Hoopvolle signalen in Macedonië Voormalige communisten azen op plaatsje in bestuur Berlijn Rwanda woedend over vrijspraak door Tribunaal Omstreden Belgische politicus Sauwens blijft burgemeester Regering werkt aan compromis, rebellen kondigen bestand af Nigeria goeddeels zonder stroom EU-verkeer verslindt brandstof Schapen ingeënt tegen winden Alliantie ex-sovjetrepublieken Kwestie spionagevliegtuig opgelost Eerste stap herbouw historische brug Mostar Schatten uit verzonken Herakleion VS houden leger in Balkan Kindersterfte daalt wereldwijd Oud-president Menem vast voor wapenhandel vrijdag 8 juni 2001 LAGOS - Tientallen miljoenen Nigerianen moeten het de ko mende weken zonder elektriciteit stellen. In bijna eenderde van de 36 provincies in Nigeria is de stroomvoorziening ver stoord, doordat een elektriciteitsmast bij de stad Abudu is vernield. Volgens een woordvoerder van het Nigeriaanse elektriciteits bedrijf hebben vandalen de mast neergehaald om de onderde len op de zwarte markt te verkopen. Verwacht wordt dat het ongemak, dat onder meer de steden Port Harcourt, Onitsha, Enugu en Aba treft, nog twee weken zal duren. AFP BRUSSEL - Het verbruik van benzine en diesel door auto's in de Europese Unie is tussen 1985 en 1998 met 45 procent geste gen. Het totale energieverbruik ging in dezelfde periode met zestien procent omhoog. In Nederland steeg de brandstofconsumptie met 33 procent. Het totale stroom- en energieverbruik noteerde een stijging van 21 procent. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het Euro pees bureau voor de statistiek in Luxemburg. Eurostat wijt de sterk gestegen energieconsumptie vooral aan de forse economische groei in de EU-lidstaten. De stijging van het brandstofverbruik was het sterkst in Luxemburg (149 procent hoger). Na Zweden en Finland komt Nederland op derde plaats van 'zuinige' landen. ANP SYDNEY - Bij de vermindering van de uitstoot van broeikas gassen wordt veel verwacht van de industrie. Maar in Austra lië is er ook veel hoop gevestigd op de enorme hoeveelheden schapen en koeien. De winden en boeren van al deze dieren samen, zijn goed voor veertien procent van de jaarlijkse broeikasgas-uitstoot. De autoriteiten proberen dat percentage nu omlaag te brengen Australische boeren staan in de rij om hun schapen en ander vee te laten inenten met een vaccin, dat de uitstoot van scha delijke methaangassen bij hun dieren reduceert, Methaan is nog schadelijker voor milieu dan kooldioxide. RTR KIEV - Vijf voormalige sovjetrepublieken hebben gisteren in Jalta een verdrag getekend voor samenwerking op het gebied van handel, transport en energie. Daarmee formaliseerden ze hun samenwerking in Guuam, een acroniem van Georgië, Oe kraïne, Oezbekistan, Azerbeidzjan en Moldavië. De Oekraïnse president zei na de ondertekeningsceremonie dat de organisatie een goede infrastructuur wil opzetten van Europa naar Azië. Zijn Georgische ambtgenoot Sjevardnad- ze verklaarde dat de Guuam-alliantie vooral de onderlinge economische betrekkingen zal versterken. Hij zei te hopen dat andere landen zich bij de organisatie aansluiten. AP PEKING - Volgens China is de langlopende ruzie met de VS over een Amerikaans spionagevliegtuig voorbij. De landen hebben een overeenkomst bereikt over de wijze waarop het toestel moet worden ontmanteld en verscheept. