Onderzoek extra geld zorg Commissie ESF-fraude vindt geen schuldigen V erzekeringskamer vreest voor hogere pensioenpremies Kamer stopt met kuisen eigen taal Oud-SS'er verzet zich tegen vonnis uit 1950 Stivoro verheugd over vonnis milj ardenclaim tegen tabaksgigant VS Kosten zorg gezondheid steeds hoger In Spanje voordelig onder het mes Eindhoven NAVO-luchtmachtbasis Dienst zoekt hondsdolle hond Cel geëist voor brand Schiphol VVD vraagt Borst hoe forse bedragen zijn besteed Warm welkom voor laatste blauwhelmen Cyprus Uitgever rommelt met stambomen Marokko werkt toch mee aan onderzoek Spoedklus ambulance loopt verkeerd af 90ós se 6(/\9o 'obiie. zij/i Aéé^ópf/euiimd,. (M komt dooi de mooie kanten Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandag t/m zaterdag en vrijdagavond door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De gezond heidszorg wordt steeds duurder. Vorig jaar zijn de kosten met ruim 6,3 pro cent gestegen tot 72,8 miljard gulden. De kos tenstijging is vooral ver oorzaakt door de hogere lonen in de intramurale gezondheidszorg, zoals de ziekenhuizen en de ver zorgingstehuizen. Dat blijkt uit cijfers die het CBS gisteren heeft be kendgemaakt. Niet alleen de lonen wa ren verantwoordelijk voor de stijging. Ook het versneld wegwerken van de wachtlijsten in de ge handicaptenzorg en de thuiszorg heeft het nodige gekost. Daarnaast hebben ook verloskundigen, huis artsen, tandartsen en fy siotherapeuten hun tarie ven vorig jaar verhoogd. De stijging van de kosten is ruim 0,7 procent hoger dan het jaar daarvoor. Toen bedroeg die 5,6 pro cent. Het bruto binnen lands product steeg vol gens voorlopige cijfers in 1999 met 5,6 procent en in 2000 met 7,1 procent. Het aandeel van de kosten van de gezondheidszorg in het bruto binnenlands pro duct is licht gedaald van 8,3 procent in 1999 naar 8,2 procent vorig jaar. De kosten van de intra murale zorg (zorg waarbij mensen worden opgeno men), exclusief psychia trische ziekenhuizen, ste gen vorig jaar het hardst, met 5,8 procent tot 34 mil jard gulden. De instellin gen voor verstandelijk ge handicapten werden 6,9 procent duurder en ver pleeghuizen en zieken huizen 5,6 procent en 5,7 procent. Deze kostenstij gingen worden vooral veroorzaakt doordat de lonen flink zijn gestegen. De extramurale zorg is 7,0 procent duurder gewor den en heeft nu de dertig miljard gulden bereikt. GPD vrijdag 8 juni 2001 DEN HAAG - Opereren in een privé-kliniek in Spanje is niet duurder dan in een gewoon ziekenhuis in Nederland. De extra kosten van de vluchthet verblij f en een begeleider worden te niet gedaan door de lagere kosten van de behandeling. Dat zegt orthopedisch chirurg W. Mol van het Rode Kruiszie- kenhuis in Den Haag. Mol heeft eerder deze week in Spanje Nederlandse patiënten geopereerd. Deze weken gaan in het privé-ziekenhuis in Alicante elf mensen onder het mes voor een knieprothese. In oktober volgt er een tweede ronde voor dertig mensen die aan een nieuwe knie of heup toe zijn. De operaties in Spanje leveren drie maanden verkorting van de wachtlijst op, aldus Mol. Het Rode-Kruisziekenhuis heeft honderden mensen op de wachtlijst staan. ANP EINDHOVEN - Zeven NAVO-lidstaten gaan de militaire ba sis Welschap bij Eindhoven gebruiken als coördinatiecen trum voor hun internationale luchtmachtoperaties. Dit maakte minister De Grave van Defensie gisteren bekend, na overleg met zijn NAVO-collega's in Brussel. Volgens De Grave gaat het om een 'bescheiden begin' van een operatie die moet uitmonden in een centrale luchtmachtbasis. In Eindhoven gaan twaalf experts werken die de luchtmacht capaciteit van de zeven landen op elkaar zullen afstemmen. Vorig jaar kwamen Nederland en Duitsland al samenwerking óp dit terrein overeenNu hebben ook de luchtmachtchefs van Groot- Brittannië, Frankrijk, Spanje, Italië en België hun me dewerking toegezegd. ANP DEN HAAG - De Keuringsdienst van Waren (KvW) is op zoek naar een jonge hond die mogelijk besmet is met hondsdolheid en door toeristen van Marokko naar Nederland kan zijn mee genomen. Hondsdolheid is een virus dat door een beet kan worden over gebracht op mensen en uiteindelijk dodelijk kan aflopen. Het hondje maakte deel uit van een nest van vier en is dit voor jaar verkocht op of in de omgeving van een camping in Tara- zout, vlakbij Agadir in Marokko. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat er een onderzoek komt naar wat er precies is gebeurd met de 25 mil jard gulden die sinds 1994 extra in de gezondheidszorg is ge stopt. De liberalen vragen zich af of de forse bedragen wel doel matig en doeltreffend zijn be steed. De Tweede Kamer is ver deeld over het voorstel en neemt daar volgende week een besluit over. WD-Kamerlid Van Blerck wil een onderzoekscommissie in stellen vanuit de Kamercom missies voor VWS en voor Rij ks- uitgaven, zo heeft zijn partij gisteren meegedeeld. Die com missie moet de concrete resulta ten van het extra geld aantonen. Volgens Van Blerck heeft zij tot nu toe nooit duidelijk antwoord gekregen van minister Borst van Volksgezondheid op haar vragen over het effect van de miljarden. ,,We zien en horen wel dat het geld is besteed, maar waaraan precies wordt niet zichtbaar gemaakt. We krijgen maar een deel van de informatie en het is versnipperd." Als voorbeeld noemt ze de wachtlijsten voor hartpatiën ten. „Daar was eerst een wacht lijst, zodat er meer geld naar toe ging. Daarmee werden meel mensen geholpen. En nu zie je dat er weer meer wachtenden zijn bij sommige instellingen. Wij willen weten waarom dat zo is", aldus Van Blerck. In 1994 bedroeg het totale zorgbudget 59 miljard gulden. Dit jaar zal dat oplopen tot bijna 85 miljard. De VVD-fractie zegt bereid te zijn extra geld in de zorg te ste ken, maar alleen als een tekort aan financiën de oorzaak is van knelpunten. De VVD wil dat de uitkomsten van het onderzoek worden ge bruikt bij de Zorgnota en de be groting van het ministerie van VWS voor het jaar 2002. Daar om moet de commissie voor ok tober dit jaar klaar zijn. Eerder wilde de CD A-fractie in de Eer- ste Kamer een soortgelijk on derzoek. Het CDA kan zich voluit vinden in het verzoek. Woordvoerder Buijs is blij dat de WD het sig naal van het CDA uit de Senaat heeft opgepikt. „Controle past beter bij de Tweede Kamer." De PvdA wacht af wat het onder zoeksvoorstel is, maar vindt dat het antwoord moet komen van de zorgverzekeraars, omdat VWS het niet kan geven. Kritisch „Degene die opheldering over de besteding van premiegelden kan geven, is voorzitter Wiegel van Zorgverzekeraars Neder land. Deze partijgenoot van Van Blerck moet weten wat precies met het geld uit de centrale kas is gedaan. En als dat niet zo is, dan moeten wij ons kritisch af vragen of de zorgverzekeraars wel in staat zijn de regierol te vervullen", zegt Oudkerk (PvdA). D66 heeft geen bezwaar tegen een onderzoek, maar woord voerder Van Vliet denkt dat het geld wel goed besteed is. Groen- Links heeft geen behoefte aan een onderzoek. „We hebben on langs voor het eerst cijfers van VWS gekregen over de premie sector. Er ligt nu meer op tafel dan ooit", zegt Kamerlid Her mann. ANP HAARLEM - De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem drie jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen een 25-jarige dakloze die 18 januari een miljoenenbrand veroor zaakte op de luchthaven Schiphol. De man heeft de brandstichting bekend, maar hij zei tijdens de zitting er weinig van te kunnen herinneren. De man werd 30 januari opgepakt, toen hij op Schiphol op heterdaad werd betrapt bij de diefstal van een horloge. Eerder die dag had hij brand gesticht op het NS-station van de luchthaven. ANP DEN HAAG - De Consumentenbond zoekt uit hoe hij een uit gever van namaak-stambomen en familiewapens kan aan pakken. Op de website van de Consumentenbond staat dat het gaat om boekhandel/antiquariaat De Heraut, waarvan de eigenaar in 1994 al eens door de Reclame Code Commissie tot de orde is geroepen. De Heraut is sinds de veroordelingen doorgegaan met het versturen van brieven waarin 'speciale