Meer taalonderwijs asielzoekers PZC Pakhuis verbouwd tot kantoor Greenpeace eist bij rechter verbod vlamvertragers Liever de Kaloot dan compensatie Vlissingen pakt drugshandel aan Omwonenden kritisch maar positief over verhuizing In 't Opper Werkgroep vindt uurtje per dag te weinig om achterstand in te lopen Middelburgse kerken moeten bezuinigen s 17 Scholieren zwemmen voor het goede doel zaterdag 9 juni 2001 rinorAli Pankow BLUGH-HAAMSTEDE - Kin deren uit het asielzoekerscen trum (AZC) in Burgh-Haamste- de zouden meer in groepen Nederlands taalonderwijs moe ien krijgen. Nu gebeurt dat dechls één uurtje per dag, naania ze weer verspreid wor den over diverse groepen bij obs DeKirreweie en cbs Onder de Wieken. De gemeente stelt ech- lergeen extra geld beschikbaar roor uitbreiding van het cen tal taalonderwijs. ,De ervaring heeft geleerd dat spreiding over de verschillende groepen de inburgering en de contacten met Nederlandse leerlingen bevordert. Het stelt de buitenlandse kinderen bo vendien in staat meer aan hun agen zelfstandigheid te wer- sen. Dat lukt minder als zij voortdurend in een uitzonde ringspositie worden geplaatst. De taalachterstand blijft echter een probleem. Daarom geven de beide basisscholen in Burgh- Haamstede één uur per dag een- mal taalonderwijs aan alle leerlingen uit het AZC. Scholen Volgens locatiemanager S. Kar- sten van Onder de Wieken is dat ene uurtje echter te weinig, „We zouden het hier net zo geregeld willen hebben als op Walcheren. MIDDELBURG - De samen werkende protestantse kerken in Middelburg moeten het aan- predikanten en gebouwen verminderen. is de uitkomst van een rap port dat is opgesteld om het op lopende tekort van de Protes tantse Gemeente Middelburg temg te dringen. De algemene kerkenraad legt de maatregelen woensdagavond voor aan de ge meenteleden. Het tekort van de samenwerkende kerken loopt zonder ingrijpen in 2004 op tot eenhalf miljoen gulden. Daar krijgen alle asielzoeker tjes de gehele ochtend centraal taalonderwijs en pas s middags gaan ze naar de groepen bij de verschillende scholen in het openbaar en bijzonder onder wijs. Dat levert in de praktijk betere resultaten op", weet Har sten. Samen met zijn collega A. Dam man van De Kirreweie en F. de Rave van het Bovenschools Ma nagement heeft hij zitting in de Werkgroep AZC-leerlingen. Op 3 november vorig jaar diende deze werkgroep bij de gemeente een verzoek in 136.000 gulden beschikbaar te stellen voor uit breiding van het centi-aal taal onderwijs (NT02). Toen daar na ruim een half jaar nog geen schriftelijk antwoord op was gekomen, besloot de werkgroep de gemeenteraadsleden per soonlijk aan te schrijven. „We willen helemaal geen sensatie maken, maar we kletsen ten slotte ook niet voor onszelf. Het duurt ons veel te lang voor we officieel bericht krijgen van de gemeente", zegt Karsten. De werkgroep zou graag zien dat het centrale taalonderwijs breder wordt opgezet. Volgens Kar-sten zouden ook de jonge asielzoekers die op scholen in Scharendijke en Brouwersha ven worden opgevangen daar profijt van kunnen hebben. Er moeten echter wel extra leer krachten voor worden aange trokken en daar is geld voor no dig. Wethouder D. van der Wekken van onderwijs betreurt het dat de werkgroep niet het geduld heeft gehad te wachten op een reactie van het dagelijks ge meentebestuur, maar recht streeks de gemeenteraad heeft aangeschreven. Volgens de wet houder zou er een ruimer budget beschikbaar zijn geweest, als de voormalige gemeente Wester- schouwen destijds in 1996 niet verzuimd had een aanvraag voor een specifieke uitkering bij het Rijk in te dienen. „Voor ons college betekent die 136.000 gulden nu nieuw beleid en daar is binnen de huidige middelen geen ruimte voor. Inmiddels hebben B en W kortgeleden wel besloten er in de begroting voor 2002 ruimte voor te zoeken", al dus de wethouder. