouden zetten indien die niets vond. Maar de NAS vond wel degelijk wat. Frigo liep tegen de lamp. Hij bekende ruiterlijk verboden middelen bij zich te hebben en werd door Fassa- baas Feretti ontslagen. Daar mee was het drama voor Fassa Bortolo compleet nadat eei'der kopman Casagrande was uit gevallen met een gebroken pols en reserve-kopman Belli zichzelf uit de wedstrijd had geslagen. De arrestatie van nog eens vijf verdachte coureurs van Liqui- gas kon er zaterdag nog wel bij. De Giro was toch al redde loos verloren. Daar verander den de vier spurtzeges van Ci- pollini (vrijdag en zondag won hij) weinig aan. En dus blijft Simoni achter als de man wiens gevoelens moeten ping pongen tussen die van een Bij het hoogspringen haalde meerkampster Wisse met ge raak de 1 meteren 75 centimeter. Toen werd ze opgeroepen om de 200 meter te lopen, omdat loop nummers altijd voor technische nummers gaan. Op de 200 meter- liep ze met 24.68 seconden de vierde tijd. Ondertussen was de 1 meter en 78 centimeter al ge haald door Marloes Lammerts (Attila) en bleven er voor Wisse nog drie pogingen over op de 1 meter en 81 centimeter. Met de inspanningen van de 200 meter nog in de benen was deze hoogte te veel voor Wisse. LEIDEN - Polsstokhoogsprin ger Christian Tamminga heeft zaterdag de hoofdprijs gewon nen van de wedstrijden om de dertigste Gouden Spike in Lei den. De Hagenaar ging over 5,56 meter en leverde daarmee vol gens de driekoppige jury een be tere prestatie dan Troy Douglas en Jacqueline Poelman. Het optreden van Douglas trok desondanks de meeste aandacht mLeiden, waar hij de 100en200 meter won in 10,34 en 20,79. In zijn eerste wedstrijd van het sei zoen plaatste Douglas zich nog niet voor de WK in Edmonton. »Maar ik kan bepaald niet onte vreden zijn met 20,79 in mijn eerste wedstrijd", aldus Doug las. De Hagenaar (38) popelt om te starten bij internationale wedstrijden. Tot 26 juni heeft Douglas echter een startverbod van de internationale atletiek- federatie (IAAF). Een IAAF noorzitting over de positieve test in 1999 op het omstreden middel nandrolon bleef echter tot dusver uit. In Nederland werd Douglas vorig jaar al vrij gesproken. „Ik wil niet eens meer weten wat IAAF of IOC doen. Over twee weken kan ik weerverder met mijn leven." Jacqueline Poelman won in Lei den de 200 en de 400 meter. Op de 400 meter verbeterde ze haar beste Nederlands seizoenspres tatie door voor het eerst onder de 53 seconden te duiken (52,98 ).ANP schlemiel en triomfator. Het was sowieso al moeilijk om zijn zege op waarde te schat ten. Vorig jaar eindigde hij als derde (achter winnaar Garzel- li en nummer twee Francesco Casagrande), maar niemand van de wereldtop die bang het moment afwacht dat hij zich meldt in de Tour de France. Het omgekeerde eerder. Simo ni wilde dit j aar winnen omdat hij vreest er volgend jaar tegen Armstrong niet aan te pas te komen. Mocht Armstrong daar na de ze Giro nog trek in hebben. Twee jaar geleden werd Pan tani in het slotweekeinde ont hoofd als eindwinnaar en sindsdien blijven de Italiaanse speurders jagen op dopingver- dachten. De Giro zelf is langzaam afge zakt tot een etappekoers van Italiaans niveau. Simoni be seft dat ook. Hij overweegt daarom te starten in de Tour. Om te laten zien wat hij echt waard is. GPD Gilberto Simoni LEIDEN - Yvonne Wisse uit Vlissingen heeft bij wedstrijden in Leiden om de Gouden Spike de winst bij het hoogspringen verspeeld, doordat het wed strijdschema te weinig tijd liet orazowel het hoogspringen af te werken als de 200 meter te lo pen. In de eerste bocht reed Michael Schumacher nog voor zijn broer RalfIn de laatste bocht waren de rollen omgedraaid. Hnor And ré Hooqeboom MONTREAL - De Schumachers beheersen de Formule 1 anno 2001. Michael is regerend we reldkampioen en leidt dit sei zoen het klassement in de strijd om de mondiale titel opnieuw. Gisteren boekte broer Ralf tij dens de Grand Prix van Canada zijn tweede