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken zei gisteren dat Peking nu hoopt dat relatie met Washing ton, die sinds het aantreden van president Bush in januari is verslechterd, weer op het juiste spoor wordt gezet. Begin april kwam een Amerikaanse EP-3E in botsing met een Chinees gevechtstoestel tijdens een waarnemingsmissie voor de Chinese kust. De 24-koppige Amerikaanse bemanning werd elf dagen in Hainan vastgehouden. RTR van onze redactie buitenland SKOPJE - De Macedonische president Trajkovski wil de Al banese rebellen in het noorden van zijn land een vredesplan voorleggen. Onderdeel daarvan i zou moeten zijn dat opstande- Hngen die de wapens neerleg gen, niet worden vervolgd. De rebellen lieten gisteren we ten vanaf middernacht een be stand in acht te zullen nemen. De voorstellen volgen op dagen van hevige strijd tussen het le geren derebellen. Het is de eerste keer dat de Al banese opstandelingen bereid zijn tot een officiëel staakt-het- vuren. Het nationale bevrij dingsleger NLA liet gisteren in een verklaring weten de wapens te laten rusten, mits het niet wordt geprovoceerd door de Macedonische regeringstroe pen. Derebellen vragen de rege ring eveneens een officiëel be stand af te kondigen. Vanuit de regering wordt onder druk van het Westen gewerkt I aan een initiatief. Westerse di plomatieke bronnen in Skopje meldden gisteren dat president Trajkovski de rebellen een plan I wil voorleggen waardoor zij hun wapens kunnen neerleggen en zich terugtrekken in de Ser vische provincie Kosovo. Trajkovski wil het plan vandaag in het parlement ontvouwen. In het voorstel wordt niet gespro ken van een amnestie. Die kan volgens de Macedonische grondwet niet worden verleend. Wel voorziet het plan in een vorm van vrijstelling van vervolging. Daarnaast zou de regering snel een aantal hervor mingen moeten doorvoeren, waardoor de rechtspositie van de Albanese minderheid in het I land wordt verbeterd Oorlog Het is onduidelijk of binnen de Macedonische regering de poli- I tieke wil bestaat om dergelijke maatregelen te nemen. Premier Georgievski zei deze week dat hij de staat van oorlog wil uit roepen. Ook zou hij de samen werking met de Albanese partij en in zijn coalitie op een laag pitje willen zetten. De uitlatingen van Georgievski volgde op de dood van zes Mace donische militairen, die dinsdag omkwamen toen zij in een hin derlaag van rebellen liepen. Zes andere militairen raakten daar bij gewond. Na de dood van de militairen kwam het tot hevige onlusten in de stad Bitola. Sla vische Macedoniërs koelden hun woede op etnische Albane zen. Bij de ongeregeldheden raakten zeker drie mensen ge wond. Tientallen winkels, be drijven en een moskee gingen in vlammen op. Drie van de omge komen militairen kwamen uit de streek rond Bitola. De EU-buitenlanclcoördinator Solana gaat opnieuw proberen de crisis in Macedonië te bezwe ren. Hij praat vandaag en mor gen met president Trajkovski, premier Georgievski en de lei ders van de politieke partijen in het land. RTR/DPA MOSTAR - Een Turkse firma is gisteren begonnen met de herbouw van de historische brug over de rivier de Neretva in de zuid-Bosnische stad Mostar. De uit 1566 daterende en onder Ottomaanse heerschappij gebouwde stenen brug 'Stari Most' (Oude brug) werd in de Bosnische Oorlog (1992-1995) door Kroatische militairen vernietigd. Eerst worden de fundamenten hersteld. Daarna volgt de reconstructie van de 27 me ter lange boogbrug, aldus een woordvoerder van het bouwbedrijf Yapi Merkezi. De brug viel onder de monumentenbescherming van de Unesco. De werkzaamheden worden gefinancierd door onder meer de Unesco, de Wereldbank, Italië en Turkije. foto Danilo Krstanovic/RTR Een groot standbeeld van de god Hapi (voorgrond) en twee ongeïdentificeerde beelden liggen op het dek van het expeditieschip van de Franse archeologen. foto Amr Nabil/AP van onze redactie buitenland ALEXANDRIË - Archeologen onder aanvoering van