historische fa milieuitgaven' van 'uw weinig voorkomende familienaam' worden beloofd, aldus de Consumentenbond. De bond waarschuwt met klem om niet op het aanbod in te gaan en de reclame direct weg te gooien. ANP EINDHOVEN - Een emotioneel weerzien op luchtmachtbasis Eindhoven. Gisteren keerden daar de laatste Nederlandse militai ren terug uit Cyprus. Daarmee werd de Nederlandse bijdrage aan de vredesmissie United Nations Forces in Cyprus (Unificyp) beëin digd. Sinds juni 1998 maakte een Nederlandse compagnie van hon derd manschappen deel uit van het Britse VN-contingent op het ei land. foto Bas Rutten/ANP DEN HAAG - Marokko wil toch meewerken aan het Nederland se onderzoek naar bijstands fraude. Nederlandse onderzoe kers krijgen alsnog toegang tot de kadasters. De toezegging van Marokko komt na hernieuwde verzoeken vanuit Nederland om medewer king. Twee maanden geleden werden in het Noord-Afrikaan se land nog Nederlandse am bassademedewerkers bedreigd die onderzoek deden naar mo gelijke bijstandsfraude van geëmigreerde Marokkanen in Nederland. Daarop dreigde Ne derland de uitkering aan Ma rokkanen stop te zetten. ANP doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Voorzitter Ko ning van de onderzoekscom missie naar gesjoemel met Europese werkgelegenheids gelden, verwacht geen politieke hoofdschuldige aan te kunnen wijzen. Hij heeft dat begin deze week laten weten in een brief aan minister Vermeend van So ciale Zaken. De Kamercommissie voor Soci ale Zaken had Koning gevraagd m zijn eindrapportage een con clusie te trekken over de politie ke verantwoordelijkheid voor onregelmatigheden met gelden uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Koning, oud-staatssecretaris van Financiën en voormalig voorzitter van de Algemene Re kenkamer, ziet daar geen kans toe. Naar zijn verwachting is er 'geen duidelijke hoofdverant woordelijke'. Hij verwijst naar zijn tussenrapport uit april, waaruit blijkt dat Arbeidsvoor ziening én het ministerie van Sociale Zaken van 1994 tot 1999 de uitvoering van de ESF nau welijks controleerden; als er maar werkgelegenheidsprojec ten van de grond kwamen. De onderzoekscommissie zal haar eindrapportage wel zo schrijven dat de Tweede Kamer een politiek oordeel kan vellen, belooft Koning. Het eindrap port zou eind juni uitkomen, het wordt op z'n vroegst eind au gustus. Goes De extra tijd is nodig, omdat er meer moet worden onderzocht. Zo gaat de commissie ook bekij ken of bij Centra voor Vakoplei ding dubbel is gedeclareerd. Dat zou onder meer het geval zijn in Goes. De commissie gaat eveneens na of de beschuldiging klopt dat ESF-gelden zijn aangewend om een grote bezuiniging op Ar beidsvoorziening te compense ren. Oud-minister van Sociale Zaken en huidig PvdA-fractie- doorAntoon Posting DEN HAAG - Als de inflatie in Nederland langer op het huidi ge hoge peil (4,9 procent in april) blijft en met het beleggen in aandelen weinig meer te verdie nen valt, dan zal dit tot hogere pensioenpremies leiden. De gevolgen voor de pensioen reserves zijn ook door geringe negatieve invloeden al groot, zo waarschuwt de Pensioen- Verzekeringskamer (PVK) bij het uitbrengen van haar jaar verslag 2000. Daaruit blijkt dat eind vorig jaar alle Nederlandse pensioenfondsen samen een vermogen hadden van zo'n dui zend miljard gulden. Als de opbrengsten van de be leggingen een procent lager uit vallen, kost dit de pensioen fondsen jaarlijks circa vijftien miljard gulden. Een procent ho gere inflatie kost de pensioens paarders nog eens zo'n tien mil jard gulden.Op welke termijn de pensioenfondsen inderdaad ge noodzaakt zullen zijn hun pre mies te verhogen, is volgens be stuursvoorzitter D. Witteveen van de PVK sterk afhankelijk van de indexering die de fond sen toepassen, en van de waarde van hun beleggingen. Maar slechte rendementen en hoge in flatie leiden onherroepelijk tot de noodzaak van maatregelen. „Dit zijn geen leuke, vette jaren voor pensioenfondsen", aldus Witteveen gisteren in Den Haag. Turbulent Het afgelopen jaar