Kritiek op onderzoek musea Noodopvang in de polder bedreigd PZC Zeeland wil vaker inzet politiehulp van over de grens Plan Sloebrandweer definitief van de baan Dorpsfeest voor een nieuw kerkcentrum Vierdaagse Topveiling Noodzakelijke investeringen onmogelijk bij teruglopend budget De eerste rustplek na een lange reis 15 Fietser gewond in Sint-Jansteen Auto gestolen in Bruinisse Vrouw gewond bij botsing Politie flitst 71 hardrijders Gift Julianafonds aan jeugdwerk Auto bekrast op parkeerterrein Winkelier Serooskerke bestolen zaterdag 9 juni 2001 door Piet Kleemans VIEUWERKERK - Een dorps feest voor iedereen moet het norden, maar met de bedoeling om geld in te zamelen voor het nieuwe kerkcentrum in Nieu- «erkerk. De Samen Op Weg-ge- meente Duiveland houdt zater dag 23 juni een actiedag. SOW Actief tekent voor de organisa- De SOW-gemeente Duiveland kampt in Nieuwerkerk al jaren met ruimtegebrek. Om dat probleem op te lossen wil de kerkelijke gemeente aan de Ja- cobuskerk aan de Ring een kerkcentrum bouwen, waar de kindernevendiensten kunnen worden gehouden en gospel koor Together kan repeteren. Vijf jaar geleden werd voor het eerst een actiedag gehouden om de spaarpot voor het nieuwe kerkcentrum te helpen vullen. Op het programma staan onder meer een grote activiteiten- markt op de Ring, een rommel markt, en een expositie in de kerk. Voor de kinderen staat er een springkussen, het Rad van Avontuur en er worden kinder spelen gehouden. Nieuw is het schavot, waarop mensen zich dooreen fotograaf kunnen laten vereeuwigen. De foto's worden nog dezelfde dag afgedrukt. Ook op de rol staat een politie hondendemonstratie. Die be gint om 14.30 uur. Sing-In Iedereen die van zingen houdt is welkom tijdens de Sing-In. Het gelegenheidskoor repeteert van 13.00 tot 14.00 uur, de generale repetitie begint om 15.45 uur en het uiteindelijke concert om 16.45 uur. Het dorpsfeest wordt om 17.45 uur afgesloten met een mega-barbecue. Om alles in goede banen te leiden zijn zo'n 80 vrijwilligers actief. „Dat is ook het leuke van zo'n feest", zegt A. Wandel van SOW Actief. ,,De saamhorigheid die je voelt tijdens zo'n dag. Het feit datje zoiets met z'n allen doet. De moet zeggen dat we ook ge weldige medewerking krijgen van de ondernemers en de ande reverenigingen hierop hetdorp. De actiedag wordt echt breed gedragen." SOW-Actief hoopt door de actie de magische grens van 100.000 gulden voor het nieuwe centrum te passeren. VEERE - Wandelsportvereni ging 't Zand uit Middelburg or ganiseert samen met wijkver- eniging Zanddijk van 12 tot en met 15 juni de avondvierdaagse. Het evenement in Veere vindt voor de veertiende keer plaats. De afstanden die de deelnemers kunnen wandelen zijn vijf of tien kilometer. Deelnemers kunnen zich vanaf 18.00 uur bij 't Praetuus inschrijven. De avondvierdaagse begint om 19.00 uur. (Advertentie) MIDDELBURG, Veilingmeester A. I. Verhage is voornemens om op dins dag 19 juni een veiling te houden in de schouwburg te Middelburg. Mei o.a. 100 schilderijen van bekende meesters waaronder 7 schilderijen van R Kimpe uil Belgisch particulier bezit. Tevens een zeldzame collectie sculptures, tegels, sieraden etc. etc. Er is een catalo gus met 110 kleurenfoto's aan de zaal verkrijgbaar. Kijkdagen ma. 18 juni van 15.00 lot 20.00 uur en di. 19 juni van 10.00 tot 11,30 uur voor de veiling Veilingmeester A. J. Verhage tel. 0118 - 627639 06 - 29047339 redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde(chef) M. G.van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Zierikzeese museumconservator P. Priester plaatst scherpe kanttekeningen bij de inventarisatie en de ad viezen van onderzoeksbureau Arba Minch naar de musea op Schouwen-Duiveland. Het on derzoeksbureau