Grond Mortiere verkocht PZC Greenpeace eist bij rechter verbod vlamvertragers Veere bouwt extra huizen voor inwoners Paviljoens Veere tot middernacht open 17 Noord-Beveland heeft weer eigen politiebureau Vierdaagse in Veere Goese scholieren zwemmen voor straatkinderen in Brazilië Middelburg heeft alle grond voor bedrijventerrein in handen Geen geld voor restauratie kerk Groede zaterdag 9 juni 2001 WISSENKERKE - Noord-Be teland heeft weer een politiebu reau. De zes dienders moesten het na de sluiting van het bureau in Kortgene enkele jaren doen met een kantoortje op het ge meentehuis, maar sinds gisteren is het team gehuisvest in een pand aan de Ooststraat in Wis- senkerke. De leden van het team en andere betrokkenen kwamen gisteren in het gemeentehuis samen om te borrelen op de opening van het nieuwe bureau. Volgens teamchef C. Priem is het onder komen niet groot, maar voldoet het wel aan alle wensen. ,,De service wordt in ieder geval stukken beter." Priem vond het jammer dat de omwonenden van het nieuwe bureau gisteren niet naar het ge meentehuis waren gekomen. „Ik had ze graag om wat begrip gevraagd, omdat wij ook 's nachts weieens wat lawaai ma ken." De omwonenden vrezen ook voor een tekort aan par keerplaatsen als de politie komt. De gemeente heeft be loofd daar in de zomer een on derzoek naar te verrichten en er bij eventuele problemen iets aan te doen. Wethouder J. Meulen- berg benadrukte gisteren dat het tijd werd dat de politie een eigen onderkomen krijgt. Het is immers al weer twee jaar gele den dat er werd geconstateerd dat het team uit zijn jasje (het kantoor in het gemeentehuis) was gegroeid. Als afscheidscadeau gaf ze het team een hoop pakken soep en een waterkoker. „Omdat jullie hier ook zo vaak aan de soep za ten." VEERE - Wandelsportvereni ging 't Zand uit Middelburg or ganiseert samen met wijkver- eniging Zanddijk van 12 tot en met 15 juni de avondvierdaagse. Het evenement in Veere vindt voor de veertiende keer plaats. De afstanden die de deelnemers kunnen wandelen zijn vijf of tien kilometer. Deelnemers kunnen zich vanaf 18.00 uur b ij 't Praetuus inschrijven. De avondvierdaagse begint om 19.00 uur. GOES - Vijftig leerlingen van de Vliedberg in Goes, de school voor voortgezet speciaal onder wijs, hebben 8500 gulden bij el kaar gezwommen voor een school voor straatkinderen in Brazilië. De leerlingen lieten zich sponsoren per baantje dat ze zwommen in Sportpunt Zee land in Goes. Het zwembad was hen voor dit doel gratis beschikbaar gesteld I Het project voor straatkinderen in Brazilië is één van de vele in de actie 'scholen helpen scho len'. Leerlingen van scholen in de he le wereld proberen geld en mid delen bijeen te krijgen voor an dere scholen in de derde wereld In de lessen krijgen ze informa tie over landen waar het onder wijs heel wat moeilijker toegan kelijk is dan in Nederland Gistermiddag werd de op brengst van de sponsoractie be kend gemaakt en kregen de leer lingen die een uitzonderlijke prestatie leverden, een prijsje: degene die de meeste baantjes trok, degene die het meeste geld ophaalde en de leerling met de meeste sponsors. door Richard Hoving MIDDELBURG - De eigenaren van de laatste gronden in de Mortiere zijn om. A. van Dijke en C. Verhoeven verkopen na lang onderhandelen twintig hectare aan de gemeente Mid delburg. Over het afkopen van Projektbouw Zeeland, die de gronden zou gaan ontwikkelen, overlegt de gemeente nog met de projectontwikkelaar. Van Dijke en Verhoeven weiger den lange tijd hun grond te ver kopen in het