is turbulent verlopen voor de pensioenfond sen. Vooral de fondsen die zwaar in aandelen hebben be legd, behaalden een slecht en in sommige gevallen zelfs negatief rendement. Maar vooralsnog is geen van de pensioenfondsen in gevaar. De gemiddelde 'dek kingsgraad' bedroeg aan het einde van het verslagjaar ruim 150 procent, wat betekent dat anderhalf keer het bedrag in kas zit van wat nodig is om aan pen sioenen uit te betalen. GPD voorzitter Melkert moest in de periode 1994-1998 vierhonderd miljoen gulden op Arbeidsvoor ziening bezuinigen. De Kamercommissie voor Soci ale Zaken neemt minister Ver meend de vertraging kwalijk, vooral omdat zij eerder een ei gen onderzoekscommissie wil de beginnen. Met de instelling van de commissie-Koning eind januari doorkruiste Vermeend dit voornemen. Om de druk op Vermeend op te voeren heeft de Kamer besloten alsnog een eigen onderzoek te beginnen, als Koning niet rap porteert voor eind augustus. Met de voorbereidingen wordt al begonnen. Er is haast geboden. ESF-gel den uit 2000 mogen van de Tweede Kamer niet worden uit gegeven, zolang er geen duide lijkheid is over de voorgaande periode. Tot eind dit jaar be staat de mogelijkheid die gelden (vijfhonderd miljoen gulden) te bestemmen voor werkgelegen heidsprojecten, anders moeten ze terug naar de EC. Politiek neemt de druk toe. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn mei volgend jaar. Op Sociale Zaken hebben de laatste tijd allemaal PvdA-kopstukken gezeten: Melkert, De Vries (nu Binnenlandse Zaken) en Ver meend. De PvdA is er veel aan gelegen 'dit vuiltje' snel weg te werken. De oppositie, met aan kop het CDA, verwacht garen te spin nen bij beschadiging van Mel kert, de beoogd opvolger van premier Kok. Voor de onder zoekscommissie onder leiding van Koning (WD) is het ook daarom 'onmogelijk' een poli tiek verantwoordelijke aan te wijzen. RUURLO - Een spoedklus is de bestuurder van een ambulance gisterochtend opgebroken. Hij probeerde tijd te winnen door tussen de gesloten bomen van een spoorwegovergang in Ruurlo te manoeuvreren. Dat ging mis. De aanstormende trein ramde de ambulance, die aanzienlijke scha de opliep aan voor- en zijkant. De bestuurder raakte gewond, de bijrijder liep schaafwonden op. De ziekenauto was op weg naar een boer, die bij het inladen van paarden enkele vingers had verloren. De patiënt werd door een andere ambu lance opgehaald. foto Hans Groene/GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Iedere uitspraak of uitroep van een Tweede-Ka merlid zal voortaan behouden blijven voor het nageslacht. Ook als het gaat om minder fraaie uitdrukkingen als scheldwoor den of beledigingen. Het presi dium van de Tweede Kamer wil dat straks alles wat er in de Ka mer wordt gezegd, wordt opge nomen in de officiële stukken. Nu heeft de voorzitter van de Kamer (PvdA'er Jeltje van Nieuwenhoven) de mogelijk heid om de griffiers te verbieden bepaalde uitspraken in de 'Han delingen', het letterlijke verslag van het besprokene, op te ne men. Dit kan bijvoorbeeld bij belediging van een collega, bij opruiing of wanneer de geheim houdingsplicht wordt geschon den. Het Kamerbestuur vindt deze mogelijkheid nu achterhaald. In geval van scheldpartijen, worden de uitspraken toch ge woon uitgezonden via radio of televisie. Kamervergaderingen (Advertentie) door Sander Kuypers ASSEN - De veroordeelde Ne derlandse oorlogsmisdadiger D. Hoogendam verzet zich tegen het vonnis dat de rechtbank in Assen hem in 1950 oplegde. De ex-SS'er werd toen bij verstek ter dood veroordeeld wegens landverraad. Die straf is later omgezet in levenslange gevan genisstraf. In april werd duidelijk dat de oorlogsmisdadiger in de ge meente Ringgau in de Duitse deelstaat Hessen woont. Het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem liet Hoogendam daar na op 12 mei van dit jaar alsnog zijn vonnis betekenen. Nu is Hoogendam een procedu re van verzet begonnen, beves tigt een woordvoerder van de rechtbank in Assen. De recht bank gaat zich eerst beraden of het bezwaar