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Greenpeace spant een kort geding aan tegen Broomchemie in Terneuzen. De milieu-organisatie wil dat de rechter in Middelburg een ver bod oplegt voor de productie van broomhoudende vlamver tragers. Afgelopen woensdag probeerde Greenpeace al met een actie Broomchemie tot het staken van de milieubelastende stoffen te dwingen. De blokkade-actie werd door een grote politiemacht beëin digd. Nu grijpt Greenpeace dus naar een ander machtsmiddel. De rechtszaak dient in Middel burg op vrijdag 22 juni Technisch-manager J. van dei- Wal van Broomchemie reageer de laconiek op de stap van de milieu-organisatie: „Als ze dit Willen doen, dan doen ze maar. Wij zijn er op voorbereid", zei hij. Greenpeace is van mening dat de huidige milieu- en lozings vergunningen van Broomche mie nooit hadden mogen wor den verleend. Broomchemie produceert - net als Dow overi gens-vlamvertragers, die moe ten voorkomen dat allerhande alledaagse producten als tapij ten, computers en tv's snel vlam vatten. Alternatieven Ge vlamvertragers bevatten chemische stoffen die zeer giftig frjn en nauwelijks uit het milieu verdwijnen wanneer ze daarin De gevel van het pakhuis aan de Nieuwe Haven in Zierikzee staat momenteel verscholen achter bouvvsteigers. foto Pieter Honhoff door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het monumentale pakhuis aan de Nieuwe Haven 125 in Zierikzee wordt aan een drastische verbouwing on derworpen. Na de zomer betrekt de interna tionaal opererende Kuijpers Holding het monument. De gevel van het historische pakhuis staat momenteel wat verscholen achter bouw- steigers. De ingrijpende renovatie zal nog zeker enkele maanden in beslag nemen, waarbij onder andere het huidige dak wordt vervangen door een andere ovex-kapping in de oorspi-onkelijke stijl. De bedoeling is dat het pakhuis eind sep tember in gebruik wordt genomen als kan toor en handelshuis voor de twee BV's van de Ziei-ikzeeënaar R Kuijpers: Kuijpers Holding en Intei-bulk. Kuijpers richt zich op de productie en handel van zogeheten big bags en vijftig-kilozakken, waarin bulk goederen als koffie, thee en suiker in afge paste hoeveelheden verpakt en vervoerd kunnen worden. Deze verpakkingen worden geproduceerd in Roemenië en Tui-kije en voornamelijkge- expoi-teerd naar de Verenigde Staten en Po len. Kuijpers is ook mede-eigenaar van een Roemeense fabriek met zo'n 1800 werkne mers. Op tei-mijn hoopt hij zelf een fabx-iek te kunnen opstallen die werk aan 70 tot 100 mensen biedt. „Ik ben alleen begonnen, met een type-ma chine en een telefoon. Nu werken er vier man op het handelskantoor aan de Korte Sint Janstraat. Daarom zijn we op zoek ge gaan naar een ruimere locatie en die hebben we gevonden in het pakhuis aan de Nieuwe Haven", aldus Kuijpers. Hoewel de verbouwing inmiddels in gang is gezet, is er officieel nog geen vergunning verleend. De aanvraag is vorige week bij de gemeente ingediend en ligt momenteel ter beoordeling bij de afdeling botiw- en mi lieuzaken. „We kunnen op dit moment nog niet aangeven of de plannen van de eigenaar passen binnen het huidige bestemmings plan," stelt gemeente-voorlichter R. Kors- tanje. terecht komen. Greenpeace vindt dat de bedrijven die cleze middelen vervaardigen over moeten stappen op de productie van minder milieubelastende alternatieven die ruimschoots voor handen zijn. De voorbije tijd is gebleken dat er in de Westerschelde hoge con centraties broomhoudende vlamvertragers (de zogenaamde persistant organic pollutants ofwel POP's) voorkomen. De Nederlandse overheid werd voor deze vervuiling van het Westerscheldebekken begin mei nog door het Europese Hof van Justitie op de vingers getikt. Rijkswaterstaat heeft in een on derzoek een verband gelegd tus sen de verontreiniging van het strandje bij het sluizencomplex in Terneuzen met POP's en de onvruchtbaarheid van een ko lonie visdieven. Momenteel lo pen er in de regio onderzoeken naar dit verband en de aard van de vervuiling. Discussie Volgens Greenpeace weigert Broomchemie in discussie te treden over de schadelijkheid van broomproducten. Het be drijf stelt daarop dat broom houdende vlamvertragers nog steeds geproduceerd mogen worden en dat een dialoog over het al dan niet verbieden hier van met politiek Den Haag ge voerd dient te worden. Green peace hoopt nu via de rechter in Middelburg een productiever bod in Terneuzen te kunnen af dwingen. door Mieke van der Jaqt GOES - Een eenzame positie bekleedde voorzitter D. Bruinooge van havenschap Zeeland Seaports gisteravond tijdens een debat over de wen selijkheid van een container- terminal op de plaats waar nu het strandje de Kaloot ligt. Als enige spreker was Bruinooge ervan overtuigd