uitbreidingsplan de Mortiere, langs de Schroe- weg aan de zuidkant van de stad. De twee eigenaren sloten een overeenkomst met de Ter- neuzense projectontwikkelaar Projektbouw Zeeland om sa men woningen te bouwen. De gemeente haalde voor de ont wikkeling van de Mortiere drie landelijke projectontwikke laars binnen en vond dat die het hele gebied moesten ontwikke len. De uitkomsten van de onder handelingen tussen de grondei genaren en Projektbouw Zee land staan in een voorstel dat het college van B en W gisteren naar de gemeenteraad heeft ge stuurd. Volgens het college gaat het om een concept-overeen komst. De raad wordt gevraagd akkoord te gaan en B en W te machtigen de onderhandelin gen voor het zomerreces defini tief af te ronden. Projectleider L. Groutars van de Mortiere zei gisteren in een toe lichting dat het college er met Van Dijke en Verhoeven uit is. Over de grondprijs die de ge meente betaalt, wilde hij niets kwijt. Van Dijke, die op een boerderij in het plangebied woont, hoeft niet te verhuizen. De gemeente zegt ook toe mede werking te verlenen als ze een aantal woningen op haar huis kavel van een hectare wil bou- Met Projektbouw Zeeland wordt nog gesproken over een aantal details, aldus Groutars. De Terneuzense ontwikkelaar mag ter compensatie van het verlies in de Mortiere elders in de gemeente woningen bouwen. Het zou om tientallen huizen gaan tot 2006. Ook voor de pe riode na 2006 zouden toezeggin gen zijn gedaan. Groutars wilde niet ingaan op het verloop van de onderhandelingen met Pro jektbouw Zeeland. De gemeente voerde afgelopen jaren een verwoede juridische strijd met Van Dijke, Verhoeven en Projektbouw Zeeland. De raadsman van de drie, J. Boog- Het 'vliegtuigwrak' aan het begin van de boulevard, een straatkunstwerk van de hand van Wessel Couzijn. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen be gint aardig vol te raken met kunst in de openbare ruimte. Niet vol genoeg, vindt de een. De boulevard zou een gevulde, levendige beeldengalerij moe ten worden. Een ander mop pert en vindt dat Vlissingen haar geld verbrast aan ontoe gankelijke kunst. Ondertussen schittert een jongste aanwinst, een lichtgevende ster op een flat in Paauwenburg. „Ik vind het wel grappig, die kunst in Vlissingen. Die licht bakken in de Bloemenlaan ge ven toch goed het multicultu rele karakter van de straat weer", vindt Angela van Dijk. Zij woont zelf in Bossenburgh en ze zou de objecten die de he le Bloemenlaan doen oplichten ook wel in haar wijk terug wil len zien. „Kunst biedt een stad een soort toegevoegde waarde. Het kan er zelfs toe bijdragen dat de mensen in een buurt meer contact krijgen met el kaar. Als ik naast een Chinees zou wonen, zou ik toch vragen wat die tekst op de Chinese lichtbak betekent." Serife Japrakci zegt elke dag van de mooie lichtbakken in haar straat te genieten. Ze is er trots op in zo'n frisse omgeving te wonen. „Die knipogende mevrouw vind ik heel grappig en mooi. En een eindje verder op hangt een bak met Turkse tekst: Bir ev kur, bir aga? dik. Een huis maken, een boom planten. Leuk toch, dat er ook aan ons is gedacht?", zegt ze. Kees Traas is niet onder de in druk van al die kunst voor zijn deur. Voor de opknapbeurt zag zijn Bloemenlaan er veel mooi er uit. „Ik begrijp er ook niet veel van. Bij de President Roo- seveltlaan licht tekst op: One wish and a very big fish. Alles wat ik zie is een vallende ster, of iets dergelijks. Het zijn net reclameborden. De Russische tekst bij de lichtbak met het vliegtuigje betekent: Het is geen vogel, het