p Liever Kaloot dan compensatie By o 's-Heerenhoek verwerkt grafschennis in stilte 13 Zeeuws Manifest richt ethische blik op productie vlees Rederij blij met adoptie Filipijnse zeevaartschool Echtgenote vermiste agent doet oproep in tv-programma Havenschapsvoorzitter staat alleen in pleidooi voor containerterminal Vrachtwagens blijven van de weg bij controle Middelburgse kerken moeten bezuinigen Uitkopen van kokkelvissers kost kabinet 250 miljoen zeeuwse almanak Collectie MIDDEN zaterdag 9 juni 2001 I joorMieke van der Jagt GOES - Een eenzame positie be kleedde voorzitter D. Bruinoo- c( van havenschap Zeeland Seaports gisteravond tijdens een debat over de wenselijkheid vaneen containerterminal op de plaats waar nu het strandje de Kaloot ligt. Als enige spreker was Bruinooge ervan overtuigd dat havenontwikkeling de Zeeuwse economie kan helpen redden. Van de aanwezige Statenleden en gemeentebestuurders hoefde hij geen steun te verwachten. Die houden hun kruit droog tot het milieu-effectrapport (mer) ens. Ook van de rest van de aan wezigen in Hotel Terminus in Goes moest Bruinooge het niet hebben. Het debat werd georga niseerd door de Vereniging Redt de Kaloot, die bij het strandje, gesteund door Milieudefensie, de groene grens wil trekken. Ook de andere sprekers, die on der leiding van N. Ginjaar- Maas het spreekgestoelte be klommen, wilden de voorzitter niet helpen. Geschiedenis Historisch geograaf A. de Klerk betoogde dat verandering van het landschap weliswaar een natuurlijk gegeven is, maar dat je de geschiedenis moet kunnen blijven waarnemen. Dat is pre cies wat Frank Wesselmgh, conservator van het Museum Naturalis, ook wil. Van de 700 fossiele schelpen die in Neder land te vinden zijn, liggen er 600 op de Kaloot. De diepe laag die gestaag fossiel materiaal aan voert. is regelmatig de enige bron die soorten van elders kan helpen determineren. Een groot aantal soorten komt in fossiele vorm alleen op de Kaloot voor in levende lijve nog in de noordelijke Stille Oceaan. Vol gens Wesselingh is het van onschatbare waarde dat de vindplaats voor iedereen toe gankelijk is, waardoor een breed publiek is gaan verzame len en bestuderen. Professor dr. R Engelsdorp Gastelaars. hoogleraar aan de Universiteit In Goes kon men 'live' videobeelden zien van De Kaloot. van Amsterdam, zag een heel andere reden om niet aan een terminal te beginnen. „Om de eenvoudige reden dat zulke, zo genaamd economisch stuwende projecten, nooit lukken. De in dustrieën die zich vestigen, au tomatiseren zo snel dat het geen banen oplevert, alleen een paar voor laaggeschoolden. Het landschap kan een goudmijn zijn, kijk maar naar het zompige Groene Hart. Daar zijn de rijken in de bestaande bebouwing ge trokken. Industriële ontwikke ling kan de aspirant-bewoners van de streek rondom afschrik ken." In dezelfde richting dacht H. Rentink, onderzoeker in Wage- ningen. Hij pleitte voor verbre ding van het agrarisch grondge bruik in de sfeer van het Waardevol Cultuurlandschap (WCL). Duidelijk was het standpunt van fruitteler en landbouw- voorman M. van 't Westeinde: „Liever de Kaloot dan compen satie", is zijn devies. Verdwij nende natuur moet worden ge compenseerd en dan weet Van 't Westeinde al waan op goede landbouwgrond. „En er gaat al zoveel verloren door voortdu rend gesleutel aan de infra- (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 VLISSINGEN - Door het minis terie van VROM aangekondigde controles op afvaltransporten hebben als gevolg dat er op de dag dat het gebeurt geen