Extra onderzoek vlamvertrager Alleskunner Martinez opent Schelde Jazz 15 Zuidzandse vertelt over boerenleven Sint Jacobs vlinder verschiet van kleur Oma Juliana hoort gewoon bij huwelijk Willem-Alexander Leefbaar Nederland schorst Zeeuws lid wegens CD-verleden Rijkswaterstaat bekijkt eieren visdieven op broomhoudende stof Terneuzense jeugd wil disco, bios en zwembad Begeleiden herindeling kost Terneuzen vijf ton De grootste Heldense-Studiot? In Zonnemaire natuurlijk! zeeuwse almanak Achterbank ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 8 juni 2001 'lJ .V De gewone rood-zwarte Sint Jacobsvlinder en het gemuteerde geel-zwarte exemplaar. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - Leden van de insecten werk groep van De Steltkluut hebben bijzonde re vondst gedaan. In hun vlindernetje strikten zij een gemuteerde Sint Jacobs vlinder. Waar een 'normaal' exemplaar een fel rood-zwart vleugelpatroon heeft, is de gemuteerde vlinder flets geel-zwart. De Hulster vlinderdeskundige E. Taelman kan er met zijn pet niet bij. „Dit is in Ne derland nog nooit gezien en staat in geen enkel vlinderboek opgetekend." De Sint Jacobsvlinder (Tyria jacobaeae) is een overdag actief nachtvlindertje. Hij dankt zijn naam aan het feit dat hij hoofd zakelijk op het Jacobskruiskruid wordt aangetroffen. Het kruid is giftig, en daar door zijn de rupsen en uiteindelijk de vlin ders ook niet eetbaar voor vogels en andere dieren. De kleuren van de vlinder en van de rups dienen als waarschuwing. De Sint Ja cobsvlinder is een van de giftigste vlinders die in ons land rondvliegen. De rupsen van de vlindersoort zijn geel zwart gestreept, maar ze kruipen uit hun pop als opvallende rood-zwarte verschij ningen. Taelman: „We hebben geen idee hoe het nou kan dat er eentje geel-zwart is gebleven. Ik heb in alle vlinderboeken ge keken, maar heb niets gevonden. Ook de vlinderstichting in Wageningen is nu op de hoogte van onze vondst en is uiteraard zeer nieuwsgierig. We hebben vroeger al eens een albino-vuurvliegje gevonden, maar dit is veel zeldzamer." Taelman beraadt zich nog over wat hij met het gemuteerde exemplaar zal doen. Hij heeft het vlindertje nu thuis in een jampot zitten. „Er zijn al dia's gemaakt maar ik twijfel nog of ik de vlinder zal opprikken. Ik kan hem wel vrijlaten, maar dan gaat hij ook eens dood en dan hebben we er hele maal niks aan." doorRené van Stee TERNEUZEN - Rijkswater staat is bezig met vervolgonder zoek naar de hoge concentratie van broomhoudende vlamver trager in de kolonie visdiefjes, die op het sluizencomplex van Terneuzen verblijft. Uit eerdere onderzoeken blijkt de concen tratie niet-afbreekbare gifstof fen in eieren, mosselen en vissen verontrustend hoog te zijn. De vlamvertrager zou verantwoor delijk kunnen zijn voor de ziek teverschijnselen van de visdief jes. Het Terneuzense bedrijf Broomchemie produceert de vlamvertrager en Dow Chemi cal verwerkt deze. Beide bedrij ven lozen geen afvalstoffen op het kanaal. Daarom staat het met vast of ze de boosdoeners zijn. De vervuiling zou ook van uit de lucht in Nederland of uit België kunnen komen. Om de vraag te kunnen beant woorden of de vlamvertrager de oorzaak is van het kwijnende bestaan van de kolonie visdief jes, houdt Rijkswaterstaat een extra onderzoek waarbij ook Broomchemie en Dow worden betrokken. Medewerkers van het RIKZ (Rijksinstituut voor Kust en Zee) verzamelen mo menteel onder meer eieren van de vogels. „We hopen de resultaten begin volgend jaar binnen te hebben. Om meerdere referentiepunten te krijgen, betrekken we ook het Sloegebied in het onderzoek", verklaart voorlichter E. de Feij- ter van Rijkswaterstaat Zee land. Technisch manager J, van der Wal van Broomchemie zegt het onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. „We overtreden geen enkele wet en zijn voortdurend bezig om verbeteringen aan te brengen op het gebied van milieu en volks gezondheid. Als partner van de overheid, het bedrijfsleven en de actiegroepen gaan wij juist de dialoog aan", zegt Van der Wal. Ook Dow Chemical zegt het contact met alle betrokken par tijen niet uit de weg te gaan. „Acties van Greenpeace, zoals woensdag bij Broomchemie, vrezen we niet. We verwerken vlamvertrager, dus de kans dat ook wij ooit aan de beurt