is een vliegtuig. Wat moet ik daar mee?" Deze straatkunst is voor hem te modern. „Geef mij maar stil levens of iets ouds. Ik begrijp dat je het niet iedereen naar zijn zin kunt maken, maar dit is zonde van het geld. Ik zou liever hebben gezien dat de ge meente een mooi parkje met bankjes had gemaakt. De her inrichting is niet geslaagd. On ze buurt is zo steriel geworden, bijna science fiction-achtig." Leon Riekwel van bureau beel dende kunst is gewend aan de verschillende opvattingen over kunst. Sinds drie jaar be trekt het bureau de burger bij de keuze voor kunst in hun buurt. „In Rosenburg is on langs Anna Thalia Benus door veertien wijkbewoners en de adviescommissie uitgekozen om haar kunstproject uit te voeren. Binnenkort kan ze er mee aan de slag gaan. Kunstfonds De kosten van kunstprojecten komen nu uit het budget van beheer en stadsontwikkeling van de gemeente. „Wij willen toe naar een apart kunstfonds. De gemeenteraad buigt zich erover. We hopen dat we in 2002 de eerste storting kunnen doen van ongeveer 200.000 gulden. Dan hebben we een be ginkapitaal en kunnen we als zich forse, ambitieuze projec ten voordoen -zoals het KSG- terrein of misschien de Spuik- om- direct een mooi kunstwerk bespreken en serieus onder de aandacht brengen." Patricia van der Leek en Mi randa van den Wijngaard waarderen de tekst 'Geef ons heden ons dagelijks brood', die op de gevel van Delifrance in de Walstraat te lezen is. „De kleuren zijn goed gekozen en ik vind het leuk dat de tekst op meer manieren is uit te leg gen", zegt Patricia. „Ik woon in Bossenburgh. Daar hebben ze Vlissingens nieuwste aanwinst: een lichtgevende ster op een Paauwenburgse flat, door Eric Brandts. foto Ruben Oreel een graffiti-tunneltje. Dat is heel knap gedaan. Het is ook opvallend dat niemand het in zijn hoofd heeft gehaald om het werk te bekladden. Vroeger gebeurde dat om de haver klap." Geld mag wat hun betreft roy aal besteed worden aan kunst. „Het mag natuurlijk nooit ten koste gaan van zorg of onder wijs. Maar als kunst er niet zou zijn, zou een stad saai zijn." Vliegtuigwrak Het kunstobject tegenover het Wooldhuis op de boulevard in Vlissingen heet in de volks mond 'Ufo' of 'Vliegtuigwrak'. Voor sommigen verbeeldt het object de strand en de zee met haar golven. „Dit vind ik nu een voorbeeld van mooie kunst op straat", vindt Vlissinger Bert van Hasselt van het roest vrijstalen voorwerp. „Richting Koudekerke staan van die gekleurde stokken en er wordt nu een driehoek ge maakt bij de Sloeweg. Die boeien me niet zo. De lichtob- jecten ook niet. Maar deze kunst verrast me en het ziet er zeer kunstig uit." Voor Van Hasselt mag de hele boulevard een grote beelden- of kunstlaan worden. Daarvan zou het toerisme een oppepper krijgen. „Die grappige manne tjes, de een zit stil voor zich uit te kijken en een ander probeert een sigaret op te steken, die staan hier al. Het begin is al ge maakt." aard, tekende tegen elke bouw vergunning in de Mortiere be zwaar aan. De proceduregolf leidde tot flinke vertraging in de ontwikkeling van het gebied. De partijen hebben afgesproken na het sluiten van de overeen komst alle juridische procedu res stop te zetten. De raadscommissie voor ruim telijke ordening vergadert dins dagavond 19 juni over de uit komst van het overleg met de grondeigenaren en de project ontwikkelaar. Advocaat Boog aard wilde niet reageren op de voorlopige uitkomsten van het overleg met de gemeente. door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Vee re gaat extra woningen bouwen in