luchtlaag Russische archieven tonen banden tussen Moskou en CPN PZC De russificatie van communistische partijen RUDEN RIEMENS zaterdag 9 juni 2001 R A In zijn studietijd werd hij benaderd door een agent van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Of hij misschien lid wilde worden van de Communistische Partij Ne derland en daarover wilde rapporteren aan de veilig heidsdienst. 'De CPN was immers een gevaar voor de democratische orde', zei de man die zich voorstelde als 'Steenbergen'. En het ge tuigde toch van gezonde burgerzin om het communis tische gevaar te beteugelen? Gerrit Voerman legde het aanbod vriendelijk, maar beslist terzijde. Vrienden van hem waren lid van de CPN. Het BVD-dossier, dat hij later heeft opgevraagd, eindigt met de zinsnede: 'Ge steld dient te worden, dat met betrokkene vermoede lijk een goede CPN-studen- tenoperatie verloren is ge gaan'. Nu, twintig jaar later, heeft Gerrit Voerman zelf de Communistische Partij Neder land aan een diepgaand onder zoek onderworpen. Maar dan vanuit een wetenschappelijke invalshoek. Dat resulteerde in het proefschrift 'De Meridiaan van Moskou. De CPN en de Communistische Internationa le (1919-1930)', waarop hij vo rige week aan de Rijksuniversi teit Groningen promoveerde. In zijn studie stelt hij ondubbel zinnig vast dat de CPN vrijwel vanaf de oprichting van de Ko mintern in 1919 gefinancierd en later ook gestuurd werd vanuit Moskou. Op zich is dat geen ver rassing voor de buitenstaander: al jaren vermoedde die de steun vanuit Moskou aan de Neder landse communisten. ,,Het nieuwe van het boek zijn niet eens de conclusies, maar het feit dat alles tot in de finesses gereconstrueerd en gedocumen teerd is"zegt Voerman. Voor die documentatie heeft Voerman, in het dagelijks leven hoofd van het Documentatiecentrum Ne derlandse Politieke Partijen van de Groningse Universiteit, grotendeels zelf gezorgd. „Het idee voor het proefschrift is ont staan door de plotselinge wen ding in de Sovjet-Unie, begin jaren negentig. Ik zat in een on derzoeksgroep die de ontwikke ling van het communisme in West-Europa bestudeerde. Toen vanaf 1991 de archieven in Moskou opengingen, ontstond er een opgewonden spanning bij de groep: 'jongens, we moeten meteen naar Moskou'." Voer man kwam in 1993 in de archie ven van Moskou terecht en zou erin 1994,1995 en 2000 terug keren. Chaotische taferelen Van augustus 1991 - het moment van de coup tegen Gorbatsjov - tot de zomer van 1992 waren het de wilde jaren in Moskou. Het uiteenvallen van de Sovjet- Unie leidde tot chaotische tafe relen, en allerlei archieven wer den plotseling opengesteld. Voerman: „Toen ik in het voor jaar van 1993 in Moskou arri veerde, was het tij alweer een beetje gekeerd. Dat was een ge volg van excessen, die uit de plotse openheid waren voortge komen. In de Engelse media lek te bijvoorbeeld uit dat de leider van de mijnwerkersstakingen in de jaren tachtig in Engeland, Arthur Scargill, geld voor zijn acties had ontvangen uit de Sovjet-Unie. In Italië ontstond grote beroering toen in kranten het bericht verscheen dat Togli- atti (de vooraanstaande Itali aanse communist die tijdens het fascistische regime in de So vj et- Unie verbleef en een belangrij ke rol in de Komintern speelde, red.) destijds had gezegd dat Italiaanse krijgsgevangenen, die tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Russen waren ge ïnterneerd, wat hem betreft konden creperen." Een dergelij ke openheid over de eigen ge schiedenis zou de naam van Rusland alleen maar bezoede len, zo vonden vele Russen. Eensgezind drongen de rechtse nationalisten van Zjirinovski en de communisten van Zjoeganov er bij de nieuwe president Jel- tsin op aan om de archieven weer te sluiten. Toen Voerman met zijn archief- Historicus Voerman: „Jongens, we moeten meteen naar Moskou." foto Tex Schardijn/GPD onderzoek begon, waren de be perkingen dus alweer toegeno men. Toch kon hij een groot deel van het archief van de Komin tern, tenminste het gedeelte dat betrekking had op de CPN, in zien. Hij las de telegrammen van Moskou aan Nederlandse com munistenleiders en allerlei an dere onthullende documenten die tot dan toe veilig achter slot en grendel van het Instituut voor Marxisme en Leninisme in de Sovjethoofdstad waren op geborgen. Hij las briefwisselin gen tussen Henriëtte Roland Holst en Lenin; telde de bedra gen op die door de Komintern naar Nederland werden overge maakt ter financiering van 'de revolutie'; volgde het spoor van de met juwelen beladen Gro ningse Bartha Rutgers-Mees van Moskou via Duitsland naar Amsterdam, waar de sieraden werden verpatst voor de goede zaak. En hij kon nauwgezet re construeren hoe in Moskou de touwtjes steeds strakker wer den aangetrokken, waar het de vrijheid van de bij de Komin tern aangesloten West-Europe- se communistische partijen be trof. „Ik kon de documenten van de budgetcommissie van de Ko mintern - in 19 21 ingesteld - niet meer inzien. Toch heb ik her en der verspreid in andere archie ven financiële documenten ge vonden. Op basis van conserva tieve schattingen kom ik op een totaalbedrag