heeft op basis van een onderzoek een inventa risatie gemaakt van het huidige museum-aanbod en een analyse van een mogelijk toekomsttra ject. Volgens Priester heeft Arba Minch gebruik gemaakt van foutieve bezoekersaantallen, die een onj uiste voorstelling van zaken geven. Verder ontbreken in de beleidsadviezen essentiële aspecten zoals de financiering van de huisvesting van de mu sea. Arba Minch stelt de gemeente voor in de periode 2002-2007 geleidelijk een nieuwe manier van financiering voor de musea in te voeren. In 2007 zouden alle musea afhankelijk van hun prestaties een bijdrage krijgen. Eigen inkomsten Als criteria worden voorgesteld: het aantal betalende bezoekers, de waarde van de collectie, het aantal kinderen dat meedoet aan een educatief programma en de eigen inkomsten uit en treegelden en sponsoring. Daar naast zouden de musea een vaste, maar niet voor elke orga nisatie gelijke bijdrage van de gemeente ontvangen. In dit voorstel van Arba Minch zou het Watersnoodsmuseum in Ouwerkerk ruim zeven maal meer subsidie krijgen dan nu het geval is, Goemanszorg in Dreischor zou er ruim driehon derdprocent op vooruitgaan, de Museumhaven zou op bijna een verdubbeling kunnen rekenen en voor de Burghse Schoole zou er 85 procent meer subsidie in het verschiet zittenDe gemeen telij ke musea in Zierikzee moe ten het dan echter met vijftien procent minder subsidie doen en de museumstichting in Brui- nisse zou de gemeentelijke bij drage met tien procent zien af nemen. Volgens het onderzoeksbureau kunnen de teruglopende inkom sten van de gemeentelijke mu sea worden gecompenseerd door extra inkomsten uit toene mende bezoekersaantallen en door de inzet van vrijwilligers. Onmogelijk Museumconservator Priester heeft z'n twijfels over deze aan bevelingen. Hij acht het een on mogelijke taak meer bezoekers te trekken bij een teruglopend budget en zonder extra investe ringen in tentoonstellingen en promotie. Priester benadrukt dat er de ko mende jaren juist belangrijke investeringen in de Zierikzeese musea noodzakelijk zijn om te kunnen voldoen aan de eisen van de Stichting Museumregis- ter, de Arbo-voorwaarden, als mede aan de eisen voor toegan kelijkheid en veiligheid. Uit een onderzoek dat in maart vorig jaar al werd uitgevoerd, bleek dat daar een investering van minstens 2,2 miljoen gulden voor nodig is. Overigens heeft de gemeente voorlopig geen geld voor het formuleren van een allesomvat tend museumbeleid. Voorals nog wordt de voorkeur gegeven aan een stapsgewijze ontwikke ling. De eerste fase betreft het opstellen van een toekomstvisie waar nog geen f i nanciële conse quenties aan kleven. De ge meenteraad moet zich eind sep tember uitspreken over welke kant het op moet met het muse um in Zierikzee en met de overi ge musea in de gemeente. Bewoners van de Hubertushoeve in Ouwerkerk komen terug van het boodschappen doen. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek OUWERKERK - Op de Huber tushoeve in Ouwerkerk wor den sinds 1997 asielzoekers ge huisvest, als noodopvang. Hieraan dreigt binnenkort een eind te komen, nu een gemeen telijk onderzoek uitwijst dat de accommodatie niet voldoet aan de wettelijke eisen. De Schouwse raadsfracties zetten deze week echter de nodige vraagtekens bij het ambtelijk rapport en willen zich er nog over buigen. Voorlopig draait de noodopvang in de Ouwer- kerkse polder nog op volle toe ren. Momenteel worden ongeveer veertig asielzoekers door het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) gehuisvest op het terrein van de Huber tushoeve. Ze verblijven in cha lets, sta-caravans of in de appartementen die 25 jaar ge leden werden gebouwd in de voormalige koeienschuur. Op veel plaatsen heerst bedrijvig heid