dat havenont wikkeling de Zeeuwse econo mie kan helpen redden. Van de aanwezige statenleden en ge meentebestuurders hoefde hij geen steun te verwachten. Die houden hun kruit droog tot het milieu-effectrapport (mer) er Ook van de rest van de aanwe zigen in Hotel Terminus in Goes moest Bruinooge het niet hebben. Het debat werd geor ganiseerd door de Vereniging Redt de Kaloot, die bij het strandje, gesteund door Mi- lieuDefensie, de groene grens wil trekken. Ook de andere sprekers, die onder leiding van Nel Ginjaar-Maas het spreek gestoelte beklommen, wilden de voorzitter niet helpen. Historisch geograaf A. de Klerk betoogde dat verande ring van het landschap welis waar een natuurlijk gegeven is, maar dat je de geschiedenis moet kunnen blijven waarne men. Dat is precies wat Frank Wesselingh, conservator van het Museum Naturalis, ook wil. Van de 700 fossiele schel pen die in Nederland te vinden zijn, liggen er 600 op de Ka loot. De diepe laag die gestaag fossiel materiaal aanvoert, is regelmatig de enige bron die soorten van elders kan helpen In Goes kon men 'live' videobeelden zien van De Kaloot. determineren. Een groot aan tal soorten komt in fossiele vorm alleen op de Kaloot voor en in levende lijve nog in de noordelijke Stille Oceaan. Volgens Wesselingh is het van onschatbare waarde dat de vindplaats voor iedereen toe gankelijk is, waardoor een breed publiek is gaan verza melen en bestuderen. Nooit lukken Professor dr. R. Engelsdorp Gastelaars, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, zag een heel andere reden om niet aan een terminal te begin nen. „Om de eenvoudige reden dat zulke, zogenaamd econo misch stuwende projecten, nooit lukken. De industrieën die zich vestigen, automatise ren zo snel dat het geen banen oplevert, alleen een paar voor laaggeschoolden. Het land schap kan een goudmijn zijn, kijk maar naar het zompige Groene Hart. Daar zijn de rij ken in de bestaande bebou wing getrokken. Industriële ontwikkeling kan de aspirant- bewoners van de streek rond om afschrikken." In dezelfde richting dacht H. Rentink, on derzoeker in Wageningen. Hij pleitte voor verbreding van het agrarisch grondgebruik in de sfeer van het Waardevol Cultuurlandschap (WCL). foto Willem Mieras Duidelijk en eerlijk was het standpunt van M. van 't West einde, fruitteler en landbouw- voorman. „Liever de Kaloot dan compensatie", is zijn de vies. Verdwijnende natuur moet worden gecompenseerd en dan weet Van 't Westei nde al waar: op goede landbouw grond. „En er gaat al zoveel verloren door voortdurend ge- sleutel aan de infrastructuur." Als het aan de aanwezigen in Terminus had gelegen, was de Kaloot vrijdagavond gered ge weest, maar zo ligt het niet. De vereniging blijft handtekenin gen verzamelen, zoals ook gis termiddag op de Grote Markt in Goes gebeurde. door Piet Kleemans BRUINISSE - De bewoners van het te slopen en nieuw te bou wen Bruse zorgcentrum In 't Opper verhuizen in januari 2002 naar een vervangend on derkomen vlakbij hun huidige stek. Dat tijdelijk zorgcentrum komt in het park achter de bus halte bij Bruinisse. Buurtbewo ners hebben kritisch maar posi tief gereageerd op de plannen van In 't Opper. Over de sloop en nieuwbouw van In 't Opper - geraamde kos ten 12 miljoen gulden, geschatte bouwtijd twee jaar - wordt al vijf jaar gepraat. Het dertig jaar oude zorgcentrum is dringend aan vervanging toe. De kamers zijn klein en de bewoners heb ben geen eigen doucheruimte. In het nieuwe onderkomen krij gen de bewoners van In 't Opper de beschikking over kamers die ruim twee keer zo groot zij n. Het aantal kamers wordt terugge bracht van 84 naar 65. Tijdens de sloop en daaropvolgende nieuwbouw van het Bruse zorg centrum worden de bewoners - naar verwachting voor de duur van twee jaar - ondergebracht in een tijdelijke huisvesting. Dat onderkomen - volgens loca tiedirecteur F. Postema zeker geen noodgebouw maar een compleet zorgcentrum met alles erop en eraan - wordt half de cember dit jaar geplaatst in het park tussen de bushalte van Bruinisse, aan de parallelweg van de N59, en de Deltastraat. Postema: „De bouwer heeft ons gemeld dat het gebouw in twaalf weken tijd neergezet kan worden. Zestig procent wordt in de fabriek in Sliedrecht ge maakt en de resterende veertig procent wordt op de nieuwe lo catie