Plan Zeikehoeve weer op agenda Lekker relaxen op laatste schooldag Nieuw pand klanten koffieshop in Goes Afrikaans water in stormvloedkering Leefbaar Nederland schorst Zeeuws lid wegens CD-verleden Milieu vriendelij kheid campings beloond De grootste Heldense-Studiolj? In Zonnemaire natuurlijk! zeeuwse almanak Achterbank Overvallers pompstation aangehouden Juliana hoort gewoon bij huwelijk kroonprins Provincie blijft bij sloop OPRUIMING door Rolf Bosboom GOES - De klanten van de vroe gere koffieshop Wayne's World in Goes hebben een nieuwe stek. Zij gaan naar een leegstand pand in de Wijngaardstraat, vlakbij de voormalige koffie shop gelegen. Het gaat om het pand waar voorheen een waterbeddenzaak was gevestigd, totdat het in sep tember 1999 door brand werd verwoest. Inmiddels is het op nieuw opgebouwd. Wayne's World moest eind maart definitief dicht, na een lange juridische strijd met de gemeente. De koffieshop had een sterke sociale functie voor vooral allochtone jongeren uit de 'risicogroepen'. Om die reden vond de gemeenteraad het van belang dat voor de groep een an der onderkomen zou worden ge vonden. De afgelopen maanden hebben de gemeente Goes en de Stichting Colours, die de jonge ren hebben opgericht, naarstig gezocht naar een geschikte ac commodatie. Daarbij is vooral gekeken naar een vroegere win kel in de Korte Kerkstraat, maar die viel af. Met het pand in de Wijngaardstraat is de stich ting meer dan tevreden. Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) Zuidweg 20a, Zonnemaire. Tel 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl Het was een rib uit het lijf, maar het Middelburgse paar kocht een paar jaar geleden een flinke zogeheten ruimte wagen ofmpv, zoals zo'n iet wat patserige uitvoering van het personenbusje in het jar gon van autoreclame heet. Het geruzie van de drie kin deren op de achterbank wa ren ze beu. Met twee stoelen voor, drie in het midden en twee achter zat niemand ie mand meer in de weg. On langs ruilden ze hun oude 'busje' in voor een andere. Met een iets andere opstel ling van de zitplaatsen. Tivee stoelen voor, twee in het mid den en achterin een achter bank. „Wauw, een achter bank", reageerden de drie kinderen. En daar zitten ze nu heel gezellig, de twee duurbetaalde stoelen in het midden onbenut latend. Vertegenwoordigers van de boeren noemen de sloop van De Zeikehoeve kapitaalvernietiging. Natuur beschermers vinden dat de boerderij niet in de Prunje thuishoort. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De provin cie Zeeland en de natuurbe scherming blijven erbij dat de Zeikehoeve in het Schouwse Prunjegebied gesloopt moet worden. In april zorgde dat voorstel voor ruzie binnen de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. De vertegen woordigers van de boeren zijn tegen de sloop. Zij spreken van kapitaalvernietiging en staan daarmee lijnrecht tegenover de natuurbeschermers. De boerenvertegenwoordigers binnen de landinrichtingscom missie (LIC) vinden dat de pro vincie beter geld kan steken in aanleg van voorzieningen als fiets- en wandelpaden dan in sloop van een hoeve die volgens hen niemand in de weg zit. De natuurbeschermers denken er heel andei's over. Zij vinden dat de Zeikehoeve absoluut weg moet uit het unieke natuurge bied dat de Prunje geworden is. De discussie binnen de landin richtingscommissie in april was voor de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) aanleiding om zich te beraden op haar positie binnen de LIC. Desalniettemin wordt aan de landinrichtingscommis sie opnieuw het voorstel tot sloop van de Zeikehoeve voor gelegd, maar dan met een wat andere insteek. Vraag Feitelijk is, constateert de Dienst Landelijk Gebied (DLG), in april niet de juiste vraag voorgelegd aan de leden van de landinrichtingscommis