Aagtekerke, Meliskerke, Big- gekerke en Gapinge. In totaal gaat het om 24 vrijstaande hui zen, huurwoningen en twee-on- der-één-kapwoningen. Het college loopt daarmee de ach terstand in, die was ontstaan. Uit een tussentijdse evaluatie bleek onlangs dat het gemeente bestuur de afgelopen drie jaar dertig woningen te weinig heeft gebouwd, ondanks herhaalde verzoeken uit de diverse dorpen voor extra huizen. Onder druk van de gemeenteraad, beloofde wethouder L. Wisse vorige maand beterschap. Volgens de wethouder bedraagt de achterstand nog maar vijf tien woningen, omdat in Gapin ge (5) en Veere (3) al kavels zijn uitgegeven. De bouwvergun ningen voor Oostkapelle (7) worden binnenkort verstrekt. Het college wil niettemin een in haalslag plegen. „Het is naar ons oordeel aanvaardbaar om dit jaar in beperkte mate meer woningen dan deze vijftien te bouwen." B en W zijn namelijk bang dat het de gemeente ook dit jaar niet zal lukken om het GROEDE - Burgemeester en wethouders van Oostburg wil len nog geen geld uittrekken voor de restauratie van de NH- kerk in Groede. Het budget voor restauratie werken is op en voorlopig ziet het er niet naar uit dat Oostburg rekenen kan op subsidies voor rijksmonumenten. Voor de to ren en kerk in Groede is in totaal zo'n twee miljoengulden nodig. In het dorp zijn al verschillende acties ondernomen om geld voor het restauartieproject bijeen te vergaren. B en W zijn over de in zet van de dorpelingen goed te spreken en hoopt dat zij daar vooral meedoorgaan. De gemeente zelf heeft opdracht gegeven om de technische staat van de rijksmonumenten in de gemeente te onderzoeken. doorAb van der Sluis DOMBURG - De strandpavil joens in de gemeente Veere mo gen dit zomerseizoen toch tot middernacht open blijven. Aan vankelijk wilden B en W de sluitingstijden op elf uur vast stellen. Na protesten van de pa viljoenhouders heeft het college afgezien van dat tijdstip. Drie jaar geleden mochten de strandpaviljoens tot twee 's nachts open blijven. Om over last en schade aan strand en na tuur tegen te gaan, besloot het gemeentebestuur de paviljoens in de hele gemeente om elf uur te sluiten. Uit een evaluatie is ge bleken dat het vervroegen van de sluitingstijden mogelijk één van de oorzaken is geweest voor de toegenomen overlast en van dalisme op de stranden. De stij ging vond vooral plaats in Dis hoek, Zoutelande en Vrouwen polder. In Domburg, waar de paviljoens al om elf uur dicht moeten, was de overlast het grootst. Eind vorig jaar is de evaluatie besproken met raadsleden en de horeca-ondernemers. Verrui ming naar middernacht was voor de meeste fracties be spreekbaar. B en W vinden een vroege slui ting niet echt passen bij een re creatiegemeente. Daar komt aantal woningen te bouwen dat is toegestaan in het woning bouwprogramma. Het college kreeg ook de op dracht om vooral woningen te bouwen voor starters, ouderen en jongeren. B en W plaatsen daar een kanttekening bij. Over enige tijd is een onderzoek klaar naar de woningbehoefte in Vee re. Het college wil daar niet op vooruit lopen, maar is wel be- reid om 'waar mogelijk' een aantal goedkope woningen (maximaal 274.000 gulden) te bouwen op wat kleinere kavels. Het college kan niet bouwen in kernen waar dat eigenlijk zou moeten volgens het woning bouwprogramma, omdat er in die dorpen geen bouwgrond is. De achterstand inlopen kan dus alleen maar in dorpen waar wel kavels kunnen worden uitgege ven. Die dorpen zijn: Aagteker ke (10 kavels), Meliskerke (33 kavels), Veere (17 kavels), Ga pinge (8 kavels), Domburg (10 