trans porten meer plaats vinden. Commissaris der koningin W. T. van Gelder noemt het als voor zitter van het Euregionaal Vei ligheids overleg Scheldemond een vervelende constatering dat transporteurs, met het oog op de mogelijkheid van een kritische blik op wat er vervoerd wordt, de vrachtwagens met afval dan maar van de weg houden. „Dat is een veeg teken." De situatie is vastgesteld in het Sloegebied maar doet zich ook elders in het land voor. door Jacques Cats HILVERSUM - „Dag Jan, lieve Jan. Wil jij je melden als je er nog bent. Ik hou van jou".Deze op roep deed echtgenote Renée van de verdwenen politieman Jan Burggraaf uit Levvedorp gister avond in het TROS tv-program ma Vermist. Van de politieman is al bijna ne gen weken niets meer verno men. Hij verliet op 8 april in burger zijn woning, vermoede lijk met medeneming van zijn dienstpistool. De agent reed op zijn fiets in de richting van het recreatiegebied De Piet bij het Veerse Meer. Vier dagen na zijn verdwijning zou een getuige hem nog hebben zien lopen op de Londense Kaai in Middel burg. De politieman, die een staffunc tie vervulde op het hoofdkan toor van de regiopolitie in Mid delburg, was volgens zijn wouw verward toen hij uit zijn woning vertrok. „Ik weet niet wat er zich in zijn hoofd heeft afgespeeld", zei ze in het tv-programma. De ver- (Advertentie) Speciale aanbieding: nu van 175,- voor ƒ125,- Boekingsperiode: van 09/06 tot 28/11/2001 .DE, PAREL, Babelweg 2, Domburg Fax: 0118-583668 B-mail: info@hofdomburg.nl Internet: www.roompot.nl De zomer is weer in aantocht. Tijd om uw lichaam weer lekker te verwennen! Speciaal voor u hebben wij een uitge balanceerde beautydag samengesteld. Beautydag Cleopatra Wat kunt u verwachten: een welkomstdrankje een ontspanningsmassage van rug, nek en schouders of een mini-gezichtsbehandeling hydromassagebad; volledig instelbare waterstralen in combinatie met algen, zout, karwendel of diverse kruiden Vibrosaun; coconvormig apparaat, dat warmte, massage, muziek en aromatherapie combineert gebruik van zonnebank of snelbruiner een uitgebalanceerde en gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna-, stoom- S en bubbelbaden van het saunalandschap onbeperkt toegang tot de kuurbaden y vrij gebruik van handdoekenset en badjas. 5 U wordt om 09.15 uur verwacht. De behandelingen eindigen om 17.00 uur. De sauna blijft open tot 22.30 uur. Zelf meenemen: badkleding voor zwemparadijs en slippers, (sauna zonder badkleding). Let op: dinsdagavond vanaf 17.30 uur damesavond! warring kan te maken hebben gehad met problemen op het werk. Burggraaf moest terug naar een functie waaruit hij zich wilde terugtrekken. Nog ten tij de van het programma kwamen er tips binnen, maar daar was niets concreets bij. Het Zeeuwse korps heeft nog maar kort geleden een signale ment van de verdwenen agent verspreid. In principe heeft ie dereen het recht om te verdwij nen, zei woordvoerder J. van Mourick over deze handelwijze. Als de politie een beroep op het publiek wil doen wordt vaak ge bruik gemaakt van het AVRO- programma 'Opsporing ver zocht'. De politie Zeeland heeft van die mogelijkheid geen ge bruik gemaakt. Dat heeft te ma ken met de omstandigheid dat er bij de verdwijning van Burg graaf geen aanwijzingen zijn dat er sprake is van een misdrijf. Het Zeeuwe korps heeft alleen aan het progi-amma 'Vermist' meegewerkt door feitenmateri aal aan te dragen. MIDDELBURG De samenwer kende protestantse kerken in Middelburg moeten het aantal predikanten en gebouwen ver minderen. Dat