van ten minste 160.000 gulden, dat de CPN vanuit Moskou heeft ontvan gen. Een zeer aanzienlijk be drag in de jaren twintig." Voerman is vermoedelijk voor lopig een van de laatste historici die nog zo uitgebreid uit de Rus sische archieven heeft kunnen putten. „Ik heb 90 procent van al de stukken die betrekking hebben op de CPN en de Komin tern in de periode 1919-1943 in gezien. De strekking van mijn verhaal zal niet aangetast wor den. De ontbrekende documen ten zullen mijn verhaal eerder verfijnen, niet principieel wijzi gen." Moskouse lijn De gegevens die Voerman uit de Russische archieven - het Ne derlandse archief van de CPN zelf is al sinds de oorlog verdwe nen - naar boven haalde, verras ten hem enigszins. Niet door de bewijzen voor de financiële steun van Moskou, of de invloed van de Sovjets op de CPN: „Wat nieuw voor me was, is dat het nog relatief lang geduurd heeft Het proefschrift van Gerrit Voerman beschrijft de relatie tussen de Communistische Partij Nederland (CPN) en de Komintern, de organisatie die begin 1919 onder invloed van de ze gevierende bolsjewieken in Moskou was opgezet om de internationale sa menwerking tussen communistische partijen te stroomlijnen. De CPN werd in 1918 opgericht door het drieman schap David Wijnkoop, Willem van Ra- vesteyn en Jan Ceton. In feite was de CPN een voortzetting van de Sociaal Democratische Partij (SDP), die het drietal in 1909 had afgesplitst van de SD AP. Al voor de Russische Oktoberre volutie van 1917 onderhielden de Ne derlandse communisten nauwe banden met Lenin, Trotski en andere bolsjewie ken. De SDP was zo een van de oudste communistische partijen in Europa. In de Communistische Internationale (Komintern) praatte de SDP dan ook op voet van gelijkheid met vertegenwoor digers uit Rusland of Duitsland. Maar al kort na de oprichting van de Komin tern bleken de touwtjes stevig in han den van Moskou. Vanaf 1919 was er sprake van een steeds verdergaande 'russificatie' van de aangesloten com munistische partijen. Eerst gebeurde dat nog met zachte dwang en werden de partijen door financiële steun aan Mos kou gebondenvanaf 19 2 5 gebeurde het met steeds hardere hand. In Nederland wat later dan elders, mede door het ge ringe belang van de CPN voor Moskou. Tegen de dominantie van Moskou be stond aanvankelijk wel verzet. Promi nente CPN-leden als Herman Gorter, Henriëtte Roland Holst, Henk Snee vliet of Jacques de Kadt vonden dat de Sovjet-Unie niet kon oordelen over de 'revolutionaire' situatie in het burger lijke West-Europa, omdat die nogal verschilde van de deplorabele toestand van de arbeiders in het tsaristische Rusland. De revolutie zou hier heel an ders moeten verlopen. Dergelijke ideo logisch afwijkende meningen werden niet lang getolereerd. In 1925 speelde Moskou een bepalende rol bij de interne troebelen van de CPN. Wijnkoop, Van Ravesteyn en Ceton werden geroyeerd. De laatste onafhan kelijkheid van de CPN was verdwenen in 1930: vanaf toen bepaalde Moskou wie er in de partijleiding zat, wie in de hoofdredactie van het partijblad, wie in het bestuur van de jeugdorganisatie. De lakmoesproef van de Komintern - lees: de Communistische Partij van de Sovjet Unie - was de volledige ideologi sche ondergeschiktheid aan Moskou. voordat de CPN onder het cen tralistische gezag van Moskou werd gebracht. De CPN is be- trekkelij k lang met rust gelaten. Pas in 1930 is het definitief ge lijkgeschakeld met de Moskou- se lijn, zowel ideologisch als or ganisatorisch. Deels komt dat doordat het belang van de CPN te gering was voor de machtheb bers in Moskou. In Duitsland werd de Kommunistische Partei Deutschland al meteen onder de strikte regie van Moskou ge- bracht. Dat was immers een grote partijin het land van Marx. Maar in Nederland kon men nog in 1925 gewoon de ei- gen partijleiding kiezen, zolang I de partij maar volgzaam was. Pas in 1930 is de domesticatie j voltooid: de partijleiding, de j hoofdredactie van De Tribune, de leiding van de communisti- sche jeugdbond en de financiële huishouding werden vanaf toen j volledig door Moskou gedic- teerd." De vraag is, waarom de commu nistische partijen in West-Euro-1 pa niet een zelfstandiger positie hebben kunnen of willen inne- men ten opzichte van Moskou. „In feite zijn de communistische i partijen ontstaan als gevolg van I de Eerste Wereldoorlog en de I oktoberrevolutie in 1917Zij i identificeerden zich met het re- volutionaire elan van de bolsje- I wieken. Rusland vormde daar- om voor de communisten in het westen het enige morele richt punt Toen dat richtpunt in 1930 stevig in handen bleek van Stalin, en de doelstellingen van de oorspronkelijk als interna- tionale organisatie bedoelde Komintern volledig gingen sa- 1 menvallen met de doelen van de door Stalin geleide Communis- tische Partij van de Sovjet Unie, was het morele karakter ervan ver te zoekenMaar toen was het voor de CPN te laat. Jacques Hermus Gerrit Voerman, De Meridiaan van Moskou. De CPN en de Communistische Internationa le (1919-1930) (uitg. L. J. Veen, 664 blz, 75 gulden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 26