komen voor een actie is aanwezig", al dus woordvoerder F. Neve van Dow. Greenpeace Woensdag bezette Greenpeace de fabriek van Broomchemie om het bedrijf te dwingen de productie stop te zetten. De ac tievoerders ageerden ook tegen investeringen in productie-uit breiding. Na bezwaren van de milieu-organisatie trok Broom chemie de vergunningaanvraag voor de productie van nieuwe broomhoudende vlamvertra- gers in. Volgens Greenpeace zet het bedrijf de uitbreiding van ruim vijftig procent echter door onder het mom van een proef- productie. Vet weefsel „Jaarlijks komen vele tonnen zogeheten POP's (persistant or ganic pollutants) in het milieu terecht. Die verdwijnen nooit meer en slaan zich op in het vet- weefsel van mens en dier. We hebben verder aanwijzingen dat de vlamvertragers ook weg lekken tijdens het gebruik van de producten waarin ze zijn verwerkt. Er bestaan goede al ternatieven voor. De enige op lossing om de vervuiling met giftige stoffen tegen te gaan, is het stopzetten van de produc tie", zegt coördinator toxische stoffen Martijn Beekman van Greenpeace. Beekman hoopt dat minister Pronk de bespreking van het nieuwe chemische stoffenbeleid in de Tweede Kamer, op 13 juni, aangrijpt om de giftige stoffen te verbieden. Van der Wal vindt Den Haag de enige plaats waar het debat over chemische stoffen moet worden gevoerd. Hij was dan ook ont stemd over de actie van Green peace tegen zijn bedrijf. Broom chemie is niet van plan de productie van broomhoudende vlamvertragers te stoppen. Van der Wal voegt er aan toe dat de chemische verbinding waarte gen Greenpeace in het bijzonder ageert (FR-720) niet in Terneu zen wordt geproduceerd. doorRené van Stee TERNEUZEN - Terneuzen is voor vier dagen de jazz-hoofd- stad van Zeeuws-Vlaanderen. Gisteren was in Porgy Bess de aftrap van het 29ste Schelde Jazzfestival met een optreden van The Amsterdam United La- tin Big Band onder leiding van de Columbiaanse alleskunner Edy Martinez. De mix van Nederlandse latin jazzmusici en Midden-Ameri kaanse blazers en percussionis ten maakte er een daverend spektakel van met overduidelij ke warmbloedige invloeden uit Cuba en de verdere Caribean. Met name dankzij het grote speelplezier, was het optreden van de achttienkoppige multi culturele formatie een waardige opening van het festival. Van daag en komend weekeinde barst het jazzgeweld pas goed los met een kleine veertig optre dens op diverse podia in de bin nenstad van Terneuzen. Evenals voorgaande jaren is de organi satie er in geslaagd om, naast de vrij traditionele programme ring, een festival neer te zetten met een grote diversiteit aan stijlen, variërend van mainstream, swing, bebop en funk tot salsa, latin jazz en ca lypso. Trots De voorzitter van de Stichting Jazz Zeeuws-Vlaanderen Wil lem van Loon zei er trots op te zij n dat het wederom was gelukt een grootschalig en laagdrem pelig muziekfestival in de bin nenstad van Terneuzen te orga niseren. „We denken ook dit jaar duidelijk de doelstelling van onze stichting te hebben be haald.", aldus Van Loon. Het Schelde Jazzfestival gaat vandaag verder met optredens van onder anderen het Quartet van Ramon Valle, het Gijs Hen driks Quartet, The Flying Dixies, Mad Mozes, the Big Swing Band met Arno Krijger en The Funny Boys Dixieland Jazz Band. Zaterdag is erde tra- diotionele kroegentocht. Het festival duurt tot en met zondag. Dan staat als topact Candy Dul- fer op het affiche. Het Scheldejazzfestival is ook live te volgen op internet via de site www.scheldejazz.nl. Hier voor is gedurende drie dagen op het podium Duvel Droomschip op de Markt een webcam opge hangen. bigband Edy Martinez trad op tijdens de openingsavond van het jazzfestival. foto Charles Strijd Betsie de Hullu heet haar gasten welkom in de schuur uit 1905. foto Charles Strijd door Wilma Valk ZUIDZANDE - Wie wil weten wat een klinkèt in een men- deure is of een uleval, moet op een dinsdag in juli of augustus naar de boerderij van de fami lie De Hullu aan de Kokers- weg in Zuidzande. Al voor de vierde zomer ont vangt Elizabeth de Hullu, be ter bekend als Betsie, hier in de ochtend belangstellenden in Cadzandse klederdracht om ze alles te vertellen over het leven op de boerderij nu en vroeger. In de prachtige grote schuur uit 1905 worden