in het Dubben tot stemhokje 25 Vossen of Erpelkappers? zaterdag 9 juni 2001 foto's Peter Nicolai plan samen met mijn moeder tekst en uitleg te gaan vragen aan de mensen die daar in het stembureau zitten. Oh, daar zit ten afgevaardigden van Axel? Nou, dan weet ik eigenlijk al wat ze tegen me zullen gaan zeg gen. Daar heb ik dus ook niks aan. Als ik kijk naar de verbin dingen met het openbaar ver voer zeg ik Oost-Zeeuws- Vlaanderen, maar voor de rest. Pfffik weet het écht niet. Omdat R. de Bouvre altijd in de Kanaalzone heeft gewerkt, kiest hij voor Midden- Zeeuws- Vlaanderen. Ik hoor slechte geluiden over het beleid van Hulst wat betreft de kleine ker nen. Onder Axel heeft Koe wacht daar niets te klagen over gehad. Ach, het is allemaal een stom politiek spelletje. De heren 'politiekers' weten precies hoe het allemaal zit. Moeten we ei genlijk nog gaan stemmen of staat de keus nu al vast?" Noem hem maar 'Ko van de Koewacht'. „Nee, ik zeg mijn naam niet, want dan krijg ik ru zie met mijn vrouw. Zij wil naar 'Terneuzen' en ik niet, alleen weet ze dat nog niet. Door dat hele spel is het complete dorp zowat rechttegenover elkaar komen te staan. Alsof ze daar in Hulst én Terneuzen op zitten te wachten, of misschien juist wel! Zo'n referendum is nu toch al lang niet meer objectief? Daar voor is er al te veel gezegd, gezwegen en bekonkeld. Het is zoals Napoleon heeft gezegd: verdeel en heers. Nou, dat ver delen is al gelukt, of zou hij dat zo niet hebben bedoeld?" Sheila van Doorsselaer Koewacht, Oost of Midden, daar gaat het vandaag om. Op de kop af 2081 stemge rechtigde Koewachte naren mogen vandaag naai de stembus. Welk bolletje wordt rood: dat voor aan sluiting bij Oost- of dat voor aansluiting bij Midden- Zeeuws-Vlaanderen? De op komst voor het referendum zal zonder twijfel hoog zijn, want de toekomst van hun dorp gaat de Koewachtena ren nauw aan het hart. In de supermarkt van Koewacht peilde de PZC op de valreep de meningen. Bij welke gemeente is het vlassersdorp na de gemeen telijke herindeling het best af? De meningen zijn verdeeld en vooral gebaseerd op gevoel en de hoop op financieel gewin voor het dorp. Opvallend is dat bijna iedereen blijft spreken over een samengaan met 'Hulst' of 'Terneuzen'. Enige tijd geleden hield BN/De Stem een enquête onder de dor pelingen. Een ruime meerder heid sprak zich uit in de toe komst bij het Oosten te willen horen. Nu, maanden later, blij ken de meningen sterk uiteen te lopen. Werden de dorpelingen wakkergeschud door een sterk lobbyende actiegroep, of zijn ze het getouwtrek van de gemeente Hulst beu? Van beide kanten zijn gouden bergen beloofd, maar de nuchtere Koewachte naar trekt zijn eigen plan. Dominique Verbiest bestiert de zwembad, het is een belangrijke voorziening die koste wat kost moet blijven. Voor de rest maakt het mij niet uit. Ik ga wel stem Koewachtse supermarkt. De 'kwestie Koewacht', zoals het in de volksmond is gaan heten, vormt in de super al weken - zo niet maanden - het gesprek van de dag én: zaait verdeeldheid. ,,Ik kwam laatst hier in de win kel iemand tegen die graag naar 'Hulst' wilde. Hij zei: 'als we naarMidden-Zeeuws-Vlaande- ren gaan, kom ik hier nooit meer mijn boodschappen doen.' Hij zei het met een lachje, maar ik denk dat, hoe de uitslag ook is, de mensen elkaar toch wel met scheve gezichten zullen aankij ken, omdat iedereen van elkaar wel weet voor welke nieuwe ge meente ze gaan stemmen. Ik kies voor Midden- Zeeuws-Vlaan- deren. Toen Gedeputeerde Sta ten ons bij Oost- Zeeuws- Vlaanderen wilden voegen dacht ik: 'hè, ik wil helemaal niet naar 'Hulst'. Wij horen al sinds 1970 bij Axel en Axel gaat naar 'Terneuzen', dus vind ik dat we gewoon mee moeten gaan. Het wordt de grootste ge meente van Zeeuws-Vlaande- ren en ik denk dat ons dorp dan makkelijker aan geld, in de vorm van subsidies, kan gera ken. "Mevrouw M. Klein kwam bijna twee jaar geleden vanuit Etten-Leur naar Koewacht en bij haar spelen sentimenten niet mee. „Als het zwembad maar open blijft, daar gaat het mij om. Helaas heeft nog geen van de toekomstige nieuwe gemeen ten dat kunnen beloven. Hier in het dorp is voor jonge kinderen weinig te doen. Die van mij lig gen 's zomers elke dag in het men, want als je dat niet doet, heb je geen recht om mee te pra ten, maar ik zal vermoedelijk