Ieren stemmen tegen grotere EU Rwandese nonnen krijgen voor genocide vijftien en twaalf jaar Zegevierende Tony Blair wijzigt zijn kabinet Stiptheidsactie NS'ers verhoogt kans chaos eerste rondje om kerk internet tfótcLt Sportpunt gesloten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Uitslag referendum forse hobbel op weg naar uitbreiding Dario Frigo ontslagen en uit Giro na dopingvondst Koewacht kiest Zege hervormer Khatami in zicht Corretja in finale tegen Kuerten com Ojbel naar 0113 21 6s 36 door Pascale Thewissen BRUSSEL - De twee Rwandese kloosterzusters Gertrude en Maria Kisito, die in Brussel te recht stonden voor volkeren moord, zijn gisteren tot respec tievelijk vijftien en twaalf jaar cel veroordeeld voor hun aan deel in de moordpartijen. Daar mee is een einde gekomen aan tijen een dramatisch verlies. Nobelprijswinnaar en eerste minister Trimble van de gema tigde protestantse Ulster Unio nistische Partij (UUP) behield zijn zetel, maar pas na een her telling. Zijn partij verloor vier zetels en komt op zes. De radica le protestantse DUP van domi nee Ian Paisley heeft er drie ze tels bijgekregen en telt er nu vijf. De katholieke Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, gaat van twee naar vier zetels. De Noord-Ierse verkiezingen stonden voor een belangrijk deel in het teken van het vredes proces. Onder Unionisten neemt de onvrede toe over de vermeend toegeeflijke houding van Trimble tegenover Sinn Fein. GPD/ANP/RTR/DPA pagina 2: euro verdeelt Labour opvolging Hague (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 10.00 tot 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel llouxLt u. oofc /zo In verband met de uitbreiding is het zwembad van 11 juni t/m 29 juni Vanaf zaterdag 30 juni weer volop zwemplezier met o.a. twee superglijbanen! Zwembadweg 1 -5 Goes Tel. 0113-233388 www.sportount-7efilanri.nl eniail: infobalie@sDortDunt-zeeland.nl Vrij veel zon Perioden met zon en droog. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Temperatuur rond 17 graden. mhhhhi 244e jaargang no. 135 zaterdag 9 juni 2001 losse nummers 3,00 BUSTO ARSIZIO - Wielrenner Dario Frigo is gisteren door zijn ploeg Fassa Bortolo ontslagen en uit de Ronde van Italië gezet. Op de hotelkamer van de Itali aanse nummer twee van het al gemeen klassement is woensdag tijdens de invallen van de nar coticabrigade doping aange troffen. Volgens ploegleider Ferretti heeft Frigo het gebruik van verboden middelen toege geven. „Daarom is hij ontsla gen, dat zijn de regels van de ploeg." Frigo stond tweede in het algemeen klassement en had vijftien seconden achterstand op zijn landgenoot Gilberto Si- moni. ANP/RTR pagina 21Giro stinkt steeds meer naar doping van onze redactie binnenland UTRECHT - De personeelscol- lectieven bij de NS gaan zich volgende week 'passief verzet ten' tegen de invoering van het nieuwe dienstrooster. Van werkweigering of stakingen zal geen sprake zijn; in plaats daar van houden de collectieven stiptheidsacties. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, met daarin het rondje om de kerk, gaat morgen in. De werke lijke test volgt maandagoch tend, wanneer het woon-werk- verkeer op gang komt. De personeelscollectieven, die aanvankelijk aankondigden de boel te zullen saboteren, gaan 'gewoon' hun werk doen. ,,Ik doe mijn werk vanaf zondag strikt volgens de regels", zegt een woordvoerder van het Am sterdamse collectief. „We hoe ven verder niks te doen, de zaak zal vanzelf wel in het honderd lopen", zo voorspelt hij. De NS-directie heeft voor maandag alle leidinggevenden gemobiliseerd om eventuele problemen in de kiem te smoren. Het kader moet zichtbaar aan wezig zijn op de perrons. De NS voorzien geen proble men, bezweert een woordvoer ster. Volgens de zegsvrouwe hebben tientallen werknemers uit andere delen van het land zich vrijwillig gemeld om de ko mende tijd in de Randstad te werken. „We komen ongeveer 150 con ducteurs en machinisten tekort, maar er zal genoeg personeel zijn", zo verzekert zij. Toch kan de woordvoerster niet garande ren dat alle treinen zullen rij den. „Dat weet ik niet." ANP pagina 2: verwachting insiders Advertentie voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: rj- handtekenïng: 8 713214 0000191 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: d per maand met