sie. Toen werd gewaagd of de commissielieden akkoord gin gen met het, onder verantwoor delijkheid van de LIC, slopen van de Zeikehoeve en die vraag werd door de meerderheid met 'neen' beantwoord. Bij nader inzien constateert de DLG dat de sloop van de Zeike hoeve in beginsel geen verant woordelijkheid van de LIC is. De sloopplannen voor de Zeike hoeve staan niet vermeld in het raamplan noch in het uitvoe ringsprogramma van het land inrichtingsproject. Daar komt bij dat het idee niet uit de LIC zelf komt, maar gelanceerd is door de provincie Zeeland en de natuurbeschermingsorganisa ties. De provincie is ook bereid de verantwoordelijkheid te nemen voor de sloop van de boerderij in het Prunjegebied. De waag aan de LIC is louter of zij bezwaren heeft tegen het sloopplan. Onderliggende vraag is of de landinrichtingscommissie vindt dat slopen van de Zeike hoeve in strijd is met of schade doet aan de door de LIC te reali seren werken in het landinrich tingsproject. Het voorstel als nog in te stemmen met sloop van de Zeikehoeve prijkt op de agenda van de vergadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost op donderdag 14 juni. Deze wordt gehouden in het dorpshuis van Serooskerke en begint om 9.00 uur. Water of het gebrek daaraan in Afrika is het thema van de foto's van Anno van der Heide. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Het contrast tussen de overvloed aan water in Zeeland en de schaarste in Afrika staat centraal in de fototentoonstelling 'Water, bron van leven' op Neeltje Jans, die vanmiddag door honorair consul H. Becker van de republiek Mali officieel wordt geopend. Het betreft een bijzondere exposite op een bijzondere locatie, in het binnenste van de Stormvloedkering. De foto's zijn gemaakt door beeldend kunstenares, filmmaakster, fotografe en journaliste Anno van der Heide. Wa ter of het gebrek daaraan is in deze ten toonstelling een steeds terugkerend thema. Water speelt een centrale rol in het sociale leven in Afrika. Mensen ha len gezamenlijk water of wassen samen kleding in de rivier. Bij de waterputten wisselen de vrouwen de nieuwtjes uit, bespreken ze de politiek of hun liefdes perikelen en ontmoeten kinderen hun wiendjes en wiendinnetjes. De foto's tonen ook hoe het vervoeren van water geïntegreerd is in het dage lijks leven. Bij een taxi-standplaats in Uganda staan talloze waterkannen, in Tanzania rennen mensen in de stro mende regen uit een bus, teiwijl in het door droogte geteisterde Mali een meis je met een emmertje water naar de trein holt. Meer dan honderd foto's tonen mensen en water op het Afrikaanse continent op deze plek waar de bezoekers het zee water horen klotsen. Anno van der Hei de werkt sinds 1993 vooral als journa liste. Voor haar buitenlandreportages maakt ze meestal haar eigen foto's. Af- foto Marijke Folkertsma hankelijk van de situatie wisselt de aard van haar fotowerk tussen puur re gisterende documentaire opnamen van het dagelijks leven en een meer intieme benadering van mensen in persoonlijke portretten. De officiële opening vanmiddag wordt opgeluisterd met een optreden van de Senegalese muzikanten Mola Sylla en Serigne Mbacke. 'Water, bron van leven' is tot en met 31 oktober te zien in het bezoekersdeel van de Oosterscheldekering op Neeltje Jans. waarin opgenomen Ju de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 1844 - 1998 NOORD vrijdag 8 juni 2001 door Maurits Sep KLOOSTERZANDE - C. van Corstanje uit Kloosterzande is door Leefbaar Nederland met onmiddellijke ingang geschorst als lid en kandidaat-bestuurs lid. Van Corstanje is in Tilburg lijsttrekker geweest voor de Centrum Democraten. „Dit soort mensen met een fout poli tiek verleden zijn nooit welkom bij Leefbaar Nederland", ver klaart de partij het royement. Campagneleider K. van