de Fransman Franck Goddio hebben voor de kust van het Egyptische Alexandrië nieuwe schatten opgedoken uit de verzonken stad Hera kleion. Het gaat onder meer om grote beelden, goudstukken, juwelen en gezonken schepen. De ontdekking van Herakleion, niet te verwarren met de gelijknamige Griekse havenstad, werd vo rig jaar juni wereldkundig gemaakt. Goddio maakte zijn nieuwste vondsten gisteren bekend tij dens een persconferentie met de Egyptische mi nister van Cultuur, Farouk Hosni. Vorig jaar juni meldde Goddio de ontdekking van resten van de steden Herakleion en Menouthis in de Middel landse Zee, twintig kilometer voor de kust van Alexandrië. Volgens Goddio is uit inscripties in een opgedoken twee meter hoge granieten zuil ge bleken dat Herakleion ook Thonis werd genoemd De zuil stamt uit 380 voor Christus. Herakleion was voor de stichting van Alexandrië in 331 voor Christus de toegangspoort tot Egypte. De stad lag aan een intussen verdwenen aftakking van de Nijlmonding. Door een aardbeving of een ander natuurverschijnsel verdween de stad uit eindelijk onder de golven. ANP/RTR/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De omstreden Vlaamse ex-minister Johan Sauwens kan aanblijven als burgemeester van Bilzen. De Socialistische Partij, die samen met de Volksunie van Sauwens een coalitie vormde in de Bel gisch-Limburgse gemeente, bad vorige maand gedreigd de samenwerking op te blazen. De SP wilde niet dat Sauwens zijn ambt weer zou oppakken nadat hij een feestje van neona- van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De Argen tijnse oud-president Carlos Me nem is gisteren op bevel van een federale rechter gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht als president betrokken te zijn ge weest bij de illegale verkoop van wapens aan landen in oorlog. De rechter die opdracht gaf tot de arrestatie, Jorge Urso, doet onderzoek naar de smokkel van wapens tussen 1991 en 1995. Volgens Urso had Menem de lei ding over een 'illegale groepe ring' die wapens verkocht aan landen waartegen op dat mo- doorWierd Puk BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder ziet mogelijkheden voor sa menwerking tussen zijn soci aal-democratische SPD en de ex-communistische PDS in het bestuur van Berlijn. In de Duit se hoofdstad zijn vervroegde verkiezingen noodzakelijk ge worden nadat in de nacht van woensdag op donderdag de 'grote coalitie' tussen de SPD en de christen-democratische CDU op de klippen liep. De samenwerking, die tien jaar duurde, werd door de SPD op gezegd. De sociaal-democra ten stapten uit het crisisover leg dat burgemeester Eberhard Diepgen (CDU) bijeen had ge roepen over de financiële crisis in Berlijn. De stadsstaat is praktisch failliet en kampt met een schuldenlast van 77 mil jard mark. Vorige week werd zi's had bijgewoond. De partij van Sauwens weigerde echter de ontslagen minister te laten vallen. Dat leidde tot een pat stelling. Tot de Volksunie giste ren bekendmaakte dat ze de SP als coalitiepartner heeft ge dumpt ten faveure van de chris ten-democratische CVP. Die partij mag meeregeren in ruil voor het burgemeesterschap van Sauwens, die gisteren zijn werkzaamheden hervatte. CVP en Nieuw, zoals de lokale fractie van de Volksunie heet, hebben samen een nipte meerderheid ment een wapenembargo was afgekondigd. Het zou gaan om 6500 ton wapens die volgens de officiële papieren voor Panama en Venezuela bestemd waren, maar die in Kroatië en Ecuador belandden. Tegen Kroatië gold destijds een wapenembargo vanwege de onafhankelijk heidsoorlog, aan Ecuador mochten geen wapens worden geleverd omdat het in een grens- oorlog met Peru