de bezoekers door Betsie welkom geheten met een kopje koffie en een echte 'Kezandse' wafel, De schuur is een prachtig gebouw met hoge gewelven „Er zit geen spijker in, allemaal pen- gatverbindingen. Hij is veer tig meter lang en haast vijftien meter hoog. Om de paar jaar moet dan ook een hoogwerker komen om alles met een rage bol schoon te maken." In de schuur is naast een groot aantal oude werktuigen ook een voorraad zaden aanwezig om te laten zien hoe de gewas sen in de grond gaan. Tijdens de rondleiding buiten zien de bezoekers vervolgens hoe al les prachtig groeit. „De men sen en vooral de kinderen staan tegenwoordig zo ver af van de landbouw en de vee teelt. Wie weet nog dat melk van de koe komt en niet uit de koelkast? Ik vind het prettig om over de boerderij te vertel len en de rondleiding helpen ons deze bijzondere schuur in stand te houden." Stallen Koeien en paarden heeft de familie De Hullu als een aan tal jaren niet meer, maar de stallen in de schuur zijn nog te zien; voor de koeien, runde ren, varkens, paarden en een tje speciaal voor de veulens. „De veulens mochten een paar dagen bij hun moeder blijven, maar paarden waren er om mee te werken, dus werden ze opgesloten in de veulenstal met een halve deur en boven een soort houten tralie. Kon den ze alles zien en toch niet ontsnappen." Het huis van de familie da teert uit 1834. Er zijn nog een 'paereput' en een 'bakkêête' te zien, en ook vooral de kleder dracht van het Land van Ke- zand is er te bewonderen. Niet zo fleurig, maar prachtig af gewerkt en met mooie siera den. Nu draagt Betsie deze kleren nog niet; daarvoor zijn ze te bijzonder en vooral on vervangbaar. „De mutsen zijn nu nog in de was, ze moeten nog gesteven en gestreken worden en dan moet er nog de 'karekas' in. Gelukkig is er nog iemand in Cadzand die weet hoe het moet en die het me ook wil leren." Rondleidingen iedere dinsdag in juli en augustus om 10.30 uur. joor Jacques Cats GOES -Verpleeghuisarts D. van Maan- e& van de Stichting Ter Weel, locatie Goes werpt zich op als pleitbezorger 1 voor de aanwezigheid van prinses Juli ana bij het huwelijk van haar klein zoon Willem Alexander met Mdxima Zorreguieta. „Oma hoort er gewoon Van Maanen, mede-oprichter en lange tij d bestuurder van de Zeeuwse Alzhei- mer-afdeling Rond de Schelde, deelt de opvatting van directeur M. Wortmann van de stichting Alzheimer Nederland dat de koninklijke familie niet langer moet zwijgen over de dementie van de prinses. „Je hoeft er niet mee te koop te lopen", vindt de verpleeghuisarts. „Maar dit lijkt meer op wegstoppen. En dat is het andere uiterste." Volgens Van Maanen bestaat daar wellicht een reden voor. Op dat punt blij'ft het gissen, omdat niet duidelijk is in welke fase van de mentie Juliana verkeert. Van Maanen: „Maar ik sta wel ver baasd over de gedetailleerde informa tie over Bernhard en Claus. Er zit nog net geen operatieverslag bij." Dementie hoeft volgens Van Maanen nog niet te betekenen dat prinses Juli ana dan maar achter een raam moet blijven. „Het is geen schande om deze ziekte te hebben." Meelopen op Konin ginnedag zou weer te veel van het goede worden. Maar daar tussenin liggen, zo vindt de Goese verpleeghuisarts, nog wel wat mogelijkheden. „Waarom niet haar stem nog eens een keer laten ho ren." Hij denkt dat de prinses zeer van de hu welijksplechtigheid van haar oudste kleinzoon zou genieten. „En veel Ne door Maurits Sep KLOOSTERZANDE - C. van Corstanje uit Kloosterzande is door Leefbaar Nederland met onmiddellijke ingang geschorst als lid en kandidaat-bestuurs lid. Van Corstanje is in Tilburg lijsttrekker geweest voor de Centrum Democraten. „Dit soort mensen met een fout poli tiek verleden zijn nooit welkom bij Leefbaar Nederland", ver klaart de partij het royement. Campagneleider K. van de Lin de zegt 'teleurgesteld' te zijn in Van Corstanje. „Wij hebben ie dereen gevraagd naar hun poli tiek verleden. Hij heeft schrifte lijk laten weten geen politiek verleden te hebben en zijn handtekening staat onder die brief. Dat blijkt toch anders te zijn." Volgens de anti-fascisti sche onderzoeksgroep Kafka was Van Corstanje in 1990 lijst trekker voor de CD bij de ge meenteraadsverkiezingen in Tilburg. „Hij is toen negatief in het nieuws gekomen, onder meer