er wordt schoongemaakt, gespeeld en gepraat. Vredig In de boerderij zelf zitten de ei genaren Huub en Janneke van Damme aan de keukentafel. Ze kijken uit over de tuin waar wat kippen rondscharrelen. Er hangt een vredige sfeer op het terrein, die in de verste verte niet doet denken aan de dra ma's die zich in de levens van het merendeel van de tijdelijke bewoners hebben voltrokken. Voor hen is Ouwerkerk vaak de eerste rustplaats na een lange reis. Een plek om op adem te komen, voordat ze in een groot opvangcentrum hun procedu- re moeten afwachten. „De pe riode die ze hier doorbrengen is vaak heel belangrijk. Er zitten gemartelde mannen, ver krachte vrouwen tussen. Men sen die ontheemd zijn. Inmid dels hebben we wel geleerd dat je de eerste week beter niets kunt doen. Laat ze eerst maar eens op verhaal komen", weet Van Damme. Hij begon in 1997 met de nood opvang op zijn recreatieter rein. Het COA was in die perio de naarstig op zoek naar zogeheten wachtlijstlocaties. ..Daar leek ons niet zoveel op tegen, al bekeken we het mis schien wel wat teveel met een roze bril. Aanvankelijk pro beerden we de opvang van asielzoekers in het hoogsei zoen nog te af te wisselen met de verhuur aan vakantiegan gers. Maar die omschakeling was zo intens, dat hielden we niet vol. Het zijn totaal ver schillende doelgroepen, met heel andere behoeften. Het voelde voor ons iedere keer weer als een jet-lag", vertelt Van Damme. De familie Van Damme besloot zich daarom na andei'half jaar helemaal te richten op de opvang van asiel zoekers. Meestal rolt er op zondag een fax binnen van het COA, met daarop een lijst van nieuwko mer-s. Vaak staan die dezelfde dag nog voor de deur. Hoewel de familie Van Damme in prin cipe alleen een overeenkomst met het COA heeft voor het verlenen van onderdak, zijn ze gaandeweg steeds meer be trokken geraakt bij de begelei ding van de asielzoekers. Als de vluchtelingen op dinsdag hun 'zakgeld' krijgen uitge reikt, gaat Van Damme vaak met ze mee naar een super- markt in Zierikzee om bood schappen te doen. Hoewel hij de nodige afstand probeert te bewaren, gaat de betrokken heid soms ver. Zo kan hij het niet altijd laten om de felbe geerde flessen cola en zakken chips om te ruilen voor Roosvi- cee en boterhammen. Zijn vrouw wordt af en toe inge schakeld als cle emoties te hoog oplopen. „Pas klopte er een vrouw aan de deur, omdat ie mand helemaal van de kaart was. Die probeer je dan tot be daren te brengen." Niks doen Er zijn vluchtelingen met wie de Van Dammes contact blij ven houden. Soms is het moei lijk te aanvaarden dat een kwetsbaar persoon in één van de grote opvangcentra terecht zal komen. „Het beroerde is dat je ziet aankomen dat ie mand het daar heel moeilijk krijgt. Zo'n asielzoekerscen trum is vaak heel massaal. En de bewoners mogen niks doen. Er hebben hier mensen geze ten, waarvan je weet dat ze een enorme expertise hebben. Als arts, als advocaat. Die kunnen daar geen kant uit." Op de Hubertushoeve wordt geprobeerd dit probleem op kleine schaal het hoofd te bie- Een bewoner doet een dansje op het erf van de Hubertushoeve. foto Marijke Folkertsma den. door de asielzoekers te be trekken bij het dagelijks reilen en zeilen. Volgens Van Damme biedt de opzet van het terrein daar ideale mogelijkheden voor. De chalets met tuin bie den bijvoorbeeld veel privacy aan de gezinnen. „De vrouwen vinden het vaak heerlijk om bezig te zijn in en om het huis. Die maken er echt hun eigen stekje van. De mannen helpen meestal mee met de klussen die op het terrein moeten gebeuren. We hebben een bas- ketbalterreintje aangelegd, en binnenkort gaan we de schom mels opknappen." Huisregels Natuurlijk zijn er ook teleur stellingen. Zoals de mensen die de huisregels