was gewikkeld. Carlos Menem, de nu zeventig jarige, flamboyante ex-presi dent, gaf als president toestem ming voor de wapenverkopen. Hij ontkent iets te hebben mis daan. AP/ANP bij de Bankgesellschafft Ber lin, waarvan de stad voor 57 procent eigenaar is, nog eens een tekort geconstateerd van ruim vier miljard mark. Die verliezen zijn te wijten aan speculaties op de onroerend goedmarkt. Geen oplossing Diepgen, die met een korte on derbreking al zeventien jaar burgemeester is van Berlijn, legde te elfder ure een ambiti eus saneringsplan op tafel waarmee de stad jaarlijks achthonderd miljoen mark zou besparen. Maar de SPD-lei- ding, die van de door schanda- van vijftien van de 29 zetels in de gemeenteraad van Bilzen. Sauwens (50) bezocht begin mei een bijeenkomst van het om streden Sint Maartensfonds, een belangenvereniging voor oud-oostfrontstrijders en Vlaamse collaborateurs. De mi nister sprak na afloop over 'een inschattingsfout'. Hij stelde dat hij in de val was gelokt. Als gevolg van de affaire moest Sauwens ontslag nemen als mi nister van Binnenlandse Aange legenheden in de Vlaamse gewestregering. Ook in zijn thuisbasis Bilzen verspeelde hij met zijn aanwezigheid op het gewraakte feest veel krediet. De SP liet bij monde van wethou der Guy Swennen weten dat de partij niet langer wenste samen te werken met de ex-minister. Prijs In een reactie zei de CVP-fractie gisteren dat zijn partij zich na drukkelijk distantieert van de aanwezigheid van Sauwens op het feestje van het Sint Maar tensfonds. De partij wees erop dat de ex-minister zich voor zijn fouten heeft verontschuldigd en 'reeds een zware politieke prijs heeft betaald'. Sauwens zei gisteren in een re actie dat 'de steun van tal van Vlamingen en Limburgers' hem de kracht heeft gegeven om 'na deze bijzonder moeilijke perio de' de draad weer op te pakken. len geplaagde CDU af wil, ziet hierin geen oplossing. Na de val van de Muur had in Oost-Duitsland en Berlijn een opleving van de bouwactivitei ten plaats, maar de euforie bleek te berusten op verkeerde toekomstverwachtingen. De bouwsector verkeert inmid dels in een crisis. In de hoofd stad en in andere grote Oost- Duitse steden staan veel nieu we kantoorcomplexen leeg. De financiële crisis in Berlijn, waarvan het westelijk deel ge durende de Koude Oorlog zwaar werd gesubsidieerd door Bonn en het oostelijk deel door de DDR, heeft onmiddel lijke gevolgen voor de burgers. Al jaren wordt er bezuinigd op scholen, theaters, ziekenhui zen, zwembaden, speelplaat sen en andere openbare instel lingen. Wantrouwen De voormalige Oost-Duitse communisten van de PDS ko men nu in beeld om na de ver kiezingen samen met de SPD en de Groenen Berlijn te bestu ren. De PDS, de opvolger van de SED, behaalde bij de ver kiezingen in 1999 17,7 procent van de stemmen. De partij is sterk in Oost-Berjijn, maar veel West-Berlijners koesteren een groot wantrouwen tegen de PDS. Regeringssamenwerking tussen PDS en SPD is tot nog toe alleen in de Oost-Duitse deelstaat Meckelenburg- Voorpommeren tot stand geko men. Bondskanselier Schroder zei gisteren dat hij de coalitie besprekingen van zijn regiona le partijgenoten niet wil beïn vloeden. Wel houdt hij samenwerking met de PDS op nationaal ni veau 'vooralsnog' voor uitge sloten. Het uiteenvallen van de Ber- lijnse 'grote coalitie' werd al enige tijd voorzien. Nadat het schandaal rond de Bankgesell- schaft Berlin bekend werd, riep bijvoorbeeld het weekblad Der Spiegel op tot een grote schoonmaak binnen het be stuur van de hoofdstad dat zwaar belast zou worden door de 'mafiose' contacten van burgemeester Diepgen en en kele van diens