omdat er sprake was van fraude bij de kandidatenlijst. Daar stonden mensen op die daarvoor niet hadden gekozen. Kort na de verkiezingen is hij opgestapt als lid van de CD. Daarna zijn we hem niet meer tegengekomen", zegt G. Bakker van Kafka. Van Corstanje staat met foto in het meinummer van het blad Leesbaar Nederland. Voor het oprichtingscongres van Leefbaar Nederland, aan staande zondag, zijn de kandi daten voor het bestuur kort be schreven. Daaruit blijkt dat de Kloosterzander veiligheids ambtenaar is en vertegenwoor diger is (geweest) van vakbon den, ondernemingsraden en wijkcommissies. Van Corstanje was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ten na de zomer bekend worden gemaakt. Het overgrote deel van de respondenten wil graag betrokken blijven bij de uitwer king van het jeugdbeleid. Wethouder E. Kerckhaert liet weten dat niemand zich deze zo mervakantie hoeft te vervelen, omdat het buurtsportwerk naar alle wijken van de stad Terneu zen wordt uitgebreid. Hierbij staan niet alleen voetbal en basketbal op het programma, maar bijvoorbeeld ook activi teiten op de binnenkort te ope nen skatebaan in sportpark Ou de Vaart. door René van Stee TERNEUZEN - Terneuzense jongeren missen een discotheek, een bioscoop, een openlucht zwembad en veilige ontmoe tingsplekken. Dat zijn de voor lopige resultaten van een Terneuzense enquête over jeugdbeleid. In totaal werden duizend vra genlijsten verspreid onder jon geren van 10 tot en met 23 jaar. De gemeente krijgt van de 508 respondenten een gemiddeld cijfer tussen de zeven en acht. Overige uitkomsten laten zien dat de helft van hen een bij baantje heeft, er weinig vrijwil ligerswerk wordt gedaan en het merendeel lid is van een sport club. De jongeren zijn goed op de hoogte van de hulpverle ningsinstanties. De gegevens worden in de zo mervakantie verder verwerkt, zodat de uiteindelijke resulta- (Advertentie) TERNEUZEN - De gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Ax el hebben het bureau Beren schot ingehuurd om het herin delingsproces te begeleiden. Het bureau is inmiddels begon nen met de werkzaamheden en heeft een plan van aanpak ver vaardigd dat als leidraad moet dienen voor het fusieproces. Voor de diensten van het bureau moeten de gemeenten voorlopig een half miljoen gulden betalen. Terneuzen zal deze kosten voor schieten. Dat was afgesproken in de startnotitie herindelen. De Terneuzense raad wordt ge vraagd een krediet van 500.000 gulden beschikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders gaan er nu al van uit dat dit be drag niet toereikend zal zijn, omdat eventuele vertragingen in het proces onherroepelijk ex tra kosten met zich mee bren gen. Het eigenlijke fusieproces (het ineenschuiven van de orga nisaties, het opstellen van be leidsnotities met de financiële verantwoordingen en alle bij komende zaken) gaat de ge meenten zo'n 3,6 miljoen gulden kosten. De commissie bestuurlijke za ken buigt zich donderdag 14 ju ni over het voorstel. De vergade ring in het Terneuzense stadhuis begint om 18.45 uur. (Advertentie) aan zee elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl derlanders zullen het prachtig vinden om Juliana op de televisie te zien." Bij Ter Weel verzorgen personeelsleden met hun eerder gebruikte trouwkleren wel eens bruidsmodeshows. Van Maan en: „Dan moet je die dementerende be woners zien zitten. Zulke smiles! Da's genieten! Ze weten alleen 'savondsniet meer dat het geweest is." pagina 16: dementie in taboesfeer Het was een rib uit het lijf, maar het Middelburgse paar kocht een paar jaar geleden een flinke zogeheten ruimte wagen ofmpv, zoals zo'n iet wat patserige uitvoering van het personenbusje in het jar gon van autoreclame heet. Het geruzie van de drie kin deren op de achterbank wa ren ze beu. Met twee stoelen voor, drie in het midden en twee achter zat niemand ie mand meer in de weg. On- j langs ruilden ze hun oude 'busje' in voor een andere. Met een iets andere opstel ling van de zitplaatsen. Twee stoelen voor, twee in het mid- den en achterin een achter bank. „Wauw, een achter- i bank", reageerden de drie kinderen. En daar zitten ze j nu heel gezellig, de twëëe>tJ duurbetaalde stoelen in het midden onbenut latend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43