automatische incasso 39,45) D per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het Ierse nee' tegen het Verdrag van Nice bemoeilijkt de uitbreiding van de Euro pese Unie. Brusselse di plomaten spreken van een 'extreem complexe situa tie' en vrezen dat meer EU-lidstaten het voor beeld van Ierland zullen volgen. Premier Kok vindt deze vrees niet gegrond. De uitslag van het Ierse referen dum over 'Nice' verraste giste ren de EU-landen. Met 54 tegen 46 procent verwierpen de Ieren het nieuwe Europese Verdrag, dat de toetreding van twaalf Oost- en Midden-Europese lan den tot de EU mogelijk moet maken. De opkomst was zeer laag: krap 34 procent. De Ierse premier Ahern, tijdelijk EU- voorzitter Zweden en voorzitter Prodi van de Europese Commis sie noemden de uitslag 'zeer te leurstellend'. Prodi benadrukte in een eerste reactie dat de onderhandelin gen met de nieuwe lidstaten niet in het gedrang mogen komen. Hij riep Dublin op het Verdrag alsnog zo snel mogelijk te on dertekenen. Premier Ahern be loofde zijn uiterste best te zullen doen, maar zei dat 'deze kwestie niet makkelijk is op te lossen'. Onderdelen Alle vijftien EU-landen moeten instemmen met het Verdrag van Nice om het rechtsgeldigheid te geven. Pas daarna is uitbreiding mogelijk.Diplomaten voorzien dan ook grote problemen om het Ierse 'nee' te ontmantelen. On duidelijk is nog tegen welke on derdelen van het Verdrag de Ie ren het meeste bezwaar hebben. Als het gaat om het verlies aan EU-subsidies of invloed in de EU door de komst van nieuwe, armere lidstaten, dan is veran dering nauwelijks mogelijk. Mogelijk kan Ierland wel wor den uitgezonderd van de Ver dragsbepalingen over het Europese defensiebeleid. De re publiek is geen lid van de NAVO en zeer bezorgd om het verlies van haar neutraliteit. Premier Kok noemde de uitslag van het referendum een 'ernsti ge zaak, maar niet dramatisch'. Hij verwacht niet dat andere EU-lidstaten het Ierse voor beeld zullen volgen. In Brussel bestaat die vrees wel. „Dit was precies wat we hoopten dat nooit zou gebeuren", stelt een diplomaat. ,.De geplande da tum (2004) waarop de eerste nieuwkomers zouden toetre den, kan in gevaar komen." Po len, Hongarije en Tsjechië waarschuwen dat dit niet mag gebeuren. Maandag bespreken de EU-mi- nisters van Buitenlandse Zaken de gevolgen van het Ierse refe rendum. Aan het eind van de week komen de Europese rege ringsleiders bijeen in het Zweedse Gotenburg. Ook dan zal het 'nee' van de Ieren op de agenda staan. GPD Kilometerheffing benadeelt platteland CDA en ChristenUnie in de Tweede Kamer vinden dat door overal in het land dezelfde kilometerheffing toe te passen, plattelandsbewoners onevenredig worden benadeeld. TNO voorspelt massaal geknoei met kilo metercijfers als de heffing eenmaal een feit is. Garros gaat morgen in Pa rijs tussen Alex Corretja en titelverdediger Gus tavo Kuerten uit Brazilië. Corretja was in de halve eindstrijd te sterk voor Grosjean. Kuer ten klopte Ferre- ro. Welgeteld 2081 inwoners van Koewacht mogen zich vandaag via een referendum uitspreken over de toekomst van hun dorp. Wordt Koewacht ingedeeld bij Oost-Zeeuws- Vlaanderen of gaat het naar Midden-Zeeuws- Vlaanderen? De Kwestie zaait grote verdeeldheid. 1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; reizen: 33,34 en 35; mobiel: 37; wonen: 41 en 43 Legerlaars knelt De hervormingsgezinde Iraanse president Khatami stevent af op een overtuigende overwinning bij de gisteren gehouden presidentsverkiezingen. Volgens een peiling krijgt Khatami driekwart van alle stemmen. Khatami be haalde in 1997 zeventig procent van de stemmen. De mannenfinale van het tennistoernooi Roland DEN HAAG - Ruim een kwart van de militairen klaagt over de legerlaars, meldt de bond AF- MP. Er is onvoldoende onder steuning van de voet. De hiel zit Ie ruim, de wreef te strak. De vrouwen hebben de meeste pro blemen met de hak. Volgens de vakbond zijn de klachten terug te voeren tot het ontwerp van de laars, die nog uit de jaren zeventig stamt. TNO is inmiddels bereid gevonden wat aan het probleem te doen. Een groep studenten gaat voor de onderzoeksorganisatie nieuwe ontwerpen uittesten. ANP Advertentie Tony Blair poseert op de stoep van Downing Street 10 met zijn gezin: (vlnr) Nicholas, Kathryn, Leo, zijn vrouw Cherie en Euan. foto Alastair