is de uitkomst van een rap port dat is opgesteld om het op lopende tekort van de Protes tantse Gemeente Middelburg terug te dringen. De algemene kerkenraad legt de maatregelen woensdagavond voor aan de ge meenteleden. Advertentie Tal van graven werden vorig weekeinde vernield. foto Willem Mieras WAUHER DE I OUlDMItlRA' 7 dagen per week vakantieplezier alle grote tenten- en bu i t enspor tmerken onder 1 dak Hulst Oude Zoutdijk 2-4 tel: 0114 - 31 20 58 i.outdoor-and-travel.nl door Jacques Cats 's-HEERENHOEK - Het is al de hele week opvallend stil in 's- Heerenhoek. „Dat komt omdat iedereen verslagen is om wat er op het kerkhof is gebeurd", legt een mevrouw uit die een graf van -verse plantjes komt voor- De sporen van de vernielzucht zijn, ook al had de grootschalige beschadiging op vrijdagnacht vóór Pinksteren plaats, nog lang niet uitgewist. „Onze mensen zijn er hard mee bezig", meldt politievoorlichter J. van Mou rick over de naspeuringen door recherche. Tips uit een buurton derzoek worden onderzocht. De politie is ook op school geweest. Johanna Tuinder werd als eerste met de ravage geconfronteerd. Zij bezoekt drie keer per dag het graf van haar dochter, die op Bali door een misdrijf kwam. „Ik wist niet wat ik zagIk werd misselijk van de zenuwen en heb verdwaasd over de begraaf plaats gelopen." Bij een vriendin thuis heeft ze alarm geslagen. Later heeft me vrouw Tuinder ze zien komen: de verwanten en bekenden van in 's-Heerenhoek begraven per sonen. Aangeslagen, met rode ogen. „Heel het dorp ligt hier zo'n beetje." Mevrouw Tuinder prij st zich ge lukkig dat het van een opschrift voorziene kruis op het graf van haar dochter er even niet was omdat er met de datum iets niet in orde was. Wel is er een beeldje gesneuveld. „Je zou er nog over denken om camera's te laten plaatsen." Het verbaast sommigen dat de politie zo weinig vorderingen maakt.,Ik kan ze zo met de neus aanwijzen wie erbij waren", zegt een bezoekster van de be graafplaats. „Maar ja, je moet het wel bewijzen." De vrouw attendeert op een soort smokkelpaadje dat door een bossage van het voetbalveld naar de begraafplaats loopt. Het lijkt haar geen toeval dat juist in die hoek, vlakbij de plek waar het paadje op het kerkhof uitkomt, graf na graf vernielin gen zijn aangebracht. Werk van aangeschoten lieden? „Iemand die dronken is kan niet zo gericht slaan", zegt kerkhof beheerder C. Rentmeester van de verbrijzelde Christusbeelden en porceleinen foto's. De poli tievoorlichter meldt: „Wij ne men dat allemaal mee in het on derzoek." En hij voegt daar veelbetekenend aan toe: „Er wordtin 's-Heerenhoek heel wat rondverteld. Dat kan ik u verze keren". Onvervangbaar Een echtpaar is met een tube lijm bezig een ornamentje bij het graf van de pleegvader te herstellen. „De beschadiging van die kindergrafjes vind ik nog het ergste", zegt de vrouw. „En die stukgeslagen porcelei nen foto's zijn onvervangbaar". Een andere bezoekster wijst op een foto die op een grafsteen is aangebracht. „Moet je kijken: ze hebben hem de ogen uitgestoken. En die man heeft nog wel zoveel voor de kerk gedaan". Een bejaarde vrouw bekent het: „Ik heb er gewoon niet van kun nen slapen. Gelukkig is het graf van mijn man gespaard geble ven. Je zou ze!". Johanna Tuin der: Mijn zoon heeft het ge zegd: als ze de dader vinden moeten ze 'm kreupel slaan. De man die dat hoort zegt: „Ik vrees dat het er meer zijn die ze kreu pel moeten slaan". Dat de scherven nog niet zijn opgeruimd heeft te maken met een zojuist afgeronde inventari satie