wel behandeld kan worden. „Daar is nu nog geen duidelijkheid over", vertelt de zegsvrouw. Hoogendam werd bij verstek veroordeeld omdat hij voor het proces uit een gevangenenkamp was ontsnapt. Hij bleef tot april dit jaar spoorloos. Historicus Metselaar zegt dat Hoogendam in de oorlog een schrikbewind in de omgeving van Hollandsche- veld voerde, samen met de on langs in Spanje overleden oor logsmisdadiger Auke Pattist. Hoogendam vestigde zich na zijn ontsnapping in 1946 in Ringgau onder de valse naam Dieter Hohendamm. De kans dat justitie in Duitsland hem uitlevert, is niet groot omdat hij inmiddels de Duitse nationali teit heeft. Duitsland levert geen onderdanen uit, maar kan van de regel afwijken omdat Hoo gendam bij zijn naturalisatie- aanvraag een valse naam en ge boorteplaats heeft opgegeven. Dinsdag zei de voormalig SS'er voor de televisie dat hij spijt heeft van zijn gedrag tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hoogen dam (De Bokser) dwong tijdens de oorlog opgepakte joden en andere arrestanten met geweld tot schuldbekentenissen.ANP zijn nu eenmaal openbaar. De voorzitter houdt wel het recht om kamerleden die buiten hun boekje gaan tot de orde te roe pen en bij herhaling de toegang tot de vergadering te ontzeggen. In het verleden is het maar zel den gebeurd dat uitlatingen daadwerkelijk uit de stukken werden geschrapt. Een beroemd voorbeeld stamt uit 1957, toen de ARP'er Gerbrandy het toen malig Indonesisch staatshoofd Soekarno een oorlogsmisdadi ger noemde. Tegenwoordig be perkt de voorzitter zich vaak tot een vermaning. Niet alleen om dat de omgangsvormen ook in de Tweede Kamer wat losser zijn geworden, maar ook omdat het aantal gevallen van oprui ing flink is afgenomen sinds de Centrumdemocraten geen zetel meer hebben. De SGP heeft inmiddels be zwaar aangetekend tegen het voornemen. Volgens de gerefor meerden moet het parlement het goede voorbeeld geven, ook al verruwen taalgebruik en om gangsvormen in de samenle ving. „Dat goede voorbeeld geeft het parlement niet door woorden in de officiële stukken op te nemen die niet door de beugel kunnen", aldus een SGP-woordvoerder. GPD door Simone van Priel DEN HAAG - Het is een sterk signaal voor de Nederlandse strijders tegen het roken dat si- garettenfabrikant Philip Mor ris een Amerikaanse kankerpa tiënt een recordbedrag van 7,5 miljard gulden schadevergoe ding moet betalen. „Dit soort uitspraken helpt mee om ook rechters in Nederland op het spoor van veroordelingen te zet ten", zegt directeur Trudy Prins van de Stichting Volksgezond heid en Roken. Een jury in Los Angeles bepaal de gisteren dat de 56-jarige Ri chard Boeken 7,5 miljard gul den van Philip Morris moet krijgen. Boeken ging op zijn dertiende Marlboro-sigaretten roken en kreeg pas in de jaren negentig door welke risico's hij daarmee voor zijn gezondheid liep. Het concern had hem voor die risico's moeten waarschu wen, stelt Boeken. Sinds 1999 heeft hij ongeneeslijke kanker. Prins vindt 7,5 miljard, het hoogste bedrag dat een tabaks fabrikant ooit aan een particu lier heeft moeten betalen, 'erg ver gaan' en daarom een goed signaal. „Het gaat om een be drijf met enorme winstmarges. Het kan heel Zuid-Amerika ko pen, met de staatsschulden erbij en dan houden ze nog over." Nederland kent geen claimcul tuur als in de Verenigde Staten, maar volgens Prins is het mo ment dat ook in Nederland schadevergoeding wordt toege kend, niet ver meer weg. „Na Amerika is er ook in Frankrijk een uitspraak geweest. Het komt dus steeds dichterbij." Maar als er een proces komt te gen de Nederlandse tabaksfa brikant Niemeyer moet niet aan miljoenen, laat staan miljarden worden gedacht. „Als het om drie ton gaat, is het veel." Het Bureau Voorlichting Tabak, dat het woord voert namens de Nederlandse tabaksindustrie, zegt niet te kunnen reageren op de uitspraak. „Ik ken de zaak niet en dit heeft niets met de Ne derlandse tabaksindustrie te maken", aldus directeur Hans van Ronkel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3