overwinningen lijkt op weg de Duitse dynastie tot in lengte van jaren in de top van de Formule 1 te brengen. Ferrari domineert dit seizoen nog wel, maar heeft de voor sprong van Michael Schuma cher in de stand om de wereld titel vooral te danken aan de fa lende concurrentie. McLaren, de stal van de arrogante Ron Dennis, Mika Hakkinen en Da vid Coulthard is in verval en de Italianen, aangevoerd door de Duitser Michael Schumacher profiteren maximaal. Drie keer verprutste McLaren de start van een Grand Prix. Bovendien wordt McLaren geteisterd door interne problemen. Ontwerper Newey, de man die de wereldkampioenschapsauto voor Mika Hakkinen ontwierp, vertrekken naar Jaguar. Hij wordt echter door Dennis aan contract gehouden, maar toch graag te willen ver trekken omdat hij in Jaguar een nieuwe uitdaging ziet. Het con flict is zo hoog opgelopen dat Newey niet eens aanwezig was in Montreal. Geen schim McLaren is geen schim meer van de imposante stal die gelijke tred hield met Ferrari. Het hele weekeinde verliep al slecht, met een achtste plaatst op de start- gild voor Mika Hakkinen en een derde voor David Coulthard. Hakkinen wist een schamele derde plaats te behalen, Coul thard viel uit omdat de Merce- des-motor ontplofte. Inmiddels was op het circuit het gevecht tussen de twee broers in volle gang. Ralf, 25 nog maar, in de BMW, Michael 32 en drie voudig wereldkampioen. Aan vankelijk verliep het strijdge woel in het voordeel van de oudste Schumacher, zeker na de pacecar-situatie, waardoor de race moest worden geneutrali seerd. Het veld schoof ineen, zo dat alle rijders weer kansen kre gen om in te halen. Dat gebeurde niet, omdat Mi chael Schumacher het veld al weer snel uiteentrok, met Ralf in zijn kielzog. De twee namen afstand en mochten het alleen uitvechten. De BMW van Ralf leek over meer snelheid te be schikken en verschillende keren leek de jongste Schumacher een inhaalactie te ondernemen. Gebeurde dat vroeger nog wel eens onbezonnen, Ralf heeft ge leerd van zijn fouten. Dat weet broer Michael inmiddels ook wel. „Ralf heeft nu ervaring ge noeg om geen fouten meer te maken." Zo ontaardde de race in Montreal tot een pure fami lie-vete, maar bleven de partij en zeer beheerst. De beslissing viel tijdens de pitstop van de Ferrari. De BMW kon langer buiten blijven en trok een gat dat groot genoeg was om uiteindelijk zelf met een ruime marge de pits binnen te rijden. Na het bijtanken en het wisselen van de banden, kwam Ralf Schumacher voor zijn broer terug de baan op. Banden Volgens de jongste van de twee was het een zege die vooral te danken was aan de betere ban den. „De Michelins waren op dit circuit duidelijk beter dan de Bridgestones. Ik zag het aan de banden van Michael, die zagen er veel slechter uit dan die van mij." De jongste Schumacher had eieren voor zijn geld geko zen. In plaats van een roekeloze actie, koos hij een veilige manier om de leiding in de wedstrijd over te nemen. „Ik probeerde een paar keer te passeren, maar waai-om zou ik risico's nemen, de kans op een fout vergroten en zo de wedstrijd te vergooien." Michael probeerde nog wel om zijn broertje te achterhalen, maar de wereldkampioen merk te dat de BMW veel sneller liep dan de Ferrari en liet hem gaan. Het was de keuze van een koele rekenaar, die had gezien dat David Coulthard was uitgeval len. „Als ik dan toch moet verliezen, dan het liefst van mijn broer", zei de piloot later lachend. „Va der en moeder zullen wel trots op ons zijn. Het is de eerste keer dat wij als nummer een en twee op het podium staan. Dit is een heel gelukkige Schumacher- dag." Hakkinen kwam voor het eerst weer eens op een podium. Een derde plek voor de ex-wereld kampioen, een pleister op de wonde en de Fin lachte dan ook als een boer met ernstige kies pijn. Hij besefte dat de rol van McLaren dit seizoen is uitge speeld en de zijne wellicht voor altijd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19