van de ontstanen schade. Die loopt in de richting van driekwart ton. Het is de oplos sing van de zaak die de ingezete nen van 's Heerenhoek het meest bezig houdt. Kerkhofbeheerder Rentmeester: „Ik hoor het van veel kanten: ze hebben liever dat ik met nieuws over de daders kom dan dat ik ze kom vertellen wat er met een grafsteen moet gebeuren". In stilte hoopt Rent meester dat het geen daad van een eenling is geweest, maar dat er meerdere personen bij be trokken zijn geweest. „Des te eerder heb je kans dat ze gaan praten". foto Willem Mieras structuur." Als het aan de aan wezigen in Terminus had gelegen, was de Kaloot gister middag gered geweest, maar zo ligt het niet. De vereniging blijft handteke ningen verzamelen, zoals ook gistermiddag op de Grote Markt in Goes gebeurde. door Maurits Sep GOES - Minder dieren maar een hogere prijs voor vlees. Dat is het advies van het Zeeuws ma nifest voor een gezonde land bouw en gezonde consumenten. De landbouw, de politiek, de kerken, de vakbonden en de mi lieuorganisaties in Zeeland hebben er hun handtekening onder gezet. De crisissen rond gekke-koei- enziekte (bse), hormoonschan dalen en recent mond- en klauwzeer (mkz) hebben geleid tot discussies over het welzijn van dieren in de intensieve vee houderij, maar ook over het welzijn van de vleesetende con sumenten. Dat was voor de werkgroep Landbouw en Le vensbeschouwing van DISK Zeeland reden diverse belan genorganisaties bijeen te roe pen om over een nieuw land bouwbeleid te praten. Daar is het Zeeuws Manifest uitgerold. „Wij vinden dat het landbouw beleid niet alleen financieel, economisch en technologisch bepaald moet worden, maar ook ethisch", zegt J. de Koning, se cretaris van de DISK-werk- groep. „Hoeveel dieren kun je houden? Moet je nog wel zo veel slepen met dieren? Ik zeg niet dat er nu niet goed met voedsel wordt omgegaan, maar we moe ten hier wel meer over gaan na denken." Iedereen wil verantwoord en ge zond voedsel, stelt De Koning vast. „Wel, daar hangt een prijs kaartje aan. Minder dieren in de veehouderij gaat ten koste van het inkomen van de boeren. Om dat toch op niveau te houden, moeten de klanten meer voor vlees betalen." Inleveren Het is een compromis, geeft ze toe. Boeren zouden het niet ac cepteren dat alleen zij moeten inleveren. Daarom wordt ook van de burgers een bijdrage ge vraagd. De Koning: „Je kunt niet alles afwentelen op één par tij, of dat nu de boer is of de klant. We moeten samen onze verantwoordelijkheid nemen." Een minder economisch, meer ethisch landbouwbeleid kan nieuwe uitbarstingen van dier ziektes voorkomen, zegt De Ko ning. „Ziektes krijgen minder kans als de veehouderij minder intensief is." Tegelijkertijd moet ook de behandeling van ziektes ethischer worden. „Niet meer dat massale doodmaken van dieren, maar selectief. Het welzijn van dieren moet preva leren." Het Zeeuws Manifest, dat aan minister Brinkhorst van Land bouw is gezonden, is een aanzet tot een discussie over een ander landbouwbeleid, benadrukt De Koning. Het zegt niet hoeveel kleiner de veehouderij moet worden en hoeveel meer de klanten voor vlees moeten gaan betalen. DEN HAAG - Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) heeft het kabinet ge vraagd 250 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het uitkopen van de mechanische kokkelvisserij. Het geld moet komen uit de ICES-pot, waarin miljarden guldens aan aardgasbaten zit ten. Die zullen later dit jaar of begin volgend jaar worden verdeeld. ICES staat voorinter- departementale