vertrouwelin gen met onder meer de bank en bouwwereld. De vroegere CDU-fractieleider en voorzit ter van de bankendochter Ber lin Hyp, Klaus Landowsky, een 'slippendrager' van Diepgen, werd onlangs gedwongen om af te treden wegens corruptie. Met het waarschijnlijke ver trek van Diepgen staat Berlijn voor de vraag wie de nieuwe burgemeester wordt. De CDU ziet wel iets in haar voorzitter Angela Merkel. SPD-fractie- voorzitter en rijzende ster Klaus Wowereit zegt 'bereid' te zijn en Gregor Gysi, de popu laire PDS-politicus, wil ook wel. GPD van onze redactie buitenland ARUSHA - Het Rwanda-Tribu- naal in het Tanzaniaanse Arusha heeft gisteren voor het eerst een verdachte vrijgespro ken. De rechters achtten niet bewezen dat een voormalige burgemeester, Ignace Bagi- lishema, zich schuldig had ge maakt aan genocide of misda den tegen de menselijkheid. De regering van Rwanda heeft scherp geprotesteerd tegen de uitspraak. BRUSSEL - De Europese NAVO-partners hebben giste ren opgelucht adem gehaald: de Verenigde Staten zijn definitief niet van plan om militairen te rug te trekken uit Bosnië en Kosovo. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld bevestigde gisteren in Brussel dat de NAVO-aanwezigheid op de Bal kan voor de Amerikanen een kwestie is van 'samen uit. samen thuis' met de Europese landen. Dat betekent, aldus minister De Grave (Defensie) dat de 3300 Amerikaanse militairen in Kos ovo en Bosnië blijven. Na het aantreden van de rege- ring-Bush ontstond in Europa grote ongerustheid, omdat de nieuwe minister van defensie Rumsfeld duidelijk maakte dat de Balkan niet langer Amerika's eerste zorg is. Gisteren sloot Rumsfeld zich in Brussel echter aan bij zijn collega Powell van Buitenlandse Zaken, die het 'sa men uit -samen-thuis' -principe al eerder had verdedigd. GPD (Advertentie) De Rwandese minister van Jus titie De Dieu Mucyo toonde zich geschokt. Bagilishema is een beruchte moordenaar en de mis daden die hij heeft gepleegd zijn alom bekend, aldus de bewinds man. Bagilishema was in 1994 burge meester van Mabanza in de pro vincie Kibuye in het zuidwesten van Rwanda toen extremisti sche Hutu's zo'n achthonderd duizend Tutsi's afslachtten. Het in november 1994 opgerichte Rwanda-Tribunaal heeft tot nog toe acht mensen veroor deeld wegens hun betrokken heid bij de massaslachtingen. Tegen de oud-burgemeester wa ren negen aanklachten inge diend. In acht gevallen oordeel den de drie rechters unaniem dat hij niet schuldig was. De rechters kwamen tot de slotsom dat hij juist zijn best heeft ge daan om genocide te voorko men. In het negende geval was één rechter niet overtuigd van de onschuld van Bagilishema. De ex-burgemeester moet di rect worden vrijgelaten, aldus de uitspraak. Vlucht De aanklagers zullen tegen de uitspraak in beroep gaan. Ze hebben verder gevraagd om de vrijlating van Bagilishema der tig dagen op te schorten. De aanklagers zijn bang dat hij op de vlucht slaat of getuigen zal bedreigen. De provincie Kibuye was het to neel van een van grootste mas saslachtingen in de Rwandese burgeroorlog. In een stadion en een rooms-katholieke kerk wer den 22.000 Tutsi's om het leven gebracht, en elders in het gebied nog eens 30.000. RTR/AFP NEW YORK - Het aantal kinde ren dat nog voor het vijfde le vensjaar overlijdt, is de afgelo pen tien jaar met tien procent gedaald. Toch sterven ieder jaar nog zeker tien miljoen kinderen een 'vermijdbare' dood. Dat staat in een notitie van VN- secretaris-generaal Kofi An nan, die Unicef, het kinderfonds van de VN, gisteren heeft gepre senteerd. DPA sieraden horloges

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5