Grant/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Blair heeft meteen na zijn ver kiezingsoverwinning gisteren zijn kabinet ingrijpend gewij zigd. Minister Cook van Buiten landse Zaken keert tot veler verrassing niet terug. Zijn plaats wordt ingenomen door Straw. Straw, in de vorige regering mi nister van Binnenlandse Zaken, wordt opgevolgd door Blunkett, voorheen Onderwijs. Cook wordt belast met het onderhou den van de banden met het La gerhuis.Opvallend was verder het nieuwe ministerie voor Mi lieu en Plattelandszaken dat wordt geleid door Margaret Beckett. Terwijl Labour de herverkie zing van Blair vierde, likte de Conservatieve Partij haar diepe wonden en begonnen de eerste schermutselingen over de op volging van partijleider Hague. Deze kondigde gisterochtend zijn aftreden aan nadat duide lijk was geworden dat zijn partij net zo verpletterend door La bour was verslagen als vier jaar geleden. Na telling van alle stemmen bleek Labour 413 zetels te heb ben veroverd (slechts vijf min der dan in 1997), de Conserva tieven 166 (plus een) en de liberaal-democraten 52 (plus zes). Nog nooit eerder heeft een zittende regeringspartij zo'n grote overwinning behaald. Het is ook de eerste keer in de ge schiedenis dat Labour door de kiezer een tweede regeertermijn wordt gegund, De opkomst van nog geen zestig procent was overigens de laagste sinds 1918. Noord-Ierland In Noord-Ierland, dat met acht tien zetels in het Lagerhuis is vertegenwoordigd, leden de naar verzoening strevende par- een proces dat zeven weken duurde en bij voorbaat al histo risch was. De zwaarste straf kreeg de Rwandese zakenman en ex-mi- nister van Transport, Alphonse Higaniro. Hij werd door de Bel gische jury tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Vin cent Ntezimana, tijdens de Rwandese genocide in 1994 hoogleraar in de fysica, kreeg twaalf jaar cel. Samen met de twee nonnen werden ze de 'vier van Butare' genoemd, naar de universiteitsstad in het zuiden van Rwanda, waar de gruwe lijkheden zich voltrokken. Het Openbaar Ministerie in Brussel had eerder op de dag le venslange opsluiting in een Bel gische cel geëist tegen de vier Rwandezen. Dat gebeurde na dat de j uryna meer dan tien uur beraadslagen, de beklaagden in de nacht van donderdag op vrij dag schuldig had bevonden aan opzettelijke doodslag. De juiy maakte haar vonnis gister avond bekend. De Brusselse procureur-generaal beval me teen daarna de onmiddellijke aanhouding van de vier veroor deelden, die tot gisteren op vrije voeten waren. Wet Het proces tegen de vier Rwan dese Hutu's begon op 17 april. Het was de eerste keer dat be klaagden van de genocide niet voor het Rwanda-Tribunaal in het Tanzaniaanse Arusha, maar voor een gewone rechtbank in West-Eux-opa terecht stonden. Het was ook voor het eerst dat de 'genocidewet', die het Belgi sche rechters sinds 1993 moge lijk maakt om misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter wereld te vervolgen, werd toe gepast. Een unieke wet, en me teen de reden waarom het pro ces uitgerekend in België, de voormalige kolonisator, plaats vond. Jerrycans De zaak kreeg een nog extra di mensie doordat ook twee non nen zich moesten verantwoor den voor de moordpartijen. Overste Gertrude en zuster Ma ria Kisito werden over de gehele lijn schuldig bevonden. Ze wei gerden hulp te bieden aan dui zenden Tutsi's, die op de vlucht waren geslagen voor de moord dadige Hutu-milities (de In- terahamwe) en tevergeefs een veilig heenkomen zochten in het klooster van Sovu, nabij Butare. De twee nonnen wezen hen de deur en hielpen volgens oogge tuigen zelfs jerrycans benzine aan te dragen, om een schuur waarin zowat vijfhonderd men sen zich vei'scholen, in brand te steken. Ex-minister Higaniro was ten tijde van de volkerenmoord di recteur van een lucif erfabriek in Butare. Hij schreef ideologische manifesten waarin hij opriep de stad 'schoon te vegen'. Met an dere woorden te ontdoen van Tutsi's. Ntezimana was profes sor aan de nationale universiteit van Butare en zou hebben mee gewerkt" aan het uitmoorden van zijn (Tutsi-)collega's. Alle vier vluchtten ze na de Rwande se genocide naar België, pagina 2: Rwanda-Tribunaal deplorabel De vier van Butare: Gertrude (1), Maria Kisito, Ntezimana en Higa- mro(r)- foto Thierry Charlier/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1