Commissie Economische Structuurverster king. De claim van Vrom is op merkelijk, omdat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) nog bezig is met een evaluatie van het visse rijbeleid in de Waddenzee. LNV heeft altijd laten weten eerst die studie af te willen wachten, al vorens een definitief oordeel te vellen over de toekomst van de mechanische kokkelvisserij door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De redersver eniging KVNR en het ministerie van Verkeer en Waterstaat adopteren een zeevaartschool op de Filipijnen. De samenwer king heeft een tweeledig doel: het onderwijs op het door Ne derlandse reders gevraagde peil brengen en het tekort aan mari tieme officieren verkleinen. De verwachting is dat de Fili pijnse zeevaartschool, het Palompon Institute of Techno logy, jaarlijks veertig officieren kan leveren. Dat is niet veel afgezet tegen het voorspelde te kort aan officieren, dat de ko mende drie jaar op enkele dui zenden wordt geschat. „Maar", stelt directeur P. van Agtmaal van de KVNR, „wij rekenen ook op positieve effecten op andere scholen." Het Rotterdams Scheepvaart en Transport College is ingehuurd om het lesprogramma van het Palompon Institute of Techno logy op het door de Nederlandse reders en overheid gewenste ni veau te brengen. Eén van de rederijen die via de KVNR bij het project betrokken is, is Vroon in Breskens. J. Ca- rels, hoofd bemanningszaken bij Vroon, juicht de samenwer king toe. „Noorwegen en Dene marken doen dit al veel langer. Nederland is wat later op gang gekomen. Het is een hartstikke goed initiatief om ondersteu ning te geven aan die school.Het lesprogramma kan dan ook worden afgestemd op de sche pen waarmee Nederlandse re ders varen." Carels weet dat in de omgeving van de geadopteerde zeevaart school veel werkloosheid heerst. De suikerindustrie in de directe omgeving is weggeval len. Het mes snijdt aan twee kanten. „Het is pure noodzaak dat wij Filipijnse officieren aan nemen. Zonder hen kan de Ne derlandse koopvaardijvloot en de wereldvloot niet meer va ren." Concurrentie De Filipijnen doen Nederlandse officieren geen concurrentie aan. „Nederlanders gaan voor. Dat is vastgelegd", verklaart Carels. „Het is ook in ons belang en in het belang van Nederland als distributieland van Europa. Nederlandse officieren die na zes of acht jaar stoppen met va ren, zijn nodig om logistieke functies aan de wal te vervul len." Aan de Gerbrandylaan te Middelburg woont een on dernemende jongeman. Speurend in eigen achtertuin en op naburige percelen schraapte hij een verzame ling bodemvondsten bij elkaar: scherfjes, botjes, heb bedingetjes en wat een eerde re bewoning nog meer heeft achtergelaten. Van zijn moeder mocht de ne genjarige Floris een hoekje van het schuurtje benutten om de collectie tentoon te stellen. Op zelfgemaakte pamfletten maakt de jongeman thans ge wag van het bestaan van zijn museum Op het raambiljet valt te le zen dat een jaarkaart extra gunstig uitvalt. 'En voor groepskorting informeren aan de balie'. Kennis nemend van de aard van de verzameling wees de leerkracht van het ventje er dezer dagen op dat er voor het vinden van een skelet wel wat dieper gegraven moest worden. Dus stonden er na schooltijd vier knaapjes in de achter tuin van het museum gereed om ter plekke een puttenstel- sel te situeren. De moeder van Floris kon er nog net op tijd een stokje voor steken. Daarmee is wel een bijzonde re attractie voor Middelburg verloren gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57