de Lin de zegt 'teleurgesteld' te zijn in Van Corstanje. „Wij hebben ie dereen gevraagd naar hun poli tiek verleden. Hij heeft schrifte lijk laten weten geen politiek verleden te hebben en zijn handtekening staat onder die brief. Dat blijkt toch anders te zijn." Volgens de anti-fascisti sche onderzoeksgroep Kafka was Van Corstanje in 1990 lijst trekker voor de CD bij de ge meenteraadsverkiezingen in Tilburg. „Hij is toen negatief in het nieuws gekomen, onder meer omdat er sprake was van fraude bij de kandidatenlijst. Daar stonden mensen op die daarvoor niet hadden gekozen. Kort na de verkiezingen is hij opgestapt als lid van de CD. Daarna zijn we hem niet meer tegengekomen", zegt G. Bakker van Kafka. Van Corstanje staat met foto in het meinummer van het blad Leesbaar Nederland. Voor het oprichtingscongres van Leefbaar Nederland, aan staande zondag, zijn de kandi daten voor het bestuur- kort be schreven. Daaruit blijkt dat de Kloosterzander veiligheids ambtenaar is en vertegenwoor diger is (geweest) van vakbon den, ondernemingsraden en wijkcommissies. Van Corstanje was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. door Jacques Cats MIDDELBURG - Zeeland is de provincie met de hoogste bezet ting aan Milieubarometers. Dit keurmerk staat symbool voor de mate van milieuvriendelijkheid van campings, groepsaecom- modaties, bungalowparken en horecabedrijven. Volgende week donderdag wordt aan der tig recreatie ondernemers een Milieubarometer uitgereikt. Daar zijn vijf gouden trofeeën bij. De mate van invoering van spe ciale maatregelen zoals bespa ren op water en elektriciteit, ge scheiden afval inzamelen en •milieuactiviteiten organiseren voor de gasten bepaalt het ni veau van de behaalde Milieuba rometer: brons, zilver of goud. Zeeland kende al twee bedrij ven met een gouden Milieubaro meter: landschapscamping Kijkuit in Zonnemaire en Zee landcamping Ons Buiten in Oostkapelle. Daar komen op 14 juni drie campings bij: De Boomgaard in Westkapelle, Scheldeoord in Baarland en De Wijde Bliek in Renesse. Er bestaat de laatste tijd ook vanuit de horecabranche be langstelling voor het milieu keurmerk. Op dit moment lopen er enkele pilotprojecten. Zeeuwse bedrijven van een Mi lieubarometer hebben deelge nomen aan het Milieuproject Verblijfsrecreatie Zeeland. Daarin wordt door middel van doorlichtingen en themabijeen komsten aandacht besteed aan duurzaamheid en milieuvrien delijkheid van de recreatiesec tor. Het project wordt uitgevoerd door NORT Zeeland in samen werking met de provincie en de branchevereniging voor recrea tieondernemers Recron. GOES -Verpleeghuisarts D. van Maanen van de Stichting Ter Weel, locatie Goes werpt zich op als pleitbezorger voor de aan wezigheid van prinses Juliana bij het huwelijk van haar klein zoon Willem Alexander met Móxima Zorreguieta. „Oma hoort er gewoon bij." Van Maanen, mede-oprichter en lange tijd bestuurder van de Zeeuwse Alzheimer-afdeling Rond de Schelde, deelt de opvatting van directeur M. Wortmann van de stichting Alz heimer Nederland dat de ko ninklijke familie niet langer moet zwijgen over de dementie van de prinses. „Je hoeft er niet mee te koop te lopen", vindt de verpleeghuisarts. „Maar dit lijkt meer op wegstoppen. En dat is het andere uiterste." Vol gens Van Maanen bestaat daar wellicht een reden voor. Op dat punt blijft het gissen, omdat niet duidelijk is in welke fase van dementie Juliana verkeert. Van Maanen: „Maar ik sta wel verbaasd over de gedetailleerde informatie over Bernhard en Claus. Er zit nognet geen opera- tieverslagbij." Dementie hoeft volgens Van Maanen nog niet te betekenen dat prinses Juliana dan maar achter een raam moet blijven. »Het is geen schande om deze ziekte te hebben." Meelopen op Koninginnedag zou weer te veel van het goede worden. Maar