kavels) en Biggekerke (11 ka vels). Veere en Domburg komen niet in aanmerking voor extra woningen. De vraag is Veere is niet overweldigend en in Dom burg moet nog bekeken worden hoe de tweede fase van de Brou werij weg bebouwd kan worden. Over twee tot drie jaar is er overal weer voldoende bouw grond, verwachten B en W. Goedkoop In Aagtekerke en Meliskerke was de belangstelling bij de laatste uitgifte van kavels gro ter dan het aanbod. Het college stelt voor om in het eerste dorp een rijtje van zes goedkoope koop- of huurwoningen te bou wen en twee twee-onder-éen- kapwoningen. In Meliskerke kan een rijtje van zes goedkope koop- of huurwoningen worden gebouwd. In Biggekerke is nog plek voor twee vrijstaande en twee twee-onder-één kapwo- ningen. In Gapinge zijn nog vier grote kavels beschikbaar langs de Schellachseweg. Voor het bouwen van de rijtjes woningen moeten de bestem mingsplannen nog gewijzigd worden en in Gapinge zijn nog wat werkzaamheden nodig om de kavels bereikbaar te maken. Het college gaat bij de Woning stichting Walcheren informeren of er in Aagtekerke en Melisker ke huurwoningen gebouwd kunnen worden. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Greenpeace spant een kort geding aan tegen Broomchemie in Terneuzen. De milieu-organisatie wil dat de rechter in Middelburg een ver bod oplegt voor de productie van broomhoudende vlamver tragers. Afgelopen woensdag probeerde Greenpeace al met een actie Broomchemie tot het staken van de milieubelastende stoffen te dwingen. De blokkade-actie werd door een grote politiemacht beëin digd. Nu grijpt Greenpeace dus naar een ander machtsmiddel. De rechtszaak dient in Middel burg op vrijdag 22 juni. Tech- nisch-manager J. van der Wal van Broomchemie: „Als ze dit willen doen, dan doen ze maar. Wij zijn er op voorbereid", zei hij. Greenpeace is van mening dat de huidige milieu- en lozings vergunningen van Broomche mie nooit hadden mogen wor den verleend. Broomchemie produceert - net als Dow overi gens - vlamvertragers, die moe ten voorkomen dat allerhande alledaagse producten als tapij ten, computers en tv's snel vlam vatten. De voorbije tijd is gebleken dat er in de Westerschelde hoge con centraties broomhoudende vlamvertragers voorkomen. De Nederlandse overheid werd voor deze vervuiling van het Westerscheldebekken begin mei nog door het Europese Hof van Justitie op de vingers getikt. Discussie Volgens Greenpeace weigert Broomchemie in discussie te treden over de schadelijkheid van broomproducten. Het be drijf stelt daarop dat broom houdende vlamvertragers nog steeds geproduceerd mogen worden en dat een dialoog over het al dan niet verbieden hier van met politiek Den Haag ge voerd dient te worden. Green peace hoopt nu via de rechter een productieverbod in Terneu zen te kunnen afdwingen. (Advertentie) nog bij de paviljoenhouders fors hebben moeten investeren in hun zaak. Zij moeten in een vrij korte periode een inkomen ver dienen. Burgemeester A. de Bruijn heeft de knoop doorgehakt. De pavil joens mogen tot 15 september tot middernacht open blijven. Daarna geldt weer een slui tingstijd van elf uur. Een vliedberg heeft weinig met hoog water te maken. Wel met hoge heren, die er een toren op bouwden, of die hem als statussymbool koesterden. Deze verstelbare tuintafel is evenzeer een statussymbool. Heel mooi en heel praktisch. Kleine kleutertjes hoeven niet op het hek te gaan zitten, maar kunnen bij de volwassenen aan tafel. Een tafel die met hen mee groeit! Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17