met voeten tre den en uiteindelijk moeten worden weggestuurd. De on derlinge intimidatie en agres sie, de vluchtverhalen die niet blijken te kloppen. Af en toe stellen de Van Dammes op ei gen initiatief een rapport op, dat naar het COA gaat. „We trekken daarin nooit conclu sies, maar soms zien we dingen gebeuren die volgens ons echt niet door de beugel kunnen. Die schrijven we dan op. Soms wordt het doorgestuurd naai de IND, die uiteindelijk moet beslissen over iemands sta tus." Het COA heeft naar aanleiding van het negatieve advies van de gemeente Schouwen-Dui veland het contract met de Hu bertushoeve per 15 juli opge zegd. Voor de familie Van Damme betekent dit naast een abrupt eind aan het leven tus sen en met de vluchtelingen, ook een financiële tegenvaller. „Het staat hier dan maanden lang leeg", constateert Van Damme. Voor het zover komt, hoopt hij het tij nog te kunnen keren. „Er ligt een brief klaar voor de burgemeester waarin we het gemeentebestuur vra gen het standpunt op te schor ten, totdat de raadscommissie haar definitieve oordeel heeft gevormd over het rapport. Daar hebben we nu onze hoop op gevestigd." SINT-JANSTEEN - Een 64-jarige fietser is gistermiddag in Sint Jansteen gewond geraakt bij een verkeersongeval De Hulstenaar werd aangereden op de Oude Drydijck door een vrachtwagen. De wagen stond geparkeerd aan de linker zijde van de weg. De 39-jarige bestuurder had bij het wegrij den de fietser niet opgemerkt. De Hulstenaar kwam ten val en klaagde over pijn in zijn rug en zijn hoofd. BRUINISSE - In park Grevelingenhout bij Bruinisse is in de nacht van donderdag op vrijdag een personenauto gestolen. De dieven doorzochten de woning van de eigenaar van de auto en namen de autosleutels mee. In de auto, een donkergroene Mercedes met het kenteken 27-DD-NZ, lagen persoonlijke bezittingen waaronder een attachékoffer en een golfkar met golfset. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele tientallen duizenden guldens. VLISSINGEN - Een vijftigjarige vrouw uit Vlissingen is gis terochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising Van Woelderenlaan/Sloeweg in Vlissingen. Zij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het zieken huis Walcheren. De auto, bestuurd door een 39-jarige man uit de gemeente Veere, wilde op het kruispunt links afslaan in de richting van de President Rooseveltlaan. Hij zag daarbij de vrouw over het hoofd, die op het fietspad reed naast de Van Woelderenlaan. De vrouw kwam daarbij ten val. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles op de Nieuwe Zuid- beekseweg en de President Rooseveltlaan in Vlissingen heeft, de politie gisteren 71 bestuurders betrapt op te snel rijden. Op de Rooseveltlaan reed één voertuig 103 kilometer per urn- waar een maximumsnelheid geldt van vijftig. In totaal wer den ruim negenhonderd bestuurders gecontroleerd. GOES - Jeugdsoos De Sik in Kamperland en het kinderva kantiewerk in 's-Heer Hendrikskinderen kunnen rekenen op", een bijdrage van het Juliana Welzijn Fonds. In beide gevallen wordt 3500 gulden beschikbaar gesteld. Het bedrag dat be stemd is voor het kindervakantiewerk in 's-Heer Hendriks kinderen wordt beschikbaar gesteld aan de stichting Stimu lans in Goes. De stichting Instuif Kamperland is de ontvanger van de subsidie voor De Sik. Dit bedrag zal worden gebruikt voor de aanschap van een taf el voetbalspel voor de jeugdsoos. VLISSINGEN - Een personenauto, die gisterochtend tussen- negen uur en kwart voor tien geparkeerd stond op een par keerterrein aan de Edisonweg in Vlissingen is flink bescha digd. De 19-jarige eigenaar uit Vlissingen zag bij terugkomst dat zijn rechtervoordeur een deuk had opgelopen en was be krast. SEROOSKERKE (W) - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een winkel in de Toren- straat in Serooskerke. De politie doet geen mededelingen over de hoogte van het gestolen bedrag. door Jacques Cats VLISSINGEN - Het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat mede op aandringen uit Zee land na of de grensoverschrij dende politiehulp tijdens de voetbalkampioenschappen van vorig jaar voor bepaalde gele genheden is te continueren. Het Euregionaal Veiligheids- overleg Scheldemond heeft de ze wens kenbaar gemaakt. Het overleg voelt zich extra gesterkt door de vaststelling dat er tij dens de mond- en klauwzeercri sis problemen zijn gerezen op het gebied van de overdracht van bevoegdheden op controle- gebied. Ten tijde van de mkz-perikelen is er in Zeeuws-Vlaanderen op veertien plaatsen bij grensover gangen gecontroleerd. Als de grensoverschrijdende bevoegd heden verplaatst hadden kun nen worden naar de beide Wes- terscheldeveren had de inzet van het aantal controleurs veel beperkter kunnen blijven, zo noemt commissaris van de ko ningin W. van Gelder als voor zitter van het overleg als voor beeld. Bij een terugblik op de mkz-pe riode is gebleken dat er in Eure- gioverband te laat is gereageerd op de ontstane situatie. Van Gelder: ,,We hadden in een veel preventiever stadium, toen er nog niks nodig was, de koppen bij elkaar moeten steken om tij dig bepaalde maatregelen te kunnen treffen." De commissaris herinnerde aan het ontstaan van grote files aan de grens door controles waar door personenauto's die niet ge controleerd hoefden te worden in de verdrukking kwamen. Sprekend over de politiële sa menwerking over de landsgren zen heen sprak Van Gelder er zijn voorkeur uit om, in geval er toch politiebegeleiding bij een kernafvaltransport moet zijn, één politieteam het transport 'van deur tot deur' naar Frank rijk te laten begeleiden. „Waar om die drievoudige politieinzet? Dat kost veel te veel mensen." door Jacques Cats VLISSINGEN - De opzet van een brandweer voor het Sloege- bied is afgeblazen. Bedijfsleven en overheden hebben geen kans gezien om tot een goede samen werking te komen op het gebied van de calamiteitenbestrijding. Commissaris van de koningin W. van Gelder toonde zich giste ren teleurgesteld dat drie jaren van voorbereiding niets hebben uitgehaald. „Het is kennelijk te moeilijk om zoveel verschillende partijen eensgezind te krijgen." De con sequentie is dat nu bedrijven af zonderlijk speciale veiligheids maatregelen moeten treffen Daarmee gaat niet alleen de meerwaarde van een gezamen lijk initiatief verloren. Nu moet voor de Westerscheldetunnel iets aparts worden georgani seerd. Gemeenten, provincie, Rijk en bedrijven ondertekenden in de cember 1999 een intentiever klaring voor een professionele brandweerzorg voor de Wester scheldetunnel en de bedrijven in het havengebied Vlissingen- Oost. De locatie was ook al be kend: ergens in de buurt van de Europa- en de Belgiëweg nabij, het dorp Borssele. De exploita tiekosten werden geschat op 3,2 miljoen gulden op jaarbasis. Het ministerie van Binnenland se Zaken zag het plan wel zitten. Ten bewijze daarvan was voor vijf jaar jaarlijks een financiële ondersteuning van een half mil joen gulden toegezegd. "Den Haag' vond het een belangrijk pilotproject dat overheid en be drijfsleven gezamenlijk meer dere veiligheidsdoelen wilden nastreven. Van Gelder bekent al een jaar geleden op het punt te hebben gestaan 'de handdoek in de ring te gooien' omdat de besprekin gen zo moeizaam verliepen. Met name het havenschap Zeeland Seaports zou volgens de com missaris weinig enthousiasme hebben getoond voor de oprich-?. ting van een gemeenschappelij ke Sloebrandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67