in elkaar gezet." De buurtbewoners zijn inmid dels geïnformeerd over de ver huisplannen van het Bruse zorgcentrum en hebben volgens Postema overwegend positief gereageerd. „Iedereen in Brui nisse is doordrongen van de noodzaak tot nieuwbouw van In 't Opper en het onderbrengen van de bewoners in de tijdelijke voorziening. Maar de bewoners van de Deltastraat willen wel de garantie dat als het nieuwe In 't Opper klaar is, het park weer helemaal in de oude staat terug gebracht wordt en die verplich ting willen wij ook op ons ne men." Parkeren Ander aandachtspunt is het parkeren. Parkeerruimte is er in en om de Deltastraat niet in overvloed. Postema: „Daarom gaan wij op dat punt de schets- plannen nog eens tegen het licht houden om te proberen zoveel mogelijk parkeerruimte te rea liseren. In de buurt mag geen parkeeroverlast ontstaan door het tijdelijk zorgcentrum." In genomen zijn de buurtbewoners met het feit dat het bouwver- keer buiten het dorp om gaat rij - den. Ook hier is de insteek van In 't Opper overlast zoveel mo gelijk te voorkomen. GOES - Vijftig leerlingen van de Vliedberg in Goes, de school voor voortgezet speciaal onderwijs, hebben 8500 gulden bij elkaar ge zwommen voor een school voor straatkinderen in Brazilië. De leerlingen lieten zich sponsoren per baantje dat ze zwommen in Sportpunt Zeeland in Goes Het zwembad was hen voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. Het project voor straatkinderen in Bra zilië is één van de vele in de actie 'scholen helpen scholen'. Leerlin gen van scholen in de hele wereld proberen geld en middelen bijeen te krijgen voor andere scholen in de derde wereld. In de lessen krij gen ze informatie over landen waar het onderwijs heel wat moeilij ker toegankelijk is dan in Nederland. Gistermiddag werd de opbrengst van de sponsoractie bekend gemaakt en kregen de leer lingen die een uitzonderlijke prestatie leverden, een prijsje. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie en de gemeente Vlissingen pakken de drugshandel aan in de Bonedij- kestraat. Er gaan meer agenten patrouilleren, het samenscho lingsverbod wordt nageleefd, het drinken van alcohol op straat is verboden en het college van B en W overweegt om came ra's te installeren. Ook de open bare ruimte wordt opnieuw in gericht. Een werkgroep met vertegen woordigers van de gemeente, politie en woningbouwcorpora tie Basco heeft onderzocht hoe de gevoelens van onveiligheid bij bewoners weggenomen kun nen worden. „Dat kan door simpele ingre pen, zoals het snoeien van bosjes op plaatsen waar gedeald wordt. Maai- ook door meer en heldere straatverlichting te plaatsen of door bouwlampen op te hangen in donkere steeg jes", merkt C. Brander van de gemeente Vlissingen op. Bij het verbeteren van het woonklimaat hoort ook dat de gemeentelijke afvaldienst snel geïnformeerd moet worden als er vuil op straat ligt. Op de krui sing bij de President Roosevelt- laan en de Verlengde Bonedijke- straat zal het bankje worden verwijderd. Die hangplek zou hinder bezorgen voor leerlingen van het ROC Zeeland. Brander: „We beseffen dat we door de maatregelen een pro bleem kunnen verplaatsen. Met andere woorden: als je op de ene plek drukt, klopt het ergens an ders. De drugshandel en daar mee de overlast kan zich naar de Hercules Segherslaan verplaat sen. Maar er moet nu echt ingegrepen worden in de Bone- dijkestraat." Brander stelt dat diegenen die overlast bezorgen, gevolgd zullen worden. Het college van burgemeester en wethouders vraagt aan de ge meenteraad om in de zomerpe riode de vrije hand te krijgen in de aanpak van de overlast in de Bonedijkestraat. Inclusief de mogelijkheid camera's op te hangen. „De ervaring leert dat in de zomer de overlast het grootst is. Iedereen leeft meer buiten. Er gebeurt van alles op straat waardoor de situatie kan escaleren." (Advertentie) Een vliedberg heeft weinig met hoog water te maken. Wel met hoge heren, die er een toren op bouwden, of die hem als statussymbool koesterden. Deze verstelbare tuintafel is evenzeer een statussymbool. Heel mooi en heel praktisch. Kleine kleutertjes hoeven niet op het hek te gaan zitten, maar kunnen bij de volwassenen aan deze tafel. Een tafel die met hen mee groeit! Kees den Herder Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69