daartussenin liggen, zo vindt de Goese verpleeghuisarts, nog wel wat mogelijkheden. „Waarom niet haar stem nog eens een keer laten horen." Hij denkt dat de prinses zeer van de huwelijksplechtigheid van haar oudste kleinzoon zou ge nieten. „En veel Nederlanders zullen het prachtig vinden om Juliana op de televisie te zien." Bij Ter Weel verzorgen perso neelsleden met hun eerder ge bruikte trouwkleren wel eens bruidsmodeshows. Van Maan- en: „Dan moet je die demente rende bewoners zien zitten. Zul ke smiles! Da's genieten! Ze weten alleen 's avonds niet meer dat het geweest is." Pagina 16: dementie in taboesfeer IAdvp.rt.pntip VLISSINGEN - De politie heeft woensdagavond twee mannen aangehouden voor een gewa pende overval op een benzine station aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen. De buit, meer dan duizend gul den en een aantal aanstekers, is teruggevonden. Een medewerk ster van het benzinestation werd rond kwart voor negen on der bedreiging van een mes ge dwongen de kas te openen. Een tweede persoon nam de aanste kers mee. De twee verdachten, een 20-ja- rige Vlissinger en een 29-jarige inwoner van Zierikzee, konden vrij snel daarna worden opge pakt dankzij tips van voorbij gangers. De twee zitten nog vast. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het thema Extre me beloofde een heftige laatste schooldag voor de 157 examen leerlingen van de Pontesscho- lengroep. Desondanks ging het er gisterenmiddag vrij rustig aan toe op het schoolplein aan het Hatfieldpark. De jongeren leken hun energie te sparen voor het slotfeest in Renesse. Met de examens achter de rug en de uitslag nog in het vooruit zicht, leven de leerlingen uit de hoogste klassen zich op de Laat ste Schooldag (LSD) traditiege trouw even gezamenlijk uit. Het had echter maar weinig ge scheeld of de locatie Pieter Zee man van het Pontescollege had het dit jaar zonder LSD moeten doen. „Er waren wat problemen, waardoor de begeleidende lera ren het rond Kerst niet meer za gen zitten om mee te helpen", legt Samentha Vermeulen enigszins cryptisch uit. Ze is lid van het LSD-comité dat voor deze dag de nodige activi teiten heeft geprogrammeerd. Hoewel ze zelf nog niet zeker weet of ze geslaagd is ('maar ik De leerlingen van de scholengroep Pontes in Zierikzee beleefden een rustige laatste schooldag. foto Marijke Folkertsma denk het wel'), is ze alvast in een feestelijk roze LSD-shirt ge huld. Haar jaargenoten kunnen bij haar een soortgelijk kleding stuk op de kop tikken. Vorig jaar werden de T-shirts nog gratis uitgedeeld aan alle eindexa menkandidaten, nu moet er voor het eerst vijftien gulden voor neergeteld worden. Deson danks worden er heel wat LSD- shirts verkocht. Uiteindelijk is het onder de bezielende leiding van mevrouw Zuidgeest toch nog goed gekomen met de LSD, en is er zelfs een middagpro gramma in elkaar gezet. In een vredig voorjaarszonnetje zitten groepjes klasgenoten verspreid over het schoolterrein. De mu ziek uit de opgestelde boxen galmt over het plein, waar een lange rij leerlingen staat te wachten voor de Bungee-run, Vastgeketend aan een elastiek lopen steeds twee jongeren een race op een soort springkussen, waarbij ze uiteindelijk met kracht worden teruggetrokken. Aan de playbackshow doen al leen een handjevol brugklassers en twee leraren mee. De exa menkandidaten blijken zelf geen ambities te koesteren om het podium op te springen. De optredende band PUK heeft daar beduidend minder moeite mee. Het slotfeest trok gisteravond traditiegetrouw veel feestgan gers. Met het thema Extreme in gedachten meldden veel jonge ren zich feestelijk gekleed bij De Pul in Renesse, waar ze tot in de kleine uurtjes het besluit van hun middelbare-schoolcarrière vierden. Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35