zelfs in het stemhokje, met mijn potlood in de hand, nog staan dubben." Ook M. Costers woont nu twee jaar in het vlassex-sdorp. Zij durft voorzichtig te stellen dat haar keus waarschijnlijk naar Midden-Zeeuws-Vlaanderen zal uitgaan. „Ik heb eigenlijk geen idee waarom. De facilitei ten, zoals de bibliotheek, zou den behouden blijven. Zeggen ze. Maar of dat ook waar is? Het blijft een financiële kwestie. Of ik niet boos zal zijn als na aan sluiting bij 'Terneuzen' de voor zieningen toch verdwijnen? Ach, ik voel me toch altijd al door de politiek genept, het zal deze keer waarschijnlijk niet veel anders zijn", zegt Costers. „Hulst!! Waarom?Daarom!" Mevrouw A. Jonker-Rietdijk is behoorlijk stellig, al is het alleen maar om de werkgroep 'Koe wacht bij Midden-Zeeuws- Vlaanderen' een hak te zetten. „Zij geven valse voorlichting en dat vind ik niet netjes. Ze doen alsof ze de waarheid in pacht hebben en die hebben ze niet. Punt." De jongste van de onder vraagden, M. Van Daele, begin twintig, zegt eerlijk dat ze er allemaal niks meer van snapt. „Kiezen, voor wie of wat? Kan iemand me dat nou eindelijk eens góed uitleggen?! Niemand weet toch hoe het uiteindelijk allemaal gaat uitpakken. Ik wil, voordat ik het stemhok in stap, wéten wat ik doe en ik ben van In de visie van de Hulster bestuurders hoort Koewacht bij Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De dorpsbevolking heeft een mentaliteit die aansluit bij die van de be woners van de grensdorpen Clinge, Hei kant en Sint-Jansteen. De dorpelingen z'ijn hoofdzakelijk katholiek, spreken met een Vlaamse tongval en zijn Bourgondisch van aard. De geschiedenis van Koewacht sluit aan bij die van de overige grensdorpen en Koewacht is als vanouds - als het gaat om voorzieningen - hoofdzakelijk gericht op Hulst. Op het Axelse stadhuis worden deze argu menten, die Hulst aandroeg om de claim op Koewacht te kunnen staven, als nietszeg gend omschreven. De geschiedenis van Koewacht sluit duidelijk aan bij die van Axel en niet bij die van Hulst. De gericht heid op Hulst is betrekkelijk. De Koewach tenaren doen net zo goed hun boodschap pen in Axel als in HulstEn wat de voorzie ningen betreft - Koewacht mag zich dank zij eigen inzet èn de inspanningen van de gemeente Axel gelukkig prijzen met veel zaken dichtbij huis: een bibliotheek, een gemeenschapshuis, een verzorgingshuis, een goed sportcomplex en een openlucht zwembad. Het zijn allemaal voorzieningen waaraan menige Oost-Zeeuws-Vlaamse kern gewoonweg niet kan tippen. Hoort Koewacht bij Oost- of Midden- Zeeuws-Vlaanderen? Om op die vraag een antwoord te kunnen geven doen we een be roep op de statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Heerlen. Met die gegevens wordt een pro fiel gemaakt van het dorp Koewacht, dat wordt afgezet tegen twee vergelijkbare dorpen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen (Clin ge) en Midden-Zeeuws-Vlaanderen (Zaamslag). Koewacht, Clinge en Zaamslag tellen alle drie ongeveer 2500 inwoners.Clinge is het minst vergrijsde dorp. Zaamslag is verhou dingsgewijs het dorp met de grootste groep kinderen. De bedrijvigheid in de drie dor pen is ongeveer even groot. De detailhan del is het grootst in Clinge. In Koewacht en Zaamslag moeten veel zelfstandigen het hebben van (groot)handel, nijverheid (toch nog vlas) en transportactiviteiten. In Koe wacht is 28 procent van de werkenden ac tief in deze sector, in Zaamslag een paar procent minder, in Clinge slechts 17 pro cent. Clinge mag getypeerd worden als het arm ste dorp. Het gemiddelde inkomen van de Clingenaar ligt met 27.150 gulden bedui dend lager dan dat van de Koewachtenaar (30.100) en de Zaamslagggenaar (31.600 gulden). Voeg daar nog aan toe dat het aan tal uitkeringsgerechtigden in Clinge met 35 procent (inclusief gepensioneerden) veel hoger ligt dan in Koewacht (17 pro cent) en Zaamslag 14 procent)dan mag op grond van de sociaal-economische gege vens vastgesteld worden dat Koewacht zich beter laat vergelijken met een Mid den-Zeeuws-Vlaams dorp, dan met een Oost-Zeeuws-Vlaamse kern. En wat dat Bourgondische betreft, ook daar kunnen vraagtekens bij geplaatst worden. Koewacht telt slechts vier horeca- panden volgens het CBS, de helft minder dan in Clinge en - opvallend- Zaamslag. Koeiewaard De geschiedenis van Koewacht gaat niet al te ver terug in de tijd. Dingeman Oggel meldt in zijn 'Geschiedenis van een jong dorp' uit 1972, dat de naam Koewacht af geleid is van Koeiewaard (een laaggelegen stuk land aan een rivier) en dat deze aan duiding pas eind 17de eeuw op kaarten verscheen. De meeste dorpen in het grens gebied hebben een historie die veel verder terug reikt. Zuiddorpe werd reeds in 1236 vermeld, Westdorpe in 1276. Het huidige Koewacht lag op de Woeste Landen, een veen-en zandrijk gebied tussen Stekene- Moerbeke en de zeearm die het Land van Axel scheidde van de Zuidelijke Nederlan den. Ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog bouwden de Spanjaarden op de zuidelijke oever van die waterpartij een gordel van forten. Lang waren die forten niet in Spaanse handen. Op het eind van de vrij heidsstrijd vielen ze allemaal in Staatse handen. Ten tijde van het Twaalfjarige Be stand werd de stad Axel het recht gegund om het schorgebied rond de fortengordel droog te leggen en in cultuur te brengen. Het Overkwartier - zoals het gebied rond Koewacht jarenlang genoemd werd - was tussen 1612 en 1790 centrum van inpolde ringen en viel onder jurisdictie van Axel. Nadat de grote polders aan de zee waren onttrokken, hoefden de verbindingen tus sen Axel en het kwartier niet meer met ve ren onderhouden te worden. De verkortin gen (dijkwegen) waren ervoor in de plaats gekomen. Halverwege de 18de eeuw was Koewacht niet meer dan een gehucht met zo'n 180 zie len. Pas een halve eeuw later, toen de laat ste polders waren ingepolderd en de ver bindingen met Axel waren verbeterd, trok het inwonertal langzaam maar zeker aan. Axel heeft bestuurlijk bijna altijd wat met Koewacht te maken gehad. Hulst niets. Onder Staats beheer bestond het bestuur van Axel en het Axeler Ambacht uit een ne gen man tellend college van notabelen, van wie één speciaal belast was met het Koe wachter kwartier. In de Franse Tijd bleef Koewacht ook onder het kanton Axel res sorteren. Pas in 1825 werd Koewacht een zelfstandige gemeente, maar ook toen bleek dat het bestuur zich eerder op Axel dan op Hulst richtte. Zo werd de eerste steenweg in Koewacht in westelijke rich ting aangelegd en verbond die het dorp met Zuiddorpe. Dat was in 1877. Pas 16 jaar la ter werd de weg naar Sint-Jansteen aange legd. Het zelfstandige Koewacht richtte zich niet op Hulst of Axel, maar vooral op de ge meenschap zelve. Uit Oggels geschied schrijving blijkt dat het gemeentebestuur eind 19de en begin 20e eeuw zich vooral bezighield met armoedebestrijding, maat regelen om de vlasteelt op peil te houden, onderwijs, handel en woningbouw. Toen in 1963 een gemeentelijke herinde ling zich aandiende, voelde de gemeente raad van het toenmalige Koewacht niets voor een opheffing. Zou de zelfstandigheid op de tocht komen te staan, dan vonden de Koewachtse bestuurders dat er beter een grensgemeente kon worden gevormd met de kemen Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en Heikant. Dit alternatief bleek echter geen haalbare kaart. Ook al, omdat de Koewachtenaren er moeite mee hadden dat bij de vorming van zo'n gemeente de bestuurszetel in het naburige Zuiddorpe zou komen te staan. Halverwege de jaren '60 leek de herindeling onontkoombaar te worden. Weermaals sprak de Koewachtse raad zich uit voor een herschikking. De voorkeur ging er ditmaal naar uit om Koe wacht in zijn geheel bij Hulst te voegen. Het Koewachtse bestuur koos destijds voor Hulst, omdat het gemeentebestuur van Axel zich duidelijk uitgesproken had voor de vorming van één Kanaalzone-ge meente. Axel wilde een deel van zijn grondgebied offeren om de vorming van zo'n gemeente mogelijk te maken. De kern zelf zou dan met het naburige Zaamslag één gemeente vormen met een duidelijk protestantse signatuur. Uiteindelijk ging de vorming van één Kanaalzone-gemeente niet door. In 1970 kwamen er twee, Terneu zen en Sas van Gent. Axel zelf verloor wel zijn binding met de Kanaalzone en werd samen met Koewacht -en niet met Zaamslag - ondergebracht in een nieuw bestuurlijk geheel met zo'n 11.000 inwo ners. Toen had Koewacht weinig in te brengen. Nu liggen de kaarten anders. De bevolking van Koewacht kan nu zelf aangeven of ze zich het beste thuisvoelt tussen de Vossen of de Erpelkappers. Conny van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25